Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί εξαίρεσης βουλευτών από τον περιορισμό μετακίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Απρ 2020, 09:19

Αρχέλαος έγραψε:
19 Απρ 2020, 23:10
stavmanr έγραψε:
19 Απρ 2020, 20:01
Cav, σου έχω και επιστολή της ένωσης δικαστών

" (...) - Η ΚΥΑ Δ1α/Γ.Ποικ20036 (ΦΕΚ Β΄ 986/22.03.2020) για την εφαρμογή του μέτρου της καθολικής απαγόρευσης μετακίνησης, συνοδεύτηκε από εξαιρέσεις που συμπεριλαμβάνουν τα μέλη της κυβέρνησης, τους βουλευτές και την ηγεσία της τοπικής αυτοδιοίκησης, ήτοι φορείς άσκησης κρατικής εξουσίας, παραλείποντας να εντάξει στις δικαιολογημένες εξαιρέσεις από το μέτρο τους δικαστές και εισαγγελείς. Είναι άμεση ανάγκη να διορθωθεί αυτή η θεσμικά προβληματική αστοχία και να διευκρινισθεί ότι οι δικαστές και εισαγγελείς εξαιρούνται από την απαγόρευση μετακίνησης, που αφορά στα υπηρεσιακά τους καθήκοντα με την επίδειξη κάθε εγγράφου, που αποδεικνύει την ιδιότητά τους. Εφόσον η λειτουργία των δικαστηρίων της χώρας δεν έχει σταματήσει, αλλά συνεχίζεται μέσα στα πλαίσια που έχουν ορισθεί από την KYA Δ1α/ΓΠ.οικ.18176 (ΦΕΚ 864Β΄/15-03-2020) η ρύθμιση θα βοηθήσει να αντιμετωπιστούν οι πρακτικές δυσκολίες, που θα ανακύψουν ιδίως με τις μετακινήσεις των δικαστών και εισαγγελέων που υπηρετούν σε δικαστήρια εκτός Αττικής, καθώς και εκτέλεσης καθηκόντων που δεν έχουν ανασταλεί με την τελευταία ΚΥΑ, όπως η δημοσίευση αποφάσεων. Ειδικά δε για τους εισαγγελικούς λειτουργούς, οι ανάγκες αυξημένης ευελιξίας στον τρόπο εκτέλεσης της υπηρεσίας τους είναι σε πολλές περιπτώσεις ασύμβατες με περιορισμούς μετακίνησης, που θα δημιουργούσαν απρόβλεπτα προσκόμματα. (...) "
https://www.lawandorder.gr/Article/7303 ... ukloforias

Μάλιστα ζητά πλήρη ελευθερία κίνησης ("ανάγκες αυξημένης ευελιξίας"), όπως στους βουλευτές, καί στους εισαγγελείς, καθώς είναι αδιανόητο ο εισαγγελέας να προδίδει το σκοπό της μετακίνησής του σε όργανό της τάξης, όταν μπορεί ακριβώς κάποια υπόθεση να αφορά όργανο της τάξης ή κάποιο θέμα αυξημένης ευαισθησίας.
Έχεις δίκιο. Ωστόσο πολιτικά χρειάζεται μία φειδώ στις μετακινήσεις. Δηλαδή το να φύγει αύριο ο Βαρουφάκης για Αθήνα έτσι στα ξεκούδουνα κάπου δημιουργεί μία αρνητική χροιά.
Κακώς. :102:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Απρ 2020, 13:46

Συμπέρασμα:
Ζώντας σε μια χώρα όπως η Ελλάδα με παράλογη γραφειοκρατία και εμμονές, όπου οι άνθρωποι εργάζονται τις περισσότρες ώρες από όλους τους άλλους Ευρωπαίους για να παράξουν μόνο ρακόμελα και τίλιο επειδή αναλώνονται σε ατελείωτα meeting τριχοτομώντας την τρίχα, δεν μπορύν να διακρίνουν για τι ο λιμενόμπατσος έκανε μαλακία στον Βαρουφάκη. Λυπάμαι.Δεν θα συζητήσω άλλο, είναι πολιτισμικό χάσμα, δεν είναι σνομπισμός, είναι προστασία της υγείας μου, μπορεί αυτό να μεταδίδεται.
Ordem e Progresso.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 20 Απρ 2020, 13:51

https://www.independent.co.uk/news/worl ... 59091.html
Coronavirus: Australian minister resigns after visiting holiday home during lockdown
https://news.sky.com/story/scotlands-ch ... n-11969073
Scotland's chief medical officer resigns after breaching lockdown by visiting second home
Συμπέρασμα
Μονο σε μια χωρα γεματη ρακομελιστας ειναι δυνατον να δικαιολογειται η καραμπαμπια του βαρουφακη ( ξες ποιος ειμαι γω ρε)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11584
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 20 Απρ 2020, 19:35

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2020, 21:45

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Από την μια βρίσκεις ότι ο λιμενικός θα πρέπει να υποθέσει ότι δεν υπάρχει παραβίαση, γιατί θα πρέπει να υποθέσει ότι ο Χ Βαρουφάκης βρίσκεται όπου βρίσκεται για λόγους εργασίας, από την άλλην βρίσκεις ότι ο λιμενικός θα πρέπει να υποθέσει ότι ο Χ είναι βουλευτής.

Ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει ποιοι είναι βουλευτές ούτε έχει δικαίωμα να υποθέσει ότι δεν υπάρχει παραβίαση.
Λιμενικός που υπηρετεί στην Αίγινα ή γύρω, δεν ξέρει το Βαρουφάκη... Οκ! :)
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2020, 21:45
Αν ο Χ αποδειχτεί ότι είναι βουλευτής, κατά τον έλεγχο, θα πρέπει αμέσως μετά να αποδειχθεί ότι η μετακίνησή του είναι νομότυπη. Και δεν είναι νομότυπη αν δεν μεταβαίνει για εργασιακές ανάγκες ή για έναν από τους προκαθορισμένους λόγους.

Πραγματικά, στ' αρχίδια μας αν έχει πράγματα στο σπίτι του στην Αίγινα. Ας το έχει δηλωμένο σαν μόνιμη κατοικία. Δεν μπορεί ο κάθε μαλάκας να αποφασίζει ότι επειδή έχει κι αλλού σπίτι, ξαφνικά θα μεταβεί εκεί γιατί έτσι γουστάρει. Ένα σωρό κόσμος έχει κι αλλού σπίτια ή έχει δηλωμένη διαφορετική κατοικία απ' αυτήν που πρακτικά μένει, αλλά είναι υποχρεωμένος να κάτσει στ' αβγά του γιατί έτσι λέει το κράτος. Δεν μπορούν να ισχύουν διαφορετικοί νόμοι για τους πολιτικούς.
Μεταβαίνει για εργασιακές ανάγκες. Εκεί ήταν το "πολιτικό γραφείο του". Τα χαρτιά του, ο υπολογιστής και ότι χρειάζεται για να κάνει τηλεδιασκέψεις με τα όργανα του κόμματος, κοινωνικούς φορείς , και κάθε απαραίτητη παρέμβαση στην τηλεόραση, και στα μέσα γενικώς.

Ένας βουλευτής δεν μπορεί να μεταβεί στο πολιτικό του γραφείο από το σπίτι του, στην Κηφισιά, στο κέντρο ή στη Γλυφάδα;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Απρ 2020, 19:39

talaipwros έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:51
https://www.independent.co.uk/news/worl ... 59091.html
Coronavirus: Australian minister resigns after visiting holiday home during lockdown
https://news.sky.com/story/scotlands-ch ... n-11969073
Scotland's chief medical officer resigns after breaching lockdown by visiting second home
Συμπέρασμα
Μονο σε μια χωρα γεματη ρακομελιστας ειναι δυνατον να δικαιολογειται η καραμπαμπια του βαρουφακη ( ξες ποιος ειμαι γω ρε)
και από δίπλα και ο εισαγγελέας που θέλει να πάει στο χωριό του για Πάσχα οπότε μην τον ρωτάει ο μπάτσος πού πηγαίνει γιατί μπορεί να ερευνά τον ίδιο τον μπάτσο ΛΟΛ είπαμε το να είσαι θεσμικό πρόσωπο στην Ελλάδα σημαίνει σου ανήκουν οι θεσμοί, δεν τους ανήκεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2020, 22:34

Spiros252 έγραψε:
20 Απρ 2020, 19:35
Μεταβαίνει για εργασιακές ανάγκες. Εκεί ήταν το "πολιτικό γραφείο του". Τα χαρτιά του, ο υπολογιστής και ότι χρειάζεται για να κάνει τηλεδιασκέψεις με τα όργανα του κόμματος, κοινωνικούς φορείς , και κάθε απαραίτητη παρέμβαση στην τηλεόραση, και στα μέσα γενικώς.

Ένας βουλευτής δεν μπορεί να μεταβεί στο πολιτικό του γραφείο από το σπίτι του, στην Κηφισιά, στο κέντρο ή στη Γλυφάδα;
Δεν ισχυρίστηκε τίποτα απ' αυτά ο Βαρουφάκης. Απλά είπε στον λιμενικό «ξες ποιος είμαι εγώ, παλιολινάτσα;»

Όχι, μωρή βρόμα, δεν ξέρω ποιος είσαι και δεν είμαι υποχρεωμένος. Είμαι υποχρεωμένος να κάνω έλεγχο σε όσους πιστεύω ότι πρέπει να κάνω έλεγχο.

Αυτό θα του έλεγα εγώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Απρ 2020, 22:41

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2020, 21:45
Αν ο Χ αποδειχτεί ότι είναι βουλευτής, κατά τον έλεγχο, θα πρέπει αμέσως μετά να αποδειχθεί ότι η μετακίνησή του είναι νομότυπη. Και δεν είναι νομότυπη αν δεν μεταβαίνει για εργασιακές ανάγκες ή για έναν από τους προκαθορισμένους λόγους.
:D
Όσο πάει και το κάνεις χειρότερο... Προσπαθώντας να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι βουτάς ακόμα περισσότερο στην άβυσσο της παραδοξολογίας.

Δεν υπάρχει βεβαίωση μετακίνησης βουλευτών, δημάρχων, και πρωθυπουργών.
Υπάρχουν η βεβαίωση τύπου Α για τους εργαζόμενους (και αυτοαπασχολούμενους) και η βεβαίωση τύπου Β για τους 6 σκοπούς μετακίνησης που περιγράφονται εκεί.

Ο βουλευτής δεν είναι ούτε εργαζόμενος (να έχει εργοδότη), ούτε αυτοαπασχολούμενος, ούτε και εμπίπτει η δραστηριότητά του σε φύλαξη γριών, άσκηση με σκύλο ή χωρίς κλπ ώστε να υποχρεούται να γράφει βεβαιώσεις μετακίνησης.

Οι βουλευτές δεν έχουν καμία υποχρέωση να φέρουν μαζί τους οποιαδήποτε βεβαίωση. Το αναλύσαμε. Το διάβασες από νομικό του Δ.Δ. αφού δεν σου έκανε η δική μας ανάλυση, το διάβασες κι από επιστολή της Ένωσης Δικαστών.

Επιμένεις για καθαρά εγωιστικούς λόγους.

Ο λιμενικός θα τη γλιτώσει αποκλειστικά και μόνο επειδή ο Βαρουφάκης δεν τραβά το σκοινί δικαστικά. Αν όμως επιμείνει ο ίδιος ή ο προϊστάμενός του, το πιθανότερο είναι να βρεθεί υπόλογος για παράβαση καθήκοντος και να αναγκαστεί να παρακολουθήσει μαθήματα τηλεκατάρτισης για ...παράβαση Λοιμώνας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 20 Απρ 2020, 22:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2020, 22:43

Πουθενά δεν λέει η επιστολή αυτό που λες ούτε η ΠΝΠ το λέει και δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι λέει ο συριζαίος νομικός για να καλύψει την κωλάθρα του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Απρ 2020, 22:48

hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2020, 22:43
Πουθενά δεν λέει η επιστολή αυτό που λες ούτε η ΠΝΠ το λέει και δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι λέει ο συριζαίος νομικός για να καλύψει την κωλάθρα του.
Σκέψου πόσο εκτός θέματος είσαι όταν δεν ξέρεις ότι ο Βαρουφάκης, όχι μόνο δεν είναι στο Σύριζα, αλλά είναι ανταγωνιστής (πολιτικά) του Σύριζα.

Όπως έγραψα και πριν 3-4 ποστς έχεις καταφέρει να είσαι τελείως λάθος σε κάθε σου ποστ σε αυτό το νήμα.
Είναι ένα επίτευγμα, από μία άποψη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2020, 22:50

Γιατί; Πού μίλησα για το τι είναι ο Βαρουφάκης; Για τον συριζαίο νομικό σου λέω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Απρ 2020, 22:57

hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2020, 22:50
Γιατί; Πού μίλησα για το τι είναι ο Βαρουφάκης; Για τον συριζαίο νομικό σου λέω.
Έγραψες ότι ο "συριζαίος νομικός γράφει άρθρο στην ΕΦΣΥΝ για να καλύψει τον πισινό του Βαρουφάκη"
Είσαι σοβαρός; Ξέρεις πού ζεις; Ξέρεις ποια η πολιτική κατάσταση στη χώρα σου και ποια τα κόμματα στη Βουλή;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2020, 23:11

Η ΕΦΣΥΡ είναι μια αριστερή φυλλάδα, από τις πιο κίτρινες. Όλα τα κόμματα της Αριστεράς είναι αποχρώσεις του ίδιο κατιμά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ο Βαρουφάκης πουλάει τσαμπουκά και σπάει την καραντίνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Απρ 2020, 10:26

Έχω μια τραγωδία στα χέρια μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Εδώ συνομιλούν σαν παλιοί φίλοι δύο τύποι. Ο ένας είναι το μουσικό μου είδωλο, τεράστιος καλλιτέχνης, ακτιβιστής και πολυεκατομμυριούχος και ο άλλος ο βδελυρός Βαρουφάκης.



Γιάνη, γιατί μπλέκεις στα ηλίθια σχέδια σου τους ήρωες της νιότης μου; Άντε γαμήσου μαλάκα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών