ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 14 Μαρ 2023, 08:40

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
13 Μαρ 2023, 22:19
πατησιωτης έγραψε:
13 Μαρ 2023, 08:12
Έφαγε καλό ξυλίκι -και από φίλια πυρά- στα σχόλια και εν τέλει ανακάλεσε
Δεν τους νοιάζει, απλά ρίχνουν ένα δόλωμα και τσιμπάνε οι πατησιωτηδες που είναι έτοιμοι ιδεολογικά να το μασησουν. Ε η αναπαραγωγή πιάνει όγκο που η ανάκληση πλέον δεν έχει καμία σημασία, η δουλειά έγινε.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 14 Μαρ 2023, 08:43

Ίακχος έγραψε:
12 Μαρ 2023, 20:41
George_V έγραψε:
12 Μαρ 2023, 20:35
Sol έγραψε:
12 Μαρ 2023, 20:31


ο George_V έλεγε, «τι μονάχα μία απεργία;»
Ειμαι οκ και με τη μια απεργια αρκει να ειναι διαρκειας.

Με απεργιες της μιας ημερας και την επομενη σκυβουμε το κεφαλι και παμε για δουλεια δεν κερδιζουμε τιποτα.

Καλοι οι συμβολισμοι και οι συμβολικες κινησεις αλλα εαν θες να πετυχεις κατι το παλευεις και το απαιτεις καθημερινα δυναμικα μεχρι να φερεις τον αντιπαλο στα γονατα.
Δεν ξέρω ποιος είναι ο εχθρός που πολεμάς. Εγώ ο φτωχός θα την πληρώσω που δε θα έχω να ταισω το παιδί μου με τις συνεχείς απεργίες
Δεν ειναι η απεργία που φέρνει σε δύσκολη θέση την οικογένεια σου. Αλλες είναι οι αιτίες που μας μαυρίζουν τη ζωή.

Π.χ. Δεν έριξαν οι απεργίες το τρένο πάνω στο άλλο, οι απεργίες που σε ενοχλούν φαινομενικά προσπάθησαν να το σώσουν.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 14 Μαρ 2023, 08:57

Sol έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:43
Ίακχος έγραψε:
12 Μαρ 2023, 20:41
George_V έγραψε:
12 Μαρ 2023, 20:35


Ειμαι οκ και με τη μια απεργια αρκει να ειναι διαρκειας.

Με απεργιες της μιας ημερας και την επομενη σκυβουμε το κεφαλι και παμε για δουλεια δεν κερδιζουμε τιποτα.

Καλοι οι συμβολισμοι και οι συμβολικες κινησεις αλλα εαν θες να πετυχεις κατι το παλευεις και το απαιτεις καθημερινα δυναμικα μεχρι να φερεις τον αντιπαλο στα γονατα.
Δεν ξέρω ποιος είναι ο εχθρός που πολεμάς. Εγώ ο φτωχός θα την πληρώσω που δε θα έχω να ταισω το παιδί μου με τις συνεχείς απεργίες
Δεν ειναι η απεργία που φέρνει σε δύσκολη θέση την οικογένεια σου. Αλλες είναι οι αιτίες που μας μαυρίζουν τη ζωή.

Π.χ. Δεν έριξαν οι απεργίες το τρένο πάνω στο άλλο, οι απεργίες που σε ενοχλούν φαινομενικά προσπάθησαν να το σώσουν.
Οταν περάσαν μέτρα που κατέστρεψαν το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα δεν είδα απεργία απο ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ.


Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23322
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 14 Μαρ 2023, 09:20

Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:57
Sol έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:43
Ίακχος έγραψε:
12 Μαρ 2023, 20:41


Δεν ξέρω ποιος είναι ο εχθρός που πολεμάς. Εγώ ο φτωχός θα την πληρώσω που δε θα έχω να ταισω το παιδί μου με τις συνεχείς απεργίες
Δεν ειναι η απεργία που φέρνει σε δύσκολη θέση την οικογένεια σου. Αλλες είναι οι αιτίες που μας μαυρίζουν τη ζωή.

Π.χ. Δεν έριξαν οι απεργίες το τρένο πάνω στο άλλο, οι απεργίες που σε ενοχλούν φαινομενικά προσπάθησαν να το σώσουν.
Οταν περάσαν μέτρα που κατέστρεψαν το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα δεν είδα απεργία απο ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ.
Χαμός γινόταν με τα μνημόνια, απεργίες και συγκρούσεις συνεχώς. Αλλά τι να κάνουμε, κάπου ξεφουσκωσαν, και μετά περιμέναμε να μας σώσει ο σύριζα. Τελικά, ευρώ, ακρίβεια, χρέος στα ύψη μ, διαλυμένο κράτος, και μίζερια.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 14 Μαρ 2023, 09:31

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:20
Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:57
Sol έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:43

Δεν ειναι η απεργία που φέρνει σε δύσκολη θέση την οικογένεια σου. Αλλες είναι οι αιτίες που μας μαυρίζουν τη ζωή.

Π.χ. Δεν έριξαν οι απεργίες το τρένο πάνω στο άλλο, οι απεργίες που σε ενοχλούν φαινομενικά προσπάθησαν να το σώσουν.
Οταν περάσαν μέτρα που κατέστρεψαν το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα δεν είδα απεργία απο ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ.
Χαμός γινόταν με τα μνημόνια, απεργίες και συγκρούσεις συνεχώς. Αλλά τι να κάνουμε, κάπου ξεφουσκωσαν, και μετά περιμέναμε να μας σώσει ο σύριζα. Τελικά, ευρώ, ακρίβεια, χρέος στα ύψη μ, διαλυμένο κράτος, και μίζερια.
Για εμάς τους Ελεύθερους Επαγγελματίες δε γίνονται απεργίες. Δεν έχω δει την ΑΔΕΔΥ να μας συμπαραστέκεται.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23322
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 14 Μαρ 2023, 09:38

Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:31
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:20
Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:57


Οταν περάσαν μέτρα που κατέστρεψαν το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα δεν είδα απεργία απο ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ.
Χαμός γινόταν με τα μνημόνια, απεργίες και συγκρούσεις συνεχώς. Αλλά τι να κάνουμε, κάπου ξεφουσκωσαν, και μετά περιμέναμε να μας σώσει ο σύριζα. Τελικά, ευρώ, ακρίβεια, χρέος στα ύψη μ, διαλυμένο κράτος, και μίζερια.
Για εμάς τους Ελεύθερους Επαγγελματίες δε γίνονται απεργίες. Δεν έχω δει την ΑΔΕΔΥ να μας συμπαραστέκεται.
Ε, γενικά για όλο το καταστροφικό πακέτο των μνημονιων γινόταν. Από εκεί και πέρα, αγωνίζεται ο κάθε κλάδος για τα δικά του ζητήματα.. Η γσεε όταν κάνει γενική απεργία, είναι για γενικά αιτήματα. Απλά τώρα αναγκάστηκε λόγω κατακραυγής, και γιατί είναι ένα τόσο φριχτό γεγονός, με άμεση ευθύνη της κυβέρνησης.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 14 Μαρ 2023, 09:42

Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:31
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:20
Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:57


Οταν περάσαν μέτρα που κατέστρεψαν το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα δεν είδα απεργία απο ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ.
Χαμός γινόταν με τα μνημόνια, απεργίες και συγκρούσεις συνεχώς. Αλλά τι να κάνουμε, κάπου ξεφουσκωσαν, και μετά περιμέναμε να μας σώσει ο σύριζα. Τελικά, ευρώ, ακρίβεια, χρέος στα ύψη μ, διαλυμένο κράτος, και μίζερια.
Για εμάς τους Ελεύθερους Επαγγελματίες δε γίνονται απεργίες. Δεν έχω δει την ΑΔΕΔΥ να μας συμπαραστέκεται.
και γιατί δεν κάνατε; ήρθε η αδεδυ και σε απαγορεψε; κατα τη γνώμη μου είχε στρωθεί το έδαφος απο πριν ώστε να μην υπάρχει συμμαχία εργατικής ταξης με τους αυτοαπασχολούμενους. Να κοιτάει ο καθένας το τομαρι του και την συντεχνία του. Οποτε τα μετρα περνουσαν λιγο-πολύ ευκολα ή δύσκολα.


Και θες αυτό να συνεχιστεί;
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23322
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 14 Μαρ 2023, 09:45

Η πλάκα είναι πως οι Γερμανοί ακόμα έχουν ελάχιστες αμοιβές για τους μηχανικούς, αλλά εμείς έπρεπε να "εκσυγχρονιστουμε", και να ακολουθήσουμε τον δρόμο της οικονομικής εξυγίανσης. :lol:
Με τη δημοσιευθείσα στις 18-01-2022 απόφασή του, το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΔΕΕ) αποφάνθηκε ότι παρά το γεγονός ότι το Δικαστήριο έχει ήδη διαπιστώσει ότι η γερμανική κανονιστική ρύθμιση που καθορίζει κατώτατα όρια αμοιβών για την παροχή υπηρεσιών από αρχιτέκτονες και μηχανικούς (HOAI) είναι αντίθετη προς την οδηγία 2006/123/ΕΚ [οδηγία σχετικά με τις υπηρεσίες στην εσωτερική αγορά], εθνικό δικαστήριο, αποφαινόμενο επί διαφοράς μεταξύ ιδιωτών, δεν υποχρεούται, επί τη βάσει του δικαίου της Ένωσης και μόνον, να αφήσει ανεφάρμοστη την εν λόγω γερμανική κανονιστική ρύθμιση.
https://www.lawspot.gr/nomika-nea/ypohr ... s-yperohis

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 14 Μαρ 2023, 09:49

Sol έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:42
Ίακχος έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:31
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:20

Χαμός γινόταν με τα μνημόνια, απεργίες και συγκρούσεις συνεχώς. Αλλά τι να κάνουμε, κάπου ξεφουσκωσαν, και μετά περιμέναμε να μας σώσει ο σύριζα. Τελικά, ευρώ, ακρίβεια, χρέος στα ύψη μ, διαλυμένο κράτος, και μίζερια.
Για εμάς τους Ελεύθερους Επαγγελματίες δε γίνονται απεργίες. Δεν έχω δει την ΑΔΕΔΥ να μας συμπαραστέκεται.
και γιατί δεν κάνατε; ήρθε η αδεδυ και σε απαγορεψε; κατα τη γνώμη μου είχε στρωθεί το έδαφος απο πριν ώστε να μην υπάρχει συμμαχία εργατικής ταξης με τους αυτοαπασχολούμενους. Να κοιτάει ο καθένας το τομαρι του και την συντεχνία του. Οποτε τα μετρα περνουσαν λιγο-πολύ ευκολα ή δύσκολα.


Και θες αυτό να συνεχιστεί;
Φιλε να καταλάβεις ότι οι ΔΥ είναι μεσαία τάξη και οι ΕΕ φτωχοί.
Η ΑΔΕΔΥ διαωνίζει αυτή την κατάσταση με τις συνεχείς απεργίες και διεκδικήσεις. Οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες δε μπορούμε να κάνουμε απεργία γιατί δε θα έχουμε μεροκάματο και να ταίσουμε τις οικογένειές μας.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 14 Μαρ 2023, 09:54

και τι κανεις τωρα, διαωνίζεις τη λογική του ο καθενας μονος του, το ίδιο δυνατός είσαι μόνος;
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 14 Μαρ 2023, 09:59

Sol έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:54
και τι κανεις τωρα, διαωνίζεις τη λογική του ο καθενας μονος του, το ίδιο δυνατός είσαι μόνος;
Kανείς από ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ δεν έχει νοιαστεί για μας.
Ας κάνουν πρώτα μια απεργία και να έχουν στα αιτήματά τους την επαναφορά των ελάχιστων αμοιβών των μηχανικών και το συζητάμε.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 14 Μαρ 2023, 10:01

πέρα από γσεε αδεδυ οι αυτοαπασχολουμενοι έχετε δικα σας οργανα.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8811
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Μαρ 2023, 18:41

Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΑΠΕΡΓΊΑ- Πέμπτη 16 Μάρτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 14 Μαρ 2023, 18:57

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Μαρ 2023, 09:45
Η πλάκα είναι πως οι Γερμανοί ακόμα έχουν ελάχιστες αμοιβές για τους μηχανικούς, αλλά εμείς έπρεπε να "εκσυγχρονιστουμε", και να ακολουθήσουμε τον δρόμο της οικονομικής εξυγίανσης. :lol:
Με τη δημοσιευθείσα στις 18-01-2022 απόφασή του, το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΔΕΕ) αποφάνθηκε ότι παρά το γεγονός ότι το Δικαστήριο έχει ήδη διαπιστώσει ότι η γερμανική κανονιστική ρύθμιση που καθορίζει κατώτατα όρια αμοιβών για την παροχή υπηρεσιών από αρχιτέκτονες και μηχανικούς (HOAI) είναι αντίθετη προς την οδηγία 2006/123/ΕΚ [οδηγία σχετικά με τις υπηρεσίες στην εσωτερική αγορά], εθνικό δικαστήριο, αποφαινόμενο επί διαφοράς μεταξύ ιδιωτών, δεν υποχρεούται, επί τη βάσει του δικαίου της Ένωσης και μόνον, να αφήσει ανεφάρμοστη την εν λόγω γερμανική κανονιστική ρύθμιση.
https://www.lawspot.gr/nomika-nea/ypohr ... s-yperohis
:goodpost:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών