Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 15 Ιαν 2023, 22:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:30
Τι να φταίει, ότι αντί για μουσική γράφουν papers που τα διαβάζουν οι αντίστοιχοι peers που είναι και οι μόνοι που μπορούν να τους πούνε μπράβο. Δεν μπορώ να καταλάβω από που και ως που υπάρχει απαίτηση να τους ξέρει κάποιος άλλος.
Τι papers; Τι είναι πάλι αυτό;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44053
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιαν 2023, 22:40

ST48410 έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:30
Τι να φταίει, ότι αντί για μουσική γράφουν papers που τα διαβάζουν οι αντίστοιχοι peers που είναι και οι μόνοι που μπορούν να τους πούνε μπράβο. Δεν μπορώ να καταλάβω από που και ως που υπάρχει απαίτηση να τους ξέρει κάποιος άλλος.
Τι papers; Τι είναι πάλι αυτό;
Για αυτούς που δεν ακούς για διασκέδαση αλλά επειδή πέτυχαν κάποιο επίτευγμα στη μουσική επιστήμη δεν μιλάμε;
Ε, τα έργα τους ουσιαστικά είναι επιστημονικά papers, διαφωνείς;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 15 Ιαν 2023, 22:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:40
Για αυτούς που δεν ακούς για διασκέδαση αλλά επειδή πέτυχαν κάποιο επίτευγμα στη μουσική επιστήμη δεν μιλάμε;
Ε, τα έργα τους ουσιαστικά είναι επιστημονικά papers, διαφωνείς;
Ο σκοπός πάντοτε είναι να φτιάξεις κάτι καλό και να είναι δικό σου. Κάποιοι από αυτούς, ελάχιστοι θα έχουν και το στοιχείο της πρωτοπορίας, ωστόσο όλοι αν θέλουν να φτιάξουν κάτι "δικό τους", θα αποφύγουν κατά το δυνατό (στα πλαίσια της δημιουργίας σε αυτό το χώρο) την ξεπατικοσούρα, τις έτοιμες τυποποιημένες λύσεις.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάνουν κάτι κενό συναισθηματικού φορτίου ή ότι δεν θα μεταχειριστούν εκφραστικά μέσα. Δεν σημαίνει ότι θα είναι κάτι σαν μια επιστημονική παρουσίαση.
Το καλό έργο, κρίνεται σε αρκετά επίπεδα και ένα από αυτά είναι και το γούστο του δημιουργού. Πόσο έβαλες από αυτό, πόσο από εκείνο, σε τι αναλογίες, πόσο τράβηξες τις διάφορες ενότητες, timing διαφόρων πραγμάτων δηλαδή.

Υπάρχει χρήση της τεχνολογίας, υπάρχουν και επιστημονικά επιτεύγματα αν θέλεις σε κάποια από τα έργα, αλλά δεν θαυμάζεις ένα επιστημονικό επίτευγμα. Ένα έργο θαυμάζεις που έχει ενότητα στοιχείων σε ένα πράγμα, που έχει διαφοροποίηση για να κρατά το ενδιαφέρον, που έχει γούστο, που επιδεικνύει την φαντασία και την συνδυαστική ικανότητα του συνθέτη, κάποιες φορές και τις γνώσεις του στο να χειρίζεται τον ήχο, τα όργανα, την ανθρώπινη φωνή, και που καταφέρνει να κάνει τα παραπάνω με μια προσωπική πινελιά χαρακτηριστική και αναγνωρίσιμη.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17184
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 15 Ιαν 2023, 22:54

ευγε στο ΚΚΕ και ευγε στον Ξαρχακο...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 15 Ιαν 2023, 22:57

Συγκινητικό. Το ΚΚΕ είναι ανυπέρβλητο. Ο Ξαρχάκος επίσης. Μπράβο.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25625
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Ιαν 2023, 23:19

ST48410 έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:36
Beria έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:27
Το γεγονός ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν 5 συνθέτες της ελληνικής "σοβαρής" μουσικής του 20ου (δεν υπάρχουν ακόμα Έλληνες συνθέτες του 21ου)
Υπάρχουν αξιόλογοι και διεθνώς διακεκριμένοι. Το πόσο σημαντικοί είναι θα αποτιμηθεί προφανώς από την ιστορία αρκετά αργότερα.
Beria έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:27
έχει να κάνει
1. Με την αποδοχή και την ποιότητα των ίδιων των συνθετών
2. Με το γεγονός ότι η "σοβαρή" μουσική έχει μικρή αποδοχή στο ευρύ κοινό ούτως ή άλλως

Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την διαπίστωσή μου
Μα πως θα είναι γνωστοί όταν ένα κόμμα τιμά γενικά ως σπουδαίο συνθέτη κάποιον που ανήκει σε ένα συγκεκριμένο χώρο σαν να υπάρχει μόνο αυτός ο χώρος και τίποτα άλλο;
Φταίει ο κόσμος μετά όταν οι φορείς φέρονται με τέτοια άγνοια και επιπολαιότητα;

Σε διαβεβαιώ πως δεν έχει να κάνει καθόλου με την ποιότητα των συνθετών. Δεν τους γνωρίζετε γιατί δεν υπάρχει καμία επαφή με το χώρο όπως δεν γνωρίζετε και τους ξένους συνθέτες σοβαρής μουσικής του 21ου αιώνα. Όχι γιατί δεν είναι καλοί.

Στο θέμα της αποδοχής στο ευρύ κοινό η διαπίστωσή σου είναι σωστή. Τι κάνει όμως το κράτος (μέσω της εκπαίδευσης ή και γενικότερα) για να φέρει τους πολίτες σε επαφή με ένα είδος τέχνης που θέλει και κάποια εξοικείωση; Λες να βοηθά το ότι επιδοτεί και υπερπροβάλλει την δημοφιλή τέχνη; Αυτό συζητάμε.
Εχω περάσει στο ΚΣΥΜΕ και στις παρουσιάσεις έργων συγχρονης μουσικής περισσότερο χρόνο από όσο μπορείς να διανοηθείς
Αυτό το αφ υψηλού στυλάκι είναι κωμικό
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 15 Ιαν 2023, 23:22

Για μενα το ωραιο ηταν πως διοργάνωσαν μια συναυλία για κάποιον που δεν ηταν καν του χώρου τους. Περσι ειχαν κανει για Θεωδοράκη που ηταν αναμενόμενο, και κυρίως ότι μαζεψαν 15- 20.000 κόσμου για να ακούσουν Ξαρχάκο.
Τωρα για το εαν ειναι σοβαρη μουσικη η οχι δεν νομίζω να απασχολει το ΚΚΕ ουτε τον κόσμο του , ούτε τον απλό κόσμο γενικότερα.Ας διοργανωσει η ΝΔ η όποιος άλλος, κονσέρτο για πιάνο στο μέγαρο μουσικής, με επίσημο ένδυμα. Το ΚΚΕ σίγουρα δεν θα το κάνει.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 15 Ιαν 2023, 23:35

Beria έγραψε:
15 Ιαν 2023, 23:19
Εχω περάσει στο ΚΣΥΜΕ και στις παρουσιάσεις έργων συγχρονης μουσικής περισσότερο χρόνο από όσο μπορείς να διανοηθείς
Αυτό το αφ υψηλού στυλάκι είναι κωμικό
Μου το έχεις γράψει για το ΚΣΥΜΕ, μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση τότε και το θυμάμαι πάρα πολύ καλά. Είτε στο νήμα του Ξενάκη ήταν, είτε σε κάποιο σχετικό. Για αυτό ακριβώς σου έγραψα και το παρακάτω στην παρένθεση:
ST48410 έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:22
Αντί αυτής σε καλώ να αναρωτηθείς (όχι εσύ, προφανώς το ερώτημα απευθύνεται στον καθένα)
Όπως καταλαβαίνεις, ο πληθυντικός "γνωρίζετε" δεν αφορά εσένα προσωπικά. Καταλαβαίνεις επίσης ότι την δική σου τύχη (να έχεις έρθει σε επαφή με αυτή τη μουσική μέσω του ΚΣΥΜΕ) την έχουν ελάχιστοι. Δεν αρκεί. Για τους υπόλοιπους ό,τι κάνει το σχολείο και η γενική πληροφόρηση από τα ΜΜΕ. Και εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα για το οποίο διαμαρτύρομαι.

Ούτε υπάρχει και κάποιο στυλάκι και είναι κρίμα αν φαίνεται έτσι. Απλά το συγκεκριμένο ζήτημα με ενδιαφέρει κάπως περισσότερα από άλλα που συζητώ στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25625
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Ιαν 2023, 23:41

ST48410 έγραψε:
15 Ιαν 2023, 23:35
Beria έγραψε:
15 Ιαν 2023, 23:19
Εχω περάσει στο ΚΣΥΜΕ και στις παρουσιάσεις έργων συγχρονης μουσικής περισσότερο χρόνο από όσο μπορείς να διανοηθείς
Αυτό το αφ υψηλού στυλάκι είναι κωμικό
Μου το έχεις γράψει για το ΚΣΥΜΕ, μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση τότε και το θυμάμαι πάρα πολύ καλά. Είτε στο νήμα του Ξενάκη ήταν, είτε σε κάποιο σχετικό. Για αυτό ακριβώς σου έγραψα και το παρακάτω στην παρένθεση:
ST48410 έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:22
Αντί αυτής σε καλώ να αναρωτηθείς (όχι εσύ, προφανώς το ερώτημα απευθύνεται στον καθένα)
Όπως καταλαβαίνεις, ο πληθυντικός "γνωρίζετε" δεν αφορά εσένα προσωπικά. Καταλαβαίνεις επίσης ότι την δική σου τύχη (να έχεις έρθει σε επαφή με αυτή τη μουσική μέσω του ΚΣΥΜΕ) την έχουν ελάχιστοι. Δεν αρκεί. Για τους υπόλοιπους ό,τι κάνει το σχολείο και η γενική πληροφόρηση από τα ΜΜΕ. Και εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα για το οποίο διαμαρτύρομαι.

Ούτε υπάρχει και κάποιο στυλάκι και είναι κρίμα αν φαίνεται έτσι. Απλά το συγκεκριμένο ζήτημα με ενδιαφέρει κάπως περισσότερα από άλλα που συζητώ στο φόρουμ.
Το ξέρω ότι σε ενδιαφέρει και έχεις γράψει πολλά και ενδιαφέροντα, αλλά αρκετά συχνά αντιμετωπίζεις την υπόλοιπη μουσική αφ υψηλού και τους λοιπούς ακροατές σχεδόν απαξιωτικά.
Γι αυτό στο επισημαίνω
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 16 Ιαν 2023, 00:23

Για μένα η πραγματική είδηση και το πραγματικό ΣΟΚ,είναι ότι μόλις έμαθα ότι ο Ξαρχάκος ΔΕΝ είναι αριστερός !!! :o:o
Τον είχα για τόσο αριστεράντζα (βοηθάει η απίστευτα καταθλιπτική μουσική που έχει γράψει αυτός και οι ομοίοι του,Θεοδωράκης,Μαρκόπουλος κλπ),που τον είχα φανταστεί μέχρι και δικάβαλο σε παπί,να κάνει αφισοκόλληση σε Κερατσίνι-Κοκκινιά.

Μιλάμε έχω πάθει την πλάκα μου τώρα.

Ευτυχώς που δεν άκουγα ποτέ ελληνική μουσική (μου αρέσει ο Τουρνάς βέβαια,πολύ ποπ.Και ο πρώτος δίσκος Μουσικές Ταξιαρχίες.Και ο πρώτος δίσκος Τρύπες)

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25625
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Ιαν 2023, 00:34

BigChiefWahoo έγραψε:
16 Ιαν 2023, 00:23
Για μένα η πραγματική είδηση και το πραγματικό ΣΟΚ,είναι ότι μόλις έμαθα ότι ο Ξαρχάκος ΔΕΝ είναι αριστερός !!! :o:o
Τον είχα για τόσο αριστεράντζα (βοηθάει η απίστευτα καταθλιπτική μουσική που έχει γράψει αυτός και οι ομοίοι του,Θεοδωράκης,Μαρκόπουλος κλπ),που τον είχα φανταστεί μέχρι και δικάβαλο σε παπί,να κάνει αφισοκόλληση σε Κερατσίνι-Κοκκινιά.

Μιλάμε έχω πάθει την πλάκα μου τώρα.

Ευτυχώς που δεν άκουγα ποτέ ελληνική μουσική (μου αρέσει ο Τουρνάς βέβαια,πολύ ποπ.Και ο πρώτος δίσκος Μουσικές Ταξιαρχίες.Και ο πρώτος δίσκος Τρύπες)
Βουλευτής της ΝΔ ήταν
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17184
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Ιαν 2023, 00:46

Beria έγραψε:
16 Ιαν 2023, 00:34
BigChiefWahoo έγραψε:
16 Ιαν 2023, 00:23
Για μένα η πραγματική είδηση και το πραγματικό ΣΟΚ,είναι ότι μόλις έμαθα ότι ο Ξαρχάκος ΔΕΝ είναι αριστερός !!! :o:o
Τον είχα για τόσο αριστεράντζα (βοηθάει η απίστευτα καταθλιπτική μουσική που έχει γράψει αυτός και οι ομοίοι του,Θεοδωράκης,Μαρκόπουλος κλπ),που τον είχα φανταστεί μέχρι και δικάβαλο σε παπί,να κάνει αφισοκόλληση σε Κερατσίνι-Κοκκινιά.

Μιλάμε έχω πάθει την πλάκα μου τώρα.

Ευτυχώς που δεν άκουγα ποτέ ελληνική μουσική (μου αρέσει ο Τουρνάς βέβαια,πολύ ποπ.Και ο πρώτος δίσκος Μουσικές Ταξιαρχίες.Και ο πρώτος δίσκος Τρύπες)
Βουλευτής της ΝΔ ήταν
Είναι και τα δυο Λαϊκά κόμματα.

Η ΝΔ ανοίκει και επίσημα στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 16 Ιαν 2023, 00:49

Beria έγραψε:
16 Ιαν 2023, 00:34


Βουλευτής της ΝΔ ήταν
Αυτό λέω έπαθα πλάκα.
Τον είχα άρρηκτα συνδεδεμένο με την Αριστερά.
Δεν ασχολούμαι κιόλας,οπότε ψιλοδικαιολογούμαι.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39802
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Ιαν 2023, 00:53

Sol έγραψε:
15 Ιαν 2023, 21:06
Μπράβο στο κόμμα του λαού
:giggle::giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5335
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Έτσι τιμάει το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 16 Ιαν 2023, 00:54

Κόμμα μόνο για PR έχει καταντήσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών