Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Dorian
Δημοσιεύσεις: 2847
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 24 Αύγ 2023, 19:33

Πέρα από τα χιλιοειπωμενα πολιτικά και την φιλελεύθερη πολιτική της νουδουλας, να πούμε και κάτι πρακτικό οποίου πιάνουν τα χέρια του , στην Ελλάδα του Κυριάκου είναι μαστ η κατοχή και αγορά ... αλυσοπρίονου. Να έχεις σπίτι εξοχικό επιχείρηση και γύρω σου να είναι ζούγκλα πας και τα θερίζεις όλα χωρίς πολλά πολλά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30035
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 19:54

Χρυσοβαλάντης έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:28
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:09
Α καλά.
Τι καλά; Ποιο αφήγημα σου χάλασαν;
Τι θες ρε;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27224
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Αύγ 2023, 20:03

Dorian έγραψε:
24 Αύγ 2023, 19:33
Πέρα από τα χιλιοειπωμενα πολιτικά και την φιλελεύθερη πολιτική της νουδουλας, να πούμε και κάτι πρακτικό οποίου πιάνουν τα χέρια του , στην Ελλάδα του Κυριάκου είναι μαστ η κατοχή και αγορά ... αλυσοπρίονου. Να έχεις σπίτι εξοχικό επιχείρηση και γύρω σου να είναι ζούγκλα πας και τα θερίζεις όλα χωρίς πολλά πολλά.
Και έρχεται το Δασαρχείο και σου κόβει τον κ@λο. :102:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25362
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Αύγ 2023, 20:08

Γκοτζμπενι έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:24
Awesomatic έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:23

Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο. Μπορείς να χτίσεις νόμιμα και μόνος σου εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες άδειες.
Και σε ποιον κολλας τα οικοδομικα ενσημα;
Ποιος υπογραφει νομιμα για τα υδραυλικα τα ηλεκτρολογικα τα δομικα κτλ κτλ που εκαναν 3 ασχετοι με τα χερια τους;
Τι ειναι αυτα που λες;
εννοείς ότι δεν μπορείς πχ να πάρεις ένα σπίτι σε ένα χωριό και να το επισκευάσεις μόνος σου;
Είναι παράνομο;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Αύγ 2023, 20:11

σχεδον ολα ειναι αυθαιρετα οποτε εκει παταει και ο εφιαλτακης :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 24 Αύγ 2023, 20:22

Awesomatic έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:36
Γκοτζμπενι έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:24
Awesomatic έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:23

Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο. Μπορείς να χτίσεις νόμιμα και μόνος σου εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες άδειες.
Και σε ποιον κολλας τα οικοδομικα ενσημα;
Σε κανέναν; Απουσιάζει σχέση εξαρτημένης εργασίας και άρα απαλλάσσεται.

Υπογραφές για τις μελέτες (στατική, αντισεισμική, ηλεκτρικών εγκαταστάσεων κλπ) χρειάζονται έλεγχο αλλά εφόσον κατά τον έλεγχο βρεθούν να καλύπτουν τις απαιτήσεις του εκάστοτε κώδικα ο ελεγκτής υπογράφει κανονικά. Η ιδιοκατασκευή εφόσον περνάει τους απαραίτητους ελέγχους είναι απολύτως νόμιμη.
Δεν ισχύει αυτό.
Πληρώνεις για ένσημα ακόμα και αν εργάζεσαι ο ίδιος, το ποσό δεν είναι και αμελητέο.
Μόνο έτσι κλείνει ο φάκελος.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 24 Αύγ 2023, 20:25

foscilis έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:58
EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Αύγ 2023, 09:52
Να ρωτήσω κάτι, το σπίτι ήταν όντως αυθαίρετο;
Η Αγία Παρασκευή Αχαρνών είναι στο σχέδιο πόλεως με το διάταγμα 16/3/93 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 329Δ/7/4/93, δηλαδή εδώ και 30.5 χρόνια.

Εδώ έχουμε το δευτεροφανές να καθυβρίζονται σαν καταπατητές άνθρωποι με νομιμότατα σπίτια επιεδή... επέτρεψαν τριγύρω να υπάρχουν πεύκα.

Και λέω δευτεροφανές αντί για πρωτοφανές γιατί πριν 5 χρόνια έτσι έβριζε ο ροζ κατιμάς τους κατοίκους στο Μάτι (επίσης με σχέδιο πόλεως από το... 1960, όταν δεν υπήρχε ούτε μισό πεύκο στην περιοχή).
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12232
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Αύγ 2023, 20:36

Και αν ο ανθρωπος ηταν οικοδομος και οι γιοι του ηλεκτρολογος και υδραυλικος και ειναι η δουλεια τους οι οικοδομες, το σκεφτηκε κανεις;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27224
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Αύγ 2023, 20:56

Thor έγραψε:
24 Αύγ 2023, 20:36
Και αν ο ανθρωπος ηταν οικοδομος και οι γιοι του ηλεκτρολογος και υδραυλικος και ειναι η δουλεια τους οι οικοδομες, το σκεφτηκε κανεις;
Άπαξ και βγει άδεια από την Πολεοδομία αυτόματα εμπλέκεται το ΙΚΑ/ΕΦΚΑ και πληρώνεις ένσημα ανάλογα με το έργο.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12232
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Αύγ 2023, 21:05

Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2023, 20:56
Thor έγραψε:
24 Αύγ 2023, 20:36
Και αν ο ανθρωπος ηταν οικοδομος και οι γιοι του ηλεκτρολογος και υδραυλικος και ειναι η δουλεια τους οι οικοδομες, το σκεφτηκε κανεις;
Άπαξ και βγει άδεια από την Πολεοδομία αυτόματα εμπλέκεται το ΙΚΑ/ΕΦΚΑ και πληρώνεις ένσημα ανάλογα με το έργο.
Ε, αυτο δεν σημαινει οτι δεν το εκτισαν νομιμα, μπορει να εχουν πληρωσει τα ενσημα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Γκοτζμπενι
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2023, 01:16

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκοτζμπενι » 24 Αύγ 2023, 21:59

Beria έγραψε:
24 Αύγ 2023, 20:08
εννοείς ότι δεν μπορείς πχ να πάρεις ένα σπίτι σε ένα χωριό και να το επισκευάσεις μόνος σου;
Είναι παράνομο;
Εξαρταται απο το τι θα επισκευασουν
Πχ δεν μπρουν να επισκευασουν τα θεμελια.
Δεν μπορουν να κανουν εξ αρχης τα ηλεκτρολογικα κτλ κτλ κτλ

Γκοτζμπενι
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2023, 01:16

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκοτζμπενι » 24 Αύγ 2023, 22:03

Αρχέλαος έγραψε:
24 Αύγ 2023, 20:22
Δεν ισχύει αυτό.
Πληρώνεις για ένσημα ακόμα και αν εργάζεσαι ο ίδιος, το ποσό δεν είναι και αμελητέο.
Μόνο έτσι κλείνει ο φάκελος.
Το καλυτερο ειναι το εξης
Ας πουμε οτι για να χτισουν σε εσενα εργαστηκαν 10 ανθρωποι επι 30 ημερες
Δεν ενδιαφερει κανεναν
Οι οικοδομοι εχουν καταφερει το εξης
Να πληρωνεις ενσημα για οσα ατομα εκτιμησει μια επιτροπη απο τις δηλωμενες εργασιες
Η επιτροπη δηλαδη θα σε υποχρεωσει πχ να πληρωσεις ενσημα για 20 ατομα για 50 ημερες

Και δεν φτανει αυτο!!!!Τα επιπλεον ενσημα θα πανε σε ατομα που δεν εχουν εργαστει ποτε στο σπιτι σου :blm::blm:

Προκυπτουν λοιπον επιπλεον ενσημα για ατομα που εργαστηκαν αλλα δεν αντιστοιχουν στο ποσο δουλεψαν και κουφια ενσημα για ατομα που δεν εργαστηκαν ποτε

Ο συνδικαλισμος στα καλυτερα του

Γκοτζμπενι
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2023, 01:16

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκοτζμπενι » 24 Αύγ 2023, 22:15

Αρίστος έγραψε:
24 Αύγ 2023, 17:18

Tα ιδια ελεγες και για τους ιδιοκτητες στο Ματι;

.

Εγω που θυμαμαι ,θυμαμαι ξεκαθαρα εσενα αλλους Ζαιους τους Μπαγκς Μπανυ κτλ να εχετε βγαλει στον τακο τον ιδιοκτητη του οικοπεδου στο Ματι απο το οποιο ειχες προσβαση στην παραλια με σκαλια και να τον κατηγορειτε για 27 θανατους.
Και θυμαμαι τοτε εμενα να τον υπερασπιζομαι.
Τελικα αποδειχτηκε οτι ο ανθρωπος δεν ειχε καμια παρανομια.
Συνεχισε τωρα να μιλας για παντελονια

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Αύγ 2023, 22:25

Αρίστος έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:24
nostromos έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:20


όπως το έχτισε πριν έτσι θα το ξαναχτίσει...η φωτιά είναι φυσική καταστροφη


Σε σχεση με την εποχη που το εκτισε τα υλικα οικοδομης παιζει να εχουν ακριβηνει εως και 2000% πανω.

Γι' αυτο καποτε ολοι εκτιζαν στην Ελλαδα και πλεον δεν τους φτανει ο μισθος ουτε για 15 μερες.

.
Τι 2000%, πλάκα κάνεις; Κάπου 5000% έχουν ανέβει.

Πριν τριάντα χρόνια που ξεκίνησε αυτός να χτίζει το σπίτι, σχεδόν όλοι οι πελάτες μου χτίζανε κι από μια μεζονέτα κάθε 2-3 μήνες. Δικιά μου τράπεζα είχα ανοίξει, θυμάμαι.

Αρίστο, κόψε κανένα μέτρο ψάρι, θα τα σκοτώσω όλα λέμε... :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Αυτό το σπίτι που το έχτιζα εγώ με τον αδελφό μου και τον πατέρα μου με τα χέρια, ποιος θα το ξαναχτίσει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 24 Αύγ 2023, 22:56

Χρυσοβαλάντης έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:31
Σέλευκας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 09:06
Κάποτε βλέπαμε διάφορους κλοσαρ να χτίζουν σπίτια μέσα σε ρέματα τα οποία μετά τα έπαιρναν τα νερά. Τώρα βλέπουμε να χτίζουν μέσα στα πεύκα αλλά δεν είναι φτωχοί. Είναι κυνηγοί ευδαιμονίας.
Το θέμα είναι ότι το κράτος είναι άχρηστο. Εσύ έχεις πληροφορίες ότι οι άνθρωποι είναι παράνομοι; Ακόμα κι αν είναι αυτό βρήκες να σχολιάσεις;
Δεν είναι παράνομοι. Είναι ηλίθιοι.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών