στο νήμα αυτό

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21861
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Φεβ 2023, 13:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
10 Φεβ 2023, 19:04
Miss him yet?

Εικόνα
Εσύ; Δεν σού φτάνουν οι παλιοί (βλ. μπούμερς) με ιδιόκτητα σπίτια, γουστάρεις να είναι κι αυτοί που δεν πλήρωσαν για την απόκτηση τους; Βραβείο μεγαλομ... θά πάρεις στο τέλος, αν συνεχίσεις να μένεις στο νοίκι.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24048
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2023, 13:13

Ασέβαστος έγραψε:
11 Φεβ 2023, 12:25
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:41


Η ένσταση μου είναι στην ηδονή που νιώθει επειδή θα χάσουν κάποιοι άνθρωποι τα σπίτια τους. Φυσικά μέσα σε αυτούς υπάρχουν και κατ'ιδεολογια μπαταχτσηδες αλλά οι περισσότεροι δεν είναι. Αυτός που θέλει εξαρχής να κάνει τη μαιμουδια έχει σκεφτεί και τρόπους να καλυφθεί. Ειδικά τότε που έδιναν δάνεια με περιουσιακά στοιχεία ένα παπί και δύο δέντρα. Δε πάει να πάρει κανείς σπίτι να βάλει μέσα τα παιδιά του με τη λογική, Στα τέτοια μου ας μείνουν στο δρόμο σε λίγα χρόνια.
εχεις τη λαθος εντυπωση οτι οι ανθρωποι ειναι εξυπνοι.
Σε αυτό συμφωνώ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21861
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Φεβ 2023, 13:16

Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 12:11
Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 12:07
Cecily Anne έγραψε:
11 Φεβ 2023, 11:45


Nαι, καταλαβαίνεις ότι το νήμα δεν αφορά Πακιστανούς που την έκαναν σωστά; Διότι δεν έκαναν πρώτη κατοικία φαντάζομαι κλπ κλπ. Επίσης, φυσικά και έχει δικαίωμα να νιώθει ηδονή. Η μισή Ελλάδα πήρε στεγαστικό και το αποπληρώνει μέχρι τη σύνταξη, μαλάκες είναι; Άλλοι δε δανείστηκαν και τα σκάνε σε ενοίκιο. Ε τί να κάνουμε τώρα, οι υποχρεώσεις είναι υποχρεώσεις. Ξαναλέω, καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και πραγματικά δακρύβρεχτες ιστορίες με ασθένειες κλπ. αλλά αν ήταν οι υπόλοιποι εντάξει, οι 10-20 που εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία θα μπορούσαν να τύχουν διαφορετικής εκμετάλλευσης, δεν το ξέρεις. Όταν, όμως, μιλάμε με τέτοια νούμερα, ε τί περιμένεις;
Δεν είναι απλά 10 20 στόμα. Όταν η τράπεζες έδιναν κάργα τα δάνεια πήραν παρά πολλοί οι οποίοι με την κρίση τους ήρθαν όλα τούμπα. Το να ψαχτει ποιος πραγματικά μπορεί και ποιος όχι θα ήταν ένα σωστό μέτρο που θα ξεχώριζε τους μπαταχτσηδες από τους μη. Στους μπαταχτσηδες παίρνεις το ακίνητο ενώ σε αυτόν που δε μπορεί κανείς μια πιο ευνοϊκή ρύθμιση. Ηδονή όμως δε μπορώ να νιώσω πέρα από μια συγκεκριμένη κατηγορία που πίστεψε με εχει καλύψει τον κωλο της.
Ντιουντ, τί λες τώρα; :fp: Ξανά μανά, οι 9-10 που πιθανά είχαν σοβαρά θέματα, πχ υγείας, έχουν δικαιολογία και σαν ποσοστό, θα μπορούσε το κράτος να τους σώσει, αν οι υπόλοιποι δεν ήταν κόπανοι. Και, όχι, σε όσους ήρθαν τούμπα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Κάνεις άνοιγμα; Παίρνεις ρίσκο, έτσι δουλεύει η φάση. Αλλά δε νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι είναι στο τάργκετ γκρουπ του ειλικρινά.

ΥΓ. Ποιός σου είπε ότι δεν τους κυνηγούσαν για ρύθμιση;
Και τέλος πάντων, γιατί θεωρείται τόσο τραγικό να πας να νοικιάσεις όπως κάνουν τόσοι άλλοι;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25249
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 11 Φεβ 2023, 13:17

foscilis έγραψε:
10 Φεβ 2023, 15:43
"πρασινο φως σε 700.000 πλειστηριασμούς"

Εικόνα
:smt005:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35526
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Φεβ 2023, 13:24

Η λαική καραμανλική υπέρ των δανειοληπτών. :8)


https://www.naftemporiki.gr/frontpages/ ... ies/estia/

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24833
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Φεβ 2023, 13:36

Παιδια εγω σε αυτη τη ζωη και σε αυτη τη χωρα εχω μαθει οτι οποιος παρουσιαζει μελο ιστορια θελει να φαει λεφτα. Οι λιγοι που εχουν οντως μελο ιστορια δε στην κοπανανε στη μουρη οχι γιατι οι αληθινα φτωχοι ειναι περηφανοι (αντιστροφο μελο) αλλα γιατι ειναι κατι το τραυματικο για αυτους και δε γουσταρουν να το συζητανε παρεκτος με πολυ δικους τους ανθρωπους ή ψυχοθεραπευτες ή κατι τετοιο.


Εν προκειμενω δε συζηταμε αν θα χασουν το σπιτι τους αλλα αν θα ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ιδιοκτητο σπιτι χωρις να το πληρωσουν με τον τροπο που συμφωνησαν. Ολοι αυτοι αν τους το δωσεις και ειναι δικο τους και ερθει ενας Κινεζος να ακουμπησει τρακοσα χιλιαρικα μετρητα, ετσι και πουν "α οχι ειναι το ιερο κεραμυδι που εχω πανω απο την οικογενειακη μου εστια, δε γινεται να αλλαξει χερια για τρακοσα ψωροχιλιαρικα" ελατε να μου τρυπησετε τη μυτη. Ιερο κεραμυδι κλπ δακρυβρεχτα γινεται οταν και μονο οταν καλουνται να πληρωσουν λεφτα.

Περαιτερω αν τους πεις θα δωσει 300Κ ο Κινεζος αλλα επειδη χρωστας 210.000 και ο φορος ειναι 9 τελικα εσυ παιρνεις 81, θα αρχισουν "μα ειναι πραγματα αυτα, πηρα 120Κ δανειο ξεπληρωσα 30 και εχω βρεθει να χρωσταω αλλα 210 που τα πιο πολλα ειναι τοκοι κι ετσι θα δωσω το ιερο μου κεραμυδι για 81 ενω αξιζει 300";

Ολα αυτα ειναι χιλιοπαιγμενα εργα, οχι υποθετικα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Φεβ 2023, 13:44

foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2023, 13:36
Παιδια εγω σε αυτη τη ζωη και σε αυτη τη χωρα εχω μαθει οτι οποιος παρουσιαζει μελο ιστορια θελει να φαει λεφτα. Οι λιγοι που εχουν οντως μελο ιστορια δε στην κοπανανε στη μουρη οχι γιατι οι αληθινα φτωχοι ειναι περηφανοι (αντιστροφο μελο) αλλα γιατι ειναι κατι το τραυματικο για αυτους και δε γουσταρουν να το συζητανε παρεκτος με πολυ δικους τους ανθρωπους ή ψυχοθεραπευτες ή κατι τετοιο.


Εν προκειμενω δε συζηταμε αν θα χασουν το σπιτι τους αλλα αν θα ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ιδιοκτητο σπιτι χωρις να το πληρωσουν με τον τροπο που συμφωνησαν. Ολοι αυτοι αν τους το δωσεις και ειναι δικο τους και ερθει ενας Κινεζος να ακουμπησει τρακοσα χιλιαρικα μετρητα, ετσι και πουν "α οχι ειναι το ιερο κεραμυδι που εχω πανω απο την οικογενειακη μου εστια, δε γινεται να αλλαξει χερια για τρακοσα ψωροχιλιαρικα" ελατε να μου τρυπησετε τη μυτη. Ιερο κεραμυδι κλπ δακρυβρεχτα γινεται οταν και μονο οταν καλουνται να πληρωσουν λεφτα.

Περαιτερω αν τους πεις θα δωσει 300Κ ο Κινεζος αλλα επειδη χρωστας 210.000 και ο φορος ειναι 9 τελικα εσυ παιρνεις 81, θα αρχισουν "μα ειναι πραγματα αυτα, πηρα 120Κ δανειο ξεπληρωσα 30 και εχω βρεθει να χρωσταω αλλα 210 που τα πιο πολλα ειναι τοκοι κι ετσι θα δωσω το ιερο μου κεραμυδι για 81 ενω αξιζει 300";

Ολα αυτα ειναι χιλιοπαιγμενα εργα, οχι υποθετικα.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 11 Φεβ 2023, 17:51

700.000 ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ !!!!!

Ιδού που στηρίχτηκε ο Άρειος Πάγος, θεμέλιο κι αυτός της Δικτατορίας του Κεφαλαίου όπως άλλωστε οι Αστικές κυβερνήσεις και το Αστικό κοινοβούλιο, για να δικαιώσει τα FUNDS και τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας.
Και τα Κομμουνια έχουν το θράσος να επαναλαμβάνουν και σήμερα το "τι Πλαστήρας τι Παπάγος "


Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21861
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Φεβ 2023, 17:59

foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2023, 13:36
Παιδια εγω σε αυτη τη ζωη και σε αυτη τη χωρα εχω μαθει οτι οποιος παρουσιαζει μελο ιστορια θελει να φαει λεφτα. Οι λιγοι που εχουν οντως μελο ιστορια δε στην κοπανανε στη μουρη οχι γιατι οι αληθινα φτωχοι ειναι περηφανοι (αντιστροφο μελο) αλλα γιατι ειναι κατι το τραυματικο για αυτους και δε γουσταρουν να το συζητανε παρεκτος με πολυ δικους τους ανθρωπους ή ψυχοθεραπευτες ή κατι τετοιο.


Εν προκειμενω δε συζηταμε αν θα χασουν το σπιτι τους αλλα αν θα ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ιδιοκτητο σπιτι χωρις να το πληρωσουν με τον τροπο που συμφωνησαν. Ολοι αυτοι αν τους το δωσεις και ειναι δικο τους και ερθει ενας Κινεζος να ακουμπησει τρακοσα χιλιαρικα μετρητα, ετσι και πουν "α οχι ειναι το ιερο κεραμυδι που εχω πανω απο την οικογενειακη μου εστια, δε γινεται να αλλαξει χερια για τρακοσα ψωροχιλιαρικα" ελατε να μου τρυπησετε τη μυτη. Ιερο κεραμυδι κλπ δακρυβρεχτα γινεται οταν και μονο οταν καλουνται να πληρωσουν λεφτα.

Περαιτερω αν τους πεις θα δωσει 300Κ ο Κινεζος αλλα επειδη χρωστας 210.000 και ο φορος ειναι 9 τελικα εσυ παιρνεις 81, θα αρχισουν "μα ειναι πραγματα αυτα, πηρα 120Κ δανειο ξεπληρωσα 30 και εχω βρεθει να χρωσταω αλλα 210 που τα πιο πολλα ειναι τοκοι κι ετσι θα δωσω το ιερο μου κεραμυδι για 81 ενω αξιζει 300";

Ολα αυτα ειναι χιλιοπαιγμενα εργα, οχι υποθετικα.
:goodpost::bravo:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Φεβ 2023, 18:04

Βρέχει Δίκαιο

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24048
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2023, 18:06

Σ αυτά που λέει εδώ ο φοσι δεν έχει άδικο.
Όμως δεν ήταν λίγος ο κόσμος που είχε μια δουλειά ή επιχείρηση η οποία στην κρίση εγαμηθει. Ταυτόχρονα άλλαξαν τα επιτόκια και εκεί που είχαν κανονίσει τη ζωή τους να πληρώνουν πχ 700 το μήνα, βρέθηκαν να πρέπει να πληρώνουν χιλιάρικο ενώ ταυτόχρονα το εισόδημα μειώθηκε η εκμηδενιστηκε. Θα πρέπει αυτούς να τους πάρουν το λαιμο;
Ναι σαφέστατα όλη η κατάσταση τότε ήταν προβληματική και θα έπρεπε να ξέρουν πως γίνεται με 3000 το μήνα εισόδημα η τράπεζα να δίνει 200 και 300 μεγάλα δάνειο αλλά εδώ έχουν ευθύνη και οι τράπεζες. Οι τράπεζες από τη μια ανακεφαλαιοποιηθηκαν με χρήματα απέξω ενώ παράλληλα συνέχιζαν να ζητάνε τόκους πανωτόκια και ξανά πάλι κόντρα τόκους και πανωτόκια στα ήδη υπάρχοντα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Φεβ 2023, 18:12

Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 18:06
Σ αυτά που λέει εδώ ο φοσι δεν έχει άδικο.
Όμως δεν ήταν λίγος ο κόσμος που είχε μια δουλειά ή επιχείρηση η οποία στην κρίση εγαμηθει. Ταυτόχρονα άλλαξαν τα επιτόκια και εκεί που είχαν κανονίσει τη ζωή τους να πληρώνουν πχ 700 το μήνα, βρέθηκαν να πρέπει να πληρώνουν χιλιάρικο ενώ ταυτόχρονα το εισόδημα μειώθηκε η εκμηδενιστηκε. Θα πρέπει αυτούς να τους πάρουν το λαιμο;
Ναι σαφέστατα όλη η κατάσταση τότε ήταν προβληματική και θα έπρεπε να ξέρουν πως γίνεται με 3000 το μήνα εισόδημα η τράπεζα να δίνει 200 και 300 μεγάλα δάνειο αλλά εδώ έχουν ευθύνη και οι τράπεζες. Οι τράπεζες από τη μια ανακεφαλαιοποιηθηκαν με χρήματα απέξω ενώ παράλληλα συνέχιζαν να ζητάνε τόκους πανωτόκια και ξανά πάλι κόντρα τόκους και πανωτόκια στα ήδη υπάρχοντα.
ξεχωρα απο τη πλακα και σεβομενος οτι και στο πχορουμ θα υπαρχουν ατομα σε δυσκολια


Αν επεσε το εισοδημα τοτε ή κανεις διακανονισμο ( πληρωνεις λιγοτερο τοκοχρεωλυσιο) η ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΣΑΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Δεν καταλαβαινω γιατι αυτο δεν ειναι αποδεκτη λυση. Εισαι και παλι κερδισμενος απο την αυξηση της αξιας του ακινητου και απο οσους μηνες πληρωνες τοκο ( οχι τοκοχρεωλυσιο, τοκο) μικροτερο απο το ενοικιο της αντιστοιχης κατοικιας.


Αν δεν κανεις ενα απο τα παραπανω και απλως δεν πληρωνεις διοτι η πρωτη κατοικια προστατευεται, εισαι μπαταχτσης.

Διαφωνεις καπου;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24833
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Φεβ 2023, 18:33

Αν διαβασετε αρθρα του 2015-17, δηλαδη στο μεσοδιαστημα απο οταν ψηφιστηκε ο νομος μεχρι να αρχισουν οι πωλησεις, τους προτειναν οι τραπεζες ακομα και 90% κουρεμα (οπως ηταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ απο το νομο 12 μηνες πριν πουλησουν σε φαντ) και δεχόταν μονο ο ενας στους 40. Και ελεγε η αρθρογραφια μην ειστε μαλακες, το φαντ εχει τα μεσα να δει τι ακριβως λεφτα εχετε μαυρα ασπρα κοκκινα ακομα και στο εξωτερικο, θα σας ζητησει ο,τι μπορειτε να δωσετε μεχρι το τελευταιο ευρω και αν δεν το κανετε ή αν το συμφερει πιο πολυ θα σας το βγαλει στο σφυρι με συνοπτικες, δε θα ισχυει για παντα ο νομος Κατσελη ξερετε. Και ειμαστε εξι χρόνια μετα απο αυτο, 7 χρονια μετα την απορριψη του κουρεματος, 10 με 15 χρονια απο την τελευταια φορα που αυτοι οι ανθρωποι πληρωσαν μια δοση και συμπεριφερονται λες και τους ηρθε ουρανοκατεβατο. Συγνωμη 15 χρονια τζαμπα σπιτι, μπορεις πραγματικα να πεις οτι δε βοηθηθηκες; Τη χειροτερη κωλοτρυπα στη μεση των καπνοχωραφων στον καμπο του Αγρινιου να νοικιαζες μαζι με εννια πακιστανους, δεκα χιλιαδες ευρω εχεις πληρωσει ρε φιλε, εχεις βγαλει την ιδια κριση με ολους μας αλλα με δεκα χιλιαδες ευρω μικροτερα προβληματα. Ε φτανει.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Φεβ 2023, 18:37

foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2023, 18:33
Συγνωμη 15 χρονια τζαμπα σπιτι, μπορεις πραγματικα να πεις οτι δε βοηθηθηκες; Τη χειροτερη κωλοτρυπα στη μεση των καπνοχωραφων στον καμπο του Αγρινιου να νοικιαζες μαζι με εννια πακιστανους, δεκα χιλιαδες ευρω εχεις πληρωσει ρε φιλε, εχεις βγαλει την ιδια κριση με ολους μας αλλα με δεκα χιλιαδες ευρω μικροτερα προβληματα. Ε φτανει.
στη πραγματικοτητα βεβαια 15 χρονια τσαμπα σπιτι ειναι καμια κατοστη χιλιαδες

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21861
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στο νήμα αυτό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Φεβ 2023, 18:47

Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2023, 18:06
Σ αυτά που λέει εδώ ο φοσι δεν έχει άδικο.
Όμως δεν ήταν λίγος ο κόσμος που είχε μια δουλειά ή επιχείρηση η οποία στην κρίση εγαμηθει. Ταυτόχρονα άλλαξαν τα επιτόκια και εκεί που είχαν κανονίσει τη ζωή τους να πληρώνουν πχ 700 το μήνα, βρέθηκαν να πρέπει να πληρώνουν χιλιάρικο ενώ ταυτόχρονα το εισόδημα μειώθηκε η εκμηδενιστηκε. Θα πρέπει αυτούς να τους πάρουν το λαιμο;
Ναι σαφέστατα όλη η κατάσταση τότε ήταν προβληματική και θα έπρεπε να ξέρουν πως γίνεται με 3000 το μήνα εισόδημα η τράπεζα να δίνει 200 και 300 μεγάλα δάνειο αλλά εδώ έχουν ευθύνη και οι τράπεζες. Οι τράπεζες από τη μια ανακεφαλαιοποιηθηκαν με χρήματα απέξω ενώ παράλληλα συνέχιζαν να ζητάνε τόκους πανωτόκια και ξανά πάλι κόντρα τόκους και πανωτόκια στα ήδη υπάρχοντα.
Πέραν όλων, είναι σαφές ότι στην περίπτωση που βρεθείς ξαφνικά απένταρος, λόγω ατυχίας, συμφέρει να ξεπουλήσεις ό,τι έχεις και δεν έχεις. Αυτά τα 81 χιλιάρικα που θα εισπράξεις στο παράδειγμα του φοσ, θα σε βοηθήσουν να ανασάνεις και όταν αργότερα ισορροπήσεις μπορείς να αναδιοργανωθείς και να δεις περαιτέρω. Εάν δεν καταφέρεις ποτέ να σταθείς στα πόδια σου, τότε έχει λίγο νόημα να έχεις ιδιόκτητο σπίτι, αφού ούτε το ρεύμα του δεν θα μπορείς να πληρώσεις, επομένως πάλι θα αναγκαστείς να το πουλήσεις.

Από μακροοικονομικής σκοπιάς τώρα, αυτά που περιγράφεις φανερώνουν μιαν πρακτική και νοοτροπία που γινόταν επί εθνικού νομίσματος. Και πάλι όμως ΙΣΧΥΕΙ: και τότε όπως και τώρα, την κάθε κρατική παρέμβαση την πληρώνεις και εσύ, όχι μόνον ο κακός τραπεζίτης. Οι φορολογούμενοι θα πληρώσουν λόγω της φύσης της οικονομίας. Στα 700.000 σπίτια το σύνολο είναι σημαντικά δυσβάσταχτο για μιαν οικονομία των 11 εκατομμ. Φυσικά να πληρώσουν τον άνεργο που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και πού να κοιμηθεί το βράδυ. Όχι όμως ώστε να αποκτήσει δωρεάν περιουσία, την οποία αργότερα μπορεί να ρευστοποιήσει για οποιονδήποτε λόγο. Αυτό έγραψε ο φόσιλις.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών