Διωγμό των χριστιανών ξεκίνησε ο Σύριζα !

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20869
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Διωγμό των χριστιανών ξεκίνησε ο Σύριζα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Δεκ 2020, 08:22

axilmar έγραψε:
27 Δεκ 2020, 12:52
Green Dragon έγραψε:
23 Δεκ 2020, 09:00
1) Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις τις επιστημονικές αποδείξεις στην φιλοσοφία. Τέλοσπάντων, ο ήλιος υπάρχει, ναι ή όχι;

2) Αυτό που περιέγραψα συμβαίνει εδώ και χιλιάδες χρόνια στην κοινωνία, δεν είδα ν' αλλάξει κάποια ισορροπία. Επειδή εγώ σκότωσα έναν θα διαβρωθεί η κοινωνία σε τέτοιον βαθμό που θα το βρω μπροστά μου; Αν πάλι θεωρείς ότι από τον δικό μου φόνο ειδικά και όχι από τους τόσους άλλους θα ξεκινήσει το φαινόμενο της πεταλούδας, ακόμα και αν δεχτούμε αυτήν την εξωφρενική αιτίαση, θα χρειαστεί τόσος χρόνος για σοβαρό ξεπεσμό που εγώ δεν θα ζω για να με ενδιαφέρει. Λοιπόν τι πιστεύεις, θα ξεκινήσει ο φόνος μου ντόμινο; Ναι ή όχι;
1) Γιατι φιλοσοφια χωρις επιστημη ειναι μπουρδολογια.

2) σωστα δεν ειδες να αλλαξει καποια ισορροπια, γιατι η κοινωνια ειναι ηταν/ηδη ζουγκλα σε πολυ μεγαλο ποσοστο, εξαιτιας αυτου του τροπου σκεψης. Δισεκατομμυρια ανθρωποι εχουν βρει τραγικο θανατο, σε ολες της ηλικιες, απο αλλους ανθρωπους.
1) Η φιλοσοφία από την φύση της ασχολείται με θέματα που επί του παρόντος πλαισίου γνώσεων δεν μπορούν να μετρηθούν/αναλυθούν/υπολογιστούν ουσιαστικά. Διαφορετικά θα λέγαμε για επιστήμη. Δηλαδή η φιλοσοφία μπορεί να χρησιμοποιεί κομμάτια της επιστήμης (ή και της τέχνης, κλπ) αλλά δεν ταυτίζεται. Ο ήλιος όμως υπάρχει;

2) Άρα συμφωνείς ότι η πράξη μου δεν θα χειροτερέψει ουσιαστικά τα πράγματα γιατί θα είναι σταγόνα στον ωκεανό. Οπότε θα βγω κερδισμένος, σωστά;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών