«Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

«Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Απρ 2019, 18:24

Σάλος έχει προκληθεί στους κόλπους του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, μετά την κυνική ομολογία εκλεγμένου μέλους του Διοικητικού του Συμβουλίου με την παράταξη που στήριξε η Νέα Δημοκρατία, ότι είναι θιασώτης του δικτάτορα Παπαδόπουλου και της χούντας.

Ο λόγος για τον Γεώργιο Γκόντζο, εκδότη της τοπικής εφημερίδας της Ανατολικής Αττικής «Αλήθεια» και εκλεγμένο στο Δ.Σ. του ΕΕΑ με τον συνδυασμό του Νικόλαου Λεβετσοβίτη «Ανανεωτική Κίνηση Επαγγελματιών», τον οποίο στήριξε ανοιχτά η Ν.Δ.

Αλλωστε ο Ν. Λεβετσοβίτης, πέρα από δημοτικός σύμβουλος Γλυφάδας, ανήκει στον επίσημο κεντρικό οργανωτικό μηχανισμό του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, έχοντας την ιδιότητα του αναπληρωτή γραμματέα Παραγωγικών Τομέων της Ν.Δ.
Εικόνα

Ο διάλογος
Τι είπε λοιπόν ο Γ. Γκόντζος κατά την τελευταία ανοιχτή συνεδρίαση του Δ.Σ. του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών της 20ής Μαρτίου 2019;

Παραθέτουμε αυτούσιο τον διάλογο όπως αυτός αποτυπώνεται στο σχετικό απόσπασμα από το πρακτικό της συνεδρίασης:

Πρόεδρος: Ρωτώ

Γ. Γκόντζος: Εσείς ήσασταν στο ΠΑΣΟΚ, στο «βαθύ ΠΑΣΟΚ» που κατέστρεψε την Ελλάδα και εγώ ανήκω σε μια παράταξη.

Πρόεδρος: Για τον Παπαδόπουλο, λέω. Εχετε σχέση;

Γ. Γκόντζος: Οχι, δεν έχω καμία σχέση.

Πρόεδρος: Επειδή τον έχετε στο facebook το λέω.

Γ. Γκόντζος: Βεβαίως. Δεν το κρύβω ότι είμαι ακροδεξιός.

Πρόεδρος: Α, είστε ακροδεξιός;

Γ. Γκόντζος: Βεβαίως, δεν το κρύβω! Δεν το κρύβω!

Πρόεδρος: Αυτό ήθελα να μάθω.

Γ. Γκόντζος: Γιατί ξέρετε κάτι; Το ΠΑΣΟΚ κατέστρεψε την Ελλάδα, η επταετία δεν την κατέστρεψε.

Πρόεδρος: Αρα, είστε υπέρ της επταετίας, ότι σωστά ήταν η επταετία;

Γ. Γκόντζος: Είμαι θιασώτης του Παπαδόπουλου, δεν το κρύβω.

Πρόεδρος: Είστε θιασώτης του Παπαδόπουλου!

Γ. Γκόντζος: Δεν το κρύβω! Θέλετε να σας πω και κάτι άλλο; Κανένα πρόβλημα!

«Θα αναστηθεί»!
Και πράγματι ο Γ. Γκόντζος δεν το κρύβει. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχει αναρτήσει φωτογραφία του Γεώργιου Παπαδόπουλου (27.6.2015), όπου εξυμνεί τον δικτάτορα γράφοντας: «Σαν σήμερα το 1999 πέθανε ο μεγάλος ηγέτης που οδήγησε την Ελλάδα στην ανάπτυξη και την πρόοδο. Θα αναστηθεί για το καλό της πατρίδας ήρθε η ώρα».

Εικόνα

Ενδεικτικά αναφέρουμε ακόμα ότι σε άλλη ανάρτηση έχει ανεβάσει εικόνα που, με φόντο μια ελληνική σημαία, γράφει με κόκκινα γράμματα το γνωστό σύνθημα «καλύτερα φασίστας παρά ξεφτίλας», που χρησιμοποιεί κατά κόρον η ναζιστική Χρυσή Αυγή.

Εικόνα

Ενώ αναδημοσιεύει (9.11.2014) εξώφυλλο της φιλοχουντικής εφημερίδας «Στόχος», η οποία επιδίδεται σε ένα ντελίριο αντιτουρκισμού, καλώντας σε πόλεμο κατά της Τουρκίας με το σύνθημα «Τούρκοι Μογγόλοι ραντεβού στην πόλη!» και δηλώνει ανυπόμονη να «ξεσκίσει» τους Τούρκους, ενώ ο ίδιος ο Γ. Γκόντζος όχι μόνο υιοθετεί το πρωτοσέλιδο, αλλά υπερθεματίζει γράφοντας: «Ηρθε η ώρα να ψάλουμε στην Αγια-Σοφιά στην Πόλη. Καλά μου ‘λεγε ένας Αγιορείτης ότι θα είμαι στην πρώτη λειτουργία. Να στείλουμε τους Τούρκους στην Κόκκινη Μηλιά».

Εικόνα

Και δίπλα σε αυτές τις αναρτήσεις του, δημοσιοποιεί φωτογραφίες στις οποίες ο ίδιος ποζάρει μαζί με προβεβλημένα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας, όπως ο τομεάρχης Υγείας Βασίλης Οικονόμου, με τον οποίο φωτογραφίζεται σε διαφορετικές περιστάσεις, και ο τομεάρχης Εσωτερικών Μάκης Βορίδης.

Εικόνα

Μάλιστα οι δύο τελευταίοι, σύμφωνα με τοπικούς ιστότοπους, παρευρέθησαν τον Ιανουάριο του 2019 στην εκδήλωση για την κοπή της βασιλόπιτας της εφημερίδας του.

Ενστάσεις συμβούλων
Μετά, λοιπόν, την κυνική ομολογία του Γ. Γκόντζου στη συνεδρίαση του Δ.Σ. του ΕΕΑ, πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι θα τεθεί θέμα στο Διοικητικό Συμβούλιο, καθώς οι πληροφορίες λένε ότι πολλοί σύμβουλοι ζητούν να τεθεί επί τάπητος το ζήτημα της συμμετοχής ενός προσώπου με αυτές τις φιλοχουντικές απόψεις σε ένα τέτοιο θεσμικό όργανο. Την ώρα που ο επικεφαλής του συνδυασμού του Γ. Γκόντζου και αναπληρωτής γραμματέας Παραγωγικών Τομέων της Ν.Δ., Νικόλαος Λεβετσοβίτης, δεν έχει αποδοκιμάσει τον στενό συνεργάτη του, τηρώντας μέχρι στιγμής, σιγήν ιχθύος.

Η «Εφ.Συν.» ζήτησε το σχόλιο του προέδρου του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών Γιάννη Χατζηθεοδοσίου, ο οποίος δηλώνει ότι «τα επιμελητήρια της χώρας έχουν στόχο την προάσπιση των δικαιωμάτων των μελών τους και βεβαίως τη στήριξη της επιχειρηματικότητας που θα οδηγήσει στην ανάκαμψη της οικονομίας. Και αυτές οι δράσεις πρέπει να γίνονται μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες, όπως εξάλλου προκύπτουν και οι διοικήσεις των επιμελητηρίων. Οπότε συμπεριφορές που παραπέμπουν σε σκοτεινές εποχές, νοσταλγοί δικτατόρων και θιασώτες ακροδεξιών και λαϊκίστικων τακτικών πρέπει να απομονώνονται, καθώς αποτελούν ντροπή όχι μόνο για τον επιμελητηριακό θεσμό αλλά συνολικά για τη δημοκρατία μας».

https://www.efsyn.gr/politiki/191461_ei ... padopoyloy

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15097
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: «Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 15 Απρ 2019, 18:27

τι πρόβηλμα έχετε ρε φασιστεροί με ανθρώπους που περήφανα δηλώνουν την ιδεολογία τους? Εδώ τα ορφανά του σταλιν και εσείς, ο κοματικός εμετός τους, δεν ντρέπονται να παραδέχονται δημόσια την εγκληματική ιδεολογία τους και να υποστηρίζουν τρομοκράτες και ανθέλληνες και θα ντραπεί ο πατριώτης που υποστηρίζει την εθνοσητήριο? Καλά κάνει και είναι θιασώτης του Παπδόπουλου, και εγώ είμαι.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Al Bundy

Re: «Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 15 Απρ 2019, 18:31

Σιγά τα ωά!
Εδώ άλλοι είναι κομμουνιστές.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: «Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 15 Απρ 2019, 19:03

Τιμή και Δόξα στην Επανάσταση της 21ης Απριλίου.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: «Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 16 Απρ 2019, 15:18

Η σανός στη μνημονιακή Ελλάδα.
Γ. Γκόντζος: Βεβαίως. Δεν το κρύβω ότι είμαι ακροδεξιός.

Πρόεδρος: Α, είστε ακροδεξιός;

Γ. Γκόντζος: Βεβαίως, δεν το κρύβω! Δεν το κρύβω!

Πρόεδρος: Αυτό ήθελα να μάθω.

Γ. Γκόντζος: Γιατί ξέρετε κάτι; Το ΠΑΣΟΚ κατέστρεψε την Ελλάδα, η επταετία δεν την κατέστρεψε.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

MajorPrep
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Απρ 2019, 16:19
Phorum.gr user: jo

Re: «Είμαι ακροδεξιός και θιασώτης του Παπαδόπουλου»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MajorPrep » 16 Απρ 2019, 16:23

και;
απαγορεύεται να είναι κανείς ακροδεξιός ή οτιδήποτε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών