Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23676
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Ιαν 2023, 13:18

ST48410 έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:06
hellegennes έγραψε:
29 Ιαν 2023, 12:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Ιαν 2023, 01:19
Ναι, τίποτα απ'αυτά δεν γίνεται, ο άντρας ως δημόσιο πρόσωπο δεν κρίνεται από την εμφάνιση του αλλά από τα λόγια και τις πράξεις του.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Μάλλον κάτι άλλο εννοεί. Δεν μπορεί να μην θυμάται πόσα σχόλια είχαν γραφτεί για την παρακάτω φωτογραφία

Εικόνα
Εμένα η απορία μου σε αυτή την φωτογραφία είναι πώς τα κατάφερε ο Φίλης, να είναι τόσα κιλά άνθρωπος και ωστόσο να επιπλέει μέσα στα ρούχα του.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιαν 2023, 13:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:13
Εννοώ αυτό ακριβώς που λέω. Αυτά τα είχαμε πάρει στην πλάκα, όχι με κακία.
Ενώ την ΠτΔ απειλήσαμε να την σκοτώσουμε όταν βγήκε με παντόφλες σε δεξίωση, δεν σκάσαμε στα γέλια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιαν 2023, 13:25

AlienWay έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:18
Εμένα η απορία μου σε αυτή την φωτογραφία είναι πώς τα κατάφερε ο Φίλης, να είναι τόσα κιλά άνθρωπος και ωστόσο να επιπλέει μέσα στα ρούχα του.
Θέλει να τα κρατήσει για χρόνια. Συνέχεια λεφτά στον ράφτη θα δίνει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Ιαν 2023, 13:26

hellegennes έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:24
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:13
Εννοώ αυτό ακριβώς που λέω. Αυτά τα είχαμε πάρει στην πλάκα, όχι με κακία.
Ενώ την ΠτΔ απειλήσαμε να την σκοτώσουμε όταν βγήκε με παντόφλες σε δεξίωση, δεν σκάσαμε στα γέλια.
Αυταπατάσαι. Αν το κάνεις επιτυχώς, καλώς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιαν 2023, 13:27

Τώρα, σοβαρά, θεωρείς ότι δεν κρίνουμε τους πολιτικούς από το στυλ τους όταν έγινε ολόκληρη ιστορία για τις γραβάτες; Για τις γραβάτες, ρε μαλάκα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 29 Ιαν 2023, 13:30

σε επίσημο στυλ, η γυναίκα είναι πιο δύσκολο να ντυθεί, γιατί έχει πολλές επιλογές. ο άνδρας φοράει εκεί ένα κοστούμι, τέλος. γιαυτο πάντα το κράξιμο το τρώνε οι γυναίκες των πρωθυπουργων, επειδή μια σίγουρα θα κάτσει να διαλέξουν κάτι κακόγουστο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Ιαν 2023, 13:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:13
Εννοώ αυτό ακριβώς που λέω. Αυτά τα είχαμε πάρει στην πλάκα, όχι με κακία. Ξέρεις κανέναν που πίστευε ότι αυτοί ήταν καλοί πολιτικοί και σταμάτησε να το πιστεύει μετά από αυτή τη φωτό;
Σοβαρέψου, κρίνε.
Ξέρω αρκετούς που έμοιαζαν να πιστεύουν ότι οι παραπάνω ήταν καλοί πολιτικοί αλλά δεν νομίζω να άλλαξαν άποψη εξαιτίας της φωτογραφίας. Βέβαια δεν μιλάς για αυτούς. Μιλάς για τους υπόλοιπους που δεν ήταν προκατειλημμένοι εναντίον τους ή αυτούς που ενδεχομένως ήθελαν να τους δοθεί μια ευκαιρία και να σχηματίσουν γνώμη μετά. Για αυτούς λοιπόν ήταν ένα ακόμα τικ στην λίστα προβληματικών συμπεριφορών, πχ της "επαναστατικότητας" του Τσίπρα που έκανε Ανατολικό ζήτημα το αν θα φορέσει ή όχι γραβάτα. Όχι τόσο ουσιώδες. Αλλά νομίζω ότι ενόχλησε προστιθέμενο σε όλα τα υπόλοιπα. Και πέρα από την πλάκα.

Όπως παρατηρήθηκε από άλλον νωρίτερα, η Σακελλαροπούλου βρίσκεται σε μία κατηγορία διαφορετική από προηγούμενους προέδρους, αφού προ της εκλογής της, η εικόνα της ήταν γενικά άγνωστη. Και το ίδιο και οι απόψεις της (για το ευρύ κοινό). Ε, πως θέλεις να κριθεί; Πολιτικές θέσεις στα φλέγοντα ζητήματα δεν μπορεί να πάρει. Οι λόγοι της είναι ξύλινοι και γραμμένοι για συγκεκριμένες περιστάσεις που δεν περιμένεις να πει κάτι που θα εκπλήξει. Κοινωνική δράση τύπου Νταϊάνας δεν φαίνεται να έχει για να την καταστήσει γνωστή και συμπαθητική για κάτι άλλο. Νομοτελειακά οι δημοσιογράφοι θα ασχοληθούν με το ντύσιμο, τη γάτα, στο σταυροπόδι, το μαξιλάρι κοκ. Τα όσα είχε κάνει ως δικαστικός είναι λίγο πολύ άγνωστα για τον κόσμο. Δεν μετράνε και τόσο.

Το γεγονός ότι δεν έχει παντρευτεί ήταν αναμενόμενο να ενοχλήσει ένα μέρος της κοινωνίας. Το ότι ως γυναίκα θα επικριθεί περισσότερο ακόμα και για αυτό το ζήτημα, μπορώ να στο δώσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25360
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Ιαν 2023, 13:58

Ας συμφωνήσουμε ότι η επιλογή δικαστών για το αξίωμα του ΠτΔ είναι αποτυχία και ας πάμε παρακάτω.

Τα περί αθλητικών στις παρελάσεις είναι σαχλαμάρα απερίγραπτη.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Ιαν 2023, 15:02

Beria έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:58
Ας συμφωνήσουμε ότι η επιλογή δικαστών για το αξίωμα του ΠτΔ είναι αποτυχία και ας πάμε παρακάτω.
Δεν ξέρω αν φταίει η προηγούμενη ιδιότητα. Πιο προβληματικό μου φαίνεται ότι δεν επιλέγεται ως υποψήφιος πρόεδρος το άτομο που θεωρεί το κυβερνών κόμμα ότι είναι το καταλληλότερο, αλλά το άτομο που θα δυσκόλευε την αντιπολίτευση ή μέρος της αν δεν το ψήφιζε. Δεν είναι καλή βάση για να ξεκινήσει κάποιος αυτός ο τρόπος επιλογής. Και τείνει να παγιωθεί.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1730
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 29 Ιαν 2023, 15:04

οποιος και να τανε Προεδρος αντρας ή γυναικα θα τον/την βριζανε.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11812
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 29 Ιαν 2023, 15:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιαν 2023, 22:55
Scouser έγραψε:
28 Ιαν 2023, 17:20
πατησιωτης έγραψε:
28 Ιαν 2023, 12:45
Είναι ΚΑΙ μισογυνισμός,ειδικά από τους συντηρητικούς που δεν τη γουστάρουν.
Με τη Σακελλαροπούλου συμβαίνει το εξής - ούτε οι δεξιοί την θέλουν ούτε οι αριστεροί παρ ότι την ψήφισαν και οι δύο :lol: αλλά δεν μπορούν να πουν ανοιχτά τον λόγο.Ο λόγος είναι ότι και οι δύο απεχθάνονται την σοσιαλφιλελέ ιδεολογία που εκπροσωπει.Οι δεξιοί τη θεωρούν "εθνομηδενιστική" και οι αριστεροί "φερετζέ του καπιταλισμού".Πόσο δημοφιλές ήταν το Ποτάμι;άλλο τόσο είναι η Σακελλαροπούλου.
Η αντίληψη ότι αυτή η μειοψηφική ιδεολογία έχει την εύνοια του παγκόσμιου κατεστημένου (Νέα Τάξη κλπ) ερεθίζει περισσότερο όσους δεν τη θέλουν διότι υποψιάζονται ότι έγινε πρόεδρος λόγω αυτής την εύνοιας.
Πέρα από αυτά τα ψαγμένα (που είναι ως ένα βαθμό σωστά), νομίζω φταίει πχ και που κουβαλάει τον έτσι της μαζί της στην εξέδρα στις παρελάσεις, κυκλοφορεί ντυμένη σαν μικροαστή νοικοκυρά με κακό γούστο ή φωτογραφίζεται με γάτες πάνω στο γραφείο της (που θυμίζει Μαριούπολη στο τέλος της πολιορκίας, υποθέτω ακριβώς όπως ήταν και το γραφείο της στο ΣτΕ). Γενικά βγάζει εικόνα φεμινίστριας crazy cat lady, όχι Προέδρου της Δημοκρατίας με υπόβαθρο τέως ανώτατης δικαστικού.
Και ΟΛΑ αυτά έχουν να κάνουν με την ταυτότητα της ως γυναίκα.
Εντελώς συμπτωματικά. :102:
Όχι, γιατί ακριβώς τα ίδια θα λέγονταν αν ήταν άντρας και συμπεριφερόταν με αυτό τον τρόπο.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 29 Ιαν 2023, 15:39

Beria έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:58
Ας συμφωνήσουμε ότι η επιλογή δικαστών για το αξίωμα του ΠτΔ είναι αποτυχία και ας πάμε παρακάτω.

Τα περί αθλητικών στις παρελάσεις είναι σαχλαμάρα απερίγραπτη.
Οι δικαστικοί στη σχολή τροφίμων στην οποία διαμορφώνονται δέχονται τρομερά G με αποτέλεσμα η ιδιότητα άνθρωπος να μην υπερισχύει απαραίτητα εκείνης του δικαστή μετά την εκπαίδευση

Για εισαγγελείς ασ'το καλύτερα

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 29 Ιαν 2023, 16:00

Beria έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:58
Ας συμφωνήσουμε ότι η επιλογή δικαστών για το αξίωμα του ΠτΔ είναι αποτυχία και ας πάμε παρακάτω.

Τα περί αθλητικών στις παρελάσεις είναι σαχλαμάρα απερίγραπτη.
Εσύ μπορεί να γουστάρεις η ΠτΔ να κατεβαίνει σαν κυράτσα από γυφτομαχαλά, εμείς όμως όχι - έχουμε κάποιο επίπεδο...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Ιαν 2023, 16:19

OANNHSEA έγραψε:
29 Ιαν 2023, 16:00
Beria έγραψε:
29 Ιαν 2023, 13:58
Ας συμφωνήσουμε ότι η επιλογή δικαστών για το αξίωμα του ΠτΔ είναι αποτυχία και ας πάμε παρακάτω.

Τα περί αθλητικών στις παρελάσεις είναι σαχλαμάρα απερίγραπτη.
Εσύ μπορεί να γουστάρεις η ΠτΔ να κατεβαίνει σαν κυράτσα από γυφτομαχαλά, εμείς όμως όχι - έχουμε κάποιο επίπεδο...

.
Πράγματι, συγκεκριμένα είναι το επίπεδο της κατίνας γειτόνισσας της κυράτσας από το γυφτομαχαλά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14958
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Η lifo βλέπει πίσω από την χαμηλή δημοτικότητα Σακελλαροπούλου μισογυνισμό της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 29 Ιαν 2023, 16:46

foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2023, 08:52
Orion22 έγραψε:
28 Ιαν 2023, 17:51
Πρώτη φορά αρνητικά ποσοστά αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο φταίτε *εσείς* και όχι η συμπλεγματική. :smt023

Δεν ειναι μυστηριος ο λογος, ξεκαθαρα τη βιωνετε σαν ενα ειδος επιθεσης στον πυρηνα της υπαρξης σας (τη λαϊκη ψυχη που λεει ο Σκατηλος) και το μονο ρημα που μπορει να περιγραψει τον πυρηνα της υπαρξης σας ως Ελ ειναι το "φταιω", αντε ισως λιγο και το "μολυνω".
+reps για το projection με τα περι "μόλυνσης"
ότι ακριβώς αναμενόταν από 2ης(?) γενιάς τοξόπλασμα :lol:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών