Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13486
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 25 Μάιος 2024, 22:35

foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:29
nyxtovios έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:25
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:07


Ειμαστε χωρα με ΕΣΥ οποτε το αν θα επιλεξεις να πας για τετραπλο μπαϊπας δεν ειναι καθολου ιδιωτικη σου υποθεση.
Τα λεφτά θα πάνε να φανταστώ στο ΕΣΥ; :lol:
Κατ'αρχας ναι, το ΕΣΥ επιδοτειται γενναια απο τον προϋπολογισμο αρα πανε και εκει.

Αλλα κυριως αυτοι οι φοροι δεν εχουν εισπρακτικο χαρακτηρα, αλλα χαρακτηρα αποθαρρυνσης μιας συμπεριφορας. Οπως το τελος για τις πλαστικες σακουλες.

Η υπαρξη ΕΣΥ ειναι που δινει στο κρατος το "εννομο συμφερον" και ακυρωνει το ψευδοεπιχειρημα "ζωη μου ειναι μην ανακατευεσαι".
Πάνε και εκεί, είναι τελείως διαφορετικό με το οι φόροι λίπους για το καλό της υγείας μας πάνε στο ΕΣΥ. Που ξέρω ότι δεν θα τα φάνε μεταξύ τους ή σε απευθείας αναθέσεις;
Γιατί το ξέρεις καλά ότι δεν θα τους ελέγξει κανείς για αυτό.
Οπότε και το ψευδοεπιχείρημα για την αναποδοτικότητα των φόρων ακυρώνεται. Καλά αυτό γενικά έχιε ακυρωθεί στο ελλάντα.
Επίσης δεν είναι μυστικό ότι οι υγιεινές τροφές είναι αρκετά πιο ακριβές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nyxtovios την 25 Μάιος 2024, 22:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 1317
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 25 Μάιος 2024, 22:35

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:24
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 21:54
Το φθηνοτερο φαγητο που κυκλοφορει στην αγορα ειναι φασολια μακαρονια λαχανικα απο λαϊκη.
Τα μακαρόνια είναι junk food ξεκάθαρα. Τα φασόλια είναι φθηνά μόνο στην φαντασία σου. Κάνουν 4-15 ευρώ το κιλό (ανάλογα το φασόλι). Τα λαχανικά επίσης είναι πλέον πανάκριβα.

Το έχεις ξαναπεί πολλές φορές και σε έχω καταρρίψει άλλες τόσες. Αφού δεν ψωνίζεις εσύ για το σπίτι σου ή αν ψωνίζεις δεν κοιτάς καν τις τιμές, γιατί έχεις άποψη;
Γιατί είναι ο κλασικός μαλάκας που πρέπει να γράψει για να γράψει.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3430
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 25 Μάιος 2024, 22:36

taliban έγραψε:
25 Μάιος 2024, 21:19
Φόρος για την μαλακία που τους δέρνει δεν θα μπει;
Εδώ έχεις το μητσοτακεικο να μιλαει για παράσιτα.


Ένας άνθρωπος βρέθηκε που να είναι λίγο σοβαρός , και προσπαθούσε να μας πείσει ότι είχε πιτσαρία
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Μάιος 2024, 22:36

sharp έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:32
Αρίστος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:20
taliban έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:17


Ήταν να μην ξεκινήσεις...


Βασικος κανονας στην πολη των 15 λεπτων το Eat Healthy.

που θα σημαινει τρωγε ψυλλους και κατσαριδες.

Εικόνα

.
Πήδημα δεν έχει;


Το Πηδημα ερχεται μετα τις ευρωεκλογες.

α) Αυξηση 35% στα τιμολογια ρευματος.

β) Φορος πυροπροστασιας για 2 εκατομμυρια ακινητα αν δεν τα σκασουν για πυροπροστασια.

γ) Φορος ενεργειακης αναβαθμισης στα ακινητα.

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Μάιος 2024, 22:36

τελος στις πλαστικές σακουλες απορριματων, τις συσκευασμένες που αγοράζουμε απο το σουπερ, σανιτας κλπ, εχουν βαλει;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24778
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Μάιος 2024, 22:37

Φυσικά πρέπει να πούμε ότι οι χοντροί είναι πολλαπλώς επιζήμιοι για την κοινωνία. Όχι μόνο το κόστος και τα κρεβάτια που τρώνε από τη δημόσια υγεία, αλλά γενικά η συμπεριφορά τους, π.χ. δεν περπατάνε αλλά πάνε με το ΙΧ παντού (και παρκάρουν δίπλα στο μέρος που πάνε συνήθως παράνομα), καίνε A/C 24 ώρες το 24ωρο με το που πηγαίνει η θερμοκρασία 20 βαθμούς, παράγουν πολλαπλάσια σκουπίδια και γενικά έχουν δυσανάλογο εκτόπισμα στη ζωή κυριολεκτικά και μεταφορικά. Θεμελιώνεται δλδ δικαίωμα του κράτους να πολεμήσει το φαινόμενο.

Άλλωστε αν η παχυσαρκία είναι επιδημία εξυπακούεται ότι δεν είναι κάτι το επιθυμητό, ποιος θα έλεγε όχι σε μέτρα που αποθαρρύνουν ξερωγω να τρυπιέσαι με χρησιμοποιημένες βελόνες επειδή "επιλογή μου". Αποθαρρύνουν κιόλας, όχι απαγορεύουν.

Η γιαγιά μου ήταν πάρα πολύ ρατσίστρια με τους χοντρούς, μια φορά είχε δει τον παιδικό φίλο του πατέρα μου στα 50 του, "τι κάνετε κ. Στέλλα" της λέει με ύφος ντροπαλού 14χρονου, πράγμα εντυπωσιακό για τον συγκεκριμένο τύπο που ήταν ο ορισμός του αμπλαούμπλα. "καλά" του απαντάει με μια ψυχρότητα που μπορούσες να την κόψεις με το μαχαίρι σκέψου μέχρι κι εγώ το πρόσεξα. Μετά όταν είμασταν μόνοι μας μου λέει "πώς έγινε έτσι αυτός ο μαλάκας, δε ντρέπεται καθόλου μωρέ;"

Η γιαγιά μου ήταν σοφή.

Κι όσοι δε μπορούν να ελαττώσουν τις αρχιδιές που τρώνε είναι πρέζακες και κατώτεροι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 25 Μάιος 2024, 22:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2024, 22:38

enaon έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:36
τελος στις πλαστικές σακουλες απορριματων, τις συσκευασμένες που αγοράζουμε απο το σουπερ, σανιτας κλπ, εχουν βαλει;
Όχι, εννοείται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Μάιος 2024, 22:39

μαλακίες ελεγε η γιαγια σου, δεν εγιναν χοντροι μονοι τους, τα ειχε πει και ο παγκαλος, ολοι μαζι τα φαγαμε.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Μάιος 2024, 22:40

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:38
enaon έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:36
τελος στις πλαστικές σακουλες απορριματων, τις συσκευασμένες που αγοράζουμε απο το σουπερ, σανιτας κλπ, εχουν βαλει;
Όχι, εννοείται.
αα, νόμιζα οτι ηθελαν να μας αποθαρρύνουν, οκ μαλακιες του φόσι, σορυ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24778
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Μάιος 2024, 22:41

enaon έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:39
μαλακίες ελεγε η γιαγια σου, δεν εγιναν χοντροι μονοι τους, τα ειχε πει και ο παγκαλος, ολοι μαζι τα φαγαμε.
Ναι έγιναν χοντροί με παρέα.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Μάιος 2024, 22:41

Αρίστος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:36
sharp έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:32
Αρίστος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:20




Βασικος κανονας στην πολη των 15 λεπτων το Eat Healthy.

που θα σημαινει τρωγε ψυλλους και κατσαριδες.

Εικόνα

.
Πήδημα δεν έχει;


Το Πηδημα ερχεται μετα τις ευρωεκλογες.

α) Αυξηση 35% στα τιμολογια ρευματος.

β) Φορος πυροπροστασιας για 2 εκατομμυρια ακινητα αν δεν τα σκασουν για πυροπροστασια.

γ) Φορος ενεργειακης αναβαθμισης στα ακινητα.

.
Επιτέλους γιατί έχω κάτι κάβλες...
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Μάιος 2024, 22:44

φόρος εξοδου ΣΚ; Πολλά ατυχήματα, δεν γινεται να πληρώνει το ΕΣΥ τα μπανια του λαου, κατι να κανουμε. Και το μπανιο βασικά εχει κινδύνους, φόρος κολυμβησης;

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Μάιος 2024, 22:45

foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:37
Φυσικά πρέπει να πούμε ότι οι χοντροί είναι πολλαπλώς επιζήμιοι για την κοινωνία. Όχι μόνο το κόστος και τα κρεβάτια που τρώνε από τη δημόσια υγεία, αλλά γενικά η συμπεριφορά τους, π.χ. δεν περπατάνε αλλά πάνε με το ΙΧ παντού (και παρκάρουν δίπλα στο μέρος που πάνε συνήθως παράνομα), καίνε A/C 24 ώρες το 24ωρο με το που πηγαίνει η θερμοκρασία 20 βαθμούς, παράγουν πολλαπλάσια σκουπίδια και γενικά έχουν δυσανάλογο εκτόπισμα στη ζωή κυριολεκτικά και μεταφορικά. Θεμελιώνεται δλδ δικαίωμα του κράτους να πολεμήσει το φαινόμενο.

Άλλωστε αν η παχυσαρκία είναι επιδημία εξυπακούεται ότι δεν είναι κάτι το επιθυμητό, ποιος θα έλεγε όχι σε μέτρα που αποθαρρύνουν ξερωγω να τρυπιέσαι με χρησιμοποιημένες βελόνες επειδή "επιλογή μου". Αποθαρρύνουν κιόλας, όχι απαγορεύουν.

Η γιαγιά μου ήταν πάρα πολύ ρατσίστρια με τους χοντρούς, μια φορά είχε δει τον παιδικό φίλο του πατέρα μου στα 50 του, "τι κάνετε κ. Στέλλα" της λέει με ύφος ντροπαλού 14χρονου, πράγμα εντυπωσιακό για τον συγκεκριμένο τύπο που ήταν ο ορισμός του αμπλαούμπλα. "καλά" του απαντάει με μια ψυχρότητα που μπορούσες να την κόψεις με το μαχαίρι σκέψου μέχρι κι εγώ το πρόσεξα. Μετά όταν είμασταν μόνοι μας μου λέει "πώς έγινε έτσι αυτός ο μαλάκας, δε ντρέπεται καθόλου μωρέ;"

Η γιαγιά μου ήταν σοφή.

Κι όσοι δε μπορούν να ελαττώσουν τις αρχιδιές που τρώνε είναι πρέζακες και κατώτεροι.
Εμένα η σοφή γιαγιά μου έλεγε, μην εμπιστεύεσαι άνθρωπο αδύνατο, είναι έτσι από τα πολλά κρίματα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13486
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 25 Μάιος 2024, 22:45

enaon έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:44
φόρος εξοδου ΣΚ; Πολλά ατυχήματα, δεν γινεται να πληρώνει το ΕΣΥ τα μπανια του λαου, κατι να κανουμε. Και το μπανιο βασικά εχει κινδύνους, φόρος κολυμβησης;
Φόρος ΟΣΕ, δεν γίνεται να πληρώνει το ΕΣΥ τα extreme sports σου

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Μάιος 2024, 22:46

Οι πολυ αδυνατες γυναικες εγγυημενα ειναι νευροσπαστα.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών