Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 8292
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 25 Ιούλ 2021, 21:47

talaipwros έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:32
Εικόνα


38.6% κατω τα κρουσματα στην βρετανια παρα το οτι ολα ειναι ανοικτα μεσα στη βδομαδα

Προφανως τιποτα να κανει με τα εμβολια
μη βάζεις τέτοια, δυσαρεστείς τους ψέκες, εύχονται να βγούνε άχρηστα τα εμβόλια, ο κορονοιός θα ψοφήσει με το ψεκαζόλ :lol:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 36614
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιούλ 2021, 22:15


Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17974
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιούλ 2021, 22:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:35
Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:19


Aν με προτείνετε θα σας τη χώσω.
Τότε μη λες μεγάλα λόγια. Εγώ είμαι εναντίον της αρρωστημένης αλληλεγγύης τύπου "πηδήξτεμεανελέηταπολυχρονεμένοιμουκυβερνώντεςοθεόςναμουκόβειχρόνιανασαςδίνειμέρες" (αφορά οποιουσδήποτε κυβερνώντες, όχι ειδικά τους τωρινούς) και αν χρειαστεί, θα το αποδείξω. Αν και ελπίζω να μην χρειαστεί.
Μα δεν λέω μεγάλα λόγια. :)

Μία απολύτως συγκεκριμένη άποψη για θέματα ισότητας/δημοκρατίας/μπλαμπλαμπλα έγραψα.


Τα καθοδηγητηλίκια των τρυφεροκώληδων εξαιρέσεων (όλων των πολιτικών ιδεολογιών) δεν μ' επηρέασαν ποτέ και ούτε πρόκειται να με επηρεάσουν.
Έχουμε εντελώς διαφορετική συγκεκριμένη άποψη.
Η αποκομιδή σκουπιδιών γίνεται από συγκεκριμένους εργαζόμενους που παίρνουν έναν σκασμό λεφτά.
Αν πρέπει να το φορτωθούμε προσωρινά λόγω πχ απεργίας τους, θέλω και όλα τα επιδόματα τους.
Αν πχ βγήκαν οι γνωστοί άγνωστοι και έκαναν την πόλη ρημαδιό, να τους συλλάβουν και να τους βάλουν να καθαρίσουν αυτοί.
Γενικώς, σε τέτοια περίπτωση θα λουφάρω level κηφήνας πασόκος των 80's και όποιος θέλει, ακολουθεί.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 25 Ιούλ 2021, 22:18

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:15
Όποιος παίρνει στα σοβαρά άτομα τύπου κασταμονιτη, βοβολή κλπ είναι πραγματικά αξιολυπητος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 76012
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 22:21

Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:27
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:21
ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τι συζηταμε
Σαφώς και αντιλαμβάνομαι.

Συζητάμε το πόσους ανεμβολίαστους μπορούν να περάσουν στο απέναντι πεζοδρόμιο οι εμβολιασμένοι.

Και το πόσο εγωκεντρικοί γκρινιάρηδες είναι οι ανεμβολίαστοι που γουστάρουν να περνάνε απέναντι οποιαδήποτε στιγμή γουστάρουν, γιατί καταπιέζονται πσυχολογικώς από το κόκκινο χρώμα για τους πεζούς των διαβάσεων.

Με λίγα λόγια για τους πεζούς οδηγάρες.
Οχι. Με ρωτησες που βασιζω τον ισχυρισμο μου οτι οντας εμβολιασμενος πιθανοτατα θα κολλησεις 2 στις 3 ατομα με τα οποια θα ερθεις σε επαφη ικανη για μεταδοση. Σου παρεθεσα αρθρο λοιπον που λεει ακριβως αυτο (αναφερομενο στο αποδοτικοτερο (;) των εμβολιων, διοτι δεν γνωριζουμε αν αυτο το νουμερο ειναι μικροτερο για το JJ ή το astra
Και το ίδιο άρθρο λέει ότι οι εμβολιασμένοι έχουν λιγότερες πιθανότητες για βαριά νόσηση.

Η λογική σου γενικώς παραπέμπει στο ότι οι εμβολιασμένοι πρέπει να είναι κάτι σαν κηδεμόνες των ανεμβολίαστων και να απολογούνται :) αν ανεβαίνει το ποσοστό των κρουσμάτων στον κάθε παπάρα, που την είδε πανεπιστήμων/συνταγματολόγος/φιλόσοφος, πακέτο.
Antetokounmpo for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17974
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιούλ 2021, 22:25

ethereal έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:35
Πρετεντέρης έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:31

Απλή λογική είναι. Θα σου πω ότι ο πατέρας συναδέλφου μου πέθανε από κορωνοϊό που κόλλησε μέσα στο νοσοκομείο, πιθανότατα από κάποιον ανεμβολιαστο από το προσωπικό.
Μήπως τυχαίνει να έχεις στοιχεία για τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις και τα ιατρικά λάθη αυτού του πανδημικού διαστήματος;
Εγώ έχω βαρεθεί να ακούω πρώην νοσηλευόμενους να λένε πως βγήκαν θετικοί, πήγαν στο νοσοκομείο με συμπτώματα, τους έδιωξαν, ξαναπήγαν με επιδεινωμένα συμπτώματα, τους ξανάδιωξαν, ξαναπήγαν ακόμα χειρότερα, ε και κάποια στιγμή τους έκαναν εισαγωγή, τους χορήγησαν επιτέλους ρεμδεσιβίρη και έγιναν καλά. Πόσοι από τους νεκρούς θα ζούσαν αν είχαν πάρει εγκαίρως το φάρμακο;
Κανονικότατη επιβολή ανοσίας αγέλης δηλαδή. Σε πάνε στα όρια σου και αν αντέξεις, θα ζήσεις.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 25603
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιούλ 2021, 22:27

GoBack έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:38
talaipwros έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:32
Εικόνα


38.6% κατω τα κρουσματα στην βρετανια παρα το οτι ολα ειναι ανοικτα μεσα στη βδομαδα

Προφανως τιποτα να κανει με τα εμβολια
.

54 κρουσματα ειχε χθες η ανεμβολιαστη Βουλγαρια

Ισοσκελισμενο προϋπολογισμό η σπαταλη Ελλάδα τη χρονιά που ο Πάκης μονιμοποιησε 300.000 άτομα

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 10845
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Ιούλ 2021, 22:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:21
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:27


Σαφώς και αντιλαμβάνομαι.

Συζητάμε το πόσους ανεμβολίαστους μπορούν να περάσουν στο απέναντι πεζοδρόμιο οι εμβολιασμένοι.

Και το πόσο εγωκεντρικοί γκρινιάρηδες είναι οι ανεμβολίαστοι που γουστάρουν να περνάνε απέναντι οποιαδήποτε στιγμή γουστάρουν, γιατί καταπιέζονται πσυχολογικώς από το κόκκινο χρώμα για τους πεζούς των διαβάσεων.

Με λίγα λόγια για τους πεζούς οδηγάρες.
Οχι. Με ρωτησες που βασιζω τον ισχυρισμο μου οτι οντας εμβολιασμενος πιθανοτατα θα κολλησεις 2 στις 3 ατομα με τα οποια θα ερθεις σε επαφη ικανη για μεταδοση. Σου παρεθεσα αρθρο λοιπον που λεει ακριβως αυτο (αναφερομενο στο αποδοτικοτερο (;) των εμβολιων, διοτι δεν γνωριζουμε αν αυτο το νουμερο ειναι μικροτερο για το JJ ή το astra
Και το ίδιο άρθρο λέει ότι οι εμβολιασμένοι έχουν λιγότερες πιθανότητες για βαριά νόσηση.

Η λογική σου γενικώς παραπέμπει στο ότι οι εμβολιασμένοι πρέπει να είναι κάτι σαν κηδεμόνες των ανεμβολίαστων και να απολογούνται :) αν ανεβαίνει το ποσοστό των κρουσμάτων στον κάθε παπάρα, που την είδε πανεπιστήμων/συνταγματολόγος/φιλόσοφος, πακέτο.
Η λογική μου παραπέμπει κυριολεκτικά στο αντίθετο. Όμως εδώ διερωτομαστε αν υπάρχει κάποια στέρεα βάση για την θεσμοθέτηση της συνταγματικότητας για λόγους δημόσιας υγείας. Κάτι πολύ συγκεκριμένο λοιπόν που απαιτεί να διερευνήσουμε εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο. Ποιες είναι ; Στις είχα αναφέρει σε προηγούμενη μεταξύ μας συζήτηση.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 25057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Ιούλ 2021, 22:34

Σε μεθ ο Στάθης Αγγελόπουλος, άλλος ένας εγωιστής ψεκας που γεμίζει τα νοσοκομεία και θα φμθα φτάσουν να τρώνε τα κρεβάτια από τους αρρώστιες συνανθρώπους τους, μόνο και μόνο από την βλακεια τους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 76012
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 22:38

Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:35
Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 20:26

Τότε μη λες μεγάλα λόγια. Εγώ είμαι εναντίον της αρρωστημένης αλληλεγγύης τύπου "πηδήξτεμεανελέηταπολυχρονεμένοιμουκυβερνώντεςοθεόςναμουκόβειχρόνιανασαςδίνειμέρες" (αφορά οποιουσδήποτε κυβερνώντες, όχι ειδικά τους τωρινούς) και αν χρειαστεί, θα το αποδείξω. Αν και ελπίζω να μην χρειαστεί.
Μα δεν λέω μεγάλα λόγια. :)

Μία απολύτως συγκεκριμένη άποψη για θέματα ισότητας/δημοκρατίας/μπλαμπλαμπλα έγραψα.


Τα καθοδηγητηλίκια των τρυφεροκώληδων εξαιρέσεων (όλων των πολιτικών ιδεολογιών) δεν μ' επηρέασαν ποτέ και ούτε πρόκειται να με επηρεάσουν.
Έχουμε εντελώς διαφορετική συγκεκριμένη άποψη.
Η αποκομιδή σκουπιδιών γίνεται από συγκεκριμένους εργαζόμενους που παίρνουν έναν σκασμό λεφτά.
Αν πρέπει να το φορτωθούμε προσωρινά λόγω πχ απεργίας τους, θέλω και όλα τα επιδόματα τους.
Αν πχ βγήκαν οι γνωστοί άγνωστοι και έκαναν την πόλη ρημαδιό, να τους συλλάβουν και να τους βάλουν να καθαρίσουν αυτοί.
Γενικώς, σε τέτοια περίπτωση θα λουφάρω level κηφήνας πασόκος των 80's και όποιος θέλει, ακολουθεί.
Δεν κατάλαβες ούτε τα βασικά από αυτό που έγραψα, καλή μου.

Δεν αναφερόμουν σε αμοιβές και διοικητικές ανελίξεις των εργαζόμενων στην καθαριότητα (καμμία σχέση με τον ιδιωτικό τομέα) ούτε σε κίτρινα γιλέκα, κόκκινα γάντια και μαυρισμένεςκαρδιές.

Αυτό που έγραψα είναι ότι θεωρώ πιο σημαντική προτεραιότητα τη μαγείρισσα από τον δειπνοσοφιστή σε ένα δείπνο.

Στην αγορά, ας αγορεύει όποιος θέλει.
Antetokounmpo for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17974
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιούλ 2021, 22:44

stavmanr έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:12
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:05
Λιγη σημασια εχει και αυτο. Δεν μας ενδιαφερει αν κινδυνευει ή οχι περισσοτερο ο υγειονομικος (πραγμα που μπορει απο μονο του να αποτελεσει θεμα συζητησης) αλλα το γεγονος οτι αναγκαζεται να εμβολιαστει για λογους κοινωνικης ευθυνης. Ειχαμε κανει παρομοια συζητηση σε αλλο νημα.
Δηλαδή, πχ. θα υποστήριζες εξίσου κι έναν χειρουργό που δεν θέλει να φορέσει μάσκα κατά τη διάρκεια της εγχείρισης;
Δεν έχει το δικαίωμα κατά τη γνώμη σου να είναι αρνητής μάσκας; Μόνο στις καφετέρειες υπάρχει αυτό το "δικαίωμα";
Η μάσκα στο χειρουργείο είναι βασικό εξάρτημα για να γίνει η επέμβαση. Χωρίς μάσκα είναι σαν να οδηγά επαγγελματίας οδηγός και να είναι ντέφι από το αλκοόλ.
Η δήθεν κοινωνική ευθύνη των υγειονομικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστες ευπαθείς ομάδες και των εκπαιδευτικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστοι γονείς (που όταν έχουν λοίμωξη τα καμάρια τους τα χαπακώνουν και τα στέλνουν στο σχολείο ή νηπιαγωγείο), δείχνει πως θεωρούμε κάποιες ομάδες εργαζομένων σκέτα κομμάτια κρέας που πρέπει να κάνουν μία ιατρική πράξη πάρα τη θέλησή τους για να είμαστε εμείς καλά.
Εγώ στη θέση τους πάντως θα έβγαζα αντίδραση, ας πούμε να ξύνομαι στην τάξη και να βγουν τούβλα, ούτως ή άλλως με τέτοιους γονείς, δεν θα βγουν και οι καλύτεροι άνθρωποι ή να χτυπά το κουδούνι στο νοσοκομείο αυτός που εξαιτίας του αναγκάστηκα να εμβολιαστώ και εγώ να πίνω το καφεδάκι μου.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 25057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Ιούλ 2021, 22:45

GoBack έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:38
talaipwros έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:32
Εικόνα


38.6% κατω τα κρουσματα στην βρετανια παρα το οτι ολα ειναι ανοικτα μεσα στη βδομαδα

Προφανως τιποτα να κανει με τα εμβολια
54 κρουσματα ειχε χθες η ανεμβολιαστη Βουλγαρια
Η Βουλγαρία είναι η 7η χειρότερη χώρα στον κόσμο από θανάτους, δεν τη λες καμία χώρα πρότυπο. Εκτός αν η λογική είναι τι τα θέλουμε τα εμβόλια, όποιος ήταν να πεθάνει πέθανε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2021, 22:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 18:30
hellegennes έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 16:05
Ή να συμμετέχεις υποχρεωτικά ως εθελοντής σε διοργανώσεις ή να συμμετέχεις υποχρεωτικά στην αποκομιδή σκουπιδιών.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό ως κοινωνική υποχρέωση για ένα χ χρονικό διάστημα.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο ΓΕΛΟΙΟ από τους καθοδηγητές που θεωρούν εαυτούς ως λογική εξαίρεση από τις βρώμικες δουλειές που πρέπει να κάνουν κάποιοι άλλοι.
Αν θέλεις σύστημα που να υποστηρίζει rota για κοινωνικές υποχρεώσεις, ψήφισε ΚΚΕ, γιατί μόνο στον κομμουνισμό προβλέπεται υποχρεωτική απλήρωτη εργασία για το κοινωνικό σύνολο. Για την ακρίβεια, αυτό το σύστημα περιγράφει ο Τόμας Μουρ στην Ουτοπία, το πρώτο κομμουνιστικό μανιφέστο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2021, 22:52

Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 19:22
under έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 18:21
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 17:46
με ποιον τροπο την προστατευει την δημοσια υγεια ενας υγειονομικος που εμβολιαζεται;
Τι διαβαζουμε ρε πστ...
Ω παρακαλώ...be my guest :)
Πίστεψέ με, δεν θες τον under για guest.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 76012
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 22:56

Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:21
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:34

Οχι. Με ρωτησες που βασιζω τον ισχυρισμο μου οτι οντας εμβολιασμενος πιθανοτατα θα κολλησεις 2 στις 3 ατομα με τα οποια θα ερθεις σε επαφη ικανη για μεταδοση. Σου παρεθεσα αρθρο λοιπον που λεει ακριβως αυτο (αναφερομενο στο αποδοτικοτερο (;) των εμβολιων, διοτι δεν γνωριζουμε αν αυτο το νουμερο ειναι μικροτερο για το JJ ή το astra
Και το ίδιο άρθρο λέει ότι οι εμβολιασμένοι έχουν λιγότερες πιθανότητες για βαριά νόσηση.

Η λογική σου γενικώς παραπέμπει στο ότι οι εμβολιασμένοι πρέπει να είναι κάτι σαν κηδεμόνες των ανεμβολίαστων και να απολογούνται :) αν ανεβαίνει το ποσοστό των κρουσμάτων στον κάθε παπάρα, που την είδε πανεπιστήμων/συνταγματολόγος/φιλόσοφος, πακέτο.
Η λογική μου παραπέμπει κυριολεκτικά στο αντίθετο. Όμως εδώ διερωτομαστε αν υπάρχει κάποια στέρεα βάση για την θεσμοθέτηση της συνταγματικότητας για λόγους δημόσιας υγείας. Κάτι πολύ συγκεκριμένο λοιπόν που απαιτεί να διερευνήσουμε εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο. Ποιες είναι ; Στις είχα αναφέρει σε προηγούμενη μεταξύ μας συζήτηση.
Είναι απολύτως ξεκάθαρη η θέση μου. Από τη στιγμή που η συνταγματικότητα βασίζεται στο θεσμικό πλαίσιο, στα θέματα υγείας τον πρώτο λόγο έχουν οι καθ' ύλην αρμόδιοι δηλαδή οι επιστημονικοί φορείς που είναι υπεύθυνοι για την υγεία.

Οι ενστάσεις που μπορεί να έχει ο καθένας για το κύρος της χ ή ψ θεσμικότητας, είναι τελείως άλλο ζήτημα. Σαφώς και υπάρχουν.

Αλλά να επικαλείται κάποιος το σύνταγμα επιλεκτικά, προσθαφαιρώντας/ερμηνεύοντας ό,τι γουστάρει ή τον συμφέρει, εκτός από αφέλεια είναι και απολύτως αντισυνταγματική και κυρίως αντιεπιστημονική πρακτική και νοοτροπία.
Antetokounmpo for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών