ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Απρ 2019, 01:52

enaon έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:47
άλλη λύση στ αφού ξέρουμε οτι όλοι παίρνουν μίζες είναι να γίνουν νόμιμες με απόδειξη και φπα, σαν την αμερική, μπόνους. Λύσεις υπάρχουν γενικά, απλά πρέπει να μην μας τρελάνουν ενδιάμεσα.
Γενικώς καλό θα ήταν να δούμε τι γίνεται σε δυτικές χώρες με μεγάλη διαφθορά σε υψηλό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Απρ 2019, 01:53

ST48410 έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:49
enaon έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:30

υπάρχουν αδικήματα των Υπουργών που τελούνται κατά την άσκηση της εκτελεστικής λειτουργίας, και άλλα επ ευκαιρίας. Σημαντικό ειναι το Υπουργών. Ο αθανασίου ή ο κάθε ένας, ειναι ο εαυτός του και ο εκπρόσωπος του θεσμού ταυτόχρονα στην στιγμή. Μερικά πράγματα τα κάνει ώς υπουργός, μερίκά ώς αθανασίου που τυχαίνει να είναι υπουργός. Μίζα ώς υπουργός δεν μπορεί να πάρει λέει μία πλευρά, την πήρε ο αθανασίου που ήταν υπουργός, κάτω απο το τραπέζι, με την ευκαιρία του ρόλου. Όχι λεει ο αθανασίου, ο ρολος την πήρε, Θεσμικά.
Δεν νομίζω ότι θα βγάλουμε άκρη. Θα έπρεπε να είχαμε τις ερμηνείες των δικαστηρίων και να τις αξιολογήσουμε. Μου φαίνονται λογικά όσα είπε ο πατησιώτης. Αν έρθεις και μου δώσεις λεφτά για να σου περάσω ένα νόμο με χρηματίζεις λόγω της ιδιότητάς μου ως υπουργό και αναφορικά με πράξεις που θα κάνω στα πλαίσια των καθηκόντων μου. Αν με χρηματίσεις επειδή ξέρω τον Χ, Ψ και θέλεις μια μεσολάβηση για να σου κάνει αυτός ένα χατίρι πχ αυτό θα μου φαινόταν επ' ευκαιρίας.
Το θέμα είναι αν μπορεί να βελτιωθεί ο νόμος παρέχοντας την κατάλληλη προστασία στην άσκηση υπουργικού έργου και κλείνοντας παραθυράκια.
λογικά είναι ας εισαι ο χρηματιζόμενος :003:

Ειναι πιο απλό νομίζω. Ο ρόλος θεσμικά μπορεί να το κάνει; Αν μπορεί ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. Εσύ λές ο ρόλος θεσμικά μπορεί να παίρνει μίζες;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Απρ 2019, 02:00

enaon έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:53
Ειναι πολύ πιο απλό. Ο ρόλος θεσμικά μπορεί να το κάνει; Αν μπορεί ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. Εσύ λές ο ρόλος θεσμικά μπορεί να παίρνει μίζες;
Καταλαβαίνω τι λες. Αλλά αν πρόκειται για νομική ερμηνεία δεν έχει σημασία τι φαίνεται σωστό με βάση την κοινή λογική. Τι θα πει "μπορεί" νομικά; Αν θα το μεταφράσεις "επιτρέπεται" η απάντηση είναι προφανώς όχι. Αν το μεταφράσεις "έχει την δυνατότητα να παρανομήσει και να το κάνει", τότε η απάντηση αλλάζει. Αν ο ρόλος είναι ιδεατός και ηθικός τότε όχι. Δεν ξέρω πως στέκουν αυτά από νομικής άποψης.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Απρ 2019, 02:03

για να δεις τι στέκει νομικά, δες τον αθανασίου όταν εξηγεί οτι τελικά σάχλες έλεγε οτι αυτά τα λέει η επιστήμη, η γνώμη μου είναι αυτή λέει, έτσι νομίζω, είναι καθήκον.

δές στο 7:28, ξαφνικά έχει κάθε περίπτωση τις ιδιαιτερότητές της αλλα εξηγεί ότι όπως μοιάζει κλπ με πρώτη ματιά κλπ κλπ. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 16 Απρ 2019, 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Απρ 2019, 02:10

enaon έγραψε:
16 Απρ 2019, 02:03
για να δεις τι στέκει νομικά, δες τον αθανασίου όταν εξηγεί οτι τελικά σάχλες έλεγε οτι αυτά τα λέει η επιστήμη, η γνώμη μου είναι αυτή λέει, έτσι νομίζω, είναι καθήκον.

θές να στο βρώ; :)

Τι σημαίνει αυτό; Ότι υπάρχει δυνατότητα ερμηνείας του νόμου; Πολύ πιθανό. Αφού είπε ότι τελικά το δικαστήριο θα αποφανθεί. Αλλά σου είπε επίσης ότι το δικαστήριο έχει αποφανθεί σε ανάλογες περιπτώσεις και εκεί στηρίζει την γνώμη του. Αν λες ότι τελικά ο νόμος πρέπει να γίνει πιο ξεκάθαρος θα δεν είχα καμία αντίρρηση αλλά ρε συ τι αξία έχει η δική μου γνώμη για ένα τέτοιο θέμα;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Απρ 2019, 02:12

έ, ότι αξία έχει και η δική μου, το άλλο μισό του όλου για δύο σελίδες :)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Απρ 2019, 02:17

Υπάρχουν χρήστες εδώ που έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία ή και σχετικές γνώσεις για να πουν γιατί ένας νόμος διατυπώνεται έτσι ή αλλιώς ή γιατί διατυπώνεται γενικά μοιάζοντας να αφήνει μεγάλα περιθώρια ερμηνειών και παρερμηνειών. Εμείς νομίζω συμφωνήσαμε σε γενικές γραμμές στο τι ακούσαμε στο συγκεκριμένο video.

Την καλημέρα μου. :wave:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Απρ 2019, 02:22

αυτό αρκεί γιατί πήγαν να με τρελάνουν τα ρεμάλια, την καλήμερα μου επίσης :)

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Απρ 2019, 07:51

enaon έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:36
στ, λεει οτι η δωροδοκία ειναι κακούργημα για ολους, αλλα δυστυχώς όχι για τους υπουργούς, η επιστήμη φταίει λέει.
Προσοχή.
Για να υπάρχει το αδίκημα της δωροδοκίας θα πρέπει να υπάρχει κάποια παράνομη πράξη που συνοδεύει η λήψη των χρημάτων. Πχ. λέμε ότι ο τάδε υπάλληλος πήρε χρήματα ώστε να εκδώσει μία άδεια από το Δήμο που δεν έπρεπε να εκδοθεί, ή να αλλάξει τη σειρά προτεραιότητας ή ... κλπ. Χωρίς τη δεύτερη πράξη, δεν τεκμαίρεται δωροδοκία αλλά απλή ανταλλαγή χρημάτων.

Όπως έγραψα και παλαιότερα, το πρόβλημα των υπουργικών αποφάσεων στο συγκεκριμένο πλαίσιο είναι ότι αποτελούν νομικά κείμενα. Η δραστηριότητα του υπουργού είναι νομοθετική. Δεν μπορεί η νομοθετική δραστηριότητα που συνάδει με το συνταγματικό πλαίσιο να υπάγεται στα αδικήματα.

Έτσι, το πρόβλημα της απόδοσης κατηγορίας δωροδοκίας γίνεται πολύπλοκο όταν αποδίδεται σε πρόσωπα που ασκούν το νόμιμο νομοθετικό έργο, ακόμη κι αν όντως έλαβαν χρήματα για να εκδώσουν μία απόφαση. Καταλήγει να τους αποδίδονται άλλου τύπου κατηγορίες, όπως ξέπλυμα μαύρου χρήματος, και διάφορα φορολογικά αδικήματα ή ακόμα και ψευδές πόθεν έσχες.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Απρ 2019, 13:03

enaon έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:15
οχι στ, εξηγεί οτι δεν ειναι κακούργημα και δεν ανήκει στην πρώτη παράγραφο που όλοι είμαστε ίδιοι. Είναι υπουργικό καθήκον, πιστεύει. Δεν είναι πουθενά γραμμένο λέει, αλλά έτσι το αποφασίσανε μόνοι τους.

μαλακίες λέει, αλλά αυτό λέει και αυτό αποφασίζουν μόνοι τούς τόσα χρόνια όταν φτάνει στο ειδικό δικαστήριο, αφού εμείς τους κοιτάμε.

σου διαφεύγει ότι η αποσβεστική δεν είναι για κακουργήματα, είναι για πολιτικές πράξεις. Δεν υπάρχει διαχωρισμός μίζας και σκέψης, η μίζα θα μπορούσε να είναι ένα σκεπτικό.
Ακόμα ρε πστ μου! Η αποσβεστική αφορά το χρόνο παραγραφής του ΑΔΙΚΗΜΑΤΟΣ. Για τους κοινούς θνητούς τα αδικήματα έχουν χρόνο παραγραφής ανάλογα με το είδος (πταίσμα, πλημμέλημα, κακούργημα), για τους υπουργούς είναι η λήξη δύο συνόδων της βουλής μετά τη διάπραξη του αδικήματος.

Για ποινικά αδικήματα μιλάμε, όχι για πολιτικά.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Απρ 2019, 13:09

να ήσουν ξύπνιος εχθές να με εκνεύριζες, τώρα πέτυχα τον στ μόνο του και χορτασμένος λογική ισορροπία σας αγνοώ. :)

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 27 Απρ 2019, 19:31

Βενιζέλος «καίει» Άδωνη - Λοβέρδο: Η δωροδοκία δεν υπάγεται στο άρθρο 86 και δεν παραγράφεται

https://www.documentonews.gr/article/be ... ragrafetai

Στο συγκεκριμένο απόσπασμα ο Ε. Βενιζέλος σημειώνει:

"Άλλωστε η εφαρμογή του άρθρου 86 του Συντάγματος έχει πλέον εμπλουτιστεί από το νέο δεδομένο της ποινικής μεταχείρισης της διακίνησης μαύρου χρήματος, που δεν εμπίπτει στα χρονικά όρια του άρθρου 86 εφόσον διασώζεται το προϊόν εγκλήματος. Αυτό είναι μια ευκαιρία να συμφωνήσουμε ευρύτερα στο δημόσιο διάλογο ότι είναι άλλο εσφαλμένες η και επιβλαβείς επιλογές, που γίνονται με πολιτικά κριτήρια, αλλά χωρίς ποινικό δόλο και χωρίς προσωπικό όφελος, και άλλο τα άθλια φαινόμενα της δωροδοκίας ή της διακίνησης μαύρου χρήματος, η ποινική αντιμετώπιση των οποίων δεν παρεμποδίζεται από το άρθρο 86 του Συντάγματος, όπως και αν αυτό ερμηνευτεί".


Παλι υπέδαφος τα ξεφτιλομποτ.
παλι.
αλλαχτε νικ παιδια δε σας πιστευει ουτε διπλανο πισι πια.
η ξεφτιλα εχει και ορια. κι εσυ ο "σοβαρος", κάηκες, γινε πεπονι άργους, γινε νικαιώτης, άλλαξε.
λιγη τσιπα παιδια

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: ΝΔ: Η μίζα ειναι καθηκον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 01 Μάιος 2019, 14:07

Να δούμε αν ο λαός έμαθε από το τελευταίο του πάθημα ή αν η χώρα θα παραδοθεί και πάλι σε αυτούς που τη χρεοκόπησαν.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών