3 ευρώ το σουβλάκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2019, 12:21

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Απρ 2019, 06:52

Όλος ο πλανήτης souvlaki το λέει το πιτόγυρο. Πάει χάσατε, δεν αλλάζει τώρα.
Και την χωριάτικη την λένε Greek salad. Τι σχέση είπαμε έχει αυτό με το όνομά της στην ΚΝΕ; Θα την μετονομάσουμε σε ελληνική σαλάτα γιατί αυτό είναι το διεθνές της όνομα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27181
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Απρ 2019, 12:56

shrike έγραψε:
20 Απρ 2019, 10:53
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Απρ 2019, 10:35

Δεν απαντάς όμως στο κρίσιμο ερώτημα της διάκρισης μεταξύ πίττας γύρου και μερίδας γύρου.
Εγώ όποτε παραγγείλω πιτόγυρο, το λέω πιτόγυρο. Για την ακρίβεια, η διαδικασία πάει κάπως έτσι: πάμε για πιτόγυρα; και στο μαγαζί "μια πίτα γύρο". Αν θέλω μερίδα, λέω γύρο μερίδα. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.
Ρε άθρωπα, έγραψες αυτό προηγουμένως:
Γαληνός έγραψε:
20 Απρ 2019, 01:20
Εγώ τον γύρο τον λέω παντού γύρο (και το καταλάβαιναν κ οι Αθηναίοι).
Το σουβλάκι όμως το λέω καλαμάκι, μου κάθεται πιο καλά (και κοροϊδεύουν οι μη Αθηναίοι).
Το ερώτημά μου ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Με την υποσημείωση ότι μπέρδεψα τα νικ :oops: Τέλος πάντων, σημειώνω ότι χρησιμοποιούμε την ίδια ορολογία, και πάμε παρακάτω
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10016
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Απρ 2019, 14:24

shrike έγραψε:
20 Απρ 2019, 11:03
Feindflug έγραψε:
20 Απρ 2019, 10:57
Επίσης τον όρο "Σικάγο" δεν τον έχω ακούσει ή δει σε γυράδικο. Μόνον ένα παγωτό κυπελλάκι θυμάμαι με αυτό το όνομα.
Ούτε κι εγώ. Ποτέ. Καμιά τοπική παπαριά θα είναι... πολύ-πολύ τοπική, του συγκεκριμένου μαγαζιού πχ.

Κι από τέτοιες τοπικές παπαριές, άλλο τίποτα. Στον Πειραιά, πριν πολλά χρόνια, είχα μπει σ' ένα φαστφουντάδικο να φάω κάτι μεταξύ πλοίου και τρένου επιστροφής στα πάτρια. Λέω "ένα χάμπουργκερ" και ένα μεγάλο κρίκερ μπύρα. Μου λέει η πωλήτρια, όλο υφάκι και ειρωνεία "κρίκερ έχουμε ένα μέγεθος μόνο". Της λέω "αφού τα βλέπω κρεμασμένα, έχει και μικρό και μεγάλο". Και μου λέει "το μικρό λέγεται κρίκερ μόνο, το μεγάλο λέγεται σκούνα". Ήθελα να της πω διάφορα, αλλά βαριόμουν απίστευτα, ήταν και αγενέστατη...
καλά στα είπε, μόνο οι καθυστερημένοι στην Αδελαίδα λένε τα μικρά μεγέθη σκούνες.
Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10016
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Απρ 2019, 14:29

hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2019, 12:21
Chilloutbuddy έγραψε:
20 Απρ 2019, 06:52

Όλος ο πλανήτης souvlaki το λέει το πιτόγυρο. Πάει χάσατε, δεν αλλάζει τώρα.
Και την χωριάτικη την λένε Greek salad. Τι σχέση είπαμε έχει αυτό με το όνομά της στην ΚΝΕ; Θα την μετονομάσουμε σε ελληνική σαλάτα γιατί αυτό είναι το διεθνές της όνομα;
όχι, απλά θα την λέει όλος ο υπόλοιπος πλανήτης greek salad :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Απρ 2019, 14:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Απρ 2019, 12:56
Το ερώτημά μου ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Με την υποσημείωση ότι μπέρδεψα τα νικ :oops:
:smt005:

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Απρ 2019, 14:24
SpoilerShow
shrike έγραψε:
20 Απρ 2019, 11:03
Feindflug έγραψε:
20 Απρ 2019, 10:57
Επίσης τον όρο "Σικάγο" δεν τον έχω ακούσει ή δει σε γυράδικο. Μόνον ένα παγωτό κυπελλάκι θυμάμαι με αυτό το όνομα.
Ούτε κι εγώ. Ποτέ. Καμιά τοπική παπαριά θα είναι... πολύ-πολύ τοπική, του συγκεκριμένου μαγαζιού πχ.

Κι από τέτοιες τοπικές παπαριές, άλλο τίποτα. Στον Πειραιά, πριν πολλά χρόνια, είχα μπει σ' ένα φαστφουντάδικο να φάω κάτι μεταξύ πλοίου και τρένου επιστροφής στα πάτρια. Λέω "ένα χάμπουργκερ" και ένα μεγάλο κρίκερ μπύρα. Μου λέει η πωλήτρια, όλο υφάκι και ειρωνεία "κρίκερ έχουμε ένα μέγεθος μόνο". Της λέω "αφού τα βλέπω κρεμασμένα, έχει και μικρό και μεγάλο". Και μου λέει "το μικρό λέγεται κρίκερ μόνο, το μεγάλο λέγεται σκούνα". Ήθελα να της πω διάφορα, αλλά βαριόμουν απίστευτα, ήταν και αγενέστατη...
καλά στα είπε, μόνο οι καθυστερημένοι στην Αδελαίδα λένε τα μικρά μεγέθη σκούνες.
Εικόνα
Inbreeds... :smt005::smt005::smt005:

Τόσο χάλια είναι τα πράματα εκεί; :lol:


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10016
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Απρ 2019, 14:38

shrike έγραψε:
20 Απρ 2019, 14:34
Inbreeds... :smt005::smt005::smt005:

Τόσο χάλια είναι τα πράματα εκεί; :lol:
Έχουνε μια φήμη από παλιά :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 20 Απρ 2019, 15:31

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Απρ 2019, 10:35
Δεν απαντάς όμως στο κρίσιμο ερώτημα της διάκρισης μεταξύ πίττας γύρου και μερίδας γύρου.
Όταν πας σε γυράδικο και ζητήσεις πίτα γύρο, δεν σου φέρνουν σε ένα πιάτο τις πίτες και σε άλλο τον γύρο όπως μας έκανε ένας δικός σας στον στρατό. Είναι το δικό σας ''τυλιχτοσούβλακο''. Βάζει ο τύπος την πίτα σε ένα κομάτι λαδόκολα, βάζει τον ΄γυρο (ή το μπιφτέκι, το σουβλάκι κλπ.) και το τυλίγει.

Αν θέλεις γύρο σε πιάτο ζητάς μερίδα. Η μερίδα είναι μεγαλύτερη ποσότητα από όσο παίρνει ένα τυλιχτοσούβλακο της Αθήνας. Αναφέρονται στον κατάλογο τα γραμμάρια. Εννοείται ότι αν πάρεις μερίδα πρέπει να καθίσεις σε τραπέζι και να πάρεις ψωμί, πατάτες κλπ. γιατί η μερίδα γύρος είναι σκέτος γύρος χωρίς τα συνοδευτικά του τυλιχτοσούβλακου της Αθήνας.

Αν θέλεις πες μας τι έκαναν οι Τούρκοι στον Αθανάσιο Διάκο. Τον σούβλισαν ή τον καλαμάκωσαν;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 20 Απρ 2019, 15:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Al Bundy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 20 Απρ 2019, 15:33

brb και tyt έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:31

Αν θέλεις πες μας τι έκαναν οι Τούρκοι στον Αθανάσιο Διάκο. Τον σούβλισαν ή τον καλαμάκωσαν;
Τον ανασκολόπησαν...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Απρ 2019, 15:46

Ρε μαλάκα, οι άνθρωποι δεν παίζονται... δεν μπορούν να διανοηθούν ότι σε κάθε περιοχή μπορούν τα πράγματα να λέγονται και αλλιώς. Γι΄αυτό θα είναι πάντοτε χωριό, επαρχία, πάντα δεύτεροι, πάντα παρακατιανοί.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 20 Απρ 2019, 15:50

Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:46
Ρε μαλάκα, οι άνθρωποι δεν παίζονται... δεν μπορούν να διανοηθούν ότι σε κάθε περιοχή μπορούν τα πράγματα να λέγονται και αλλιώς. Γι΄αυτό θα είναι πάντοτε χωριό, επαρχία, πάντα δεύτεροι, πάντα παρακατιανοί.
αγαπητέ, μερικά πράγματα είναι σοβαρά. δεν μπορεί η ονοματολογία του πιτόγυρου και του σουβλακίου να αφήνεται σε κάθε βλάχο και σε κάθε σουβλατζή. κανονικά πρέπει να επέμβει η Ακαδημία να επιβάλλει τη σωστή χρήση των λέξεων. αν χρειαστεί ακόμα και με πρόστιμα.

Al Bundy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 20 Απρ 2019, 15:50

Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:46
Ρε μαλάκα, οι άνθρωποι δεν παίζονται... δεν μπορούν να διανοηθούν ότι σε κάθε περιοχή μπορούν τα πράγματα να λέγονται και αλλιώς. Γι΄αυτό θα είναι πάντοτε χωριό, επαρχία, πάντα δεύτεροι, πάντα παρακατιανοί.
:+1:

Πάνω από τη Θήβα πατσά δεν μπορείς να φας αν δεν ξέρεις πως τον λένε "σκεμπέ" και όχι πατσά!

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 20 Απρ 2019, 15:54

Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:46
Ρε μαλάκα, οι άνθρωποι δεν παίζονται... δεν μπορούν να διανοηθούν ότι σε κάθε περιοχή μπορούν τα πράγματα να λέγονται και αλλιώς. Γι΄αυτό θα είναι πάντοτε χωριό, επαρχία, πάντα δεύτεροι, πάντα παρακατιανοί.
Ας το λένε όπως θέλουν. Μόνον να μην προσπαθούν να πείσουν κανέναν ότι το λένε σωστά.

Γι' αυτό ρώτησα τι έκαναν οι Τούρκοι στον Αθανάσιο Διάκο.

Τους τουρίστες που θα έρθουν στην Χαλκιδική θα τους μάθουμε πώς να το λένε σωστά και θα τους κάνουμε και ΠΑΟΚτσήδες.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Απρ 2019, 15:56

brb και tyt έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:54
Ας το λένε όπως θέλουν. Μόνον να μην προσπαθούν να πείσουν κανέναν ότι το λένε σωστά.

Γι' αυτό ρώτησα τι έκαναν οι Τούρκοι στον Αθανάσιο Διάκο.

Τους τουρίστες που θα έρθουν στην Χαλκιδική θα τους μάθουμε πώς να το λένε σωστά και θα τους κάνουμε και ΠΑΟΚτσήδες.
...δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ρε. Το αλλαντικό Leberkäse σημαίνει τυρί συκωτιού, και δεν είναι ούτε τυρί, ούτε συκώτι. Συνέλθετε. Και το ψαρονέφρι δεν είναι παρά χοιρινό φιλέτο. Αλλά όταν λέτε την πανσέτα κοψίδι, τι να σας πει κανείς;
Ordem e Progresso.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 20 Απρ 2019, 16:00

Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:56
brb και tyt έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:54
Ας το λένε όπως θέλουν. Μόνον να μην προσπαθούν να πείσουν κανέναν ότι το λένε σωστά.

Γι' αυτό ρώτησα τι έκαναν οι Τούρκοι στον Αθανάσιο Διάκο.

Τους τουρίστες που θα έρθουν στην Χαλκιδική θα τους μάθουμε πώς να το λένε σωστά και θα τους κάνουμε και ΠΑΟΚτσήδες.
...δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ρε. Το αλλαντικό Leberkäse σημαίνει τυρί συκωτιού, και δεν είναι ούτε τυρί, ούτε συκώτι. Συνέλθετε. Και το ψαρονέφρι δεν είναι παρά χοιρινό φιλέτο. Αλλά όταν λέτε την πανσέτα κοψίδι, τι να σας πει κανείς;
Πώς δεν υπάρχει; Αν είναι έτσι, ας μας ξεκαθαρίσουν οι Αθηναίοι τι θα κάνουν το αρνί το Πάσχα.

Θα το καλαμακώσουν ή θα το σουβλίσουν; Θα ψάξουν για σούβλες ή για καλάμια στα ρέματα;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Απρ 2019, 16:02

Al Bundy έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:50
Πάνω από τη Θήβα πατσά δεν μπορείς να φας αν δεν ξέρεις πως τον λένε "σκεμπέ" και όχι πατσά!
...δεν επιμένω, αλλά επειδή είμαι μισός Θραξ, εμείς τον λέμε πατσά, και στη Θεσσαλονίκη πατσά τον ξέρω. Σκεμπέ τον είδα μόνο στη Λάρσσα, στο πατσατζίδικο του σταθμού.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών