Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20885
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Μάιος 2024, 23:33

Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:34
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:48
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:51

Na skampazes kai τι μαλακιες γραφει, ε;;;
Το πρώτο σκέλος είναι 100% σωστό. Το δεύτερο είναι επίσης σωστό σε μεγάλο βαθμό αν εννοεί απόλυτη τιμή. Αν ενοοεί % είναι λάθος.

Μια χαρά σκαμπάζω, η μείωση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτέλεσμα του πληθωρισμού, όχι κάποια μαγική επιτυχία της κυβέρνησης.
Αληθεια;;; Τοτε για εξηγησε πως καταφερε ο Ανδρεας και με ετησιους πληθωρισμους περιπου 20% για 8 ετη , να τετραπλασιασει το χρεος ως ποσοστο αεπ, και εξαπλασιασει σε απολυτες τιμες ;;; Περιεργος ειμαι να μαθω...
Έχει κολλήσει η βελόνα, καλά το είπα. ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΟΥΦΟ!

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20885
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Μάιος 2024, 23:37

OANNHSEA έγραψε:
23 Μάιος 2024, 21:45
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:55
OANNHSEA έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:21



Πρώτον, επί πράσινου δικτάτορα ξεκίνησαν όλα τα οικονομικά προβλήματα - π.χ. οι συντάξεις των κομματόσκυλων Δ.Υ. τους οποίους πληρώνουμε ακόμα χρυσούς...
Δεύτερον, ξέρεις ότι τα δανεικά σε ένα κράτος δεν είναι "σε 5 χρόνια πληρωμή" είναι σε δεκαετίες. Πληρώνουμε αυτή τη στιγμή δάνεια 100 ετών πρίν!!!
Τρίτον, ο πασοκικός και αριστερό βόθρος έχει επιβάλει την ιδεολογία του στην κοινωνία και στην οικονομία. Π.χ. τα pass του μαλάκα του Κούλη. Πως στο διάολο θα προχωρήσεις ως κράτος, όταν τα ζώα για να ψηφίσουν θέλουν να βλέπουν σήμερα χρήματα στα χέρια τους ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ;
Τέταρτον, με το ίδιο δηλητήριο έχει εμποτιστεί κάθε τομέας της ελληνικής κοινωνίας - αυτό το βλέπουμε άνετα εδώ μέσα. Από την υποστήριξη εγκληματιών μέχρι το "πληρώνει για όλα το κράτος"...
Πέμπτον, επί περιόδου Καραμανλή έσκασαν ένα σωρό προηγούμενα του Σημίτη, όπως π.χ. η πώληση της Ολυμπιακής. Κοντά 3 δις ευρών ήταν το συσσωρρευμένο χρέος που ανέλαβε το κράτος για να την πουλήσει χωρίς χρέη!!!
Έκτον, ο Καραμανλής ήταν της νέας σχολής - όπως και ο Κούλης - κάνουμε ότι θέλουν τα ζώα για να τα οικονομήσουμε και για να ξαναβγούμε... Ξεχάστε τους παλιούς πολιτικούς που σκέφτονταν και την Ελλάδα!!! Εφόσον ο ήρωας ακόμα και σήμερα είναι ένα σκατό σαν τον Ανδρέα Παπανδρέου, ώστε πολλοί θέλουν να του μοιάσουν (Τσίπρας), τότε γιατί να μην γίνουν όλοι τους σαν αυτά τα πράσινα σκατά του 1981-1989;

.
Ναι, αν δεν είναι ικανοί οι επόμενοι ν' αλλάξουν όσα στραβά έγιναν τότε, τότε να δηλώσουν ανεπάρκεια και να πάνε σπίτι τους μήπως βρεθεί κανένας που να μπορεί. Όχι μόνο δεν έγινε αυτό αλλά προσέθεσαν και άλλες μαλακίες με τα χρόνια.

Δικαιολογίες του τύπου:

- Φταίει ο Ανδρέας
- Ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς
- Είμαστε φοβικοί

ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ!

Όταν επικαλείται κάποιος κάτι από αυτά ξέρεις τι ακούνε τ' αυτιά μου; 'Είμαστε άχρηστοι'
Τσου...
Βλέπεις όταν κάποιος πηγαίνει ενάντια στην αριστερά και στα οικονομικά συμφέροντα των πασοκοποιημένων Ελλήνων, απλά δεν ξαναβγαίνει... Τι θέλεις δηλαδή; Κλέφτες να γίνουν οι της ΝΔ; Να μην φάνε και αυτοί τον αστακό τους και να κάνουν τρελή περιουσία όπως οι του πασόκ;
Επίσης εδώ μέσα δεν έχεις δει τι μαυρίλα γράφεται από τους αριστερούς για κάθε λογική κίνηση (σπάνιο βέβαια) που κάνει η ΝΔ;

.
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!

Τόσα έχουν κάνει που πήγαν κόντρα σε αυτό που ονομάζουν οι σαλτιμπάγκοι 'ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς' και δεν άνοιξε ρουθούνι ή το πολύ λίγες αντιδράσεις σε κάποιες περιπτώσεις (άσχετα αν ήταν σωστά ή όχι). Αυτά που ήθελαν τα έκαναν μια χαρά, τα άλλα δεν τα κάνουν γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ Ή ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

Δικαιολογίες για αυτά ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ!

Το νερό στην μπανιέρα δεν βρωμίζει μέχρι την μέση.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Μάιος 2024, 08:08

Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:33
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:34
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:48


Το πρώτο σκέλος είναι 100% σωστό. Το δεύτερο είναι επίσης σωστό σε μεγάλο βαθμό αν εννοεί απόλυτη τιμή. Αν ενοοεί % είναι λάθος.

Μια χαρά σκαμπάζω, η μείωση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτέλεσμα του πληθωρισμού, όχι κάποια μαγική επιτυχία της κυβέρνησης.
Αληθεια;;; Τοτε για εξηγησε πως καταφερε ο Ανδρεας και με ετησιους πληθωρισμους περιπου 20% για 8 ετη , να τετραπλασιασει το χρεος ως ποσοστο αεπ, και εξαπλασιασει σε απολυτες τιμες ;;; Περιεργος ειμαι να μαθω...
Έχει κολλήσει η βελόνα, καλά το είπα. ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΟΥΦΟ!
και για τωρα ισχυει μπουφο. Αν ο μητσοτακης παρουσιαζε μεγαλα δημοσιονομικα ελλειματα επιπεδου αγπ αλλα και κκ μτα το 2006 , θα σου λεγα τωρα που θα ηταν το χρεος .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Μάιος 2024, 08:12

Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:32
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:38
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:48


Το πρώτο σκέλος είναι 100% σωστό. Το δεύτερο είναι επίσης σωστό σε μεγάλο βαθμό αν εννοεί απόλυτη τιμή. Αν ενοοεί % είναι λάθος.

Μια χαρά σκαμπάζω, η μείωση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτέλεσμα του πληθωρισμού, όχι κάποια μαγική επιτυχία της κυβέρνησης.
Επισης θπαρχει και κατι που ονομαζεται πραγματικο ή αποπληθωρισμενο αεπ. Το ανεβασα και αυτο. Πηγαιντε δειτε μπας και ξεστραβωθειτε.
Το ξέρω χάπατο, περιλαμβάνεται στην απάντησή μου αλλά δεν το κατάλαβες. Καμία έκπληξη.
Και που σου απανταω πρεπει να κανεις κωλοτουμπες. Εισαι πολυ εξυπνος κατα τα αλλα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 08:16

Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:34
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:48
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:51

Na skampazes kai τι μαλακιες γραφει, ε;;;
Το πρώτο σκέλος είναι 100% σωστό. Το δεύτερο είναι επίσης σωστό σε μεγάλο βαθμό αν εννοεί απόλυτη τιμή. Αν ενοοεί % είναι λάθος.

Μια χαρά σκαμπάζω, η μείωση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτέλεσμα του πληθωρισμού, όχι κάποια μαγική επιτυχία της κυβέρνησης.
Αληθεια;;; Τοτε για εξηγησε πως καταφερε ο Ανδρεας και με ετησιους πληθωρισμους περιπου 20% για 8 ετη , να τετραπλασιασει το χρεος ως ποσοστο αεπ, και εξαπλασιασει σε απολυτες τιμες ;;; Περιεργος ειμαι να μαθω...
Γιατί δανειζόταν, ρε ηλίθιε. Και όχι μόνο δανειζόταν αλλά ταυτόχρονα η αξία της δραχμής έπεφτε έναντι άλλων νομισμάτων με συνέπεια να αυξάνεται η αξία του χρέους σε δραχμές ακόμη και χωρίς δανεισμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 08:18

Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:32
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:38
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:48


Το πρώτο σκέλος είναι 100% σωστό. Το δεύτερο είναι επίσης σωστό σε μεγάλο βαθμό αν εννοεί απόλυτη τιμή. Αν ενοοεί % είναι λάθος.

Μια χαρά σκαμπάζω, η μείωση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτέλεσμα του πληθωρισμού, όχι κάποια μαγική επιτυχία της κυβέρνησης.
Επισης θπαρχει και κατι που ονομαζεται πραγματικο ή αποπληθωρισμενο αεπ. Το ανεβασα και αυτο. Πηγαιντε δειτε μπας και ξεστραβωθειτε.
Το ξέρω χάπατο, περιλαμβάνεται στην απάντησή μου αλλά δεν το κατάλαβες. Καμία έκπληξη.
Κοίτα παραπάνω την απάντησή μου για να δεις πώς η κυβέρνηση υπολογίζει το πραγματικό ΑΕΠ. Όταν σου λέει ότι τα ενοίκια δεν έχουν ανέβει καθόλου από το 2015, είναι λογικό να βρίσκει μικρότερο πληθωρισμό από τον αληθινό και να βγάζει μεγαλύτερο "πραγματικό" ΑΕΠ από το πραγματικά πραγματικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Μάιος 2024, 11:16

hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 08:16
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:34
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 20:48


Το πρώτο σκέλος είναι 100% σωστό. Το δεύτερο είναι επίσης σωστό σε μεγάλο βαθμό αν εννοεί απόλυτη τιμή. Αν ενοοεί % είναι λάθος.

Μια χαρά σκαμπάζω, η μείωση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτέλεσμα του πληθωρισμού, όχι κάποια μαγική επιτυχία της κυβέρνησης.
Αληθεια;;; Τοτε για εξηγησε πως καταφερε ο Ανδρεας και με ετησιους πληθωρισμους περιπου 20% για 8 ετη , να τετραπλασιασει το χρεος ως ποσοστο αεπ, και εξαπλασιασει σε απολυτες τιμες ;;; Περιεργος ειμαι να μαθω...
Γιατί δανειζόταν, ρε ηλίθιε. Και όχι μόνο δανειζόταν αλλά ταυτόχρονα η αξία της δραχμής έπεφτε έναντι άλλων νομισμάτων με συνέπεια να αυξάνεται η αξία του χρέους σε δραχμές ακόμη και χωρίς δανεισμό.
Ακριβως! Μπραβο το βρηκες! Αρα παρε αυτο που εγραψες >
Αυτό που λες είναι 100% άσχετο με το ύψος του χρέους ως προς το ΑΕΠ. Δεν υπάρχει άμεση σύνδεση χρέους-μισθολογικού κόστους δημοσίου. Το μισθολογικό κόστος μπορεί να αυξάνεται ή να μειώνεται χωρίς να επηρεάζεται το χρέος.

Η μείωση του χρέους ως προς το ΑΕΠ είναι καθαρά -ολοκάθαρα- προϊόν πληθωρισμού. Η αύξηση του ΑΕΠ είναι πληθωριστική, όχι αναπτυξιακή........
.....
Δεν χρειάζεται να δανείζεται το κράτος για να αυξήσει μισθούς και συντάξεις, μπορεί να το κάνει με τον ίδιο προϋπολογισμό. Αυτό σου λέω, ότι είναι ανεξάρτητα πράγματα και εν προκειμένω η παρούσα μείωση του δείκτη λόγου χρέους/ΑΕΠ είναι 100% αποτέλεσμα πληθωρισμού.
.....
και βαλτο στο πηγαδι της αμαθειας σου.
Η μειωση του χρεους ως προς το αεπ επηρρεαζεται απο πολλους παραγοντες οπως ελλειματα=ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ, αναπτυξη , πληθωρισμος κτλ, και ο Κουλης τα πηγε σε ολα αυτα πολυ καλα οσο και να τσιριζετε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Οργισμένος την 24 Μάιος 2024, 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Μάιος 2024, 11:18

και παρτε ξανα και παλι την αποπληθωρισμενη πορεια του ελλ ΑΕΠ αγραμματα διποδα:
Skärmbild 2024-05-23 125538.png
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Οργισμένος την 24 Μάιος 2024, 11:28, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Μάιος 2024, 11:19

συνεχιστε ετσι, παλι θα τον εκλεξετε αυτοδυναμο τον κουλη...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 11:34

Οργισμένος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:16
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 08:16
Οργισμένος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:34


Αληθεια;;; Τοτε για εξηγησε πως καταφερε ο Ανδρεας και με ετησιους πληθωρισμους περιπου 20% για 8 ετη , να τετραπλασιασει το χρεος ως ποσοστο αεπ, και εξαπλασιασει σε απολυτες τιμες ;;; Περιεργος ειμαι να μαθω...
Γιατί δανειζόταν, ρε ηλίθιε. Και όχι μόνο δανειζόταν αλλά ταυτόχρονα η αξία της δραχμής έπεφτε έναντι άλλων νομισμάτων με συνέπεια να αυξάνεται η αξία του χρέους σε δραχμές ακόμη και χωρίς δανεισμό.
Ακριβως! Μπραβο το βρηκες! Αρα παρε αυτο που εγραψες >
Αυτό που λες είναι 100% άσχετο με το ύψος του χρέους ως προς το ΑΕΠ. Δεν υπάρχει άμεση σύνδεση χρέους-μισθολογικού κόστους δημοσίου. Το μισθολογικό κόστος μπορεί να αυξάνεται ή να μειώνεται χωρίς να επηρεάζεται το χρέος.

Η μείωση του χρέους ως προς το ΑΕΠ είναι καθαρά -ολοκάθαρα- προϊόν πληθωρισμού. Η αύξηση του ΑΕΠ είναι πληθωριστική, όχι αναπτυξιακή........
.....
Δεν χρειάζεται να δανείζεται το κράτος για να αυξήσει μισθούς και συντάξεις, μπορεί να το κάνει με τον ίδιο προϋπολογισμό. Αυτό σου λέω, ότι είναι ανεξάρτητα πράγματα και εν προκειμένω η παρούσα μείωση του δείκτη λόγου χρέους/ΑΕΠ είναι 100% αποτέλεσμα πληθωρισμού.
.....
και βαλτο στο πηγαδι της αμαθειας σου.
Η μειωση του χρεους ως προς το αεπ επηρρεαζεται απο πολλους παραγοντες οπως ελλειματα, αναπτυξη , πληθωρισμος κτλ, και ο Κουλης τα πηγε σε ολα αυτα πολυ καλα οσο και να τσιριζετε.
Τι λες, μωρέ καθυστερημένε; Έχεις αντίληψη τι σχολιάζεις; Τι βρήκα και τι μαλακίες τσαμπουνάς;

Σου επαναλαμβάνω ότι η παρούσα μείωση του χρέους ως προς το ΑΕΠ οφείλεται αποκλειστικά στον πληθωρισμό. Ο Κούλης είναι ένας καθυστερημένος καραγκιόζης που δεν ξέρει πόσο κάνει 1+2 και τα πήγε σκατά σε κάθε τομέα. Δεν υπάρχει καμμιά ανάπτυξη, ο πληθωρισμός έχει εκτοξευτεί, δεν έχει κάνει τίποτα για να μειώσει το χρέος σε πραγματικούς όρους.

Το ακαθάριστο εξωτερικό χρέος της Ελλάδας είναι 105 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ πάνω από το τέλος του 2019, όταν ανέλαβε ο καριολάκης.

Το δημόσιο χρέος της Ελλάδας το 2023 ξεπέρασε τα 400 δις, 11,5 δις πάνω από την πρόβλεψη του προϋπολογισμού, όλα από νέα δάνεια.

Ε, σκάσε λοιπόν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Μάιος 2024, 11:49

hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:34
Οργισμένος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:16
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 08:16


Γιατί δανειζόταν, ρε ηλίθιε. Και όχι μόνο δανειζόταν αλλά ταυτόχρονα η αξία της δραχμής έπεφτε έναντι άλλων νομισμάτων με συνέπεια να αυξάνεται η αξία του χρέους σε δραχμές ακόμη και χωρίς δανεισμό.
Ακριβως! Μπραβο το βρηκες! Αρα παρε αυτο που εγραψες >
Αυτό που λες είναι 100% άσχετο με το ύψος του χρέους ως προς το ΑΕΠ. Δεν υπάρχει άμεση σύνδεση χρέους-μισθολογικού κόστους δημοσίου. Το μισθολογικό κόστος μπορεί να αυξάνεται ή να μειώνεται χωρίς να επηρεάζεται το χρέος.

Η μείωση του χρέους ως προς το ΑΕΠ είναι καθαρά -ολοκάθαρα- προϊόν πληθωρισμού. Η αύξηση του ΑΕΠ είναι πληθωριστική, όχι αναπτυξιακή........
.....
Δεν χρειάζεται να δανείζεται το κράτος για να αυξήσει μισθούς και συντάξεις, μπορεί να το κάνει με τον ίδιο προϋπολογισμό. Αυτό σου λέω, ότι είναι ανεξάρτητα πράγματα και εν προκειμένω η παρούσα μείωση του δείκτη λόγου χρέους/ΑΕΠ είναι 100% αποτέλεσμα πληθωρισμού.
.....
και βαλτο στο πηγαδι της αμαθειας σου.
Η μειωση του χρεους ως προς το αεπ επηρρεαζεται απο πολλους παραγοντες οπως ελλειματα, αναπτυξη , πληθωρισμος κτλ, και ο Κουλης τα πηγε σε ολα αυτα πολυ καλα οσο και να τσιριζετε.
Τι λες, μωρέ καθυστερημένε; Έχεις αντίληψη τι σχολιάζεις; Τι βρήκα και τι μαλακίες τσαμπουνάς;

Σου επαναλαμβάνω ότι η παρούσα μείωση του χρέους ως προς το ΑΕΠ οφείλεται αποκλειστικά στον πληθωρισμό. Ο Κούλης είναι ένας καθυστερημένος καραγκιόζης που δεν ξέρει πόσο κάνει 1+2 και τα πήγε σκατά σε κάθε τομέα. Δεν υπάρχει καμμιά ανάπτυξη, ο πληθωρισμός έχει εκτοξευτεί, δεν έχει κάνει τίποτα για να μειώσει το χρέος σε πραγματικούς όρους.

Το ακαθάριστο εξωτερικό χρέος της Ελλάδας είναι 105 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ πάνω από το τέλος του 2019, όταν ανέλαβε ο καριολάκης.

Το δημόσιο χρέος της Ελλάδας το 2023 ξεπέρασε τα 400 δις, 11,5 δις πάνω από την πρόβλεψη του προϋπολογισμού, όλα από νέα δάνεια.

Ε, σκάσε λοιπόν.
Περα απο ενα κομματοσκυλο και απαιδευτο κακομαθημενο εισαι και τελειως πεισματαρης και καθυστερας. Χωνεψε το οτι σε πραγματικες τιμες τα παει μια χαρα, οπως τα παει μια χαρα και στα ελλειματα κατι που ξεχνας εντελως να αναφερεις. Διοτι , πανηλιθιο κομματοσκυλο της πλακας, στα οικονομικα τα πραγματικα μεγεθη ειναι πολυ σημαντικοτερα απο τα ονομαστικα ιδιαιτερα οταν μιλαμε για δημοσιονομικα.

Αντε μπραβο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11738
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 24 Μάιος 2024, 12:01

πατησιωτης έγραψε:
23 Μάιος 2024, 10:03
Εγώ πάντως που έζησα το 1981 θυμάμαι ακόμη τους πηχυαίους τίτλους του "'Εθνους" και της "Ελευθεροτυπίας" για την "καμένη γη" που παρέλαβε ο Ανδρέας : 600 ΔΙΣ χρέος.Δραχμές όμως. :8)
Θυμασε ποσο πληθωρισμο ειχε τοτε?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Μάιος 2024, 13:07

Στρακαστρουκας έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:01
πατησιωτης έγραψε:
23 Μάιος 2024, 10:03
Εγώ πάντως που έζησα το 1981 θυμάμαι ακόμη τους πηχυαίους τίτλους του "'Εθνους" και της "Ελευθεροτυπίας" για την "καμένη γη" που παρέλαβε ο Ανδρέας : 600 ΔΙΣ χρέος.Δραχμές όμως. :8)
Θυμασε ποσο πληθωρισμο ειχε τοτε?
20-25% διότι μόλις είχε πάει το βαρέλι το πετρέλαιο 40 δολλάρια (εκείνης της εποχής) μετά την επανάσταση του μεγάλου αγιατολλάχ.



πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Μάιος 2024, 14:08

Διαγράμματα ,,,,διαγράμματα.


https://x.com/takisspappas/status/1793899803715543479

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11738
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Εξέλιξη δημοσίου χρέους ανά κυβερνήσεις 1975-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 24 Μάιος 2024, 14:29

πατησιωτης έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:07
Στρακαστρουκας έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:01
πατησιωτης έγραψε:
23 Μάιος 2024, 10:03
Εγώ πάντως που έζησα το 1981 θυμάμαι ακόμη τους πηχυαίους τίτλους του "'Εθνους" και της "Ελευθεροτυπίας" για την "καμένη γη" που παρέλαβε ο Ανδρέας : 600 ΔΙΣ χρέος.Δραχμές όμως. :8)
Θυμασε ποσο πληθωρισμο ειχε τοτε?
20-25% διότι μόλις είχε πάει το βαρέλι το πετρέλαιο 40 δολλάρια (εκείνης της εποχής) μετά την επανάσταση του μεγάλου αγιατολλάχ.


Μισο. Ηταν μεγαλυτερη η μικροτερη κριση απο αυτην που βιωσαμε οταν η καπιταλιστικη Αμερικη ειδε τις τραπεζες της να χρεωκοπουνε το 2008 και εξηγαγε την κριση σε ολον τον κοσμο συμπεριλαμβανουμενης της Ελλαδος?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών