Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 17:28

Ο Μητσοτάκης είπε ότι πήγε στην Κύπρο για να μάθει όπως είπε το πώς βγήκε από το μνημόνιο.

Η πραγματικότητα είναι ότι η Κύπρος έκανε 8% δημοσιονομική προσαρμογή ενώ η Ελλάδα περίπου 30% και δεν της ζητάει η Γερμανία τα τεράστια πρωτογενή πλεονάσματα που ζητάει από εμάς. Το μνημόνιο της Κύπρου ήταν παιδική χαρά μπροστά στα δικά μας.

Όμως δεν το κάνει τυχαία. Ρίχνει την ευθύνη στις ελληνικές κυβερνήσεις και όχι στην Γερμανία που επέβαλλε τα μνημόνια, τα μεταμνημονιακά μέτρα και τα τεράστια πρωτογενή πλεονάσματα.

Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Απρ 2019, 17:56

Μνημόνιο ονομάζεται, διεθνώς, τα bail out money που έδωσε το Γκερμάνιος στην Ελλάδα και όχι οι συνθήκες που επεβλήθησαν για να δοθούν αυτά τα bail out money. Κατά τον σκύλο Λουκάνικο (παϊδάκια τώρα) ισχύει το άλλο όμως.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αν υπήρχε η "σοβιετική αρκούδα" στην εποχή μας τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει (λέμε τώρα και κλαίμε στον Ντόναλντ να στείλει τίποτα βάσεις - ακόμα και όσοι είμαστε από τη Δάφνη).
Ωστόσο είτε είναι η εξήγηση το ρητό του Τεό το "μαζί τα ate" είτε άλλη, τα μάνεϋ φαγώθηκαν εδώ.
Δεν μπορεί να είναι άλλη η εξήγηση. Αν σε στείλω εσένα να πουλήσεις τη Ρουμάνικη εγκυκλοπαίδεια (του Τσεαουσέσκου) από πολυκατοικία σε πολυκατοικία και δεν την πουλήσεις, πάει να πει και ότι δεν δικαιούσαι ποσοστών. Ποσοστά δεν υπάρχουν.

Πιό λαϊκιστές από τους πλασιέ Ρουμάνικων εγκυκλοπαιδειών που δεν πούλησαν ούτε μία και μου ζητάνε λεφτά δεν μπορεί να υπάρχουν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 17:58

wooded glade έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:56
Μνημόνιο ονομάζεται, διεθνώς, τα bail out money που έδωσε το Γκερμάνιος στην Ελλάδα και όχι οι συνθήκες που επεβλήθησαν για να δοθούν αυτά τα bail out money. Κατά τον σκύλο Λουκάνικο (παϊδάκια τώρα) ισχύει το άλλο όμως.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αν υπήρχε η "σοβιετική αρκούδα" στην εποχή μας τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει (λέμε τώρα και κλαίμε στον Ντόναλντ να στείλει τίποτα βάσεις - ακόμα και όσοι είμαστε από τη Δάφνη).
Ωστόσο είτε είναι η εξήγηση το ρητό του Τεό το "μαζί τα ate" είτε άλλη, τα μάνεϋ φαγώθηκαν εδώ.
Δεν μπορεί να είναι άλλη η εξήγηση. Αν σε στείλω εσένα να πουλήσεις τη Ρουμάνικη εγκυκλοπαίδεια (του Τσεαουσέσκου) από πολυκατοικία σε πολυκατοικία και δεν την πουλήσεις, πάει να πει και ότι δεν δικαιούσαι ποσοστών. Ποσοστά δεν υπάρχουν.
Παραδίδομαι. Ότι και αν γράψεις έχεις δίκιο.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Al Bundy

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 17:58

Γιατί δεν ρωτάς τον Τσίπρα;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 19 Απρ 2019, 18:00

μιλάει για λαϊκισμό και βάζει τον μητσοτάκη, στη χώρα που κυβερνάει ο τσίπρας
θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 18:02

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:58
Γιατί δεν ρωτάς τον Τσίπρα;
Το 30% δημοσιονομική προσαρμογή έγινε μέχρι το 2014.
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:00
μιλάει για λαϊκισμό και βάζει τον μητσοτάκη, στη χώρα που κυβερνάει ο τσίπρας
θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο
Δεν φταίω εγώ που δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 19 Απρ 2019, 18:02

στην κυπρο δεν εχει το 90% να πληρωνει μηδενικους φορους ουτε το παγκοσμιο ρεκορ ε.ε. ουτε τοσο μικρο αριθμο υπαλληλων στο συνολο του εργατικου δυναμικου

η εισπραξιμοτητα φορων απο το 2000 μεχρι το 2010 ηταν σταθερα πολυ χαμηλη (εσε μικρο βαθμο δικαιολογειται απο την γιγαντωση του κοστου ζωης μεσα στο ευρω) και οι οποιες επενδυσεις ηταν μηδενικες
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 18:13

Το έχει ξανακάνει φυσικά.

19 Σεπ 2017


1/3/2016
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 18:13

Η αλήθεια είναι ότι η Ιρλανδία έκανε 15% δημοσιονομική προσαρμογή, η Πορτογαλία 14% και η Κύπερος 8% ενώ η Ελλάδα 30% περίπου. Η Ιρλανδία και η Πορτογαλία συμμετείχαν και στην ποσοτική χαλάρωση. Και φυσικά δεν ζητάει η Γερμανία απ' αυτές τα τεράστια πρωτογενή πλεονάσματα που ζητάει από εμάς.

Μητσοτάκης: Γιατί η Κύπρος και η Πορτογαλία βγήκαν από τα μνημόνια 8/6/2017
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 19 Απρ 2019, 18:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Απρ 2019, 18:14

Το Ελληνικό τζαμπατζιαρχείο δεν έχει ταίρι.
Μιά φορά κι ένα καιρό ένα τηλεοπτικό κανάλι με έστειλε στον ιππόδρομο να μεταδίδω. Η αποστολή μου ήταν ότι συνέβαινε μεταξύ ιπποδρομιών να το λέω για να το μεταδίδει η τηλεόραση (π.χ. τραυματισμοί, αλλαγές στο πρόγραμμα, στις αποδόσεις κλπ).
Καθόμουνα λοιπόν στα γραφείο των πρασινοφρουρών, αλλά πήγα εκεί αμισθί (ο καναλάρχης μου είχε πει θα δούμε μετά από τρεις μήνες πως πάει - αλλά πέθανε ξαφνικά). Δεν την έβρισκα λοιπόν και δεν περίμενα και τίποτα από τον καναλάρχη, οπότε μου τη βίδωσε που δεν είχε εκεί τηλέφωνα με κουμπάκια. Δεν έπιανε η γραμμή και έπρεπε να κάνω 5-10 προσπάθειες γυρνώντας στο δίσκο.
Λέω λοιπόν στον ορμαθό των πρασινοφρουρούδων εκεί που καθόντουσαν (και είχαν και κουμπάκια οι δικές τους συσκευές), βρε σεις για δεν παίρνουτε τον άνθρωπο να του λέτε εσείς τα διάφορα, ο αναβάτης Κώστας χτύπησε αλλά ευτυχώς πολύ ελαφρά και τα άλλα που λέω εγώ.
Έγινε λοιπόν η επανάσταση του Κίλελερ. Πως τολμάτε κύριε, τι είναι αυτά που λέγουτε, θα καθορίσετε ΕΣΕΙΣ σε έναν δημόσιο υπάλληλο τα καθήκοντα του, ου-ου, ί-ί.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 18:15

wooded glade έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:14
Το Ελληνικό τζαμπατζιαρχείο δεν έχει ταίρι.
Μιά φορά κι ένα καιρό ένα τηλεοπτικό κανάλι με έστειλε στον ιππόδρομο να μεταδίδω. Η αποστολή μου ήταν ότι συνέβαινε μεταξύ ιπποδρομιών να το λέω για να το μεταδίδει η τηλεόραση (π.χ. τραυματισμοί, αλλαγές στο πρόγραμμα, στις αποδόσεις κλπ).
Καθόμουνα λοιπόν στα γραφείο των πρασινοφρουρών, αλλά πήγα εκεί αμισθί (ο καναλάρχης μου είχε πει θα δούμε μετά από τρεις μήνες πως πάει - αλλά πέθανε ξαφνικά). Δεν την έβρισκα λοιπόν και δεν περίμενα και τίποτα από τον καναλάρχη, οπότε μου τη βίδωσε που δεν είχε εκεί τηλέφωνα με κουμπάκια. Δεν έπιανε η γραμμή και έπρεπε να κάνω 5-10 προσπάθειες γυρνώντας στο δίσκο.
Λέω λοιπόν στον ορμαθό των πρασινοφρουρούδων εκεί που καθόντουσαν (και είχαν και κουμπάκια οι δικές τους συσκευές), βρε σεις για δεν παίρνουτε τον άνθρωπο να του λέτε εσείς τα διάφορα, ο αναβάτης Κώστας χτύπησε αλλά ευτυχώς πολύ ελαφρά και τα άλλα που λέω εγώ.
Έγινε λοιπόν η επανάσταση του Κίλελερ. Πως τολμάτε κύριε, τι είναι αυτά που λέγουτε, θα καθορίσετε ΕΣΕΙΣ σε έναν δημόσιο υπάλληλο τα καθήκοντα του, ου-ου, ί-ί.
Το πιο εύστοχο σχόλιο που έχω διαβάσει από εσένα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14909
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Έχει ο λαϊκισμός όρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Απρ 2019, 18:44

Η βλακια δεν εχει ορια ιντιιντ..
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών