Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 23 Ιουν 2022, 20:25

Το κόστος ανοχής του μπουμεροκρατικού ελληνιόλικου καπιταλισμού :102:
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιουν 2022, 21:49

klg έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:34
ST48410 έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:08
klg έγραψε:
23 Ιουν 2022, 15:52
Τι εννοείς ρε συ; Ποιά είναι η αυξημένη απαίτηση; Έχει πάρει ένα δάνειο, το πληρώνει, τέλος. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα; (Εννοώ να πάει να γαμηθεί ο Κούλης, αλλά ειπαμε, δεν είμαστε όλοι καθυστερημένα contrarian μποτάκια)
Δεν περιμένω να συμφωνήσουν όλοι. Δέχομαι επίσης ότι είναι σημαντικό, καθώς υπάρχει ποικιλία από διαφορετικά σετς αξιών, να τηρούμε όλοι το νόμο για να μην γινόμαστε ζούγκλα. Ωστόσο δεν μου αρκεί. Δεν μπορώ να πω πως ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό ή έστω καλό.

Κατηγορώ τον Μητσοτάκη ότι δεν δίνει το καλό παράδειγμα. Κάτσε ρε φίλε. Σε κάναν αρχηγό κόμματος και μετά πρωθυπουργό. Δεν ξέρεις τι έχεις και έχεις εξασφαλισμένα και τα εγγόνια σου. Έχεις ένα πτωχευμένο κράτος να διαχειριστείς. Συγκεντρώσου να δώσεις το καλό παράδειγμα γιατί απαιτείς θυσίες από πολύ μεγάλο μέρος πολιτών για να ορθοποδήσει η χώρα ή απλά για να επιβιώσει τις επόμενες δεκαετίες. Πως θα τους εμπνεύσεις όταν μοιάζει ότι σε απασχολεί τόσο πολύ το να αυξήσεις την περιουσία σου;

Είναι πάνω κάτω η ίδια λογική με την οποία κατηγορούσαμε τον Γεωργιάδη ότι βγαίνει και κάνει τον κλόουν στις τηλεπωλήσεις ενώ έχει αξίωμα υπουργού.
Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς όμως; Ότι είναι "ανήθικο" το να πάρεις το δάνειο in the first place; Ότι είναι ανήθικο να έχεις public office και να έχεις δάνειο; Από την άλλη δεν βλέπω καν πώς είναι κακό παράδειγμα. Εάν πληρώνει τις δόσεις του όταν πρέπει, δεν μιλάμε για τον ορισμό του σωστού παραδείγματος (δεδομένου ότι εκατομμύρια άνθρωποι παίρνουν δάνεια στη χώρα);

Το να μεγαλώνει την περιουσία του είναι απολύτως λογικό, εγώ θέλω να μεγαλώσω την περιουσία μου, εσύ θες να μεγαλώσεις την περουσία σου, αυτός μαγικά θα πρέπει να σταματήσει να το κάνει, επειδή τι; Σε τελική ανάλυση δεν νομίζω ότι διαφήμιζε ποτέ τον εαυτό του ως φτωχαδάκι και παιδί του λαού.
Να στο δώσω με ένα ακραίο παράδειγμα. Αύριο γίνεται πόλεμος και μας καλεί με διάγγελμα να προσφέρουμε ότι μπορούμε από το υστέρημά μας, προκειμένου να αγοραστούν όπλα. Την ίδια στιγμή μαθαίνουμε ότι έχει εταιρείες στο εξωτερικό, έχει μεταφέρει μεγάλο μέρος της περιουσία τους εκεί και συνεχίζει την επιχειρηματική του δραστηριότητα. Πως θα σου φαινόταν;
Θα έκανα και εγώ ακριβώς αυτό.
Στην χώρα που είμαστε, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών για τις οποίες και οι πολιτικοί έχουν ένα μερίδιο, τίθεται πολύ συχνά προς τους πολίτες το αίτημα του "να βάλουν πλάτη". Αύριο μεθαύριο λόγω έλλειψης ενέργειας θα αρχίσουν οι διαφημίσεις που θα σου λένε να περιορίσεις τη χρήση κλιματιστικού, τις άσκοπες μετακινήσεις με το όχημα και την σπατάλη ενέργειας. Ε, σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα θέλω να βλέπω τους ηγέτες να χρησιμοποιούν πχ ιδιωτικά αεροσκάφη ή θερμαινόμενες πισίνες.
Είναι πάνω κάτω το ίδιο με την υπουργό του Σύριζα που είχε μεταφέρει τα χρήματά της στο εξωτερικό λίγο πριν τα capital control. Δεν της είπαμε συγχαρητήρια επειδή έδρασε προνοητικά για τον οικογενειακό της προϋπολογισμό. Το ίδιο βρίζαμε τις προάλλες και τον Τράγκα που έκανε προπαγάνδα υπέρ τις δραχμής έχοντας μεγάλη περιουσία σε άλλα νομίσματα και πλάκες χρυσού σε θυρίδες.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25559
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 24 Ιουν 2022, 08:32

Όταν παίρνεις μίζες, λαδώνεσαι, έχεις μαύρα εισοδήματα, παίρνεις ένα δάνειο ώστε άμα σε ρωτήσουν που βρήκες τα λεφτά να πεις να πήρα εκείνο το δάνειο. Άρα όσους βλέπεις με δάνεια στο πόθεν έσχες, τα παίρνουν κανονικότατα. Δοξάστε τους

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Ιουν 2022, 08:33

Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:29
για τα έσοδα που έχει ο. Κούλης το 1.3Μ δεν είναι τίποτα
Τότε γιατί τα πήρε; Δεν είχε ψιλά για την ταβέρνα;

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 24 Ιουν 2022, 08:35

stavmanr έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:33
Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:29
για τα έσοδα που έχει ο. Κούλης το 1.3Μ δεν είναι τίποτα
Τότε γιατί τα πήρε; Δεν είχε ψιλά για την ταβέρνα;
Κανεις δε ξοδευει τις αποταμιευσεις του οταν μπορει να παρει φρεσκο ΦΘΗΝΟ χρημα.

Στην ερωτηση του νηματοθετη θα τα ξεπληρωσει οταν μαζεψει της ελιες ή βολευτει στην κομισιον :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Ιουν 2022, 08:36

pikey25 έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:35
stavmanr έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:33
Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:29
για τα έσοδα που έχει ο. Κούλης το 1.3Μ δεν είναι τίποτα
Τότε γιατί τα πήρε; Δεν είχε ψιλά για την ταβέρνα;
Κανεις δε ξοδευει τις αποταμιευσεις του οταν μπορει να παρει φρεσκο ΦΘΗΝΟ χρημα.
:fp:

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 24 Ιουν 2022, 08:43

stavmanr έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:36
pikey25 έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:35
stavmanr έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:33


Τότε γιατί τα πήρε; Δεν είχε ψιλά για την ταβέρνα;
Κανεις δε ξοδευει τις αποταμιευσεις του οταν μπορει να παρει φρεσκο ΦΘΗΝΟ χρημα.
:fp:
Για αυτο εσυ θα μεινεις εξηνταλεπτος ενω ο Κουλης πολιτικο κεφαλαιο που μεγαλωνει το κεφαλαιο του ενω σου λεει να ζησεις ολιστικα :102::lol::smt005:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Ιουν 2022, 08:44

Υδράργυρος έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:32
Όταν παίρνεις μίζες, λαδώνεσαι, έχεις μαύρα εισοδήματα, παίρνεις ένα δάνειο ώστε άμα σε ρωτήσουν που βρήκες τα λεφτά να πεις να πήρα εκείνο το δάνειο.
Μέσα στα κόλπα ο Υδράργυρος. :wink:smt023

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 24 Ιουν 2022, 08:56

ST48410 έγραψε:
23 Ιουν 2022, 21:49
klg έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:34
ST48410 έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:08


Δεν περιμένω να συμφωνήσουν όλοι. Δέχομαι επίσης ότι είναι σημαντικό, καθώς υπάρχει ποικιλία από διαφορετικά σετς αξιών, να τηρούμε όλοι το νόμο για να μην γινόμαστε ζούγκλα. Ωστόσο δεν μου αρκεί. Δεν μπορώ να πω πως ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό ή έστω καλό.

Κατηγορώ τον Μητσοτάκη ότι δεν δίνει το καλό παράδειγμα. Κάτσε ρε φίλε. Σε κάναν αρχηγό κόμματος και μετά πρωθυπουργό. Δεν ξέρεις τι έχεις και έχεις εξασφαλισμένα και τα εγγόνια σου. Έχεις ένα πτωχευμένο κράτος να διαχειριστείς. Συγκεντρώσου να δώσεις το καλό παράδειγμα γιατί απαιτείς θυσίες από πολύ μεγάλο μέρος πολιτών για να ορθοποδήσει η χώρα ή απλά για να επιβιώσει τις επόμενες δεκαετίες. Πως θα τους εμπνεύσεις όταν μοιάζει ότι σε απασχολεί τόσο πολύ το να αυξήσεις την περιουσία σου;

Είναι πάνω κάτω η ίδια λογική με την οποία κατηγορούσαμε τον Γεωργιάδη ότι βγαίνει και κάνει τον κλόουν στις τηλεπωλήσεις ενώ έχει αξίωμα υπουργού.
Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς όμως; Ότι είναι "ανήθικο" το να πάρεις το δάνειο in the first place; Ότι είναι ανήθικο να έχεις public office και να έχεις δάνειο; Από την άλλη δεν βλέπω καν πώς είναι κακό παράδειγμα. Εάν πληρώνει τις δόσεις του όταν πρέπει, δεν μιλάμε για τον ορισμό του σωστού παραδείγματος (δεδομένου ότι εκατομμύρια άνθρωποι παίρνουν δάνεια στη χώρα);

Το να μεγαλώνει την περιουσία του είναι απολύτως λογικό, εγώ θέλω να μεγαλώσω την περιουσία μου, εσύ θες να μεγαλώσεις την περουσία σου, αυτός μαγικά θα πρέπει να σταματήσει να το κάνει, επειδή τι; Σε τελική ανάλυση δεν νομίζω ότι διαφήμιζε ποτέ τον εαυτό του ως φτωχαδάκι και παιδί του λαού.
Να στο δώσω με ένα ακραίο παράδειγμα. Αύριο γίνεται πόλεμος και μας καλεί με διάγγελμα να προσφέρουμε ότι μπορούμε από το υστέρημά μας, προκειμένου να αγοραστούν όπλα. Την ίδια στιγμή μαθαίνουμε ότι έχει εταιρείες στο εξωτερικό, έχει μεταφέρει μεγάλο μέρος της περιουσία τους εκεί και συνεχίζει την επιχειρηματική του δραστηριότητα. Πως θα σου φαινόταν;
Θα έκανα και εγώ ακριβώς αυτό.
Στην χώρα που είμαστε, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών για τις οποίες και οι πολιτικοί έχουν ένα μερίδιο, τίθεται πολύ συχνά προς τους πολίτες το αίτημα του "να βάλουν πλάτη". Αύριο μεθαύριο λόγω έλλειψης ενέργειας θα αρχίσουν οι διαφημίσεις που θα σου λένε να περιορίσεις τη χρήση κλιματιστικού, τις άσκοπες μετακινήσεις με το όχημα και την σπατάλη ενέργειας. Ε, σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα θέλω να βλέπω τους ηγέτες να χρησιμοποιούν πχ ιδιωτικά αεροσκάφη ή θερμαινόμενες πισίνες.
Είναι πάνω κάτω το ίδιο με την υπουργό του Σύριζα που είχε μεταφέρει τα χρήματά της στο εξωτερικό λίγο πριν τα capital control. Δεν της είπαμε συγχαρητήρια επειδή έδρασε προνοητικά για τον οικογενειακό της προϋπολογισμό. Το ίδιο βρίζαμε τις προάλλες και τον Τράγκα που έκανε προπαγάνδα υπέρ τις δραχμής έχοντας μεγάλη περιουσία σε άλλα νομίσματα και πλάκες χρυσού σε θυρίδες.
Ναι αλλά δεν μιλάμε για την περίπτωση που κάποιος πολιτικός μεταφέρει κεφάλαια στο εξωτερικό. Μιλάμε για την περίπτωση που έχει ένα δάνειο το οποίο πληρώνει κανονικά στην ώρα του. Τώρα αν επειδή ο Κούλης είναι το κακό incarnate άρα ό,τι κάνει είναι επίσης κακό, οκ εντάξει τι να πω. Απλά γενικά αυτό με το δάνειο δεν είναι ούτε παράνομο, ούτε ηθικά μεμπτό, είναι αυτό που κάνεις όταν έχεις δάνειο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21286
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 24 Ιουν 2022, 08:59

Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2022, 18:47
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:43
Btw, εσύ αντιλαμβάνεσαι λίγο παραπάνω πώς λειτουργούν τα τραπεζικά δάνεια και οι αγορές ακινήτων. Γιατί ο τύπος μας λέει ότι αγόρασε σπίτι στην Αράχωβα και δεν έχει λέει συμβόλαια, ή κληρονόμησε κάτι άλλα ακίνητα στο Παπάγου επίσης χωρίς συμβόλαια. Όσο για τις αποπληρωμές των δανείων του, ας βάλω και το πόθεν έσχες του 2018.
https://www.hellenicparliament.gr/userf ... 3_2019.pdf

Όταν βλέπεις το υπόλοιπο δανείου (κεφαλαίου) να αυξάνει ξέρεις τί σημαίνει έτσι;

Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά ακινήτου να περιμένω ότι τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα όλο και κάποια από τις 4 τράπεζες θα έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες πλειστηριασμών...
1. Tο γεγονός ότι δεν αναφέρονται συμβόλαια, είναι παράληψη. Δεν είναι δυνατόν να μην υπήρχαν ή να τα κρύβει. Αλλωστε 53 τετραγωνικά είναι όλο - όλο το σπίτι.
2. Το κατάλαβες ότι η τελευταία αγορά έγινε το 2008 και ότι όλα τα άλλα είναι κληρονομιά αρχαίων διαμερισμάτων;
3. Το κατάλαβες ότι το τελευταίο δάνειο είναι του 2013 και προφανώς γιά να νοικοκυρέψει τις φορτωμένες κάρτες;
4. Οι τράπεζες έχουν στόχο να μεγιστοποιήσουν τα λεφτά που θα πάρουν, όχι να σου κάνουν εσένα μόστρα. Αρα, όσο είναι βουλευτής δεν πρόκειται να του πάρουν τα αρχαία διαμερίσματα. Αν δεν εκλεγεί, το πράγμα αλλάζει.
5. Τα χρέη αυξάνουν επειδή οι τράπεζες του βάζουν πολύ υψηλά επιτόκια λόγω καρτών και αφερεγγυότητας. Δεν τους απασχολεί όμως αν χάσουν αυτά τα πανωτόκια.
Το κατάλαβες ότι από το 2019 που έχουμε την τιμή να τον έχουμε βουλευτή τα υπόλοιπα δανείων του αυξάνουν.
Το κατάλαβες ότι τρία χρόνια τώρα δεν έχει κάνει καμία προσπάθεια να δηλώσει σωστά στοιχεία στο πόθεν έσχες του χωρίς κυρώσεις.
Το κατάλαβες ότι οι τράπεζες δεν παίρνουν τα χρήματα τους και αυξάνουν το ρίσκο μιας και ο τύπος δεν έχει εγγυήσεις.

Το κατάλαβες ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος οι τράπεζες να μη διεκδικήσουν τα χρήματα τους μέσω κατασχέσεων ώστε να περιορίσουν τις απώλειες τους.


Δεν μπορεί για τον κάθε κακόμοιρο που του κάνουν κατάσχεση να λέτε ότι οι τράπεζες προσπαθούν να περιορίσουν τις απώλειες τους και για τους επώνυμους μπαταχτσήδες το επιχείρημα να είναι ότι μέσω των μη αποπληρωμών οι τράπεζες αυξάνουν τα κέρδη τους. Δε βγάζει κανένα νόημα...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25559
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 24 Ιουν 2022, 09:03

stavmanr έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:44
Υδράργυρος έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:32
Όταν παίρνεις μίζες, λαδώνεσαι, έχεις μαύρα εισοδήματα, παίρνεις ένα δάνειο ώστε άμα σε ρωτήσουν που βρήκες τα λεφτά να πεις να πήρα εκείνο το δάνειο.
Μέσα στα κόλπα ο Υδράργυρος. :wink:smt023
Δεν είμαι στα κόλπα, απλά δεν είμαι αφελής
Κανονικά τέτοιες εγγραφές στα πόθεν έσχες έπρεπε να σημαίνουν και το πολιτικό τέλος του πονηρούλη πολιτικού.

Το σπίτι του βολταίρου το δήλωσε φέτος;

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 24 Ιουν 2022, 09:05

klg έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:56
ST48410 έγραψε:
23 Ιουν 2022, 21:49
klg έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:34


Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς όμως; Ότι είναι "ανήθικο" το να πάρεις το δάνειο in the first place; Ότι είναι ανήθικο να έχεις public office και να έχεις δάνειο; Από την άλλη δεν βλέπω καν πώς είναι κακό παράδειγμα. Εάν πληρώνει τις δόσεις του όταν πρέπει, δεν μιλάμε για τον ορισμό του σωστού παραδείγματος (δεδομένου ότι εκατομμύρια άνθρωποι παίρνουν δάνεια στη χώρα);

Το να μεγαλώνει την περιουσία του είναι απολύτως λογικό, εγώ θέλω να μεγαλώσω την περιουσία μου, εσύ θες να μεγαλώσεις την περουσία σου, αυτός μαγικά θα πρέπει να σταματήσει να το κάνει, επειδή τι; Σε τελική ανάλυση δεν νομίζω ότι διαφήμιζε ποτέ τον εαυτό του ως φτωχαδάκι και παιδί του λαού.



Θα έκανα και εγώ ακριβώς αυτό.
Στην χώρα που είμαστε, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών για τις οποίες και οι πολιτικοί έχουν ένα μερίδιο, τίθεται πολύ συχνά προς τους πολίτες το αίτημα του "να βάλουν πλάτη". Αύριο μεθαύριο λόγω έλλειψης ενέργειας θα αρχίσουν οι διαφημίσεις που θα σου λένε να περιορίσεις τη χρήση κλιματιστικού, τις άσκοπες μετακινήσεις με το όχημα και την σπατάλη ενέργειας. Ε, σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα θέλω να βλέπω τους ηγέτες να χρησιμοποιούν πχ ιδιωτικά αεροσκάφη ή θερμαινόμενες πισίνες.
Είναι πάνω κάτω το ίδιο με την υπουργό του Σύριζα που είχε μεταφέρει τα χρήματά της στο εξωτερικό λίγο πριν τα capital control. Δεν της είπαμε συγχαρητήρια επειδή έδρασε προνοητικά για τον οικογενειακό της προϋπολογισμό. Το ίδιο βρίζαμε τις προάλλες και τον Τράγκα που έκανε προπαγάνδα υπέρ τις δραχμής έχοντας μεγάλη περιουσία σε άλλα νομίσματα και πλάκες χρυσού σε θυρίδες.
Ναι αλλά δεν μιλάμε για την περίπτωση που κάποιος πολιτικός μεταφέρει κεφάλαια στο εξωτερικό. Μιλάμε για την περίπτωση που έχει ένα δάνειο το οποίο πληρώνει κανονικά στην ώρα του. Τώρα αν επειδή ο Κούλης είναι το κακό incarnate άρα ό,τι κάνει είναι επίσης κακό, οκ εντάξει τι να πω. Απλά γενικά αυτό με το δάνειο δεν είναι ούτε παράνομο, ούτε ηθικά μεμπτό, είναι αυτό που κάνεις όταν έχεις δάνειο.

Ενας συννονοματος του ομως :102:

https://www.greekcorruption.dk/el/%CE%B ... BD-%CF%80/

Εχει μια αδεια οφφσορ που γραφει μηδεν που ελεγε και ο μακαριτης ο κοντομηνας :g030:

Για τα υπολοιπα κλοουνιστικα ας εκανε δωρεα στο κομμα να αποπληρωσει το δανειο του κομματος αφου δε το κανει και αφου κουνατε την ουρα σας για ενα κοκκαλακι
ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ

ΒΑΣΤΑ ΚΟΥΛΗ
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21286
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 24 Ιουν 2022, 09:07

Μετά μπορούμε να συζητήσουμε πώς βουλευτές πήραν χιλιάδες ευρώ σε δάνεια για στεγαστικό, χωρίς εγγυήσεις και με περίοδο αποπληρωμής πάνω από 50 έτη, όταν στον οποιονδήποτε με τα ίδια και καλύτερα κριτήρια του δίνουν δάνεια πολύ μικρότερα , με περίοδο αποπληρωμής έως τα 30 έτη και αφού έχουν ήδη το 20%της αξίας του ακινήτου και δεν ξεπερνούν τα 70 έτη κατά την τελευταία ημέρα αποπληρωμής του.

Κάτι τύποι όμως σαν τον Αυγενάκη πήραν δάνεια που υποτίθεται ότι θα τα αποληρώσουν στα 85 τους και τα έχουν και απλήρωτα.

Αυγενάκης είπαμε έτσι; Ποιο υπουργείο έχει; Παίζει μαύρο χρήμα στο υπουργείο του;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21286
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 24 Ιουν 2022, 09:09

Υδράργυρος έγραψε:
24 Ιουν 2022, 09:03
stavmanr έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:44
Υδράργυρος έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:32
Όταν παίρνεις μίζες, λαδώνεσαι, έχεις μαύρα εισοδήματα, παίρνεις ένα δάνειο ώστε άμα σε ρωτήσουν που βρήκες τα λεφτά να πεις να πήρα εκείνο το δάνειο.
Μέσα στα κόλπα ο Υδράργυρος. :wink:smt023
Δεν είμαι στα κόλπα, απλά δεν είμαι αφελής
Κανονικά τέτοιες εγγραφές στα πόθεν έσχες έπρεπε να σημαίνουν και το πολιτικό τέλος του πονηρούλη πολιτικού.

Το σπίτι του βολταίρου το δήλωσε φέτος;
Όχι. Αλλά δήλωσε μια νέα εταιρεία που κανείς δεν την έχει ακούσει.

Δεν της έκανε κανένα κόπο και κόστος να το δηλώσει. Απλά δεν τους αγγίζει κανείς και χέζουν κυριολεκτικά τους νόμους και τους κανόνες.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14140
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Κούλης χρωστάει στις τράπεζες 1.300.000 ευρω σύμφωνα με το πόθεν έσχες.Πότε θα τα ξεπληρώσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Ιουν 2022, 09:17

Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Ιουν 2022, 08:59
Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2022, 18:47
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Ιουν 2022, 16:43
Btw, εσύ αντιλαμβάνεσαι λίγο παραπάνω πώς λειτουργούν τα τραπεζικά δάνεια και οι αγορές ακινήτων. Γιατί ο τύπος μας λέει ότι αγόρασε σπίτι στην Αράχωβα και δεν έχει λέει συμβόλαια, ή κληρονόμησε κάτι άλλα ακίνητα στο Παπάγου επίσης χωρίς συμβόλαια. Όσο για τις αποπληρωμές των δανείων του, ας βάλω και το πόθεν έσχες του 2018.
https://www.hellenicparliament.gr/userf ... 3_2019.pdf

Όταν βλέπεις το υπόλοιπο δανείου (κεφαλαίου) να αυξάνει ξέρεις τί σημαίνει έτσι;

Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά ακινήτου να περιμένω ότι τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα όλο και κάποια από τις 4 τράπεζες θα έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες πλειστηριασμών...
1. Tο γεγονός ότι δεν αναφέρονται συμβόλαια, είναι παράληψη. Δεν είναι δυνατόν να μην υπήρχαν ή να τα κρύβει. Αλλωστε 53 τετραγωνικά είναι όλο - όλο το σπίτι.
2. Το κατάλαβες ότι η τελευταία αγορά έγινε το 2008 και ότι όλα τα άλλα είναι κληρονομιά αρχαίων διαμερισμάτων;
3. Το κατάλαβες ότι το τελευταίο δάνειο είναι του 2013 και προφανώς γιά να νοικοκυρέψει τις φορτωμένες κάρτες;
4. Οι τράπεζες έχουν στόχο να μεγιστοποιήσουν τα λεφτά που θα πάρουν, όχι να σου κάνουν εσένα μόστρα. Αρα, όσο είναι βουλευτής δεν πρόκειται να του πάρουν τα αρχαία διαμερίσματα. Αν δεν εκλεγεί, το πράγμα αλλάζει.
5. Τα χρέη αυξάνουν επειδή οι τράπεζες του βάζουν πολύ υψηλά επιτόκια λόγω καρτών και αφερεγγυότητας. Δεν τους απασχολεί όμως αν χάσουν αυτά τα πανωτόκια.
Το κατάλαβες ότι από το 2019 που έχουμε την τιμή να τον έχουμε βουλευτή τα υπόλοιπα δανείων του αυξάνουν.
Το κατάλαβες ότι τρία χρόνια τώρα δεν έχει κάνει καμία προσπάθεια να δηλώσει σωστά στοιχεία στο πόθεν έσχες του χωρίς κυρώσεις.
Το κατάλαβες ότι οι τράπεζες δεν παίρνουν τα χρήματα τους και αυξάνουν το ρίσκο μιας και ο τύπος δεν έχει εγγυήσεις.

Το κατάλαβες ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος οι τράπεζες να μη διεκδικήσουν τα χρήματα τους μέσω κατασχέσεων ώστε να περιορίσουν τις απώλειες τους.

Δεν μπορεί για τον κάθε κακόμοιρο που του κάνουν κατάσχεση να λέτε ότι οι τράπεζες προσπαθούν να περιορίσουν τις απώλειες τους και για τους επώνυμους μπαταχτσήδες το επιχείρημα να είναι ότι μέσω των μη αποπληρωμών οι τράπεζες αυξάνουν τα κέρδη τους. Δε βγάζει κανένα νόημα...
Ο Λοβέρδος δεν έχει τίποτα αξίας γιά να του πάρουν. Η καλύτερή τους εγγύηση είναι η βουλευτική του αποζημίωση. Η οφειλή αυξάνει λόγω των πανωτοκίων, που όπως είπα δεν απασχολούν τις τράπεζες. Τα πανωτόκια μπαίνουν επειδη οι οφειλές προέρχονται από φόρτωμα καρτών. Αν δεν επανεκλεγεί, θα επανεξετασθεί η περίπτωσή του.

Προφανώς ο Λοβέρδος δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση, όμως είναι ένας από τους πολλούς κακοπληρωτές, δεν αποτελεί σκάνδαλο η περίπτωσή του.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών