Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49357
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 05 Μάιος 2020, 23:43

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:40
Kauldron έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:39
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:09


Δεν υπάρχουν λαθραιοι άνθρωποι και όλοι οι άνθρωποι έχουν τα ίδια ανθρώπινα δικαιώματα.

Βέβαια, το τι λέει ο ψηφοφόρος των ναζί δε με απασχολεί και πολύ.
Πώωωωω, σου λένε κάτι, και κλείνεις τ' αυτάκια σου και τσιρίζεις με τη στριγκλή φωνούλα σου το ίδιο και το ίδιο. :smt005::smt005::smt005::smt005:
Τι το ίδιο;

Είναι προφανές και κατοχυρωμένο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ανθρώπινα δικαιώματα.
Το να μπαίνεις παράνομα σε μια χώρα δεν είναι δικαίωμα, είναι ποινικό αδίκημα. Κανονικά το ελληνικό κράτος δε θα έπρεπε καν να εξετάζει αίτημα σε παρανόμως εισερχόμενα πρόσωπα. Επιλογή, ή να ξεκουμπιστείς τώρα, ή να ξεκουμπιστείς μετά από 2 χρόνια φυλακή. Μέχρι και ο Φαήλαρχος τα λέει (και είναι νομικός, οπότε γνωρίζει καλύτερα από 'σενα).
Οι δε φίλοι της Τουρκίας δεν είναι δυνατόν να είναι ανθρώπινα πλάσματα, ούτε καν ζώα, αλλά ασθένειες, και φυσικά δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 05 Μάιος 2020, 23:44

ΚαράΝτίνα έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:40
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:34

Για πες Γιάννη Αγιάννη έχεις διαβάσει;
Αν το πάμε σε επίπεδο-δάπεδο, θα πω και εγώ για τα iphone τους και θα μυρίσει αβγουλίλα το νήμα.

Ας το πάμε αλλιώς λοιπόν: αν οι δομές δεν προσφέρουν φαγητό, τότε υπάρχει πρόβλημα σε επίπεδο διοίκησης-εποπτείας. Έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο; Τότε μαζί σου να τους καταγγείλουμε.
Αν οι δομές προσφέρουν φαγητό, αλλά αυτό δεν είναι αρεστό τότε υπάρχει ένα πρόβλημα σε επίπεδο διοόκησης-εποπτείας που πρέπει να λυθεί αλλά δεν είναι άμεσο.
Η κλοπή φτηνοπραγμάτων μπορεί να πρέπει να ιδωθεί ως αμελητέα, αλλά όταν περιμένεις το λάδι για να ζήσεις, τότε δεν είναι αμελητέα. Είναι ζήτημα οπτικής λοιπόν και αν η οπτική σου έχει σωριαστεί σε έναν καναπέ απολαμβάνοντας το παχυλό μηνιάτικο και τους Αθλίους, τότε η οπτική αυτή είναι ακατάλληλη για να έχει άποψη και να επιβάλει γνώμη.
Οι άθλιοι του Ούγκο είναι επίπεδο δάπεδο;

Φαίνεται ότι χρειάζεται να το διαβάσεις γιατι αλλιώς δε θα έλεγες ότι στην τελική είναι κλοπή. Όταν κάποιος πεινάει δικαιολογείται να κλέψει ντομάτες για να ζήσει.

Και αυτός που θα χάσει κάποιες από τις ντομάτες του (ενώ το πιθανότερο είναι ότι έχει και άλλα εισοδήματα εκτός από τις ντομάτες) έχει μικρότερο πρόβλημα από αυτόν που τις έκλεψε εξ ανάγκης.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35338
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 05 Μάιος 2020, 23:45

Το θέμα είναι ότι όπως έλεγε και μια ψυχή λιάστηκαν και εξαφανισθηκαν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Μάιος 2020, 23:45

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:39
Nandros έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:37
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:31
Οι μόνοι που βγάζετε μποχα είστε οι ακροδεξιοί με το δηλητήριο και την απανθρωπια εναντια σε ταλαιπωρημένους ανθρώπους.
Δεν έχω σχέση με ακροδεξιά, αγοράκι!
Δεν κολλάνε απάνω μου οι ταμπέλες σου, ζαιοκομματοσκυλάκι!


ΥΓ. έκανα και ρίμα! :D
.
5 ετων είσαι; :p2:
Με το γέλιο που μου προσφέρεις θα γίνω νεογέννητο! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 05 Μάιος 2020, 23:46

panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:43
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:36
panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:34

Εγώ πάλι λέω αφού σου αρέσουν τόσο πολύ οι αφγανοι, να σε στείλουμε στην Καμπούλ μόνιμα.
Σε μια πραγματικά δημοκρατική κυβέρνηση αυτές τις αποφάσεις θα τις παίρνει ο λαός και όχι ο Σορος.
Ειπα εγώ ότι μου αρέσουν συγκεκριμένα οι Αφγανοί; Είστε τελείως ηλίθιοι τελικα;

Εσύ είπες ότι δε σου αρέσει το διεθνές δίκαιο, τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο Σόρος, οπότε τραβά στο Αφγανιστάν που δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και να φέρουμε στη θέση σου κάποιον Αφγανό που να του αρέσουν.
Όχι μαλακα δεν είπες ότι σου αρέσουν συγκεκριμένα οι αφγανοι. Όλοι οι τριτοκοσμικοι σου αρέσουν γιατί χρειάζεσαι τέτοιους πρωτόγονους γύρω σου για να νιώθεις καλύτερος από κάποιον.
Δε μου αρέσει συγκεκριμένα κανείς.
Θέλω να τηρούνται τα ανθρώπινα δικαιώματα για όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους γιατί δεν είμαι ακροδεξιό ζώο.
Φυσικά δεν έχω κανένα κόμπλεξ αυτοεπιβεβαιωσης που προφανώς για να αναφέρεις, διαθέτεις εσύ...
Εσύ που είπες ότι δε σου αρέσει το διεθνές δίκαιο, τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο Σόρος, τραβά στο Αφγανιστάν που δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και να φέρουμε στη θέση σου κάποιον Αφγανό που να του αρέσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Highlander την 05 Μάιος 2020, 23:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15525
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Μάιος 2020, 23:46

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:44
ΚαράΝτίνα έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:40
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:34

Για πες Γιάννη Αγιάννη έχεις διαβάσει;
Αν το πάμε σε επίπεδο-δάπεδο, θα πω και εγώ για τα iphone τους και θα μυρίσει αβγουλίλα το νήμα.

Ας το πάμε αλλιώς λοιπόν: αν οι δομές δεν προσφέρουν φαγητό, τότε υπάρχει πρόβλημα σε επίπεδο διοίκησης-εποπτείας. Έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο; Τότε μαζί σου να τους καταγγείλουμε.
Αν οι δομές προσφέρουν φαγητό, αλλά αυτό δεν είναι αρεστό τότε υπάρχει ένα πρόβλημα σε επίπεδο διοόκησης-εποπτείας που πρέπει να λυθεί αλλά δεν είναι άμεσο.
Η κλοπή φτηνοπραγμάτων μπορεί να πρέπει να ιδωθεί ως αμελητέα, αλλά όταν περιμένεις το λάδι για να ζήσεις, τότε δεν είναι αμελητέα. Είναι ζήτημα οπτικής λοιπόν και αν η οπτική σου έχει σωριαστεί σε έναν καναπέ απολαμβάνοντας το παχυλό μηνιάτικο και τους Αθλίους, τότε η οπτική αυτή είναι ακατάλληλη για να έχει άποψη και να επιβάλει γνώμη.
Οι άθλιοι του Ούγκο είναι επίπεδο δάπεδο;

Φαίνεται ότι χρειάζεται να το διαβάσεις γιατι αλλιώς δε θα έλεγες ότι στην τελική είναι κλοπή. Όταν κάποιος πεινάει δικαιολογείται να κλέψει ντομάτες για να ζήσει.

Και αυτός που θα χάσει κάποιες από τις ντομάτες του (ενώ το πιθανότερο είναι ότι έχει και άλλα εισοδήματα εκτός από τις ντομάτες) έχει μικρότερο πρόβλημα από αυτόν που τις έκλεψε εξ ανάγκης.
πού μένεις? Θέλω να σου στείλω κάτι πεινασμένους να σε απαλλάξουν από μέρος της περιουσίας σου το οποίο το χρειάζονται περισότερο από σένα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 05 Μάιος 2020, 23:47

Kauldron έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:43
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:40
Kauldron έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:39


Πώωωωω, σου λένε κάτι, και κλείνεις τ' αυτάκια σου και τσιρίζεις με τη στριγκλή φωνούλα σου το ίδιο και το ίδιο. :smt005::smt005::smt005::smt005:
Τι το ίδιο;

Είναι προφανές και κατοχυρωμένο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ανθρώπινα δικαιώματα.
Το να μπαίνεις παράνομα σε μια χώρα δεν είναι δικαίωμα, είναι ποινικό αδίκημα. Κανονικά το ελληνικό κράτος δε θα έπρεπε καν να εξετάζει αίτημα σε παρανόμως εισερχόμενα πρόσωπα. Επιλογή, ή να ξεκουμπιστείς τώρα, ή να ξεκουμπιστείς μετά από 2 χρόνια φυλακή. Μέχρι και ο Φαήλαρχος τα λέει (και είναι νομικός, οπότε γνωρίζει καλύτερα από 'σενα).
Οι δε φίλοι της Τουρκίας δεν είναι δυνατόν να είναι ανθρώπινα πλάσματα, ούτε καν ζώα, αλλά ασθένειες, και φυσικά δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα.
Ε καλά άμα το λέει ο φαηλος έτσι είναι. :smt005:
Κάνεις ακριβώς το ίδιο με τους Γερμανούς ναζί. Απανθρωποποιεις μια ομάδα ανθρώπων χρησιμοποιώντας και φαντασιοληξιες όπως "ο παγκόσμιος Εβραίος", το ενα, το άλλο κλπ ώστε μετά να είσαι ελεύθερος ηθικά να κάνεις τα εγκλήματα που θες εναντίον τους.

Φυσικά και όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Μάιος 2020, 23:48

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:46
panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:43
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:36


Ειπα εγώ ότι μου αρέσουν συγκεκριμένα οι Αφγανοί; Είστε τελείως ηλίθιοι τελικα;

Εσύ είπες ότι δε σου αρέσει το διεθνές δίκαιο, τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο Σόρος, οπότε τραβά στο Αφγανιστάν που δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και να φέρουμε στη θέση σου κάποιον Αφγανό που να του αρέσουν.
Όχι μαλακα δεν είπες ότι σου αρέσουν συγκεκριμένα οι αφγανοι. Όλοι οι τριτοκοσμικοι σου αρέσουν γιατί χρειάζεσαι τέτοιους πρωτόγονους γύρω σου για να νιώθεις καλύτερος από κάποιον.
Δε μου αρέσει συγκεκριμένα κανείς.
Θέλω να τηρούνται τα ανθρώπινα δικαιώματα για όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους γιατί δεν είμαι ακροδεξιό ζώο.
Φυσικά δεν έχω κανένα κόμπλεξ αυτοεπιβεβαιωσης που προφανώς για να αναφέρεις, διαθέτεις εσύ...
Εσύ που είπες ότι δε σου αρέσει το διεθνές δίκαιο, τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο Σόρος, τραβά στο Αφγανιστάν που δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και να φέρουμε στη θέση σου κάποιον Αφγανό που να του αρέσουν.

:smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Μάιος 2020, 23:50

Μπήκε η βραδυνή βάρδια για να αναλάβει.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15525
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Μάιος 2020, 23:50

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:47
Kauldron έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:43
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:40


Τι το ίδιο;

Είναι προφανές και κατοχυρωμένο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ανθρώπινα δικαιώματα.
Το να μπαίνεις παράνομα σε μια χώρα δεν είναι δικαίωμα, είναι ποινικό αδίκημα. Κανονικά το ελληνικό κράτος δε θα έπρεπε καν να εξετάζει αίτημα σε παρανόμως εισερχόμενα πρόσωπα. Επιλογή, ή να ξεκουμπιστείς τώρα, ή να ξεκουμπιστείς μετά από 2 χρόνια φυλακή. Μέχρι και ο Φαήλαρχος τα λέει (και είναι νομικός, οπότε γνωρίζει καλύτερα από 'σενα).
Οι δε φίλοι της Τουρκίας δεν είναι δυνατόν να είναι ανθρώπινα πλάσματα, ούτε καν ζώα, αλλά ασθένειες, και φυσικά δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα.
Ε καλά άμα το λέει ο φαηλος έτσι είναι. :smt005:
Κάνεις ακριβώς το ίδιο με τους Γερμανούς ναζί. Απανθρωποποιεις μια ομάδα ανθρώπων χρησιμοποιώντας και φαντασιοληξιες όπως "ο παγκόσμιος Εβραίος", το ενα, το άλλο κλπ ώστε μετά να είσαι ελεύθερος ηθικά να κάνεις τα εγκλήματα που θες εναντίον τους.

Φυσικά και όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα.
να μείνουν στις χώρες τους να μην κάνουμε "εγκλήματα" εναντίον τους όπου έγκλημα η υπεράσπιση των συνόρων.
Καλά έκαναν και σας έστελανν εξορία τέτοια μουνόπανα που είστε
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!


Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15525
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Μάιος 2020, 23:50

Χαοτικός έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:48
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:46
panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:43


Όχι μαλακα δεν είπες ότι σου αρέσουν συγκεκριμένα οι αφγανοι. Όλοι οι τριτοκοσμικοι σου αρέσουν γιατί χρειάζεσαι τέτοιους πρωτόγονους γύρω σου για να νιώθεις καλύτερος από κάποιον.
Δε μου αρέσει συγκεκριμένα κανείς.
Θέλω να τηρούνται τα ανθρώπινα δικαιώματα για όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους γιατί δεν είμαι ακροδεξιό ζώο.
Φυσικά δεν έχω κανένα κόμπλεξ αυτοεπιβεβαιωσης που προφανώς για να αναφέρεις, διαθέτεις εσύ...
Εσύ που είπες ότι δε σου αρέσει το διεθνές δίκαιο, τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο Σόρος, τραβά στο Αφγανιστάν που δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και να φέρουμε στη θέση σου κάποιον Αφγανό που να του αρέσουν.

:smt023
να τος και ο έτερος προδότης
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21709
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Μάιος 2020, 23:51

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:38
Lord Brum έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:37
Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:35


Είστε τελείως ηλίθιοι.
οταν βγάλεις το βρωμόχερό σου από την τσέπη μου, όταν σταμτήσεις να μου ζητάς να πληρώνω για τις ιδεοληψίες σου, όταν σταματήσεις να υποσκάπτις την εθνική συνοχή, τότε πες ότι θες. Μέχρι τότε θα είσαι ή βλάκας, ή ενσυνείδητος προδότης είτε και τα 2
Το κράτος πρέπει να υποχρεώνει όλους τους πολίτες να πληρώνουν για την προστασία και την περίθαλψη των αδύναμων. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιοι είναι σκατοψυχα ζώα θα γίνουμε ζούγκλα που θα πεθαίνουν οι αδύναμοι

Η "εθνική συνοχή" γεννά νεκροταφεία
η εθνική συνοχή που χλευάζεις είναι ο λόγος που οι Τούρκοι δεν σε έχουν κάνει γιουσουφάκι
όταν ο μη γένοιτο έρθει η ώρα, εσύ επικαλέσου τα ανθρώπινα δικαιώματα απέναντι στο τούρκικο G3, να δούμε τι θα γίνει
κάποια στιγμή θα πρέπει να κατεβείτε από τα ροζ συννεφάκια που ζείτε μερικοί ονειροπόλοι και να αντιμετωπίσετε την πραγματικότητα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

ΚαράΝτίνα
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 01:32
Phorum.gr user: ΚαράΝτίνα

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚαράΝτίνα » 05 Μάιος 2020, 23:52

Highlander έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:44

Οι άθλιοι του Ούγκο είναι επίπεδο δάπεδο;

Φαίνεται ότι χρειάζεται να το διαβάσεις γιατι αλλιώς δε θα έλεγες ότι στην τελική είναι κλοπή. Όταν κάποιος πεινάει δικαιολογείται να κλέψει ντομάτες για να ζήσει.

Και αυτός που θα χάσει κάποιες από τις ντομάτες του (ενώ το πιθανότερο είναι ότι έχει και άλλα εισοδήματα εκτός από τις ντομάτες) έχει μικρότερο πρόβλημα από αυτόν που τις έκλεψε εξ ανάγκης.
Οι Άθλιοι γράφτηκαν σε συγκεκριμένη εποχή, έθιγαν συγκεκριμένα προβλήματα και καλούσαν την κοινή γνώμη να δώσει λύσεις "εδώ και τώρα", δεν είναι η λογοτεχνική πανάκεια που θα δείχνει το δρόμο ανά τους αιώνες. Διαφορετικά, ας διαβάζουμε Ηρακλή Μαινόμενο για να καταλάβουμε τους ψυχασθενείς.
Εγώ δεν μπορώ να ορίσω την κλοπή, την έχουν ορίσει οι κοινωνίες θέτοντας όρια στην μεταξύ τους αλληλεπίδραση. Πιο λιανά: οι νησιώτες κάποτε τάιζαν τα παιδάκια των μεταναστών, αλλά δεν συμφώνησαν ποτέ ότι συναινούν στην κλοπή των κοτετσιών τους.
Και αυτός που θα χάσει ένα μέρος από την παραγωγή του (τίποτα δεν είναι "πιθανότερο", υποθετικά έχει και άλλα εισοδήματα, είναι κάτι που λες για να κοιμίσεις την συνειδήσή σου, άλλωστε δεν είσαι ρατσιστής αυτοί είναι επαρχιώτες) θα έχει πρόβλημα που θα του το δημιουργήσει αυτός που επίσης έχει πρόβλημα. Άρα φταίει ο δυνατότερος, απλά είναι μαγική εικόνα και δεν μπορείς να τον δεις -ή κάνεις ότι δεν τον βλέπεις- .
Τίποτα, βιβλία και μπίρες.

Kill, baby, kill

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Μάιος 2020, 23:53

Κάθονται βραδιάτικα οι χειρωνάκτες και σχολιάζουν μέχρι να τους πάρει ο ύπνος. Ρε τι βλέπουμε στον κόσμο! :p2:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών