Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Οκτ 2022, 23:08

Golden Age έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:53
Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:50
Golden Age έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:46


"Δημοκρατική". Σε μια εφαρμοσμένη δημοκρατία είναι δυνατόν να παραγέλλεται εισαγγελική έρευνα για έκφραση ιδεολογικών φρονημάτων απο τον Πλεύρη;
Βεβαίως, ακριβώς γι' αυτό υπάρχουν οι εισαγγελίες για να ελέγχουν ενδεχόμενα ποινικά παραπτώματα πολιτών. Έτσι γίνεται στις φιλελεύθερες δημοκρατίες. Απ' την άλλη, εσύ κι όμοιοί σου ονειρεύεστε έκτακτα στρατοδικεία, όσο "ακονίζετε" τις λόγχες σας στο πεζοδρόμιο και μαχαιρώνετε κόσμο στους δρόμους, οπότε κάνε μας τη χάρη, που θα μας πουλήσεις και δήθεν δημοκρατικές ευαισθησίες.
Είναι δημοκρατικό η έκφραση ιδεολογικού φρονήματος να θεωρείται "ενδεχόμενο ποινικό παράπτωμα"; Σε αυτή τη "δημοκρατία" πιστεύεις. Δημοκρατία τύπου μετεμφυλιακού κράτους απο την ανάποδη. Τα υπόλοιπα με τις σκευωρίες για δίωξη εκλεγμένου κόμματος της βουλής, δεν έχει νόημα να τα σχολιάσω. Είναι κι αυτά στα πλαίσια της "δημοκρατίας".
Να κάτσεις να διαβάσεις το άρθρο 134ΠΚ και το άρθρο 140, παρ. 2 του κώδικα δεοντολογίας δικηγορικού λειτουργήματος.
Καλά κάνεις και δεν σχολιάζεις για τους χρυσαυγίτες μαχαιροβγάλτες. Τι περισσότερο να πούμε, άλλωστε, τα είπε όλα η δικαστική απόφαση.

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 20 Οκτ 2022, 23:11

Lord Brum έγραψε:
20 Οκτ 2022, 21:56

ξέρεις ποιος ήταν πραγματικά φασίστας και φιλοναζιστής? Ο σταλιν, εξ ου και το σύμφωνο μολοτοφ ριμπεντοπ.
άρπα τη κατσαπλιά
Τι μας λες καλή μου;

1935 Bρετανοναζιστικό ναυτικό σύμφωνο

1938 Συμφωνία Μονάχου που διέλυσε την Τσεχοσλοβακία και έδωσε εδάφη μέχρι και στην Πολωνία
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Οκτ 2022, 23:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:08
Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:44
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 21:52


Για την δική σου ιδεολογία μιλάω, του δημοκράτη. Τόσο ψεύτικη όσο και όλες οι υπόλοιπες, μια πλάνη ασπάζεσαι.

Ανθρώπους πιάνει και η αστυνομία, τι πάει να πει αυτό; Στην μεγάλη εικόνα μπορεί και να συμφέρει.
Η δική μου δημοκρατική ιδεολογία, μετουσιωμένη στο δημοκρατικό πολιτικό πλαίσιο, είναι εκείνη που σού επιτρέπει να εκφράζεσαι ελεύθερα κατά τη δημοκρατίας. Παθογένεια μεν, δεν θεραπεύεται δε.
Η δική σου ιδεολογία, της ερπύστριας, του πάγου και του ρετσινόλαδου, θα με έστελνε σε κάποιο έκτακτο στρατοδικείο, απλώς και μόνο επειδή θα τολμούσα να πω τη γνώμη μου. Βλέπεις, έχουν πρακτικές επιπτώσεις οι ιδεολογίες.
Όταν αρχίζεις τα ποιητικά, θυμίζεις δερβίση της δημοκρατίας.

Ατυχώς πλέον δεν πείθετε κανέναν.
Δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο πω κι έχω προσπαθήσει πολλές φορές να στο πω όσο πιο ευγενικά μπορώ. Δεν θες. ΟΚ, ας γίνω σαφής. Εντελώς στ' αρχίδια μου γράφω και τη γνώμη σου και την άποψή σου. Αν θες, μη με κουράζεις άλλο. :wave:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Οκτ 2022, 23:16

Αμοιβαία τα αισθήματα τόσο για τις απόψεις όσο και τον χώρο καταγραφής τους.

Οπότε, αν θέλω σαφώς και θα ξαναγράψω ό,τι θέλω για το οτιδήποτε και αν δεν γουστάρεις μην το διαβάσεις καν.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Οκτ 2022, 23:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:16
Αμοιβαία τα αισθήματα τόσο για τις απόψεις όσο και τον χώρο καταγραφής.

Οπότε, αν θέλω σαφώς και θα ξαναγράψω ό,τι θέλω για το οτιδήποτε και αν δεν γουστάρεις μην το διαβάσεις καν.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα.
Ρε γράφε ό,τι θέλεις. Τα δικά μου τα παπάρια να μη ζαλίζεις μόνο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Οκτ 2022, 23:26

Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:44
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 21:52
Για την δική σου ιδεολογία μιλάω, του δημοκράτη. Τόσο ψεύτικη όσο και όλες οι υπόλοιπες, μια πλάνη ασπάζεσαι.

Ανθρώπους πιάνει και η αστυνομία, τι πάει να πει αυτό; Στην μεγάλη εικόνα μπορεί και να συμφέρει.
Η δική μου δημοκρατική ιδεολογία, μετουσιωμένη στο δημοκρατικό πολιτικό πλαίσιο, είναι εκείνη που σού επιτρέπει να εκφράζεσαι ελεύθερα κατά τη δημοκρατίας. Παθογένεια μεν, δεν θεραπεύεται δε.
Η δική σου ιδεολογία, της ερπύστριας, του πάγου και του ρετσινόλαδου, θα με έστελνε σε κάποιο έκτακτο στρατοδικείο, απλώς και μόνο επειδή θα τολμούσα να πω τη γνώμη μου. Βλέπεις, έχουν πρακτικές επιπτώσεις οι ιδεολογίες.
Πάλι λάθος.

Πρώτον, δεν έχω καμιά ιδεολογία, δεν λειτουργώ έτσι, δεν ψάχνω μαγικές συνταγές.

Δεύτερον, έχω πει 100 φορές ότι είμαι ΚΑΤΑ της λογοκρισίας και ΥΠΕΡ της ελευθερίας λόγου πράγματα με τα οποία δεν έχω έρθει ΠΟΤΕ σε αντίθεση ούτε με ένα τυχαίο σχόλιό μου εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29943
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Οκτ 2022, 23:57

Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:08
Golden Age έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:53
Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:50

Βεβαίως, ακριβώς γι' αυτό υπάρχουν οι εισαγγελίες για να ελέγχουν ενδεχόμενα ποινικά παραπτώματα πολιτών. Έτσι γίνεται στις φιλελεύθερες δημοκρατίες. Απ' την άλλη, εσύ κι όμοιοί σου ονειρεύεστε έκτακτα στρατοδικεία, όσο "ακονίζετε" τις λόγχες σας στο πεζοδρόμιο και μαχαιρώνετε κόσμο στους δρόμους, οπότε κάνε μας τη χάρη, που θα μας πουλήσεις και δήθεν δημοκρατικές ευαισθησίες.
Είναι δημοκρατικό η έκφραση ιδεολογικού φρονήματος να θεωρείται "ενδεχόμενο ποινικό παράπτωμα"; Σε αυτή τη "δημοκρατία" πιστεύεις. Δημοκρατία τύπου μετεμφυλιακού κράτους απο την ανάποδη. Τα υπόλοιπα με τις σκευωρίες για δίωξη εκλεγμένου κόμματος της βουλής, δεν έχει νόημα να τα σχολιάσω. Είναι κι αυτά στα πλαίσια της "δημοκρατίας".
Να κάτσεις να διαβάσεις το άρθρο 134ΠΚ και το άρθρο 140, παρ. 2 του κώδικα δεοντολογίας δικηγορικού λειτουργήματος.
Καλά κάνεις και δεν σχολιάζεις για τους χρυσαυγίτες μαχαιροβγάλτες. Τι περισσότερο να πούμε, άλλωστε, τα είπε όλα η δικαστική απόφαση.
Τί σόι βία ήταν η έκφραση ιδεολογικού φρονήματος δια ενός...χαιρετισμού, αυτό μόνο στο Μεταπολιτευτιστάν μπορεί να το βρεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 21 Οκτ 2022, 00:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29943
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Οκτ 2022, 00:02

Крaсная армия έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:11


1938 Συμφωνία Μονάχου που διέλυσε την Τσεχοσλοβακία και έδωσε εδάφη μέχρι και στην Πολωνία
Για όσα χρόνια οι ιστορικοί εστίαζαν αποκλειστικά στη γερμανική κατοχή της Πολωνίας, την Πολωνία την αναφέρατε ως ΤΟ ΘΥΜΑ του Β' ΠΠ.

Τώρα που επσιημαίνεται και ο ρόλος της ΕΣΣΔ, η οποία είχε και αυτήν υπο κατοχή την Πολωνία σε συνεργασία με τη ναζιστική Γερμανία, προσπαθείτε να παρουσιάσετε την Πολωνία σαν "συνένοχη".

Η ιστορία όμως είναι συγκεκριμένη και η Πολωνία ήταν θύμα του Β' ΠΠ και χώρα που υπέστη εισβολές και κατοχή απο τη Γερμανία και τη Σοβιετική Ένωση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 21 Οκτ 2022, 08:29

Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:26
Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:44
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 21:52
Για την δική σου ιδεολογία μιλάω, του δημοκράτη. Τόσο ψεύτικη όσο και όλες οι υπόλοιπες, μια πλάνη ασπάζεσαι.

Ανθρώπους πιάνει και η αστυνομία, τι πάει να πει αυτό; Στην μεγάλη εικόνα μπορεί και να συμφέρει.
Η δική μου δημοκρατική ιδεολογία, μετουσιωμένη στο δημοκρατικό πολιτικό πλαίσιο, είναι εκείνη που σού επιτρέπει να εκφράζεσαι ελεύθερα κατά τη δημοκρατίας. Παθογένεια μεν, δεν θεραπεύεται δε.
Η δική σου ιδεολογία, της ερπύστριας, του πάγου και του ρετσινόλαδου, θα με έστελνε σε κάποιο έκτακτο στρατοδικείο, απλώς και μόνο επειδή θα τολμούσα να πω τη γνώμη μου. Βλέπεις, έχουν πρακτικές επιπτώσεις οι ιδεολογίες.
Πάλι λάθος.

Πρώτον, δεν έχω καμιά ιδεολογία, δεν λειτουργώ έτσι, δεν ψάχνω μαγικές συνταγές.

Δεύτερον, έχω πει 100 φορές ότι είμαι ΚΑΤΑ της λογοκρισίας και ΥΠΕΡ της ελευθερίας λόγου πράγματα με τα οποία δεν έχω έρθει ΠΟΤΕ σε αντίθεση ούτε με ένα τυχαίο σχόλιό μου εδώ μέσα.
Αν δεν έχεις, όπως λες, απολύτως καμιά ιδεολογία, τότε δεν έχεις απολύτως καμιά πρόταση για να κάνεις. Γιατί στην πραγματικότητα αυτό είναι οι ιδεολογίες, ένα συνεκτικό σύστημα ιδεών, αξιών και αρχών που ερμηνεύουν την ιστορία, εξηγούν την υφιστάμενη οικονομική και κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα και, τέλος, προτείνουν ένα σύστημα κοινωνικών και πολιτικών δράσεων για την πραγμάτωση ενός κοινωνικοπολιτικού συστήματος που στοχεύει σ' ένα καλύτερο, όπως η κάθε ιδεολογία το πρεσβεύει, συλλογικό μέλλον.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7690
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 21 Οκτ 2022, 08:37

Крaсная армия έγραψε:
18 Οκτ 2022, 20:16
Ήταν φασίστας και φιλοναζιστής.
Μπορεί να ήταν φασίστας αλλά σίγουρα δεν ήταν βλαξ και ήξερε ποιο ήταν το συμφέρον της χώρας για αυτο άλλωστε και δεν συμμάχησε με τις φασιστικές δυνάμεις αν και φασίστας.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 21 Οκτ 2022, 08:42

Ναύτης έγραψε:
21 Οκτ 2022, 08:29
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:26
Ναύτης έγραψε:
20 Οκτ 2022, 22:44

Η δική μου δημοκρατική ιδεολογία, μετουσιωμένη στο δημοκρατικό πολιτικό πλαίσιο, είναι εκείνη που σού επιτρέπει να εκφράζεσαι ελεύθερα κατά τη δημοκρατίας. Παθογένεια μεν, δεν θεραπεύεται δε.
Η δική σου ιδεολογία, της ερπύστριας, του πάγου και του ρετσινόλαδου, θα με έστελνε σε κάποιο έκτακτο στρατοδικείο, απλώς και μόνο επειδή θα τολμούσα να πω τη γνώμη μου. Βλέπεις, έχουν πρακτικές επιπτώσεις οι ιδεολογίες.
Πάλι λάθος.

Πρώτον, δεν έχω καμιά ιδεολογία, δεν λειτουργώ έτσι, δεν ψάχνω μαγικές συνταγές.

Δεύτερον, έχω πει 100 φορές ότι είμαι ΚΑΤΑ της λογοκρισίας και ΥΠΕΡ της ελευθερίας λόγου πράγματα με τα οποία δεν έχω έρθει ΠΟΤΕ σε αντίθεση ούτε με ένα τυχαίο σχόλιό μου εδώ μέσα.
Αν δεν έχεις, όπως λες, απολύτως καμιά ιδεολογία, τότε δεν έχεις απολύτως καμιά πρόταση για να κάνεις. Γιατί στην πραγματικότητα αυτό είναι οι ιδεολογίες, ένα συνεκτικό σύστημα ιδεών, αξιών και αρχών που ερμηνεύουν την ιστορία, εξηγούν την υφιστάμενη οικονομική και κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα και, τέλος, προτείνουν ένα σύστημα κοινωνικών και πολιτικών δράσεων για την πραγμάτωση ενός κοινωνικοπολιτικού συστήματος που στοχεύει σ' ένα καλύτερο, όπως η κάθε ιδεολογία το πρεσβεύει, συλλογικό μέλλον.
Φυσικά και έχω προτάσεις, απλά αυτές είναι ανεξάρτητες από τα 'πακέτα ιδέων' που ονομάζουμε ιδεολογίες. Εξετάζω κάθε θέμα χωριστά και διαμορφώνω άποψη χωριστά. Όλες αυτές οι απόψεις μπορεί να δημιουργούν ένα πολιτικό στίγμα, δεν είναι λάθος αυτό, το ανάποδο είναι λάθος πχ 'είμαι αριστερός ΑΡΑ πρέπει να πιστεύω αυτά αυτά κι αυτά'. Οι περισσότεροι άνθρωποι αυτό κάνουν γιατί ΘΕΛΟΥΝ να πιστέψουν ότι υπάρχει μαγική συνταγή και τέλεια λύση ενώ στην πραγματικότητα πρέπει ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ πάνω σε κάθε θέμα και να βρίσκεις την λύση για καθένα ξεχωριστά και η οποία λύση μπορεί να μην ισχύει για πάντα. Άρα συνέχεια εργάζεσαι πάνω σ' αυτό, σχεδόν κανένας όμως δεν αγαπά αυτήν την πραγματικότητα γιατί συνιστά ένα αιώνιο μη βόλεμα, όλοι θέλουν να πιστεύουν ότι υπάρχει το ιδανικό που σαν φάρος τους οδηγεί στην μόνιμη αλήθεια. Πρόκειται για οικοδόμημα κατασκευασμένο με φανταστικές έννοιες.

Οι ιδεολογίες δεν είναι συνεκτικές, ψευδο-συνεκτικές είναι. Αν τις αναλύσεις ορθολογικά χάνουν από πολλές μπάντες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 21 Οκτ 2022, 08:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 21 Οκτ 2022, 08:45

Αλιόσα έγραψε:
21 Οκτ 2022, 08:37
Крaсная армия έγραψε:
18 Οκτ 2022, 20:16
Ήταν φασίστας και φιλοναζιστής.
Μπορεί να ήταν φασίστας αλλά σίγουρα δεν ήταν βλαξ και ήξερε ποιο ήταν το συμφέρον της χώρας για αυτο άλλωστε και δεν συμμάχησε με τις φασιστικές δυνάμεις αν και φασίστας.
Το ότι δύο χώρες έχουν το ίδιο σύστημα (αν και δεν θεωρώ τα ψυχάκια τους ναζί ίδιους με οτιδήποτε άλλο, ας πούμε ίδιας κατηγορίας) δεν σημαίνει ότι θα είναι και σύμμαχοι, στην πραγματικότητα μικρή σημασία έχει. Τα βασίλεια πλακωνόντουσαν μεταξύ τους, το ίδιο και οι δημοκρατίες και δεν αμφιβάλλω ότι το ίδιο θα γινόταν και με τα κομμουνιστικά κράτη αν δεν ήταν puppet states της Ρωσίας (και είχαν γίνει διάφορα με την Κίνα κλπ απλά δεν πήραν έκταση).

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 21 Οκτ 2022, 08:49

Beria έγραψε:
19 Οκτ 2022, 16:46
Σας έμαθαν στο σχολείο ότι ο ενικός του αρσενικού οριστικού και αόριστου άρθρου (τον, έναν) απαλείφεται;
Κι όμως αυτό ίσχυε έως το 2008, που άλλαξε επ' αυτού η σχολική γραμματική και επιτέλους απο-ουδετεροποιήθηκε ο κάθε Νικόλας π.χ. ("το Νικόλα")
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 21 Οκτ 2022, 08:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:40
η επιμελήτρια σενιάριζε το "δόξα τω Θεώ" σε "δόξα το θεό". Το διόρθωνα εγώ, μου ερχόταν πίσω η διόρθωση "σε δόξα το θεό".
Η κυρία αυτή έπρεπε απλώς να πάρει την άγουσα προς το Λογιστήριο και να μη μας χαλάει το καλό μας όνομα :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ανιστόρητοι δημοσιογράφοι του ΔΟΜ προσπαθούν να "αποδομήσουν" το Μεταξά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 21 Οκτ 2022, 08:59

Green Dragon έγραψε:
21 Οκτ 2022, 08:42
Ναύτης έγραψε:
21 Οκτ 2022, 08:29
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 23:26


Πάλι λάθος.

Πρώτον, δεν έχω καμιά ιδεολογία, δεν λειτουργώ έτσι, δεν ψάχνω μαγικές συνταγές.

Δεύτερον, έχω πει 100 φορές ότι είμαι ΚΑΤΑ της λογοκρισίας και ΥΠΕΡ της ελευθερίας λόγου πράγματα με τα οποία δεν έχω έρθει ΠΟΤΕ σε αντίθεση ούτε με ένα τυχαίο σχόλιό μου εδώ μέσα.
Αν δεν έχεις, όπως λες, απολύτως καμιά ιδεολογία, τότε δεν έχεις απολύτως καμιά πρόταση για να κάνεις. Γιατί στην πραγματικότητα αυτό είναι οι ιδεολογίες, ένα συνεκτικό σύστημα ιδεών, αξιών και αρχών που ερμηνεύουν την ιστορία, εξηγούν την υφιστάμενη οικονομική και κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα και, τέλος, προτείνουν ένα σύστημα κοινωνικών και πολιτικών δράσεων για την πραγμάτωση ενός κοινωνικοπολιτικού συστήματος που στοχεύει σ' ένα καλύτερο, όπως η κάθε ιδεολογία το πρεσβεύει, συλλογικό μέλλον.
Φυσικά και έχω προτάσεις, απλά αυτές είναι ανεξάρτητες από τα 'πακέτα ιδέων' που ονομάζουμε ιδεολογίες. Εξετάζω κάθε θέμα χωριστά και διαμορφώνω άποψη χωριστά. Όλες αυτές οι απόψεις μπορεί να δημιουργούν ένα πολιτικό στίγμα, δεν είναι λάθος αυτό, το ανάποδο είναι λάθος πχ 'είμαι αριστερός ΑΡΑ πρέπει να πιστεύω αυτά αυτά κι αυτά'. Οι περισσότεροι άνθρωποι αυτό κάνουν γιατί ΘΕΛΟΥΝ να πιστέψουν ότι υπάρχει μαγική συνταγή και τέλεια λύση ενώ στην πραγματικότητα πρέπει ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ πάνω σε κάθε θέμα και να βρίσκεις την λύση για καθένα ξεχωριστά και η οποία λύση μπορεί να μην ισχύει για πάντα. Άρα συνέχεια εργάζεσαι πάνω σ' αυτό, σχεδόν κανένας όμως δεν αγαπά αυτήν την πραγματικότητα γιατί συνιστά ένα αιώνιο μη βόλεμα, όλοι θέλουν να πιστεύουν ότι υπάρχει το ιδανικό που σαν φάρος τους οδηγεί στην μόνιμη αλήθεια. Πρόκειται για οικοδόμημα κατασκευασμένο με φανταστικές έννοιες.

Οι ιδεολογίες δεν είναι συνεκτικές, ψευδο-συνεκτικές είναι. Αν τις αναλύσεις ορθολογικά χάνουν από πολλές μπάντες.
Εγώ δεν είπα ότι θα πρέπει αναγκαστικά να εντάξεις την σκέψη σου μέσα σ' ένα υφιστάμενο ιδεολογικό σχήμα. Μπορείς να διαμορφώσεις δικιά σου ιδεολογία. Απ' την ώρα, όμως, που ισχυρίζεσαι ότι δεν έχεις καμιά ιδεολογία, δηλώνεις ότι δεν έχεις και όραμα, δεν ξέρεις πού θες να πας, κοντολογίς δεν έχεις συνολική πρόταση.
Παρακάτω, δεν είναι οι ιδεολογίες αναγκαστικά κλειστά συστήματα. Μπορεί να έχουν δυναμική και να εξελίσσονται. Έχουν, ωστόσο, πάντοτε έναν κεντρικό πυρήνα ιδεών που παραμένει αμετάβλητος. Αν μεταβληθεί αυτός ο κεντρικός πυρήνας ιδεών, τότε μιλάμε για διαφορετική ιδεολογία.
Τελικά, ισχύει αυτό που σού είπα αρχικά. Για να καταθέτει κάποιος μια πρόταση που αφορά σε οικονομικά και κοινωνικοπολιτικά συστήματα, θα πρέπει προηγουμένως να έχει σχηματίσει στο μυαλό του πώς ακριβώς θα δομηθούν τα συστήματα αυτά, με ποιες δράσεις θα υλοποιηθούν, πάνω σε ποια οικονομική βάση και, τελικά, σε ποιο κοινωνικοπολιτικό εποικοδόμημα θα καταλήξουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών