Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Freelancer
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 29 Μαρ 2021, 09:34

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Freelancer » 14 Απρ 2021, 22:02

Ρεπορτάζ στο δρόμο όπου θα ρωτούνται πολίτες πως τους φαίνεται το σχέδιο της κυβέρνησης να δουλεύουν παραπάνω χωρίς να πληρώνονται και αυτοί να απαντούν χαμογελαστοί "επιτέλους ένα νομοσχέδιο που δεν θίγει τα δικαιώματα του εργαζόμενου"
ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 15 Απρ 2021, 00:41

Nostalgia έγραψε:
14 Απρ 2021, 17:53
lafkiotis έγραψε:
14 Απρ 2021, 15:20
Παιδια το εχουμε ξεχειλωσει το θεμα.

Οσοι εχουν μια σταλα μυαλο, είμαστε συμφωνοι οτι το κρατος δεν πρεπει να είναι επιχειρηματίας. Δεν πρεπει να είναι «συνεταίρος». Δεν πρεπει να είναι, πολύ περισσότερο, αντίπαλος του ιδιώτη.

Το κράτος πρεπει να είναι ο εγγυητής της εφαρμογής των κανόνων και εως εκεί. Το να μπαινει το κρατος μπαστακας ετσιθελικα αναμεσα σε δυο ενηλικους ιδιωτες και να τους συμπεριφερεται σα μικρα παιδακια, ειναι εκτος απο ανηθικο και επιζημιο.

Μέχρι σήμερα, η φοροδιαφυγή διέθετε ηθικό άλλοθι: την ανηθικότητα του κράτους. Όσοι πληρώνουν φόρο το κάνουν επειδή δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, καθώς ξέρουν ότι τα χρήματά τους δεν πηγαίνουν στο «κοινό καλό», αλλά στις τσέπες των παρατρεχάμενων του συστήματος και στην σίτιση των κομματικών (διορισμένων) στρατών.

Ας διατηρηθεί αρχικα η Εθνική Σύμβαση Εργασίας. Όμως, στις διαπραγματεύσεις οι κοινωνικοί εταίροι δεν θα πρεπει να ειναι τρεις. Θα είναι τέσσερις: κράτος, εργαζόμενοι, εργοδότες, άνεργοι. Αυτοί θα ορίσουν το ποσό του κατώτατου μισθού.

Από κει και πέρα ομως ο κάθε εργαζόμενος ανάλογα με τις ικανότητές του και τη διάθεσή του κάνει ατομική σύμβαση με τον εργοδότη του. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός από την υποχρεωτική εξομοίωση ανόμοιων πραγμάτων.

Το κρατος δεν πρεπει να ειναι συνεταιρος αλλα οταν πεφτει το αγγουρι, τρεχουν ολοι στο κρατος να ζητανε διευκολυνσεις. Μονα ζυγα δικα σας; Δεν παει ετσι, εφοσον ειστε μαγκες και μπορειτε μονοι σας, τοτε ας περασετε τον καβο μονοι σας, ας ειχατε προβλεψει την κριση, ας ειχατε κανει το κουμαντο σας κλπ κλπ. Ελευθερη αγορα αλα καρτ με το κρατος αμετοχο οταν ολα πλεουν καλα και το κρατος μπαμπας/βοηθος οταν υπαρχουν ζορια δεν παιζει.
Μα αυτο ζηταμε απο την αρχη της συζητησης αν δε το εχεις καταλαβει ( :smt005: ). Το κρατος να σταματησει να νομοθετει και να νομολογει ανοητες τροποποιησεις σαν και αυτη σε αυτο το νημα.

Δε μπορει το κρατος να λεει "Κοψε το λαιμο σου, εχεις δεν εχεις δουλεια, θα τον πληρωσεις τον υπαλληλο 500€", αλλα οταν ο αλλος παει να κλεισει επειδη δε βγαινει, να του ξαναλες "Κοψε το λαιμο σου ξανα". Μονα ζυγα μονοζυγα? Δεν παει ετσι.

Και για να το τελειωνουμε με το θεμα μια και καλη. Το οτι η Ελληνικη οικονομια ειναι διαλυμενη μετα απο 40 χρονια κρατικων παρεμβατισμων για να διατηρηθουν οι κρατικοι κηφηνες τυπου Αινειαν, δεν ειναι για σενα αποδειξη οτι το συστημα οπως ειναι στημμενο, δε δουλευει πια?
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27364
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 15 Απρ 2021, 00:51

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Απρ 2021, 01:41

hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:54
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:44
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:06
Καλό μου παιδί, ο επιτόπιος έλεγχος που θα διαπιστώσει αν έχεις έξτρα δηλωμένες ώρες στο Εργάνη, δεν θα κάνει follow up για το ρεπό ή την άδεια.
Γιατί όχι;
Είναι πάρα πολύ απλή διαδικασία, σου την εξήγησα παραπάνω
Να σου θυμίσω ότι εγώ χρησιμοποιώ το σύστημα, δεν το ξέρω στην θεωρία για να χρειάζεται να μου εξηγήσεις κάτι.
Το τωρινό σύστημα είναι λίγο μαλακία καθώς πρέπει να έχεις δηλώσει στο εργάνη εκ των προτέρων τις ώρες εργασίας των υπαλλήλων. Για υπαλλήλους που έχουν σταθερο ωράριο αυτό είναι μια χαρά αλλά για υπαλλήλους που δεν έχουν σταθερό ωράριο πρέπει κάποιος να μπαίνει στο σύστημα και να δηλώνει τις τροποποιήσεις ωραρίου καθημερινά.

Απ ότι έχω καταλάβει, με το νέο σύστημα θεσπίζεται η ψηφιακή κάρτα εργασίας που απλά θα την "χτυπάς" (φαντάζομαι θα μπαίνεις σε κάποιο site και θα πατάς ένα κουμπί) όταν πιάνεις δουλειά και όταν σταματάς. Το σύστημα θα ενημερώνεται αυτόματα για το πόσες ώρες έχεις δουλέψει σε βάθος εξαμήνου και αν υπερβαίνεις τις προβλεπόμενες ο εργοδότης σου θα πρέπει να σου πληρώσει τις υπερωρίες. Δεν θα κοιτάει αν την μία ημέρα δούλεψες 10 ώρες και την άλλη 6, θα κοιτάει αν στο εξάμηνο συμπλήρωσες όσες προβλέπονται.
Ο μόνος τρόπος για να δουλέψεις απλήρωτη υπερωρία θα είναι να έρθει ο εργοδότης και να σου πει, ξέρεις χτύπα την κάρτα οτι έφυγες και κάτσε άλλη μια ώρα που έχουμε δουλίτσα. Είναι σίγουρο οτι θα γίνει, αλλά μάλλον είναι πιο δύσκολο απο το να μην σου πει απολύτως τίποτα σχετικά με τις ώρες που σε έχει δηλωμένο στο Εργάνη και να σε κρατάει κάθε μέρα παραπάνω γιατί έτσι.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 15 Απρ 2021, 01:44

gassim έγραψε:
15 Απρ 2021, 01:41
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:54
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:44

Γιατί όχι;
Είναι πάρα πολύ απλή διαδικασία, σου την εξήγησα παραπάνω
Να σου θυμίσω ότι εγώ χρησιμοποιώ το σύστημα, δεν το ξέρω στην θεωρία για να χρειάζεται να μου εξηγήσεις κάτι.
Το τωρινό σύστημα είναι λίγο μαλακία καθώς πρέπει να έχεις δηλώσει στο εργάνη εκ των προτέρων τις ώρες εργασίας των υπαλλήλων. Για υπαλλήλους που έχουν σταθερο ωράριο αυτό είναι μια χαρά αλλά για υπαλλήλους που δεν έχουν σταθερό ωράριο πρέπει κάποιος να μπαίνει στο σύστημα και να δηλώνει τις τροποποιήσεις ωραρίου καθημερινά.

Απ ότι έχω καταλάβει, με το νέο σύστημα θεσπίζεται η ψηφιακή κάρτα εργασίας που απλά θα την "χτυπάς" (φαντάζομαι θα μπαίνεις σε κάποιο site και θα πατάς ένα κουμπί) όταν πιάνεις δουλειά και όταν σταματάς. Το σύστημα θα ενημερώνεται αυτόματα για το πόσες ώρες έχεις δουλέψει σε βάθος εξαμήνου και αν υπερβαίνεις τις προβλεπόμενες ο εργοδότης σου θα πρέπει να σου πληρώσει τις υπερωρίες.
Ο μόνος τρόπος για να δουλέψεις απλήρωτη υπερωρία θα είναι να έρθει ο εργοδότης και να σου πει, ξέρεις χτύπα την κάρτα οτι έφυγες και κάτσε άλλη μια ώρα που έχουμε δουλίτσα. Είναι σίγουρο οτι θα γίνει, αλλά μάλλον είναι πιο δύσκολο απο το να μην σου πει απολύτως τίποτα σχετικά με τις ώρες που σε έχει δηλωμένο στο Εργάνη και να σε κρατάει κάθε μέρα παραπάνω γιατί έτσι.


Εξηγει με απλα λογακια το ΠΟΣΟ λαθος ειναι η ΕΡΓΑΝΗ. Μεσοβεζικες λυσεις ως συνηθως.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Απρ 2021, 01:48

lafkiotis έγραψε:
15 Απρ 2021, 01:44
gassim έγραψε:
15 Απρ 2021, 01:41
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:54


Να σου θυμίσω ότι εγώ χρησιμοποιώ το σύστημα, δεν το ξέρω στην θεωρία για να χρειάζεται να μου εξηγήσεις κάτι.
Το τωρινό σύστημα είναι λίγο μαλακία καθώς πρέπει να έχεις δηλώσει στο εργάνη εκ των προτέρων τις ώρες εργασίας των υπαλλήλων. Για υπαλλήλους που έχουν σταθερο ωράριο αυτό είναι μια χαρά αλλά για υπαλλήλους που δεν έχουν σταθερό ωράριο πρέπει κάποιος να μπαίνει στο σύστημα και να δηλώνει τις τροποποιήσεις ωραρίου καθημερινά.

Απ ότι έχω καταλάβει, με το νέο σύστημα θεσπίζεται η ψηφιακή κάρτα εργασίας που απλά θα την "χτυπάς" (φαντάζομαι θα μπαίνεις σε κάποιο site και θα πατάς ένα κουμπί) όταν πιάνεις δουλειά και όταν σταματάς. Το σύστημα θα ενημερώνεται αυτόματα για το πόσες ώρες έχεις δουλέψει σε βάθος εξαμήνου και αν υπερβαίνεις τις προβλεπόμενες ο εργοδότης σου θα πρέπει να σου πληρώσει τις υπερωρίες.
Ο μόνος τρόπος για να δουλέψεις απλήρωτη υπερωρία θα είναι να έρθει ο εργοδότης και να σου πει, ξέρεις χτύπα την κάρτα οτι έφυγες και κάτσε άλλη μια ώρα που έχουμε δουλίτσα. Είναι σίγουρο οτι θα γίνει, αλλά μάλλον είναι πιο δύσκολο απο το να μην σου πει απολύτως τίποτα σχετικά με τις ώρες που σε έχει δηλωμένο στο Εργάνη και να σε κρατάει κάθε μέρα παραπάνω γιατί έτσι.


Εξηγει με απλα λογακια το ΠΟΣΟ λαθος ειναι η ΕΡΓΑΝΗ. Μεσοβεζικες λυσεις ως συνηθως.
Εγω το ζω κάθε μέρα το πόσο λάθος ειναι η ΕΡΓΑΝΗ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41291
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2021, 01:55

gassim έγραψε:
15 Απρ 2021, 01:41
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:54
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:44

Γιατί όχι;
Είναι πάρα πολύ απλή διαδικασία, σου την εξήγησα παραπάνω
Να σου θυμίσω ότι εγώ χρησιμοποιώ το σύστημα, δεν το ξέρω στην θεωρία για να χρειάζεται να μου εξηγήσεις κάτι.
Το τωρινό σύστημα είναι λίγο μαλακία καθώς πρέπει να έχεις δηλώσει στο εργάνη εκ των προτέρων τις ώρες εργασίας των υπαλλήλων. Για υπαλλήλους που έχουν σταθερο ωράριο αυτό είναι μια χαρά αλλά για υπαλλήλους που δεν έχουν σταθερό ωράριο πρέπει κάποιος να μπαίνει στο σύστημα και να δηλώνει τις τροποποιήσεις ωραρίου καθημερινά.

Απ ότι έχω καταλάβει, με το νέο σύστημα θεσπίζεται η ψηφιακή κάρτα εργασίας που απλά θα την "χτυπάς" (φαντάζομαι θα μπαίνεις σε κάποιο site και θα πατάς ένα κουμπί) όταν πιάνεις δουλειά και όταν σταματάς. Το σύστημα θα ενημερώνεται αυτόματα για το πόσες ώρες έχεις δουλέψει σε βάθος εξαμήνου και αν υπερβαίνεις τις προβλεπόμενες ο εργοδότης σου θα πρέπει να σου πληρώσει τις υπερωρίες. Δεν θα κοιτάει αν την μία ημέρα δούλεψες 10 ώρες και την άλλη 6, θα κοιτάει αν στο εξάμηνο συμπλήρωσες όσες προβλέπονται.
Ο μόνος τρόπος για να δουλέψεις απλήρωτη υπερωρία θα είναι να έρθει ο εργοδότης και να σου πει, ξέρεις χτύπα την κάρτα οτι έφυγες και κάτσε άλλη μια ώρα που έχουμε δουλίτσα. Είναι σίγουρο οτι θα γίνει, αλλά μάλλον είναι πιο δύσκολο απο το να μην σου πει απολύτως τίποτα σχετικά με τις ώρες που σε έχει δηλωμένο στο Εργάνη και να σε κρατάει κάθε μέρα παραπάνω γιατί έτσι.
Σωστά. Και εκεί είναι το πρόβλημα, γιατί είναι πολύ εύκολο να γίνει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

netmaggas21
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 23:19
Phorum.gr user: netmaggas21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από netmaggas21 » 15 Απρ 2021, 02:00

Άλλη μια προσέγγιση που δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα.

Πιο πολύ το βλέπω ως έδαφος στην αντιπολίτευση για να προτείνει προεκλογικά κάτι νέο , πιο κοντά στο παλιό.
Time is an illusion.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Απρ 2021, 02:10

lafkiotis έγραψε:
15 Απρ 2021, 01:44
gassim έγραψε:
15 Απρ 2021, 01:41
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 13:54


Να σου θυμίσω ότι εγώ χρησιμοποιώ το σύστημα, δεν το ξέρω στην θεωρία για να χρειάζεται να μου εξηγήσεις κάτι.
Το τωρινό σύστημα είναι λίγο μαλακία καθώς πρέπει να έχεις δηλώσει στο εργάνη εκ των προτέρων τις ώρες εργασίας των υπαλλήλων. Για υπαλλήλους που έχουν σταθερο ωράριο αυτό είναι μια χαρά αλλά για υπαλλήλους που δεν έχουν σταθερό ωράριο πρέπει κάποιος να μπαίνει στο σύστημα και να δηλώνει τις τροποποιήσεις ωραρίου καθημερινά.

Απ ότι έχω καταλάβει, με το νέο σύστημα θεσπίζεται η ψηφιακή κάρτα εργασίας που απλά θα την "χτυπάς" (φαντάζομαι θα μπαίνεις σε κάποιο site και θα πατάς ένα κουμπί) όταν πιάνεις δουλειά και όταν σταματάς. Το σύστημα θα ενημερώνεται αυτόματα για το πόσες ώρες έχεις δουλέψει σε βάθος εξαμήνου και αν υπερβαίνεις τις προβλεπόμενες ο εργοδότης σου θα πρέπει να σου πληρώσει τις υπερωρίες.
Ο μόνος τρόπος για να δουλέψεις απλήρωτη υπερωρία θα είναι να έρθει ο εργοδότης και να σου πει, ξέρεις χτύπα την κάρτα οτι έφυγες και κάτσε άλλη μια ώρα που έχουμε δουλίτσα. Είναι σίγουρο οτι θα γίνει, αλλά μάλλον είναι πιο δύσκολο απο το να μην σου πει απολύτως τίποτα σχετικά με τις ώρες που σε έχει δηλωμένο στο Εργάνη και να σε κρατάει κάθε μέρα παραπάνω γιατί έτσι.


Εξηγει με απλα λογακια το ΠΟΣΟ λαθος ειναι η ΕΡΓΑΝΗ. Μεσοβεζικες λυσεις ως συνηθως.
Σωστά είναι αυτά που λέει ο Τζήμερος για την ΕΡΓΑΝΗ και μάλιστα κι εγω είχα στο μυαλό μου τους οδηγούς τουριστικών λεωφορειων που πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να μην βγει παράνομος ο εργοδότης, αλλά ο Θάνος το έχει πάει στο άλλο άκρο, δεν γίνεται να μην υπάρχει αποζημίωση απόλυσης και κατώτατος μισθός.

Άβαταρ μέλους
Freelancer
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 29 Μαρ 2021, 09:34

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Freelancer » 15 Απρ 2021, 08:23

Και να σκεφτείτε πριν μπούμε στα αθλια μνημόνια του συστηματος είχε ξεκινήσει δειλά αλλά σταθερά να συζητείται το εβδομαδιαίο 35ώρο δηλαδή το 7ώρο.
Ας καταλάβουν οι μαλάκες, οι φιλελέδες που κυβερνάνε τον κόσμο, περισσότερος ελεύθερος χρόνος, περισσότερη κατανάλωση.
Ο αυτοματισμός, η ηλεκτρονική εποχή, ήδη το 8ώρο είναι υπεραρκετό και μη αποδοτικό από μια ώρα και μετά.
Πως ακριβώς ονειρεύονται τα 10ώρα;
Μάλλον μόνο αυτοί που δεν δούλεψαν ούτε 10λέπτο.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 15 Απρ 2021, 08:48

Freelancer έγραψε:
15 Απρ 2021, 08:23
Και να σκεφτείτε πριν μπούμε στα αθλια μνημόνια του συστηματος είχε ξεκινήσει δειλά αλλά σταθερά να συζητείται το εβδομαδιαίο 35ώρο δηλαδή το 7ώρο.
Ας καταλάβουν οι μαλάκες, οι φιλελέδες που κυβερνάνε τον κόσμο, περισσότερος ελεύθερος χρόνος, περισσότερη κατανάλωση.
Ο αυτοματισμός, η ηλεκτρονική εποχή, ήδη το 8ώρο είναι υπεραρκετό και μη αποδοτικό από μια ώρα και μετά.
Πως ακριβώς ονειρεύονται τα 10ώρα;
Μάλλον μόνο αυτοί που δεν δούλεψαν ούτε 10λέπτο.
Σταματησα να διαβαζω στο "περισσότερος ελεύθερος χρόνος, περισσότερη κατανάλωση.".

Τι λιπασμα χρησιμοποιεις για τα λεφτοδεντρα?
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35530
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Απρ 2021, 09:16

Freelancer έγραψε:
15 Απρ 2021, 08:23
Και να σκεφτείτε πριν μπούμε στα αθλια μνημόνια του συστηματος είχε ξεκινήσει δειλά αλλά σταθερά να συζητείται το εβδομαδιαίο 35ώρο δηλαδή το 7ώρο.
Ας καταλάβουν οι μαλάκες, οι φιλελέδες που κυβερνάνε τον κόσμο, περισσότερος ελεύθερος χρόνος, περισσότερη κατανάλωση.
Ο αυτοματισμός, η ηλεκτρονική εποχή, ήδη το 8ώρο είναι υπεραρκετό και μη αποδοτικό από μια ώρα και μετά.
Πως ακριβώς ονειρεύονται τα 10ώρα;
Μάλλον μόνο αυτοί που δεν δούλεψαν ούτε 10λέπτο.
Ο κόσμος δεν είναι ενιαίος.Ενιαία είναι η παγκόσμια αγορά αλλά ο κόσμος χωρίζεται σε διαφορετικά κράτη που έχουν διαφορετική έως και χαωδώς διαφορετική παραγωγικότητα και ανταγωνιστικότητα στην αγορά αυτή.Εάν δεν παράγεις ως χώρα αγαθά συμβατά με το επίπεδο ζωής του πληθυσμού σου οδηγείσαι σε οικονομική κρίση και υποβάθμιση του επιπέδου αυτού είτε με χρεωκοπία είτε με μνημόνια.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 15 Απρ 2021, 10:04

Εμείς απ' τους γονείς μας και τους αγώνες τους βρήκαμε 8ωρο στην δουλειά ..Τώρα θα παραδώσουμε στα παιδιά μας 10ωρο ;
Και θα χουμε μούτρα μετά απ' αυτό να τα κοιτάζουμε στα μάτια;
Ας δώσουμε σ' αυτούς που ετοιμάζουν επιστροφή στο μεσαίωνα την πρέπουσα απάντηση !
Το χρωστάμε εκτός από τιμή στις προηγούμενες γενιές, σαν χρέος στις επόμενες και στα παιδιά μας !
Η εργατική πρωτομαγιά είναι μπροστά μας!
Θα το μετανοιώσουν πικρά και μόνο που το σκέφτηκαν !
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9563
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 15 Απρ 2021, 10:46

lafkiotis έγραψε:
15 Απρ 2021, 00:41
Nostalgia έγραψε:
14 Απρ 2021, 17:53
lafkiotis έγραψε:
14 Απρ 2021, 15:20
Παιδια το εχουμε ξεχειλωσει το θεμα.

Οσοι εχουν μια σταλα μυαλο, είμαστε συμφωνοι οτι το κρατος δεν πρεπει να είναι επιχειρηματίας. Δεν πρεπει να είναι «συνεταίρος». Δεν πρεπει να είναι, πολύ περισσότερο, αντίπαλος του ιδιώτη.

Το κράτος πρεπει να είναι ο εγγυητής της εφαρμογής των κανόνων και εως εκεί. Το να μπαινει το κρατος μπαστακας ετσιθελικα αναμεσα σε δυο ενηλικους ιδιωτες και να τους συμπεριφερεται σα μικρα παιδακια, ειναι εκτος απο ανηθικο και επιζημιο.

Μέχρι σήμερα, η φοροδιαφυγή διέθετε ηθικό άλλοθι: την ανηθικότητα του κράτους. Όσοι πληρώνουν φόρο το κάνουν επειδή δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, καθώς ξέρουν ότι τα χρήματά τους δεν πηγαίνουν στο «κοινό καλό», αλλά στις τσέπες των παρατρεχάμενων του συστήματος και στην σίτιση των κομματικών (διορισμένων) στρατών.

Ας διατηρηθεί αρχικα η Εθνική Σύμβαση Εργασίας. Όμως, στις διαπραγματεύσεις οι κοινωνικοί εταίροι δεν θα πρεπει να ειναι τρεις. Θα είναι τέσσερις: κράτος, εργαζόμενοι, εργοδότες, άνεργοι. Αυτοί θα ορίσουν το ποσό του κατώτατου μισθού.

Από κει και πέρα ομως ο κάθε εργαζόμενος ανάλογα με τις ικανότητές του και τη διάθεσή του κάνει ατομική σύμβαση με τον εργοδότη του. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός από την υποχρεωτική εξομοίωση ανόμοιων πραγμάτων.

Το κρατος δεν πρεπει να ειναι συνεταιρος αλλα οταν πεφτει το αγγουρι, τρεχουν ολοι στο κρατος να ζητανε διευκολυνσεις. Μονα ζυγα δικα σας; Δεν παει ετσι, εφοσον ειστε μαγκες και μπορειτε μονοι σας, τοτε ας περασετε τον καβο μονοι σας, ας ειχατε προβλεψει την κριση, ας ειχατε κανει το κουμαντο σας κλπ κλπ. Ελευθερη αγορα αλα καρτ με το κρατος αμετοχο οταν ολα πλεουν καλα και το κρατος μπαμπας/βοηθος οταν υπαρχουν ζορια δεν παιζει.
Μα αυτο ζηταμε απο την αρχη της συζητησης αν δε το εχεις καταλαβει ( :smt005: ). Το κρατος να σταματησει να νομοθετει και να νομολογει ανοητες τροποποιησεις σαν και αυτη σε αυτο το νημα.

Δε μπορει το κρατος να λεει "Κοψε το λαιμο σου, εχεις δεν εχεις δουλεια, θα τον πληρωσεις τον υπαλληλο 500€", αλλα οταν ο αλλος παει να κλεισει επειδη δε βγαινει, να του ξαναλες "Κοψε το λαιμο σου ξανα". Μονα ζυγα μονοζυγα? Δεν παει ετσι.

Και για να το τελειωνουμε με το θεμα μια και καλη. Το οτι η Ελληνικη οικονομια ειναι διαλυμενη μετα απο 40 χρονια κρατικων παρεμβατισμων για να διατηρηθουν οι κρατικοι κηφηνες τυπου Αινειαν, δεν ειναι για σενα αποδειξη οτι το συστημα οπως ειναι στημμενο, δε δουλευει πια?
Ναι μαλιστα μιλαμε για την ιδιωτικη πρωτοβουλια την Ελλαδα που ειναι καραμπινατα κρατικοδιαιτη. Θες κυριε μου να αναμιχθεις με την ενεργεια, εαν εχεις τα κοτσια φτιαξε δικα σου εργοστασια ενεργειας, μην χρησιμοποιεις αυτα που εφτιαξε το κρατος. Θες να ανακατευτεις με την τηλεφωνια, φτιαξε δικο σου δικτυο και μην χρησιμοποιεις αυτο που εφτιαξε το κρατος. Επι ΠΑΣΟΚ για παραδειγμα ολα τα εργα σχετιζομενα με τηλεφωνια και λογισμικο πηγαιναν στην Ιντρακομ, αλλα προφανως στο μυαλο καποιων δεν ηταν κρατικοδιαιτη η Ιντρακομ. Οτι εκανε το εκανε με την αξια της. Τα συνεργεια της ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ τα αναλαμβανουν εργολαβοι του ιδιωτικου τομεα, αλλα και αυτοι δεν ειναι κρατικοδιαιτοι. κλπ κλπ....

Το κακο κρατος που επιβαλλει μισθους αλλα απο την αλλη το ξεζουμιζουν με καθε τροπο. Ιδιωτικη πρωτοβουλια στην Ελλαδα και μαλιστα το παιζουν και καμποσοι.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 15 Απρ 2021, 11:23

Το 8ωρο οδηγεί στην ανασφαλιστη εργασία. Το μάθαμε και αυτό στο πχορουμ από οπαδούς του Θάνου.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών