Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21600
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Αύγ 2022, 10:47

foscilis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:58
ST48410 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:36

Νομίζω ότι υπερβάλλουμε. Δηλαδή όλο το Παρίσι σου φαίνεται έκτρωμα; Δεν το σχεδίασαν Γάλλοι αρχιτέκτονες;
Το μεγαλύτερο κομμάτι του ιστορικού Παρισιού που μας φαίνεται ωραίο όχι, δεν το σχεδίασαν Γάλλοι αρχιτέκτονες αλλά τεχνίτες. Αν αναφέρεσαι στην κεντρική πόλη με τη μορφή που έχει χονδρικά σήμερα (μεγάλες λεωφόροι, πάρκα κλπ) αυτό το σχεδίασε ένας ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ το 1850, ο George-Eugene Haussmann που σαν διοικητής του Παρισιού απέκτησε υπερεξουσίες να απαλλοτριώσει κατά βούληση και σαν αποτέλεσμα κατεδάφισε το μεγαλύτερο κομμάτι της μεσαιωνικής πόλης.

Η μοντέρνα αρχιτεκτονική των πτυχιούχων είναι κάτι πολύ καινούριο και ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της είναι ότι δεν επιχειρεί να φτιάξει κάτι όμορφο και οργανικά ενταγμένο στο περιβάλλον, αλλά να επιβάλλει την συνήθως προκλητική αντίληψη του αρχιτέκτονα για το τι είναι όμορφο και πώς πρέπει να μοιάζει το περιβάλλον. Είναι ανοιχτά εχθρική απέναντι στις ανθρώπινες ανάγκες γιατί οι κοινοί άνθρωποι θεωρούνται αδαή σκουλήκια.

Αυτή η φωτογραφία νομίζω τα λέει όλα:


[img]https://i.postimg.cc/mDgyy9v8/qyls ... .jpg[/img]

παιδική χαρά με γύρω-γύρω-όλοι που δε γυρίζει γιατί ΕΓΩ.
ρε πούστη πόσο γουστάρω να διαβάζω τον φόσι
ο τρόπος γραφής του είναι τόσο προκλητικός, άμεσος και συνάμα διασκεδαστικός :)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 10:49

Ο Φόσι είναι ένας ανεξάρτητος τύπος, μη ενταγμένος.
Κάθε τέτοιος τύπος, ακόμη κι αν κάνει χοντρά λάθη σε πολλές περιπτώσεις, είναι απλά εξαιρετικός στον τρόπο που γράφει.

Πήξαμε στους (αν)ιδεολογικά προσκείμενους και τους πολιτικά θρησκόληπτους.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24643
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Αύγ 2022, 11:12

ST48410 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 03:15
foscilis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:58
ST48410 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:36

Νομίζω ότι υπερβάλλουμε. Δηλαδή όλο το Παρίσι σου φαίνεται έκτρωμα; Δεν το σχεδίασαν Γάλλοι αρχιτέκτονες;
Το μεγαλύτερο κομμάτι του ιστορικού Παρισιού που μας φαίνεται ωραίο όχι, δεν το σχεδίασαν Γάλλοι αρχιτέκτονες αλλά τεχνίτες. Αν αναφέρεσαι στην κεντρική πόλη με τη μορφή που έχει χονδρικά σήμερα (μεγάλες λεωφόροι, πάρκα κλπ) αυτό το σχεδίασε ένας ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ το 1850, ο George-Eugene Haussmann που σαν διοικητής του Παρισιού απέκτησε υπερεξουσίες να απαλλοτριώσει κατά βούληση και σαν αποτέλεσμα κατεδάφισε το μεγαλύτερο κομμάτι της μεσαιωνικής πόλης.

Η μοντέρνα αρχιτεκτονική των πτυχιούχων είναι κάτι πολύ καινούριο και ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της είναι ότι δεν επιχειρεί να φτιάξει κάτι όμορφο και οργανικά ενταγμένο στο περιβάλλον, αλλά να επιβάλλει την συνήθως προκλητική αντίληψη του αρχιτέκτονα για το τι είναι όμορφο και πώς πρέπει να μοιάζει το περιβάλλον. Είναι ανοιχτά εχθρική απέναντι στις ανθρώπινες ανάγκες γιατί οι κοινοί άνθρωποι θεωρούνται αδαή σκουλήκια.

Αυτή η φωτογραφία νομίζω τα λέει όλα:


[img]https://i.postimg.cc/mDgyy9v8/qyls ... .jpg[/img]

παιδική χαρά με γύρω-γύρω-όλοι που δε γυρίζει γιατί ΕΓΩ.
Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά είναι προβληματικό να συμφωνήσουμε με μια τέτοια θεώρηση και να την γενικεύσουμε σε όλη την μοντέρνα αρχιτεκτονική. Η αρχιτεκτονική (όταν είναι τέχνη και όχι απλή κατασκευή κτιρίων που δεν πέφτουν και εξυπηρετούν βασικές ανάγκες) απαιτεί πρωτοτυπία. Η πρωτοτυπία συνήθως ενοχλεί. Και κάποιες φορές μπορεί να φτάσεις και σε κάτι που είναι λιγότερο λειτουργικό και περισσότερο επίδειξη/πρόταση.
Αν όμως καταργήσεις την γενεσιουργό αιτία που οδηγεί την δυτική τέχνη εκεί, θα μέναμε σε προϊστορικές καλύβες και τα μνημεία μας θα ήταν στην καλύτερη περίπτωση πυραμίδες.

Επίσης λάβε υπόψη πως η Τέχνη παράγει κατά 99,999% μετριότητες (και ανάμεσα σε αυτές εκτρώματα) και τα αριστουργήματα είναι το υπόλοιπο. Αν θέλεις να έχεις αριστουργήματα δεν υπάρχει δυστυχώς κανένας άλλος τρόπος παρά να δοκιμάζουν την τύχη τους πολλοί με διάφορες ιδέες. Και ας ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα παράξουν μετριότητες. Η εναλλακτική είναι να πούμε τέρμα οι νεωτερισμοί και να φτιάχνουμε copy paste κτίσματα σε μια ασφαλή και δοκιμασμένη συνταγή. Να γεμίσουμε ας πούμε τις πόλεις με νεοκλασικά. Ή ναούς σαν τον Παρθενώνα. Ο λαός θα χαίρεται αλλά κάτι τέτοιο είναι απολύτως αντιπνευματικό. Και έχει πολλαπλές αρνητικές συνέπειες.
Σαν τι αρνητικές συνέπειες;

Τι κακό έχει δηλαδή σχεδόν οποιοσδήποτε παραδοσιακος οικισμός και ιστορικό κέντρο πόλης οπουδήποτε στον πλανήτη;

Μπορείς να πεις ότι έχει διαφορά λειτουργικά θέματα κυρίως σχετικά με τους περιορισμένους πόρους και την έλλειψη "υψηλού επιπεδου" θεασης, ξερωγω υπερβολικα στενά δρομάκια ή χτίσιμο εκεί που πλημμυρίζει αλλά πνευματικά δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι ξεσκίζει όλους μα όλους τους πτυχιούχους αρχιτεκτονες που εφαρμόζουν τις ίδιες μπανιέρες με τον ίδιο ακριβώς σκοπό, να επιβάλλουν το εγώ τους.

Η διαφορά είναι ίδια με αυτήν που έχει η παραδοσιακή μουσική σε σχέση με αυτήν των μεγκα σταρ τραγουδοποιών όπως ο Mark Ronson. Εκτός που ο Ronson όντως ενδιαφέρεται να αρέσει το έργο του στις μάζες και να ομορφαίνει την καθημερινότητά τους, όχι να τους επιβάλλει κάτι που ενστικτωδως οι ίδιες βρίσκουν απωθητικό και θαυμάζουν μόνο οι συνάδελφοί του.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Αύγ 2022, 11:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:11
ST48410 έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:05

Όλοι όσοι εργαζόμαστε και χρησιμοποιούμε το κέντρο καθημερινά το ξέραμε και το περιμέναμε. Σταδιακά θα υπάρξει περισσότερος κόσμος που θα κάνει χρήση της νέας λωρίδας. Προχθές πχ είδα κάποια οχήματα να την χρησιμοποιούν για πρόχειρο παρκινγκ. Αλλά εκτιμώ ότι το χάος που ζήσαμε 2 χρόνια τώρα δεν δικαιολογείται και το όποιο όφελος δεν εκτιμήθηκε σωστά. Δεν θα κατέβουν όλοι από τα σκιερά κυρίως πεζοδρόμια να σουλατσάρουν στον ήλιο ούτε τα ποδήλατα είναι τόσα που να αξίζει όλο αυτό. Ο μάξιμουμ αριθμός των ποδηλάτων που έχω δει ταυτόχρονα είναι 2. Συνήθως 1 ή κανένα. Πιο συχνά πετυχαίνω ηλεκτρικό πατίνι πάνω στα παλιά πεζοδρόμια.

Για την ανάπλαση της πλατείας Συντάγματος δεν έχω γνώμη. Θα περάσω να δω από κοντά και θα πω. Οι μισοξεραμένες ζαρντινιέρες όμως είναι μια αηδία και μισή.
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω ποιους εξυπηρετούν τα ποδηλατοδρόμια στο Σύνταγμα.
εμένα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21600
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Αύγ 2022, 11:28

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:11
ST48410 έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:05

Όλοι όσοι εργαζόμαστε και χρησιμοποιούμε το κέντρο καθημερινά το ξέραμε και το περιμέναμε. Σταδιακά θα υπάρξει περισσότερος κόσμος που θα κάνει χρήση της νέας λωρίδας. Προχθές πχ είδα κάποια οχήματα να την χρησιμοποιούν για πρόχειρο παρκινγκ. Αλλά εκτιμώ ότι το χάος που ζήσαμε 2 χρόνια τώρα δεν δικαιολογείται και το όποιο όφελος δεν εκτιμήθηκε σωστά. Δεν θα κατέβουν όλοι από τα σκιερά κυρίως πεζοδρόμια να σουλατσάρουν στον ήλιο ούτε τα ποδήλατα είναι τόσα που να αξίζει όλο αυτό. Ο μάξιμουμ αριθμός των ποδηλάτων που έχω δει ταυτόχρονα είναι 2. Συνήθως 1 ή κανένα. Πιο συχνά πετυχαίνω ηλεκτρικό πατίνι πάνω στα παλιά πεζοδρόμια.

Για την ανάπλαση της πλατείας Συντάγματος δεν έχω γνώμη. Θα περάσω να δω από κοντά και θα πω. Οι μισοξεραμένες ζαρντινιέρες όμως είναι μια αηδία και μισή.
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω ποιους εξυπηρετούν τα ποδηλατοδρόμια στο Σύνταγμα.
εμένα
εσύ δεν ζεις καν στην Ελλάδα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70750
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Αύγ 2022, 11:36

foscilis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:12
ST48410 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 03:15
foscilis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:58


Το μεγαλύτερο κομμάτι του ιστορικού Παρισιού που μας φαίνεται ωραίο όχι, δεν το σχεδίασαν Γάλλοι αρχιτέκτονες αλλά τεχνίτες. Αν αναφέρεσαι στην κεντρική πόλη με τη μορφή που έχει χονδρικά σήμερα (μεγάλες λεωφόροι, πάρκα κλπ) αυτό το σχεδίασε ένας ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ το 1850, ο George-Eugene Haussmann που σαν διοικητής του Παρισιού απέκτησε υπερεξουσίες να απαλλοτριώσει κατά βούληση και σαν αποτέλεσμα κατεδάφισε το μεγαλύτερο κομμάτι της μεσαιωνικής πόλης.

Η μοντέρνα αρχιτεκτονική των πτυχιούχων είναι κάτι πολύ καινούριο και ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της είναι ότι δεν επιχειρεί να φτιάξει κάτι όμορφο και οργανικά ενταγμένο στο περιβάλλον, αλλά να επιβάλλει την συνήθως προκλητική αντίληψη του αρχιτέκτονα για το τι είναι όμορφο και πώς πρέπει να μοιάζει το περιβάλλον. Είναι ανοιχτά εχθρική απέναντι στις ανθρώπινες ανάγκες γιατί οι κοινοί άνθρωποι θεωρούνται αδαή σκουλήκια.

Αυτή η φωτογραφία νομίζω τα λέει όλα:


[img]https://i.postimg.cc/mDgyy9v8/qyls ... .jpg[/img]

παιδική χαρά με γύρω-γύρω-όλοι που δε γυρίζει γιατί ΕΓΩ.
Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά είναι προβληματικό να συμφωνήσουμε με μια τέτοια θεώρηση και να την γενικεύσουμε σε όλη την μοντέρνα αρχιτεκτονική. Η αρχιτεκτονική (όταν είναι τέχνη και όχι απλή κατασκευή κτιρίων που δεν πέφτουν και εξυπηρετούν βασικές ανάγκες) απαιτεί πρωτοτυπία. Η πρωτοτυπία συνήθως ενοχλεί. Και κάποιες φορές μπορεί να φτάσεις και σε κάτι που είναι λιγότερο λειτουργικό και περισσότερο επίδειξη/πρόταση.
Αν όμως καταργήσεις την γενεσιουργό αιτία που οδηγεί την δυτική τέχνη εκεί, θα μέναμε σε προϊστορικές καλύβες και τα μνημεία μας θα ήταν στην καλύτερη περίπτωση πυραμίδες.

Επίσης λάβε υπόψη πως η Τέχνη παράγει κατά 99,999% μετριότητες (και ανάμεσα σε αυτές εκτρώματα) και τα αριστουργήματα είναι το υπόλοιπο. Αν θέλεις να έχεις αριστουργήματα δεν υπάρχει δυστυχώς κανένας άλλος τρόπος παρά να δοκιμάζουν την τύχη τους πολλοί με διάφορες ιδέες. Και ας ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα παράξουν μετριότητες. Η εναλλακτική είναι να πούμε τέρμα οι νεωτερισμοί και να φτιάχνουμε copy paste κτίσματα σε μια ασφαλή και δοκιμασμένη συνταγή. Να γεμίσουμε ας πούμε τις πόλεις με νεοκλασικά. Ή ναούς σαν τον Παρθενώνα. Ο λαός θα χαίρεται αλλά κάτι τέτοιο είναι απολύτως αντιπνευματικό. Και έχει πολλαπλές αρνητικές συνέπειες.
Σαν τι αρνητικές συνέπειες;

Τι κακό έχει δηλαδή σχεδόν οποιοσδήποτε παραδοσιακος οικισμός και ιστορικό κέντρο πόλης οπουδήποτε στον πλανήτη;

Μπορείς να πεις ότι έχει διαφορά λειτουργικά θέματα κυρίως σχετικά με τους περιορισμένους πόρους και την έλλειψη "υψηλού επιπεδου" θεασης, ξερωγω υπερβολικα στενά δρομάκια ή χτίσιμο εκεί που πλημμυρίζει αλλά πνευματικά δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι ξεσκίζει όλους μα όλους τους πτυχιούχους αρχιτεκτονες που εφαρμόζουν τις ίδιες μπανιέρες με τον ίδιο ακριβώς σκοπό, να επιβάλλουν το εγώ τους.

Η διαφορά είναι ίδια με αυτήν που έχει η παραδοσιακή μουσική σε σχέση με αυτήν των μεγκα σταρ τραγουδοποιών όπως ο Mark Ronson. Εκτός που ο Ronson όντως ενδιαφέρεται να αρέσει το έργο του στις μάζες και να ομορφαίνει την καθημερινότητά τους, όχι να τους επιβάλλει κάτι που ενστικτωδως οι ίδιες βρίσκουν απωθητικό και θαυμάζουν μόνο οι συνάδελφοί του.
Συμφωνώ με το φόσι. Είναι άλλο ένα "πρωτοποριακό" έργο τέχνης σε μια άκρη ή και στη μέση μιας πλατείας που είναι δημόσιος χώρος χαλάρωσης και άλλο ένα περιβάλλον που έχει τον ανθρωποδιώκτη επειδή... τέχνη.

Αυτό στην ουσία είναι καταπάτηση του δημόσιου χώρου.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Αύγ 2022, 11:39

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:28
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:11


Κι εγώ δεν καταλαβαίνω ποιους εξυπηρετούν τα ποδηλατοδρόμια στο Σύνταγμα.
εμένα
εσύ δεν ζεις καν στην Ελλάδα
λάθος. πλέον όχι μόνο ζω, αλλά και μεγαλουργώ στην ελλάδα του κυριάκου μητσοτάκη
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21600
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Αύγ 2022, 11:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:36
foscilis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:12
ST48410 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 03:15


Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά είναι προβληματικό να συμφωνήσουμε με μια τέτοια θεώρηση και να την γενικεύσουμε σε όλη την μοντέρνα αρχιτεκτονική. Η αρχιτεκτονική (όταν είναι τέχνη και όχι απλή κατασκευή κτιρίων που δεν πέφτουν και εξυπηρετούν βασικές ανάγκες) απαιτεί πρωτοτυπία. Η πρωτοτυπία συνήθως ενοχλεί. Και κάποιες φορές μπορεί να φτάσεις και σε κάτι που είναι λιγότερο λειτουργικό και περισσότερο επίδειξη/πρόταση.
Αν όμως καταργήσεις την γενεσιουργό αιτία που οδηγεί την δυτική τέχνη εκεί, θα μέναμε σε προϊστορικές καλύβες και τα μνημεία μας θα ήταν στην καλύτερη περίπτωση πυραμίδες.

Επίσης λάβε υπόψη πως η Τέχνη παράγει κατά 99,999% μετριότητες (και ανάμεσα σε αυτές εκτρώματα) και τα αριστουργήματα είναι το υπόλοιπο. Αν θέλεις να έχεις αριστουργήματα δεν υπάρχει δυστυχώς κανένας άλλος τρόπος παρά να δοκιμάζουν την τύχη τους πολλοί με διάφορες ιδέες. Και ας ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα παράξουν μετριότητες. Η εναλλακτική είναι να πούμε τέρμα οι νεωτερισμοί και να φτιάχνουμε copy paste κτίσματα σε μια ασφαλή και δοκιμασμένη συνταγή. Να γεμίσουμε ας πούμε τις πόλεις με νεοκλασικά. Ή ναούς σαν τον Παρθενώνα. Ο λαός θα χαίρεται αλλά κάτι τέτοιο είναι απολύτως αντιπνευματικό. Και έχει πολλαπλές αρνητικές συνέπειες.
Σαν τι αρνητικές συνέπειες;

Τι κακό έχει δηλαδή σχεδόν οποιοσδήποτε παραδοσιακος οικισμός και ιστορικό κέντρο πόλης οπουδήποτε στον πλανήτη;

Μπορείς να πεις ότι έχει διαφορά λειτουργικά θέματα κυρίως σχετικά με τους περιορισμένους πόρους και την έλλειψη "υψηλού επιπεδου" θεασης, ξερωγω υπερβολικα στενά δρομάκια ή χτίσιμο εκεί που πλημμυρίζει αλλά πνευματικά δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι ξεσκίζει όλους μα όλους τους πτυχιούχους αρχιτεκτονες που εφαρμόζουν τις ίδιες μπανιέρες με τον ίδιο ακριβώς σκοπό, να επιβάλλουν το εγώ τους.

Η διαφορά είναι ίδια με αυτήν που έχει η παραδοσιακή μουσική σε σχέση με αυτήν των μεγκα σταρ τραγουδοποιών όπως ο Mark Ronson. Εκτός που ο Ronson όντως ενδιαφέρεται να αρέσει το έργο του στις μάζες και να ομορφαίνει την καθημερινότητά τους, όχι να τους επιβάλλει κάτι που ενστικτωδως οι ίδιες βρίσκουν απωθητικό και θαυμάζουν μόνο οι συνάδελφοί του.
Συμφωνώ με το φόσι. Είναι άλλο ένα "πρωτοποριακό" έργο τέχνης σε μια άκρη ή και στη μέση μιας πλατείας που είναι δημόσιος χώρος χαλάρωσης και άλλο ένα περιβάλλον που έχει τον ανθρωποδιώκτη επειδή... τέχνη.

Αυτό στην ουσία είναι καταπάτηση του δημόσιου χώρου.
είναι ακόμα ένα μέρος του όλου κόνσεπτ του να μας "ξεβλαχέψουν" εκ των άνω οι οικονομικές κ πολιτικές ελιτ που έχουν όλο το μυαλό ενώ εμείς είμαστε ακόμη σε πριμιτιφ στάδιο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Αύγ 2022, 11:44

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Αύγ 2022, 23:05
Δεν είναι ακριβώς έτσι πάντως. Δηλαδή πολλές φορές λόγω της πίεσης ή της έντονα εκπεφρασμενης δυσαρέσκειας μπορεί να αλλάξει ροτα ένας δημος.
οχι ο δημος αθηναιων του μπακογιαννη

τα χριστουγεννα πχ υπηρξε παλλαικη αντιδραση για τα 200 χιλιαρικα που στοιχισε η συναυλια του ρουβα στον λυκαβηττο χωρις θεατες αλλα οχι μονο εγινε η συναυλια κανονικα αλλα και η συνεδριαση του δημοτικου συμβουλιου στην οποια παρθηκε η αποφαση απουσιαζει παντελως απο το επισημο καναλι του δημου στο youtube - προφανως για να μην υπαρχουν τα πειστηρια για τις παπαριες που ειπωθηκαν για να δικαιολογηθουν τα αδικαιολογητα :102::102::102::102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70750
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Αύγ 2022, 11:47

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 11:39

είναι ακόμα ένα μέρος του όλου κόνσεπτ του να μας "ξεβλαχέψουν" εκ των άνω οι οικονομικές κ πολιτικές ελιτ που έχουν όλο το μυαλό ενώ εμείς είμαστε ακόμη σε πριμιτιφ στάδιο
Και ο Πικιώνης σε "πριμιτίφ" στάδιο ήταν. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40873
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2022, 13:09

gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:26
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:26
gassim έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:05


Αφού δεν είχες δει ούτε πως ήταν πριν, ούτε πως είναι τώρα. :102:
Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Δεν χρειάζεται, αρκεί που ξέρω οτι μένεις 500 χλμ μακρια.
Σωστά. Και μιας και είμαστε στο 1530, ένα τόσο μεγάλο ταξίδι είναι αδιανόητο. Α, κάτσε. Δεν είμαστε στο 1530.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21235
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 05 Αύγ 2022, 14:03

Τελευταία υπάρχουν και θέματα που συμφωνώ με τον Δαπέργολα :o

Μήπως πρέπει να αρχίσω να πανικοβάλλομαι γιατρέ; :-?


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Αύγ 2022, 14:17

gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:26
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:26
gassim έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:05


Αφού δεν είχες δει ούτε πως ήταν πριν, ούτε πως είναι τώρα. :102:
Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Δεν χρειάζεται, αρκεί που ξέρω οτι μένεις 500 χλμ μακρια.
Και 5000χλμ μακριά από την Αγγλία ξέρωγω, ήθελες να πεις ότι χρειάζεται τι;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21600
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Αύγ 2022, 14:18

georgebi έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:03
Τελευταία υπάρχουν και θέματα που συμφωνώ με τον Δαπέργολα :o

Μήπως πρέπει να αρχίσω να πανικοβάλλομαι γιατρέ; :-?


Εικόνα
γιατί και να βγει πιστεύετε ότι θα είναι αληθινή; :lol:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Αύγ 2022, 14:20

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:18
georgebi έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:03
Τελευταία υπάρχουν και θέματα που συμφωνώ με τον Δαπέργολα :o

Μήπως πρέπει να αρχίσω να πανικοβάλλομαι γιατρέ; :-?


Εικόνα
γιατί και να βγει πιστεύετε ότι θα είναι αληθινή; :lol:
Νουδουλικά είναι, γιατί όχι;
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών