Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 12 Ιουν 2022, 19:55

Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:54
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:47
Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:36

Πήγες εσύ στη Μαριούπολη και ρώτησες τον κόσμο;
Δεν χρειαστηκε. Καταφερε ο φασιστας να τους ξεσπιτωσει και εχουν ερθει στη Πολωνια. Μου τα λενε αυτοι.

Εκτος και αν εχεις την εντυπωση οτι οι Ρωσοφιλοι εκατσαν εκει περιμενωντας να τους απελευθερωσει ο Πουτιν. Αυτο πιστευεις?
Από τη Μαριούπολη έχει πρόσφυγες η Πολωνία;
Εσυ τι πιστευεις?

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιουν 2022, 19:58

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:55

Εσυ τι πιστευεις?
Πιστεύω ότι η Πολωνία (ή άλλο κράτος στα δυτικά) έχει ελάχιστους πρόσφυγες από την Μαριούπολη, αν έχει και καθόλου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Ιουν 2022, 19:59

Και οι Ρώσοι και οι Ουκρανοί έκαναν εγκλήματα πολέμου. Τι να να λέμε τώρα ,όλα αυτά θα γίνουν αργότερα γνωστά σαν το Κατύν. :011:

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11812
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 12 Ιουν 2022, 19:59

Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως αυτούς που υποστηρίζουν ότι η πλευρά που υποστηρίζουν είναι άγιοι. Δηλαδή ας πούμε η Δρέσδη δεν ήταν έγκλημα πολέμου, επειδή οι ναζί είχαν προηγουμένως εξαπολύσει κατακτητικό πόλεμο και είχαν διαπράξει γενοκτονίες;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιουν 2022, 20:02

Highlander έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:55
Υπάρχουν δύο διαφορετικά ζητήματα που δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θα πρεπει το ένα να καταρρίπτει το άλλο.
Ναι, προφανώς στο αζοφ είναι εγκληματίες ψυχανωμαλοι εθνικιστές.
Ναι, προφανώς και δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον για την ασφάλεια των κατοίκων της Μαριούπολης ο Πούτιν, παρά για τα δικά του μεγαλοιδεατικα όνειρα μεγάλου Πέτρου και γι αυτό πήγε και ισοπέδωσε την μαριουπολη. Ενώ φυσικά μέσα στην αναμπουμπουλα μπορουν ακόμη ευκολότερα να κάνουν αγριότητες οι ναζοφ.
Δηλαδή οι αζόφ είναι ψυχανώμαλοι εθνικιστές εγκληματίες αλλά ο Πούτιν απλά μεγαλοιδεατιστής; :003:
Από τη μία έχεις μία ομάδα που μέλη της έκαναν κάποια εγκλήματα, κλασικού εθνικισμού, κι από την άλλη έναν τύπο που ισοπέδωσε το 1/5 της Ουκρανίας...
Αλλά οι μεν είναι ψυχάκηδες εγκληματίες κι ο άλλος ...μεγαλοϊδεατιστής.

Καλό, Χαιλάντερ. :smt023

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιουν 2022, 20:03

Scouser έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:59
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως αυτούς που υποστηρίζουν ότι η πλευρά που υποστηρίζουν είναι άγιοι.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω τους ρωσομανείς, να πω την αλήθεια.
Διότι δεν έχω δει ούτε έναν που να υποστηρίζει την Ουκρανία και να τη θεωρεί αγία. Το αντίθετο το βλέπω παντού.
Είναι ένα είδος επιλεκτικής χριστιανορθόδοξης διαστροφικής αγιοποίησης, που δεν κολλά με τίποτα το δεδεομένο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 12 Ιουν 2022, 20:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Ιουν 2022, 20:04

Scouser έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:59
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως αυτούς που υποστηρίζουν ότι η πλευρά που υποστηρίζουν είναι άγιοι. Δηλαδή ας πούμε η Δρέσδη δεν ήταν έγκλημα πολέμου, επειδή οι ναζί είχαν προηγουμένως εξαπολύσει κατακτητικό πόλεμο και είχαν διαπράξει γενοκτονίες;
Η Δρέσδη όντως ήταν αχρείαστο έγκλημα πολέμου, εκδίκηση απέναντι σε 200.000 απόλεμους Γερμανούς.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 12 Ιουν 2022, 20:04

Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:58
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:55

Εσυ τι πιστευεις?
Πιστεύω ότι η Πολωνία (ή άλλο κράτος στα δυτικά) έχει ελάχιστους πρόσφυγες από την Μαριούπολη, αν έχει και καθόλου.
Θες να πεις οτι απελευθερωθηκαν αφηνοντας πισω τη ζωη τους και πηγαινοντας αρον αρον στην γη της επαγγελιας οπου το γκαζι ειναι φθηνο?

Τετοια απελευθερωση ουτε στα πιο τρελλα ονειρα τους.

Για την ιστορια, ναι εχει πολλους απο Μαριουπολη στην Πολωνια.

Εσυ πηγες εκει και συναντησες ευτυχισμενους Ρωσοφιλους?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ την 12 Ιουν 2022, 20:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10484
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 12 Ιουν 2022, 20:06

stavmanr έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:02
Highlander έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:55
Υπάρχουν δύο διαφορετικά ζητήματα που δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θα πρεπει το ένα να καταρρίπτει το άλλο.
Ναι, προφανώς στο αζοφ είναι εγκληματίες ψυχανωμαλοι εθνικιστές.
Ναι, προφανώς και δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον για την ασφάλεια των κατοίκων της Μαριούπολης ο Πούτιν, παρά για τα δικά του μεγαλοιδεατικα όνειρα μεγάλου Πέτρου και γι αυτό πήγε και ισοπέδωσε την μαριουπολη. Ενώ φυσικά μέσα στην αναμπουμπουλα μπορουν ακόμη ευκολότερα να κάνουν αγριότητες οι ναζοφ.
Δηλαδή οι αζόφ είναι ψυχανώμαλοι εθνικιστές εγκληματίες αλλά ο Πούτιν απλά μεγαλοιδεατιστής; :003:
Από τη μία έχεις μία ομάδα που μέλη της έκαναν κάποια εγκλήματα, κλασικού εθνικισμού, κι από την άλλη έναν τύπο που ισοπέδωσε το 1/5 της Ουκρανίας...
Αλλά οι μεν είναι ψυχάκηδες εγκληματίες κι ο άλλος ...μεγαλοϊδεατιστής.

Καλό, Χαιλάντερ. :smt023
Από πότε ο χαρακτηρισμός μεγαλοϊδεατιστης είναι θετικός?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιουν 2022, 20:09

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:04
Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:58
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:55

Εσυ τι πιστευεις?
Πιστεύω ότι η Πολωνία (ή άλλο κράτος στα δυτικά) έχει ελάχιστους πρόσφυγες από την Μαριούπολη, αν έχει και καθόλου.
Θες να πεις οτι απελευθερωθηκαν αφηνοντας πισω τη ζωη τους και πηγαινοντας αρον αρον στην γη της επαγγελιας οπου το γκαζι και ωοτκα ειναι φθηνα?

Τετοια απελευθερωση ουτε στα πιο τρελλα ονειρα τους.

Για την ιστορια, ναι εχει πολλους απο Μαριουπολη στην Πολωνια.

Εσυ πηγες εκει και συναντησες ευτυχισμενους Ρωσοφιλους?
Μόνο που εγώ δεν έκανα προσωπική εκτίμηση για τα συναισθήματα τρίτων βάσει των όποιων συμπαθειών μου ή αντιπαθειών μου και την βαφτίσια πραγματικότητα. Σε αντίθεση με σένα.
Πολύ θα ήθελα λοιπόν να μου δείξεις τα επίσημα στοιχεία για τον αριθμό προσφύγων στην Πολωνία από τις κατεχόμενες υπό των Ρώσων περιοχές (Μελιτόπολη, Χερσώνας, Μαριούπολη κτλ). Όχι από την Ουκρανία γενικά, από τις περιοχές αυτές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 12 Ιουν 2022, 20:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιουν 2022, 20:09

zteo έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:06
stavmanr έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:02
Highlander έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:55
Υπάρχουν δύο διαφορετικά ζητήματα που δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θα πρεπει το ένα να καταρρίπτει το άλλο.
Ναι, προφανώς στο αζοφ είναι εγκληματίες ψυχανωμαλοι εθνικιστές.
Ναι, προφανώς και δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον για την ασφάλεια των κατοίκων της Μαριούπολης ο Πούτιν, παρά για τα δικά του μεγαλοιδεατικα όνειρα μεγάλου Πέτρου και γι αυτό πήγε και ισοπέδωσε την μαριουπολη. Ενώ φυσικά μέσα στην αναμπουμπουλα μπορουν ακόμη ευκολότερα να κάνουν αγριότητες οι ναζοφ.
Δηλαδή οι αζόφ είναι ψυχανώμαλοι εθνικιστές εγκληματίες αλλά ο Πούτιν απλά μεγαλοιδεατιστής; :003:
Από τη μία έχεις μία ομάδα που μέλη της έκαναν κάποια εγκλήματα, κλασικού εθνικισμού, κι από την άλλη έναν τύπο που ισοπέδωσε το 1/5 της Ουκρανίας...
Αλλά οι μεν είναι ψυχάκηδες εγκληματίες κι ο άλλος ...μεγαλοϊδεατιστής.

Καλό, Χαιλάντερ. :smt023
Από πότε ο χαρακτηρισμός μεγαλοϊδεατιστης είναι θετικός?
Δεν βρίσκεται εκεί το πρόβλημα.
Βρίσκεται στην κλασική ρήση
"Αν σκοτώσεις έναν είσαι ψυχάκιας εγκληματίας. Αν σκοτώσεις δεκάδες χιλιάδες είσαι ...μεγαλοϊδεατιστής".

Κατάλαβες τώρα το σχόλιο;

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Ιουν 2022, 20:15

Golden Age έγραψε:
12 Ιουν 2022, 17:52
Και πάλι, σε περίοδο αστάθειας. Σήμερα οι περισσότεροι ρωσόφιλοι στην ανατολική Ουκρανία έχουνε γίνει αντιρώσοι.
Θα ξαναγίνουν ρωσόφιλοι, όταν τελειώσει ο πόλεμος.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 12 Ιουν 2022, 20:17

Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:09
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:04
Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:58


Πιστεύω ότι η Πολωνία (ή άλλο κράτος στα δυτικά) έχει ελάχιστους πρόσφυγες από την Μαριούπολη, αν έχει και καθόλου.
Θες να πεις οτι απελευθερωθηκαν αφηνοντας πισω τη ζωη τους και πηγαινοντας αρον αρον στην γη της επαγγελιας οπου το γκαζι και ωοτκα ειναι φθηνα?

Τετοια απελευθερωση ουτε στα πιο τρελλα ονειρα τους.

Για την ιστορια, ναι εχει πολλους απο Μαριουπολη στην Πολωνια.

Εσυ πηγες εκει και συναντησες ευτυχισμενους Ρωσοφιλους?
Μόνο που εγώ δεν έκανα προσωπική εκτίμηση για τα συναισθήματα τρίτων βάσει των όποιων συμπαθειών μου ή αντιπαθειών μου και την βαφτίσια πραγματικότητα. Σε αντίθεση με σένα.
Πολύ θα ήθελα λοιπόν να μου δείξεις τα επίσημα στοιχεία για τον αριθμό προσφύγων στην Πολωνία από τις κατεχόμενες υπό των Ρώσων περιοχές (Μελιτόπολη, Χερσώνας, Μαριούπολη κτλ). Όχι από την Ουκρανία γενικά, από τις περιοχές αυτές.
Εγω σου λεω τη προσωπικη μου επειρια απο εδω που ειμαι και τα ζω απο τον δρομο μεχρι φιλικους κυκλους και το σχολειο της κορης μου που γεμισε προσφυγες απο την Ουκρανια.

Επισης γνωριζω αρκετο κοσμο που ηρθε εδω μετα το 14 ειτε για σπουδες ειτε για εργασια. Ρωσοφιλους απ'τον Ντονμπας πχ.

Για ρωτησε τους τωρα για τον Πουτιν...

Αν δε θελεις να με πιστεψεις, oh well.

Αν εχεις και εσυ προσωπικη εμπειρια θα ηθελα πολυ να την ακουσω...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιουν 2022, 20:25

vagabondo έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:15
Golden Age έγραψε:
12 Ιουν 2022, 17:52
Και πάλι, σε περίοδο αστάθειας. Σήμερα οι περισσότεροι ρωσόφιλοι στην ανατολική Ουκρανία έχουνε γίνει αντιρώσοι.
Θα ξαναγίνουν ρωσόφιλοι, όταν τελειώσει ο πόλεμος.
Ουδέποτε θα γίνουν ρωσόφιλοι κι ούτε που νοιάζει τον τσάρο από τα lidl.
Αυτή είναι η αλήθεια.

Στο Ντομπάς θέλει να φέρει όλους τους καμένους της Ρωσίας, όπως έκανε η Τουρκία στη Β. Κύπρο.
Το Ντομπάς θα είναι ένας χώρος που θα στέλνονται όλοι οι άμοιροι και οι εγκληματίες της Ρωσίας.

Το πιο πρόστυχο της υπόθεσης είναι φυσικά ότι ουδέποτε νοιάστηκε ο ψευδοτσάρος για τους κατοίκους του Ντομπάς. Αυτό που πάντοτε ήθελε ήταν τα πλούσια κοιτάσματα σε φυσικό αέριο του Ντομπάς, της Κριμαίας και φυσικά της Υπερδνειστερίας.

Αφήστε λοιπόν τα χαζά περί ρωσόφιλων, ρωσόφωνων, αγάπης κι έρωτα.
Οι ρωσόφωνοι του Ντομπάς είναι αναλώσιμο υλικό για τη μηχανή εξόρυξης φυσικού αερίου από τη Ρωσία.

Εικόνα

Βλέπει κανείς ομοιότητα με την εισβολή και τα πλάνα του ψευδοτσάρου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 12 Ιουν 2022, 20:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14137
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τα τάγματα Αζόφ μες χρησιμοποιούσαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Ιουν 2022, 20:27

Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:09
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2022, 20:04
Maspoli έγραψε:
12 Ιουν 2022, 19:58
Πιστεύω ότι η Πολωνία (ή άλλο κράτος στα δυτικά) έχει ελάχιστους πρόσφυγες από την Μαριούπολη, αν έχει και καθόλου.
Θες να πεις οτι απελευθερωθηκαν αφηνοντας πισω τη ζωη τους και πηγαινοντας αρον αρον στην γη της επαγγελιας οπου το γκαζι και ωοτκα ειναι φθηνα?

Τετοια απελευθερωση ουτε στα πιο τρελλα ονειρα τους.

Για την ιστορια, ναι εχει πολλους απο Μαριουπολη στην Πολωνια.

Εσυ πηγες εκει και συναντησες ευτυχισμενους Ρωσοφιλους?
Μόνο που εγώ δεν έκανα προσωπική εκτίμηση για τα συναισθήματα τρίτων βάσει των όποιων συμπαθειών μου ή αντιπαθειών μου και την βαφτίσια πραγματικότητα. Σε αντίθεση με σένα.
Πολύ θα ήθελα λοιπόν να μου δείξεις τα επίσημα στοιχεία για τον αριθμό προσφύγων στην Πολωνία από τις κατεχόμενες υπό των Ρώσων περιοχές (Μελιτόπολη, Χερσώνας, Μαριούπολη κτλ). Όχι από την Ουκρανία γενικά, από τις περιοχές αυτές.
Εγώ δεν ξέρω από που ήταν οι πρόσφυγες που έφθαναν στην Πολωνία στις αρχές τής εισβολής. Εκείνο που πρόσεξα μόνο ήταν ότι ως επί το πλείστον μιλούσαν Ρωσικά στις κάμερες. Εσύ τι ξέρεις;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών