Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Radrose1
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 12 Σεπ 2019, 15:19

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Radrose1 » 13 Σεπ 2019, 17:06

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
13 Σεπ 2019, 12:02
Radrose πότε θα βγούμε τελικά; Με τρελαίνει η εικόνα σου που μου λέει να σωπάσω. Γουστάρω.
Α, τέτοιο "βγουμε" ? Νόμιζα να βγούμε από συμφωνία.Νταξ, κάτι θα κάνω αλλά είμαι μακριά, εκτός Ελλάδος και μητέρα, οι πιθανότητες λίγες έως ανυπαρκτες

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Σεπ 2019, 17:07

stavmanr έγραψε:
13 Σεπ 2019, 16:49
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 13:57
stavmanr έγραψε:
13 Σεπ 2019, 13:38

Βρε άσε το υπόλοιπο οίκημα...
Αφρούς έβγαζες με τη συμφωνία των Πρεσπών μέχρι τις εκλογές.
Τί έπαθες ξαφνικά;
Τότε ήλπιζα να μην υπογραφτεί
Έβγαζες αφρούς ΜΕΤΑ την υπογραφή της συμφωνίας και πριν τις εκλογές. Τώρα δεν βγάζεις.
Για το διάστημα "συμφωνία ως εκλογές" γράφω... :smt047

Θα σου δώσω εγώ την πιο πιθανή εξήγηση και θα μου γράψεις αν συμφωνείς:
δεν σε ένοιαζε ποτέ στην πραγματικότητα το μακεδονικό. Το ζήτημα ήταν απλά μικροπολιτικό και η Μακεδονία χρησιμοποιήθηκε ως φερετζές μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων.
Τώρα είναι δεδομενη.
Στη ΝΔ δεν μιλούν για "αναγκαία τήρηση της συμφωνίας" απλά. Λεν ότι θα την τιμήσουν.
Κιχ δεν έβγαλες.
Εσείς που πιστωθήκατε αυτή την τεράστια επιτυχία της εξωτερικής σας πολιτικής γιατι γαμθήκατε τώρα με το τι θα κάνει η ΝΔ;
Κανονικά πρεπςι να αγωνιστείτε να μην καταστρέψει το εργο σας.
Κανείς δεν ασχολείται με τη ΝΔ, αφού η ΝΔ δεν ασχολείται ως τώρα με τίποτα, ώστε να υπάρχει αντικείμενο ενασχόλησης και συζήτησης επ' αυτού.
Τους "μακεδονομάχους" αφορά το θέμα μας, και πώς ξαφνικά μουγγάθηκαν μαζικά, παρά τις δηλώσεις κορυφαίων στελεχών ότι ΤΙΜΟΥΝ τη συμφωνία.
Τελικά γιατί μουγγάθηκες; :102:
1. Οι αφροί μου ήταν ότι έλεγα πως η συμφωνία ηταν λάθος και δεν έπρεπε να την δεχτουμε.
Το ίδιο λέω και τώρα.

2. Τώρα η συμφωνία εχει κυρωθεί από την Βουλή και δεν ακυρώνεται πλέον.
Τα Σκοπια θα μπουν στο ΝΑΤΟ και δεν έχουμε κανένα ατού να τα πιέσουμε.
Αυτό είναι εργο του σύριζα της εμπνευσμένης πολιτικής του και δεν θα το ξεφορτωθει με κανένα τρόπο και δεν αφορά την ΝΔ.

3. Ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση έχουν συγκεκριμένο κυβερνητικό πρόγραμμα που το ειχαν κοινοποιήσει πριν τις εκλογες και γι αυτό τους ψηφίσαμε και το ακολουθουν πιστά και γι αυτό είμαστε χαρούμενοι όσοι τους ψηφίσαμε.
Για το Σκοπιανό και την συμφωνία σας ο πρωθυπουργός ηταν και είναι σαφής, εφόσον δεν μπορούμε να την καταργήσουμε θα προσπαθήσουμε να την βελτιώσουμε όταν τα Σκόπια θελήσουν να μπουν στην ΕΕ και θα μας έχουν ανάγκη.
Εμένα με ικανοππιεί η θέση του, αν δεν αρέσει σε σένα μην τον ψηφίσεις.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Σεπ 2019, 17:13

Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:07
stavmanr έγραψε:
13 Σεπ 2019, 16:49
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 13:57


Τότε ήλπιζα να μην υπογραφτεί
Έβγαζες αφρούς ΜΕΤΑ την υπογραφή της συμφωνίας και πριν τις εκλογές. Τώρα δεν βγάζεις.
Για το διάστημα "συμφωνία ως εκλογές" γράφω... :smt047

Θα σου δώσω εγώ την πιο πιθανή εξήγηση και θα μου γράψεις αν συμφωνείς:
δεν σε ένοιαζε ποτέ στην πραγματικότητα το μακεδονικό. Το ζήτημα ήταν απλά μικροπολιτικό και η Μακεδονία χρησιμοποιήθηκε ως φερετζές μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων.
Τώρα είναι δεδομενη.
Στη ΝΔ δεν μιλούν για "αναγκαία τήρηση της συμφωνίας" απλά. Λεν ότι θα την τιμήσουν.
Κιχ δεν έβγαλες.
Εσείς που πιστωθήκατε αυτή την τεράστια επιτυχία της εξωτερικής σας πολιτικής γιατι γαμθήκατε τώρα με το τι θα κάνει η ΝΔ;
Κανονικά πρεπςι να αγωνιστείτε να μην καταστρέψει το εργο σας.
Κανείς δεν ασχολείται με τη ΝΔ, αφού η ΝΔ δεν ασχολείται ως τώρα με τίποτα, ώστε να υπάρχει αντικείμενο ενασχόλησης και συζήτησης επ' αυτού.
Τους "μακεδονομάχους" αφορά το θέμα μας, και πώς ξαφνικά μουγγάθηκαν μαζικά, παρά τις δηλώσεις κορυφαίων στελεχών ότι ΤΙΜΟΥΝ τη συμφωνία.
Τελικά γιατί μουγγάθηκες; :102:
1. Οι αφροί μου ήταν ότι έλεγα πως η συμφωνία ηταν λάθος και δεν έπρεπε να την δεχτουμε.
Το ίδιο λέω και τώρα.
Πού είστε, όμως, να γεμίσετε τις πλατείες και τα φόρα που η ΝΔ με ομολογία κορυφαίου στελέχους της ΤΙΜΑ μία συμφωνία που εσύ θεωρείς "προδοτική";
2. Τώρα η συμφωνία εχει κυρωθεί από την Βουλή και δεν ακυρώνεται πλέον.
Και πριν τις εκλογές είχε κυρωθεί αλλά είχες φάει τα λυσιακά σου, μαζί με 5-6 άλλους λογαριασμούς...
3. Ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση έχουν συγκεκριμένο κυβερνητικό πρόγραμμα που το ειχαν κοινοποιήσει πριν τις εκλογες και γι αυτό τους ψηφίσαμε και το ακολουθουν πιστά και γι αυτό είμαστε χαρούμενοι όσοι τους ψηφίσαμε.
Σου είχαν πει ότι θα τιμήσουν τη συμφωνία;
Προφανώς πιάσανε κορόιδο τους έλληνες πολίτες παριστάνοντας τους δήθεν μακεδονομάχους.
Για το Σκοπιανό και την συμφωνία σας ο πρωθυπουργός ηταν και είναι σαφής, εφόσον δεν μπορούμε να την καταργήσουμε θα προσπαθήσουμε να την βελτιώσουμε όταν τα Σκόπια θελήσουν να μπουν στην ΕΕ και θα μας έχουν ανάγκη.
Από σανό σε σανό πηγαίνεις, Χαΐνη...
Εμένα με ικανοππιεί η θέση του, αν δεν αρέσει σε σένα μην τον ψηφίσεις.
Εσένα θα σου άρεσε η θέση του σε κάθε περίπτωση, κι αυτό είναι το πρόβλημα.

Από τους δυο μας, εγώ συμφωνούσα με τη συμφωνία των Πρεσπών ΚΑΙ τότε που ψηφίστηκε ΚΑΙ τώρα που την τιμούν.
Εσύ παριστάνεις την τραμπάλα ανάλογα με την κυβέρνηση.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Σεπ 2019, 17:19

πατησιωτης έγραψε:
13 Σεπ 2019, 09:49
Αρίστος έγραψε:
13 Σεπ 2019, 09:16
Rakomelofronas έγραψε:
13 Σεπ 2019, 06:58
Πρώτη φορά γίνεται τόσο επίμονη προσπάθεια αντιπολίτευσης σε ένα κόμμα για κάτι που υπέγραψε άλλο κόμμα. Τρία νήματα την εβδομάδα ανοίγουν μόνο γι'αυτό. Το πένθος για τη μη απώλεια ψήφων της ΝΔ (προφανώς κανείς δεν ενδιαφέρεται για την ουσία του θέματος, είναι της μόδας πια να είσαι είτε μακεδονομαχομάχος είτε νεοναζί) έχει πέντε στάδια: άρνηση, οργή, διαπραγμάτευση, 30 νήματα τον μήνα στο πχόρουμ, αποδοχή.


Εδω μιλαμε για τη μεγαλυτερη πολιτικη απατη στη νεοτερη ελληνικη ιστορια. Ακομη και οταν θα σας ριξει ο λαος απο κυβερνηση πρεπει να μην ξεχαστει ποτε ποσο ξεπερασατε το οριο της εθνοκαπηλειας διχαζοντας τον ελληνικο λαο επειδη ο ΣΥΡΙΖΑ ακολουθησε την εθνικη γραμμη στο Μακεδονικο που εσεις οι ιδιοι ειχατε παρουσιασει απο το 2007.

.

Η λέξη απάτη είναι συνώνυμη με την πλατεία των αντιμνημονιακών αγανακτισμένων συριζανέλ.Αυτό είναι που ποτέ δεν θα ξεχαστεί.Κάνε ένα γκουγκλ με τις λέξεις Τσίπρας και ψεύτης να δεις πόσα θα βγουν.


Οχι αγαπητε, οταν ο Τσιπρας αλλαξε πολιτικη γραμμη ζητησε την επικυρωση απο το λαο.

Και πηρε 40% μαζι με τους ΑΝΕΛ το Σεπτεμβριο του 2015.

.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Σεπ 2019, 17:22

γυφτοδεξια :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Radrose1
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 12 Σεπ 2019, 15:19

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Radrose1 » 13 Σεπ 2019, 17:24

Αρίστος έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:19
πατησιωτης έγραψε:
13 Σεπ 2019, 09:49
Αρίστος έγραψε:
13 Σεπ 2019, 09:16




Εδω μιλαμε για τη μεγαλυτερη πολιτικη απατη στη νεοτερη ελληνικη ιστορια. Ακομη και οταν θα σας ριξει ο λαος απο κυβερνηση πρεπει να μην ξεχαστει ποτε ποσο ξεπερασατε το οριο της εθνοκαπηλειας διχαζοντας τον ελληνικο λαο επειδη ο ΣΥΡΙΖΑ ακολουθησε την εθνικη γραμμη στο Μακεδονικο που εσεις οι ιδιοι ειχατε παρουσιασει απο το 2007.

.

Η λέξη απάτη είναι συνώνυμη με την πλατεία των αντιμνημονιακών αγανακτισμένων συριζανέλ.Αυτό είναι που ποτέ δεν θα ξεχαστεί.Κάνε ένα γκουγκλ με τις λέξεις Τσίπρας και ψεύτης να δεις πόσα θα βγουν.


Οχι αγαπητε, οταν ο Τσιπρας αλλαξε πολιτικη γραμμη ζητησε την επικυρωση απο το λαο.

Και πηρε 40% μαζι με τους ΑΝΕΛ το Σεπτεμβριο του 2015.

.
ΑΝΕΛ, ευχαριστούμε που τελικά βοήθησαν να τελειώνει αυτό το θέμα, και τους πολιτικούς και τους ψηφοφόρους

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Σεπ 2019, 17:26

stavmanr έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:13
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:07
stavmanr έγραψε:
13 Σεπ 2019, 16:49

Έβγαζες αφρούς ΜΕΤΑ την υπογραφή της συμφωνίας και πριν τις εκλογές. Τώρα δεν βγάζεις.
Για το διάστημα "συμφωνία ως εκλογές" γράφω... :smt047

Θα σου δώσω εγώ την πιο πιθανή εξήγηση και θα μου γράψεις αν συμφωνείς:
δεν σε ένοιαζε ποτέ στην πραγματικότητα το μακεδονικό. Το ζήτημα ήταν απλά μικροπολιτικό και η Μακεδονία χρησιμοποιήθηκε ως φερετζές μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων.


Στη ΝΔ δεν μιλούν για "αναγκαία τήρηση της συμφωνίας" απλά. Λεν ότι θα την τιμήσουν.
Κιχ δεν έβγαλες.


Κανείς δεν ασχολείται με τη ΝΔ, αφού η ΝΔ δεν ασχολείται ως τώρα με τίποτα, ώστε να υπάρχει αντικείμενο ενασχόλησης και συζήτησης επ' αυτού.
Τους "μακεδονομάχους" αφορά το θέμα μας, και πώς ξαφνικά μουγγάθηκαν μαζικά, παρά τις δηλώσεις κορυφαίων στελεχών ότι ΤΙΜΟΥΝ τη συμφωνία.
Τελικά γιατί μουγγάθηκες; :102:
1. Οι αφροί μου ήταν ότι έλεγα πως η συμφωνία ηταν λάθος και δεν έπρεπε να την δεχτουμε.
Το ίδιο λέω και τώρα.
Πού είστε, όμως, να γεμίσετε τις πλατείες και τα φόρα που η ΝΔ με ομολογία κορυφαίου στελέχους της ΤΙΜΑ μία συμφωνία που εσύ θεωρείς "προδοτική";
2. Τώρα η συμφωνία εχει κυρωθεί από την Βουλή και δεν ακυρώνεται πλέον.
Και πριν τις εκλογές είχε κυρωθεί αλλά είχες φάει τα λυσιακά σου, μαζί με 5-6 άλλους λογαριασμούς...
3. Ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση έχουν συγκεκριμένο κυβερνητικό πρόγραμμα που το ειχαν κοινοποιήσει πριν τις εκλογες και γι αυτό τους ψηφίσαμε και το ακολουθουν πιστά και γι αυτό είμαστε χαρούμενοι όσοι τους ψηφίσαμε.
Σου είχαν πει ότι θα τιμήσουν τη συμφωνία;
Προφανώς πιάσανε κορόιδο τους έλληνες πολίτες παριστάνοντας τους δήθεν μακεδονομάχους.
Για το Σκοπιανό και την συμφωνία σας ο πρωθυπουργός ηταν και είναι σαφής, εφόσον δεν μπορούμε να την καταργήσουμε θα προσπαθήσουμε να την βελτιώσουμε όταν τα Σκόπια θελήσουν να μπουν στην ΕΕ και θα μας έχουν ανάγκη.
Από σανό σε σανό πηγαίνεις, Χαΐνη...
Εμένα με ικανοππιεί η θέση του, αν δεν αρέσει σε σένα μην τον ψηφίσεις.
Εσένα θα σου άρεσε η θέση του σε κάθε περίπτωση, κι αυτό είναι το πρόβλημα.

Από τους δυο μας, εγώ συμφωνούσα με τη συμφωνία των Πρεσπών ΚΑΙ τότε που ψηφίστηκε ΚΑΙ τώρα που την τιμούν.
Εσύ παριστάνεις την τραμπάλα ανάλογα με την κυβέρνηση.
Ότι έγραψα ηταν σαφές και τα συμπεράσματα σου μου είναι αδιάφορα.

Η ΝΔ σαν υπευθυνη κυβέρνηση τιμάει την υπογραφη που μπήκε από την προηγούμενη κυβέρνηση γιατί εκπροσωπει το Ελληνικ9 κράτος που πρέπει να ανακτήσει την αξιοπιστία του, αυτήν που καταρακώθηκε όσο κυβερνούσε ο σύριζα.

Για να μην σου αφήσω κανένα κενό, αν τώρα η κυβέρνηση παράταγε την ανασυγκρότηση της οικονομίας και του κράτους για να ασχοληθεί με το Σκοπιανό θα τους διαβολόστελνα κι αυτούς οπως τόσους άλλους.

Υποψιάζομαι οτι αυτό ακριβώς θέλετε οι όψιμοι πρεσπίστες, να αναλωθούν σε κάτι με αμφίβολο αποτέλεσμα ώστε να μην παρουσιάσουν ουσιαστικό έργο σε τομείς που καινε την χώρα και όλους μας.
Αφελής σκέψη όπως όλη η πολιτική σας.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Σεπ 2019, 17:32

Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:26
stavmanr έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:13
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 17:07


1. Οι αφροί μου ήταν ότι έλεγα πως η συμφωνία ηταν λάθος και δεν έπρεπε να την δεχτουμε.
Το ίδιο λέω και τώρα.
Πού είστε, όμως, να γεμίσετε τις πλατείες και τα φόρα που η ΝΔ με ομολογία κορυφαίου στελέχους της ΤΙΜΑ μία συμφωνία που εσύ θεωρείς "προδοτική";
2. Τώρα η συμφωνία εχει κυρωθεί από την Βουλή και δεν ακυρώνεται πλέον.
Και πριν τις εκλογές είχε κυρωθεί αλλά είχες φάει τα λυσιακά σου, μαζί με 5-6 άλλους λογαριασμούς...
3. Ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση έχουν συγκεκριμένο κυβερνητικό πρόγραμμα που το ειχαν κοινοποιήσει πριν τις εκλογες και γι αυτό τους ψηφίσαμε και το ακολουθουν πιστά και γι αυτό είμαστε χαρούμενοι όσοι τους ψηφίσαμε.
Σου είχαν πει ότι θα τιμήσουν τη συμφωνία;
Προφανώς πιάσανε κορόιδο τους έλληνες πολίτες παριστάνοντας τους δήθεν μακεδονομάχους.
Για το Σκοπιανό και την συμφωνία σας ο πρωθυπουργός ηταν και είναι σαφής, εφόσον δεν μπορούμε να την καταργήσουμε θα προσπαθήσουμε να την βελτιώσουμε όταν τα Σκόπια θελήσουν να μπουν στην ΕΕ και θα μας έχουν ανάγκη.
Από σανό σε σανό πηγαίνεις, Χαΐνη...
Εμένα με ικανοππιεί η θέση του, αν δεν αρέσει σε σένα μην τον ψηφίσεις.
Εσένα θα σου άρεσε η θέση του σε κάθε περίπτωση, κι αυτό είναι το πρόβλημα.

Από τους δυο μας, εγώ συμφωνούσα με τη συμφωνία των Πρεσπών ΚΑΙ τότε που ψηφίστηκε ΚΑΙ τώρα που την τιμούν.
Εσύ παριστάνεις την τραμπάλα ανάλογα με την κυβέρνηση.
Ότι έγραψα ηταν σαφές και τα συμπεράσματα σου μου είναι αδιάφορα.
Είναι αδιάφορο το τί σου είναι αδιάφορο. Αδιαφορώ.
Η ΝΔ σαν υπευθυνη κυβέρνηση τιμάει την υπογραφη που μπήκε από την προηγούμενη κυβέρνηση γιατί εκπροσωπει το Ελληνικ9 κράτος που πρέπει να ανακτήσει την αξιοπιστία του, αυτήν που καταρακώθηκε όσο κυβερνούσε ο σύριζα.
Τέτοια ανοησία δεν έχω ξαναδιαβάσει...
Ήταν λέει -στο σκοπιανό ζήτημα- αξιόπιστο το κράτος επι ΝΔ όταν έφαγε την καταδίκη του βέτο στο κεφάλι (όταν δηλαδή αναγνωρίστηκε ως bully των βαλκανίων έναντι του σκοπιανού λαού) και είναι αναξιόπιστο λέει επί Σύριζα όταν προτάθηκε για Νόμπελ Ειρήνης...
Πρέπει να ζεις σε άλλο γαλαξία, Χαΐνη.
Για να μην σου αφήσω κανένα κενό, αν τώρα η κυβέρνηση παράταγε την ανασυγκρότηση της οικονομίας και του κράτους για να ασχοληθεί με το Σκοπιανό θα τους διαβολόστελνα κι αυτούς οπως τόσους άλλους.
Μέχρι τις εκλογές έφαγες τα λυσσιακά σου με το σκοπιανό, κι όχι με την έξοδο από τα μνημόνια, την ανάπτυξη, την πτώση της ανεργίας κλπ.
Περίεργο ε;
Υποψιάζομαι οτι αυτό ακριβώς θέλετε οι όψιμοι πρεσπίστες, να αναλωθούν σε κάτι με αμφίβολο αποτέλεσμα ώστε να μην παρουσιάσουν ουσιαστικό έργο σε τομείς που καινε την χώρα και όλους μας.
Προσωπικά, εκτιμώ τους ανθρώπους που έχουν συνέπεια και συνέχεια στο λόγο τους και δεν τα γυρίζουν πότε από εδώ και πότε από εκεί, ανάλογα με το ιδεολογικό τους κόλλημα. Ή έστω που έχουν το θάρρος να ομολογήσουν το λάθος τους.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 13 Σεπ 2019, 18:28

Radrose1 έγραψε:
13 Σεπ 2019, 16:38
oldjedi έγραψε:
13 Σεπ 2019, 13:41
Radrose1 έγραψε:
13 Σεπ 2019, 11:32

Ζεις ? Ακομα? φιρι φιρι το πας .όμως να διαβάσεις κανένα δύσκολο σχόλιο


Δεν προκειται να γλυτωσεις ευκολα , απο μενα , Σκοπιανη ...οσο για τις "δυσκολες" ερωτησεις σου , τις εχω για πρωϊνο ...
Τι να σου πω τωρα, μας τρόμαξες και σκιαστικα.
:)

Α, ρε ΣκοπιανοΒουλγαρα , παλια σου τεχνη κοσκινο ε;;
Τη μια με απειλεις με "δυσκολα" σχολια και την αλλη κλαιγεσαι οτι πηγα να σε τρομαξω ...
Δεν αλλαζει ο λυκος την γουνα του ...Παντα τετοια ησουνα και συνεχιζεις να εισαι ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 13 Σεπ 2019, 18:41

Ακομα μια φορα : η ΝΔ ειχε προειδοποιησει προεκλογικα οτι αν ψηφιστει η συμφωνια μας δενει και δεν μπορει να αλλαξει μονομερως.
Ειχε πει επισης οτι θα πιεσει μεσω των ενταξιακων διαπραγματευσεων των σκοπιων για να αλλαξει διαφορα μερη της συμφωνιας.
Η εναρξη των ενταξιακων διαπραγματευσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ απο τη συμφωνια να μπλοκαριστει.
Μονο κατα τη διαρκεια των διαπραγματευσεων μπορει να πιεσουμε για να αλλαξουμε ο,τι γινεται πλεον να αλλαχτει ή να τους μπλοκαρουμε εκτος ΕΕ.
Αυτο που μπορει να κανει η ΝΔ τωρα ειναι να τηρησει τη συμφωνια γιατι μη τηρηση της σημαινει οτι δινεται πατημα στα σκοπια να την καταγγειλουν και να μεινουν ως σκετο Μακεδονια.
Η θεση τους ομως στο ΝΑΤΟ πλεον δεν αμφισβητειται χαρη στην προδοσια της αριστερας.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Σεπ 2019, 18:48

under έγραψε:
13 Σεπ 2019, 18:41
Ακομα μια φορα : η ΝΔ ειχε προειδοποιησει προεκλογικα οτι αν ψηφιστει η συμφωνια μας δενει και δεν μπορει να αλλαξει μονομερως.
Ειχε πει επισης οτι θα πιεσει μεσω των ενταξιακων διαπραγματευσεων των σκοπιων για να αλλαξει διαφορα μερη της συμφωνιας.
Η εναρξη των ενταξιακων διαπραγματευσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ απο τη συμφωνια να μπλοκαριστει.
Μονο κατα τη διαρκεια των διαπραγματευσεων μπορει να πιεσουμε για να αλλαξουμε ο,τι γινεται πλεον να αλλαχτει ή να τους μπλοκαρουμε εκτος ΕΕ.
Αυτο που μπορει να κανει η ΝΔ τωρα ειναι να τηρησει τη συμφωνια γιατι μη τηρηση της σημαινει οτι δινεται πατημα στα σκοπια να την καταγγειλουν και να μεινουν ως σκετο Μακεδονια.
Η θεση τους ομως στο ΝΑΤΟ πλεον δεν αμφισβητειται χαρη στην προδοσια της αριστερας.
Και η εθνικότητα και η γλώσσα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Radrose1
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 12 Σεπ 2019, 15:19

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Radrose1 » 13 Σεπ 2019, 19:11

oldjedi έγραψε:
13 Σεπ 2019, 18:28
Radrose1 έγραψε:
13 Σεπ 2019, 16:38
oldjedi έγραψε:
13 Σεπ 2019, 13:41


Δεν προκειται να γλυτωσεις ευκολα , απο μενα , Σκοπιανη ...οσο για τις "δυσκολες" ερωτησεις σου , τις εχω για πρωϊνο ...
Τι να σου πω τωρα, μας τρόμαξες και σκιαστικα.
:)

Α, ρε ΣκοπιανοΒουλγαρα , παλια σου τεχνη κοσκινο ε;;
Τη μια με απειλεις με "δυσκολα" σχολια και την αλλη κλαιγεσαι οτι πηγα να σε τρομαξω ...
Δεν αλλαζει ο λυκος την γουνα του ...Παντα τετοια ησουνα και συνεχιζεις να εισαι ...

:wave:
Δε σου κρατάω κακίες, ξέρω ότι ψήφισες ΑΝΕΛ και με την ψήφο σου βοήθησες να τακτοποιηθεί το θέμα, τώρα πες ότι θες, χαλάλι σου η συνταξη

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 13 Σεπ 2019, 21:38

under έγραψε:
13 Σεπ 2019, 18:41

Αυτο που μπορει να κανει η ΝΔ τωρα ειναι να τηρησει τη συμφωνια
ε ρε κάτι Μακεδονομάχοι!

:lol::lol::lol:

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 13 Σεπ 2019, 23:23

Οι Κουλικές δυνάμεις έχουν διαταχθεί σε σημαντικές θέσεις γιατην τελική επίθεση προσβολής της προδοτικής Συμφωνίας των Πρεσπών.Στο Βορρά, ο στρατηγός Μίλκος ζητά την εφαρμογή της Συμφωνίας,ενώ στο 2ρο Μακεδονομαχικό Μέτωπο ο Δενδιας χαιρετίζει τη λύση&απεμπολεί τον όρο Προδοτικη!

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ντόρα: «Δεν μπορούμε να κάνουμε το παραμικρό για την Συμφωνία των Πρεσπών – Θα την τηρήσουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Σεπ 2019, 23:32

under έγραψε:
13 Σεπ 2019, 18:41
Ακομα μια φορα : η ΝΔ ειχε προειδοποιησει προεκλογικα οτι αν ψηφιστει η συμφωνια μας δενει και δεν μπορει να αλλαξει μονομερως.
Η ΝΔ εμφανίζεται και πάλι ως το κλασικό κόμμα του στρουθοκαμηλισμού.
Δεν παίρνει ποτέ σημαντικές αποφάσεις, αφήνει να διαιωνίζονται ζητήματα και να κλιμακώνονται πάντοτε εναντίον του έθνους, και στη συνέχεια παριστάνει τον Πόντιο Πιλάτο ως δήθεν αμέτοχη στη δημιουργία του πλαισίου των αποφάσεων.
Δεν είναι πρώτη φορά που το κάνει. Μάλιστα, τον ένα αρχηγό της που τόλμησε να πάρει απόφαση (Μητσοτάκης ο πρεσβύτερος για το όνομα) τον πολέμησε μέχρις εσχάτων.
Τα ίδια ακριβώς έκανε καί στα μνημόνια. Δεν δέχτηκε να πάρει επάνω της το βάρος της διακυβέρνησης. "Εξανάγκασε" μέσα από την ανικανότητά της τον Βενιζέλο να γίνει το μαύρο πρόβατο υπουργός οικονομικών και να λάβει εκείνος τις δύσκολες αποφάσεις, με αποτέλεσμα να δεχθεί εκείνος τα πυρά για τη διακυβέρνηση της ΝΔ (ήταν τότε η πλειοψηφία στη Βουλή!). Κι έτσι φτάσαμε να διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ και ταυτόχρονα η ΝΔ να παριστάνει ότι δεν κυβέρνησε ποτέ τον τόπο...

Αυτά ως ιστορικό της στάσης της ΝΔ στα πολιτικά δρώμενα της εποχής.
Σχετικά δε με το σχόλιό σου, η ΝΔ δεν αποδέχεται τη συμφωνία ως αναγκαία ή ως αναγκαστική, αλλά ΤΙΜΑ τη συμφωνία.
Αυτό συζητάμε εδώ.
Οι ανίκανοι να πάρουν έστω και τις λιγότερο σημαντικές αποφάσεις για τον τόπο, βουλευτές της ΝΔ, περιμένουν να βάλει άλλος το όνομά του στα χαρτιά, αφήνοντας μέχρι τότε τη χώρα να ρημάξει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών