Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 27 Αύγ 2019, 21:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Αύγ 2019, 17:25
Καταρχάς οι πανελλήνιες μετράνε κατά πόσο κάποιος έχει τη θέληση και την επιμονή να στρωθεί να διαβάσει, έστω και για παπαγαλία. Αυτή η ικανότητα είναι πολύ σημαντική για τα περισσότερα επαγγέλματα , πιο σημαντική από την "εξυπνάδα" ή τις γνώσεις.
Ειπα και εγω δεν θα ελεγες την μαλακία σου

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15577
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 27 Αύγ 2019, 21:49

nostromos έγραψε:
27 Αύγ 2019, 21:25
Lord Brum έγραψε:
27 Αύγ 2019, 14:57
Όπως ήταν ο νόμος Διαμαντοπούλου με τη βαση του 10 της Γιαννάκου ήταν ο,τι έπρεπε για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Μετά ήρθαν οι αγράμματοι φυληδες και οι καθηγητές χωρίς πειπερς γαβρογλου
\
αυτο το συστημα με το 10αρι ειναι η χαρα του φροντιστηριουχου και των ιδιωτικων ΑΕΙ ...
Με κάτω από 10 δεν πρέπει να πηγαίνει κανείς ούτε σε.δημοσιο ούτε σε ιδιωτικό ΑΕΙ ας πάει να κάνει καμία.διυλεια τεχνίτη αν δεν παιρνει τα γραμματα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21466
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Αύγ 2019, 01:23

Η κόρη του Πολάκη πέρασε στην Ιατρική Αθήνας
https://www.news247.gr/paideia/vaseis-2 ... 91188.html
Οι γιοι των αρίστων από την άλλη γράφτηκαν κατευθείαν σε ξένο πανεπιστήμιο, επί πληρωμή...

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 28 Αύγ 2019, 02:02

Sid Vicious έγραψε:
27 Αύγ 2019, 15:02
Κανονικά πρέπει να καταργηθούν εντελώς οι πανελλαδικές εξετάσεις. Να υπάρχει ελεύθερη είσοδος στις σχολές. Και απλά να υπάρχουν πιο αυστηροί κανόνες για την αποφοίτηση και το πτυχίο.
Υπάρχει ελεύθερη είσοδος στις σχολές. Όσο κι αν γράψεις, μπαίνεις κάπου. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο Έλληνας θέλει πτυχίο με το λιγότερο δυνατόν κόπο. Εγώ προτείνω να δίνει το κράτος σε όλους τους Έλληνες κι από ένα πτυχίο.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 28 Αύγ 2019, 02:18

vantono έγραψε:
27 Αύγ 2019, 17:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Αύγ 2019, 17:45
foscilis έγραψε:
27 Αύγ 2019, 16:49
Το να γράψει κάποιος 14 στις πανελλήνιες δεν σημαίνει ότι είναι μαθητής "του 14". Οι πανελλήνιες δεν έχουν στόχο να αξιολογήσουν τη συνολική ακαδημαϊκή επίδοση αλλά αποτελούν ένα είδος "πρωταθλήματος" σε συγκεκριμένα μαθήματα με συγκεκριμένη ύλη όπου σημασία έχει μόνο η σχετική σειρά. Μάλιστα είναι καλύτερα τα θέματα να είναι πολύ δύσκολα ώστε να υπάρχει αισθητή διαφορά στις επιδόσεις και η πρόσβαση να παίζεται ανάμεσα στο 17 και στο 17.5 όχι ανάμεσα στο 17.4495 και στο 17.496.

Κάποιος μπορεί θεωρητικά να γράψει σχεδόν εντελώς στα παπάρια του τα μη εξεταζόμενα μαθήματα του Λυκείου (φροντίζοντας απλά να περνάει τη βάση) και να εστιάσει μόνο σε αυτά των πανελληνίων (και μόνο στην εξεταστέα ύλη). Αυτός θα έχει ένα μέσο όρο γύρω στο 14 στις τρεις τάξεις και θα είναι πράγματι ένας μαθητής "του 14", αλλά στις πανελλήνιες ενδεχομένως θα είναι πρώτος των πρώτων.
έτσι είναι
άλλωστε υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που περνούν τελευταίοι και με το ζόρι στη σχολή τους και μετά από μερικά χρόνια αποφοιτούν πρώτοι;
Εγώ πάντως είχα ενα φιλαράκι που πριν κάμποσα χρόνια πέρασε με ούτε 12000 μόρια σε ΤΕΙ μηχανολογίας επαρχιακής πόλης, και δεν κατάφερε να το βγάλει. Δεν πέρναγε Χριστό και καπου τέλη 3ου έτους τα παράτησε εντελώς απ'οτι μου ειπε, λόγω παντελούς αδυναμίας παρακολούθησης/κατανόησης των μαθημάτων. Χώρια που γενικά δεν του αρεσε καν αυτη η σχολή (θα την είχε πιθανον και τελευταια στο μηχανογραφικο) απλά ήθελε να ζήσει τη φοιτητική ζωή/εμπειρία.
Κι εγώ έχω φίλο που πέρασε σε τει μηχανολογίας και μετά έκανε μεταπτυχιακό στην Σουηδία. Δεν λέει κάτι αυτό. Υπάρχουν τόσες περιπτώσεις που καλοί μαθητές έγιναν αιώνιοι φοιτητές και μέτριοι ή κακοί αποφοίτησαν από την σχολή τους.


Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21782
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Αύγ 2019, 03:16

πήζον bot έγραψε:
28 Αύγ 2019, 03:01
μόνο κριτήριο εισαγωγής το αν θα έχεις λεφτά; δε νομίζω τάκη
σε χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική αυτό είναι βέβαια μία προϋπόθεση, αλλά δεν είναι το κριτήριο
το πανεπιστήμιο που θέλει να έχει κύρος και επίπεδο δεν μπάζει τον οποιονδήποτε με μοναδικό κριτήριο την ικανότητά του να πληρώνει τα δίδακτρα και βέβαια δεν αποφοιτεί και ο οποιοσδήποτε (αυτός που δεν αξίζει, σε αντίθεση με τα δημόσια ΑΕΙ που έχουμε δει ουκ ολίγες φορές τέτοιες περιπτώσεις)

βέβαια δεν είμαι 100% υπέρ των ιδιωτικών ΑΕΙ (σε ένα μπ@@@@λο σαν την Ελλάδα) αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21782
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Αύγ 2019, 03:19

btw άσχετο: βλέποντας τις βάσεις παρατήρησα πως σχολές όπως αυτή των πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ ή ηλεκτρολόγων μηχανικών Πάτρας είναι πιο χαμηλά από των αστυφυλάκων
ήμαρτον
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Αύγ 2019, 08:18

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Αύγ 2019, 03:19
btw άσχετο: βλέποντας τις βάσεις παρατήρησα πως σχολές όπως αυτή των πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ ή ηλεκτρολόγων μηχανικών Πάτρας είναι πιο χαμηλά από των αστυφυλάκων
ήμαρτον

Nαι,διότι υπάρχει οικονομική κρίση,Οι σχολές αστυφυλάκων εξασφαλίζουν σίγουρη δουλειά.Οι επιλογές των υποψηφίων ανταποκρίνονται στην υπάρχουσα οικονομική κατάσταση.
Κατά τα υπόλοιπα δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος από αυτόν που υπήρχε πριν το 1979 (δύσκολες εξετάσεις εφ όλης της ύλης) και από τότε προσπαθούν για ψηφοθηρικούς λόγους να αλλάξουν χωρίς αποτέλεσμα.Αλλάζουν μόνο την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 28 Αύγ 2019, 08:23

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Αύγ 2019, 03:16
πήζον bot έγραψε:
28 Αύγ 2019, 03:01
μόνο κριτήριο εισαγωγής το αν θα έχεις λεφτά; δε νομίζω τάκη
σε χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική αυτό είναι βέβαια μία προϋπόθεση, αλλά δεν είναι το κριτήριο
το πανεπιστήμιο που θέλει να έχει κύρος και επίπεδο δεν μπάζει τον οποιονδήποτε με μοναδικό κριτήριο την ικανότητά του να πληρώνει τα δίδακτρα και βέβαια δεν αποφοιτεί και ο οποιοσδήποτε (αυτός που δεν αξίζει, σε αντίθεση με τα δημόσια ΑΕΙ που έχουμε δει ουκ ολίγες φορές τέτοιες περιπτώσεις)

βέβαια δεν είμαι 100% υπέρ των ιδιωτικών ΑΕΙ (σε ένα μπ@@@@λο σαν την Ελλάδα) αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση
Έχω φιλαράκι καθηγητή σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην αγγλια που μου λέει κυκλωνω εγώ τα σωστά για να μπορέσω να τους περάσω

LongTom
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:11

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LongTom » 28 Αύγ 2019, 08:25

Bipsco έγραψε:
28 Αύγ 2019, 02:18
vantono έγραψε:
27 Αύγ 2019, 17:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Αύγ 2019, 17:45


έτσι είναι
άλλωστε υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που περνούν τελευταίοι και με το ζόρι στη σχολή τους και μετά από μερικά χρόνια αποφοιτούν πρώτοι;
Εγώ πάντως είχα ενα φιλαράκι που πριν κάμποσα χρόνια πέρασε με ούτε 12000 μόρια σε ΤΕΙ μηχανολογίας επαρχιακής πόλης, και δεν κατάφερε να το βγάλει. Δεν πέρναγε Χριστό και καπου τέλη 3ου έτους τα παράτησε εντελώς απ'οτι μου ειπε, λόγω παντελούς αδυναμίας παρακολούθησης/κατανόησης των μαθημάτων. Χώρια που γενικά δεν του αρεσε καν αυτη η σχολή (θα την είχε πιθανον και τελευταια στο μηχανογραφικο) απλά ήθελε να ζήσει τη φοιτητική ζωή/εμπειρία.
Κι εγώ έχω φίλο που πέρασε σε τει μηχανολογίας και μετά έκανε μεταπτυχιακό στην Σουηδία. Δεν λέει κάτι αυτό. Υπάρχουν τόσες περιπτώσεις που καλοί μαθητές έγιναν αιώνιοι φοιτητές και μέτριοι ή κακοί αποφοίτησαν από την σχολή τους.
Το αυτό. Είχαμε δύο ΕΛ ΤΕΙφοιτητές που έβγαλαν MSc από το DTU και έκαναν πρακτική στην (πρώην) δουλειά.
Τα παιδιά ήταν εξαιρετικά.
Γενικά είναι 100% περίπτωση με περίπτωση, δεν έχει ιδιαίτερη σχέση τι θα φτιάσεις στις πανελλαδικές. Το μετά μετράει, μεράκι και αγάπη για το αντικείμενο.
Το ΕΛ σύστημα εξετάσεων είναι - όπως πολλά δυστυχώς στην χώρα - δια τον πέο.
Καλός στην παπαγαλία + λεφτά για φροντιστήριο που έχει τα "μέσα" == "καλή σχολή" & "επιτυχία".
Αυτή είναι η διαδικασία, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται να ειπωθεί. :102:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Αύγ 2019, 08:46

Lord Brum έγραψε:
27 Αύγ 2019, 16:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Αύγ 2019, 15:58
Οι πανελλήνιες είναι στην ουσία μια ελεύθερη αγορά όπου το νόμισμα είναι οι μονάδες που πιάνεις.
Κάποιες σχολές δεν έχουν ζήτηση και η τιμή τους ευτελιζεται.
Το σύστημα δουλεύει αρκετά καλά.
Ακριβως. Κανένα σύστημα δεν μπορέι να αξιολογήσει επακριβώς τις δυνατότητες 17 χρονων να γίνουν καλοί επιστήμονες βάσει απόδοσης σε 4-6 μαθήματα. Είναι όμως ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει. Ο μαθητής που πήρε 14 στα μαθηματικά δεν είναι κααλύτερος ή χειρότερος από αυτόν που πήρε 14.5 ή 13.8 αλλά σίγουρα χειρότερος από αυτόνπου στα ίδια θέματα πήρε 19 και καλύτερος από αυτόν που πήρε 9, μεγάλες διαφορές δείχνουν και διαφορές στις ικανότητες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από το να επιτρέψεις σε έναν μαθητή του 14 να πάει πολυτεχνείο.
μπα. δυστυχως, μεγαλο ρολο παιζει η τυχη.

θυμαμαι οτι εγραψα 18 εκθεση, ενω ημουν (και ειμαι) εντελως ανικανος να συνταξω ενα σωστο κειμενο, και γενικοτερα παντελως ασχετος στα φιλολογικα. απο την αλλη εγραψα 15 μαθηματικα, και ημουν ο καλυτερος της ταξης, αριστουχος.

τελικα βεβαια ισοροπησε η κατασταση, και μπηκα εκει που ηθελα, αλλα σιγουρα δεν μπορω να το ονομασω αυτο αξιοκρατικο, μαλλον τυχαιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 28 Αύγ 2019, 08:47

Ο ΣΥΡΙΖΑ παγίωσε ακόμα περισσότερο την άποψη ότι η "πανεπιστημιακή εκπαίδευση" είναι τα πάντα και η "τεχνική εκπαίδευση" τίποτα: όλοι "πρέπει" να μπουν σε μια έστω και κατ' όνομα πανεπιστημιακή σχολή. Όπως και σε άλλα θέματα, έτσι και σε αυτό η Αριστερά έχει λογική δεκαετίας 1960, όπου το πανεπιστημιακό πτυχίο αρκούσε για κοινωνική ανέλιξη. Φυσικά αυτό δεν είναι παράξενο από τη στιγμή που η σχέση της με τον κόσμο της εργασίας είναι αποσπασματική κι επιλεκτική.

Ελπίζω (όχι... έντονα, για να πω την αλήθεια) ότι η ΝΔ θα θέσει ως στρατηγικό σκοπό την αναβάθμιση και "απενοχοποίηση" της τεχνικής εκπαίδευσης μπας και μειωθεί επιτέλους η δομική ανεργία στην Ελλάδα.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25571
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 28 Αύγ 2019, 08:54

Τα ΤΕΙ ήταν μια ελληνική ιδιορυθμία. Δεν υπήρχαν αντίστοιχα ιδρύματα στην ΕΕ, και ήταν αδιαβάθμητα. Άμα σπούδαζες ΤΕΙ και πήγαινες εξωτερικό έπρεπε να εξηγείς μια ώρα τις ιδιαιτερότητες του ελληνικου συστήματος για να απαντήσεις στην ερώτηση "τι σπουδάζεις". Ήταν μια στρέβλωση αποτέλεσμα συντεχνιακών πιέσεων και λόμπινγκ των επιμελητηρίων, που σωστά καταργήθηκε. Το θέμα δεν είανι ΤΕΙ-ΑΕΙ, είναι η ποιότητα των σπουδών και το επίπεδο οργάνωσης των ιδρυμάτων.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Αύγ 2019, 09:19

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Αύγ 2019, 19:50
axilmar έγραψε:
27 Αύγ 2019, 16:39
Καθε σχολη (ή είδος σχολων) θα επρεπε να εχει την δικη της βαση.
:o
Ρε μαλάκες, διαβάζετε τι γράφετε;
Ποια είναι η αντίρρηση σου;

Εάν κάθε σχολη ή είδος σχολών έχει την δική της βάση, τότε μπορεί να φιλτράρονται οι υποψηφιοι καλύτερα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών