3 ευρώ το σουβλάκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 30 Απρ 2019, 09:52

hellegennes έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:29
SpoilerShow
shrike έγραψε:
27 Απρ 2019, 13:17
hellegennes έγραψε:
27 Απρ 2019, 01:27


Ναι, αλλά αυτό δεν είναι ο ΦΠΑ που πληρώνει ο τελικός καταναλωτής, είναι ο ΦΠΑ που πληρώνει η καταναλωτική αλυσίδα. Αν μη κόβοντας απόδειξη αφαιρέσεις το σύνολο του ΦΠΑ (το ΦΠΑ λιανικής), το κέρδος σου θα είναι λιγότερο, γιατί ήδη έχεις καταβάλει μέρος του τελικού ΦΠΑ κατά την αγορά (και χωρίς πώληση δεν θα συμψηφιστεί). Αν δηλαδή αγοράζεις 200 ευρώ προϊόν και το πουλάς 300, άρα θες 100 ευρώ κέρδος, έχοντας αγοράσει το προϊόν 200+24% = 248 ευρώ και μη κόβοντας απόδειξη επιστρέψεις στον καταναλωτή τον τελικό ΦΠΑ (72 ευρώ), τότε θα έχεις πληρώσει 248 και θα έχεις πάρει 300. Αν επιστρέψεις μόνο την διαφορά ΦΠΑ, που είναι αυτό που στην ουσία αποδίδεις κι άρα αυτό που πληρώνει ο τελικός καταναλωτής, εσύ θα πάρεις 100 ευρώ, όπως πριν, το κράτος θα πάρει μόνο το πρώτο μέρος της συναλλαγής (48 ευρώ) κι ο καταναλωτής θα γλυτώσει την διαφορά (που είναι 24 ευρώ).

Υπάρχει ακόμα σημείο διαφωνίας;
Ρε φίλε, η λογική του "μισού ΦΠΑ" ίσχυε επί ΦΚΕ και (κακώς) έχει περάσει και στον ΦΠΑ. Και άντε, πέρασε σε κάποιους δεινόσαυρους που κάνανε εμπόριο πριν στεγνώσουν οι λάσπες και ακόμα το λένε για να παπαδιάσουν τους ανίδεους, το λες κι εσύ που είσαι και νέος άνθρωπος και σχετικά φρέσκος στη δουλειά (άρα έχεις ξεκινήσει κατ' ευθείαν με τα νέα δεδομένα εννοώ);

Το προϊόν το έχεις αγοράσει όντως 200+48 ευρώ, αλλά τα 48 τα αποδίδεις στην επόμενη περιοδική ΦΠΑ, από πού κι ως πού σου στοιχίζει 248;
Το δε κέρδος σου, αν το πουλήσεις σε καθαρή αξία στον πελάτη (δηλ. 300 ευρώ) είναι ακόμα μεγαλύτερο, και όχι μικρότερο όπως λες, γιατί το κατοστάρικο της διαφοράς είναι μαύρο και αφορολόγητο. Περισσότερα κερδίζεις, όχι λιγότερα, ακόμα κι αν δεν εισπράξεις καθόλου ΦΠΑ απ' τον πελάτη.
Μα αφού τον ΦΠΑ αγοράς τον καταβάλλεις με την αγορά. Αφαιρείται από την περιοδική απόδοση εφόσον εμφανίζεται στα παραστατικά σου. Αν κόψεις απόδειξη, θα αποδώσεις τον συνολικό ΦΠΑ και θα αφαιρεθεί αυτός που έχεις ήδη καταβάλει. Μέχρι λοιπόν να το πουλήσεις -νόμιμα-, έχεις καταβάλει 248 ευρώ για την αγορά του.
Ρε συ, λάθος το λες. Τον ΦΠΑ της αγοράς σου τον παίρνεις πίσω με την περιοδική, άσχετα αν έχεις πουλήσει ή όχι το αντικείμενο. Τι εννοείς με το "να εμφανίζεται στα παραστατικά σου"; Υπάρχει παραστατικό, το τιμολόγιο αγοράς. Αυτό με το οποίο σου το πούλησε ο προμηθευτής σου. Αυτό πηγαίνει στις αγορές/έξοδά σου (στις εκροές) και ο ΦΠΑ αφαιρείται αυτομάτως μέσω συμψηφισμού με τις πωλήσεις σου, δεν χρειάζεται να πουλήσεις πρώτα τα συγκεκριμένα προϊόντα σου (και δη με παραστατικό) για να αφαιρεθεί. 200 ευρώ το αγοράζεις, όχι 248. Ή, έστω, αν το θες έτσι, σου κοστίζει 248 για ένα μικρό διάστημα, μέχρι να κάνεις την περιοδική και να το πάρεις πίσω.

Να σου το πω με άλλο παράδειγμα, για να καταλάβεις. Πες ότι εγώ έχω σαν αποκλειστικό πελάτη το Άγιο Όρος. Ή, για τους ΧΨ λόγους, έχω μόνο αλιείς και βαρκάρηδες με απαλλακτικό. Ή κάνω αποκλειστικά εξαγωγές στην ΕΕ... κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και στις τρεις περιπτώσεις, δεν εισπράττω ΦΠΑ από τους πελάτες μου. Πες επίσης, ότι το μέσο ποσοστό κέρδους μου είναι 15%. Σύμφωνα με τη λογική αυτού που λες, αφού σταθερά αγοράζω με 24% ΦΠΑ και πουλάω με 0%, θα πρέπει να μπαίνω και μέσα μονίμως. Καταλαβαίνεις τι λέω;


hellegennes έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:29
Και ναι, εφόσον δεν κόψεις απόδειξη δεν εμφανίζεται σαν κέρδος, άρα είναι αφορολόγητο, αλλά αυτό είναι σε δεύτερο λόγο. Εγώ ήθελα να δείξω ότι ο ΦΠΑ που καταβάλλει ο τελικός καταναλωτής αντιστοιχεί στο τμήμα που αποδίδεις εσύ λόγω πώλησης.
Καθόλου δεύτερος λόγος. Πρακτικά, είναι και ο σημαντικότερος, για αυτούς που δεν κόβουν αποδείξεις (εννοώ, συστηματικά, όχι να τύχει μια απόδειξη κανενός μικροποσού τώρα και μια μετά από δυο βδομάδες).


hellegennes έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:29
Παρεμπιπτόντως, δεν έχει βρεθεί ποτέ κανείς να μου πει να του κόψω κάτι απ' την τιμή μη κόβοντας απόδειξη. Υπάρχει όμως πολύ μεγάλο πλήθος που με «μαλώνει» που κόβω απόδειξη ή που λέει απ' την αρχή «μην κόβεις απόδειξη». Φυσικά λέω πάντα ότι δεν γίνεται να μην κόβω αποδείξεις γιατί θα εμφανίζω ζημιά λόγω τιμολογίων αγοράς.
Προφανώς αυτό (το ότι δεν σου το ζητάνε εννοώ), έχει να κάνει κυρίως με το αντικείμενό σου. Κι εμένα μου τα λένε συνέχεια αυτά που λες "ρε, τι έκοψες; αφού σου είπα δεν τη θέλω" και "γάμησέ τους ρε τους πούστηδες που θα τους δίνουμε και λεφτά" και όλα τα γνωστά, αλλά αυτό αφορά σχεδόν αποκλειστικά πελάτες λιανικής και κυρίως παππουδογιαγιάδες (περισσότερο παππούδες βέβαια, παρά γιαγιάδες). Ένα σωρό επαγγελματίες, από μαστόρια μέχρι τεχνικές εταιρείες, μου ζητάνε το πρώτο. Να μην εκδόσω τίποτα δηλαδή και να τους κόψω τον ΦΠΑ. Αλλά εγώ, φαντάζομαι σε αντίθεση με σένα λόγω είδους επιχείρησης, έχω πολλούς τέτοιους.


Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 30 Απρ 2019, 10:04

παιδιά το χωνέψαμε το 3 ; άντε γιατί τώρα κάπου διάβαζα για 4
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Απρ 2019, 10:56

Ο ΦΠΑ θα συμψηφιστεί στην περιοδική με τον ΦΠΑ εσόδων. Αν δεν υπάρχουν έσοδα προς συμψηφισμό θα βγει πιστωτικός, δηλαδή μεταφέρεται στο επόμενο τρίμηνο. Αυτό θυμάμαι εγώ, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια.

Από ότι θυμάμαι, ωστόσο, δεν μεταφέρεται στην επόμενη χρονιά (χρήση).
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 30 Απρ 2019, 11:08

Spiros252 έγραψε:
30 Απρ 2019, 10:56
Ο ΦΠΑ θα συμψηφιστεί στην περιοδική με τον ΦΠΑ εσόδων. Αν δεν υπάρχουν έσοδα προς συμψηφισμό θα βγει πιστωτικός, δηλαδή μεταφέρεται στο επόμενο τρίμηνο. Αυτό θυμάμαι εγώ, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια.

Από ότι θυμάμαι, ωστόσο, δεν μεταφέρεται στην επόμενη χρονιά (χρήση).
Όπως τα λες είναι, εκτός από το θέμα της μεταφοράς στην επόμενη χρήση. Μεταφέρεται κανονικά, δεν χάνεται τίποτα, είτε πιστωτικό, είτε χρεωστικό.

Επίσης, το τρίμηνο που λες είναι για βιβλία Β' κατηγορίας, εγώ πχ που έχω Γ' περιοδική έχω κάθε μήνα.


Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Απρ 2019, 13:55

Ναι σωστά ανάλογα την κατηγορία. Εγώ είχα Β τότε. Κάποια στιγμή χανόταν νομίζω το πιστωτικό και μετά το επανέφεραν; Δεν θυμάμαι καλά.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2019, 18:23

shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 09:52
Να σου το πω με άλλο παράδειγμα, για να καταλάβεις. Πες ότι εγώ έχω σαν αποκλειστικό πελάτη το Άγιο Όρος. Ή, για τους ΧΨ λόγους, έχω μόνο αλιείς και βαρκάρηδες με απαλλακτικό. Ή κάνω αποκλειστικά εξαγωγές στην ΕΕ... κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και στις τρεις περιπτώσεις, δεν εισπράττω ΦΠΑ από τους πελάτες μου. Πες επίσης, ότι το μέσο ποσοστό κέρδους μου είναι 15%. Σύμφωνα με τη λογική αυτού που λες, αφού σταθερά αγοράζω με 24% ΦΠΑ και πουλάω με 0%, θα πρέπει να μπαίνω και μέσα μονίμως. Καταλαβαίνεις τι λέω;
Η έκδοση μηδενικού ΦΠΑ θα πρέπει να δικαιολογείται είτε με αγορά μηδενικού ΦΠΑ (είτε λόγω απαλλαγής είτε επειδή το προϊόν είναι προφορολογημένο) είτε με κάποιον άλλον τρόπο. Θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι έχεις λόγο να πουλάς με μηδενικό ΦΠΑ. Αλλιώς θα το έκαναν όλοι.

Το άλλο που λες δεν καταλαβαίνω γιατί το λες. Δεν είπα ότι ο συμψηφισμός θα γίνει με το συγκεκριμένο προϊόν. Αυτό άλλωστε θα ήταν λογιστικός εφιάλτης να ελεγχθεί. Συνολικά όμως ο συμψηφισμός γίνεται με τις πωλήσεις. Αν δεν εμφανίζεις πωλήσεις γιατί δεν κόβεις αποδείξεις, δεν επιστρέφεται καθόλου ο ΦΠΑ που έχεις καταβάλει. Ας πούμε, ξεκινάς μια επιχείρηση τώρα και κάνεις αγορές 100.000 + ΦΠΑ. Για τον άλφα ή βήτα λόγο, έχεις μηδενική δραστηριότητα το πρώτο τρίμηνο, αν και η επιχείρηση εμφανίζεται σε λειτουργία. Πόσος ΦΠΑ θα σου επιστραφεί;
shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 09:52
hellegennes έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:29
Και ναι, εφόσον δεν κόψεις απόδειξη δεν εμφανίζεται σαν κέρδος, άρα είναι αφορολόγητο, αλλά αυτό είναι σε δεύτερο λόγο. Εγώ ήθελα να δείξω ότι ο ΦΠΑ που καταβάλλει ο τελικός καταναλωτής αντιστοιχεί στο τμήμα που αποδίδεις εσύ λόγω πώλησης.
Καθόλου δεύτερος λόγος. Πρακτικά, είναι και ο σημαντικότερος, για αυτούς που δεν κόβουν αποδείξεις (εννοώ, συστηματικά, όχι να τύχει μια απόδειξη κανενός μικροποσού τώρα και μια μετά από δυο βδομάδες).
Αυτό ενέχει τον κίνδυνο να παρουσιάζεις διαρκώς ζημιές και να κινήσεις υποψίες ότι δεν γίνεται η επιχείρησή σου να είναι μη βιώσιμη για 5 χρόνια και να έρθουν να σε γαμήσουν στον έλεγχο. Εκτός κι αν αγοράζεις χωρίς τιμολόγια. Όχι εσύ, ο Χ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 30 Απρ 2019, 21:01

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:23
shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 09:52
Να σου το πω με άλλο παράδειγμα, για να καταλάβεις. Πες ότι εγώ έχω σαν αποκλειστικό πελάτη το Άγιο Όρος. Ή, για τους ΧΨ λόγους, έχω μόνο αλιείς και βαρκάρηδες με απαλλακτικό. Ή κάνω αποκλειστικά εξαγωγές στην ΕΕ... κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και στις τρεις περιπτώσεις, δεν εισπράττω ΦΠΑ από τους πελάτες μου. Πες επίσης, ότι το μέσο ποσοστό κέρδους μου είναι 15%. Σύμφωνα με τη λογική αυτού που λες, αφού σταθερά αγοράζω με 24% ΦΠΑ και πουλάω με 0%, θα πρέπει να μπαίνω και μέσα μονίμως. Καταλαβαίνεις τι λέω;
Η έκδοση μηδενικού ΦΠΑ θα πρέπει να δικαιολογείται είτε με αγορά μηδενικού ΦΠΑ (είτε λόγω απαλλαγής είτε επειδή το προϊόν είναι προφορολογημένο) είτε με κάποιον άλλον τρόπο. Θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι έχεις λόγο να πουλάς με μηδενικό ΦΠΑ. Αλλιώς θα το έκαναν όλοι.
Ρε συ... μη λες παπαριές. Άμα δεν ξες κάτι, απλά ρώτα. Μην βγάζεις κανόνες απ' το μυαλό σου.
Έκδοση τιμολογίου με μηδενικό ΦΠΑ μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε και για οποιοδήποτε προϊόν. Ούτε προφορολογημένο πρέπει να είναι, ούτε αγορασμένο με μηδενικό ΦΠΑ.

Το μόνο που χρειάζεται, είναι να αποδείξεις ότι το πούλησες εκεί που έπρεπε, γιατί από τον παραλήπτη εξαρτάται αν δικαιολογείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ. Οι μονές του Αγίου Όρους πχ, όπως και τα περισσότερα μοναστήρια εντός ελλαδικού χώρου, δικαιούνται φοροαπαλλαγής. Το ίδιο και κάποια επαγγέλματα, όπως αλιείς και βαρκάρηδες που χρησιμοποιούν τα πλεούμενά τους για επαγγελματικούς λόγους. Έχουν ένα βιβλίο απαλλακτικών, σου κόβουν ένα έντυπο χειρόγραφο κατά την έκδοση του τιμολογίου και το τιμολόγιο απαλάσσεται από τον ΦΠΑ, το εκδίδεις με μηδενικό δηλαδή. Το έχω κάνει άπειρες φορές ως τώρα, για να ξέρω πώς γίνεται. Τώρα, ότι κατά καιρούς αλλάζουν κάποια πράματα και μπορεί να μπαινοβγαίνουν κατηγορίες επαγγελματιών που το δικαιούνται, αυτό όντως ισχύει. Αλλά υπάρχουν κλάδοι που ισχύει η απαλλαγή και αφορά ΑΦΜ, όχι είδος προϊόντος όπως λες.

Το ίδιο ισχύει και με τις πωλήσεις στα νησιά που έχουν μειωμένο συντελεστή. Εννοώ, τα λίγα που έχουν απομείνει, νομίζω μέχρι τον φετεινό Ιούνιο (αν δεν αλλάξει πάλι κάτι). Αγοράζεις με 24% και τους πουλάς με 17%. Εκεί δεν χρειάζεται καν κάποιο ειδικό έντυπο, και μόνο ο τόπος προορισμού (που φαίνεται από τον ΑΦΜ), φτάνει.

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:23
Το άλλο που λες δεν καταλαβαίνω γιατί το λες. Δεν είπα ότι ο συμψηφισμός θα γίνει με το συγκεκριμένο προϊόν. Αυτό άλλωστε θα ήταν λογιστικός εφιάλτης να ελεγχθεί. Συνολικά όμως ο συμψηφισμός γίνεται με τις πωλήσεις. Αν δεν εμφανίζεις πωλήσεις γιατί δεν κόβεις αποδείξεις, δεν επιστρέφεται καθόλου ο ΦΠΑ που έχεις καταβάλει. Ας πούμε, ξεκινάς μια επιχείρηση τώρα και κάνεις αγορές 100.000 + ΦΠΑ. Για τον άλφα ή βήτα λόγο, έχεις μηδενική δραστηριότητα το πρώτο τρίμηνο, αν και η επιχείρηση εμφανίζεται σε λειτουργία. Πόσος ΦΠΑ θα σου επιστραφεί;
Καθόλου δεν θα σου επιστραφεί. Θα παραμείνει πιστωτικός και θα συμψηφιστεί στην επόμενη περιοδική (μήνα ή τρίμηνο, ανάλογα με τα βιβλία που κρατάς). Αλλά μη μου βγάζεις παραμέτρους απ' το μανίκι τώρα. "Αν τώρα ξεκινάς... και τι θα γίνει στην πρώτη εκκαθάριση... και ααααν δεν έχεις πουλήσει τίποτα... και λοιπά και λοιπά". Αυτά δεν είναι ο κανόνας της αγοράς, είναι ένα πολύυυυυ μικρό δείγμα, που ισχύει μια φορά για κάθε επιχείρηση που ξεκινάει, δεν μπορούν να καθορίσουν το καθεστώς στην αγορά.

Και φυσικά, αν κάποιος είναι τόσο τρόμπας και δεν κόβει τίποτα, θα έχει μονίμως πιστωτικό ΦΠΑ* που δεν θα τον πάρει ποτέ πίσω, επειδή δεν θα μπορεί να συμψηφιστεί με χρεωστικό ποτέ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας, ούτε εγώ σου είπα ποτέ για κάτι τέτοιο (δηλαδή, για κάποιον που δεν κόβει ποτέ και τίποτα). Με τη διαφορά που προκύπτει από εισροές-εκροές λόγω του κέρδους σου, οι κάποιες πωλήσεις που θα κάνεις "μαύρα" μια χαρά θα χαθούν στο σύνολο της δήλωσης.


* Και δεν θα 'ναι το μόνο του πρόβλημα. Αν έχεις μερικούς συνεχόμενους πιστωτικούς, μπαίνεις στη μαύρη λίστα για "επισκέψεις"... στανταράκι αυτό.

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:23
shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 09:52
hellegennes έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:29
Και ναι, εφόσον δεν κόψεις απόδειξη δεν εμφανίζεται σαν κέρδος, άρα είναι αφορολόγητο, αλλά αυτό είναι σε δεύτερο λόγο. Εγώ ήθελα να δείξω ότι ο ΦΠΑ που καταβάλλει ο τελικός καταναλωτής αντιστοιχεί στο τμήμα που αποδίδεις εσύ λόγω πώλησης.
Καθόλου δεύτερος λόγος. Πρακτικά, είναι και ο σημαντικότερος, για αυτούς που δεν κόβουν αποδείξεις (εννοώ, συστηματικά, όχι να τύχει μια απόδειξη κανενός μικροποσού τώρα και μια μετά από δυο βδομάδες).
Αυτό ενέχει τον κίνδυνο να παρουσιάζεις διαρκώς ζημιές και να κινήσεις υποψίες ότι δεν γίνεται η επιχείρησή σου να είναι μη βιώσιμη για 5 χρόνια και να έρθουν να σε γαμήσουν στον έλεγχο. Εκτός κι αν αγοράζεις χωρίς τιμολόγια. Όχι εσύ, ο Χ.
Αυτό. Αυτό που σου είπα και πιο πάνω. Αυτός που ξέρει να το κάνει σωστά και να μην κινεί υποψίες, μια χαρά κερδίζει (αισχροκερδεί και φοροδιαφεύγει, φυσικά).


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2019, 22:39

shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 21:01
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:23
shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 09:52
Να σου το πω με άλλο παράδειγμα, για να καταλάβεις. Πες ότι εγώ έχω σαν αποκλειστικό πελάτη το Άγιο Όρος. Ή, για τους ΧΨ λόγους, έχω μόνο αλιείς και βαρκάρηδες με απαλλακτικό. Ή κάνω αποκλειστικά εξαγωγές στην ΕΕ... κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και στις τρεις περιπτώσεις, δεν εισπράττω ΦΠΑ από τους πελάτες μου. Πες επίσης, ότι το μέσο ποσοστό κέρδους μου είναι 15%. Σύμφωνα με τη λογική αυτού που λες, αφού σταθερά αγοράζω με 24% ΦΠΑ και πουλάω με 0%, θα πρέπει να μπαίνω και μέσα μονίμως. Καταλαβαίνεις τι λέω;
Η έκδοση μηδενικού ΦΠΑ θα πρέπει να δικαιολογείται είτε με αγορά μηδενικού ΦΠΑ (είτε λόγω απαλλαγής είτε επειδή το προϊόν είναι προφορολογημένο) είτε με κάποιον άλλον τρόπο. Θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι έχεις λόγο να πουλάς με μηδενικό ΦΠΑ. Αλλιώς θα το έκαναν όλοι.
Ρε συ... μη λες παπαριές. Άμα δεν ξες κάτι, απλά ρώτα. Μην βγάζεις κανόνες απ' το μυαλό σου.
Έκδοση τιμολογίου με μηδενικό ΦΠΑ μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε και για οποιοδήποτε προϊόν. Ούτε προφορολογημένο πρέπει να είναι, ούτε αγορασμένο με μηδενικό ΦΠΑ.

Το μόνο που χρειάζεται, είναι να αποδείξεις ότι το πούλησες εκεί που έπρεπε, γιατί από τον παραλήπτη εξαρτάται αν δικαιολογείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ. Οι μονές του Αγίου Όρους πχ, όπως και τα περισσότερα μοναστήρια εντός ελλαδικού χώρου, δικαιούνται φοροαπαλλαγής. Το ίδιο και κάποια επαγγέλματα, όπως αλιείς και βαρκάρηδες που χρησιμοποιούν τα πλεούμενά τους για επαγγελματικούς λόγους. Έχουν ένα βιβλίο απαλλακτικών, σου κόβουν ένα έντυπο χειρόγραφο κατά την έκδοση του τιμολογίου και το τιμολόγιο απαλάσσεται από τον ΦΠΑ, το εκδίδεις με μηδενικό δηλαδή. Το έχω κάνει άπειρες φορές ως τώρα, για να ξέρω πώς γίνεται. Τώρα, ότι κατά καιρούς αλλάζουν κάποια πράματα και μπορεί να μπαινοβγαίνουν κατηγορίες επαγγελματιών που το δικαιούνται, αυτό όντως ισχύει. Αλλά υπάρχουν κλάδοι που ισχύει η απαλλαγή και αφορά ΑΦΜ, όχι είδος προϊόντος όπως λες.
Δηλαδή επαναλαμβάνεις αυτό που έγραψα, μόνο που αρνείσαι ότι υπάρχουν προϊόντα που δικαιολογούν έκδοση μηδενικού ΦΠΑ. Πουλάω τέτοια προϊόντα. Κάρτες κινητής λέγονται.
Και φυσικά, αν κάποιος είναι τόσο τρόμπας και δεν κόβει τίποτα, θα έχει μονίμως πιστωτικό ΦΠΑ* που δεν θα τον πάρει ποτέ πίσω, επειδή δεν θα μπορεί να συμψηφιστεί με χρεωστικό ποτέ.
Μπράβο, αυτό λέω απ' την αρχή. Αν δεν κόψεις απόδειξη, ο ΦΠΑ που πλήρωσες ήδη δεν επιστρέφεται. Και για ποιον λόγο δηλαδή να επιστρεφόταν, εδώ που τα λέμε;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 01 Μάιος 2019, 21:29

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:39
shrike έγραψε:
30 Απρ 2019, 21:01
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:23


Η έκδοση μηδενικού ΦΠΑ θα πρέπει να δικαιολογείται είτε με αγορά μηδενικού ΦΠΑ (είτε λόγω απαλλαγής είτε επειδή το προϊόν είναι προφορολογημένο) είτε με κάποιον άλλον τρόπο. Θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι έχεις λόγο να πουλάς με μηδενικό ΦΠΑ. Αλλιώς θα το έκαναν όλοι.
Ρε συ... μη λες παπαριές. Άμα δεν ξες κάτι, απλά ρώτα. Μην βγάζεις κανόνες απ' το μυαλό σου.
Έκδοση τιμολογίου με μηδενικό ΦΠΑ μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε και για οποιοδήποτε προϊόν. Ούτε προφορολογημένο πρέπει να είναι, ούτε αγορασμένο με μηδενικό ΦΠΑ.

Το μόνο που χρειάζεται, είναι να αποδείξεις ότι το πούλησες εκεί που έπρεπε, γιατί από τον παραλήπτη εξαρτάται αν δικαιολογείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ. Οι μονές του Αγίου Όρους πχ, όπως και τα περισσότερα μοναστήρια εντός ελλαδικού χώρου, δικαιούνται φοροαπαλλαγής. Το ίδιο και κάποια επαγγέλματα, όπως αλιείς και βαρκάρηδες που χρησιμοποιούν τα πλεούμενά τους για επαγγελματικούς λόγους. Έχουν ένα βιβλίο απαλλακτικών, σου κόβουν ένα έντυπο χειρόγραφο κατά την έκδοση του τιμολογίου και το τιμολόγιο απαλάσσεται από τον ΦΠΑ, το εκδίδεις με μηδενικό δηλαδή. Το έχω κάνει άπειρες φορές ως τώρα, για να ξέρω πώς γίνεται. Τώρα, ότι κατά καιρούς αλλάζουν κάποια πράματα και μπορεί να μπαινοβγαίνουν κατηγορίες επαγγελματιών που το δικαιούνται, αυτό όντως ισχύει. Αλλά υπάρχουν κλάδοι που ισχύει η απαλλαγή και αφορά ΑΦΜ, όχι είδος προϊόντος όπως λες.
Δηλαδή επαναλαμβάνεις αυτό που έγραψα, μόνο που αρνείσαι ότι υπάρχουν προϊόντα που δικαιολογούν έκδοση μηδενικού ΦΠΑ. Πουλάω τέτοια προϊόντα. Κάρτες κινητής λέγονται.
Η αλήθεια είναι ότι το "είτε με κάποιον άλλον τρόπο" που έγραψες μόλις τώρα το πρόσεξα, νόμιζα ότι έλεγες ότι μόνο σε ό,τι αφορα στο προϊόν έγκειται η φοροαπαλλαγή της πώλησης, επειδή εκεί έδωσες κυρίως βάση. Αν ναι, αυτό το γενικό "με κάποιον τρόπο" τότε ναι, περιλαμβάνει όλα αυτά που σου είπα αρκετά αναλυτικά. Και όχι, δεν αρνήθηκα τίποτα. Απλά νόμιζα (όπως είπα) ότι το περιόριζες στα προϊόντα μόνο, γι' αυτό και σου τόνισα ότι υπάρχουν κι άλλοι λόγοι για έκδοση μηδενικού ΦΠΑ, όπου ο λόγος φοροαπαλλαγής είναι ο πελάτης και όχι το προϊόν.

Παρ' όλα αυτά βέβαια, το πράμα έχει ξεφύγει 360 μοίρες (Γιώργης/Άντονυ Κουίν TM) από αυτό που συζητούσαμε περί ποσοστιαίας επιβάρυνσης του πρϊόντος λόγω ΦΠΑ στον τελικό καταναλωτή. Εκεί κατάλαβες ότι δεν ισχύει αυτό που έλεγες ή ακόμα ψάχνεις να βρεις τρόπο να στηρίξεις την αρχική σου άποψη;


Και φυσικά, αν κάποιος είναι τόσο τρόμπας και δεν κόβει τίποτα, θα έχει μονίμως πιστωτικό ΦΠΑ* που δεν θα τον πάρει ποτέ πίσω, επειδή δεν θα μπορεί να συμψηφιστεί με χρεωστικό ποτέ.
Μπράβο, αυτό λέω απ' την αρχή. Αν δεν κόψεις απόδειξη, ο ΦΠΑ που πλήρωσες ήδη δεν επιστρέφεται. Και για ποιον λόγο δηλαδή να επιστρεφόταν, εδώ που τα λέμε;
ΟΚ, μου απαντάς στο παραπάνω ερώτημά μου. Δεν το κατάλαβες (ή δεν θέλεις να το καταλάβεις και το γυρνάς σε τσαλιμάκια...).


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μάιος 2019, 22:24

Η διαφωνία μας είναι τεχνική, όχι λογιστική. Ας το εκφράσω διαφορετικά. Αν κόβεις πάντα αποδείξεις και τύχει μια φορά στην ζωή της επιχείρησής σου να μην κόψεις για ένα προϊόν, ο ΦΠΑ που ήδη κατέβαλες για το προϊόν δεν θα σου επιστραφεί ποτέ. Διαφωνείς με αυτό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 01 Μάιος 2019, 22:28

hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2019, 22:24
Η διαφωνία μας είναι τεχνική, όχι λογιστική. Ας το εκφράσω διαφορετικά. Αν κόβεις πάντα αποδείξεις και τύχει μια φορά στην ζωή της επιχείρησής σου να μην κόψεις για ένα προϊόν, ο ΦΠΑ που ήδη κατέβαλες για το προϊόν δεν θα σου επιστραφεί ποτέ. Διαφωνείς με αυτό;
Ναι. Κάθετα.

Για την ακρίβεια, αν κόβεις ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό των πωλήσεών σου, και επιλεκτικά δεν κόβεις κάποια παραστατικά, και τον ΦΠΑ τον παίρνεις πίσω από τις αγορές σου κανονικά, και δεν αποδίδεις τον ΦΠΑ των συγκεκριμένων πωλήσεων, και γλυτώνεις τη φορολόγηση για τις πωλήσεις αυτές.

Αυτό που λες γίνεται ΜΟΝΟ σε πολύ-πολύ ειδικές περιπτώσεις, πχ να έχεις εσαεί πιστωτικούς ΦΠΑ και να μην μπορεί να γίνει ποτέ συμψηφισμός. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (δηλ στο 99,9999999% των περιπτώσεων), σε κάποια περιοδική θα τον πάρεις πίσω (αν έχει λίγο νιονιό αυτός που το κάνει, στην αμέσως επόμενη).


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μάιος 2019, 22:35

Μου εξηγείς τον μηχανισμό μέσω του οποίου παίρνεις πίσω ΦΠΑ που δεν εμφανίζεται στις πωλήσεις σου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Μάιος 2019, 22:36

Προδοτικός, αντιλαικός σύριζα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 02 Μάιος 2019, 10:02

hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2019, 22:35
Μου εξηγείς τον μηχανισμό μέσω του οποίου παίρνεις πίσω ΦΠΑ που δεν εμφανίζεται στις πωλήσεις σου;
Μου εξηγείς γιατί οι πωλήσεις επηρεάζουν τον ΦΠΑ των αγορών σου; Συμψηφισμός είναι, τόσο απλά.
ΦΠΑ εισροών 1000, ΦΠΑ εκροών 1500, άρα ΦΠΑ προς καταβολή 500. Ενδιαφέρει την δήλωση, από που προκύπτει το 1000 των εισροών και αν έχουν πωληθεί (νόμιμα εννοώ, με παραστατικό) τα προϊόντα που έχεις αγοράσει για να βγει αυτό το ποσό;

Παράδειγμα απλοϊκό μεν, αλλά που ελπίζω να σου δώσει να καταλάβεις τι παίζει:

Έστω ότι αγοράζεις μέσα στην περίοδο (θες μήνα, θες τρίμηνο) 5.000 μανταλάκια επίχρυσα προς 1,00 € το τεμάχιο.
Στον προμηθευτή σου έχεις πληρώσει 5.000€ συν τον ΦΠΑ 24% (=1.200 ευρά), δηλαδή 6.200 €.
Αποφασίζεις ότι πρέπει να τα πουλήσεις με ένα ποσοστό κέρδους 50% (βάζω 50% για να βγαίνουν στρογγυλοποιημένα τα ποσά σε 2 δεκαδικά);
Άρα, τα πουλάς προς 1,00 * 1,5 = 1,50 ευρώ το τεμάχιο, συν τον ΦΠΑ 24% = 1,86 € τελική τιμή στον πελάτη σου. Ωραία μέχρι εδώ;
Ας υποθέσουμε τώρα, ότι τα πουλάς όλα μέσα στο μήνα, και έρχεται η ώρα για την περιοδική ΦΠΑ.

Περίπτωση Α. Τα έχεις πουλήσει όλα κανονικά, με παραστατικά.
Στη δήλωσή σου θα φανούν τα εξής στοιχεία:
Έχεις εκροές με 5.000 φορολογητέα βάση και 1.200€ ΦΠΑ, αθροίζοντας τα τιμολόγια αγοράς σου.
Έχεις εισροές με 7.500 φορολογητέα βάση και 1.800€ ΦΠΑ, αθροίζοντας τα τιμολόγια/αποδείξεις πώλησής σου.

Στο παντελόνι σου θα βάλεις 2.500 ευρώ (ξέχνα φόρους, έξοδα κλπ προς το παρόν, αυτό είναι άλλη κουβέντα) και θα καταβάλεις 1800-1200 = 600 ευρώ ΦΠΑ. Σωστά;

Περίπτωση Β. Έχεις πουλήσει με παραστατικά τα 4900 και τα 100 "μαύρα" και χωρίς να χρεώσεις καθόλου ΦΠΑ σε αυτά τα 100.
Στη δήλωσή σου θα φανούν τα εξής στοιχεία:
Έχεις εκροές με 5.000 φορολογητέα βάση και 1.200€ ΦΠΑ, αθροίζοντας τα τιμολόγια αγοράς σου.
Έχεις εισροές με 7.350 φορολογητέα βάση και 1.764€ ΦΠΑ, αθροίζοντας τα τιμολόγια/αποδείξεις πώλησής σου.

Έχεις πουλήσει και 100 τεμάχια "μαύρα", άρα σύνολο μαύρων πωλήσεων: 100 * 1,5 = 150,00 ευρώ.
Στο παντελόνι σου θα βάλεις πάλι 2.500 ευρώ (7.350 - 5.000 = 2.350 + 150 από τα μαύρα) και θα καταβάλεις 1764-1200 = 564 ευρώ ΦΠΑ.

Οπότε, εσύ βγάζεις τα ίδια σε πρώτη φάση (στην πραγματικότητα βγάζεις και λίγο παραπάνω επειδή θα φορολογηθείς για πωλήσεις 2.350 ευρώ και όχι 2.500 συν τον λιγότερο ΦΠΑ που καταβάλεις), οι 100 πελάτες θα πληρώσουν συνολικά 36 ευρώ λιγότερο (που αν είναι τελικοί καταναλωτές λιανικής -δηλ. αν δεν τα παίρνουν με τιμολόγιο για να εκπέσει ο ΦΠΑ- έχουν ένα Α κέρδος και γι' αυτό σου είπα ότι το ζητάνε κάποιοι) και το κράτος θα πάρει 36 ευρώ λιγότερα άμεσα από τις πωλήσεις και λίγα ακόμα λιγότερα αργότερα που θα σε φορολογήσει.

Το 1.200 που είναι ο ΦΠΑ των αγορών σου, δεν αλλάζει ό,τι και να γίνει. Δεν πάει βάσει πωλήσεων σου, πάντα 1200 θα αφαιρείται. Και ναι, αν τύχει και έχεις πιστωτικό ΦΠΑ στη συγκεκριμένη περίοδο, απλά δεν θα τον πάρεις πίσω άμεσα, αλλά θα μεταφερθεί για να συμψηφιστεί στην επόμενη δήλωση. Που και πάλι δεν είναι ζημία για σένα, έτσι κι αλλιώς δεν θα πλήρωνες ΦΠΑ, πάλι δεν θα πληρώσεις, και στην επόμενη δήλωση μπαίνεις με μεγαλύτερο πιστωτικό υπόλοιπο.

Καταλάβατε ή να κάνω και κακά; :102:


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών