3 ευρώ το σουβλάκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Απρ 2019, 20:48

εν τω μεταξύ αυτη η αύξηση στα 3ευρω τζάστ που ακουγεται τοσο έντονα, δεν προκύπτει απο πουθενα έγκυρα. Η όποια αύξηση υπολογίζεται ως 30% μαξ και οι ως τώρα εξελίξεις δείχνουν μικρή ανατίμηση-συσχέτιση με την παγκόσμια τάση. Απλά έτυχε κάτι γουρουνάκια να αρρωστήσουν και η προσφορά σε παγκόσμια κλίμακα να αναμένεται μικρότερη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Απρ 2019, 22:03

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:52
Βασικά το κράτος θα έπρεπε να έχει αυξημένο ΦΠΑ στο τζανκ φουντ
χέλη δεν θεωρώ ότι το κράτος ειναι κηδεμόνας σου για να σου υποδεικνύει τι να τρως και τι οχι κτλ φορολογώντας το ή οχι,αλλα να σου καλλιεργήσει με αλλο τροπο το τι θα ηταν καλυτερο για την υγεία σου, πχ μεσω γενικότερης παιδείας. Ισως και με μάθημα περί διατροφολογίας στα σχολεία ας πούμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2019, 23:44

vantono έγραψε:
24 Απρ 2019, 22:03
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:52
Βασικά το κράτος θα έπρεπε να έχει αυξημένο ΦΠΑ στο τζανκ φουντ
χέλη δεν θεωρώ ότι το κράτος ειναι κηδεμόνας σου για να σου υποδεικνύει τι να τρως και τι οχι κτλ φορολογώντας το ή οχι,αλλα να σου καλλιεργήσει με αλλο τροπο το τι θα ηταν καλυτερο για την υγεία σου, πχ μεσω γενικότερης παιδείας. Ισως και με μάθημα περί διατροφολογίας στα σχολεία ας πούμε.
Το κράτος είναι σε πολλά πράγματα κηδεμόνας σου. Όπως στο πού μπορείς να χτίστεις, πόσο, με τι προδιαγραφές, αν φοράς ζώνη στο αυτοκίνητο και κράνος στο μηχανάκι, αν θα εμβολιαστείς, πότε, με τι, αν θα μορφωθείς, πόσο, πότε, μέχρι πότε και πώς.

Φυσικά και μπορεί να ασκεί και κοινωνική μηχανική με τέτοια πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι σου υποδεικνύει τι να τρως. Αν θες, σκάσε παραπάνω να φας τζανκ. Αλλά με τον ίδιο τρόπο που οφείλει να καλλιεργεί στους ανθρώπους καλή υγεία, με απαγορεύσεις, φόρους σε αλκοόλ και τσιγάρα, κτλ, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να αντιμετωπίζει και το φαγητό γενικότερα. Δεν μιλάω για υπέρογκους φόρους αλλά για εμφανή διαφορά στην αντιμετώπιση.

Εξάλλου αυτό δεν αφορά εσένα μόνο σαν άτομο αλλά το κοινωνικό σύνολο. Π.χ. η απαγόρευση του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους έχει στόχο την μείωση της επίδρασης του παθητικού καπνίσματος αλλά πολύ περισσότερο τον περιορισμό του ίδιου του καπνίσματος, πράγμα που αφορά τους πάντες. Αν δε το δεις από οικονομική σκοπιά, που τότε μιλάμε για την φορολογία όλων, η κοινωνική μηχανική που θα μειώσει τα έξοδα του ΕΣΥ είναι επιβεβλημένη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Απρ 2019, 23:49

Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:02
Al Bundy έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:50
Πάνω από τη Θήβα πατσά δεν μπορείς να φας αν δεν ξέρεις πως τον λένε "σκεμπέ" και όχι πατσά!
...δεν επιμένω, αλλά επειδή είμαι μισός Θραξ, εμείς τον λέμε πατσά, και στη Θεσσαλονίκη πατσά τον ξέρω. Σκεμπέ τον είδα μόνο στη Λάρσσα, στο πατσατζίδικο του σταθμού.
Άπαντες πατσά το λέμε εδώ πάνω, ισχύει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Απρ 2019, 23:54

hellegennes έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:44
vantono έγραψε:
24 Απρ 2019, 22:03
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:52
Βασικά το κράτος θα έπρεπε να έχει αυξημένο ΦΠΑ στο τζανκ φουντ
χέλη δεν θεωρώ ότι το κράτος ειναι κηδεμόνας σου για να σου υποδεικνύει τι να τρως και τι οχι κτλ φορολογώντας το ή οχι,αλλα να σου καλλιεργήσει με αλλο τροπο το τι θα ηταν καλυτερο για την υγεία σου, πχ μεσω γενικότερης παιδείας. Ισως και με μάθημα περί διατροφολογίας στα σχολεία ας πούμε.
Το κράτος είναι σε πολλά πράγματα κηδεμόνας σου. Όπως στο πού μπορείς να χτίστεις, πόσο, με τι προδιαγραφές, αν φοράς ζώνη στο αυτοκίνητο και κράνος στο μηχανάκι, αν θα εμβολιαστείς, πότε, με τι, αν θα μορφωθείς, πόσο, πότε, μέχρι πότε και πώς.

Φυσικά και μπορεί να ασκεί και κοινωνική μηχανική με τέτοια πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι σου υποδεικνύει τι να τρως. Αν θες, σκάσε παραπάνω να φας τζανκ. Αλλά με τον ίδιο τρόπο που οφείλει να καλλιεργεί στους ανθρώπους καλή υγεία, με απαγορεύσεις, φόρους σε αλκοόλ και τσιγάρα, κτλ, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να αντιμετωπίζει και το φαγητό γενικότερα. Δεν μιλάω για υπέρογκους φόρους αλλά για εμφανή διαφορά στην αντιμετώπιση.

Εξάλλου αυτό δεν αφορά εσένα μόνο σαν άτομο αλλά το κοινωνικό σύνολο. Π.χ. η απαγόρευση του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους έχει στόχο την μείωση της επίδρασης του παθητικού καπνίσματος αλλά πολύ περισσότερο τον περιορισμό του ίδιου του καπνίσματος, πράγμα που αφορά τους πάντες. Αν δε το δεις από οικονομική σκοπιά, που τότε μιλάμε για την φορολογία όλων, η κοινωνική μηχανική που θα μειώσει τα έξοδα του ΕΣΥ είναι επιβεβλημένη.
Πως θα γίνει να σε κάνουμε πρωθυπουργό εσένα ρε μλκ μπας και... και πάρε και τον νάνο σύμβουλο άμα θες και ότι άλλο χρειάζεται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 25 Απρ 2019, 11:16

sys3x έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:49
Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:02
Al Bundy έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:50
Πάνω από τη Θήβα πατσά δεν μπορείς να φας αν δεν ξέρεις πως τον λένε "σκεμπέ" και όχι πατσά!
...δεν επιμένω, αλλά επειδή είμαι μισός Θραξ, εμείς τον λέμε πατσά, και στη Θεσσαλονίκη πατσά τον ξέρω. Σκεμπέ τον είδα μόνο στη Λάρσσα, στο πατσατζίδικο του σταθμού.
Άπαντες πατσά το λέμε εδώ πάνω, ισχύει.
Κι εγώ πατσά το έχω ακούσει μόνο. Σκεμπέ μπορεί να πεις μόνο σαν διευκρίνιση, ότι είναι στομάχι κι όχι ποδαράκι.


Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 25 Απρ 2019, 11:20

Αχ και να χαμε ένα σουβλάκι τώρα εδώ μαζί μας.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 25 Απρ 2019, 11:44

πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Απρ 2019, 13:16

sys3x έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:49
Άπαντες πατσά το λέμε εδώ πάνω, ισχύει.
Ναι. Μόνο στη Λάρισα τον λένε τούρκικα, δεν ξέρω γιατί. Οι Τούρκοι, εν τω μεταξύ, λένε σκεμπέ τη σούπα με κοιλιές, και πατσά τη σούπα από κεφάλι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 13:16

Πρέπει να είναι πολυάσχολη η επιτροπή ανταγωνισμού για να ασχολείται με δημοσιεύματα στο newsbomb. Το αποτέλεσμα αυτής της εργατικότητας άλλωστε είναι ολοφάνερο στην αγορά (πρόσφατη εναρμονισμένη αύξηση των τιμών όλων των καρτοκινητών).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Απρ 2019, 13:45

Αυτό μου αρέσει στον έλληνα: μόλις δει πελατολόγιο ψάχνει να βρει κάθε δικαιολογία για να βαρέσει στο ψαχνό.
Με το άνοιγμα της τουριστικής περιόδου ανακαλύψαμε φόρο στο κρέας για να διπλασιάσουμε την τιμή στο σουβλάκι...

:vp25:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Απρ 2019, 17:37

hellegennes έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:44
vantono έγραψε:
24 Απρ 2019, 22:03
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:52
Βασικά το κράτος θα έπρεπε να έχει αυξημένο ΦΠΑ στο τζανκ φουντ
χέλη δεν θεωρώ ότι το κράτος ειναι κηδεμόνας σου για να σου υποδεικνύει τι να τρως και τι οχι κτλ φορολογώντας το ή οχι,αλλα να σου καλλιεργήσει με αλλο τροπο το τι θα ηταν καλυτερο για την υγεία σου, πχ μεσω γενικότερης παιδείας. Ισως και με μάθημα περί διατροφολογίας στα σχολεία ας πούμε.
Το κράτος είναι σε πολλά πράγματα κηδεμόνας σου. Όπως στο πού μπορείς να χτίστεις, πόσο, με τι προδιαγραφές, αν φοράς ζώνη στο αυτοκίνητο και κράνος στο μηχανάκι, αν θα εμβολιαστείς, πότε, με τι, αν θα μορφωθείς, πόσο, πότε, μέχρι πότε και πώς.

Φυσικά και μπορεί να ασκεί και κοινωνική μηχανική με τέτοια πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι σου υποδεικνύει τι να τρως. Αν θες, σκάσε παραπάνω να φας τζανκ. Αλλά με τον ίδιο τρόπο που οφείλει να καλλιεργεί στους ανθρώπους καλή υγεία, με απαγορεύσεις, φόρους σε αλκοόλ και τσιγάρα, κτλ, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να αντιμετωπίζει και το φαγητό γενικότερα. Δεν μιλάω για υπέρογκους φόρους αλλά για εμφανή διαφορά στην αντιμετώπιση.

Εξάλλου αυτό δεν αφορά εσένα μόνο σαν άτομο αλλά το κοινωνικό σύνολο. Π.χ. η απαγόρευση του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους έχει στόχο την μείωση της επίδρασης του παθητικού καπνίσματος αλλά πολύ περισσότερο τον περιορισμό του ίδιου του καπνίσματος, πράγμα που αφορά τους πάντες. Αν δε το δεις από οικονομική σκοπιά, που τότε μιλάμε για την φορολογία όλων, η κοινωνική μηχανική που θα μειώσει τα έξοδα του ΕΣΥ είναι επιβεβλημένη.
για εφαρμογή τετοιου ειδους κοινωνικης μηχανικης, πρεπει να φροντιζεις να ισχυει το μετρο της αναλογικοτητας. Δεν πιστευω πχ, πως αν ανεβαζες το φπα στα τζανκ,θα καταπολεμουσες την παχυσαρκια. Θα μπορουσες ομως να αυξησεις ασφαλιστικες εισφορες σε παχυσαρκους κατ'επιλογη, μόνο και αν αυτοι βεβαια σκοπευουν να χρησομοποιουν δημόσια νοσοκομεια, διοτι το να εισαι παχυσαρκος απο ελευθερη επιλογη, οντως κατα μία εννοια του κοστιζεις του κρατους.
Αλλα με το να φορολογησεις οσους τρωνε τζανκ, δεν νομιζω οτι θα ηταν σωστο. Δεν ενοχλουν οι ιδιοι, δεν βλαπτουν τους γυρω τους. Δεν ειναι σαν τους καπνιστες πχ. Το μειωμενο ή και μηδενικο φπα στις υγιεινες τροφες που ειπες ακουγεται οκ, μονο που μειωνεις εσοδα απο καπου, διχως να αντισταθμίζονται απο αλλου.
Για την απαγορευση του καπνισματος εντος εσωτερικου χωρου, θα διαφωνησω, ουσιαστικα μονο απο το παθητικο καπνισμα σε προφυλασσει. Κανεις δεν εφτασε να κοψει το τσιγαρο λογω αυτης της απαγορευσης. Ή θα εχουν μεσα και διαμορφωμενους χωρους για καπνιστες, ή θα βγαινουν εξω να καπνιζουν οσοι θελουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 18:01

Το κάπνισμα έχει μειωθεί από το 38% στο 27% του πληθυσμού την τελευταία δεκαετία. Και ο αριθμός των τσιγάρων έχει μειωθεί 50%. Η απαγόρευση σε συνδυασμό την αύξηση της φορολόγησης είναι οι κύριοι υπεύθυνοι.

Το άλλο που περιγράφεις με εισφορές στους παχύσαρκους συνιστά κοινωνικό ρατσισμό. Είναι άμεσο κι όχι έμμεσο μέτρο και ως εκ τούτου δεν μπορείς να το εφαρμόσεις, πέρα από το ότι πρέπει να ορίσεις σχετικά αυθαίρετα όρια και το να υποχρεώνεις τους κατοίκους να μετριούνται με πιστοποίηση ετησίως είναι πρακτική απολυταρχικού καθεστώτος.

Είναι πολύ διαφορετικό το να απαγορεύσεις μια ουσία επειδή υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι καρκινογόνα, γιατί θα έχει ως συνέπεια την αύξηση των καρκίνων και άρα αυξημένο κόστος για το ΕΣΥ, από το να αυξήσεις τις εισφορές στους ίδιους τους καρκινοπαθείς γιατί κοστίζουν στο ΕΣΥ.

Αν τεχνητά αυξήσεις την τιμή, με τον τρόπο που περιγράφω, στο τζανκ και μειώσεις την τιμή σε πιο υγιείς επιλογές, θα υπάρξει επίδραση. Μετρήσιμη. Θα εξαλείψει την παχυσαρκία; Όχι. Θα βελτιώσει την κατάσταση; Ναι.

Η μείωση των εσόδων ΦΠΑ θα μπορούσε να αντισταθμιστεί με κατάργηση του χαμηλού δείκτη 13% και εφαρμογή ενιαίου ΦΠΑ 27% (ας πούμε). Φυσικά αυτό που λέω είναι προχειριά, δεν γράφω οικονομική ανάλυση εδώ, αλλά είναι εφαρμόσιμο. Θα είχες έναν δείκτη ΦΠΑ, υψηλό, και έναν αριθμό εξαιρέσεων, όπως φρούτα, λαχανικά, όσπρια, αλεύρι, δημητριακά, καρπούς, ρίζες, ψάρια, σερβιέτες, βρεφικές -και μη- πάνες, κ.α.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 25 Απρ 2019, 18:55

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:01
Η μείωση των εσόδων ΦΠΑ θα μπορούσε να αντισταθμιστεί με κατάργηση του χαμηλού δείκτη 13% και εφαρμογή ενιαίου ΦΠΑ 27% (ας πούμε). Φυσικά αυτό που λέω είναι προχειριά, δεν γράφω οικονομική ανάλυση εδώ, αλλά είναι εφαρμόσιμο. Θα είχες έναν δείκτη ΦΠΑ, υψηλό, και έναν αριθμό εξαιρέσεων, όπως φρούτα, λαχανικά, όσπρια, αλεύρι, δημητριακά, καρπούς, ρίζες, ψάρια, σερβιέτες, βρεφικές -και μη- πάνες, κ.α.
Πιστεύεις ότι ακόμα μια αύξηση ΦΠΑ θα ανέβαζε τα έσοδα από φόρους; Ήδη ο ΦΠΑ της μεγάλης κλίμακας είναι για τον τελικό καταναλωτή το 20% της αξίας του προϊόντος. Ξέρεις πόσοι (μα πόσοι, ακόμα και άνθρωποι που δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου!) μου λένε "μη μου κόβεις τίποτα και βγάλε τον ΦΠΑ να σε πληρώσω μετρητά, γάμησα εγώ αφορολόγητα και κάρτες..."; Σκέψου να ανέβει κι άλλο ο ΦΠΑ, κανένας (πελάτης) δεν θα τον ζητάει και κανένας (πωλητής) δεν θα κόβει τίποτα.


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Απρ 2019, 19:21

Το αν θα γίνει αυτό που λέει ο Χέλης μέσω ΦΠΑ ή με κάτι άλλο (τα τσιγάρα ας πούμε έχουν τελείως άλλο τρόπο φορολόγησης), είναι τεχνική λεπτομέρεια. Όχι ασήμαντη, αλλά λεπτομέρεια. Π.χ. ακόμα και η απαγόρευση μεγάλων συσκευασιών στα αναψυκτικά που έχουν κάνει κάποιες πολιτείες στις ΗΠΑ είναι τέτοια κοινωνική μηχανική.

Βέβαια μου φαίνεται αστείο που προτείνει αυτό και είναι κατά του μέτρου για τις πλαστικές σακούλες που επιβεβαιωμένα πλέον όλες οι στατιστικές λένε ότι δουλεύει. Το λέγατε και πριν πάλι δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αυτό το νήμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών