Απίστευτα και ομως καπιταληστικα !!!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2485
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Απίστευτα και ομως καπιταληστικα !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 25 Ιουν 2023, 17:46

GoBzi έγραψε:
23 Ιουν 2023, 10:58
dtri2020 έγραψε:
23 Ιουν 2023, 10:21
GoBzi έγραψε:
23 Ιουν 2023, 10:08


Την συγκεκριμένη την έχω στο κινητό μου και την κοιτάω κάθε φορά που διαβάζω αριστερές παπαριές.

Εικόνα

Επειδή το είχαμε συζητήσει, καλά κάνει ο τύπος και βγάζει τα γούστα του, αλλά στην Ελλάδα για να πάρεις κάτι τέτοιο κάποιος έχει σκύψει το κεφάλι :wink:wink
Δεν πιστεύω τίποτε από αυτά που γράφουν τύποι σαν αυτόν.

Frappezitis μπορείς να μας δείξεις το δελτίο παραγγελίας ρε συ; Δεν μπορείς!

Ο Frappezitis το πολύ-πολύ να αγοράσει κανένα μεταχειρισμένο Lada Niva.
Μπα, οι κουκουέδες είναι σιχαμεροί κατσαπλιαδες.

Πραγματική ιστορία, οποίος θέλει την πιστεύει.

Ο παππούς μου στα 17 του μπήκε στον ΔΣΕ και λόγου του ότι είχε τελειώσει το γυμνάσιο (λύκειο) έγινε αξιωματικός.*

Μια μέρα που λέτε αγαπητά μου παιδιά, τα συντροφιά μαζί με τον παππού ψάχνανε για καταφύγιο πάνω στα βουνά. Ο παππούς βρήκε μια μικρή σπηλιά και προς έκπληξη που μέσα βρήκε 2 τσουβάλια με αγγλικές λίρες(!!!). Το ράδιο αρβύλα της εποχής (που πολύ πιθανόν να είναι αλήθεια) ήταν πως οι Βρετανοί άφηναν εσκεμμένα τσουβάλια με λεφτά ώστε να δημιουργηθεί διχόνοια μεταξύ των κομμουνιστών.

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση για να σημειώσω πως έχω γνωρίσει άπειρους αριστερούς/κομμουνιστές στην ζωή μου, από απλούς ψηφοφόρους μέχρι βουλευτές. Ο παππούς μου ήταν από τους πολύ λίγους που πραγματικά πίστευαν στον κομμουνισμό και αφιέρωσε 70 χρονιά από την ζωή του (αφιλοκερδώς) σε/για αυτόν.

Πίσω στην ιστορία μας. Παίρνει ο παππούς τα τσουβάλια με τις λίρες, παει και βρίσκει 2 άλλους αξιωματικούς και τους εξηγεί τι έγινε. Με τα πολλά, οι τρείς τους συμφωνούν πως τα τσουβάλια πρέπει να πάνε στο κόμμα και ο παππούς παραδίδει τα τσουβάλια στον μεγαλύτερο.

Τελειώνει ο εμφύλιος, ο παππούς φεύγει εξόριστος στην ΕΣΣΔ. Γνωρίζει την γιαγιά, κάνουν οικογένεια, όλα κομπλέ. Μετά από κάποιες δεκαετίες ο Καραμανλής τους επιτρέπει να γυρίσουν πίσω, οι δικοί μου αποφασίζουν να γυρίζουν και ας μην έχουν τίποτα πίσω στην Ελλάδα. Μετά από μερικά χρόνια πίσω στην Ελλάδα, ο παππούς μαθαίνει πως τα 2 του συντρόφια (που πήραν μαζί την απόφαση για τις λίρες), όχι μόνο δεν φύγανε εξορία αλλά είναι εισοδηματίες στην Αθήνα, ο καθένας τους με Χ αριθμό πολυκατοικιών και τα παιδιά τους βολεμένα.

Σήμερα τα παιδιά τους εννοείται είναι χωμένα στο κόμμα. Τα 2 παιδιά του παππού μου μείνανε άνεργα κοντά στα 60 τους και ο τρίτος παίρνει σύνταξη οικοδόμου.

Κάτι τέτοιοι κατσαπλιαδες μας πουλάνε πρόλογο περί κακού καπιταλισμού και καλού κομμουνισμού.

* Για τους άπιστους - Έχω ανεβάσει στο παρελθόν άρθρα από τον ριζοσπάστη και κατιούσα για τον παππού μου, αλλά και άρθρα που έχει γράψει ο ίδιος.
:+1::wave::p2:

Τα συντρόφια, το έκαναν αυτό για να κτυπήσουν τον καπιταλισμό εκ των έσω, είναι παλιά μαρξιστικά λενινιστικά κόλπα αυτά.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Απίστευτα και ομως καπιταληστικα !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 25 Ιουν 2023, 21:38

Μια μέρα από τη ζωή ενός εργαζόμενου στο fast fashion -Ουρά στις τουαλέτες, ύπνος με 60 άτομα

Οι εργαζόμενοι στην εφοδιαστική αλυσίδα της μόδας απειλούνται από τις εξαντλητικές συνθήκες, τις μαζικές απολύσεις και τις περικοπές μισθών. Ένας εργαζόμενος που απασχολείται σε ένα εργοστάσιο ενδυμάτων στη Μαλαισία αναλύει την καθημερινή πραγματικότητα της τεράστιας παραγωγής των εταιριών που διψούν για κέρδος.


Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Απίστευτα και ομως καπιταληστικα !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 28 Ιουν 2023, 16:16

Bill Hicks έγραψε:
25 Ιουν 2023, 13:25
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2023, 20:09
SpoilerShow
AlienWay έγραψε:
23 Ιουν 2023, 19:48


Από την εμπειρία μου γνωρίζω ότι η ανθρωπιά που τους λείπει είναι σε επίπεδο συναισθημάτων. Ωστόσο είναι ΠΟΛΥ ανθρώπινες από άποψη κοινής λογικής.

Το αντίθετο ισχύει πολλές φορές στις μικρές: Είναι ανθρώπινες από πλευράς συναισθημάτων (άρα και νεύρων) αλλά απάνθρωπες σε ζητήματα κοινής λογικής.
Όπως το θέτεις έχεις ένα δίκαιο. Αυτό που μπορεί να διαπιστώσει κάποιος είναι πως οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι τυπικές στις υποχρεώσεις τους και λειτουργούν βάση προγράμματος όμως για αυτούς τους λόγους ακριβώς συμπεριφέρονται κυνικά.
μάλλον εσύ είσαι υπερσυναισθηματικός. προφανώς έτσι (πρέπει να) λειτουργούν οι επιχειρήσεις.
Έχω γράψει και αλλού πως οι "κυνικοί" είναι κυνικοί μέχρι την ημέρα εκείνη που θα απολυθούν ή μέχρι εκείνη την ημέρα που θα τους κάνει έξωση η τράπεζα. Εκεί θυμούνται τον συναισθηματισμό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών