Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40869
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 14:03

vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:39
Imperium έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:10
Μετρητά θα λέτε, και θα κλαίτε...
Ετσι. Οπως και η κατασταση με τα αυτοκινητα και την κινηση στην Αθηνα, που εχει παραγίνει. Αλογα και άμαξες λέμε και κλαίμε.
Οι άμαξες και τα αυτοκίνητα δεν έχουν ίδιες δυνατότητες. Αντιθέτως τα μετρητά και το ψηφιακό χρήμα έχουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες. Ή μάλλον όχι ακριβώς. Το ψηφιακό χρήμα έχει το μειονέκτημα ότι χρειάζεται δίκτυο επικοινωνίας για να δουλέψει, που αν για οποιονδήποτε λόγο δεν δουλεύει είναι σαν να είσαι τελείως άφραγκος.

Στην περιοχή μου π.χ. κάνουν εδώ και μέρες έργα. Πέφτει η σύνδεση κυριολεκτικά ανά 20 λεπτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40869
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 14:15

Japetus έγραψε:
15 Μαρ 2024, 12:34
Είχα πάει σε μια ταβέρνα τις προάλλες, μόλις είχε διασυνδέσει ο άνθρωπος το μηχάνημα και με το που κάθομαι με ρωτάει: Θα πληρώσετε με κάρτα ή με μετρητά για να δω τί απόδειξη θα κόψω; Ξέρετε, μου λέει, αν πληρώσετε με κάρτα, θα σας κόψω δύο αποδείξεις, ξεχωριστά τα φαγητά από τα ποτά, ενώ με μετρητά θα κοπούν σε μία..
Τί μπορεί να έπαιξε ή να μην κατάλαβε σωστά; Διαφορετικός φπα τίποτα;
Δεν αντιλαμβανομαι τον λόγο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 15 Μαρ 2024, 14:24

Έχει υπάρξει κανένα κόμμα της αντιπολίτευσης που να έχει πει ότι θα καταργήσει αυτή τη μαλακία;

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4401
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 15 Μαρ 2024, 14:33

vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:23
GoBzi έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:08
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Μαρ 2024, 15:20


αγόρασε καινούργιο Pos γι'αυτό το λόγο, επειδή το παλιό δεν συνδεόταν
γενικά παίζει να έχει πληρώσει ένα 200ρι ήδη για την αναβάθμιση της μηχανής και την αγορά νέου pos για να κάνει τη σύνδεση
Δεν γίνεται δουλειά μέσω Viva Wallet; Δεν έχω ιδέα πως πάει στην Ελλάδα, αλλά ίσως ως (εν μέρει) ελληνική εταιρεία να έχει προνοήσει.
Τις τελευταιες 2-3 εβδομάδες που το παλεύει καθε μερα ενας φιλος μου να ανοιξει λογαριασμο, δεν γινεται τιποτα. Εχει ανεβασει ολα τα εγγραφα ταυτοποίησης, και εκκρεμεί μια βιντεοκληση που του βγαζει αναμονή και δεν συνδέεται ποτέ με εκπρόσωπο. Απο τηλεφωνικο κεντρο της βιβα δε, ουτε για αστείο λεει. Δεν σηκωνει κανείς.

Γενικα με βιβα ναι, γινεται δουλεια απ'οσο ξερω, αν εχεις λογαριασμο. SoftPos ειναι, που λειτουργει με app της βιβα μέσω του κινητου σου.
εντύπωση μου κανει .... εγώ σε 2 ωρίτσες ήμουν έτοιμη ( εγγραφα, συνδεση με ααδε, βιντεοκλήση), βεβαια το εκανα το Γενάρη, δεν ξερω αν τώρα λόγω πολλών αιτημάτων είναι τόσο δύσκολο....
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3097
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 15 Μαρ 2024, 14:35

Andromachi έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:33
vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:23
GoBzi έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:08


Δεν γίνεται δουλειά μέσω Viva Wallet; Δεν έχω ιδέα πως πάει στην Ελλάδα, αλλά ίσως ως (εν μέρει) ελληνική εταιρεία να έχει προνοήσει.
Τις τελευταιες 2-3 εβδομάδες που το παλεύει καθε μερα ενας φιλος μου να ανοιξει λογαριασμο, δεν γινεται τιποτα. Εχει ανεβασει ολα τα εγγραφα ταυτοποίησης, και εκκρεμεί μια βιντεοκληση που του βγαζει αναμονή και δεν συνδέεται ποτέ με εκπρόσωπο. Απο τηλεφωνικο κεντρο της βιβα δε, ουτε για αστείο λεει. Δεν σηκωνει κανείς.

Γενικα με βιβα ναι, γινεται δουλεια απ'οσο ξερω, αν εχεις λογαριασμο. SoftPos ειναι, που λειτουργει με app της βιβα μέσω του κινητου σου.
εντύπωση μου κανει .... εγώ σε 2 ωρίτσες ήμουν έτοιμη ( εγγραφα, συνδεση με ααδε, βιντεοκλήση), βεβαια το εκανα το Γενάρη, δεν ξερω αν τώρα λόγω πολλών αιτημάτων είναι τόσο δύσκολο....

Όχι. Δεν είναι ότι δεν βρίσκουμε άτομο να το κάνει. Δεν θυμάμαι τι μου είχε πει ο τεχνικός. Κάτι με το 4g επαιζε
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40869
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 14:43

micmic έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:24
Έχει υπάρξει κανένα κόμμα της αντιπολίτευσης που να έχει πει ότι θα καταργήσει αυτή τη μαλακία;
Της ποιας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 15 Μαρ 2024, 14:48

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:00


Απλά είναι τα πράγματα. Εγώ άφησα τελευταία στιγμή την αναβάθμιση της μηχανής (την έκανα λίγες μέρες πριν εκπνεύσει η προθεσμία) και έκλεισα μόλις χθες ραντεβού για την διασύνδεση. Η ταμειακή είναι καινούργια, το POS είναι καινούργιο. Αν πάθουν οτιδήποτε από την διασύνδεση, κατευθείαν μήνυση κατά παντός υπευθύνου του κράτους και αποζημίωση για διαφυγόντα κέρδη.

Αρκετά με την κυβέρνηση τσίρκο.
:smt005::smt005:
Τετοια τζουφια απειλη της πλακας ειχα καιρο να διαβασω.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3097
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 15 Μαρ 2024, 14:50

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:15
Japetus έγραψε:
15 Μαρ 2024, 12:34
Είχα πάει σε μια ταβέρνα τις προάλλες, μόλις είχε διασυνδέσει ο άνθρωπος το μηχάνημα και με το που κάθομαι με ρωτάει: Θα πληρώσετε με κάρτα ή με μετρητά για να δω τί απόδειξη θα κόψω; Ξέρετε, μου λέει, αν πληρώσετε με κάρτα, θα σας κόψω δύο αποδείξεις, ξεχωριστά τα φαγητά από τα ποτά, ενώ με μετρητά θα κοπούν σε μία..
Τί μπορεί να έπαιξε ή να μην κατάλαβε σωστά; Διαφορετικός φπα τίποτα;
Δεν αντιλαμβανομαι τον λόγο.

Μάλλον προσπαθούσε να τους πει με τρόπο ότι προτιμάει μετρητά
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 15 Μαρ 2024, 14:52

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:00

5. Πληρωμή επί πιστώσει. Στην πράξη αυτό που κάνουμε είναι να κόβουμε απόδειξη όταν γίνεται η αγορά και δεν ξέρουμε αν ο πελάτης θα πληρώσει τελικά με μετρητά η κάρτα, αν και δεν έχει καμμιά σημασία. Σε περίπτωση που πληρώσει με κάρτα, θα πρέπει να κόψω και δεύτερη απόδειξη, δηλαδή να φαίνεται η ίδια πώληση δύο φορές και να φορολογηθώ εις διπλούν. Αν δεν κόψω απόδειξη κατά την αγορά, από την άλλην, κινδυνεύω να φάω πρόστιμο για μη έκδοση απόδειξης.
εντιτ μετα απο απειλη για αγωγη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alex Amsterdam την 15 Μαρ 2024, 15:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40869
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 15:13

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 15 Μαρ 2024, 15:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 15 Μαρ 2024, 15:14

Αν μου επισημανεις που κανω υποθεση για παρανομιες θα το αποσυρω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40869
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 15:15

Δεν θα παίξουμε παιχνίδια. Σβήσε τώρα ό,τι έγραψες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 15 Μαρ 2024, 15:17

Μπορεις να μας παραθεσεις καποια πηγη που να αναφερει οτι φορολογειται καποιος διπλα οταν κοβει αποδειξη απο τα ταμειακη και pos?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alex Amsterdam την 15 Μαρ 2024, 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 15 Μαρ 2024, 15:18

Εγινε εντιτ μετα απο απειλη για αγωγη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40869
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 15:23

Τώρα που απέσυρες τις υποθέσεις σου, μπορώ να σου εξηγήσω τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες, αν και είναι εξαιρετικά απλό αυτό που είπα.

Όταν έρχεται κάποιος και αγοράζει επί πιστώσει (βερεσέ, αν δεν καταλαβαίνεις την έκφραση), υποχρεωτικά κόβω απόδειξη. Αν δεν κόψω θα φάω πρόστιμο. Όταν έρθει να πληρώσει το χρέος του με κάρτα, με το μαλακισμένο νέο σύστημα θα πρέπει να κόψω νέα απόδειξη γιατί δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το POS ανεξάρτητα.

Έτσι έχω διπλή απόδειξη για την ίδια συναλλαγή = διπλό ΦΠΑ και διπλή φορολογία. Χώρια δηλαδή που θα πρέπει να έχω καταγράψει ξεχωριστά πόσος ήταν ο ΦΠΑ ανά κατηγορία, γιατί μπορεί να έχει αγοράσει ο πελάτης στην ίδια συναλλαγή πράγματα που έχουν 6%, 13% και 24% ΦΠΑ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών