Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
νότιος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 01 Οκτ 2018, 12:11

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νότιος » 11 Νοέμ 2023, 18:57

Κατάργηση των μετρητών , χθες. Μόνο ηλεκτρονικές συναλλαγές

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24648
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Νοέμ 2023, 19:04

Λεγεών έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 18:56
Μα είναι εκπληκτικό ότι εστιάζουν σε άλλα πράγματα από αυτά που λέμε, και νομίζουν ότι κάθε τους πρόταση είναι gotcha.

Κανείς δεν είπε να μην βγάζουν χρήματα από την εργασία τους. Ας βγάζουν και ένα εκατομμύριο τον μήνα, στα παπάρια μας.

Το μόνο που λέμε όλοι είναι πως πρέπει να δηλώνουν σωστά το εισόδημα τους, να κόβουν αποδείξεις, να πληρώνουν φόρους, διότι δεν ζουν σε μια φούσκα αποκομμένοι από το κράτος και την κοινωνία - απολαμβάνουν και χρησιμοποιούν διάφορες κοινωνικές υπηρεσίες που πληρώνονται από τους φόρους άλλων, και δικαιολογούν την φοροδιαφυγή τους με αστεία επιχειρήματα.
Και οτι η φοροδιαφυγη δεν ειναι καθολου αμελητεα σαν κερδος, δεν ταϊζει τα παιδακια του, εξοχικο χτιζει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2023, 22:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 17:58
Δεν απευθυνες το ερώτημα σε εκείνον, ρώτησες γενικά, πώς γραφουμε στο φόρουμ.
Ναι, γιατί συμφωνήσατε κι άλλοι που επίσης είστε μισθωτοί.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 17:58
Εγώ μπορώ να γράφω από τη δουλειά (εκτός αν πνίγομαι, αν έχω meeting κτλ) αλλά δεν μπορώ να κόβω βόλτες. Επειδή γενικά υπάρχει κλίμα εμπιστοσύνης αν τους πω ότι έχω μια δουλειά προφανώς θα είναι οκ, πχ να πάω στον οδοντίατρο or something, κανείς δε θα πει κατι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κατάχρηση.
Εσύ προσωπικά μπορεί να μην κάνεις κατάχρηση αλλά να είσαι σίγουρος ότι άλλοι κάνουν. Εξάλλου το ερώτημά μου ήταν όντως γενικό. Σίγουρα κάποιοι από εσάς, όπως είπα σε προηγούμενο ποστ, δεν δουλεύουν 9-5 όλες τις καθημερινές και φυσικά σημαντικό ποσοστό των ΙΥ δεν δουλεύουν κάθε μέρα 9-5. Ακόμη κι αν είναι σχετικά μικρό το ποσοστό, θα είναι μερικές χιλιάδες στις περιοχές που περιφέρεσαι, που είναι αρκετός αριθμός για να σου φαίνεται ότι έχει κίνηση στον δρόμο και στα μαγαζιά (ο εγκέφαλός μας δεν φτιάχτηκε για να υπολογίζει αριθμούς και σχετικά νούμερα).

Έτσι κι αλλιώς επισήμανα ήδη το παράδοξο του Επιμενίδη* ότι δεν γίνεται να ξέρεις ποιοι περιφέρονται πρωινές ώρες αν δεν περιφέρεσαι κι εσύ μαζί τους.



* η βερζιόν της Λεγεώνας ήταν μέσες άκρες: είμαι ΥΙ και όταν κυκλοφορώ έξω το πρωί βλέπω να βολτάρουν οι ΕΕ γιατί σίγουρα οι ΥΙ δεν βολτάρουν το πρωί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2023, 22:37

Λεγεών έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 17:38
Αναγκάζομαι να παραθέσω τον εαυτό μου, διότι αποδεδειγμένα έχω κάνει τόσο καλό και παθιασμένο σεξ με το μυαλό του Ζήκου, που καταφεύγει σε διαστρεβλώσεις για να πάρει χειροκρότημα από περσόνες του +1. :lol:
Ξοδεύω περισσότερα σε θερμικό ρολό την εβδομάδα από όσα ξοδεύεις εσύ για φαγητό τον μήνα (το οποίο δεν θα είχες να φας αν δεν πλήρωνα φόρους).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2023, 23:04

foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 18:05
Αμα φορολογεισαι 0 αντι για 45% και εχεις και ολα τα επιδοματα του φτωχου, σημαινει χρειαζεται να δουλεψεις τις μισες ωρες για τα ιδια λεφτα.
Δεν γίνεται να φορολογείσαι μηδέν, αλλά έστω ότι ο ΕΕ με τις μισές ώρες βγάζει τα ίδια λεφτά, ας πούμε 14.000 καθαρά τον χρόνο. Ας δούμε πόσο θα φορολογηθεί ένας ΕΕ με δυο παιδιά και ένας μισθωτός με δυο παιδιά, αμφότεροι εκ των οποίων βγάζουν 14.000 καθαρά.

Μισθωτός: άμεσοι φόροι 944 ευρώ. Έμμεσοι φόροι 13056 χ 20% = 2611. Σύνολο 3555 ευρώ.

ΕΕ: άμεσοι φόροι 0 ευρώ (δεν δηλώνει τίποτα). Έμμεσοι φόροι = 14.000 χ 20% = 2800 ευρώ. Σύνολο 2800 ευρώ.

Sure, ο μισθωτός πληρώνει 27% παραπάνω φόρους αν ο ΕΕ δεν δηλώσει τίποτα, αλλά αυτό που λες για 0 φορολόγηση προφανώς δεν ισχύει.

Btw, σε περίπτωση που ο ΕΕ δηλώσει τα πάντα, σ' αυτό το σενάριο θα πληρώσει 4224 ευρώ, δηλαδή 18% παραπάνω από τον μισθωτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24648
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Νοέμ 2023, 23:21

Πρωτα απ' ολα πού το βρηκες το 20%

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2023, 23:28

foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 09:22
Το κρατος οντως δινει λεφτα για να υπαρχουν καποιες θεσεις στους παιδικους σταθμους. Πήρε 2 αυτη. Πιο μπροστα απο το συνολο των μισθωτων του Δημου, ακομα και τους χαμηλομισθους. Γιατι δηλωνει 0. Ενω βγαζει ~3.500. 2 ατομα με μεγαλυτερη αναγκη ή ιδια αναγκη αλλα πολυ μεγαλύτερη συνεισφορα στα κοινα πεταξε απεξω. Γεγονος, οχι εικασια. Που το εχει ζησει το συνολο των μισθωτων και των τιμιων σε καποια φαση. Η οργη για την αντικοινωνικη συμπεριφορα δεν ειναι ανταγωνιστικη λογικη.
Συγγνώμη αλλά με εισοδηματικά κριτήρια δεν δίνονται οι θέσεις; Πώς θα άλλαζε π.χ. για σένα η κατάσταση αν αυτή δήλωνε όσα κι εσύ; Πάλι εσύ δεν θα έπαιρνες θέση, απλά δεν θα έπαιρνε κι αυτή.

Αν το επιχείρημά σου είναι ότι θα άλλαζαν τα εισοδηματικά κριτήρια αν όλες οι κομμώτριες δήλωναν αυτά που βγάζουν, πάμε αλλού. Για αρχή δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα συνέχιζε το κράτος να προσφέρει τον ίδιο αριθμό θέσεων, μάλλον λιγότερες θα έδινε. Αλλά το σημαντικό εδώ είναι ότι αν η Σούλα έκοβε αποδείξεις δεν θα επηρέαζε με κάποιον τρόπο το πόσες αποδείξεις θα κόψουν οι άλλες κομμώτριες, οπότε πάλι για σένα δεν θα άλλαζε τίποτα.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Το κράτος πληρώνει για το παιδί εφόσον είσαι κάτω από ένα εισοδηματικό όριο ή μέχρι να πληρωθεί ένας συγκεκριμένος αριθμός θέσεων ανεξάρτητα με βάση το εισόδημα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2023, 23:30

foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:21
Πρωτα απ' ολα πού το βρηκες το 20%
Θεωρώ ότι είναι ένα ίσως συντηρητικό ποσοστό έμμεσης φορολογίας για έναν γονέα, με βάση τα ποσοστά ΦΠΑ, τον φόρο καυσίμων και λοιπούς έμμεσους φόρους και με κριτήριο ότι κάποιος που βγάζει 14.000 τον χρόνο και έχει 2 παιδιά πρόκειται να ξοδέψει το σύνολο των εισοδημάτων του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2023, 23:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 18:00
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 16:16
EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 09:05


Ο λαός αποφασίζει στον βαθμό που αυτό που αποφασίζει δεν είναι αντίθετο προς το σύνταγμα. Και το σύνταγμα ορίζει ξεκάθαρα πως οι Ελληνες πρέπει να μετέχουν στα δημόσια βάρη ανάλογα με τη φοροδοτική τους ικανότητα. Δηλαδή οφείλουν να πληρώνουν άμεσους και έμμεσους φόρους ανάλογα με το ύψος των πραγματικών τους εισοδημάτων. Δεν μπορεί να έχουμε ίδιο πραγματικό εισόδημα εγώ κ εσύ αλλά εσύ να σφυριζεις αδιάφορα τάχα μου επειδή πολλοί σαν εμένα συμφωνούν με τη φοροδιαφυγή σου. Πολλοί σαν εμένα μπορεί να συμφωνούν κ με το εμπόριο ναρκωτικών και όπλων και την παιδική πορνογραφία τι να κάνουμε τώρα
Πρώτα απ' όλα ξεκάθαρα αυτό το άρθρο του συντάγματος είναι τρύπιο. Μπορεί κανείς να το ερμηνεύσει όπως θέλει.
Όχι, εσύ το ερμηνεύεις όπως θέλεις. Υπάρχουν ειδικοί συνταγματολογοι που είναι η δουλειά τους να το ερμηνεύσουν σωστά
Η οποία σωστή ερμηνεία είναι ότι για δυο άτομα με ίδια εισοδήματα η φοροδοτική ικανότητα μπορεί να διαφέρει καταπώς θα του γκαβλώσει του νομοθέτη;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24648
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Νοέμ 2023, 23:58

hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:28
foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 09:22
Το κρατος οντως δινει λεφτα για να υπαρχουν καποιες θεσεις στους παιδικους σταθμους. Πήρε 2 αυτη. Πιο μπροστα απο το συνολο των μισθωτων του Δημου, ακομα και τους χαμηλομισθους. Γιατι δηλωνει 0. Ενω βγαζει ~3.500. 2 ατομα με μεγαλυτερη αναγκη ή ιδια αναγκη αλλα πολυ μεγαλύτερη συνεισφορα στα κοινα πεταξε απεξω. Γεγονος, οχι εικασια. Που το εχει ζησει το συνολο των μισθωτων και των τιμιων σε καποια φαση. Η οργη για την αντικοινωνικη συμπεριφορα δεν ειναι ανταγωνιστικη λογικη.
Συγγνώμη αλλά με εισοδηματικά κριτήρια δεν δίνονται οι θέσεις; Πώς θα άλλαζε π.χ. για σένα η κατάσταση αν αυτή δήλωνε όσα κι εσύ; Πάλι εσύ δεν θα έπαιρνες θέση, απλά δεν θα έπαιρνε κι αυτή.
Θα είχε περισσότερες θέσεις γιατί θα είχε συνεισφέρει κι αυτή (και συνολικά το συνάφι της) στους φόρους κατά το ποσοστό που της αναλογεί. Όπου "θέσεις στον παιδικό σταθμό" = οποιαδήποτε κοινωνική παροχή. Μην ξεχνάμε ότι δε μιλάμε για ένα μεμονωμένο περιστατικο αλλά για μια παθογένεια που αφορά υπολογίσιμο ποσοστό των οικονομικά ενεργών πολιτών και μετράει δεκαετίες.

Επίσης το να υπάρχει δικαιοσύνη αντί για απατεωνιά και ζούγκλα είναι προς το συμφέρον ολωνών εκτός από αυτούς που επί της παρούσης τρώνε τους άλλους.
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:30
foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:21
Πρωτα απ' ολα πού το βρηκες το 20%
Θεωρώ ότι είναι ένα ίσως συντηρητικό ποσοστό έμμεσης φορολογίας για έναν γονέα, με βάση τα ποσοστά ΦΠΑ, τον φόρο καυσίμων και λοιπούς έμμεσους φόρους και με κριτήριο ότι κάποιος που βγάζει 14.000 τον χρόνο και έχει 2 παιδιά πρόκειται να ξοδέψει το σύνολο των εισοδημάτων του.

θεωρείς λάθος γιατί πρώτα απ' όλα οι ελεύθεροι επαγγελματίες συστηματικά περνούν τα προσωπικά τους έξοδα στα επαγγελματικά (βασικότατος λόγος να επιλέξεις ατομική επιχείρηση αντί για μικρή ΙΚΕ) που σημαίνει παίρνουν πίσω τον περισσότερο ΦΠΑ.

Δεύτερον οι μισθωτές υπηρεσίες επιβαρύνονται με 33% κρατήσεις (11% του μισθωτού και 22% του εργοδότη ή κάτι παρόμοιο), που σημαίνει αυτός με τις 14.000 έχει δώσει 4.600 στον ΕΦΚΑ. Και πάλι πολύ βασικός λόγος που προτιμά κάποιος ατομική επιχείρηση αντί για ΙΚΕ με μισθωτό τον εαυτό του.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40892
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Νοέμ 2023, 00:31

foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:58
Επίσης το να υπάρχει δικαιοσύνη αντί για απατεωνιά και ζούγκλα είναι προς το συμφέρον ολωνών εκτός από αυτούς που επί της παρούσης τρώνε τους άλλους.
Αυτό είναι αναμφισβήτητο, αλλά δεν συζητάμε αυτό εδώ. Συζητάμε για τις ρεαλιστικές επιπτώσεις από αύξηση στην δήλωση πραγματικών εισοδημάτων των ΕΕ -ειδικά τις βραχυπρόθεσμες- και κατά πόσο ο μέσος Έλληνας, μισθωτός ή μη, θεωρεί ότι θα είναι θετικές για τον ίδιο.
foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:58
θεωρείς λάθος γιατί πρώτα απ' όλα οι ελεύθεροι επαγγελματίες συστηματικά περνούν τα προσωπικά τους έξοδα στα επαγγελματικά (βασικότατος λόγος να επιλέξεις ατομική επιχείρηση αντί για μικρή ΙΚΕ) που σημαίνει παίρνουν πίσω τον περισσότερο ΦΠΑ.
Κάποιοι ναι, αλλά οι περισσότεροι δεν περνάνε ούτε όλα τα εταιρικά τους έξοδα. Εγώ σήμερα δεν ξέρω βασικά κάποιον που να το κάνει αυτό. Σε περασμένες δεκαετίες ναι, συνέβαινε συστηματικά. Από την γειτονιά μου, για παράδειγμα, κανένας από όσους αγοράζουν πράγματα για τις επιχειρήσεις τους δεν μου ζητάει τιμολόγιο. Οκ, δεν ξέρω π.χ. αν αγοράζουν έπιπλα για το σπίτι τους και το περνάνε στην επιχείρηση, αλλά πολύ αμφιβάλλω.
foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 23:58
Δεύτερον οι μισθωτές υπηρεσίες επιβαρύνονται με 33% κρατήσεις (11% του μισθωτού και 22% του εργοδότη ή κάτι παρόμοιο), που σημαίνει αυτός με τις 14.000 έχει δώσει 4.600 στον ΕΦΚΑ. Και πάλι πολύ βασικός λόγος που προτιμά κάποιος ατομική επιχείρηση αντί για ΙΚΕ με μισθωτό τον εαυτό του.
Η ασφάλιση δεν είναι φόρος και μιλάς για τις μεικτές αποδοχές. Μην μπούμε σ' αυτό το τριπάκι γιατί δεν ξέρεις τι ασφαλιστικές εισφορές έχει πληρώσει ο ΕΕ του παραδείγματος. Το μόνο που σύγκρινα είναι οι τελικές, πραγματικές καθαρές αποδοχές προ και μετά φόρων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20312
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Νοέμ 2023, 08:07

foscilis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 19:04
Λεγεών έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 18:56
Μα είναι εκπληκτικό ότι εστιάζουν σε άλλα πράγματα από αυτά που λέμε, και νομίζουν ότι κάθε τους πρόταση είναι gotcha.

Κανείς δεν είπε να μην βγάζουν χρήματα από την εργασία τους. Ας βγάζουν και ένα εκατομμύριο τον μήνα, στα παπάρια μας.

Το μόνο που λέμε όλοι είναι πως πρέπει να δηλώνουν σωστά το εισόδημα τους, να κόβουν αποδείξεις, να πληρώνουν φόρους, διότι δεν ζουν σε μια φούσκα αποκομμένοι από το κράτος και την κοινωνία - απολαμβάνουν και χρησιμοποιούν διάφορες κοινωνικές υπηρεσίες που πληρώνονται από τους φόρους άλλων, και δικαιολογούν την φοροδιαφυγή τους με αστεία επιχειρήματα.
Και οτι η φοροδιαφυγη δεν ειναι καθολου αμελητεα σαν κερδος, δεν ταϊζει τα παιδακια του, εξοχικο χτιζει.
Καλά κόψε κάτι, είναι ζήτημα αν σήμερα μπορεί το 1% των εε να χτίσει εξοχικό ακόμα και αν φοροδιαφεύγει 100%...

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Νοέμ 2023, 08:31

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
31 Οκτ 2023, 23:57
Αυτά είναι σαχλαμάρες. Το μονο δίκαιο και αποτελεσματικο μέτρο είναι η κατάργηση των μετρητών.

Όλες οι συναλλαγές με κάρτα. Τέλος.
Το καλυτερο σχολιο που διαβασα εδω. :goodpost:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20312
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Νοέμ 2023, 08:44

Εγώ προτείνω το αντίθετο - συναλλαγές μόνο με μετρητά :003:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Κατρούγκαλο θα λέτε και θα κλαίτε αγαπητοί ελεύθεροι επαγγελματίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Νοέμ 2023, 09:01

Ερμής έγραψε:
02 Νοέμ 2023, 10:19
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Νοέμ 2023, 09:24
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Νοέμ 2023, 18:36

Έχω να πληρώσω καφέ ή κούρεμα με μετρητά εδώ και 5 χρόνια. Και δεν υπερβάλλω. Σιγά τα εκατομμύρια που θα γλυτώσω ακόμη και αν μου κόψει το ΦΠΑ από τα 12 ευρώ κούρεμα και τα 2 ευρώ καφέ. Εδώ μάσκες και ντεπόν πληρώνω με κάρτα και αν είναι στο ευρώ ή το εικοσάλεπτο.
Εγώ ακολουθώ σύστημα Ερμής. Μετρητά σε όσους συμπαθώ. Κάρτα στους υπόλοιπους ή σε μεγάλες επιχειρήσεις, σουπερμάρκετ κτλ (εκτός αν θέλω να χαλάσω)
Σε όσους συμπαθώ και γενικά σε μικρομάγαζα που φαίνεται οτι ο άνθρωπος παλεύει για το μεροκάματο μετρητά και τους λέω να μη κόψουν τίποτα.
Κάρτα στους υπολοιπους και ειδικότερα σε τουριστοπεριοχές. Οπουδήποτε παίξει έκπτωση εννοείται μετρητά. Τα έπιπλα για το σπίτι τα πήρα με χοντρή έκπτωση λόγω μετρητων.
Στην περιοχη που μενω εχουμε ενα σουβλατζιδικο που το εχει μια πολυ καλη και ησυχη οικογενεια Μολδαβων και οποτε εχω αγορασει απο κει
ποτε δεν τους ζητησα αποδειξη.

Απο την αλλη ομως σε οποιοδηποτε ψιλικατζιδικο εχω παει για να παρω τσιγαρα ολοι τους ανεξαιρετως-και προς τιμην τους-κοβουν αποδειξη
οχι μονο στην περιοχη μου αλλα και στις περιοχες που παω βολτα με τους κολλητους για καφε και μαλιστα εδω και τουλαχιστον δεκα χρονια
πανω κατω το βλεπω αυτο. :wave:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών