Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25891
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2024, 12:58

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 11:56
Το να υπάρχει μια αξιοπρεπής εθνική σύνταξη για όλους από μια ηλικία κι έπειτα (ας πούμε στα 62), που να επιτρέπει στους συνταξιούχους να ζουν μ' αξιοπρέπεια, κι απ' εκεί και πέρα να κλιμακώνεται ανάλογα με τις εισφορές του ασφαλιστικού τους βίου, δεν σού περνάει απ' το μυαλό έτσι;
Ούτε από το μυαλό του Κατρούγκαλου φαίνεται πέρασε.

59τακατο, απαίδευτος λαος, δυστυχως ουτε τα μνημονια τους διδαξαν εστω τα βασικα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Απρ 2024, 13:09

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 12:29
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 12:22
πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 12:11


Δεν είναι καθόλου μικροκομματικό.Αυτό που έβαλα είναι η κατάρρευση των μεταπολιτευτικών μύθων.
ΟΧΙ,δεν μπορούν να υπάρχουν αξιοπρεπείς συντάξεις αν δεν υπάρχουν λεφτά.Αλλά αυτό δεν γινόταν να γίνει αποδεκτό εάν δεν το έλεγαν οι απατεώνες που πούλησαν τα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες από το 1974 - και οι δύο δηλαδή,ο ένας μετά τον άλλο,οι πασόκοι και οι αριστεροί.
To ύψος των συντάξεων εξαρτάται από την παραγωγικότητα της κάθε χώρας.
Το ύψος της δικής σου σύνταξης δεν είναι μεταπολιτευτικός μύθος; Έχει δημοσιονομικό χώρο η Ελλάδα για να πληρώνει τέτοιες συντάξεις ή μήπως πρέπει να προσαρμοσθούν ΟΛΕΣ οι συντάξεις, παλιές και νέες, στα παραγωγικά δεδομένα της χώρας;
Θα ήταν μύθος εάν γινόμουνα συνταξιούχος ΠΡΙΝ το μνημόνιο και τον Κατρούγκαλο.Δεδομένου ότι έγινα πέρυσι,7 χρόνια μετά το κατρουγκάλειο έπος που πήρε την έγκριση του Τόμσεν :D δεν είναι.Φυσικά σε κανονικές συνθήκες,αν γίνει κάποιος πόλεμος ή άλλη καταστροφή θα πρέπει να μειωθεί αναλόγως την καταστροφή.Δηλαδή με αυτό το ύψος μπορεί να συνεχίσει να σέρνεται η Ελλάδα μέχρι το 2060 χωρίς να χρεωκοπήσει.
Αν τώρα θέλει εκτίναξη της οικονομίας της χρειάζονται άλλα πιο δραστικά μέτρα.

https://www.liberal.gr/oikonomia/h-ayxi ... i-problima

Η πρόταση του Στέφανου Μάνου από το 2016, για την υιοθέτηση της κρατικής σύνταξης των 700€ για όποιον συμπληρώσει το 67ο έτος, εξακολουθεί να είναι επίκαιρη. Η σύνταξη θα βαρύνει αποκλειστικά τον κρατικό προϋπολογισμό και δεν θα προϋποθέτει εισφορές, ούτε από την πλευρά του εργαζόμενου, ούτε από την πλευρά του εργοδότη. Όποιος επιθυμεί μεγαλύτερη ή καλύτερη συνταξιοδοτική κάλυψη θα μπορεί να καταφύγει σε εξειδικευμένα ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα, ή σε επαγγελματικά ταμεία ασφάλισης.
Παρ' όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι με τη δική σου πάντα λογική το ύψος της σύνταξης που λαμβάνεις δεν ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα της χώρας. Δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Ο δε Μάνος λέει ως συνήθως μαλακίες, ένας τύπος που χρεοκόπησε σε χρόνο dt μια κραταιά επιχείρηση που κληρονόμησε κι έκτοτε, όντας νέος σε ηλικία, σιτίστηκε αποκλειστικά από τον κρατικό κορβανά δεν δικαιούται να πουλάει νεοφιλεύθερα φούμαρα, αν μη τι άλλο είναι υποκριτής ο άνθρωπος. Εναλλακτικά, μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι είναι λογικό και δίκαιο, και πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος για να γίνει, όλοι οι εργαζόμενοι να συνταξιοδοτούνται σε μια λογική ηλικία, ας πούμε στο 62ο, λαμβάνοντας μια εθνική σύνταξη που θα είναι αφενός ίδια για όλους και αφετέρου θα τους εξασφαλίζει μια αξιοπρεπή διαβίωση. Απ' εκεί και πέρα θα υπάρχει και η ανταποδοτική, αναλόγως των εισφορών του εργασιακού τους βίου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2024, 13:19

Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:09
Παρ' όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι με τη δική σου πάντα λογική το ύψος της σύνταξης που λαμβάνεις δεν ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα της χώρας. Δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Aπό τη στιγμή που ο προυπολογισμός δίνει 15 δις τον χρόνο στον ΕΦΚΑ δεν υπάρχει και καμμία σύνταξη που να ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα. :D
Δεν έχω αντίρρηση να κοπεί η επιδότηση των συντάξεων από τον προυπολογισμό διότι δέχομαι να μειωθεί η σύνταξή μου για εθνικούς λόγους.Πέστο στο κόμμα που ψηφίζεις - δεν ξέρω ποιό είναι για να μην παρεξηγούμαι αλλά δεν πιστεύω ότι είναι του Μάνου ή του Τζήμερου :lol: - να δούμε τι θα σου πουν. :wink

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2024, 13:24

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:19
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:09
Παρ' όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι με τη δική σου πάντα λογική το ύψος της σύνταξης που λαμβάνεις δεν ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα της χώρας. Δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Aπό τη στιγμή που ο προυπολογισμός δίνει 15 δις τον χρόνο στον ΕΦΚΑ δεν υπάρχει και καμμία σύνταξη που να ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα. :D
Δεν έχω αντίρρηση να κοπεί η επιδότηση των συντάξεων από τον προυπολογισμό διότι δέχομαι να μειωθεί η σύνταξή μου για εθνικούς λόγους.Πέστο στο κόμμα που ψηφίζεις - δεν ξέρω ποιό είναι για να μην παρεξηγούμαι αλλά δεν πιστεύω ότι είναι του Μάνου ή του Τζήμερου :lol: - να δούμε τι θα σου πουν. :wink
Σε κάθε περίπτωση, είναι πραγματικά αστείο το να σκεφτεί κάποιος το τι θα γίνει όταν οι συντάξεις θα εναρμονίζονται με τις πραγματικές ασφαλιστικές εισφορές του κάθε συνταξιούχου τύπου "θέλω τα λεφτά ΜΟΥ πίσω ΡΕ".

:lol::lol::lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Απρ 2024, 13:27

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:19
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:09
Παρ' όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι με τη δική σου πάντα λογική το ύψος της σύνταξης που λαμβάνεις δεν ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα της χώρας. Δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Aπό τη στιγμή που ο προυπολογισμός δίνει 15 δις τον χρόνο στον ΕΦΚΑ δεν υπάρχει και καμμία σύνταξη που να ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα. :D
Δεν έχω αντίρρηση να κοπεί η επιδότηση των συντάξεων από τον προυπολογισμό διότι δέχομαι να μειωθεί η σύνταξή μου για εθνικούς λόγους.Πέστο στο κόμμα που ψηφίζεις - δεν ξέρω ποιό είναι για να μην παρεξηγούμαι αλλά δεν πιστεύω ότι είναι του Μάνου ή του Τζήμερου :lol: - να δούμε τι θα σου πουν. :wink
Αυτά τα λέτε εσείς, οι νεοφιλελεύθεροι, συνηθέστατα εκ του ασφαλούς, φαρισαϊκά.
Εγώ λέω ότι κάθε άνθρωπος δικαιούται να ζει αξιοπρεπώς είτε με τον μισθό του είτε με την σύνταξή του.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2024, 13:34

Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:27
πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:19
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:09
Παρ' όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι με τη δική σου πάντα λογική το ύψος της σύνταξης που λαμβάνεις δεν ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα της χώρας. Δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Aπό τη στιγμή που ο προυπολογισμός δίνει 15 δις τον χρόνο στον ΕΦΚΑ δεν υπάρχει και καμμία σύνταξη που να ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα. :D
Δεν έχω αντίρρηση να κοπεί η επιδότηση των συντάξεων από τον προυπολογισμό διότι δέχομαι να μειωθεί η σύνταξή μου για εθνικούς λόγους.Πέστο στο κόμμα που ψηφίζεις - δεν ξέρω ποιό είναι για να μην παρεξηγούμαι αλλά δεν πιστεύω ότι είναι του Μάνου ή του Τζήμερου :lol: - να δούμε τι θα σου πουν. :wink
Αυτά τα λέτε εσείς, οι νεοφιλελεύθεροι, συνηθέστατα εκ του ασφαλούς, φαρισαϊκά.
Εγώ λέω ότι κάθε άνθρωπος δικαιούται να ζει αξιοπρεπώς είτε με τον μισθό του είτε με την σύνταξή του.
Τι να κάνουμε τώρα,εάν όντως τα πιστεύω θα κριθεί εάν κάποιος μου κόψει τη σύνταξη και κάψω καμμιά Μάρφιν. :D Πάντως δεν συμμετείχα σε καμμία αντιμνημονιακή διαδήλωση την περασμένη δεκαετία και ψήφισα ΝΑΙ στο δημοψήφισμα.Άλλο τι να κάνω για να αποδείξω ότι δεν είμαι φαρισαικός δεν δύναμαι. :102:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Απρ 2024, 13:38

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:34
Τι να κάνουμε τώρα,εάν όντως τα πιστεύω θα κριθεί εάν κάποιος μου κόψει τη σύνταξη και κάψω καμμιά Μάρφιν. :D Πάντως δεν συμμετείχα σε καμμία αντιμνημονιακή διαδήλωση την περασμένη δεκαετία και ψήφισα ΝΑΙ στο δημοψήφισμα.Άλλο τι να κάνω για να αποδείξω ότι δεν είμαι φαρισαικός δεν δύναμαι. :102:
Το ξέρεις ότι το κόμμα με την μικρότερη πιθανότητα να κουρέψει συντάξεις τώρα είναι η ΝΔ φαντάζομαι. Και ξέρεις και γιατί.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Απρ 2024, 13:39

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:34
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:27
πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:19


Aπό τη στιγμή που ο προυπολογισμός δίνει 15 δις τον χρόνο στον ΕΦΚΑ δεν υπάρχει και καμμία σύνταξη που να ανταποκρίνεται στα παραγωγικά δεδομένα. :D
Δεν έχω αντίρρηση να κοπεί η επιδότηση των συντάξεων από τον προυπολογισμό διότι δέχομαι να μειωθεί η σύνταξή μου για εθνικούς λόγους.Πέστο στο κόμμα που ψηφίζεις - δεν ξέρω ποιό είναι για να μην παρεξηγούμαι αλλά δεν πιστεύω ότι είναι του Μάνου ή του Τζήμερου :lol: - να δούμε τι θα σου πουν. :wink
Αυτά τα λέτε εσείς, οι νεοφιλελεύθεροι, συνηθέστατα εκ του ασφαλούς, φαρισαϊκά.
Εγώ λέω ότι κάθε άνθρωπος δικαιούται να ζει αξιοπρεπώς είτε με τον μισθό του είτε με την σύνταξή του.
Τι να κάνουμε τώρα,εάν όντως τα πιστεύω θα κριθεί εάν κάποιος μου κόψει τη σύνταξη και κάψω καμμιά Μάρφιν. :D Πάντως δεν συμμετείχα σε καμμία αντιμνημονιακή διαδήλωση την περασμένη δεκαετία και ψήφισα ΝΑΙ στο δημοψήφισμα.Άλλο τι να κάνω για να αποδείξω ότι δεν είμαι φαρισαικός δεν δύναμαι. :102:
Σού είπα, όταν έχει κάποιος έχει καπαρώσει μια παχυλότατη σύνταξη (ή όταν κάποιος σιτίζεται εξ απαλών ονύχων απ' τον κρατικό κορβανά ή όταν κάποιος είναι σώγραμπρος και βολεύεται με τα νοίκια απ' τα σπίτια της γυναίκας του, έφερα έτσι δυο τυχαία παραδείγματα που δεν αφορούν εσένα, το τονίζω), είναι εύκολο να πουλά νεοφιλελεύθερες παπάτζες για τους άλλους.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2024, 13:48

Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:39
Σού είπα, όταν έχει κάποιος έχει καπαρώσει μια παχυλότατη σύνταξη (ή όταν κάποιος σιτίζεται εξ απαλών ονύχων απ' τον κρατικό κορβανά ή όταν κάποιος είναι σώγραμπρος και βολεύεται με τα νοίκια απ' τα σπίτια της γυναίκας του, έφερα έτσι δυο τυχαία παραδείγματα που δεν αφορούν εσένα, το τονίζω), είναι εύκολο να πουλά νεοφιλελεύθερες παπάτζες για τους άλλους.
Ας αποθέσουμε τότε τις ελπίδες μας στους ΜΗ νεοφιλελεύθερους.



Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Απρ 2024, 13:50

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:48
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:39
Σού είπα, όταν έχει κάποιος έχει καπαρώσει μια παχυλότατη σύνταξη (ή όταν κάποιος σιτίζεται εξ απαλών ονύχων απ' τον κρατικό κορβανά ή όταν κάποιος είναι σώγραμπρος και βολεύεται με τα νοίκια απ' τα σπίτια της γυναίκας του, έφερα έτσι δυο τυχαία παραδείγματα που δεν αφορούν εσένα, το τονίζω), είναι εύκολο να πουλά νεοφιλελεύθερες παπάτζες για τους άλλους.
Ας αποθέσουμε τότε τις ελπίδες μας στους ΜΗ νεοφιλελεύθερους.


Στο είπα και πρωτύτερα, λειτουργείς με παβλοφικά αντανακλαστικά.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11735
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 01 Απρ 2024, 13:59

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 12:11
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 11:58
Άνθρωπέ μου, σε ρωτώ κάτι απλό -και για μένα λογικό- κι αμέσως ενεργοποιούνται τα μικροκομματικά αντανακλαστικά σου;
Δεν είναι καθόλου μικροκομματικό.Αυτό που έβαλα είναι η κατάρρευση των μεταπολιτευτικών μύθων.
ΟΧΙ,δεν μπορούν να υπάρχουν αξιοπρεπείς συντάξεις αν δεν υπάρχουν λεφτά.Αλλά αυτό δεν γινόταν να γίνει αποδεκτό εάν δεν το έλεγαν οι απατεώνες που πούλησαν τα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες από το 1974 - και οι δύο δηλαδή,ο ένας μετά τον άλλο,οι πασόκοι και οι αριστεροί.
To ύψος των συντάξεων εξαρτάται από την παραγωγικότητα της κάθε χώρας.
Οχι. Εξαρταται απο τις επιδοτησεις που σου δινει η ΕΕ. Και η ΕΕ εχει αποφασισει οτι θα εισαι η φτωχοτερη χωρα μεσα στην ΕΕ.
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2024, 14:04

Στρακαστρουκας έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:59
πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 12:11
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 11:58
Άνθρωπέ μου, σε ρωτώ κάτι απλό -και για μένα λογικό- κι αμέσως ενεργοποιούνται τα μικροκομματικά αντανακλαστικά σου;
Δεν είναι καθόλου μικροκομματικό.Αυτό που έβαλα είναι η κατάρρευση των μεταπολιτευτικών μύθων.
ΟΧΙ,δεν μπορούν να υπάρχουν αξιοπρεπείς συντάξεις αν δεν υπάρχουν λεφτά.Αλλά αυτό δεν γινόταν να γίνει αποδεκτό εάν δεν το έλεγαν οι απατεώνες που πούλησαν τα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες από το 1974 - και οι δύο δηλαδή,ο ένας μετά τον άλλο,οι πασόκοι και οι αριστεροί.
To ύψος των συντάξεων εξαρτάται από την παραγωγικότητα της κάθε χώρας.
Οχι. Εξαρταται απο τις επιδοτησεις που σου δινει η ΕΕ. Και η ΕΕ εχει αποφασισει οτι θα εισαι η φτωχοτερη χωρα μεσα στην ΕΕ.
Η ΕΕ δεν έχει δικά της λεφτά.Τα λεφτά της προκύπτουν από τις εισφορές των χωρών μελών.Δεν σε εμποδίζει κανείς να γίνεις πλούσια χώρα και να δίνεις εσύ εισφορές αντί να παίρνεις.
Aλλά και πάλι δεν έγινε δημοψήφισμα;αν δεν αρέσει στους αντιμνημονιακούς η ΕΕ ας έφευγαν.62% πήραν.
Εγώ δεν είχα πρόβλημα.Ο Τσίπρας μίλαγε το βράδυ του δημοψηφίσματος που κέρδισε για κάποιο Γουδί.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Απρ 2024, 14:21

Στρακαστρουκας έγραψε:
01 Απρ 2024, 13:59
πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 12:11
Ναύτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 11:58
Άνθρωπέ μου, σε ρωτώ κάτι απλό -και για μένα λογικό- κι αμέσως ενεργοποιούνται τα μικροκομματικά αντανακλαστικά σου;
Δεν είναι καθόλου μικροκομματικό.Αυτό που έβαλα είναι η κατάρρευση των μεταπολιτευτικών μύθων.
ΟΧΙ,δεν μπορούν να υπάρχουν αξιοπρεπείς συντάξεις αν δεν υπάρχουν λεφτά.Αλλά αυτό δεν γινόταν να γίνει αποδεκτό εάν δεν το έλεγαν οι απατεώνες που πούλησαν τα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες από το 1974 - και οι δύο δηλαδή,ο ένας μετά τον άλλο,οι πασόκοι και οι αριστεροί.
To ύψος των συντάξεων εξαρτάται από την παραγωγικότητα της κάθε χώρας.
Οχι. Εξαρταται απο τις επιδοτησεις που σου δινει η ΕΕ.
Έχεις τρομερά εσφαλμένη αντίληψη για το πώς δουλεύουν όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Απρ 2024, 14:23

Σενέκας έγραψε:
01 Απρ 2024, 09:47
Η καημένη η Δόμνα έπρεπε να εξωκονοβουλευτική υπουργός. Είναι προφανές ότι πρόκειται για excel nerd που δεν είχε και πολλές παρέες στο σχολείο, τι πας και τη βάζεις μπροστά στην κάμερα να κάνει την πολιτικό, αφού είναι προφανές ότι δεν το έχει με το λέγειν. Όλα της τα αστεία θυμίζουν αυτιστικό άτομο που προσπαθεί να κάνει χιούμορ όπως όλοι οι υπόλοιποι αλλά δεν ξέρει πως γίνεται και έχεις αποτελέσματα σαν αυτό :lol:
Deadpan delivery λέγεται. Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα πρέπει να κάνεις αχά καλό ε, κουνώντας και τα δάχτυλα πάνω κάτω, αν θες να το πιάσουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11735
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Δόμνα Μιχαηλίδου 'Θα στειλω την 72χρονη μανα μου να εργαστει'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 01 Απρ 2024, 14:30

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2024, 14:04
Η ΕΕ δεν έχει δικά της λεφτά.Τα λεφτά της προκύπτουν από τις εισφορές των χωρών μελών.Δεν σε εμποδίζει κανείς να γίνεις πλούσια χώρα και να δίνεις εσύ εισφορές αντί να παίρνεις.
Aλλά και πάλι δεν έγινε δημοψήφισμα;αν δεν αρέσει στους αντιμνημονιακούς η ΕΕ ας έφευγαν.62% πήραν.
Εγώ δεν είχα πρόβλημα.Ο Τσίπρας μίλαγε το βράδυ του δημοψηφίσματος που κέρδισε για κάποιο Γουδί.
Το οτι η εισαγωγη μας στο ευρω κατεστρεψε την Ελληνικη οικονομια δεν το λενε μονο "αριστεροι" αλλα και πολλοι Αμερικανοι και δυτικοι οικονομολογοι. Ασχετοι και αυτοι? Ακομα και το φιλαρακι σου ο Αδωνις το εχει παραδεχτει αυτο. Ο Τσιπρας, καλως η κακως, επελεξε να μην συγκρουστει παρα το γεγονος οτι πολλα στελεχη του κομματος του διαφωνησαν. Η ιστορια θα τον κρινει αλλα ο βασικος λογος που δεν το εκανε ειναι γιατι δεν υπηρχαν μηχανισμοι μεσα στην ΕΕ που να μπορει να το κανει, οχι γιατι ηταν εναντια στα συμφεροντα της χωρας. Αλλα που ξερεις, αν σε 40 χρονια η οικονομια της ΕΕ εχει καταρρευσει και εμεις ειμαστε μεσα σε αυτην και βωλοδερνουμε χωρις να μπορουμε να φυγουμε, ισως καποιοι αρχησουν να μιλανε για χαμενη ευκαρια επι Τσιπρα. Προς το παρον μπορουμε να παρακολουθουμε τους δηθεν "πατριωτες" δεξιους να κανουν οτι τους πουν οι ξενοι και οταν τους ρωταμε γιατι ειμαστε στον πατο της ΕΕ να λενε οτι εκει μας αξιζει να ειμαστε η οτι φταιει ο Αντρεας Παπαντρεου...
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών