Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2023, 19:52

27/07/2023
Φωτιά στη Μαγνησία: Καταστράφηκε το 80% της κτηνοτροφίας – Νεκρά περισσότερα από 3.000 ζώα.
Πρόκειται κυρίως για αιγοπρόβατα.

Εικόνα

Σοκαριστικός είναι ο απολογισμός από τις ζημιές που προκάλεσε η φωτιά στη Μαγνησία, καθώς μέσα σε 48 ώρες και χωρίς να έχει τεθεί υπό έλεγχο, κατέστρεψε το 80% της κτηνοτροφίας στην περιοχή.


Σύμφωνα με το thenewspaper.gr εκτιμήσεις της προέδρου του Συλλόγου Κτηνοτρόφων Μαγνησίας Χαρούλα Διβάνη, αναφέρουν πως το 80% του ζωικού κεφαλαίο της Μαγνησίας καταστράφηκε (https://www.thenewspaper.gr/2023/07/27/ ... isia-kata/).

Χαρακτηριστικά στο Σέσκλο και οι πέντε κτηνοτροφικές μονάδες καταστράφηκαν ολοσχερώς.

Επίσης, περισσότερα από 3.000 ζώα -κυρίως αιγοπρόβατα- βρήκαν τραγικό θάνατο στον Άγιο Γεώργιο Φερών. Ζημιές έχουν πάθει κτηνοτρόφοι και στην Κοκκίνα τη Ν. Αγχίαλο και το Βελεστίνο.
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... -3-000-zoa



07-28-2023
Συνολικά 50.000 ελαιόδεντρα και 2.500 ζώα «χάθηκαν» από τη φωτιά στη Ρόδο.

Εικόνα

Σε 50.000 ελαιόδεντρα και 2.500 ζώα και μελισσοσμήνη υπολογίζονται οι καταστροφές που σημειώθηκαν από τις πυρκαγιές στη Ρόδο, σύμφωνα με πρώτες εκτιμήσεις από κλιμάκιο του ΕΛΓΑ, που βρέθηκε στο νησί μετά από εντολή του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Λευτέρη Αυγενάκη.


Οι περισσότερες καταστροφές φυτικού κεφαλαίου εντοπίζονται κυρίως στις Τοπικές Κοινότητες Απόλλωνος, Ασκληπιείου, Γενναδίου και Βατίου, και αφορούν εκτός από ελαιόδεντρα, περιορισμένο αριθμό στρεμμάτων άλλων δενδροκαλλιεργειών, κηπευτικών και αμπελοκαλλιεργειών. Σε ό,τι αφορά τις απώλειες στο ζωικό κεφάλαιο, ο τελικός αριθμός θα οριστικοποιηθεί μετά την υποβολή δηλώσεων εκ μέρους των κτηνοτρόφων.

Παράλληλα, σύμφωνα με ανακοίνωση του ΥΠΑΑΤ, κλιμάκιο του ΕΛΓΑ συμμετείχε σε σύσκεψη, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και κατόπιν συνεργασίας με τους αρμόδιους Αντιπεριφερειάρχες αποφασίστηκε να γίνει δεκτό το αίτημα των παραγωγών και να δοθεί παράταση της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων για τις ζημίες από τις πυρκαγιές μέχρι τις 14 Αυγούστου 2023 και να γίνει άμεσα ο ενταφιασμός των καμένων ζώων σε εφαρμογή των κανόνων της Δημόσιας Υγείας και σε συνεργασία μεταξύ των υπηρεσιών του ΕΛ.Γ.Α. και των ΔΑΟΚ.

«Ο ΕΛΓΑ, αξιοποιώντας τις διαθέσιμες εικόνες από το δορυφορικό σύστημα “Copernicus”, για να προσδιοριστούν οι καλλιέργειες εντός των καμένων περιοχών από την πύρινη λαίλαπα και σε συνδυασμό με τις δηλώσεις των παραγωγών, θα συντάξει ψηφιακό αρχείο με τους δικαιούχους αποζημιώσεων», αναφέρει το ΥΠΑΑΤ σε ανακοίνωσή του.

Σημαντικά μικρότερες ήταν οι ζημιές φυτικού κεφαλαίου στη περιοχή της Θεσσαλίας, οι οποίες αφορούν κυρίως καλλιέργειες αμυγδάλων και εξαιρετικά περιορισμένο αριθμό άλλων δενδροκαλλιεργειών, ενώ σημαντικές ζημίες υπάρχουν σε σιτηρά, τα οποία είχαν συγκομισθεί όπως επίσης σε αμπελοκαλλιέργειες.

Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση, μεγάλες είναι οι απώλειες ζωικού κεφαλαίου σε μια σειρά κοινοτήτων. Στις περισσότερες περιπτώσεις εξ αυτών χθες και σήμερα οι υπάλληλοι του ΕΛΓΑ σε συνεργασία με τις υπηρεσίες των ΔΑΟΚ επιχειρούν τόσο τις εξατομικευμένες εκτιμήσεις ανά κτηνοτροφική μονάδα, όσο και επισπεύδουν τις διαδικασίες ενταφιασμού των καμένων ζώων σύμφωνα με τους κανόνες δημόσιας υγείας.

Επιπλέον, τεράστιες είναι οι καταστροφές που έχουν σημειωθεί σε υποδομές, εγκαταστάσεις και γεωτεχνικό εξοπλισμό, όπως ποιμνιοστάσια, αποθήκες, στάβλους και γεωργικά μηχανήματα.

Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων από αγρότες και κτηνοτρόφους για τις ζημιές από τις τρέχουσες φωτιές έχει καθοριστεί 15 ημέρες μετά την ολοκλήρωση της κατάσβεσής τους και για τις δυο περιοχές.
https://www.el.gr/ellada/gegonota/synol ... oa-chathi/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2023, 19:57

Otto Weininger έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:27
3f3k έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 16:37
Otto Weininger έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 16:35
Meanwhile, κλιματική αλλαγή. Σε καθαρισμένο χωράφι καίγονται ένα ένα τα δέντρα απο την ρίζα τους.


Εικόνα
Ρε βασιλιά των ψεκ, το χόρτο είναι καμμένο, φαίνεται στα σκούρα σημεία.
Ποιος εμπρηστης ρε ψεκ θα παει να καψει μεμονωμένες ελιές; :c020:
Έπαιξε και το βίντεο στις ειδήσεις εν τω μεταξύ και μίλαγε ο ιδιοκτήτης αλλά οκ, εγώ είμαι ο βασιλιάς των ψεκ σε ένα φόρουμ πλέον γεμάτο καθυστερημένους.
Παρασκευή, 28 Ιουλίου 2023
Προπαγάνδα εναντίον πραγματικότητας και στις πυρκαγιές.
Η έλλειψη ετοιμότητας και αποτελεσματικότητας στην αντιμετώπιση των πυρκαγιών και άλλων σημαντικών ζητημάτων, εξηγούνται μόνο με την αίσθηση παντοδυναμίας – εάν όχι αλαζονείας – που τροφοδοτεί το 40%.

Εικόνα
https://primenews.press/propaganda-enan ... pyrkagies/



Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13469
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Ιούλ 2023, 19:58

George_V έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 16:59
Μετά τον αποκεφαλισμό Μηταρακη αποκεφαλιζεται και ο Διοικητης της 111 Μοίρας για τις φωτιές.
Να αποκεφαλιστεί και ο Μουλης. Κυριολεκτικά όμως.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2023, 20:01

Kauldron έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 16:51
southern έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 16:48
πρακτορες ξενων εχθρικων χωρων θα εχουν σιγουρα αναμειξη στις φωτιες
Ναι.
Ορίστε και φωτογραφία ενός:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2023, 20:05

Awesomatic έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:33
George_V έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:24
Mπεος για Π/Θ? (Οκ μαφιόζος είναι αλλά και όλοι οι άλλοι που πέρασαν από τη θέση καλύτεροι ήταν?)
Πέταμα των μαφιόζων μέσα στη φωτιά να καθαρίσει λίγο η χώρα

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 28 Ιούλ 2023, 20:14

The Rebel έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:05
Awesomatic έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:33
George_V έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:24
Mπεος για Π/Θ? (Οκ μαφιόζος είναι αλλά και όλοι οι άλλοι που πέρασαν από τη θέση καλύτεροι ήταν?)
Πέταμα των μαφιόζων μέσα στη φωτιά να καθαρίσει λίγο η χώρα


Και η λούγκρα εδώ, μιλάει για ψεκασμένους:
Νon4me @ Σκατόψυχα posts που δεν πρέπει να χαθούν

:lol::lol::lol:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2023, 20:23


Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6540
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 28 Ιούλ 2023, 20:32

Έχουμε σημαντική εξέλιξη. Ο Πατούλης αισθάνεται ενοχές για τις χθεσινές ζεϊμπεκιές και απολογείται στον ελληνικό λαό ο οποίος δοκιμάζεται από τις πυρκαγιές που βάζουν οι εξωγήινοι του Χο Τσι Μινχ.

https://www.zougla.gr/politiki/article/ ... s-evdokias

Εικόνα

Γιώργος Πατούλης: Zητώ ειλικρινά συγγνώμη, ήταν μια κακιά στιγμή

«Χτες παρευρέθηκα σε μια εκδήλωση γυναικών της ομογένειας, που διοργανώθηκε στο Ζάππειο Μέγαρο. Προς το τέλος της εκδήλωσης αυτής και λίγο πριν την αποχώρηση μου, κάποιες από τις παρευρισκόμενες μου ζήτησαν να χορέψω μαζί τους κι εγώ εντελώς λανθασμένα, όπως οφείλω να παραδεχθώ εκ των υστέρων, ανταποκρίθηκα θετικά στην πρόσκληση τους. Ήταν μια κακιά στιγμή , για την οποία θέλω ειλικρινά να ζητήσω συγγνώμη .

Σε όλη την πολιτική μου διαδρομή έχω αποδείξει ότι δεν κρύβομαι στα δύσκολα, κι έχω το πολιτικό θάρρος να παραδέχομαι και να διορθώνω τα λάθη μου. Χτες έκανα λάθος και ζητώ συγγνώμη αν σε μια δύσκολη για την Πατρίδα μας συγκυρία , έστειλα με μια στιγμιαία πράξη μου το λάθος μήνυμα», ανέφερε ο Περιφερειάρχης Αττικής σε δήλωσή του.


...................................................

Δηλαδή οι μιλφογκόμενες τον έπεισαν να χορέψει και να ξεχάσει για λίγο το δράμα που βιώνουμε... :giggle:

Τυπικός ελληνιάρης λιγούρης-εφετζής. :smt005:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13469
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Ιούλ 2023, 20:33

Δεν έχει πάτο ο πάτος των φιλελέδων

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 28 Ιούλ 2023, 20:35

Jimmy81 έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:32
Έχουμε σημαντική εξέλιξη. Ο Πατούλης αισθάνεται ενοχές για τις χθεσινές ζεϊμπεκιές και απολογείται στον ελληνικό λαό ο οποίος δοκιμάζεται από τις πυρκαγιές που βάζουν οι εξωγήινοι του Χο Τσι Μινχ.

https://www.zougla.gr/politiki/article/ ... s-evdokias

Εικόνα

Γιώργος Πατούλης: Zητώ ειλικρινά συγγνώμη, ήταν μια κακιά στιγμή

«Χτες παρευρέθηκα σε μια εκδήλωση γυναικών της ομογένειας, που διοργανώθηκε στο Ζάππειο Μέγαρο. Προς το τέλος της εκδήλωσης αυτής και λίγο πριν την αποχώρηση μου, κάποιες από τις παρευρισκόμενες μου ζήτησαν να χορέψω μαζί τους κι εγώ εντελώς λανθασμένα, όπως οφείλω να παραδεχθώ εκ των υστέρων, ανταποκρίθηκα θετικά στην πρόσκληση τους. Ήταν μια κακιά στιγμή , για την οποία θέλω ειλικρινά να ζητήσω συγγνώμη .

Σε όλη την πολιτική μου διαδρομή έχω αποδείξει ότι δεν κρύβομαι στα δύσκολα, κι έχω το πολιτικό θάρρος να παραδέχομαι και να διορθώνω τα λάθη μου. Χτες έκανα λάθος και ζητώ συγγνώμη αν σε μια δύσκολη για την Πατρίδα μας συγκυρία , έστειλα με μια στιγμιαία πράξη μου το λάθος μήνυμα», ανέφερε ο Περιφερειάρχης Αττικής σε δήλωσή του.


...................................................

Δηλαδή οι μιλφογκόμενες τον έπεισαν να χορέψει και να ξεχάσει για λίγο το δράμα που βιώνουμε... :giggle:

Τυπικός ελληνιάρης λιγούρης-εφετζής. :smt005:
Φρεσκοχωρισμενος είναι. Έπρεπε να ξεχάσει λίγο. Μπορεί να είχε βάλει και κανα μιλφ στο μάτι...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Ιούλ 2023, 20:47

Orion22 έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 16:20
hades έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:30
Μακάρι να ήταν αυτά που έκανα την έκρηξη

εδώ φαίνεται καλλίτερα
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
απ ότι φαίνεται δε, ηταν καθαρισμένο περιμετρικά, όπως έπρεπε να είναι

τεσπα, θα δουμε τι άλλο θα δούμε


tags @ Isildur : λες? :smt047:lol:
Δεν λέω τίποτα. Δεν με πιστεύει ο Κόλντρον και πεισμάνεψα. :011:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Ιούλ 2023, 20:49

πήζον bot έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:44
Isildur έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:26
αν (στο μυαλο σου) οι διακοπες σε κοτερο ειναι σοβαροτερος λογος παραιτησης απ το να τα κανεις πουτανα ολα σε υγεια παιδεια εργασιακα ασφαλιστικο, εθνικα, τι να σου πω? μεχρι οπου του κοβει του καθενος..

ααα, ο κουλης στο λοκνταουν πηγε μοτοκρος και παρτυ στην ικαρια.
τι λες? επρεπε να παραιτηθει οπως ο τζονσον?
Για κάποιον λόγο σε τριγκάρισαν οι διακοπές σε κότερο και βλέπω μια τάση να τις υπερασπιστείς. Με πάθος μάλιστα.

Γιατί άραγε;... :smt017
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Ιούλ 2023, 20:50

vatraxos έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:44
Isildur έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:09
vatraxos έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:49


Name the parking! I will bring the Parkinson.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:


(Θα του το πω να ξες. Δεν έχεις καταλάβει τι ρουφιάνος είμαι, όταν το θέλω. Ρώτα τον χαρχάλατα να σου πει...)
Εσύ θα του το πεις, αυτός θα το ακούσει;
Τρέμει στην ιδέα ότι θα του το πω.


Εεεε, σόρυ. Τρέμω ήθελα να πω...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Ιούλ 2023, 20:54

sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:48
Isildur έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:19
πήζον bot έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 15:13
επομενος αυτοφωρακιας παρακαλω..

Σωστό και λογικό, μετά το (επίσης λογικό) κράξιμο που έφαγε για τις βόλτες με το κότερο.
Καλά κι εσύ τώρα, μη γίνεσαι τόσο σχληρός κι ανάλγητος με την κυβέρνηση, θα σχιστεί τπτ. :lol:
Ε, τι να κάνουμε ρε συς. Δεν είμαστε όλοι γεννημένοι μαχητές, να βγαίνουμε στους δρόμους.

Κι όπως είπα και στην άλλη τη λουλού πριν λίγο καιρό, κάντε μου μια λίστα με φράσεις, πώς θέλετε να τα λέω όταν καυτηριάζω, καγαγγέλω, αναφέρω κάτι που εντόπισα/δεν μου άρεσε κλπ.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5481
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Κόλαση: καίγονται τα πρώτα σπίτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 28 Ιούλ 2023, 21:00

Άσχετο με το θέμα, αλλά σοβαρά τώρα. Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο - ας πούμε - ακροδεξιοί χρήστες του πχορουμ να μας ποστάρουν-σπαμάρουν τουίτ π.χ. του Ιάσονα Αποστολόπουλου και του Αβραμίδη (btw o δεύτερος, ο Chris, είναι τόσο έγκυρος και διαβασμένος επί του θέματος που προχτές έγραφε πως το Σέσκλο βρίσκεται στο βουνό :roll: ) ; Τι φάση; Μήπως ανήκουν στους ''οργισμένους Έλληνες'' που τον Μάιο ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ για να τιμωρήσουν τον Κούλη; :smt017

Επί του κυρίως θέματος...
Οι εικόνες της μεγάλης καταστροφής από τον Αγροτικό Οινοποιητικό Συνεταιρισμό «Δήμητρα»

Βλήμα… που κατέληξε στο εσωτερικό του Αγροτικού Οινοποιητικού Συνεταιρισμού “Η Δήμητρα”, κατά τη διάρκεια των διαδοχικών εκρήξεων στην αποθήκη πυρομαχικών της 111 ΠΜ στη Νέα Αγχίαλο, φέρεται να ευθύνεται για την ολοκληρωτική καταστροφή που υπέστη η μονάδα, χθες το απόγευμα, σύμφωνα με τα όσα δήλωσε ο πρόεδρος Γιάννης Κίτσιος, εξηγώντας τις συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβη το συμβάν.

Συγκεκριμένα, οι εγκαταστάσεις του Συνεταιρισμού επί της εθνικής οδού Βόλου-Μικροθηβών, που βρίσκονται σε πολύ κοντινή απόσταση από τους χώρους των στρατιωτικών εγκαταστάσεων, όπου έγιναν οι αλλεπάλληλες μεγάλες εκρήξεις χθες το απόγευμα, βρέθηκαν στο “στόχαστρο” πυρομαχικών που την ώρα της έκρηξης εκτοξεύθηκαν και ένα από αυτά, αφού πρώτα προκάλεσε θραύσματα στα παράθυρα του κτιρίου, κατέληξε στον εσωτερικό χώρο προκαλώντας φωτιά η οποία κατέστρεψε τα πάντα στο πέρασμά της, όπως αποτυπώνει ο φωτογραφικός φακός.


Σημειώνεται πως η φωτιά που εκείνη την ώρα μαίνονταν την περιοχή της Νέας Αγχιάλου βρισκόταν σε κοντινή απόσταση από το κτίριο του Συνεταιρισμού, δεν επηρέασε όμως τις εγκαταστάσεις, όπως τόνισε ο κ. Κίτσιος αποδίδοντας τα αίτια της καταστροφής του Συνεταιρισμού στις εκρήξεις που είχαν προηγηθεί στην αποθήκη πυρομαχικών.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο υπολείμματα του βλήματος εντοπίστηκαν σήμερα το πρωί στον εσωτερικό χώρο του κτιρίου και παρελήφθησαν από κλιμάκιο των πυροτεχνουργών που βρισκόταν στην περιοχή, ερευνώντας τα αίτια της προχθεσινής έκρηξης στις στρατιωτικές εγκαταστάσεις.

Τις κατεστραμμένες εγκαταστάσεις της «Δήμητρας» επισκέφτηκε ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ και οι εικόνες που ακολουθούν, αποτυπώνουν το τεράστιο μέγεθος της καταστροφής
https://www.taxydromos.gr/magnesia/volo ... s-dimitra/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών