Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2529
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 23 Ιουν 2023, 13:07

Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:05
Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:02
Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:59
Αν η πρώτη κατοικία χαίρει προστασίας από κατάσχεση ή πλειστηριασμό, τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιά υποθήκη στεγαστικού δανείου. Αρα, οι τράπεζες θα πρέπει να χορηγούν στεγαστικά δάνεια μόνο γιά αγορά δεύτερης (!) ή τρίτης κατοικίας.
Το ακατάσχετο της πρώτης κατοικίας έγινε γιατί η χώρα χρεοκόπησε
Όταν χρεοκοπήσουν οι άλλες χώρες τής ΕΕ θα δούμε τι θα ψηφίσουν για αυτό το θέμα
Υπό φυσιολογικές συνθήκες ούτε στην Ελλάδα υπήρξε τέτοιο θέμα
Δεν μίλησα εγώ γιά το τι κάνουν στην ΕΕ. Εγώ μίλησα γιά το τι μπορεί να γίνει τώρα.
Τώρα μπορεί κάλλιστα τα νέα δάνεια να μην υπάγονται στον νόμο για την προστασία

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2529
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 23 Ιουν 2023, 13:09

Όταν χρεοκόπησαν και πείνασαν οι Γερμανοί στην Ευρώπη υπήρξαν δεκάδες εκατομμύρια νεκροί
Στην Ελλάδα υπήρξε προστασία της πρώτης κατοικίας

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20868
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιουν 2023, 13:12

Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:09
Όταν χρεοκόπησαν και πείνασαν οι Γερμανοί στην Ευρώπη υπήρξαν δεκάδες εκατομμύρια νεκροί
Στην Ελλάδα υπήρξε προστασία της πρώτης κατοικίας
:lol:

Ήταν να μην ξεστομίσει κάποιος την ατάκα 'Σε ποιά χώρα της Ευρώπης...' :smt005::smt005::smt005:

Τώρα μπορούμε να βρίσκουμε συνέχεια πράγματα (αρνητικά) που ισχύουν μόνο εδώ και να κοροϊδεύουμε μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13470
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 23 Ιουν 2023, 13:14

Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:12
Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:09
Όταν χρεοκόπησαν και πείνασαν οι Γερμανοί στην Ευρώπη υπήρξαν δεκάδες εκατομμύρια νεκροί
Στην Ελλάδα υπήρξε προστασία της πρώτης κατοικίας
:lol:

Ήταν να μην ξεστομίσει κάποιος την ατάκα 'Σε ποιά χώρα της Ευρώπης...' :smt005::smt005::smt005:

Τώρα μπορούμε να βρίσκουμε συνέχεια πράγματα (αρνητικά) που ισχύουν μόνο εδώ και να κοροϊδεύουμε μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.
Για την μπουμπούκα μιλάμε. Λες να ντραπεί κιόλας;

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Ιουν 2023, 13:14

Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:04
Kauldron έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:51
Σε ποιά χώρα της ΕΕ παρακολουθεί ο Π/Θ τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ και τους πολιτικούς του αντιπάλους?
Φαντάζομαι σε όλες.
Βγήκε κάπου τέτοια ιστορία?
Το γιδοβοσκό πάντως οι Ευρωπέηδες τον ενημέρωσαν οτι τον παρακολουθούσαν, πράγμα που δείχνει οτι μάλλον δεν είναι σύνηθες.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2529
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 23 Ιουν 2023, 13:15

Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:12
Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:09
Όταν χρεοκόπησαν και πείνασαν οι Γερμανοί στην Ευρώπη υπήρξαν δεκάδες εκατομμύρια νεκροί
Στην Ελλάδα υπήρξε προστασία της πρώτης κατοικίας
:lol:

Ήταν να μην ξεστομίσει κάποιος την ατάκα 'Σε ποιά χώρα της Ευρώπης...' :smt005::smt005::smt005:

Τώρα μπορούμε να βρίσκουμε συνέχεια πράγματα (αρνητικά) που ισχύουν μόνο εδώ και να κοροϊδεύουμε μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.
Μα ρε φίλε ο γελοίος συγκρίνει το τι έγινε σε μια χώρα που χρεοκόπησε με τις άλλες της ΕΕ
Απευθύνεται σε μαλακες

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Ιουν 2023, 13:15

Bill Hicks έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:40

μια χαρά επιχείρημα είναι το «υπάρχει σε άλλη χώρα της ΕΕ το τάδε» και οι «κυβερνώντες» είναι οι υποτιθέμενοι εκπρόσωποι τής ευρωπαϊκής πορείας τής χώρας.
Δε μου φαίνεται κ πολυ καλό επιχείρημα. Αν το αναλύσεις, ουσιαστικά αποδομειται ως εξής:

(α) όλα όσα γίνονται στην ΕΕ είναι σωστά
(β) όσα δε γίνονται στην ΕΕ είναι λάθος

Φυσικά, πάντα υποβοσκει και το

(γ) η Ελλάδα δεν είναι στην ουσία ένας ζωντανός οργανισμός της ΕΕ, που συνδιαμορφωνει την ευρωπαϊκή πραγματικότητα, αλλά κάτι ξένο, που κοτσαρεται ως τσόντα στην ΕΕ χαριστικά.

Εσύ βέβαια ήσουν προσεκτικός και είπες "άλλη χώρα της ΕΕ". Συχνά βέβαια αυτό λέγεται πιο απλά "δε γίνονται αυτά στην Ευρώπη" κτλ κτλ. Στην πραγματικότητα δηλαδή, αν κάτι υπάρχει στην Ελλάδα, τότε εξ ορισμού υπάρχει "χώρα στην ΕΕ" που έχει το κάτι, αλλά ας το αφήσουμε αυτό.

Είναι ξεκάθαρο ότι η ΕΕ δεν είναι ένας τέλειος αλάνθαστος οργανισμός. Επίσης, υπάρχουν σίγουρα εξαιρετικές πολιτικές σε τρίτες χώρες, πολλές από τις οποίες φαίνεται πως τα καταφέρνουν εξίσου καλά, ή και καλύτερα, από την ΕΕ. Δεν το βρίσκω καλό επιχείρημα προσωπικά (και πρόσεξε ότι δεν είπα τίποτα για το αν είναι καλή ιδέα ή οχι η προστασία της πρώτης κατοικίας, μιλάω μόνο για την επιχειρηματολογια)

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14215
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Ιουν 2023, 13:16

Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:07
Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:05
Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:02

Το ακατάσχετο της πρώτης κατοικίας έγινε γιατί η χώρα χρεοκόπησε
Όταν χρεοκοπήσουν οι άλλες χώρες τής ΕΕ θα δούμε τι θα ψηφίσουν για αυτό το θέμα
Υπό φυσιολογικές συνθήκες ούτε στην Ελλάδα υπήρξε τέτοιο θέμα
Δεν μίλησα εγώ γιά το τι κάνουν στην ΕΕ. Εγώ μίλησα γιά το τι μπορεί να γίνει τώρα.
Τώρα μπορεί κάλλιστα τα νέα δάνεια να μην υπάγονται στον νόμο για την προστασία
Μα τα παλιά είναι ήδη αρκετά και αν δεν πληρωθούν, ενδέχεται να πάμε σε νέα ανακεφαλαιοποίηση. Ακόμη, πολλά δάνεια που δεν εξυπηρετούνταν πουλήθηκαν σε δάνεια. Μπορεί αναδρομικά να αλλάξει η νομοθεσία;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21782
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Ιουν 2023, 13:17

Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:12
Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:09
Όταν χρεοκόπησαν και πείνασαν οι Γερμανοί στην Ευρώπη υπήρξαν δεκάδες εκατομμύρια νεκροί
Στην Ελλάδα υπήρξε προστασία της πρώτης κατοικίας
:lol:

Ήταν να μην ξεστομίσει κάποιος την ατάκα 'Σε ποιά χώρα της Ευρώπης...' :smt005::smt005::smt005:

Τώρα μπορούμε να βρίσκουμε συνέχεια πράγματα (αρνητικά) που ισχύουν μόνο εδώ και να κοροϊδεύουμε μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.
μα στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί
αλλά ο Άδωνης είναι μπετόβλακας που απευθύνεται σε σανοφάγους - το μόνο που τον σώζει είναι ότι οι πολιτικοί του αντίπαλοι είναι ακόμη πιο ηλίθιοι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7769
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 23 Ιουν 2023, 13:19

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:38
Unique έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:25


να μιλάς για τον εαυτό σου
δεν έχω ΔΥ συγγενή ούτε σε γ' βαθμό
δεν έχω ούτε εξοχικά ούτε εφάπαξ ούτε έχω πάρει εγώ ή η οικογένειά μου φράγκο από το κράτος
τα μόνα χρήματα που έχω λάβει από το κράτος ήταν ο μισθός του στρατιώτη όσο υπηρετούσα
εσείς τα φάγατε, εσείς να τα πληρώσετε

και επαναλαμβάνω, κάθε χώρα έχει τις ιδιαιτερότητές της, το να θεσπίσει μια χώρα που έχει περάσει 10ετη οικονομική κρίση (και εν πολλοίς ακόμη τη περνάει) κάποιο προστατευτικό νόμο δεν είναι απαγορευτικό επειδή δεν έχει άλλη στην ΕΕ. επίσης καμιά χώρα στην ΕΕ δεν πέρασε τέτοιο οικονομικό γολγοθά και μιά δεν αποδεκατίστηκε σε τέτοιο βαθμό
δεν είναι επιχείρημα το "δεν υπάρχει στην εε"
και οι αντιπαροχή δεν υπήρχε πουθενά αλλά συνεχίζουμε και το κάνουμε
ο Γεωργιάδης είναι απλά ένας νεοφιλελεύθερος που έπιασε τη καλή και τώρα απλά αδιαφορεί για αυτούς που έχουν ανάγκη
στις περιπτώσεις που υπάρχει αποδεδειγμένη αδυναμία αποπληρωμής θα πρέπει να υπάρχει προστασία, τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα
σταματήστε να είστε οι χρήσιμοι ηλίθιοι των funds επειδή νιώθετε απέχθεια προς τον συνάνθρωπό σας
τα funds δε πρόκειται να σας λυπηθούν όταν έρθει η σειρά σας
Εεε, όλο και κάτι θα έκρυψες στη φορολογική σου δήλωση. Μη το παίζεις παρθένα. Κάπου θα έβαλες και εσύ ένα λιθαράκι.
@@, αλλά προφανώς όλοι κατά τη διάρκεια της ζωής μας δε θα πήραμε κάπου απόδειξη κτλ κτλ
η χώρα δεν έπεσε έξω για τέτοια μικροπράγματα και αν πιστεύεις ότι αυτά δεν γίνονται στις υπόλοιπες χώρες της εε είσαι βαθιά γελασμένος
η χώρα έπεσε έξω για άλλους λόγους και έχουν να κάνουν κυρίως με το διαπλεκόμενο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα το οποίο έχει καταφέρει να περάσει τις ενοχές στον μέσο μαλάκα νεοελ που νομίζει ότι πτωχεύσαμε επειδή δεν ζήτησε απόδειξη 0,60 ευρώ από τον τυροπιτά
Ολα μετράνε. 40 χρόνια σιγα σιγα βάζαμε και εμείς το λιθαράκι. Ζούμε στην ίδια κοινωνιά και δεν είμαστε αποκομμένοι ο ενας απο το άλλον για να λές "το δικό μου ηταν μικρό, ενω του άλλου ηταν μεγάλο"

Επίσης μη ξεχνας οτι εμεις επιλέξαμε αυτο το "διαπλεκόμενο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα". Δεν ήρθαν ουρανοκατέβατοι. Πάλι φταίμε και εκεί.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2529
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 23 Ιουν 2023, 13:22

Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:16
Νετο Γκουερινο έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:07
Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:05
Δεν μίλησα εγώ γιά το τι κάνουν στην ΕΕ. Εγώ μίλησα γιά το τι μπορεί να γίνει τώρα.
Τώρα μπορεί κάλλιστα τα νέα δάνεια να μην υπάγονται στον νόμο για την προστασία
Μα τα παλιά είναι ήδη αρκετά και αν δεν πληρωθούν, ενδέχεται να πάμε σε νέα ανακεφαλαιοποίηση. Ακόμη, πολλά δάνεια που δεν εξυπηρετούνταν πουλήθηκαν σε δάνεια. Μπορεί αναδρομικά να αλλάξει η νομοθεσία;
Τα παλιά έχουν πουληθεί στα φαντ
Οι τράπεζες δεν έχουν πλέον καμία δουλειά με αυτά

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2023, 13:22

Yπάρχει και κάποια αδικία προς τους ανθρώπους που πληρώνουν ενοίκιο, χωρίς να έχουν καν πρώτη κατοικία. Έχει καταργηθεί ο ΟΕΚ, τα επιδόματα ενοικίου πάνε στους δηλώνοντες μικρό εισόδημα ενώ έχουν κατά πολύ παραπάνω και άλλα που συμβαίνουν στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14215
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Ιουν 2023, 13:24

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:05
Leporello έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:59
Αν η πρώτη κατοικία χαίρει προστασίας από κατάσχεση ή πλειστηριασμό, τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιά υποθήκη στεγαστικού δανείου. Αρα, οι τράπεζες θα πρέπει να χορηγούν στεγαστικά δάνεια μόνο γιά αγορfunds ά δεύτερης (!) ή τρίτης κατοικίας.
δε μιλάμε για απόλυτη προστασία αλλά για περιπτώσεις όπου έχει πχ αποπληρωθεί ένα ποσοστό του δανείου και υπάρχει αποδεδειγμένη αδυναμία συνέχειας της αποπληρωμής πχ ανεργία ή πρόβλημα υγείας, ε τότε θα πρέπει να προστατεύεται η πρώτη κατοικία τουλάχιστον για ένα εύλογο χρονικό διάστημα
πόσο τραγικό είναι κάτι τέτοιο;
Πόσο να είναι αυτό το "εύλογο χρονικό διάστημα";
Γιά τα υπόλοιπα που λες, τα ρυθμίζει η τράπεζα με μικροκουρέματα, επιμηκύνσεις κ.λ.π. Προφανώς υπολογίζει ότι έτσι θα πάρει περισσότερα λεφτά, παρά αν μπεί στην ταλαιπωρία των πλειστηριασμών. Σε πλειστηριασμούς ή σε funds καταλήγουν ακραίες περιπτώσεις.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 23 Ιουν 2023, 13:24

δεν θα ησυχάσουν οι καριόληδες στον ΣΥΡΙΖΑ αν δεν του βγάλουν 180 βουλευτές

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5162
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Υπάρχει σε χώρα της ΕΕ προστασία πρώτης κατοικίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 23 Ιουν 2023, 13:25

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:25
SpoilerShow
Unique έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2023, 12:17
αυτό το επιχείρημα μου δίνει στα νεύρα
ξέρεις πόσα σκατά έχουμε εδώ που δεν υπάρχουν σε άλλη χώρα της ΕΕ; πχ ας ξεκινήσουμε με το βασικότερο: υπάρχει χρέος 180% επί του ΑΕΠ σε άλλη χώρα της ΕΕ;
δεν είναι επιχείρημα το "υπάρχει σε άλλη χώρα της ΕΕ το τάδε". και δε τους συμφέρει τους κυβερνώντες να ξεκινάνε επιχείρημα με τέτοιο statement
To οποίο εμείς δημιουργήσαμε αφού μαζί τα φάγαμε. Δεν υπάρχει λόγος θυμού. Φταίξαμε και πρέπει να πληρώσουμε.
να μιλάς για τον εαυτό σου
δεν έχω ΔΥ συγγενή ούτε σε γ' βαθμό
δεν έχω ούτε εξοχικά ούτε εφάπαξ ούτε έχω πάρει εγώ ή η οικογένειά μου φράγκο από το κράτος
τα μόνα χρήματα που έχω λάβει από το κράτος ήταν ο μισθός του στρατιώτη όσο υπηρετούσα
εσείς τα φάγατε, εσείς να τα πληρώσετε

και επαναλαμβάνω, κάθε χώρα έχει τις ιδιαιτερότητές της, το να θεσπίσει μια χώρα που έχει περάσει 10ετη οικονομική κρίση (και εν πολλοίς ακόμη τη περνάει) κάποιο προστατευτικό νόμο δεν είναι απαγορευτικό επειδή δεν έχει άλλη στην ΕΕ. επίσης καμιά χώρα στην ΕΕ δεν πέρασε τέτοιο οικονομικό γολγοθά και μιά δεν αποδεκατίστηκε σε τέτοιο βαθμό
δεν είναι επιχείρημα το "δεν υπάρχει στην εε"
και οι αντιπαροχή δεν υπήρχε πουθενά αλλά συνεχίζουμε και το κάνουμε
ο Γεωργιάδης είναι απλά ένας νεοφιλελεύθερος που έπιασε τη καλή και τώρα απλά αδιαφορεί για αυτούς που έχουν ανάγκη
στις περιπτώσεις που υπάρχει αποδεδειγμένη αδυναμία αποπληρωμής θα πρέπει να υπάρχει προστασία, τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα
SpoilerShow
σταματήστε να είστε οι χρήσιμοι ηλίθιοι των funds επειδή νιώθετε απέχθεια προς τον συνάνθρωπό σας
τα funds δε πρόκειται να σας λυπηθούν όταν έρθει η σειρά σας
εκατό φορές τα ίδια θα λέμε; υπάρχουν πολλές διευκολύνσεις για αρκετό χρονικό διάστημα και προστασία εφόσον καταλήξεις άστεγος/άπορος. κρατική προστασία να σε βοηθήσει να διατηρήσεις την περιούσια σου δεν υπάρχει πουθένα.

για αποδεδειγμένη αδυναμία αποπληρωμής και για οποιον θέλει να είναι σίγουρος σε περίπτωση που γίνει στραβή:
Εικόνα
Εικόνα

αλλιώς you take your chances.

μείωση εισοδήματος δεν είναι αδυναμία αποπληρωμής. κάνεις τα κουμάντα σου να αυξήσεις το εισόδημα ή/και να μειώσεις τις υποχρεώσεις, ειδικά αν είναι μόνιμο, όπως π.χ. να πουλήσεις το σπίτι και να αγοράσεις φθηνότερο με μικρότερο δάνειο/δόση ή και χωρίς δάνειο αν έχεις αποπληρώσει επαρκές κεφάλαιο από το πρώτο.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών