στο νήμα αυτό

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2023, 09:56

Φοσι ξαναρωτάω έχεις κάνει ποτε απενταρος;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35360
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Φεβ 2023, 10:04

foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2023, 09:15
vatraxos έγραψε:
10 Φεβ 2023, 21:06
Από το γαλάζιο Πρώτο Θέμα
Πρέπει να επισημανθεί ότι το νομικό πλαίσιο έχει δώσει φοροαπαλλαγές στις εταιρείες διαχειρίσεως «κόκκινων» δανείων, ενώ παρέχει στα funds 14 απαλλαγές από φόρους, τέλη κ.λπ.

Παράλληλα, από τις 14 αυτές απαλλαγές των φόρων, τελών, κ.λπ., δεν αποδίδεται στο Ελληνικό Δημόσιο τεράστιο ποσό (ζημιά 58,80 δις ευρώ). Μόνο από τη μη απόδοση φόρου εισοδήματος το Δημόσιο έχασε 15,2 δισ. ευρώ και από το φόρο μεταβίβασης δεν εισήλθαν στον κρατικό κορβανά 12 δισ. ευρώ.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... iriasmous/
Δηλαδη τα funds εχουν εισοδημα γυρω στα 60 δισεκατομμυρια και μεταβιβαζουν 400 δισεκατομμυρια; Ειναι το 200% της οικονομικης δραστηριοτητας στη χωρα; :lol:
Αυτά τα νούμερα πρέπει να βγήκαν ως εξής - κάποιοι υπολόγισαν την αξία των σπιτιών με βάση τις τιμές των γειτονικών παρόμοιων και υπολόγισαν ότι ο "ιδιοκτήτης" - στην πραγματικότητα ο χρεώστης πουλάει κανονικά σε αυτές τις τιμές σε κάποιον αγοραστή που προθύμως καταβάλλει το τίμημα και όλους τους αναλογούντες φόρους και μετά συνέκριναν με τις τιμές που βγήκαν από τους πλειστηριασμούς και έκαναν την αφαίρεση.
Μόνο που ούτε πραγματικός ιδιοκτήτης είναι αυτός που χρωστάει και δεν πληρώνει ούτε αγοραστής σε αυτές τις τιμές υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5103
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 11 Φεβ 2023, 10:22

πατησιωτης έγραψε:
11 Φεβ 2023, 10:04
foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2023, 09:15
vatraxos έγραψε:
10 Φεβ 2023, 21:06
Από το γαλάζιο Πρώτο Θέμα


https://www.protothema.gr/greece/articl ... iriasmous/
Δηλαδη τα funds εχουν εισοδημα γυρω στα 60 δισεκατομμυρια και μεταβιβαζουν 400 δισεκατομμυρια; Ειναι το 200% της οικονομικης δραστηριοτητας στη χωρα; :lol:
Αυτά τα νούμερα πρέπει να βγήκαν ως εξής - κάποιοι υπολόγισαν την αξία των σπιτιών με βάση τις τιμές των γειτονικών παρόμοιων και υπολόγισαν ότι ο "ιδιοκτήτης" - στην πραγματικότητα ο χρεώστης πουλάει κανονικά σε αυτές τις τιμές σε κάποιον αγοραστή που προθύμως καταβάλλει το τίμημα και όλους τους αναλογούντες φόρους και μετά συνέκριναν με τις τιμές που βγήκαν από τους πλειστηριασμούς και έκαναν την αφαίρεση.
Μόνο που ούτε πραγματικός ιδιοκτήτης είναι αυτός που χρωστάει και δεν πληρώνει ούτε αγοραστής σε αυτές τις τιμές υπάρχει.
να προσθέσουμε ότι ο νόμος δεν απαλλάσσει από φορολογία τα πραγματικά εισοδήματα για να ολοκληρωθεί η εικόνα τής έγκυρης ενημέρωσης.
Άρθρο 3Α - Νόμος 4354/2015 - Φορολογικές και άλλες ρυθμίσεις

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΙΣΧΥΟΣ: 06/06/2016

1. Η υπεραξία από τη μεταβίβαση απαιτήσεων σε εταιρία της περίπτωσης β΄ της παρ. 1 του άρθρου 1 υπόκειται σε φορολογία εισοδήματος με βάση τις γενικές διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (ν. 4172/2013, Α΄ 167). Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται ανάλογα και στην υπεραξία που αποκτούν οι παραπάνω εταιρίες από τη μεταγενέστερη μεταβίβαση απαιτήσεων που έχουν αποκτήσει κατ’ εφαρμογή των διατάξεων αυτού του νόμου.

2. Οι διατάξεις της παραγράφου 6 του άρθρου 64 του ν. 4172/2013 εφαρμόζονται ανάλογα και για τους τόκους που καταβάλλονται σε εταιρίες της περίπτωσης β΄ της παρ. 1 του άρθρου 1 από απαιτήσεις που έχουν αποκτήσει κατ’ εφαρμογή των διατάξεων αυτού του νόμου, καθώς και από δάνεια ή πιστώσεις που χορηγούν οι εταιρίες της περίπτωσης α΄ της παρ. 1 του άρθρου 1 σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20386
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Φεβ 2023, 10:30

Γιατί δεν υπάρχει πραγματικός αγοραστής; Δεν ήταν διαθέσιμα προς αγορά, πώς το ξέρουμε;
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 09:56
Φοσι ξαναρωτάω έχεις κάνει ποτε απενταρος;
Μα τί ερώτηση είναι αυτή; Θα σου απαντήσει ότι ούτε μπαταχτσής έχει κάνει. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5103
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 11 Φεβ 2023, 10:56

I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24747
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Φεβ 2023, 10:57

Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 09:56
Φοσι ξαναρωτάω έχεις κάνει ποτε απενταρος;
Ναι, τον Σεπτεμβριο του 2005 για μια εβδομαδα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2023, 11:00

foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2023, 10:57
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 09:56
Φοσι ξαναρωτάω έχεις κάνει ποτε απενταρος;
Ναι, τον Σεπτεμβριο του 2005 για μια εβδομαδα.
Μικρό το διάστημα. Ελάχιστο.
Γι'αυτό δε μπορείς να καταλάβεις πως η ζωή είναι πουτανα και στα φέρνει τούμπα από τη μια στιγμή στην άλλη.
Κανεις μα κανείς που πήρε δάνειο για πρώτη κ μοναδική κατοικία δεν είναι κακοπληρωτης επειδή είναι από ιδεολογία μπαταχτσης
Δε νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί
Οι πραγματικοί μπαταχτσηδες κάνουν αλλά πράγματα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24747
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Φεβ 2023, 11:09

Λυπημενο βιολι. Ηχος απο ψιλοβροχο στο παρασκηνιο. Με το γνωστο ελαφρυ χριτς χρατς της παλιας αναλογικης ηχογραφησης, ο αφηγητης ξεκινα:
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:00
Μικρό το διάστημα. Ελάχιστο.
Γι'αυτό δε μπορείς να καταλάβεις πως η ζωή είναι πουτανα και στα φέρνει τούμπα από τη μια στιγμή στην άλλη.
Κανεις μα κανείς που πήρε δάνειο για πρώτη κ μοναδική κατοικία δεν είναι κακοπληρωτης επειδή είναι από ιδεολογία μπαταχτσης
Δε νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί
Οι πραγματικοί μπαταχτσηδες κάνουν αλλά πράγματα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2023, 11:10

Δε σε παρεξηγώ, δεν έχεις δει πόσο πουτανα μπορεί να γίνει η ζωή και σου εύχομαι να μη το μάθεις ποτέ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20386
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Φεβ 2023, 11:12

Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:10
Δε σε παρεξηγώ, δεν έχεις δει πόσο πουτανα μπορεί να γίνει η ζωή και σου εύχομαι να μη το μάθεις ποτέ.
Ξανά, το επιχείρημα ποιό είναι; Δανείζομαι και άμα φαληρίσω θα με λυπάται η κοινωνία και θα μου τα διαγράφει και δεν τρέχει μία; Το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα είναι "αφήνετε ξαμολημένους μεγαλοδανειολήπτες μπαταχτσήδες και κυνηγάτε τους μικρούς". Κι εκεί θα σου πω, ε ναι, δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Αλλά καταλαβαίνεις πιστεύω, ότι εδώ το επιχείρημα είναι "πιάσε πρώτα τους μεγάλους και μετά και τους μικρούς", όχι "άσε τους μικρούς στην απέξω".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 11 Φεβ 2023, 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20386
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Φεβ 2023, 11:13

Bill Hicks έγραψε:
11 Φεβ 2023, 10:56
Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 10:30
Γιατί δεν υπάρχει πραγματικός αγοραστής; Δεν ήταν διαθέσιμα προς αγορά, πώς το ξέρουμε;

διότι μέχρι και αν φτάσει σε πλειστηριασμό μεταβιβάζεται το χρέος, όχι το ακίνητο. τα δάνεια πακετάρονται και συναλλάσσονται ως παράγωγα, π.χ.

Δέκα συναλλαγές «κόκκινων» δανείων έχουν σε εκκρεμότητα οι τράπεζες. Μεταξύ αυτών ξεχωρίζουν οι τρεις τιτλοποιήσεις (Frontier ΙΙ από την Εθνική Τράπεζα, Sunrise III από την Τράπεζα Πειραιώς και Solar, η κοινή τιτλοποίηση και των “4”) για τις οποίες, όπως σημείωσε και ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος (ΤτΕ), κ. Γιάννης Στουρνάρας, μολονότι έχει υποβληθεί αίτηση ένταξης στον «Ηρακλή» καμία δεν έχει ακόμα εγκριθεί από την αρμόδια επιτροπή του προγράμματος.
Εννοείς "δεν είναι διαθέσιμα" προς αγορά, όχι "δεν υπάρχει αγοραστής". Διότι εγώ ξέρω περιπτώσεις διαθέσιμων αγοραστών που απλά περιμένουν να ξεπαγώσει το θέμα. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5103
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 11 Φεβ 2023, 11:29

Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:13
Εννοείς "δεν είναι διαθέσιμα" προς αγορά, όχι "δεν υπάρχει αγοραστής". Διότι εγώ ξέρω περιπτώσεις διαθέσιμων αγοραστών που απλά περιμένουν να ξεπαγώσει το θέμα. :102:
κάτσε γιατί τα μπλέξαμε:

- ο πατ έγραψε ότι στους πλειστηριασμούς ο οφειλέτης δεν είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης και ότι ο διαθέσιμος αγοραστής δεν πληρώνει εμπορική αξία για ακίνητο σε πλειστηριασμό.

- εγώ έγραψα ότι στις περισσότερες μεταβιβάσεις (όχι πλειστηριασμούς) δεν υπάρχει πραγματικός αγοραστής τού ακινήτου διότι μεταβιβάζεται το δάνειο και όχι το ακίνητο.

- εσύ λες ότι «ξέρω περιπτώσεις διαθέσιμων αγοραστών που απλά περιμένουν να ξεπαγώσει το θέμα». εννοείς ότι είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν εμπορική αξία για να διαφωνήσεις με τον πατ; :102:

βασικά κανείς δεν έγραψε ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμοι αγοραστές. :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20386
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Φεβ 2023, 11:37

Bill Hicks έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:29
Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:13
Εννοείς "δεν είναι διαθέσιμα" προς αγορά, όχι "δεν υπάρχει αγοραστής". Διότι εγώ ξέρω περιπτώσεις διαθέσιμων αγοραστών που απλά περιμένουν να ξεπαγώσει το θέμα. :102:
κάτσε γιατί τα μπλέξαμε:

- ο πατ έγραψε ότι στους πλειστηριασμούς ο οφειλέτης δεν είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης και ότι ο διαθέσιμος αγοραστής δεν πληρώνει εμπορική αξία για ακίνητο σε πλειστηριασμό.

- εγώ έγραψα ότι στις περισσότερες μεταβιβάσεις (όχι πλειστηριασμούς) δεν υπάρχει πραγματικός αγοραστής τού ακινήτου διότι μεταβιβάζεται το δάνειο και όχι το ακίνητο.

- εσύ λες ότι «ξέρω περιπτώσεις διαθέσιμων αγοραστών που απλά περιμένουν να ξεπαγώσει το θέμα». εννοείς ότι είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν εμπορική αξία για να διαφωνήσεις με τον πατ; :102:

βασικά κανείς δεν έγραψε ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμοι αγοραστές. :D
ΟΚ, γράψε λάθος, δεν κατανόησα τί εννοούσατε. Νόμιζα ότι εννοούσατε ότι αγορά δεν έχει διαθέσιμους αγοραστές. Ο πλειστηριασμός θεωρούσα ότι ξεκινάει από την αντικειμενική όχι από την εμπορική. Βασικά ακόμα το θεωρώ. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2023, 11:41

Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:12
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:10
Δε σε παρεξηγώ, δεν έχεις δει πόσο πουτανα μπορεί να γίνει η ζωή και σου εύχομαι να μη το μάθεις ποτέ.
Ξανά, το επιχείρημα ποιό είναι; Δανείζομαι και άμα φαληρίσω θα με λυπάται η κοινωνία και θα μου τα διαγράφει και δεν τρέχει μία; Το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα είναι "αφήνετε ξαμολημένους μεγαλοδανειολήπτες μπαταχτσήδες και κυνηγάτε τους μικρούς". Κι εκεί θα σου πω, ε ναι, δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Αλλά καταλαβαίνεις πιστεύω, ότι εδώ το επιχείρημα είναι "πιάσε πρώτα τους μεγάλους και μετά και τους μικρούς", όχι "άσε τους μικρούς στην απέξω".
Η ένσταση μου είναι στην ηδονή που νιώθει επειδή θα χάσουν κάποιοι άνθρωποι τα σπίτια τους. Φυσικά μέσα σε αυτούς υπάρχουν και κατ'ιδεολογια μπαταχτσηδες αλλά οι περισσότεροι δεν είναι. Αυτός που θέλει εξαρχής να κάνει τη μαιμουδια έχει σκεφτεί και τρόπους να καλυφθεί. Ειδικά τότε που έδιναν δάνεια με περιουσιακά στοιχεία ένα παπί και δύο δέντρα. Δε πάει να πάρει κανείς σπίτι να βάλει μέσα τα παιδιά του με τη λογική, Στα τέτοια μου ας μείνουν στο δρόμο σε λίγα χρόνια.
Εδώ πριν χρόνια πήγαιναν και έπαιρναν πακιστανοί στεγαστικά 100Κ ευρώ με μόνη εγγύηση το μισθό τους από την κατάσταση μισθοδοσίας της εταιρείας που εργάζονταν, ο οποίος τις περισσότερες φορές ήταν πλασματικός για να πάρουν το δάνειο. Μόλις πήραν τα φράγκα την έκαναν για την πατρίδα τους και μετά άντε βρες τους.
Το ότι οι τράπεζες θα έπρεπε να έχουν διασφαλίσει αλλιώς τα δάνεια τους είναι μια άλλη κουβέντα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 11 Φεβ 2023, 11:42

Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:12
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:10
Δε σε παρεξηγώ, δεν έχεις δει πόσο πουτανα μπορεί να γίνει η ζωή και σου εύχομαι να μη το μάθεις ποτέ.
Ξανά, το επιχείρημα ποιό είναι; Δανείζομαι και άμα φαληρίσω θα με λυπάται η κοινωνία και θα μου τα διαγράφει και δεν τρέχει μία; Το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα είναι "αφήνετε ξαμολημένους μεγαλοδανειολήπτες μπαταχτσήδες και κυνηγάτε τους μικρούς". Κι εκεί θα σου πω, ε ναι, δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Αλλά καταλαβαίνεις πιστεύω, ότι εδώ το επιχείρημα είναι "πιάσε πρώτα τους μεγάλους και μετά και τους μικρούς", όχι "άσε τους μικρούς στην απέξω".
Απλά, νομίζω ότι υπάρχει μια καλούτσικου μεγέθους διαφορά μεταξύ του "μπου χου χου, μου παίρνουν το σπίτι γιατί πήρα δάνειο και το έκανα i-Phones, εκδρομές, Prius σας παρακαλώ λυπηθείτε με" και του "ηδονίζομαι να βλέπω μαλάκες που πέσανε έξω να χάνουν τα σπίτια τους".

Το πρώτο είναι υποκρισία, το δεύτερο σκατοψυχιά.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών