Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4955
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 18 Οκτ 2022, 17:34

sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2022, 14:19
SpoilerShow
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Οκτ 2022, 14:10
Kauldron έγραψε:
18 Οκτ 2022, 11:44


Το ερώτημα είναι τί προτείνει και τί υπονοεί.
Δηλαδή τί μας λέει, οτι ε, αφού δεν είμαστε έτοιμοι να πολεμήσουμε (ψυχολογικά, γιατί από όπλα φρόντισε η κυβερνησάρα μας), ε, ας τα βρούμε?
το ερώτημα είναι να πολεμήσεις και να θυσιάσεις τη ζωή σου για τι ακριβώς; για μια Ελλάδα κατ'όνομα; για ένα μέλλον που δεν θα ανήκει στα παιδιά σου; για ένα σύνολο ατομιστών που δεν σκέφτονται τίποτα πέρα από τη πάρτη τους; αυτό είναι η σημερινή Ελλάδα που πιθανό να κληθούμε να υπερασπίσουμε;
από την άλλη όμως ίσως ένας πόλεμος να μεταλλάξει τη κοινωνία, να γεννήσει ισχυρότερους δεσμούς ανάμεσα στους ανθρώπους που συναποτελούν τον ελληνικό λάο και να τον κάνει στη συνέχεια να διεκδικήσει κάτι καλύτερο για τα παιδιά του από αυτή τη σαπίλα που βιώμουμε σήμερα.. δε ξέρω..
Ούτε εγώ ξέρω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ακόμη κι αν αποδειχθεί φενάκη διότι ξέρω ότι υπάρχει σε αυτόν τον χιλιογαμημένο τόπο τουλάχιστον ένας ακόμη Έλληνας.
:smt005: έλα, ρε μαλάκα sys!

ο Αλογομούρης τουλάχιστον έχει διαβάσει Μαρξ. :003:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38105
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2022, 17:38

Bill Hicks έγραψε:
18 Οκτ 2022, 17:34
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2022, 14:19
SpoilerShow
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Οκτ 2022, 14:10


το ερώτημα είναι να πολεμήσεις και να θυσιάσεις τη ζωή σου για τι ακριβώς; για μια Ελλάδα κατ'όνομα; για ένα μέλλον που δεν θα ανήκει στα παιδιά σου; για ένα σύνολο ατομιστών που δεν σκέφτονται τίποτα πέρα από τη πάρτη τους; αυτό είναι η σημερινή Ελλάδα που πιθανό να κληθούμε να υπερασπίσουμε;
από την άλλη όμως ίσως ένας πόλεμος να μεταλλάξει τη κοινωνία, να γεννήσει ισχυρότερους δεσμούς ανάμεσα στους ανθρώπους που συναποτελούν τον ελληνικό λάο και να τον κάνει στη συνέχεια να διεκδικήσει κάτι καλύτερο για τα παιδιά του από αυτή τη σαπίλα που βιώμουμε σήμερα.. δε ξέρω..
Ούτε εγώ ξέρω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ακόμη κι αν αποδειχθεί φενάκη διότι ξέρω ότι υπάρχει σε αυτόν τον χιλιογαμημένο τόπο τουλάχιστον ένας ακόμη Έλληνας.
:smt005: έλα, ρε μαλάκα sys!

ο Αλογομούρης τουλάχιστον έχει διαβάσει Μαρξ. :003:
Κ εγώ έχω διαβάσει, τι θες να πεις Μπιλλάκο όμως δεν καταλαβαίνω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4955
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 18 Οκτ 2022, 17:58

sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2022, 17:38
Bill Hicks έγραψε:
18 Οκτ 2022, 17:34
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2022, 14:19
SpoilerShow
Ούτε εγώ ξέρω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ακόμη κι αν αποδειχθεί φενάκη διότι ξέρω ότι υπάρχει σε αυτόν τον χιλιογαμημένο τόπο τουλάχιστον ένας ακόμη Έλληνας.
:smt005: έλα, ρε μαλάκα sys!

ο Αλογομούρης τουλάχιστον έχει διαβάσει Μαρξ. :003:
Κ εγώ έχω διαβάσει, τι θες να πεις Μπιλλάκο όμως δεν καταλαβαίνω.
έτσι εξηγείται. :P

(τίποτα, ρε, απλά αυτά τα γλαφυρά με φέρνουν γέλωτα, σρυ)
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38105
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2022, 19:32

Bill Hicks έγραψε:
18 Οκτ 2022, 17:58
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2022, 17:38
Bill Hicks έγραψε:
18 Οκτ 2022, 17:34


:smt005: έλα, ρε μαλάκα sys!

ο Αλογομούρης τουλάχιστον έχει διαβάσει Μαρξ. :003:
Κ εγώ έχω διαβάσει, τι θες να πεις Μπιλλάκο όμως δεν καταλαβαίνω.
έτσι εξηγείται. :P

(τίποτα, ρε, απλά αυτά τα γλαφυρά με φέρνουν γέλωτα, σρυ)
Πρστκ.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Οκτ 2022, 10:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Οκτ 2022, 16:09
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Οκτ 2022, 16:06
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Οκτ 2022, 16:00

σωστά όλα (εκτός βέβαια από το ότι η υπόνοια ότι η αμερικανική κοινωνία είναι πιο "έτοιμη" για πόλεμο)
Στην Αμερική όλοι πρακτικά σέβονται τον στρατό και τους στρατιώτες. Καμια σχέση με εδώ. Σκέψου ότι πολλοί νέοι πήγαν να καταταγουν για να πολεμήσουν σε κάτι Αφγανιστάν κ τέτοια που ούτε στον χάρτη δε θα το έβρισκαν οι περισσότεροι. Το αντίστοιχο 18χρονο στην ελλαδα θα πήγαινε πιστεύεις να πεθάνει πχ στη Νικαράγουα;

Άσε που μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας είναι καυλωμενο με τα όπλα...
Εικόνα
Ναι, ο μέσος 18ρης πάει στο Αφγανιστάν για να γυρίσει μετά να σπουδάσει κάτι τύπου medieval studies (κάτι τέτοια σπουδάζουν συνήθως). Ε με τέτοιο πτυχίο, sky is the limit μετά :lol:

Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι μύθοι για τον στρατό στις ΗΠΑ, κ όλοι έχουν καταρριφθεί. Πχ ένας άλλος μύθος λέει ότι κ καλά οι στρατιώτες προέρχονται από τα κατώτερα κοινωνικο-οικονομικά στρώματα (στην πραγματικότητα, είναι middle class), ότι είναι φτωχοί των αστικών κέντρων ή του νότου (όλες οι περιοχές έχουν representation, πράγματι ο νότος λίγο μεγαλύτερο αλλά έχει να κάνει κ με τα δημογραφικά χαρακτηριστικά, δηλαδή έχει περισσότερους νέους εκεί) κτλ. Η αλήθεια είναι ότι στις ΗΠΑ υπάρχουν ακόμα ιδανικά τύπου πατρίδα θρησκεία οικογένεια ελευθερία κτλ σε ένα ποσοστό. Είτε αρέσει είτε όχι, πατριωτισμός υπάρχει. Κ υπάρχει κ πολύς κόσμος που έχει όπλα βέβαια, έχει εξοικείωση με αυτά, αυτό από μόνο του είναι κάτι. Άλλο η νοοτροπία έρχεται εισβολέας στο σπίτι σου κάνε ότι κοιμάσαι, άλλο το castle doctrine.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7455
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 19 Οκτ 2022, 10:22

Scouser έγραψε:
18 Οκτ 2022, 15:29
Δηλαδή (για να απαντήσω και σε εσένα Kauldron ) θεωρείτε με το χέρι στην καρδιά ότι η μαλθακή και καλοζωϊσμένη ελ κοινωνία, που έχει να δει νεκρούς ή καταστροφές που οφείλονται σε πόλεμο περίπου μισό αιώνα (και αυτό αν μετρήσουμε την Κύπρο), είναι εξίσου έτοιμη για πόλεμο σε σχέση με την αντίστοιχη ισραηλινή, αμερικανική, τουρκική, ρωσική, ουκρανική κτλ; Εγώ φυσικά δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να αποφύγουμε τον πόλεμο για αυτόν τον λόγο, αν χρειαστεί θα πολεμήσουμε με ό,τι έχουμε. Αλλά η αλήθεια είναι ότι η κουτοπονηριά του Νεοέλληνα με ενοχλεί. Επί δεκαετίες ολόκληρες, αποφεύγαμε συνειδητά να στείλουμε κόσμο να συμμετάσχει ενεργά σε ειρηνευτικές αποστολές για να δημιουργήσουμε έστω ένα πυρήνα εμπειροπόλεμων στελεχών, επιτρέπουμε στους Τούρκους να παραβιάζουν κάθε μέρα τα εναέρια σύνορά μας ή ακόμα και να αποβιβάζονται στο έδαφός μας, έχουμε μετατρέψει τη στρατιωτική θητεία σε μεγάλο βαθμό σε παρωδία, αλλά κατά τα άλλα από την ασφάλεια του σπιτιού μας, απαιτούμε πυγμή με τους Τούρκους. Έχετε ιδέα τι σημαίνει πόλεμος; Σημαίνει ερειπωμένες πόλεις, σωροί από φέρετρα καλυμμένα με τη σημαία, καμένα παιδιά, διαμελισμένα πτώματα, σακατεμένοι άνθρωποι, οικονομία στα Τάρταρα κτλ. Εγώ ξέρω και τα αποδέχομαι όλα αυτά αν χρειαστεί, αλλά η πλειοψηφία δεν νομίζω ότι το συνειδητοποιεί και αυτό λέει ο Καμπουράκης.
Γιατι οι Ουκρανοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο; ξέρεις την κατάσταση μέχρι το 2014 που τους άρπαξαν 27000km2 χωρις να πέσει τουφεκια ( και ειλικρινά πιστεύεις πως η Ελλάς θα έχανε 27000km2 χωρις να πέσει τουφεκια; )

Αναγκαστικα ομως τώρα πολεμούν, τι να έκαναν δηλαδή να λέγαν στους Ρώσους καλώς τα παιδιά στο Κίεβο; Η Ελ κοινωνια μπορεί να σε εκπλήξει ευχάριστα εάν χρειαστεί.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Οκτ 2022, 10:28

Αλιόσα έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:22

Γιατι οι Ουκρανοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο; ξέρεις την κατάσταση μέχρι το 2014
Η πιο φτωχή χώρα της Ευρώπης. Αν μη τι άλλο θα είναι σίγουρα πιο σκληραγωγημενοι από εμάς.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23819
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 19 Οκτ 2022, 10:31

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:28
Αλιόσα έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:22

Γιατι οι Ουκρανοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο; ξέρεις την κατάσταση μέχρι το 2014
Η πιο φτωχή χώρα της Ευρώπης. Αν μη τι άλλο θα είναι σίγουρα πιο σκληραγωγημενοι από εμάς.
Η Ουκρανία? Δεν νομίζω.
Για τώρα λες ή για πριν τον πολεμο?

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7455
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 19 Οκτ 2022, 10:32

Η Αλβανια δεν ειναι η πιο φτωχή; ή η Μολδαβία;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 19 Οκτ 2022, 10:34

vantono έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:31
EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:28
Αλιόσα έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:22

Γιατι οι Ουκρανοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο; ξέρεις την κατάσταση μέχρι το 2014
Η πιο φτωχή χώρα της Ευρώπης. Αν μη τι άλλο θα είναι σίγουρα πιο σκληραγωγημενοι από εμάς.
Η Ουκρανία? Δεν νομίζω.
Για τώρα λες ή για πριν τον πολεμο?
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Οκτ 2022, 10:38

Για τότε λέω. Η δεύτερη πιο φτωχή μετά τη Μολδαβια. Η Αλβανία πιο πλούσια. Μιλάμε για per capita προφανώς

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23819
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 19 Οκτ 2022, 10:39

Αλιόσα έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:32
Η Αλβανια δεν ειναι η πιο φτωχή; ή η Μολδαβία;
Και κατι Σλοβενίες, Σλοβακίες, Βμακεδονίες, Βουλγαρίες, Βοσνιοερζεγοβίνες, Κόσσοβα κτλ, δεν λες οτι κολυμπάνε και στον πλούτο.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11816
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 19 Οκτ 2022, 10:40

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:28
Αλιόσα έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:22

Γιατι οι Ουκρανοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο; ξέρεις την κατάσταση μέχρι το 2014
Η πιο φτωχή χώρα της Ευρώπης. Αν μη τι άλλο θα είναι σίγουρα πιο σκληραγωγημενοι από εμάς.
Από το 2015 στην Ουκρανία μαινοταν πόλεμος χαμηλής έντασης στο Ντομπάς με πάνω από 15.000 νεκρούς. Η Ουκρανία ήταν έτοιμη ψυχολογικά για τα φετινά.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Οκτ 2022, 10:46

vantono έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:39
Αλιόσα έγραψε:
19 Οκτ 2022, 10:32
Η Αλβανια δεν ειναι η πιο φτωχή; ή η Μολδαβία;
Και κατι Σλοβενίες κτλ, δεν λες οτι κολυμπάνε και στον πλούτο.
Αν πας στη Σλοβενία θα πάθεις μουνοπλακα. Πήγα το 2019. Είναι σαν την Αυστρία σε υποδομές. Αλλά επίσης έχουν υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδημα από την Ελλάδα. Συγκρίσεις με χώρες τύπου... Ουκρανία είναι γελοίες, είναι καλύτεροι από εμάς. :D

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2847
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Καμπουρακης:Παραδωθειτε για να σωθουμε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 19 Οκτ 2022, 12:07

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
18 Οκτ 2022, 10:29
Είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τους γιούς μας;

Δημήτρης Καμπουράκης



Όταν ο γείτονας στέκεται στην άκρη του φράκτη που χωρίζει τους κήπους σας και σε απειλεί ότι θα ‘ρθει ξαφνικά νύχτα να σε αρπάξει απ’ τον λαιμό, κανονικά εσύ του ανταπαντάς «κόπιασε και θα δεις τι θα πάθεις». Αλλά για να έχει πρακτική αξία η απάντηση σου, πρέπει να λαγοκοιμάσαι με το ένα μάτι ανοικτό και μ’ ένα στειλιάρι δίπλα στο προσκέφαλο σου, έτοιμος να το χρησιμοποιήσεις.

Αν ανταπαντήσεις τσαμπουκαλίδικα κάνοντας μπλόφα, πιστεύοντας δηλαδή ότι ο γείτονας είναι σκύλος που γαβγίζει αλλά δεν δαγκώνει, τότε παίζεις το κεφάλι σου. Μπορεί η εκτίμηση σου να αποδειχθεί λάθος και κάποιο ξημέρωμα, εκεί που ροχαλίζεις μακάρια, να νιώσεις την βρώμικη ανάσα του στο πρόσωπο σου και το χέρι του στον λαιμό σου. Τότε θα είναι αργά.

Κοντολογίς, αν αποφασίσεις να υπερασπιστείς στο σπίτι σου από τον σφετεριστή, πρέπει να είσαι έτοιμος και αποφασισμένος να πολεμήσεις. Η Ελλάδα είναι έτοιμη. Πριν τρία-τέσσερα χρόνια δεν ήταν, ούτε οβίδες για τα τεθωρακισμένα της δεν είχε, οι τορπιλοσωλήνες των υποβρυχίων της ήταν άδειοι. Τώρα το στειλιάρι υπάρχει δίπλα στο κρεβάτι μας. Επ’ αυτού ο Μητσοτάκης έκανε δουλειά, δεν θα μας βρουν ούτε άοπλους, ούτε υποδεέστερους.

Είμαστε όμως έτοιμοι να πολεμήσουμε; Η κυβέρνηση, αλλά και το κεντρικό πολιτικό προσωπικό της, πιστεύω πως είναι. Για τις ένοπλες δυνάμεις μας, δεν το πιστεύω απλώς, είμαι σίγουρος ότι είναι έτοιμες. Πλην έναν πόλεμο δεν τον κερδίζουν ούτε τα ντουφέκια, ούτε οι επαγγελματίες στρατιώτες, ούτε οι ηγεσίες. Δίχως αυτούς τους ανθρώπους και δίχως αυτά τα μέσα δεν γίνεται, αλλά κι αυτά από μόνα τους δεν αρκούν.

Τους πολέμους τους κερδίζουν ή τους χάνουν σύσσωμες οι κοινωνίες. Δίνοντας τους γιους τους για τα πεδία όπου πέφτουν κορμιά, αδειάζοντας τις τσέπες τους πάνω στο εθνικό τραπέζι για τα πολεμικά έξοδα, υπομένοντας υποχωρήσεις πενταετιών και δεκαετιών στο επίπεδο της ζωής τους. Είναι έτοιμος, το λοιπόν, ο Έλληνας να πολεμήσει; Αυτός που φωνάζει κάθε μέρα «ρίξτους» ή «βούλιαξε τους» ή «απάντησε τους σκληρά», έχει έτοιμο και τον γιο να φύγει για Λέσβο ή Έβρο; Έχει βγάλει τα λεφτά του πάνω στο τραπέζι;

Ή μήπως εννοεί ότι θα πολεμήσουν κάποιοι άλλοι γιοί; Και θα πληρώσουν κάποιοι άλλοι συν-πατριώτες; Και θα ταλαιπωρηθούν κάποιοι άλλοι συν-χωριανοί; Μήπως εννοεί ότι το δικό του αδιαπραγμάτευτο εθνικό καθήκον εξαντλείται στο να φωνάζει «απάνω τους» απ’ τα μετόπισθεν κι έπειτα να στείλει άλλους να ματώσουν και να πληρώσουν; Κι αν μεν κερδίσουν (αυτοί που θα πολεμήσουν) εκείνος να μείνει ανικανοποίητος απ’ τα λιγοστά κέρδη, ενώ αν χάσουν να τους βγάλει προδότες και ριψάσπιδες;

Εδώ σε θέλω κάβουρα. Αν πράγματι έχουμε συνειδητοποιήσει τι σημαίνει το «θα πολεμήσουμε», τότε να πούμε ευθέως και ξεκάθαρα στους απέναντι «ελάτε νύχτα ρε μάγκες και δεν θα δείτε ξημέρωμα». Αλλιώς, αν παριστάνουμε τα αντράκια εκ του μακρόθεν, αν φαντασιωνόμαστε νίκες δίχως κόστη και θυσίες, τότε καλύτερα να κάτσουμε σ’ ένα τραπέζι από τώρα κι ό,τι περισώσουμε.

https://www.liberal.gr/d-kampoyrakis/ei ... -gioys-mas

ειμαστε η δεξια!

:giggle::giggle::giggle:
Ας πολεμήσουν οι νέοι Έλληνες που μας προπαγανδίζουν οι φιλελεύθεροι και οι αριστεροί, οι Αλβανοί οι αντετοκούμπο, σίγουρα τρέχοντας θα πάνε όλοι αυτοί. Φυσικά δεν έχουμε κανένα λόγο να πολεμήσουμε για μια τέτοια χώρα. Ο μόνος λόγος είναι η εθνικιστική ιδεολογία. Δεν υπάρχει έθνος κ΄ρατος με επιλογή της άρχουσας τάξης, ας πάνε οι μισθοφόροι. Δεν είναι και κάτι πρωτοφανές, τον μεσαίωνα ετσι γίνονταν οι πόλεμοι αριστοκρατών.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών