Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Νοέμ 2023, 23:25

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 22:24
ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 18:56
Τα κομματικά πιστεύω όμως είναι κάτι πιο φλου αν ο υποψήφιος δεν έχει συγκεκριμένη κομματική θητεία και δράση.
Σε απλό κόσμο έκανε άνοιγμα ο Κασσελάκης με νορμάλ βιογραφικά. Όχι στις παπάτζες που θέλουν κομματικά ένσημα. Αυτό λέμε τόση ώρα.
Καλά, αυτό θα κριθεί όταν δούμε κάποιο νέο στέλεχος στην πράξη. Και ίσως τότε φανεί και προς το που θέλει να στρίψει το κόμμα. Γιατί στην ουσία το κόμμα στρίβει εκεί που θέλει να το πάει ο αρχηγός και τα προβεβλημένα στελέχη.

Εγώ έχω υπομονή. Δεν βιάζομαι να κρίνω. Ωστόσο οι αρχικές προσδοκίες διαψεύσθηκαν. Δεν εξελέγη για να καθαρίσει το κόμμα από όσους θεωρούνται σήμερα βαρίδια αλλά για να δώσει κάτι παραπάνω από ό,τι πήρατε στις τελευταίες εκλογές. Τώρα που συζητάμε φαίνεται ότι ξεκινά από πολύ χαμηλότερα. Τέλος πάντων. Όλα θα κριθούν στις κάλπες.

Είναι ιδέα μου ή ο Πολάκης είναι ιδιαίτερα ήσυχος τις τελευταίες μέρες;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35486
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Νοέμ 2023, 23:55


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Νοέμ 2023, 00:39

Πως πάει παιδιά η εκλογή κασελακη;
Καλπάζει ο σύριζα;

Άβαταρ μέλους
Τοξοβόλος_UK
Δημοσιεύσεις: 3362
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 11:32

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τοξοβόλος_UK » 26 Νοέμ 2023, 01:02

ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 23:25
Δεν εξελέγη για να καθαρίσει το κόμμα από όσους θεωρούνται σήμερα βαρίδια αλλά για να δώσει κάτι παραπάνω από ό,τι πήρατε στις τελευταίες εκλογές.
Ακριβώς για αυτό εκλέχτηκε. Αρχικά να καθαρίσει τον ΣΥΡΙΖΑ με τις τρόμπες εκεί μέσα και με επόμενο βήμα τη ριζική ανασυγκρότηση του σε θέλω να ελπίζω ένα μοντέρνο κεντροαριστερό κόμμα τύπου Δημοκρατικών των ΗΠΑ στην ευρωπαική βερσιόν του ώστε να αποτελέσει τον κύριο πόλο έναντι της δεξιάς και να γίνει ξανά κυβέρνηση και μάλιστα αυτή τη φορά αυτοδύναμη. Γι αυτό τον ψήφισα και εγώ και πολύς κόσμος.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 26 Νοέμ 2023, 03:59

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 01:02
ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 23:25
Δεν εξελέγη για να καθαρίσει το κόμμα από όσους θεωρούνται σήμερα βαρίδια αλλά για να δώσει κάτι παραπάνω από ό,τι πήρατε στις τελευταίες εκλογές.
Ακριβώς για αυτό εκλέχτηκε. Αρχικά να καθαρίσει τον ΣΥΡΙΖΑ με τις τρόμπες εκεί μέσα και με επόμενο βήμα τη ριζική ανασυγκρότηση του σε θέλω να ελπίζω ένα μοντέρνο κεντροαριστερό κόμμα τύπου Δημοκρατικών των ΗΠΑ στην ευρωπαική βερσιόν του ώστε να αποτελέσει τον κύριο πόλο έναντι της δεξιάς και να γίνει ξανά κυβέρνηση και μάλιστα αυτή τη φορά αυτοδύναμη. Γι αυτό τον ψήφισα και εγώ και πολύς κόσμος.
Το πρόβλημα με αυτό τον συλλογισμό είναι ότι υπάρχει ήδη κεντροαριστερό κόμμα στην Ελλάδα. Λέγεται ΝΔ και είναι αριστερότερα των Δημοκρατικών.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13917
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Νοέμ 2023, 08:53

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 01:02
(...) με επόμενο βήμα τη ριζική ανασυγκρότηση του σε θέλω να ελπίζω ένα μοντέρνο κεντροαριστερό κόμμα τύπου Δημοκρατικών των ΗΠΑ στην ευρωπαική βερσιόν του ώστε να αποτελέσει τον κύριο πόλο έναντι της δεξιάς και να γίνει ξανά κυβέρνηση και μάλιστα αυτή τη φορά αυτοδύναμη. Γι αυτό τον ψήφισα και εγώ και πολύς κόσμος.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά το κόμμα που θέλεις να ελπίζεις ότι ο Κασσελάκης θα μετεξελίξει τον σύριζα υπάρχει ήδη και λέγεται νουδού (το προοδευτικό κομμάτι της τέλος πάντων). Για τους συντηρητικούς Αμερικανούς το DP μπορεί να φαντάζει σαν αριστερό (ή ακόμα και σαν κομμουνιστικό), αλλά για τα ευρωπαϊκά πολιτικά δεδομένα είναι ένα μάλλον κεντροδεξιό κόμμα.
Πλησιέστερα σ' αυτό που φαντάζεσαι, την ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία δηλαδή, είναι στις ΗΠΑ ο Μπέρνι Σάντερς, ο οποίος είναι ανεξάρτητος, συνεργαζόμενος με το DP. Ο Κασσελάκης δεν είναι καν η ελληνική εκδοχή του Μπέρνι Σάντερς.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 26 Νοέμ 2023, 11:08

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 10:59
...
Ναι τρομερή απώλεια ο Βαρεμένος.

Αρχίδια καπαμά συντρόφισσα
Κρίνοντας από αυτά που βλέπω, έχω μπερδευτεί...

Δεν ξέρω τι από τα δύο θα πάρει τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ, τα αρχίδια καπαμά ή το τρίτο το μακρύτερο το Κασσελάκη...

Μπορείς να μας διαφωτίσεις?

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 26 Νοέμ 2023, 12:11

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 10:59
Hector Buas έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 09:19


Σύντροφε Τοξοβόλε, πως θα αντισταθμιστεί μια απώλεια, όπως αυτή του Βαρεμένου?

Ποιός Τσακαλώτος, και ποιά Αχτσιόγλου, αν φύγει ο Βαρεμένος θα είναι σαν να πέφτουν οι Θερμοπύλες...

Τους καλύτερους διώχνετε, το ξαναλέω...
Ναι τρομερή απώλεια ο Βαρεμένος.

Αρχίδια καπαμά συντρόφισσα
Syriza_dialisi 3.jpg

Αποχωρεί το 70% των οργανώσεων της Νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ σε όλη την Ελλάδα

Μπορεί να είναι και καλή είδηση αυτό...

Θα ξεβρωμίσει κυριολεκτικά το κόμμα...

Ο καλύτερος είχε να πλυθεί από τότε που τον βάφτισαν...

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5842
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 26 Νοέμ 2023, 17:11

Εσύ είσαι σαν φωτομοντέλο. Τι θες και ασχολείσαι με την πολιτική;». «Κάνουμε ό,τι μπορούμε, να διώξουμε το κατεστημένο» απάντησε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Λίγο πριν αποχωρήσει από τη γιορτή ο Στέφανος Κασσελάκης προσέφερε 1.000 ευρώ στον κουμπαρά της Γ' Λυκείου για την εκδρομή.
https://www.protothema.gr/politics/arti ... tografies/

Ο Μητσοτάκης άφησε τίποτα στα σουπερμάρκετ που για πρωτη φορα στην ζωή του επισκέφθηκε, ή την έβγαλε στο τζάμπα. 50 καρότσια ψώνια, μπορουσε να γεμίσει...
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Νοέμ 2023, 19:25

Γαληνός έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 17:11
Εσύ είσαι σαν φωτομοντέλο. Τι θες και ασχολείσαι με την πολιτική;». «Κάνουμε ό,τι μπορούμε, να διώξουμε το κατεστημένο» απάντησε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Λίγο πριν αποχωρήσει από τη γιορτή ο Στέφανος Κασσελάκης προσέφερε 1.000 ευρώ στον κουμπαρά της Γ' Λυκείου για την εκδρομή.
https://www.protothema.gr/politics/arti ... tografies/

Ο Μητσοτάκης άφησε τίποτα στα σουπερμάρκετ που για πρωτη φορα στην ζωή του επισκέφθηκε, ή την έβγαλε στο τζάμπα. 50 καρότσια ψώνια, μπορουσε να γεμίσει...
Τι μπορεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος να σκέφτεται βλέποντας ένα ράφι με μαγιονέζες;
Γιατί ο Μητσοτάκης μπορεί... :D:lol::smt005:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31302
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 26 Νοέμ 2023, 20:15

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Νοέμ 2023, 20:39

Δημοκράτης έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 00:39
Πως πάει παιδιά η εκλογή κασελακη;
Καλπάζει ο σύριζα;
ΕΙΔΟΣ ΥΠΟ ΠΛΗΡΗ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ Ο... "ΚΡΗΤΙΚΑΡΟΣ"

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Νοέμ 2023, 21:04

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 01:02
ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 23:25
Δεν εξελέγη για να καθαρίσει το κόμμα από όσους θεωρούνται σήμερα βαρίδια αλλά για να δώσει κάτι παραπάνω από ό,τι πήρατε στις τελευταίες εκλογές.
Ακριβώς για αυτό εκλέχτηκε. Αρχικά να καθαρίσει τον ΣΥΡΙΖΑ με τις τρόμπες εκεί μέσα και με επόμενο βήμα τη ριζική ανασυγκρότηση του σε θέλω να ελπίζω ένα μοντέρνο κεντροαριστερό κόμμα τύπου Δημοκρατικών των ΗΠΑ στην ευρωπαική βερσιόν του ώστε να αποτελέσει τον κύριο πόλο έναντι της δεξιάς και να γίνει ξανά κυβέρνηση και μάλιστα αυτή τη φορά αυτοδύναμη. Γι αυτό τον ψήφισα και εγώ και πολύς κόσμος.
Μπραβο. Αρκετα με τους ρωσοτουρκους εντος της αριστερας . Επιτελους αυτος ο τοπος πρεπει να αποκτησει μια ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ . Φτανεινπιαβμεβτα σιχαματα που το μονο που ξερουν ειναι να μασανε τουρκικο και ρωσσικο χρημα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Νοέμ 2023, 21:06

Περιττο να ξαναπω οτι Κασσελακης με τιμια και ισχυρη ευρωπαικη ρητορικη- πολιτικηη εχει για πλακα το 45% το 2027. Για πλακα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Τοξοβόλος_UK
Δημοσιεύσεις: 3362
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 11:32

Re: Ψηφίσουμε Στέφανο Κασσελάκη για πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τοξοβόλος_UK » 26 Νοέμ 2023, 21:27

Ναύτης έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 08:53


Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά το κόμμα που θέλεις να ελπίζεις ότι ο Κασσελάκης θα μετεξελίξει τον σύριζα υπάρχει ήδη και λέγεται νουδού (το προοδευτικό κομμάτι της τέλος πάντων). Για τους συντηρητικούς Αμερικανούς το DP μπορεί να φαντάζει σαν αριστερό (ή ακόμα και σαν κομμουνιστικό), αλλά για τα ευρωπαϊκά πολιτικά δεδομένα είναι ένα μάλλον κεντροδεξιό κόμμα.
Πλησιέστερα σ' αυτό που φαντάζεσαι, την ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία δηλαδή, είναι στις ΗΠΑ ο Μπέρνι Σάντερς, ο οποίος είναι ανεξάρτητος, συνεργαζόμενος με το DP. Ο Κασσελάκης δεν είναι καν η ελληνική εκδοχή του Μπέρνι Σάντερς.
Γι αυτό είπα ευρωπαική βερσιόν των Democrats. Η ευρωπαική βερσιόν του GOP είναι η ΝΔ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών