"Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8611
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Δεκ 2023, 11:31

Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:23
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:07
Ερμής έγραψε:
06 Δεκ 2023, 11:41


Γιατί ποιος είπε πως ο νεοελλ είναι έξυπνος λαός; Μονο κάτι ΕλΩρες
Οι ιδιοι οι Νεοελλ. Στην πλειοψηφια τους αυτο νομιζουν.
Οι αναγνώστες της ΕλΩρας και της παλιάς αυριανής, επίσης ένα συντριπτικά τεράστιο ποσοστό του 60κατιτακατο του δημοψηφίσματος.
Και οι ψηφοφοροι του 41%. Μην ξεχνιομαστε ε;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Δεκ 2023, 11:34

axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:31
Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:23
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:07


Οι ιδιοι οι Νεοελλ. Στην πλειοψηφια τους αυτο νομιζουν.
Οι αναγνώστες της ΕλΩρας και της παλιάς αυριανής, επίσης ένα συντριπτικά τεράστιο ποσοστό του 60κατιτακατο του δημοψηφίσματος.
Και οι ψηφοφοροι του 41%. Μην ξεχνιομαστε ε;
Δε σου κάνει εντύπωση πως και οι ψηφοφόροι του ΝΑΙ ήταν κάπου στο 40κάτι. Τότε μετρηθήκαμε ποιοι είναι ποιοι.
Ξέρουμε οτι έχουμε απέναντι μας ένα 60τακατο ουρουκ χαι
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8611
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Δεκ 2023, 11:36

Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:34
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:31
Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:23


Οι αναγνώστες της ΕλΩρας και της παλιάς αυριανής, επίσης ένα συντριπτικά τεράστιο ποσοστό του 60κατιτακατο του δημοψηφίσματος.
Και οι ψηφοφοροι του 41%. Μην ξεχνιομαστε ε;
Δε σου κάνει εντύπωση πως και οι ψηφοφόροι του ΝΑΙ ήταν κάπου στο 40κάτι. Τότε μετρηθήκαμε ποιοι είναι ποιοι.
Ξέρουμε οτι έχουμε απέναντι μας ένα 60τακατο ουρουκ χαι
Ε ναι αυτο λεω και εγω. Ως λαος στην συντριπτικη μας πλειοψηφια εχουμε μειωμενο iq.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Δεκ 2023, 16:29

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:42

Η ποινη ηταν οτι της πηραν τα θρησκευτικα. "Μα το θεμα δεν ειναι τι λεει στα θρησκευτικα, ειναι τα θρησκευτικα πράγματα που λεει ολη την ωρα". Τιποτα. Ενα χρονο μετα πηρε συνταξη. Σημειωτεον δεν ηταν με τιποτα πανω απο 60, δεν ξερω πώς το καταφερε.

Και η καρμπόν απάντηση όταν λέγαμε του διευθυντή "ο μικρός είπε βάρεσε τον Χρηστάκη": "Χιχι ρε τα μικρά τι σκαρφίζονται κοιτάξτε να δείτε κύριέ μου, δεν υπάρχει δάσκαλος που να χτυπάει", αυτό που μου είχε πει και ο μακαρίτης ο Ηράκλειτος εδώ μέσα όταν είχα πει για το δάσκαλό μου στην τετάρτη δημοτικού που λύσσαγε στο ξύλο όλη την τάξη εκτός από εμένα. Gaslighting στα θύματα.
Δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση με θρησκευτικά ή θεολογία αυτό που έλεγε. Δεν έχω ακούσει από ιερέα, θεολόγο, δάσκαλο κάτι παρόμοιο. Θα έβρισκε αφορμή να το πει και σε άλλα μαθήματα (αν της ανέθεσαν άλλα).
Όσο για το ξύλο δεν γνωρίζω την ηλικία σου, σε παλαιότερες δεκαετίες έχω ζήσει το ξύλο με τον χάρακα, το κουτσό στην γωνία και το κλείσιμο στην αποθήκη για λίγο στο δημοτικό. :lol:
Θυμάμαι να έχω πάει στο κουτσό. Αλλά θυμάμαι και πολύ έντονα έναν μαθητή που έφαγε χαρακιές στα χέρια και είχε κατακοκκινίσει από θυμό.
Είχα όμως ένα ζευγάρι δασκάλων πολύ cult, από τότε είχα αναρωτηθεί ότι ετούτοι δεν παίζουν καλό ρόλο.
Στην έκθεση για την αποταμίευση δεν είχα προετοιμαστεί γιατί δεν μου είπαν ότι θα γράψουμε έκθεση για την αποταμίευση την επόμενη. Άλλα παιδιά διάβασαν κείμενα. Όταν έμαθα ότι πρώτευσα, η υποψία μου έγινε πεποίθηση. Ακόμη το μετανιώνω που δεν ρώτησα την κοπέλα που φάνηκε να δυσφορεί "είναι δικό σου το βραβείο;". :lol:
Επίσης τότε είχαμε μια μικρή βιβλιοθήκη με εξωσχολικά βιβλία και τα διαβάζαμε όταν περιμέναμε να τελειώσει το μάθημα της άλλης τάξης. Δεν είχαμε κινητά και τάμπλετ. Να μην αναφέρω την γραμματική και το συντακτικό που μαθαίναμε. Η γλώσσα των εξωσχολικών βιβλίων μας φαινόταν ευχάριστη και εύκολη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24841
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Δεκ 2023, 20:32

Ειπαμε ολη η ταξη τις ετρωγε εκτος απο εμενα γιατι του ειχε πει ο μπαμπας μου μη διανοηθει.

Ο ξάδερφός μου ομως που ημασταν και διπλανοι ειχε μπαμπα της αντιθετης σχολης, μιλαμε το τι ξυλο ειχε φαει αυτο το παιδι δεν μπορειτε να καταλαβετε. Και ηταν εντελως χαμηλων τονων στο μεταξυ το κακομοιρο. Σαδιστης κωλογερος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41292
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2023, 20:35

Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:34
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:31
Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:23


Οι αναγνώστες της ΕλΩρας και της παλιάς αυριανής, επίσης ένα συντριπτικά τεράστιο ποσοστό του 60κατιτακατο του δημοψηφίσματος.
Και οι ψηφοφοροι του 41%. Μην ξεχνιομαστε ε;
Δε σου κάνει εντύπωση πως και οι ψηφοφόροι του ΝΑΙ ήταν κάπου στο 40κάτι. Τότε μετρηθήκαμε ποιοι είναι ποιοι.
Ξέρουμε οτι έχουμε απέναντι μας ένα 60τακατο ουρουκ χαι
Αυτό που λες για το δημοψήφισμα δεν είναι ένδειξη για τίποτα. Ξέρω πολύ κόσμο που ψήφισε όχι και είναι ορθολογιστές και μορφωμένα άτομα, όπως ξέρω και πολλούς μπετόστοκους που ψήφισαν ναι.

Άλλωστε έχουμε και αναλυτικά στοιχεία. Στους 18-34, το 75% ψήφισε όχι, όπως και στης ανώτατης εκπαίδευσης το 56% ψήφισε όχι.

Τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος είναι ξεκάθαρα κομματικά. ΠΑΣΟΚ, ΠΟΤΑΜΙ και ΝΔ ψήφισαν 85% ΝΑΙ, ενώ ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ και ΚΚΕ ψήφισαν 85% ΟΧΙ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Δεκ 2023, 22:11

hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2023, 20:35
Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:34
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:31


Και οι ψηφοφοροι του 41%. Μην ξεχνιομαστε ε;
Δε σου κάνει εντύπωση πως και οι ψηφοφόροι του ΝΑΙ ήταν κάπου στο 40κάτι. Τότε μετρηθήκαμε ποιοι είναι ποιοι.
Ξέρουμε οτι έχουμε απέναντι μας ένα 60τακατο ουρουκ χαι
Αυτό που λες για το δημοψήφισμα δεν είναι ένδειξη για τίποτα. Ξέρω πολύ κόσμο που ψήφισε όχι και είναι ορθολογιστές και μορφωμένα άτομα, όπως ξέρω και πολλούς μπετόστοκους που ψήφισαν ναι.

Άλλωστε έχουμε και αναλυτικά στοιχεία. Στους 18-34, το 75% ψήφισε όχι, όπως και στης ανώτατης εκπαίδευσης το 56% ψήφισε όχι.

Τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος είναι ξεκάθαρα κομματικά. ΠΑΣΟΚ, ΠΟΤΑΜΙ και ΝΔ ψήφισαν 85% ΝΑΙ, ενώ ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ και ΚΚΕ ψήφισαν 85% ΟΧΙ.
Όχι είχες ψηφίσει. Ετσι δεν είναι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24164
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Δεκ 2023, 22:16

εδω καλο ειναι να αναφερουμε τη συνεχη μειωση των μαθητων ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41292
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2023, 23:35

Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 22:11
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2023, 20:35
Ερμής έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:34


Δε σου κάνει εντύπωση πως και οι ψηφοφόροι του ΝΑΙ ήταν κάπου στο 40κάτι. Τότε μετρηθήκαμε ποιοι είναι ποιοι.
Ξέρουμε οτι έχουμε απέναντι μας ένα 60τακατο ουρουκ χαι
Αυτό που λες για το δημοψήφισμα δεν είναι ένδειξη για τίποτα. Ξέρω πολύ κόσμο που ψήφισε όχι και είναι ορθολογιστές και μορφωμένα άτομα, όπως ξέρω και πολλούς μπετόστοκους που ψήφισαν ναι.

Άλλωστε έχουμε και αναλυτικά στοιχεία. Στους 18-34, το 75% ψήφισε όχι, όπως και στης ανώτατης εκπαίδευσης το 56% ψήφισε όχι.

Τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος είναι ξεκάθαρα κομματικά. ΠΑΣΟΚ, ΠΟΤΑΜΙ και ΝΔ ψήφισαν 85% ΝΑΙ, ενώ ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ και ΚΚΕ ψήφισαν 85% ΟΧΙ.
Όχι είχες ψηφίσει. Ετσι δεν είναι;
ΝΑΙ είχα ψηφίσει, το έχω πει πολλές φορές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8950
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 08 Δεκ 2023, 06:13

Όταν ο Κυριάκος Μητσοτάκης έκανε σημαία του την αριστεία στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση με όχημα τα πρότυπα πειραματικά σχολεία, την αξιολόγηση των καθηγητών, την αξιοκρατία στην επιλογή των διευθυντών, το "δικαίωμα" στην ιδιωτική εκπαίδευση, την πρωινή προσευχή και την έπαρση της σημαίας, το ημερολόγιο έδειχνε λίγους μήνες πριν τις εκλογές του 2019.
Τέσσερα χρόνια μετά και έχοντας Υπουργό Παιδείας την ψυχοκόρη του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, οι Έλληνες μαθητές πατώνουν στις εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ που γίνονται κάθε 3 χρόνια, σημειώνοντας σημαντικά χαμηλότερες επιδόσεις σε σχέση με τις αντίστοιχες του 2018, σε όλους τους δείκτες, από τα μαθηματικά και τις φυσικές επιστήμες μέχρι και την κατανόηση κειμένου.
Αυτό βέβαια με την κατανόηση δεν είναι μόνο πρόβλημα των 15χρονων. Είναι κυρίως των μπαμπάδων και των μαμάδων τους που νόμιζαν ότι τα παιδιά τους θα γίνουν άριστοι, υπό την καθοδήγηση υπουργών που τελείωσαν ιδιωτικά κολλέγια και αμερικάνικα πανεπιστήμια και εξαιταίας αυτού.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Δεκ 2023, 06:50

talaipwros έγραψε:
07 Δεκ 2023, 10:14
Yochanan έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:45
Isildur έγραψε:
06 Δεκ 2023, 09:38
Καλά, μην τρελαίνεστε κιόλας. Μια είδηση την διαβάζει κανείς όπως θέλει (πάντα). Όχι ότι δεν είναι θλιβερό να είσαι στη μέση της λίστας φυσικά, απλά δεν είναι κάτι φρέσκο αυτό, τραβάει χρόνια αυτή η κολώνια. Το 2018 πχ ήμασταν στην 45η θέση και σήμερα στην 43η. Μία η άλλη δηλαδή.

Κι όσο για την πτώση στη βαθμολογία που κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση στον αθρογράφο, φαντάζομαι ότι δεν παίρνει καθόλου υπ' όψιν ότι η συνολική μέση βαθμολογία του ΟΟΣΑ έχει πέσει σημαντικά τα τελευταία χρόνια.
Screenshot_2.jpg

Και φυσικά, παίζει μεγάλο ρόλο και η σύνθεση της ομάδας των μαθητών που παίρνουν μέρος σε κάθε χώρα, έτσι;
https://www.oecd.org/publication/pisa-2 ... ion-d1e307
το 2018 ήταν που βγήκε το ΤικΤοκ;
O ιός εφταιγε με τα κλειστα σχολεία λενε.
Δύσκολο, γιατρέ. Αν δεις το γράφημα του ΟΟΣΑ που έβαλα εδώ, η πτώση αρχίζει από πολλά χρόνια πριν και η κατακρήμνιση από το '18 κι όχι από το '20, ώστε να δικαιλογείται λόγω κόβιντ.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2925
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 08 Δεκ 2023, 18:41

πατησιωτης έγραψε:
06 Δεκ 2023, 17:45
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
06 Δεκ 2023, 17:11
Some 3% of students in Greece reported that they had repeated a grade at least once (OECD average: 9%) after entering primary school. Grade repetition tends to be less prevalent in high performing systems.
Μαθηταράδες… ή όχι :lol: ;
In Greece, 1% of students attended a school where principals had the main responsibility for hiring teachers (OECD average: 60%), and 3% were enrolled in a school where teachers had the main responsibility for choosing which learning materials are used (OECD average: 76%). Many high-performing school systems tend to entrust principals and teachers with these responsibilities.
Κεντρικά σχεδιασμένη εκπαίδευση από το κομμουνιστικό κράτος. Περιμένατε καλύτερα αποτελέσματα;
Δεν είναι ακριβώς αυτό διότι σε ένα κομμουνιστικό κράτος ναι μεν είναι κεντρικά σχεδιασμένη η εκπαίδευση αλλά υπάρχουν και ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ.Δηλαδή δεν κάνει ο κάθε καθηγητής ή δάσκαλος ότι θέλει.
Στην Ελλάδα οι επιθεωρητές έχουν καταργηθεί εδώ και 40 χρόνια.ΌΛΟΙ όσοι είναι σήμερα εκπαιδευτικοί δεν έχουν περάσει ποτέ στη ζωή τους καμμιά αξιολόγηση και αγωνίζονται να μην περάσουν ποτέ.
Είναι ένας μηχανισμός που μόνο σκοπό του έχει να πληρώνονται οι δάσκαλοι και καθηγητές ισοβίως χωρίς κανένα έλεγχο.
να ενημερώσουμε ότι ήδη 3 χρόνια υπάρχει και γίνεται αξιολόγηση σχολικών μονάδων, και πρόσφατα χρησιμοποιήθηκε για κρίσεις στελεχών με κύρια συνέπεια την ... απρόσμενη :smt005: εκτόξευση του ποσοστού των νεοδημοκρατών διεθυντών συμβούλων, και 2 χρόνια αξιολόγηση εκπαιδευτικών. Αν εχετε δει όσοι εμπλέκεστε διαφορά πειτε μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dorian την 08 Δεκ 2023, 19:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2925
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: "Πάτωσαν" οι Έλληνες μαθητές στις διεθνείς εξετάσεις PISA του ΟΟΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 08 Δεκ 2023, 19:04

foscilis έγραψε:
06 Δεκ 2023, 17:54
Τα παιδιά μου πάνε δημοτικό και γυμνάσιο συνολικά 12 ανθρωποχρόνια και μας έχουν τύχει 2 πολύ βαριές περιπτώσεις (δασκάλα του μικρού και καθηγήτρια της μικρής) και δεν το λέω ελαφρά τη καρδία. Τη δασκάλα (που χτύπαγε, έβριζε και κυρίως έλεγε στα νιάνιαρα της 1ης δημοτικού ότι αν πηδήξεις από το μπαλκόνι έχουντας κάνει την προσευχή σου δεν παθαίνεις τίποτα!) την κάλυπτε όλος ο σύλλογος για να καταφέρει να πάρει σύνταξη, πράγμα που όντως κατάφερε. Η καθηγήτρια ειναι επίσης κοντά στη σύνταξη και ή έχει άνοια σε όχι ιδιαίτερα πρώιμο στάδιο ή παίρνει πολύ βαριά ψυχοφάρμακα, πάντως δε βγάζεις άκρη με τίποτα, δε μπορείτε να φανταστείτε σκηνικά, μιλάμε μια ολόκληρη τάξη 4 τμήματα εντελώς κατεστραμμένη χημεία/βιολογία/γεωγραφία. Αυτήν δεν την καλύπτουν, το σχολείο έχει ζητήσει να την μεταθέσουν (φαντάζομαι σε γραφείο) και να φέρουν αντικαταστάτρια, η διεύθυνση εκπαίδευσης έκανε 2 μήνες να διορίσει μια αναπληρώτρια η οποία την ημέρα που θα παρουσιαζόταν τελικά αποφάσισε ότι δε θέλει να χάσει το επίδομα ανεργίας. Ξαναξεκίνησε λοιιπόν η διαδικασία από την αρχή και πάει για μετά τα Χριστούγεννα.
2 κακοί εκπαιδευτικοί σε 12 έτη σχολείου ενώ έχουν περάσει, 6 κυριοι δάσκαλοι +3/4 που συμπληρώνουν ωράριο + 4/5 ειδικότητες ανά έτος ~ 60 διαφορετικοί εκπαιδευτικοί στο δημοτικό. Πες καμιά 12/ έτος μέση εκπαίδευση*6 έτη σύνολο ~ 110-130 διαφορετικοί άνθρωποι. Σούπερ κακοί 2/110 =~1, κάτι τοις εκατό. Στατιστικά δεν το λες και κάτι αναπάντεχο. Σιγουρα επειδή τα παραδείγματα είναι ακραία θα έπρεπε να υπάρχει αμεση παρέμβαση της διοίκησης. Τώρα γιατί υπάρχει όντως έλλειμα διοίκησης και όχι περίπλοκες χρονίζουσες δομές αξιολόγησης, ενώ είναι πολύ πιο εύκολο και άμεσο να θεσμοθετηθεί, μόνο υποθέσεις... μπορούν να γίνουν. Λογικά για τον ίδιο λόγο που η πειθαρχία είναι ανύπαρκτη στα λαϊκά σχολεία πλέον, πρακτικά δεν γίνεται μάθημα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 5006
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: PISA: πατωσαν οι μαθητές της χωρας του σαραντατακατο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 13 Δεκ 2023, 09:48

PISA: Χάσμα μεταξύ ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων
Εκπαίδευση δύο ταχυτήτων αποκαλύπτουν τα πρόσφατα αποτελέσματα των Ελλήνων μαθητών στον τελευταίο διαγωνισμό PISA που οργάνωσε ο ΟΟΣΑ το 2022
https://www.protothema.gr/greece/articl ... 1702370549

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14338
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: PISA: πατωσαν οι μαθητές της χωρας του σαραντατακατο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Δεκ 2023, 10:02

Ίακχος έγραψε:
13 Δεκ 2023, 09:48
PISA: Χάσμα μεταξύ ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων
Εκπαίδευση δύο ταχυτήτων αποκαλύπτουν τα πρόσφατα αποτελέσματα των Ελλήνων μαθητών στον τελευταίο διαγωνισμό PISA που οργάνωσε ο ΟΟΣΑ το 2022
https://www.protothema.gr/greece/articl ... 1702370549
foscilis :sal7:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών