Αντε γ@μισου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Σεπ 2022, 13:54

Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:41
Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:32

Κοίτα, όταν δυνητικά νοσούν και μεταδίδουν κι οι δυο, εμβολιασμένος και ανεμβολίαστος, αλλά εσύ (το κράτος δηλαδή), με το επιχείρημα της προστασίας της δημόσιας υγείας, υποχρεώνεις μόνο τον ανεμβολίαστο να κάνει Χ τεστ κάθε εβδομάδα, μάλλον με τιμωρητική διάθεση τον αντιμετωπίζεις.
Ναι, αλλά πέρα από τη θεωρία, μπορείς να προτείνεις κάτι που δεν θα είχε "τιμωρητική διάθεση" και θα απέφερε κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα;

Γιατί, κάπου το έχουμε κουράσει με τα τσιτάτα.
Δεν είναι ερώτηση αυτή που μού θέτεις. Τι πα να πει να είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα;
Να υποχρεώσει το κράτος δηλαδή έναν ενήλικα πολίτη, εκβιάζοντάς τον οικονομικά, να κάνει μια ιατρική πράξη με την οποία δεν συμφωνεί;
Δεν είναι κράτος δικαίου αυτό, ούτε πολιτισμένη κοινωνία.
Νομίζω η απάντηση που ψάχνεις είναι απλή: αφού επικοινωνήσουμε σωστά τα οφέλη του εμβολιασμού, όποιος θέλει εμβολιάζεται, και προστατεύει τον εαυτό του, όποιος δεν θέλει δεν εμβολιάζεται, αποδεχόμενος τους κινδύνους της επιλογής του.
Οκ, η πρόταση σου είναι σωστή ενημέρωση, επικοινωνία κλπ

Απλά, πρακτικά πράγματα. :lol:

Οπότε, το κόβω εδώ.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Σεπ 2022, 13:56

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2022, 10:00
sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2022, 15:46


Δεν είναι γιατρός γιατρός σαν τον σεβ, ψεκάθαρα, είναι κομματικός δάκτυλος του σρζ.
ειπα καπου γω οτι ειμαι γιατρος, και μου ξεφυγε;
Όχι, είναι κάτισαν inside joke αυτό για όλους εσάς με τα 88 και πάνω μεταπτυχιακά πάνω στην κορωνοιολογία.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13680
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Σεπ 2022, 13:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:54
Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:41


Ναι, αλλά πέρα από τη θεωρία, μπορείς να προτείνεις κάτι που δεν θα είχε "τιμωρητική διάθεση" και θα απέφερε κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα;

Γιατί, κάπου το έχουμε κουράσει με τα τσιτάτα.
Δεν είναι ερώτηση αυτή που μού θέτεις. Τι πα να πει να είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα;
Να υποχρεώσει το κράτος δηλαδή έναν ενήλικα πολίτη, εκβιάζοντάς τον οικονομικά, να κάνει μια ιατρική πράξη με την οποία δεν συμφωνεί;
Δεν είναι κράτος δικαίου αυτό, ούτε πολιτισμένη κοινωνία.
Νομίζω η απάντηση που ψάχνεις είναι απλή: αφού επικοινωνήσουμε σωστά τα οφέλη του εμβολιασμού, όποιος θέλει εμβολιάζεται, και προστατεύει τον εαυτό του, όποιος δεν θέλει δεν εμβολιάζεται, αποδεχόμενος τους κινδύνους της επιλογής του.
Οκ, η πρόταση σου είναι σωστή ενημέρωση, επικοινωνία κλπ

Απλά, πρακτικά πράγματα. :lol:

Οπότε, το κόβω εδώ.
Πόσο πιο πρακτικό να το κάνω:
θες εμβολιάζεσαι, δεν θες δεν εμβολιάζεσαι. Αφού δυνητικά νοσείτε και μεταδίδετε και οι δυο, τα όποια μέτρα ισχύουν για όλους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Σεπ 2022, 14:05

Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:54
Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:48

Δεν είναι ερώτηση αυτή που μού θέτεις. Τι πα να πει να είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα;
Να υποχρεώσει το κράτος δηλαδή έναν ενήλικα πολίτη, εκβιάζοντάς τον οικονομικά, να κάνει μια ιατρική πράξη με την οποία δεν συμφωνεί;
Δεν είναι κράτος δικαίου αυτό, ούτε πολιτισμένη κοινωνία.
Νομίζω η απάντηση που ψάχνεις είναι απλή: αφού επικοινωνήσουμε σωστά τα οφέλη του εμβολιασμού, όποιος θέλει εμβολιάζεται, και προστατεύει τον εαυτό του, όποιος δεν θέλει δεν εμβολιάζεται, αποδεχόμενος τους κινδύνους της επιλογής του.
Οκ, η πρόταση σου είναι σωστή ενημέρωση, επικοινωνία κλπ

Απλά, πρακτικά πράγματα. :lol:

Οπότε, το κόβω εδώ.
Πόσο πιο πρακτικό να το κάνω:
θες εμβολιάζεσαι, δεν θες δεν εμβολιάζεσαι. Αφού δυνητικά νοσείτε και μεταδίδετε και οι δυο, τα όποια μέτρα ισχύουν για όλους.
Σου έγραψα αναφορικά με αυτό γιατί το θεωρώ αφελέστατο επιχείρημα αλλά δεν το έλαβες υπ' όψιν.

Οπότε, προτείνω κάτι όντως πρακτικό.

Μπορείς να επιχειρήσεις εσύ να επικοινωνήσεις σωστά τα θετικά του εμβολιασμού στο πχόρουμ, στα λέφτερα πνεύματα.

Έτσι για να δούμε πόσα απίδια παίρνει ο δικός σου σάκκος.

Εκτός αν είσαι κι εσύ λέφτερος και τα υπόλοιπα είναι να' χουμε να λέμε.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13680
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Σεπ 2022, 14:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Σεπ 2022, 14:05
Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:54


Οκ, η πρόταση σου είναι σωστή ενημέρωση, επικοινωνία κλπ

Απλά, πρακτικά πράγματα. :lol:

Οπότε, το κόβω εδώ.
Πόσο πιο πρακτικό να το κάνω:
θες εμβολιάζεσαι, δεν θες δεν εμβολιάζεσαι. Αφού δυνητικά νοσείτε και μεταδίδετε και οι δυο, τα όποια μέτρα ισχύουν για όλους.
Σου έγραψα αναφορικά με αυτό γιατί το θεωρώ αφελέστατο επιχείρημα αλλά δεν το έλαβες υπ' όψιν.

Οπότε, προτείνω κάτι όντως πρακτικό.

Μπορείς να επιχειρήσεις εσύ να επικοινωνήσεις σωστά τα θετικά του εμβολιασμού στο πχόρουμ, στα λέφτερα πνεύματα.

Έτσι για να δούμε πόσα απίδια παίρνει ο δικός σου σάκκος.

Εκτός αν είσαι κι εσύ λέφτερος και τα υπόλοιπα είναι να' χουμε να λέμε.
Δεν επιθυμώ να επικοινωνήσω ούτε τα θετικά, ούτε τα αρνητικά. Προσωπικά εμβολιάστηκα πλήρως, με 3 δόσεις, γιατί έτσι έκρινα ότι προστατεύω τον εαυτό μου.
Αναγνωρίζω, ωστόσο, στους συμπολίτες μου το δικαίωμα να μην επιθυμούν να εμβολιαστούν για όποιους λόγους κρίνουν αυτοί, εφόσον -και αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο- έχουν ενημερωθεί επαρκώς.
Εκείνο που δεν δέχομαι είναι ο πειθαναγκασμός του άλλου να εμβολιαστεί παρά τη θέλησή του.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 12 Σεπ 2022, 15:41

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2022, 12:04
OANNHSEA έγραψε:
12 Σεπ 2022, 11:22


Τα έχω γράψει τόσες φορές!!!
Διαβάζει κανένας τι γράφω;;;
διαβαζει ο οττο, ο ταλαιπωρος, ο τζιτζι, και δε βλεπω να συμφωνουν μαζι σου.

θα τους ζητησεις τα διπλωματα; κι αν στα δειξουν, θα λουφαξεις, η θα παψουν να εχουν αξια τα διπλωματα για το τι γραφει καθεις;

Και βέβαια...
Τα διπλώματα ιατρικής τους ή τα διπλώματα νοσηλευτικής τους...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 12 Σεπ 2022, 15:43

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2022, 12:00
OANNHSEA έγραψε:
12 Σεπ 2022, 11:07



Στραβός σαν εσένα δεν είμαι για να πιστεύω τον κάθε μαλάκα που κάνει τον γιατρό.
Χώρια ότι θα βρεις χιλιάδες γιατρούς που διαφωνούν!!! Όλοι αυτοί είναι ψεκ ε;;;
Σαν μονόφθαλμος όμως, μπορώ να καταλάβω πολύ περισσότερα από ότι εσύ για τα ιατρικά θέματα για να ξέρω τι παραμύθια σου πουλάνε και τι κινδύνους σου αποκρύβουν!!!

.
δεν πιστευω κανενα μαλακα που κανει το γιατρο. πιστευω γιατρους.

πιστευω αυτους που εχουν 2 ματια, και οχι τους μονοφθαλμους.

και ναι, αυτοι οι ελαχιστοι γιατροι που διαφωνουν, ειναι ψεκ. :102: πιο λογικη εξηγηση, απο τη δικη σου, οτι ολοι οι γιατροι που συμφωνουν, "κανουν το γιατρο¨.

Ποιούς λοιπόν γιατρούς θα πρέπει πιστεύεις: αυτούς που λένε αυτά που εσύ θέλεις να πιστεύεις ή αυτούς που είναι αντίθετοι στους πρώτους γιατρούς; Γιατί, το ξαναγράφω, είναι πάρα πολλοί οι γιατροί και οι πανεπιστημιακοί που λένε τα αντίθετα από τους γιατρούς που πιστεύεις!!!
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Σεπ 2022, 16:44

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2022, 10:31
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Σεπ 2022, 16:17

Επί του θέματος και καθώς ενδιαφέρεσαι για την υγεία των ανθρώπων , μπορείς να μου εξηγήσεις ποια η χρησιμότητα διενέργειας ενός ραπίντ τεστ την εβδομάδα, μάλιστα υποχρεωτικά σε ιδιωτικό εργαστήριο για τους εκπαιδευτικούς που δεν εμβολιαστηκαν; (Η που εμβολιαστηκαν και δεν έκαναν τρίτη δόση)
Ποιο υγειονομικό σκοπό έχει και με ποια ιατρικά δεδομένα λαμβάνεται η απόφαση ;

Γιατί εγώ ειλικρινά , δεν ξέρω.
να πω εγω, τι καταλαβαινω.

λεφτα για να κανουμε τεστ ολοι, δεν περσευουν. αλλα χρησιμο ειναι να κανουν τεστ, οσο γινεται περισσοτεροι, μπας και πιασουμε κανεναν να καραντινιαστει να μετριαστει καπως η διασπορα.

οποτε, αντι να πει να πληρωνουν ολοι για τεστ, βαζει το βαρος μονο στους ψεκ, τιμωρητικα.
Για εκατομμύρια εμβόλια ανά 3 -4 μήνες όμως τα δισεκατομμύρια περισσεύουν. :smt005:
2 ευρώ έχει το σελφ στη χονδρική, κάντε τους υπολογισμούς...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Σεπ 2022, 16:57

Επίσης το φρίκουλο η Παγώνη δήλωσε ότι οι ανεμβολίαστοι -και να θέλαμε - δε μπορούμε να κάνουμε την 4η δόση γιατί δεν έχουμε κάνει τις προηγούμενες.
Σαν τα γουίντοζ ένα πράμα ,άμα δεν κάνεις update "κρασάρει" το σύστημα. :003:

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28549
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 12 Σεπ 2022, 17:03

Σαιενς :lol:
The adapted vaccines recently authorised are only approved for use as booster doses in individuals that completed at least a primary series (initial vaccination), no matter which vaccines were used then.

The original COVID-19 vaccines continue to provide protection against severe disease, hospitalisation, and death, and should be used for primary vaccinations and be considered for booster doses when newer adapted vaccines are not yet available.
https://www.ema.europa.eu/en/news/ecdc- ... 9-vaccines
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9587
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 12 Σεπ 2022, 17:19

:lol:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Σεπ 2022, 17:22

OANNHSEA έγραψε:
12 Σεπ 2022, 15:41
Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2022, 12:04
OANNHSEA έγραψε:
12 Σεπ 2022, 11:22


Τα έχω γράψει τόσες φορές!!!
Διαβάζει κανένας τι γράφω;;;
διαβαζει ο οττο, ο ταλαιπωρος, ο τζιτζι, και δε βλεπω να συμφωνουν μαζι σου.

θα τους ζητησεις τα διπλωματα; κι αν στα δειξουν, θα λουφαξεις, η θα παψουν να εχουν αξια τα διπλωματα για το τι γραφει καθεις;

Και βέβαια...
Τα διπλώματα ιατρικής τους ή τα διπλώματα νοσηλευτικής τους...

.
Εγώ δεν έχω δίπλωμα νοσηλευτικής ή ιατρικής. Έχω φαρμακευτικής. Έχω διδαχτεί (και εξεταστεί) σε Βιολογία, Μικροβιολογία, Γενική Παθολογία, Φυσιολογία, Υγιεινή/Επιδημιολογία. Άρα μπορώ να σταθώ αρκετά έως πολύ σε μια τέτοια κουβέντα, και σου λέω ότι λες μπούρδες εδώ και 2 χρόνια που αν τις μαζέψω σε ένα νήμα θα γελάμε 3 μέρες.

Παρόλα αυτά, σου έριξα το γάντι και σε έχω ρωτήσει δύο (2) φορές κάτι απλό για να ξεκινήσει κουβέντα. Κάνεις την κότα συνέχεια. Το βάζω και τρίτη φορά.
Otto Weininger έγραψε:
10 Σεπ 2022, 14:36
OANNHSEA έγραψε:
10 Σεπ 2022, 14:13

Εδώ έχεις ένα βασικό πρόβλημα με τα κύτταρα - αυτό της ορθής λειτουργίας τους.
Τα κύτταρα θέλουν να λειτουργούν πάντα με τον ίδιο ρυθμό - εάν κάτι διακόψει αυτό το ρυθμό τους, έχεις δυσλειτουργίες.
Ακόμα και όταν εσύ έχεις ένα κρύωμα ή σου εμφανίζεται βαρύ άγχος, τότε τα κύτταρα δυσλειτουργούν!!!
Όταν λοιπόν πετάξεις στο σώμα σου διάφορα υγρά που το σώμα μέσω της εξέλιξης δεν μπορεί να αναγνωρίσει, έχεις πρόβλημα - π.χ. όλα τα χημικά του τσιγάρου.
Το ίδιο όμως συμβαίνει όταν εισέλθουν στον οργανισμό ένας οποιοσδήποτε μικροοργανισμός, παθογόνος ή μη.
Απλά όταν δεν έχεις την πλήρη εξέλιξη ενός μικροοργανισμού δεν μπορείς να ξέρεις πως θα εξελιχθεί η πορεία του ανθρώπου.
Π.χ. πάρε τον έρπητα ζωστήρα.
Ο ίδιος μικροοργανισμός που σου προκαλεί την ανεμοβλογιά, μετά το πέρας της, παραμένει σε λανθάνουσα κατάσταση επί δεκαετίες γύρω από το νευρικό σου σύστημα, μέχρι την στιγμή που κάτι θα τον ξυπνήσει και θα προκαλέσει τον έρπητα ζωστήρα και μάλιστα όχι σε όλους τους ανθρώπους!!! Ενώ όμως η ανεμοβλογιά είναι μεταδοτική, ο έρπητας ζωστήρας, ο οποίος προκαλείται από τι ίδιο ακριβώς μικρόβιο δεν είναι μεταδοτικός!!!

Αρχίζεις να καταλαβαίνεις τώρα τη σοβαρότητα της κατάστασης ή όχι;

.
Ημιμάθειας το ανάγνωσμα. Προφανώς θεωρείς ότι επειδή έχεις δει όλα τα επεισόδια του "Μια φορά και ένα καιρό ήταν ο Άνθρωπος", έχεις γίνει και ειδικός σε θέματα Μικροβιολογίας, Λοιμώξεων, Pharmacogenomics κλπ.

Διέψευσε με λοιπόν και απάντησε μου για αρχή το εξής : Με δεδομένο τον μικρό χρόνο ημίσειας ζωής του mRNA (ακόμα και με τις όποιες μετατροπές έχει υποστεί ώστε να αντέξει τις επιθέσεις του κυττάρου), οι όποιες παρενέργειες θα έπρεπε να έχουν βγει ακόμα πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα εμβόλια όπου όλες καθυστερούμενες παρενέργειες τους (GBS, αρθραλγία, θρομβοπενική πορφύρα κλπ) έρχονται εντός 4-6 εβμδομάδων το αργότερο.

Πάνω σε ποιο μηχανισμό βασίζεσαι ώστε να μιλάς για παρενέργειες που θα βγουν μετά από 5-10 χρόνια κλπ ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Σεπ 2022, 20:54

Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:16
stavmanr έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:10
Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:07

Πρώτα-πρώτα κοίτα να μαζευτείς και να αφήσεις τα αισχρά υπονοούμενα γιατί δεν αργώ να σε στείλω να πας να γαμηθείς.
Συνεννοηθήκαμε, τσόλι;
Βρήκες τα σκούρα κι άρχισες τα διαδικτυακά ...ζοριλίκια; :003:

Χαλάρωσε. Δεν είναι πρώτη φορά που γράφεις βλακείες και δεν θα είναι τελευταία.
Επιστροφή στη συζήτηση. Παραβλέπω για πρώτη φορά τα μπινελίκια.
Αν δεν θες μπινελίκια να μην τα ξεκινάς.
Ξεπαρεού τώρα.
Συνεχίζεις την προσωπική επίθεση και δεν παραδέχεσαι ότι έγραψες την ανοησία για να πάμε παρακάτω.
Ξαναβάζω το επίμαχο.

Έγραψες
Κοίτα, καθώς είπαμε αφού ο πλήρως εμβολιασμένος νοσεί και μεταδίδει, όπως ο ανεμβολίαστος (...)
Σου ζήτησα να μου γράψεις πού το βρήκες αυτό και μου απάντησες
Σε ρώτησα "διάβασες το άρθρο; Πού γράφει ότι ο εμβολιασμένος νοσεί και μεταδίδει όπως ο ανεμβολίαστος;"

Έκτοτε προσπαθείς να πιαστείς από την τρίχα για να δημιουργήσεις προσωπική ίντριγκα για να ξεφύγεις από το ερώτημα.

Η απάντηση είναι ΠΟΥΘΕΝΑ.
Το άρθρο διαχωρίζει πλήρως τη νόσηση και τη μετάδοση εμβολιασμένου από ανεμβολίαστο.

Και είναι απολύτως φυσικό. Ο εμβολιασμένος έχει "υποψιασμένο" κι ετοιμοπόλεμο ανοσοποιητικό σε αντίθεση προς τον ανεμβολίαστο. Αυτό σημαίνει ότι ο ιός μπορεί να αναπτυχθεί εξίσου με τον ανεμβολίαστο σε πρώτη φάση (φάση εισόδου), αλλά το ανοσοποιητικό αναλαμβάνει πολύ πιο γρήγορα στον εμβολιασμένο, με αποτέλεσμα να κατεβαίνει το ιικό φορτίο τάχιστα, σε σχέση με τον ανεμβολίαστο. Αυτό επίσης σημαίνει ότι νοσεί λιγότερο και μεταδίδει λιγότερο, καθώς ο ιός αντιμετωπίζεται άμεσα, στο σημείο εισόδου και πριν προλάβει να πολλαπλασιαστεί μέσα στα πνευμόνια.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Σεπ 2022, 23:53

Π Η Ξ Τ Ε
Η
Ξ
Τ
Ε

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αντε γ@μισου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Σεπ 2022, 00:00

stavmanr έγραψε:
12 Σεπ 2022, 20:54
Ναύτης έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:16
stavmanr έγραψε:
12 Σεπ 2022, 13:10


Βρήκες τα σκούρα κι άρχισες τα διαδικτυακά ...ζοριλίκια; :003:

Χαλάρωσε. Δεν είναι πρώτη φορά που γράφεις βλακείες και δεν θα είναι τελευταία.
Επιστροφή στη συζήτηση. Παραβλέπω για πρώτη φορά τα μπινελίκια.
Αν δεν θες μπινελίκια να μην τα ξεκινάς.
Ξεπαρεού τώρα.
Συνεχίζεις την προσωπική επίθεση και δεν παραδέχεσαι ότι έγραψες την ανοησία για να πάμε παρακάτω.
Ξαναβάζω το επίμαχο.

Έγραψες
Κοίτα, καθώς είπαμε αφού ο πλήρως εμβολιασμένος νοσεί και μεταδίδει, όπως ο ανεμβολίαστος (...)
Σου ζήτησα να μου γράψεις πού το βρήκες αυτό και μου απάντησες
Σε ρώτησα "διάβασες το άρθρο; Πού γράφει ότι ο εμβολιασμένος νοσεί και μεταδίδει όπως ο ανεμβολίαστος;"

Έκτοτε προσπαθείς να πιαστείς από την τρίχα για να δημιουργήσεις προσωπική ίντριγκα για να ξεφύγεις από το ερώτημα.

Η απάντηση είναι ΠΟΥΘΕΝΑ.
Το άρθρο διαχωρίζει πλήρως τη νόσηση και τη μετάδοση εμβολιασμένου από ανεμβολίαστο.

Και είναι απολύτως φυσικό. Ο εμβολιασμένος έχει "υποψιασμένο" κι ετοιμοπόλεμο ανοσοποιητικό σε αντίθεση προς τον ανεμβολίαστο. Αυτό σημαίνει ότι ο ιός μπορεί να αναπτυχθεί εξίσου με τον ανεμβολίαστο σε πρώτη φάση (φάση εισόδου), αλλά το ανοσοποιητικό αναλαμβάνει πολύ πιο γρήγορα στον εμβολιασμένο, με αποτέλεσμα να κατεβαίνει το ιικό φορτίο τάχιστα, σε σχέση με τον ανεμβολίαστο. Αυτό επίσης σημαίνει ότι νοσεί λιγότερο και μεταδίδει λιγότερο, καθώς ο ιός αντιμετωπίζεται άμεσα, στο σημείο εισόδου και πριν προλάβει να πολλαπλασιαστεί μέσα στα πνευμόνια.
Θα σε βοηθήσω εγώ λιγάκι σταβ αν είναι αυτό δυνατόν.
Εμείς που εμβολιαστήκαμε (για σένα δεν ξέρω, ούτε έχω δικαίωμα να μιλήσω, για εμάς λέω που εμβολιαστήκαμε, σίγουρα όμως) κατά της κόβιντ19, εμείς λοιπόν α μπορούμε να κολλήσουμε τον ιό β να νοσήσουμε γ να τον μεταδώσουμε και δ να πεθάνουμε από αυτόν;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών