"Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 06 Δεκ 2023, 12:18

Ας μου επιτραπεί να θέσω κι έναν παράγοντα, που τον νομίζω κρίσιμο όταν συζητούνται τέτοια ζητήματα: τη νεοελληνική αναγνωστική κουλτούρα

Εδώ μια τελευταία έρευνα που τη θεωρώ πολλαχώς χρήσιμη:

https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Μπεκρής
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2019, 15:34

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπεκρής » 06 Δεκ 2023, 12:21

Το πρόβλημα είναι ότι στο γυμνάσιο υπάρχουν καμία 40αρια διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα και περίπου 30 διαφορετικές ειδικότητες καθηγητών.

Η pisa εξετάζει 3 αντικείμενα, βασικά 5.

Για πες τώρα στις γαλλικουδες και τους τεχνολόγους ότι θα κόψουν το μάθημα τους για να βάλουν φυσική και μαθηματικά, να δω κάτι...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24644
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Δεκ 2023, 12:26

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:18
Ας μου επιτραπεί να θέσω κι έναν παράγοντα, που τον νομίζω κρίσιμο όταν συζητούνται τέτοια ζητήματα: τη νεοελληνική αναγνωστική κουλτούρα

Εδώ μια τελευταία έρευνα που τη θεωρώ πολλαχώς χρήσιμη:

https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF
όλα αυτά είναι ανατροφοδοτούμενα, όπως λέει και η έρευνα άλλωστε:
υψηλές ακαδημαϊκές επιδόσεις -> περισσότερα βιβλία -> υψηλές ακαδημαϊκές επιδόσεις

το ίδιο με διάφορους άλλους παράγοντες όπως η εξυπνάδα. Υπάρχει αναμφίβολα ένα κληρονομικό στοιχείο αλλά ταυτόχρονα αν ο άλλος έχει πάει 15 χρονών και ξέρει μόνο κωλόφαγο, καψουροτράγουδα, προλήψεις και ζώδια ε τι να κάνουμε δεν πρόκειται να πάει για Νόμπελ κι ας είχε κληρονομικά τη δυναμική να γίνει ο Λεονάρντο ντα Βίντσι.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2238
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 06 Δεκ 2023, 12:28

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:05
Οι περισσότεροι γίνονται τζής.
Σουβλατζής, ταξιτζής, μπογιατζής κλπ
Είσαι σίγουρος; Εγώ νόμιζα ότι γίνονται Νανόπουλοι, Αρβελέρ ή στη χειρότεροι Αντετοκούμποι.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7455
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 06 Δεκ 2023, 12:35

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:05
Οι περισσότεροι γίνονται τζής.
Σουβλατζής, ταξιτζής, μπογιατζής κλπ
Αυτό λέω πως παρα πολλοι κάνουνε και τις δουλειές που αναφέρεις, δεν πάνε μεταναστάτες μόνο αποφοιτοι πανεπιστημίου, μη λέμε πράματα που δεν ισχύουν. Ούτε όσοι μένουνε στην Ελλάδα ειναι βλάκες και πανιλήθιοι, απλώς αυτοι, κουτσά στραβά, τα κατάφεραν εδώ και δεν είχανε λόγο να ξενιτευτουνε και να τα παρατήσουνε ολα πισω ή στην τελική μπορει και να μην θέλανε να ξενιτευτούνε. Το γεγονος πάντως ότι παρουσιάζεται και πλασάρεται η μαζική φυγή απο τη χώρα και εγκαταλειψη της ως λύση, αρχιζει και με εκνευρίζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 06 Δεκ 2023, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Δεκ 2023, 12:40

Μπεκρής έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:21
Το πρόβλημα είναι ότι στο γυμνάσιο υπάρχουν καμία 40αρια διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα και περίπου 30 διαφορετικές ειδικότητες καθηγητών.

Η pisa εξετάζει 3 αντικείμενα, βασικά 5.

Για πες τώρα στις γαλλικουδες και τους τεχνολόγους ότι θα κόψουν το μάθημα τους για να βάλουν φυσική και μαθηματικά, να δω κάτι...

Ας μάθαιναν τα παιδιά τουλάχιστον γαλλικά κ ας μην εξετάζονται στον διαγωνισμό. Κ στα ξένα σχολεία υπάρχουν καλλιτεχνικά αλλά σε κάποια όντως τα παιδιά μαθαίνουν σχεδιο

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2238
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 06 Δεκ 2023, 12:43

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:18
Ας μου επιτραπεί να θέσω κι έναν παράγοντα, που τον νομίζω κρίσιμο όταν συζητούνται τέτοια ζητήματα: τη νεοελληνική αναγνωστική κουλτούρα

Εδώ μια τελευταία έρευνα που τη θεωρώ πολλαχώς χρήσιμη:

https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF
Υπάρχει και ένα ποιοτικό στοιχείο που σπανίως αναφέρεται. Με τα μότο "όλα τα βιβλία είναι καλά" και "το διάβασμα είναι προτιμότερο από τηλεόραση ή τον υπολογιστή", παραβλέπουμε εντελώς το τί διαβάζει ο καθένας. Όλα τα βιβλία δεν είναι καλά βιβλία, για την ακρίβεια το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι σκουπίδια, όπως ακριβώς συμβαίνει με το τηλεοπτικό περιεχόμενο και το youtube. Δηλαδή ξέρω άτομα που διαβάζουν πολύ και διαβάζουν όλο μαλακίες (κατά τη γνώμη μου, φυσικά).

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10303
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Δεκ 2023, 12:49

Αλιόσα έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:35
Chilloutbuddy έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:05
Οι περισσότεροι γίνονται τζής.
Σουβλατζής, ταξιτζής, μπογιατζής κλπ
Αυτό λέω πως παρα πολλοι κάνουνε και τις δουλειές που αναφέρεις, δεν πάνε μεταναστάτες μόνο αποφοιτοι πανεπιστημίου, μη λέμε πράματα που δεν ισχύουν. Ούτε όσοι μένουνε στην Ελλάδα ειναι βλάκες και πανιλήθιοι, απλώς αυτοι, κουτσά στραβά, τα κατάφεραν εδώ και δεν είχανε λόγο να ξενιτευτουνε και να τα παρατήσουνε ολα πισω ή στην τελική μπορει και να μην θέλανε να ξενιτευτούνε. Το γεγονος πάντως ότι παρουσιάζεται και πλασάρεται η μαζική φυγή απο τη χώρα και εγκαταλειψη της ως λύση, αρχιζει και με εκνευρίζει.
και οι απόφοιτοι πανεπιστημίου οι μισοί τρώνε χλαπάτσα και γίνονται τζης. Ειδικά αυτοί που πάνε σε χώρες που το πανεπιστήμιο και τα επαγγελματικά σώματα είναι συνδεδεμένα με την αγορά εργασίας.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Δεκ 2023, 12:52

micmic έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:43
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:18
Ας μου επιτραπεί να θέσω κι έναν παράγοντα, που τον νομίζω κρίσιμο όταν συζητούνται τέτοια ζητήματα: τη νεοελληνική αναγνωστική κουλτούρα

Εδώ μια τελευταία έρευνα που τη θεωρώ πολλαχώς χρήσιμη:

https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF
Υπάρχει και ένα ποιοτικό στοιχείο που σπανίως αναφέρεται. Με τα μότο "όλα τα βιβλία είναι καλά" και "το διάβασμα είναι προτιμότερο από τηλεόραση ή τον υπολογιστή", παραβλέπουμε εντελώς το τί διαβάζει ο καθένας. Όλα τα βιβλία δεν είναι καλά βιβλία, για την ακρίβεια το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι σκουπίδια, όπως ακριβώς συμβαίνει με το τηλεοπτικό περιεχόμενο και το youtube. Δηλαδή ξέρω άτομα που διαβάζουν πολύ και διαβάζουν όλο μαλακίες (κατά τη γνώμη μου, φυσικά).
Ισχύει αυτό που γράφεις αλλά ακόμη και το διάβασμα "μαλακιών" στα βιβλία, είναι μια εξάσκηση στην επαφή με τον γραπτό λόγο. Κάτι που λογικά θα εξελιχθεί και σε επιπλέον κατανόηση/αξιολόγηση των κειμένων γιατί εκ των πραγμάτων από ένα σημείο και μετά αρχίζουν και παίζουν συγκρίσεις.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Δεκ 2023, 13:01

Δεν διαβάζονται τα σχολικά βιβλία. Ή που απευθύνονται σε καθυστερημένους ή που δεν καταλαβαίνεις τίποτε. Η χωρα δεν έχει γλώσσα και όσο δεν το βλέπει, μόνο θα γκρινιάζει για τα αποτελέσματα, χωρίς να βρίσκει λύση.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 06 Δεκ 2023, 13:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2023, 12:52
ακόμη και το διάβασμα "μαλακιών" στα βιβλία, είναι μια εξάσκηση στην επαφή με τον γραπτό λόγο. Κάτι που λογικά θα εξελιχθεί και σε επιπλέον κατανόηση/αξιολόγηση των κειμένων γιατί εκ των πραγμάτων από ένα σημείο και μετά αρχίζουν και παίζουν συγκρίσεις.
Ακριβώς αυτό!

Και για να μιλήσω προσωπικά, τα κόμικς της εποχής μου και στη συνέχεια τα βιπεράκια υπήρξαν η "βασιλική" οδός προς την αναγνωστική κουλτούρα. Εξ απαλών ονύχων, που λένε, "γλυκάθηκα" και, επειδή τα κόμικς τέλειωναν γρήγορα, πέρασα στα βιπεράκια που κρατούσε η ανάγνωση-διασκέδαση πολύ περισσότερη ώρα και δώστου-δώστου έγιναν τα βιβλία (εξωσχολικά πάντα!) μία από τις παραμόνιμες ηδονές της ζωής μου.

Αλλά ποια είναι η οικτρή πραγματικότητα επ' αυτού;
Ότι η ανάγνωση έχει καταντήσει από ηδονή ποινή :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ την 06 Δεκ 2023, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Δεκ 2023, 13:06

micmic έγραψε:
05 Δεκ 2023, 18:00
Το βάζω στην ενότητα της πολιτικής επειδή βασικά είναι πολιτικό θέμα. Και είναι η πιο απογοητευτική είδηση από όλες που ακούσαμε την τελευταία χρονιά. Ένας ρεαλιστικός και μη αναστρέψιμος δείκτης της σίγουρης κατηφόρας της χώρας για τα επόμενα τουλάχιστον 50 χρόνια. Όσοι μπορείτε φύγετε από την χώρα. Όσοι δεν μπορείτε, βοηθείστε δικούς ανθρώπους να φύγουν. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα. Όσα λεφτά και να έχεις, η χώρα αποπνέει μιζέρια.

"Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ
Απογοητευτικά για την Ελλάδα ήταν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού PISA 2022 που ανακοίνωσε πριν από λίγο ο ΟΟΣΑ, με τους Έλληνες μαθητές να καταγράφουν επιδόσεις χαμηλότερες του μέσου όρου του Οργανισμού και από τις χαμηλότερες επιδόσεις στην Ευρώπη.

Ο διαγωνισμός Programme for International Student Assessment (PISA) του ΟΟΣΑ (Οργανισμός Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης) οργανώνεται ανά τριετία και κανονικά έπρεπε να πραγματοποιηθεί το 2021, ωστόσο καθυστέρησε κατά ένα έτος, λόγω της πανδημίας. Το 2022, περίπου 690.000 μαθητές συμμετείχαν στην αξιολόγηση PISA, αντιπροσωπεύοντας περίπου 29 εκατομμύρια 15χρονους από σχολεία σε 81 συμμετέχουσες χώρες/οικονομίες.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, η βαθμολογία της Ελλάδας ήταν χαμηλότερη σε σχέση με το 2018 και στις τρεις υπό εξέταση δεξιότητες -κατανόηση κειμένου, μαθηματικά και φυσικές επιστήμες- που πρέπει να έχουν οι μαθητές έως τα 15 τους χρόνια.

Επιπλέον, η Ελλάδα κατατάσσεται αρκετά χαμηλότερα από τον μέσο όρο του ΟΟΣΑ. Ειδικότερα:

-Στα μαθηματικά, η Ελλάδα συγκέντρωσε 430, σημειώνοντας βουτιά 21 μονάδων σε σχέση με το 451 που είχε συγκεντρώσει το 2018 (στον πίνακα κατατάσσεται στη 44η θέση από 80 χώρες/περιοχές -μέλη και μη του ΟΟΣΑ- που συμμετείχαν στον διαγωνισμό). Ο μέσος όρος των χωρών του ΟΟΣΑ στα μαθηματικά ήταν 472 (489 το 2018).

-Στην κατανόηση κειμένου, οι Έλληνες συγκέντρωσαν 438 (41η θέση). Η βαθμολογία αυτή ήταν κατά 19 μονάδες χαμηλότερη από το 457 του 2018. Ο μέσος όρος των χωρών του ΟΟΣΑ στην κατανόηση κειμένου ήταν 476 (487 βαθμοί το 2018).

-Στις φυσικές επιστήμες η Ελλάδα συγκέντρωσε βαθμολογία 441, σημειώνοντας μείωση 11 μονάδων από το 452 που είχε πετύχει το 2018 (44η θέση). Ο μέσος όρος των χωρών του ΟΟΣΑ στις επιστήμες ήταν 485 (489 το 2018).
Μην ανησυχειτε , παρτε αναλγητικα να περασει ο πονος και σε 8 χρονια, που ξερεις , μπορει ολα να καλυτερεψουν αμα ερθει η νεα αριστερα μας να μας σωσει...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Δεκ 2023, 13:06

Πρεπει να απολυθουν δεκαδες χιλιαδες εκπαιδευτικοι να τελειωνουμε με αυτο το αποστημα και να αποκτησουμε επιτελους αξιοπιστο εκπαιδευτικο συστημα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Δεκ 2023, 13:07

ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΔΥ ΧΤΕΣ!!!
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7503
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 06 Δεκ 2023, 13:08

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών