Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14188
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 19 Ιουν 2023, 13:01

Αρχέλαος έγραψε:
19 Ιουν 2023, 11:42
Δεν το ήξερε, δεν πειράζει. Το έμαθε τώρα. Βέβαια, εκτέθηκε έχοντας και ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Το συμπέρασμα είναι ότι όντως τεχνητά το δημόσιο χρέος παρουσιάζεται μικρότερο.
Εν ολίγοις, τα όσα έγραψα ήταν ακριβή, αντιθέτως ήταν στρεβλά τα όσα έγραψε εκείνος ο άλλος σχολιαστής.
Κι'εσύ όμως δεν ήσουν το καλύτερο παιδί. Ενώ το νούμερο που κυκλοφορεί είναι τα 400 δις χρέους, δεν διευκρίνισες ότι τα ρέπος είναι μέσα σε αυτό. Ούτε μάζεψες τον δράκο που έλεγε γιά βόμβα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16059
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Ιουν 2023, 13:17

Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 00:17
πατησιωτης έγραψε:
18 Ιουν 2023, 11:12
Green Dragon έγραψε:
18 Ιουν 2023, 10:21
Κι όμως, εσύ λες μαλακίες. Η Ελλάδα πρακτικά δεν ήταν αξιόχρεη πολλά χρόνια πριν το 2009 που λες ότι άρχισαν ν' ανεβαίνουν τα spreads, όπως και κάποιες άλλες χώρες άρα οι 'αγορές' δεν είχαν πάρει πρέφα. Οι κινήσεις της αγοράς βασίζονται σε προσωρινές παραδοχές πολύ περισσότερο απ' όσο βασίζονται σε δεδομένα. Δηλαδή η Ελλάδα ήταν αξιόχρεη το 2007 και το 2009 δεν ήταν;
Πριν αρχίσει η κλωτσοπατινάδα με τη Γερμανία όλοι υπέθεταν ότι η ΕΕ θα διασώσει οποιαδήποτε χώρα κινδυνεύσει να χρεωκοπήσει παρ ότι αυτό δεν προβλέπεται - το αντίθετο μάλιστα - από τους κανονισμούς της.
Σου ανέφερε ήδη ότι τα σπρεντ έπεσαν όταν ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών το 2009 που έδιωξε ο Καραμανλής τον Αλογοσκούφη βγήκε και είπε ότι καμμιά χώρα δεν θα χρεωκοπήσει.
Τους αξιολογητές δεν τους ενδιαφέρει εάν τα ομόλογα θα τα πληρώσει το ελληνικό κράτος ή η ΕΕ.Αυτοί αξιολογούν την πιθανότητα να μην πληρωθούν.
Ισως η εκδίωξη Αλογοσκούφη να ήταν σε συνεννόηση με τη Γερμανία για να γίνει αυτή η δήλωση.Ανέλαβε ο Παπαθανασίου που επωφελούμενος από τα χαμηλά σπρεντ μετά τη δήλωση δανείσθηκε 45 δις για όλο το 2009.Αλλά δεν ελήφθησαν σοβαρά μέτρα.Ο Καραμανλής συγκάλεσε σύσκεψη πολιτικών αρχηγών και επειδή οι άλλοι αρνήθηκαν να τον υποστηρίξουν,δεν πήρε μέτρα.
Το φθινόπωρο βγήκε ο Παπανδρέου,ανακοίνωσε ότι το έλλειμμα προβλέπεται θηριώδες και αρνήθηκε να πάρει μέτρα και άρχισε να τσακώνεται με τη Γερμανία για το ποιός θα πληρώσει τα ομόλογα.Ε,τότε άρχισε να χτυπάει συναγερμός.
Σωστά, αλλά εγώ δεν μίλησα κάν γιά αξιολογητές. Εγώ κοιτάω τα spreads, που αυτά είναι πιό αξιόπιστα από τις εκθέσεις των οίκων αξιολόγησης, αφού οι μεταβολές τους συμβαίνουν μέσω τής τοποθέτησης χρημάτων. Αυτή την στιγμή, το spread του 10ετούς έναντι του αντίστοιχου τής Ιταλίας είναι αρνητικό. Είναι δυνατόν να κάνουν λάθος αυτοί που διαχειρίζονται τα επενδεδυμένα δις και να είναι σωστοί ο Υδράργυρος και ο Εθνοκοινωνιστής;
Φυσικα και ειναι δυνατον. Μιλαμε για τερατα διανοησης, τι να κλασουν αγορες και πρασιν αλογα;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 19 Ιουν 2023, 13:28

Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 13:01
Αρχέλαος έγραψε:
19 Ιουν 2023, 11:42
Δεν το ήξερε, δεν πειράζει. Το έμαθε τώρα. Βέβαια, εκτέθηκε έχοντας και ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Το συμπέρασμα είναι ότι όντως τεχνητά το δημόσιο χρέος παρουσιάζεται μικρότερο.
Εν ολίγοις, τα όσα έγραψα ήταν ακριβή, αντιθέτως ήταν στρεβλά τα όσα έγραψε εκείνος ο άλλος σχολιαστής.
Κι'εσύ όμως δεν ήσουν το καλύτερο παιδί. Ενώ το νούμερο που κυκλοφορεί είναι τα 400 δις χρέους, δεν διευκρίνισες ότι τα ρέπος είναι μέσα σε αυτό. Ούτε μάζεψες τον δράκο που έλεγε γιά βόμβα.

Απάντησα ευθύτατα και αποδόμησα πλήρως τα όσα έγραψε ο άλλος σχολιαστής.



1) Το δημόσιο χρέος ως προς το κράτος, τους θεσμούς, τις αγορές κλπ. είναι το χρέος της Γενικής Κυβέρνησης.
Αυτό αφορά όταν διαβάζουμε για δημόσιο χρέος 171% του ΑΕΠ.
Επομένως, ο εσωτερικός δανεισμός(repos) κλπ. με βάση και την Eurostat, δεν προσμετράται σε εκείνον, δεν θεωρείται χρέος παρότι είναι τέτοιο. Όμως είναι δανεικά.
Ο τυπάς λοιπόν νόμιζε ότι έκανα λάθος, καθώς δεν ήξερε τι σημαίνει δημόσιο χρέος και τι συνυπολογίζεται.
Άρ, είχα δίκιο σε ότι έγραφα.

2) Η βόμβα είναι βόμβα και ενώ το γράφουμε από το 2019, φάνηκε και στον σύνδεσμο που έκανα παράθεση στην προηγούμενη τοποθέτηση μου, ο πολίτης άλλο να βλέπει έναν καταγεγγραμμένο αριθμό και άλλο να γνωρίζει το τι είναι αυτός.
Αν ήταν κάτι φανερό, θα είχε συζητηθεί. Δεν είχε γίνει γιατί ουδείς ασχολείτο.
Δες και παρέμβαση Αλέκου Παπαδόπουλου
https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/a ... oikonomia/


Άσχετο, επειδή αναφέρθηκε το μαξιλάρι και το είχαμε θίξει και το 2019-20:
Αυτό αποτελείτο από 15-16 δις ευρώ του ESM, τα οποία δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει καμία κυβέρνηση χωρίς την έγκριση του και άλλα 15-16 δις repos κλπ. από φορείς και οργανισμούς του δημοσίου.
Το μαξιλάρι είχε ως στόχο το να λειτουργήσει ως ασφάλιστρο έναντι της εξόδου στις αγορές.
Αργότερα βέβαια(2019-20) με τις αναταράξεις αποδείχθηκε ότι ούτε αυτόν τον ρόλο μπορούσε να επιτελέσει, καθώς χρειάστηκε η παρέμβαση της ΕΚΤ.
Η ουσία όμως είναι το μαξιλάρι χρησιμοποίησε ο Σταϊκούρας και μάλιστα το 202; ο Σκυλακάκης επί ποινή καρατόμησης προωθούσε την υποχρεωτικότητα του εσωτερικού δανεισμού από δήμους, ασφαλιστικά ταμεία κλπ. όπως έκανε ο πρωτομάστορας Τσακαλώτος.
Και ένα μεγάλο ποσό από όλα αυτά έχει καταστεί μακροχρόνιο χρέος αντί για βραχυχρόνιο.
Το θέμα με τον εσωτερικό δανεισμό, μεγάλη έμπνευση ΠΑΣΟΚ στα 80'ς και 90'ς, αφορά το ότι ενώ αποδίδει για κάποιο καιρό, αν βραχυκλώσει καπου η διαδικασία, μετά δεν μαζεύεται εύκολα το πράγμα.

Είναι σημαντική η ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14188
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 19 Ιουν 2023, 13:35

Αρχέλαος έγραψε:
19 Ιουν 2023, 13:28
Αργότερα βέβαια(2019-20) με τις αναταράξεις αποδείχθηκε ότι ούτε αυτόν τον ρόλο μπορούσε να επιτελέσει, καθώς χρειάστηκε η παρέμβαση της ΕΚΤ.
Ναι, αλλά η επέμβαση τής ΕΚΤ δεν αφορούσε μόνο την Ελλάδα, αλλά όλη την ευρωζώνη, λόγω του Covid-19
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5045
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 19 Ιουν 2023, 13:45

Αρχέλαος έγραψε:
19 Ιουν 2023, 11:42
Κάποιος σχολιαστής πιο πάνω, όχι ο ΑΕΚτζής βέβαια αλλά ένας που κάνει έμμεση αναφορά σε εμένα, αστόχησε.
SpoilerShow
Πριν πάμε σε αυτό, να πω ότι πρώτος στο πολύβατο είχα εστιάσει στον μύθο του μαξιλαριού και το πως συγκροτήθηκε από τον Τσακαλώτο.

Αρχέλαος @ Πανω απο 1 τρις ευρω ο βραχυχρονιος δανεισμος το 2019

Αρχέλαος @ επιπτώσεις του ιού στην οικονομία

Πάμε στο άλλο και ειδικότερα στο αν παρουσιάζεται μειωμένο το δημόσιο χρέος ή όχι. Ο συγκεκριμένος σχολιαστής ανέφερε ότι δεν παρουσιάζεται μειωμένο το δημόσιο χρέος.
Τα έκανε κουλουβάχατα για μία ακόμα φορά.

Ο παραπάνω πίνακας, περιλαμβάνει το ακαθάριστο δημόσιο χρέος, δηλαδή το χρέος της Κεντρικης Διοίκησης.
Ο δείκτης που μετράει δημοσιονομικά για τις αγορές και τους θεσμούς και αντιστοιχεί στις επιδόσεις μίας εθνικης οικονομίας , αφορά το χρέος Γενικής Κυβέρνησης.
Όταν διαβάζει κάποιος π.χ. χρέος 170% του ΑΕΠ, αυτό το δημόσιο χρέος αφορά.

Από αυτό το χρέος που μας ενδιαφέρει, αφαιρούνται τα repos του δημοσίου και ευρύτερα το εσωτερικό χρέος.
Εν ολίγοις, το χρέος της Γενικής Κυβέρνησης είναι περίπου355 δις ευρώ.
Και όντως, την άνοιξη δημοσιεύτηκαν τα εξής:
Εικόνα

Δεν το ήξερε, δεν πειράζει. Το έμαθε τώρα. Βέβαια, εκτέθηκε έχοντας και ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Το συμπέρασμα είναι ότι όντως τεχνητά το δημόσιο χρέος παρουσιάζεται μικρότερο.
Εν ολίγοις, τα όσα έγραψα ήταν ακριβή, αντιθέτως ήταν στρεβλά τα όσα έγραψε εκείνος ο άλλος σχολιαστής.
sry ρε Αρχέλαε, αυτόν που έγραφε στο άρθρο που έβαλες εννοούσα, όχι εσένα, αν και καμιά φορά δεν είναι ξεκάθαρο. :D

την διαφορά στην προσμέτρηση χρέους την γνώριζα, αλλά tx. :wave:

σχετικά με τα repos, για μια καλύτερη επεξήγηση τής «βόμβας στα θεμέλια τής χώρας» μπορεί κανείς να ανατρέξει στα ετήσια δελτία χρέους τού ΟΔΔΗΧ:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

food for thought: δεδομένου ότι ο ΟΔΔΗΧ αξιοποιεί σταθερά (πλέον, μαλάκες ΔΥ :smt005: ) από το 2018 το 75% τών ταμειακών διαθέσιμων τών φορέων τής Γενικής Κυβέρνησης και ο βραχυπρόθεσμος δανεισμός έχει υπερδιπλασιαστεί επί καθεστώτος Kouli, μήπως αναγκαστικά συμπεραίνουμε ότι το Καθεστώς υπερδιπλασίασε τα ταμειακά διαθέσιμα τών φορέων τής Γενικής Κυβέρνησης; :smt017:003:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35335
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Ιουν 2023, 16:03

Bill Hicks έγραψε:
19 Ιουν 2023, 13:45
food for thought: δεδομένου ότι ο ΟΔΔΗΧ αξιοποιεί σταθερά (πλέον, μαλάκες ΔΥ ) από το 2018 το 75% τών ταμειακών διαθέσιμων τών φορέων τής Γενικής Κυβέρνησης και ο βραχυπρόθεσμος δανεισμός έχει υπερδιπλασιαστεί επί καθεστώτος Kouli, μήπως αναγκαστικά συμπεραίνουμε ότι το Καθεστώς υπερδιπλασίασε τα ταμειακά διαθέσιμα τών φορέων τής Γενικής Κυβέρνησης;

Η "βόμβα" είναι τι θα συμβεί εάν μειωθούν τα ταμειακά διαθέσιμα κάτω από το 75% των όσων υπάρχουν σήμερα διότι τα ρέπος αυτά πληρώνονται από τα επόμενα ταμειακά διαθέσιμα που εμφανίζονται στη λήξη τους.
Δεδομένου ότι τα ταμειακά διαθέσιμα είναι φόροι και ασφαλιστικές εισφορές πρόβλημα θα υπάρξει εάν για κάποιο λόγο οι φόροι και οι ασφαλιστικές εισφορές σε κάποιο τρίμηνο πέσουν ξαφνικά κατά 25% και δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τις λήξεις των ρέπος.Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να γίνει κάποιος χαμός που σίγουρα δεν θα αφήσει άθικτα ούτε τα κανονικά ομόλογα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20603
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Ιουν 2023, 16:30

Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 12:58
Αυτά που λες, προφανώς γιά να μαζέψεις τα όσα άστοχα είπες, δεν βγάζει νόημα. Πάντοτε χρειάζεσαι να έχεις μιά εκτίμηση γιά την οικονομική κατάσταση. Εκεί τίθεται το ερώτημα, ποιόν να πιστέψεις; Τα πίπτοντα spreads, ή τον Υδράργυρο και τον Εθνοκοινωνιστή;
Τίποτα δεν μαζεύω και δεν αλλάζει αυτό που είπα - ότι οι λεγόμενοι αναλυτές είναι αγύρτες. Ούτε μία σοβαρή κρίση δεν έχουν προβλέψει χρονικά (μη χρονικές προβλέψεις έχουν ελάχιστη αξία) τόσες δεκαετίες τα λαγωνικά που εσύ εμπιστεύεσαι γιατί έχεις ανάγκη συστημικού μπαμπά.

Κοιτάζω τις εκτιμήσεις γιατί μπορεί να αντιληφθώ όντως κάποιο στοιχείο εκεί μέσα που να έχει σημασία αλλά ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αν είναι να γίνει κάτι χοντρό δεν πρόκειται να το μάθω από αυτές.

Πες μου τώρα για τον Υδράργυρο, κάνε μου πάλι σύγκριση που εσύ ξεκίνησες - εγώ δεν ανέφερα κανέναν άλλον πέραν των 'επισήμων' αναλυτών - κάνε συγκρίσεις ο ίδιος και προσπάθησε μετά να τις χρεώσεις σ' εμένα :smt005:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20603
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Ιουν 2023, 16:33

Bill Hicks έγραψε:
19 Ιουν 2023, 13:45
food for thought: δεδομένου ότι ο ΟΔΔΗΧ αξιοποιεί σταθερά (πλέον, μαλάκες ΔΥ :smt005: ) από το 2018 το 75% τών ταμειακών διαθέσιμων τών φορέων τής Γενικής Κυβέρνησης και ο βραχυπρόθεσμος δανεισμός έχει υπερδιπλασιαστεί επί καθεστώτος Kouli, μήπως αναγκαστικά συμπεραίνουμε ότι το Καθεστώς υπερδιπλασίασε τα ταμειακά διαθέσιμα τών φορέων τής Γενικής Κυβέρνησης; :smt017:003:
Ενδιαφέρον :roll:

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14188
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 19 Ιουν 2023, 16:46

Green Dragon έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:30
Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 12:58
Αυτά που λες, προφανώς γιά να μαζέψεις τα όσα άστοχα είπες, δεν βγάζει νόημα. Πάντοτε χρειάζεσαι να έχεις μιά εκτίμηση γιά την οικονομική κατάσταση. Εκεί τίθεται το ερώτημα, ποιόν να πιστέψεις; Τα πίπτοντα spreads, ή τον Υδράργυρο και τον Εθνοκοινωνιστή;
Τίποτα δεν μαζεύω και δεν αλλάζει αυτό που είπα - ότι οι λεγόμενοι αναλυτές είναι αγύρτες. Ούτε μία σοβαρή κρίση δεν έχουν προβλέψει χρονικά (μη χρονικές προβλέψεις έχουν ελάχιστη αξία) τόσες δεκαετίες τα λαγωνικά που εσύ εμπιστεύεσαι γιατί έχεις ανάγκη συστημικού μπαμπά.

Κοιτάζω τις εκτιμήσεις γιατί μπορεί να αντιληφθώ όντως κάποιο στοιχείο εκεί μέσα που να έχει σημασία αλλά ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αν είναι να γίνει κάτι χοντρό δεν πρόκειται να το μάθω από αυτές.

Πες μου τώρα για τον Υδράργυρο, κάνε μου πάλι σύγκριση που εσύ ξεκίνησες - εγώ δεν ανέφερα κανέναν άλλον πέραν των 'επισήμων' αναλυτών - κάνε συγκρίσεις ο ίδιος και προσπάθησε μετά να τις χρεώσεις σ' εμένα :smt005:
Ποιός μίλησε γιά αναλυτές; Από την πρώτη στιγμή μιλάω γιά τα spreads των ομολόγων. Αυτά διαμορφώνονται από κινήσεις αγοράς/πώλησης των ομολόγων, όχι απ'ό,τι λένε οι αναλυτές.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2257
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 19 Ιουν 2023, 16:51

Οργισμένος έγραψε:
19 Ιουν 2023, 13:17
Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 00:17
πατησιωτης έγραψε:
18 Ιουν 2023, 11:12
Πριν αρχίσει η κλωτσοπατινάδα με τη Γερμανία όλοι υπέθεταν ότι η ΕΕ θα διασώσει οποιαδήποτε χώρα κινδυνεύσει να χρεωκοπήσει παρ ότι αυτό δεν προβλέπεται - το αντίθετο μάλιστα - από τους κανονισμούς της.
Σου ανέφερε ήδη ότι τα σπρεντ έπεσαν όταν ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών το 2009 που έδιωξε ο Καραμανλής τον Αλογοσκούφη βγήκε και είπε ότι καμμιά χώρα δεν θα χρεωκοπήσει.
Τους αξιολογητές δεν τους ενδιαφέρει εάν τα ομόλογα θα τα πληρώσει το ελληνικό κράτος ή η ΕΕ.Αυτοί αξιολογούν την πιθανότητα να μην πληρωθούν.
Ισως η εκδίωξη Αλογοσκούφη να ήταν σε συνεννόηση με τη Γερμανία για να γίνει αυτή η δήλωση.Ανέλαβε ο Παπαθανασίου που επωφελούμενος από τα χαμηλά σπρεντ μετά τη δήλωση δανείσθηκε 45 δις για όλο το 2009.Αλλά δεν ελήφθησαν σοβαρά μέτρα.Ο Καραμανλής συγκάλεσε σύσκεψη πολιτικών αρχηγών και επειδή οι άλλοι αρνήθηκαν να τον υποστηρίξουν,δεν πήρε μέτρα.
Το φθινόπωρο βγήκε ο Παπανδρέου,ανακοίνωσε ότι το έλλειμμα προβλέπεται θηριώδες και αρνήθηκε να πάρει μέτρα και άρχισε να τσακώνεται με τη Γερμανία για το ποιός θα πληρώσει τα ομόλογα.Ε,τότε άρχισε να χτυπάει συναγερμός.
Σωστά, αλλά εγώ δεν μίλησα κάν γιά αξιολογητές. Εγώ κοιτάω τα spreads, που αυτά είναι πιό αξιόπιστα από τις εκθέσεις των οίκων αξιολόγησης, αφού οι μεταβολές τους συμβαίνουν μέσω τής τοποθέτησης χρημάτων. Αυτή την στιγμή, το spread του 10ετούς έναντι του αντίστοιχου τής Ιταλίας είναι αρνητικό. Είναι δυνατόν να κάνουν λάθος αυτοί που διαχειρίζονται τα επενδεδυμένα δις και να είναι σωστοί ο Υδράργυρος και ο Εθνοκοινωνιστής;
Φυσικα και ειναι δυνατον. Μιλαμε για τερατα διανοησης, τι να κλασουν αγορες και πρασιν αλογα;;;
Οι αγορές γελοιοποιήθηκαν στην περίπτωση της Ελλάδας
Απλά τα κράτη κράτησαν όρθιους κάποιους δανειστές αντί να πάρουν ότι άξιζαν, δηλαδή μια πουτσοτριχα
Μιλάμε για άσχετα κωλοζωα

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20603
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Ιουν 2023, 16:55

Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:46
Green Dragon έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:30
Τίποτα δεν μαζεύω και δεν αλλάζει αυτό που είπα - ότι οι λεγόμενοι αναλυτές είναι αγύρτες. Ούτε μία σοβαρή κρίση δεν έχουν προβλέψει χρονικά (μη χρονικές προβλέψεις έχουν ελάχιστη αξία) τόσες δεκαετίες τα λαγωνικά που εσύ εμπιστεύεσαι γιατί έχεις ανάγκη συστημικού μπαμπά.

Κοιτάζω τις εκτιμήσεις γιατί μπορεί να αντιληφθώ όντως κάποιο στοιχείο εκεί μέσα που να έχει σημασία αλλά ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αν είναι να γίνει κάτι χοντρό δεν πρόκειται να το μάθω από αυτές.

Πες μου τώρα για τον Υδράργυρο, κάνε μου πάλι σύγκριση που εσύ ξεκίνησες - εγώ δεν ανέφερα κανέναν άλλον πέραν των 'επισήμων' αναλυτών - κάνε συγκρίσεις ο ίδιος και προσπάθησε μετά να τις χρεώσεις σ' εμένα :smt005:
Ποιός μίλησε γιά αναλυτές; Από την πρώτη στιγμή μιλάω γιά τα spreads των ομολόγων. Αυτά διαμορφώνονται από κινήσεις αγοράς/πώλησης των ομολόγων, όχι απ'ό,τι λένε οι αναλυτές.
Εγώ τους αναλυτές κοροϊδεύω, όχι τα spreads, τα spreads είναι αριθμοί, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν αριθμούς :D

Το θέμα μου είναι η πρόβλεψη μιας κρίσης χρονικά πριν αυτή ξεκινήσει, όταν ξεκινήσει είναι συνήθως αργά. Μόλις άρχισε η άνοδος των spreads ξεκίνησαν σιγά σιγά οι αναλυτές να μιλούν για κρίση, στην αρχή κάποιοι έκαναν dismiss την ιδέα αλλά όσο χειροτέρευε καταλάβαιναν ότι δεν ήταν μια μικρή αναταραχή στο 'καρδιογράφημα'. Το ίδιο και για το τελείωμα της κρίσης, οι περισσότεροι δεν το πίστευαν και προέβλεπαν συνέχιση και μεγένθυνση της καταστροφής μέχρι που τα γεγονότα τους διέψευσαν και σταδιακά ανασκεύασαν αφού πείστηκαν ότι όντως τελείωσε. Τελικά δηλαδή κάνουν περιγραφή αυτών που συμβαίνουν, όχι πρόβλεψη :P

Ο τερματισμός της κρίσης ήταν πρακτικά πολιτική απόφαση (εκτυπωτής ΕΚΤ). Δεν γινόταν κανείς να ξέρει πότε θα άλλαζε γραμμή η ΕΚΤ.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2257
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 19 Ιουν 2023, 16:56

Green Dragon έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:55
Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:46
Green Dragon έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:30
Τίποτα δεν μαζεύω και δεν αλλάζει αυτό που είπα - ότι οι λεγόμενοι αναλυτές είναι αγύρτες. Ούτε μία σοβαρή κρίση δεν έχουν προβλέψει χρονικά (μη χρονικές προβλέψεις έχουν ελάχιστη αξία) τόσες δεκαετίες τα λαγωνικά που εσύ εμπιστεύεσαι γιατί έχεις ανάγκη συστημικού μπαμπά.

Κοιτάζω τις εκτιμήσεις γιατί μπορεί να αντιληφθώ όντως κάποιο στοιχείο εκεί μέσα που να έχει σημασία αλλά ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αν είναι να γίνει κάτι χοντρό δεν πρόκειται να το μάθω από αυτές.

Πες μου τώρα για τον Υδράργυρο, κάνε μου πάλι σύγκριση που εσύ ξεκίνησες - εγώ δεν ανέφερα κανέναν άλλον πέραν των 'επισήμων' αναλυτών - κάνε συγκρίσεις ο ίδιος και προσπάθησε μετά να τις χρεώσεις σ' εμένα :smt005:
Ποιός μίλησε γιά αναλυτές; Από την πρώτη στιγμή μιλάω γιά τα spreads των ομολόγων. Αυτά διαμορφώνονται από κινήσεις αγοράς/πώλησης των ομολόγων, όχι απ'ό,τι λένε οι αναλυτές.
Εγώ τους αναλυτές κοροϊδεύω, όχι τα spreads, τα spreads είναι αριθμοί, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν αριθμούς :D

Το θέμα μου είναι η πρόβλεψη μιας κρίσης χρονικά πριν αυτή ξεκινήσει, όταν ξεκινήσει είναι συνήθως αργά. Μόλις άρχισε η άνοδος των spreads ξεκίνησαν σιγά σιγά οι αναλυτές να μιλούν για κρίση, στην αρχή κάποιοι έκαναν dismiss την ιδέα αλλά όσο χειροτέρευε καταλάβαιναν ότι δεν ήταν μια μικρή αναταραχή στο 'καρδιογράφημα'. Το ίδιο και για το τελείωμα της κρίσης, οι περισσότεροι δεν το πίστευαν και προέβλεπαν συνέχιση και μεγένθυνση της καταστροφής μέχρι που τα γεγονότα τους διέψευσαν και σταδιακά ανασκεύασαν αφού πείστηκαν ότι όντως τελείωσε. Τελικά δηλαδή κάνουν περιγραφή αυτών που συμβαίνουν, όχι πρόβλεψη :P

Ο τερματισμός της κρίσης ήταν τελικά πολιτική απόφαση (εκτυπωτής ΕΚΤ). Δεν γινόταν κανείς να ξέρει πότε θα άλλαζε γραμμή η ΕΚΤ.
Ο θυρωρός πιο καλά τα καταφέρνει από τις αγορές

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16059
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Ιουν 2023, 17:13

Νετο Γκουερινο έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:56
Green Dragon έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:55
Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:46
Ποιός μίλησε γιά αναλυτές; Από την πρώτη στιγμή μιλάω γιά τα spreads των ομολόγων. Αυτά διαμορφώνονται από κινήσεις αγοράς/πώλησης των ομολόγων, όχι απ'ό,τι λένε οι αναλυτές.
Εγώ τους αναλυτές κοροϊδεύω, όχι τα spreads, τα spreads είναι αριθμοί, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν αριθμούς :D

Το θέμα μου είναι η πρόβλεψη μιας κρίσης χρονικά πριν αυτή ξεκινήσει, όταν ξεκινήσει είναι συνήθως αργά. Μόλις άρχισε η άνοδος των spreads ξεκίνησαν σιγά σιγά οι αναλυτές να μιλούν για κρίση, στην αρχή κάποιοι έκαναν dismiss την ιδέα αλλά όσο χειροτέρευε καταλάβαιναν ότι δεν ήταν μια μικρή αναταραχή στο 'καρδιογράφημα'. Το ίδιο και για το τελείωμα της κρίσης, οι περισσότεροι δεν το πίστευαν και προέβλεπαν συνέχιση και μεγένθυνση της καταστροφής μέχρι που τα γεγονότα τους διέψευσαν και σταδιακά ανασκεύασαν αφού πείστηκαν ότι όντως τελείωσε. Τελικά δηλαδή κάνουν περιγραφή αυτών που συμβαίνουν, όχι πρόβλεψη :P

Ο τερματισμός της κρίσης ήταν τελικά πολιτική απόφαση (εκτυπωτής ΕΚΤ). Δεν γινόταν κανείς να ξέρει πότε θα άλλαζε γραμμή η ΕΚΤ.
Ο θυρωρός πιο καλά τα καταφέρνει από τις αγορές
Στο συμπαν σου.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2257
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 19 Ιουν 2023, 17:17

Οργισμένος έγραψε:
19 Ιουν 2023, 17:13
Νετο Γκουερινο έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:56
Green Dragon έγραψε:
19 Ιουν 2023, 16:55


Εγώ τους αναλυτές κοροϊδεύω, όχι τα spreads, τα spreads είναι αριθμοί, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν αριθμούς :D

Το θέμα μου είναι η πρόβλεψη μιας κρίσης χρονικά πριν αυτή ξεκινήσει, όταν ξεκινήσει είναι συνήθως αργά. Μόλις άρχισε η άνοδος των spreads ξεκίνησαν σιγά σιγά οι αναλυτές να μιλούν για κρίση, στην αρχή κάποιοι έκαναν dismiss την ιδέα αλλά όσο χειροτέρευε καταλάβαιναν ότι δεν ήταν μια μικρή αναταραχή στο 'καρδιογράφημα'. Το ίδιο και για το τελείωμα της κρίσης, οι περισσότεροι δεν το πίστευαν και προέβλεπαν συνέχιση και μεγένθυνση της καταστροφής μέχρι που τα γεγονότα τους διέψευσαν και σταδιακά ανασκεύασαν αφού πείστηκαν ότι όντως τελείωσε. Τελικά δηλαδή κάνουν περιγραφή αυτών που συμβαίνουν, όχι πρόβλεψη :P

Ο τερματισμός της κρίσης ήταν τελικά πολιτική απόφαση (εκτυπωτής ΕΚΤ). Δεν γινόταν κανείς να ξέρει πότε θα άλλαζε γραμμή η ΕΚΤ.
Ο θυρωρός πιο καλά τα καταφέρνει από τις αγορές
Στο συμπαν σου.
Στο δικό σου σύμπαν που οι αγορές είναι ατσιδες, δάνειζαν την Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την χρεοκοπία σχεδόν με το ίδιο επιτόκιο που δάνειζαν την Γερμανία
Αν η Ευρώπη δεν ήταν σοβιετια αυτοί που το αποφάσισαν αυτό,θα δούλευαν οχταμηνο ως σκουπίδιαριδες στον δήμο Αγρινίου και μετά άνεργοι

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4097
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Εκτροχιάστηκε το δημόσιο χρέος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 19 Ιουν 2023, 22:49

Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2023, 00:11
nrg έγραψε:
18 Ιουν 2023, 14:45
Αρχέλαος έγραψε:
18 Ιουν 2023, 11:14



Σχετικά με τον εσωτερικό δανεισμό, δηλαδή τα repos, υπήρξε πρώτα μεθόδευση των Σαμαρά-Βενιζέλου αλλά πρόσκαιρη, ενόψει εκλογών και ολοκλήρωσης της πέμπτης αξιολόγησης.
Οι Τσίπρας-Καμμένος, την έκαναν πολιτική με στόχο και το περίφημο μαξιλάρι.
Έτσι, παρέδωσαν 22 δις ευρώ repos, το 2019.
Η κυβέρνηση Μητσοτάκη το 2022, τα έφτασε στα 50 δις ενώ σε μεγαλύτερο βαθμό άρχισε να τα χρησιμοποιεί.
Aυτά τα δάνεια ουσιαστικά τα 47 δις ευρώ έχουν γίνει μακροχρόνιος δανεισμός.
Με τέτοιο εσωτερικό δανεισμό, υπάρχει πάντοτε το ρίσκο να διαφοροποιηθεί κάτι και μετά να αστοχήσει η όλη διαδικασία.
Μάλιστα, όπως βλέπουμε παραπάνω, προ πανδημίας αναλώθηκαν 7 δις ευρώ και παρά το ότι λόγω τουρισμού, το δεύτερο εξάμηνο του 2019 τα έσοδα ήταν αρκετά.

Είναι σημαντική η ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας.
:goodpost:

Εικόνα
Αρα, γιατί είναι κρυμμένο αυτό το χρέος, αφού υπάρχει σε όλα τα ενημερωτικά δελτία;
Τίποτα δεν είναι "κρυφό".
Το θέμα είναι τι περνά στην δημοσιότητα και τι βαρύτητα του δίνουν.

Πχ το 2017 ο Σταικούρας ανησυχούσε που τα ρέπος έφτασαν τα 12 δις.
https://www.capital.gr/arthra/3202771/r ... n-anifora/
Κάτι τέτοιο όμως στερεί ρευστότητα από την πραγματική οικονομία... έλεγε...

Μόλις έγινε Υπ. Οικ. τα έφτασε στα 50 δις.

Προφανώς ανησυχούσε γιατί τα 12 δις ήταν λίγα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών