Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20891
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Μάιος 2024, 09:08

foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:50
nyxtovios έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:35

Επίσης δεν είναι μυστικό ότι οι υγιεινές τροφές είναι αρκετά πιο ακριβές.
ΔΕΝ είναι.

Για παράδειγμα μια μερίδα φρούτων, ό,τι φρουτο και να είναι (αρκεί να είναι ντόπιο και εποχής) κάνει λιγότερο από μισό ευρώ. Δεν υπάρχει ούτε μισό πράγμα στην κατηγορία σοκολάτες/τσιπς/μαρς/αναψυκτικά που να κάνει τόσο για τις ίδιες θερμίδες και θρεπτικά συστατικά.

Απλώς όλοι γουστάρουν τη μαρς γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι θέμα να βγάλεις τις θερμίδες/βιταμίνες και δήθεν αναγκάζεσαι να πέσεις στη μαρς για να επιβιώσεις οικονομικά.

Αυτό που θες είναι να ικανοποιήσεις την εξάρτηση από τη ντοπαμίνη που σου δημιουργεί η κατανάλωση μαρς. Ξαναλέω είναι ολόιδιος μηχανισμός με το τσιγάρο, τον τζόγο, τις μικροπολυτέλειες, όλα πράγματα στα οποία οι φτωχοί τείνουν ξοδεύουν περισσότερο από τους πλούσιους (και περισσότερο απ' όσο τους συμφέρει ή και τους παίρνει οικονομικά) γιατί είναι παγιδευμένοι σε έναν φαύλο κύκλο φτώχειας που σε κάνει να νιώθεις σκατά με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι ενδορφίνες για να νιώσεις λιγότερο σκατά πράγμα που σε κάνει φτωχότερο. Εν πολλοίς δλδ με δικό τους φταίξιμο. Κι αν αυτοί είναι κακομοίρηδες που κάνουν μαλακίες γιατί δεν ξέρουν καλύτερα και μπορεί θεωρητικά κάποιος (όχι εγώ) να τους δει με συμπάθεια, όσοι τους παρέχουν ιδεολογική και συναισθηματική κάλυψη για να το κάνουν αυτό με ψευδοεπιχειρήματα του στυλ μια πίτσα είναι φθηνότερη από ένα πακέτο φασόλια είναι παντελώς αδικαιολόγητοι και βασικά χαζογκόμενες.
Έχεις δοκιμάσει να χορτάσεις με φρούτα; Δεν μπορείς να κοροϊδέψεις το στομάχι σου, όταν του δίνεις κάτι χωρίς θερμίδες μετά από λίγο πάλι πεινάς. Τα φρούτα τα τρως για ευχαρίστηση όσα σου αρέσουν και επειδή κάνουν καλό, όχι για να χορτάσεις.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20891
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Μάιος 2024, 09:14

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2024, 23:11
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:50
ΔΕΝ είναι.

Για παράδειγμα μια μερίδα φρούτων, ό,τι φρουτο και να είναι (αρκεί να είναι ντόπιο και εποχής) κάνει λιγότερο από μισό ευρώ. Δεν υπάρχει ούτε μισό πράγμα στην κατηγορία σοκολάτες/τσιπς/μαρς/αναψυκτικά που να κάνει τόσο για τις ίδιες θερμίδες και θρεπτικά συστατικά.
Μια σοκολάτα μαρς έχει όσες θερμίδες έχουν 5 κιλά πορτοκάλια (για να πιάσω ένα ποταπά φθηνό φρούτο), που μας κάνει 1 ευρώ αντί 5. Η υγιεινή επιλογή είναι 5 φορές ακριβότερη. Αν πιάσουμε ένα ακριβότερο φρούτο, όπως ας πούμε τα βερίκοκα, που κάνουν 3-4 ευρώ το κιλό, η υγιεινή επιλογή είναι 15-20 φορές ακριβότερη ανά μονάδα θερμίδας.

Δηλαδή πόσες ακόμα μαλακίες θα γράψεις; Οι υγιεινές τροφές είναι ΠΙΟ ακριβές και όσο καλύτερης ποιότητας είναι τόσο πιο ακριβές είναι.
Γενικά σωστά πράγματα γράφει τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω τι έπαθε με το συγκεκριμένο θέμα, σα να μην σκέφτεται καθόλου πριν ποστάρει. Δεν μπορεί να μην ξέρει ότι δεν γίνεται να χορτάσει κάποιος με φρούτα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20891
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Μάιος 2024, 09:17

foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 23:30
Juno έγραψε:
25 Μάιος 2024, 23:10
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 23:08


Thank you, η mars λοιπόν κάνει 18 ευρώ το κιλό. Κανείς ποτέ δεν πήρε μαρς επειδή έπρεπε να επιβιώσει και ήταν πιο ακριβό να το πετύχει με κεράσια.



Για κανέναν δεν είναι.
Δεν μπορείς να αγοράσεις δύο κεράσια. θα πληρώσεις τουλάχιστον 5 ευρώ την συσκευασία.
Ε και; Θα φας 10 μερίδες όχι 1.
Το υπόλοιπο σχόλιο το διάβασες; Ούτε ένα καρότσι, κυρίως τρόφιμα, πάνω από 120 ευρώ.
Γιατί δεν το γεμίζεις με πίτσες σουβλάκια παγωτά και μαρς να δεις πόσο θα κάνει;

Η συζήτηση δεν είναι αν έχουμε ακρίβεια (που και πάλι δε νομίζω ότι έχουμε τόσο πολύ, ακούγοντας την ίδια ακριβώς μίρλα από το 2007). Η συζήτηση είναι αν οι φτωχοί τρώνε γλυκά και junk food επειδή συμφέρει οικονομικά.

ΔΕΝ συμφέρει οικονομικά.

ΔΕΝ είμαστε στη Νέα Υόρκη απ' όπου και το επιχείρημα.

ΔΕΝ τα τρώνε όλα αυτά για να επιβιώσουν αλλά για να ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ. Τους νοιάζει η ντοπαμίνη όχι οι θερμίδες ή οι βιταμίνες.
Διάβασε πιο πριν, αφού γράφεις που γράφεις κόντρα στο νήμα δες τι λέει ο αντίλογος. Συμφέρει πολύ πολύ περισσότερο η Μαρς.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20891
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Μάιος 2024, 09:25

talaipwros έγραψε:
26 Μάιος 2024, 00:42
βαλε και φετουλα, ετσι και αλλιως εχουμε τη φτηνοτερη στην Ευρωπη οπως ειπε και ο Πρωθυπουργος, ( 6,28 ευρω τα 500 γραμμαρια )
Τα έχω πει εγώ να μην τον παρεξηγείτε τον συγκεκριμένο - κάποιες φορές το τρολάρισμα φαίνεται καθαρά :8)

Δεν είναι όλοι Γιαννόπουλοι να τρολάρουν αυτιστικά και να νομίζουν ότι δεν φαίνεται.

Βρήκα το καλύτερο πάντως, θέλω να μου βγάλετε το καπέλο:

ΦΟΡΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΝΔ!

Αυτοί κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25896
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Μάιος 2024, 09:51

Green Dragon έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:25
talaipwros έγραψε:
26 Μάιος 2024, 00:42
βαλε και φετουλα, ετσι και αλλιως εχουμε τη φτηνοτερη στην Ευρωπη οπως ειπε και ο Πρωθυπουργος, ( 6,28 ευρω τα 500 γραμμαρια )
Τα έχω πει εγώ να μην τον παρεξηγείτε τον συγκεκριμένο - κάποιες φορές το τρολάρισμα φαίνεται καθαρά :8)

Δεν είναι όλοι Γιαννόπουλοι να τρολάρουν αυτιστικά και να νομίζουν ότι δεν φαίνεται.

Βρήκα το καλύτερο πάντως, θέλω να μου βγάλετε το καπέλο:

ΦΟΡΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΝΔ!

Αυτοί κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά.
Μην γινεσαι θυμα των πολιτικων απατεωνων, ιδού και τα στοιχεία που κατατέθησαν στη Βουλη


Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13485
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Μάιος 2024, 09:52

Green Dragon έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:25
talaipwros έγραψε:
26 Μάιος 2024, 00:42
βαλε και φετουλα, ετσι και αλλιως εχουμε τη φτηνοτερη στην Ευρωπη οπως ειπε και ο Πρωθυπουργος, ( 6,28 ευρω τα 500 γραμμαρια )
Τα έχω πει εγώ να μην τον παρεξηγείτε τον συγκεκριμένο - κάποιες φορές το τρολάρισμα φαίνεται καθαρά :8)

Δεν είναι όλοι Γιαννόπουλοι να τρολάρουν αυτιστικά και να νομίζουν ότι δεν φαίνεται.

Βρήκα το καλύτερο πάντως, θέλω να μου βγάλετε το καπέλο:

ΦΟΡΟ Χλεπες ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΝΔ!

Αυτοί κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2024, 10:21

Green Dragon έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:14
hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2024, 23:11
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:50
ΔΕΝ είναι.

Για παράδειγμα μια μερίδα φρούτων, ό,τι φρουτο και να είναι (αρκεί να είναι ντόπιο και εποχής) κάνει λιγότερο από μισό ευρώ. Δεν υπάρχει ούτε μισό πράγμα στην κατηγορία σοκολάτες/τσιπς/μαρς/αναψυκτικά που να κάνει τόσο για τις ίδιες θερμίδες και θρεπτικά συστατικά.
Μια σοκολάτα μαρς έχει όσες θερμίδες έχουν 5 κιλά πορτοκάλια (για να πιάσω ένα ποταπά φθηνό φρούτο), που μας κάνει 1 ευρώ αντί 5. Η υγιεινή επιλογή είναι 5 φορές ακριβότερη. Αν πιάσουμε ένα ακριβότερο φρούτο, όπως ας πούμε τα βερίκοκα, που κάνουν 3-4 ευρώ το κιλό, η υγιεινή επιλογή είναι 15-20 φορές ακριβότερη ανά μονάδα θερμίδας.

Δηλαδή πόσες ακόμα μαλακίες θα γράψεις; Οι υγιεινές τροφές είναι ΠΙΟ ακριβές και όσο καλύτερης ποιότητας είναι τόσο πιο ακριβές είναι.
Γενικά σωστά πράγματα γράφει τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω τι έπαθε με το συγκεκριμένο θέμα, σα να μην σκέφτεται καθόλου πριν ποστάρει. Δεν μπορεί να μην ξέρει ότι δεν γίνεται να χορτάσει κάποιος με φρούτα.
Γιατί έχει αυτήν την προκαθορισμένη αντίληψη, την οποία έχω καταρρίψει κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές αλλά ο εγωισμός του δεν τον αφήνει να αποδεχτεί ότι κάνει λάθος. Επίσης ανήκει στην μεσαία τάξη και στάνταρ δεν ψωνίζει αυτός για το σπίτι του αλλιώς θα ήξερε ότι λέει μαλακίες.

Με σκέτο αλεύρι, ζάχαρη και ηλιέλαιο μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα που σε μπουκώνουν και κοστίζουν ελάχιστα κατ' αναλογία, αν και είναι τέρμα ανθυγιεινή επιλογή. Και 5 κιλά κεράσια να φας δεν πρόκειται ποτέ να χορτάσεις και στο μεταξύ έχεις ξοδέψει έναν πακτωλό λεφτά γιατί τα φρούτα ΔΕΝ είναι φθηνά. Υπάρχουν φρούτα που είναι σχετικά φθηνά αλλά γενικά τα καλύτερης ποιότητας δεν είναι και το φθηνότερό τους σημείο δεν είναι στην καλύτερη εποχή και κατάστασή τους, είναι -όπως είναι λογικό- όταν είναι στα τελευταία τους γιατί όλοι θέλουν να τα ξεφορτωθούν.

Τα φρούτα τα τρως για τον ίδιο λόγο που τρως και παγωτό, για την γεύση, αν και το παγωτό σε μπουκώνει περισσότερο από τα περισσότερα φρούτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2024, 10:31

talaipwros έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:51
Μην γινεσαι θυμα των πολιτικων απατεωνων, ιδού και τα στοιχεία που κατατέθησαν στη Βουλη


Ξεκάθαρα απατεώνας ο πρωθυπουργός, ο οποίος δίνει τιμή κιλού για την φέτα 6 και κάτι. Το κομματόσκυλο στο βίντεο λέει ότι δεν αναφέρθηκε η λέξη "κιλό" αλλά όταν αναφέρεις κάτι που πουλιέται με το κιλό ή με το λίτρο και αναφέρεις τιμή, αν δεν αναφέρεις άλλη ποσότητα η αυτόματη υπόθεση είναι η μονάδα μέτρησης. Αυτήν την εντύπωση προσπαθεί να δημιουργήσει.

Κανείς δεν λέει, "τα αχλάδια στην λαϊκή κάνουν 3 ευρώ", χωρίς άλλο προσδιορισμό αλλά εννοεί τα 250 γραμμάρια, ας πούμε.

Αυτό πέρα από το γεγονός ότι το έγγραφο που κρατάει είναι απάτη από μόνο του. Τι σημαίνει "φέτα 500 γραμμάρια"; Ποια φέτα; Δεν είναι μοντέλο αυτοκινήτου για να συγκρίνεις τιμές μεταξύ χωρών λες και είναι το ίδιο προϊόν. Ή θα συγκρίνεις την φθηνότερη της αγοράς σε κάθε χώρα ή τον μέσο όρο. Πήρα μια ράντομ φέτα -αν είναι η ίδια μεταξύ των χωρών μάλιστα- και σύγκρινα τιμές είναι ξεκάθαρη απάτη.

Απατεώνας με την βούλα ο πρωθυπουργός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13485
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Μάιος 2024, 11:19

Πάντως έχω να προτείνω τροφές από ένα εργοστάσια στη Λαμία. Είναι και του κόμματος. Λόγικά θα είναι υγιεινές οι τροφές του. Προμηθεύει και σχολεία.

Chupacabra
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 20 Ιαν 2021, 19:27

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chupacabra » 26 Μάιος 2024, 11:27

nyxtovios έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:19
Πάντως έχω να προτείνω τροφές από ένα εργοστάσια στη Λαμία. Είναι και του κόμματος. Λόγικά θα είναι υγιεινές οι τροφές του. Προμηθεύει και σχολεία.
Αν τελικά ψηφιστεί το μέτρο θα σημάνει και τον
θάνατο των σουβλατζηδων και των πιτσαδορων
που ανήκουν στην δεξαμενή ψηφοφλώρων της
νου δούλας μια χαρά. :p8:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26344
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Μάιος 2024, 11:28

Δεν βλεπω καποια διαφορα με οσα γραφονται χρονια στο πχορουμ
Για καθε περιπτωση η σταθερη προτεινομενη λυση ειναι
α φορολογηση
β απαγορευση
γιατι να διαφερουν οι κυβερνητικοι ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13485
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Μάιος 2024, 11:33

Chupacabra έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:27
nyxtovios έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:19
Πάντως έχω να προτείνω τροφές από ένα εργοστάσια στη Λαμία. Είναι και του κόμματος. Λόγικά θα είναι υγιεινές οι τροφές του. Προμηθεύει και σχολεία.
Αν τελικά ψηφιστεί το μέτρο θα σημάνει και τον
θάνατο των σουβλατζηδων και των πιτσαδορων
που ανήκουν στην δεξαμενή ψηφοφλώρων της
νου δούλας μια χαρά. :p8:
Δε νομίζω, απλά θα αυξήσουν τις τιμές. Θα συνεχίσει η αγορά πιστεύω, όπως έγινε με τους καφέδες, τα τσιγάρα κτλ

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Μάιος 2024, 11:46

nyxtovios έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:19
Πάντως έχω να προτείνω τροφές από ένα εργοστάσια στη Λαμία. Είναι και του κόμματος. Λόγικά θα είναι υγιεινές οι τροφές του. Προμηθεύει και σχολεία.
Ξέρεις τι πρωτείνες έχουν τα σκουληκάκια; Αν εσένα δεν σου αρέσουν, μην τρως!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24413
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2024, 11:50

Ασέβαστος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 08:36
Αρίστος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:13




Μπα αυτες ειναι οι αφορμες, ο στοχος ειναι η φτωχοποιηση της κοινωνιας και η ολοκληρωτικη μεταφορα του πλουτου στα ανωτερα στρωματα δικην νεας φεουδαρχιας.
για να εχει λεφτα ο μασκ, καποιος πρεπει να αγοραζει τεσλα. αμα ειμαστε ολοι φτωχοι, θα ειναι φτωχοι και τα ανωτερα στρωματα.
Μετα ερχεται το μαντρωμα σε μικρα σπιτακια σε πολεις των 15 λεπτων και επιβιωση μεσω επιδοματων.

Τη δουλεια εκει εξω θα την εχει αναλαβει η ΑΙ κι εμεις θα θεωρουμαστε παρεισακτοι.

.
που υπογραφω;

ολη μερα ξαπλα και ψαρεμα, καθε βραδυ ψαροφαγια με την παρεα, μια χαρα.
Μαλακα μου και μας τα λέει για κακό όλα αυτά? Πόσο απίστευτοι είναι οι ψέκουλες ρε πουστη μου?
Παπάρια θα γίνουν απ' όλα αυτά που λέει βέβαια, ψέκας είναι, δεν ισχύει ούτε το 1% όσων λέει, αλλά μακάρι να ίσχυε γιατί κι εγώ θα υπέγραφα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24413
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έρχεται φόρος… λίπους.Τέλος στα πιτόγυρα αμαρτωλοί !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2024, 11:53

Green Dragon έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:08
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:50
nyxtovios έγραψε:
25 Μάιος 2024, 22:35

Επίσης δεν είναι μυστικό ότι οι υγιεινές τροφές είναι αρκετά πιο ακριβές.
ΔΕΝ είναι.

Για παράδειγμα μια μερίδα φρούτων, ό,τι φρουτο και να είναι (αρκεί να είναι ντόπιο και εποχής) κάνει λιγότερο από μισό ευρώ. Δεν υπάρχει ούτε μισό πράγμα στην κατηγορία σοκολάτες/τσιπς/μαρς/αναψυκτικά που να κάνει τόσο για τις ίδιες θερμίδες και θρεπτικά συστατικά.

Απλώς όλοι γουστάρουν τη μαρς γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι θέμα να βγάλεις τις θερμίδες/βιταμίνες και δήθεν αναγκάζεσαι να πέσεις στη μαρς για να επιβιώσεις οικονομικά.

Αυτό που θες είναι να ικανοποιήσεις την εξάρτηση από τη ντοπαμίνη που σου δημιουργεί η κατανάλωση μαρς. Ξαναλέω είναι ολόιδιος μηχανισμός με το τσιγάρο, τον τζόγο, τις μικροπολυτέλειες, όλα πράγματα στα οποία οι φτωχοί τείνουν ξοδεύουν περισσότερο από τους πλούσιους (και περισσότερο απ' όσο τους συμφέρει ή και τους παίρνει οικονομικά) γιατί είναι παγιδευμένοι σε έναν φαύλο κύκλο φτώχειας που σε κάνει να νιώθεις σκατά με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι ενδορφίνες για να νιώσεις λιγότερο σκατά πράγμα που σε κάνει φτωχότερο. Εν πολλοίς δλδ με δικό τους φταίξιμο. Κι αν αυτοί είναι κακομοίρηδες που κάνουν μαλακίες γιατί δεν ξέρουν καλύτερα και μπορεί θεωρητικά κάποιος (όχι εγώ) να τους δει με συμπάθεια, όσοι τους παρέχουν ιδεολογική και συναισθηματική κάλυψη για να το κάνουν αυτό με ψευδοεπιχειρήματα του στυλ μια πίτσα είναι φθηνότερη από ένα πακέτο φασόλια είναι παντελώς αδικαιολόγητοι και βασικά χαζογκόμενες.
Έχεις δοκιμάσει να χορτάσεις με φρούτα; Δεν μπορείς να κοροϊδέψεις το στομάχι σου, όταν του δίνεις κάτι χωρίς θερμίδες μετά από λίγο πάλι πεινάς. Τα φρούτα τα τρως για ευχαρίστηση όσα σου αρέσουν και επειδή κάνουν καλό, όχι για να χορτάσεις.
Το μόνο φρούτο που πράγματι σου κόβει την πεινα, είναι το αβοκάντο. Δεν το λες και το νοστιμότερο του κόσμου, αλλά ας μας πει ο φοσιλαρος μια μέση τιμή του αβοκάντο να δούμε κάτι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών