Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Σεπ 2023, 17:39

εμείς στο δημοτικό κάναμε έπαρση σημαίας κάθε Δευτέρα πρωί (μετά την προσευχή) και υποστολή κάθε Παρασκευή μεσημέρι :003:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Σεπ 2023, 17:51

Για έπαρση σημαίας δεν θυμάμαι, αλλά είχαμε την προσευχή (που φοβόμουνα μην έρθει η σειρά μου γιατί δεν το έχω με τα μικρόφωνα), μερικούς εκκλησιασμούς, αγιασμούς, θρησκευτικά έντυπα κατήχησης και γενικά υπήρχε ένα κλίμα θρησκευτικής αυστηρότητος.

Θυμάμαι τη διευθύντρια στο γυμνάσιο να κυνηγάει ένα αλητάκι στο σχολείο όταν βάζανε λουκέτο για κατάληψη και του έλεγε "έμπα μέσα χέστικο".
Την ίδια ώρα, η θεολόγος ήταν μέσα και με το μικρόφωνο φώναζε "Βοήθεια, με κλείσανε στο γραφείο".

Η μαθηματικός στα διαγωνίσματα μου έβαζε 15 ενώ τα είχα όλα σωστά γιατί ήθελε να της τα στάξω για ιδιαίτερα.

Μία κατάσταση, σκέτο όνειρο.
Ζούμε σε μία οικονομία.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Σεπ 2023, 18:35

BillSeism έγραψε:
29 Σεπ 2023, 17:23
Αν και δεν είμαι ΝΔ συμφωνώ με Δόμνα. Ακριβώς έτσι είναι. Αυτά είναι παρωχημένα πράγματα εν έτει 2023. Έστω όμως κάτι αλλάζει. Η έπαρση ή η προσευχή δεν σε κάνει πατριώτη περισσότερο από τον άλλον. Άλλα είναι τα σημαντικά. Είναι σαν αυτούς που πάνε Εκκλησία κάθε Κυριακή προσεύχονται, κοινωνάνε, και μετά κουτσομπολεύουν, βρίζουν τους γκέι, τους διαφορετικούς κλπ. Μόνο καλοί άνθρωποι και χριστιανοί δεν είναι αυτοί.
Πολιτικά τώρα η ΝΔ έχει ένα 41% σημαντικό μέρος των οποίων δεν είναι παραδοσιακοί δεξιοί. Είναι κεντρώοι, φιλελέ, κάποιοι μπορεί άθεοι, ΛΟΑΤΚΙ, δικαιωματιστές tik tokers, φιλόζωοι που ο Μητσοτάκης τους έπεισε. Και όμως αυτοί τους έδωσαν αυτοδυναμία. Ένα 20-25% είναι πραγματικοί παραδοσιακοί δεξιοί που θα ψηφίζουν μέχει να πεθάνουν γιατι έτσι. Είναι ένα κεντρώο φιλελε κόμμα λογικό είναι να έχει και τέτοιες απόψεις.
Αυτό το 10-15% (λέω τώρα περίπου) θέλει να κρατήσει άρα θα δούμε πολλές 'προχωρημένες', "προοδευτικές" απόψεις για τα δεδομένα της ΝΔ πάντα. Αλλιώς ο Κασσελάκης παραμονεύει..
Για αυτό το 10-15% θα γίνει όλη η μάχη για μια 3ετία.
Δε καταλαβες μαλλον οτι παρωχημενη λεει η δομνα μονο για ελληνικη σημαια και οχι ολες οι σημαιες
Ξεκαθα το λεει συμπεριληπτικο και ανοικτο απλα χρειαζεται αλλη σημαια το σχολειο για να μην βλεπει το ισλαμ σταυρο σεληνιαστει και αρχισει να δαγκωνει

H νεα σημαια με Μητσοτακη θα ειναι αυτη
SpoilerShow
Εικόνα
Η νεα σημαια με Κασελακη θα ειναι αυτη
SpoilerShow
Εικόνα
Με Ανδρουλακη μαλλον θα εχουμε διπλη επαρση :smt017
Για εθνικο υμνο καποιο ασμα στα τουρκικα ή στα καλιαρντα εκει θα χρειαστει δημοψηφισμα :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Σεπ 2023, 18:46

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Σεπ 2023, 18:51

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΩΝ


https://www.youtube.com/shorts/g6483XZ04_4
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Σεπ 2023, 18:51

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Σεπ 2023, 18:55

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2023, 16:41
Αρίστος έγραψε:
29 Σεπ 2023, 16:18
Eπειδη υπηρξα μαθητης στη δεκαετια του 70 (δηλαδη ακριβως πριν την εκπαιδευτικη μεταρρυθμιση του ΠΑΣΟΚ) μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ουτε μαθητικες συμμοριες υπηρχαν τοτε, ουτε ναρκωτικα στα σχολεια, ουτε χουλιγκανς. Η πρωτη καταγεγραμμενη δολοφονια φιλαθλου ειναι στα ειτις και μετα συνεχιζουν με αυξανοντα ρυθμο.
Επειδή συγγενείς μου ήταν μαθητές στην δεκαετία του '70, μπορώ με την σειρά μου να σε διαβεβαιώσω ότι όχι μόνο υπήρχαν συμμορίες και υπέρμετρη βία αλλά δεν έκανε και κανείς τίποτα γι' αυτά.


Το πρωτο οπαδικο εγκλημα φιλαθλου στην Ελλαδα εγινε το 1982 και ακολουθησαν αλλα 8 μεχρι το 2022.

https://parallaximag.gr/epikairotita/in ... tin-ellada

Πιο πριν, ολες τις δεκαετιες της συντηρητικης εκπαιδευσης που ειχαμε εθνικο υμνο και σημαια, ποδια και προσευχη, δεν ειχαμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ οπαδικο εγκλημα.

Υπηρχε ξυλο μεταξυ οπαδων ομαδων, υπηρχαν ραντεβου για ξυλο μεταξυ μαθητων σχολειων, αλλα ηταν ραντεβου για ξυλο και οχι ραντεβου θανατου.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 29 Σεπ 2023, 18:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Σεπ 2023, 18:57

ότι οι μισοί από αυτούς εδώ μέσα που λένε "να μην τσαντιστούν τα μουσλίμια με το σταυρό..." και διάφορα τέτοια, ξέρουν τον εθνικό ύμνο! :003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2023, 22:44

Αρίστος έγραψε:
29 Σεπ 2023, 18:55
hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2023, 16:41
Αρίστος έγραψε:
29 Σεπ 2023, 16:18
Eπειδη υπηρξα μαθητης στη δεκαετια του 70 (δηλαδη ακριβως πριν την εκπαιδευτικη μεταρρυθμιση του ΠΑΣΟΚ) μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ουτε μαθητικες συμμοριες υπηρχαν τοτε, ουτε ναρκωτικα στα σχολεια, ουτε χουλιγκανς. Η πρωτη καταγεγραμμενη δολοφονια φιλαθλου ειναι στα ειτις και μετα συνεχιζουν με αυξανοντα ρυθμο.
Επειδή συγγενείς μου ήταν μαθητές στην δεκαετία του '70, μπορώ με την σειρά μου να σε διαβεβαιώσω ότι όχι μόνο υπήρχαν συμμορίες και υπέρμετρη βία αλλά δεν έκανε και κανείς τίποτα γι' αυτά.


Το πρωτο οπαδικο εγκλημα φιλαθλου στην Ελλαδα εγινε το 1982 και ακολουθησαν αλλα 8 μεχρι το 2022.

https://parallaximag.gr/epikairotita/in ... tin-ellada
Φοβάμαι να ρωτήσω τι σχέση έχει το έγκλημα φιλάθλων με το σχολείο και συγκεκριμένα με την έπαρση της σημαίας. Η αλήθεια είναι ότι είναι τελείως άσχετα πράγματα. Είναι σαν να μου λες ότι πριν βγει ο Μητσοτάκης πρωθυπουργός δεν υπήρχε παγκόσμιος ιστός (WWW) λες και σχετίζονται με κάποιον τρόπο. Ο χουλιγκανισμός είναι φαινόμενο που εισήχθη από τον Αγγλία. Τι σχέση έχουν οι σημαίες και ο εθνικός ύμνος μόνο εσύ το ξέρεις. Βασικά και αυτό οπαδισμός είναι. Αν μη τι άλλο το λογικό είναι να προωθεί την βία, όχι να την μειώνει.

Αυτό πέρα από το γεγονός ότι θα πρέπει να λες ότι είχαμε "την πρώτη αναφορά εγκλήματος". Ούτε καν αυτό γιατί μιλάς για ένα άρθρο που αντιγράφει ο ένας από τον άλλον, ποιος ξέρει αν υπάρχει πιο πίσω στις εφημερίδες καταγεγραμμένο περιστατικό. Πρέπει να κάτσεις να ψάξεις στα αρχεία. Αν δεν βαριέμαι μετά θα κοιτάξω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2023, 22:51

Βασικά είπα να ρίξω μια πρόχειρη ματιά. Βρήκα σε 10 δευτερόλεπτα αυτό, από το 1964:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 29 Σεπ 2023, 23:00

Προσευχη καθε μερα στην αυλη, στην αναφορα.

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 29 Σεπ 2023, 23:56

11.00
η αναπτυξη της εθνικης συνειδησης δεν γινεται ΠΡΙΝ
μπουν τα παιδια στην ταξη (ετσι περιοριζεται η αναπτυξη
της εθνικης συνειδησης !!) .....γινεται ΜΕΣΑ στην ταξη ......

καθε πραγμα στον καιρο του......κι ο κολιος τον αυγουστο .....

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 30 Σεπ 2023, 00:13

οκ θα κανουν μουσουλμανικη χριστιανικη βουδιστικη ινδουιστικη προσευχη απεξω και μεσα θα κανουν επαρση της σημαιας ΚΛΑΟΥΝΣ
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Σεπ 2023, 00:40

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2023, 22:51
Βασικά είπα να ρίξω μια πρόχειρη ματιά. Βρήκα σε 10 δευτερόλεπτα αυτό, από το 1964:


Εικόνα
Aυτό είναι διαφορετικό πράγμα.Δεν πρόκειται για χούλιγκανς που δεν υπήρχαν τότε αλλά για κανονικούς οπαδούς,παναθηναικούς και ολυμπιακούς που έδρασαν για μια μοναδική φορά μαζί. :D
Δεν είχαν ακόμη εφευρεθεί τα πέναλτυ και όταν ο τελικός Κυπέλλου έληγε ισόπαλος επαναλαμβανόταν.Ούτε τηλεόραση υπήρχε και οι σύλλογοι ζούσαν από τα εισιτήρια.Στον δεύτερο τελικό Κυπέλλου Παναθηναικού - Ολυμπιακού είχε ήδη βγει η φήμη ότι είναι συνεννοημένο να λήξει ισόπαλος για να τον επαναλάβουν και να πάρουν πάλι εισιτήρια. :D Καθώς χάνονταν ευκαιρίες για γκολ από όλους η πεποίθηση περί στημένου εδραιωνόταν και εν τέλει εισόρμησαν όλοι μαζί στο γήπεδο.Εκείνη τη χρονιά δεν απονεμήθηκε Κύπελλο διότι δεν τολμησαν να ξανακάνουν αγώνα. :lol:
Η χουλιγκανοποίηση των οπαδών έγινε κατά στάδια.Τότε ακόμη παρακολουθούσαν τους αγώνες οπαδοί αντιπάλων ομάδων δίπλα δίπλα.Ξύλο έπεφτε αλλά ήταν "αυθόρμητο" και όχι οργανωμένο.
Οι λεγόμενες "Θύρες" των φανατικών ιδρύθηκαν λίγο αργότερα και αρχικά ήσαν απλά οι πιο φανατικοί φίλαθλοι.Πότε να προλάβουν να χουλιγκανοποιηθούν,επί δικτατορίας προφανώς ήταν αδύνατον.
Μετά την πτώση της άρχισε σταδιακά ο χωρισμός των οπαδών και προιόντος του χρόνου φθάσαμε στο σήμερα διότι κανείς δεν φρόντισε να ανακόψει την πορεία.
Τα σχολεία πάντως χάλασαν όντως κατά τη δεκαετία του 80 με "θεσμικές" μεταρρυθμίσεις.Την εποχή που πήγαινα εγώ σχολείο ήταν δεδομένο ότι στα ιδιωτικά σχολεία πλην ελάχιστων επωνύμων (Κολλέγιο) πήγαιναν οι πιο κακοί μαθητές μόνο και μόνο για να πάρουν απολυτήριο.Τα δημόσια θεωρούνταν καλύτερα και σε συζητήσεις των μεγάλων συχνά ακούγαμε για κακούς μαθητές έλα μωρέ αυτός έβγαλε ιδιωτικό γιατί δεν έπαιρνε τα γράμματα. :P Τώρα η κατάσταση έχει αντιστραφεί πλήρως.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2023, 01:24

Δεν έχει σημασία για τι πρόκειται. Είναι προϊόν βίας και φυσικά θα έπεφτε ξύλο μέχρι θανάτου στην ομάδα. Βέβαια δεν έχει σχέση με την έπαρση της σημαίας αλλά ούτε και ο αρχικός ισχυρισμός του Αρίστου έχει κάποια σχέση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών