΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Αύγ 2023, 21:15

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:15
Κοίτα να δεις, αν και είμαι επιφυλακτικός ως προς τα κινήματα της ελέυθερης παραλίας, του λόγους που πήραν δημοσιότητα και ειδικά φέτος, από την άλλη ας μην αναφέρουμε τον όρο επένδυση. Τα φιλέτα τα έχουν πάρει μπράβοι από τα αστικά κέντρα. Ούτε ντόπιοι ούτε επενδυτές. Το νερό και οι ντουζιέρες κατά βάση είναι δημοτικές και αυτοί απλά μπορεί να βάλουν καμία ξυλοκατασκευή. Δεν πληρώνουν για τη χρήση του. Από εκεί και πέρα, η φάση είναι αυτοφοράκηδες. Πληρώνουν μία προκαταβολή σε αυτόν που ενοικίασαν την παραλία και στο τέλος της σεζόν τους ψάχνουν να τους βρουν ούτως ώστε να πληρώσουν τα πολλά.
Είχα αδελφό φίλου που είχε δραστηριοποιηθεί σε παραλία για ένα διάστημα. Καμία σχέση με υπόκοσμο και για να κρατήσει το μαγαζί σε υψηλό επίπεδο, γίνονταν σοβαρές επενδύσεις και πολύ τρέξιμο.
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:15
Να δεις που από φέτος ή του χρόνου, όπως συχνά πυκνά βλέπουμε μπράβους να τους ξαπλώνουν άλλοι μπράβοι μέσα σε καφετέριες και κλαμπ, μπροστά στους πελάτες, το ίδιο θα γίνεται και στις παραλίες...
Εδώ συμφωνούμε. Βλέπω κι εγώ πως σταδιακά γίνεται πολύ ελκυστική δραστηριότητα για περίεργα άτομα και κεφάλαια. Ίσως να έχει μεγάλα περιθώρια κέρδους; Ίσως να γίνεται πιο εύκολα ξέπλυμα; Δεν ξέρω. Πάντως δεν είναι παράλογο κάποιος που έχει club το χειμώνα, να έχει beach bar το καλοκαίρι. Είναι κατά κάποιο τρόπο παρεμφερείς δραστηριότητες.

Όλα αυτά μοιάζουν να είναι αποτέλεσμα του ίδιου προβλήματος ξανά και ξανά. Της απουσίας σοβαρού και οργανωμένου κράτους.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 07 Αύγ 2023, 21:18

Εμένα το μυαλό μου κάνει και άλλους συνειρμούς.
Η συγκεκριμένη κυβέρνηση πέρασε πρόστιμο σε όσους παίζουν ρακέτες στις παραλίες σε χώρους που δεν επιτρέπετε όπως αυτούς με τις ξαπλώστρες.
Όταν έκανε όλο αυτόν τον σχεδιασμό δεν είδε τις παρανομίες αυτών των κυρίων;
Αυτοί οι κύριοι δεν ήτανε που ενοχλούνταν από τις ρακέτες.
Αφού είχανε πάρει όλες τις παραλίες;
Ποιοι έσπρωξαν το θέμα με τις ρακέτες;
Ποιοι ήτανε από πίσω;
Το μεγάλο πρόβλημα με τις ρακέτες το είδε η κυβέρνηση αλλά τις ξαπλώστρες όχι;
Πόσο δούλεμα;
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Αύγ 2023, 21:24

Εμένα πάντως η ιδέα που με ήρθε πρόσφατα με φαντάζει ολοένα και ελκυστικότερη, ένα beach bar με πιο σκοτεινή αισθητική, ξαπλώστρες σε σχήμα φέρετρου, διαφορετικές μουσικές, φαντάσου τώρα να κάνεις το μπάνιο σου, να βγαινεις να αράζεις στην ξαπλώστρα-φέρετρο και να χαλαρώνεις με κοκτεηλ αψέντι υπό μελωδιών από το σαουντρακ το μωρό της ροζμαρι ή το jaws, χαμός θα γίνει από κάθε γωνια του πλανήτη θα ερχονται
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Αύγ 2023, 21:27

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
07 Αύγ 2023, 12:20
κριθηκαν αυτα,40τακατο :102:

Συμφωνεί και ο Μουμτζής.



Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2023, 21:33

Sid Vicious έγραψε:
07 Αύγ 2023, 21:24
Εμένα πάντως η ιδέα που με ήρθε πρόσφατα με φαντάζει ολοένα και ελκυστικότερη, ένα beach bar με πιο σκοτεινή αισθητική, ξαπλώστρες σε σχήμα φέρετρου, διαφορετικές μουσικές, φαντάσου τώρα να κάνεις το μπάνιο σου, να βγαινεις να αράζεις στην ξαπλώστρα-φέρετρο και να χαλαρώνεις με κοκτεηλ αψέντι υπό μελωδιών από το σαουντρακ το μωρό της ροζμαρι ή το jaws, χαμός θα γίνει από κάθε γωνια του πλανήτη θα ερχονται
:lol::lol::smt023

Πρίν κάποια χρόνια η σειρά true blood, είχε δημιουργήσει τέτοιες τάσεις.

Oπότε, αν κάνουμε κάτι να το κάνουμε σωστά.

Live your vampire myth in Greece.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Αύγ 2023, 15:31

4. H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατρι-
ωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται
να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε
επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.»
Αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να κάνετε τόπι στο ξύλο (αν μπορείτε :003: ) όποιον σας απαγορεύει την πρόσβαση σε δημόσιο χώρο της πατρίδας σας και όποιον δικαιολογεί τέτοιες πρακτικές μέσω των μέσων ενημέρωσης ή άλλων μέσων. Το με κάθε μέσο δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σημαίνει.
Επίσης πρέπει να ελεγχθεί και το θέμα όσων φωνάζουν σε δημόσιο χώρο (γιατί οι βόρειοι λαοί μιλάνε σιγανά άραγε;), κορνάρουν και κάνουν φασαρία. Νομίζω και εδώ υπάρχει παρεμπόδιση στην πρόσβαση σε δημόσιο χώρο.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8870
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 10 Αύγ 2023, 07:14

ΕΙΧΑΝ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ!!


Εικόνα

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8870
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 13 Αύγ 2023, 22:36

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8870
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Αύγ 2023, 23:08

ΑΙΓΑΙΟ
Μεγάλη κινητοποίηση για την καταπάτηση παραλίας στην Πάρο
Συμμετείχαν ΚΚΕ και «Λαϊκή Συσπείρωση»
Κινητοποίηση τώρα στην Πάρο για καταπάτηση στην παραλία Μοναστήρι. Μεγάλη είναι η συμμετοχή επισκεπτών και Παριανών, περίπου 800 άτομα διαδηλώνουν στην παραλία καταγγέλλοντας καταπάτηση.
Στο σχέδιο που έχουν τοποθετήσει, φαίνεται η καταπάτηση του επιχειρηματία σε σχέση με την έκταση που έχει μισθώσει από την ΕΤΑΔ και την Κτηματική Εταιρία δημοσίου. Όπως επισημαίνουν ούτε τον δικό τους νόμο που παραδίδει έκταση για επιχειρηματική δράση δεν τηρούν αφού ο επιχειρηματίας έχει καταλάβει όλη την παραλία.

Εικόνα

Στην μαζική κινητοποίηση συμμετείχαν ο Κώστας Ροκονίδας υποψήφιος δήμαρχος Πάρου με τη «Λαϊκή Συσπείρωση» και Θοδωρής Λιάπης μέλος της Κομματικής Επιτροπής Αιγαίου του ΚΚΕ.
Ερώτηση στη Βουλή κατέθεσε προ ημερών το ΚΚΕ για ελεύθερη πρόσβαση στις παραλίες.


Εικόνα


https://www.902.gr/eidisi/politiki/3377 ... y8y0mcJohY
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 15 Αύγ 2023, 17:25

Κίνημα της πουτσετας και μαλακετας και τα αρχιδια μου κουνιονται.
Φάτε τημπουτσα τώρα που όπου έχω πάει με ξαπλώστρες μέχρι στιγμής (στα ίδια ακριβώς μέρη και σημεία που πήγαινα και πέρυσι) χρεώνουν τις ξαπλώστρες από 5 ως 10€ το σετ (των 2) ενώ πέρυσι τις έδιναν παντού δωρεάν.

Οτιδήποτε ξεκινάει με τη λέξη "κίνημα' τελικά, είναι δεδομένο ότι τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31290
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 15 Αύγ 2023, 17:46

vantono έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:25
Κίνημα της πουτσετας και μαλακετας και τα αρχιδια μου κουνιονται.
Φάτε τημπουτσα τώρα που όπου έχω πάει με ξαπλώστρες μέχρι στιγμής (στα ίδια ακριβώς μέρη και σημεία που πήγαινα και πέρυσι) χρεώνουν τις ξαπλώστρες από 5 ως 10€ το σετ (των 2) ενώ πέρυσι τις έδιναν παντού δωρεάν.

Οτιδήποτε ξεκινάει με τη λέξη "κίνημα' τελικά, είναι δεδομένο ότι τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.
αν σταματήσει το κίνημα, του χρόνου θα είναι πάλι δωρεάν!

εσύ ψήφισες Κούλη, είναι ολοφάνερο
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 15 Αύγ 2023, 17:49

dna replication έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:46
vantono έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:25
Κίνημα της πουτσετας και μαλακετας και τα αρχιδια μου κουνιονται.
Φάτε τημπουτσα τώρα που όπου έχω πάει με ξαπλώστρες μέχρι στιγμής (στα ίδια ακριβώς μέρη και σημεία που πήγαινα και πέρυσι) χρεώνουν τις ξαπλώστρες από 5 ως 10€ το σετ (των 2) ενώ πέρυσι τις έδιναν παντού δωρεάν.

Οτιδήποτε ξεκινάει με τη λέξη "κίνημα' τελικά, είναι δεδομένο ότι τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.

αν σταματήσει το κίνημα του χρόνου θα είναι πάλι δωρεάν!

εσύ ψήφισες Κούλη, είναι ολοφάνερο

Δεν το αποκλείω. Απ' ότι βλέπω μέχρι στιγμής, εφυγαν οι κακοι παράνομοι που μάλλον τις πρόσφεραν δωρεάν, και εμειναν οι καλοί νόμιμοι που θα σας ξεσκίσουν στη νομιμότητα και θα λέτε και ευχαριστώ!
Δεν πειράζει, καλύτερα για εμάς. Λιγότερη πλεμπαρια.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8870
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 15 Αύγ 2023, 17:56

Ορισμενοι απο το κινημα των παραλιων ειναι βαλτοι απο το ΤΑΙΠΕΔ που διαχειριζεται μετα τα Μνημονια ΟΛΕΣ τις πλαζ του τοπου !!
Και μονο που αποδεχονται τις ΝΟΜΙΜΕΣ καταληψεις (5 μ .απο τον αιγιαλο κλπ) αποδεικνυονται ο καλυτερος Δουρειος Ιππος του Υπερταμειου .Καλυτερο τροπο ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ της καταληψης παραλιων απο μπιτσομπαρα και καφετεριες ΔΕΝ θα μπορουσε να υπαρξει .
Δηλαδη ΑΝ ειναι ΝΟΜΙΜΟΙ δεν τρεχει καστανο για την καταληψη με ξαπλωστρες και τραπεζοκαθισματα ? Κι αντε βρες μετα χωρο να απλωσεις πετσετα να κανεις μπανιο

Το αρθρο απο το Βημα απο το 2020 τα λεει οχι εγω

Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 15 Αύγ 2023, 18:02

Είπαμε, μόνο νόμιμοι που θα σας ξεσκίζουν στη νομιμότητα των 10-15€ ανα σετ πλέον η καβατζοπουστες που θα αλυσοδενουν την προσωπική τους ξαπλώστρα/ομπρέλα και δεν θα έχετε που να κάτσετε.

Κινήματα θελατε, θα κινηματοβελαξετε αγαπητοί κινηματίες. :g030:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΄΄Νταβατζήδες΄΄ των παραλιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Αύγ 2023, 18:06

vantono έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:25
Κίνημα της πουτσετας και μαλακετας και τα αρχιδια μου κουνιονται.
Φάτε τημπουτσα τώρα που όπου έχω πάει με ξαπλώστρες μέχρι στιγμής (στα ίδια ακριβώς μέρη και σημεία που πήγαινα και πέρυσι) χρεώνουν τις ξαπλώστρες από 5 ως 10€ το σετ (των 2) ενώ πέρυσι τις έδιναν παντού δωρεάν.
Δες το σαν ΦΠΕΜ (φορο που εισαι μαλακας)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών