Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Απρ 2019, 12:15

Spiros252 έγραψε:
27 Απρ 2019, 10:11
Υπάρχουν θέσεις εργασίας για όλους τους ανθρώπους;
θέσεις εργασίας θα μπορούσαν να υπάρξουν, τουλάχιστον αρκετά περισσότερες, εάν είχαμε μία κυβέρνηση που νοιαζόταν γι'αυτό
μια κυβέρνηση που το μόνο που νοιάζεται είναι πως θα τα αρπάξει από αυτούς που δουλεύουν, για να τα μοιράσει αριστερά και δεξιά δεν πρόκειται να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Απρ 2019, 12:41

Δηλαδή; Να κόψει τα επιδόματα και να δώσει τα λεφτά στους επιχειρηματίες να δημιουργήσουν νέες θέσεις εργασίας;
Και το πλεόνασμα της τρόικας πως θα βγει;
Δεν θα βγάζει πλεόνασμα ο Μητσοτάκης;
Τους "θεσμούς" τους ρώτησε;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 27 Απρ 2019, 13:04

Αυτη η αποψη προεχεται απο το εξωτερικο και τις ανεπτυγμενες χωρες...Εκει ναι, με 5% ανεργια εισαι αρχιτεμπελης αν καθεσαι και ζεις με επιδοματα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 27 Απρ 2019, 16:49

Δημοκράτης έγραψε:
26 Απρ 2019, 23:45
koukouvagia έγραψε:
26 Απρ 2019, 19:40
Δημοκράτης έγραψε:
26 Απρ 2019, 18:07

λες να ήμουν σύριζα δαγκωτό και να δούλευα ολλανδία; Ή Βενεζουέλα θα ήμουν ή στην Τσιπρολάνδη. Εκτος αν θες να μας πειςότι η Ολλανδάι είναι κομμουνιστική χώρα
Επομένως μιλάς για άλλο κράτος και οχι για τη φορολογική κατάσταση στην Ελλάδα. Εδω δεν υπάρχει "φορολογική δικαιοσύνη" και επειδή εσυ ζεις σ ενα κράτος διαφορετικό δεν μπορείς να υποθέτεις πως ετσι είναι σε ολα τα αλλα κράτη .
η ανισοκατανομή φόρων στην Ολλανδία είναι πολύ χειρότερη από την Ελλάδα. Η διαφορά βέβαια είναι ότι στην Ολλανδία οι πολιτικοί τρώνε πολύ πιο λίγο και οι δ.υ. δουλεύουν. Στην Ελλάδα μόνο οι ελεύθεροι επαγελματίες υπερφορολογούνται και αυτό είναι άσχετο με το θέμα. Το θέμα είναι ότι το σύστημα επωφελείται από τους πολύτεχκους, η λογική του "αυτός επέλεξε να τα κάνει τα παιδιά" είναι η λογική του μαλάκα και φυσικά όσοι ωφελούνται περισσότερο από την ύπαρξη του συστήματος, δηλαδή βγάζουν τα περισσότερα λεφτά, καλώς πληρώνουν περισσότερους φόρους
Δεν ξέρω πόσο είναι η ανισοκατανομή των φόρων στην Ολλανδία και θα το θεωρήσω αληθές αυτό που λες.
Πέφτεις όμως πολύ έξω, και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα, όσον αφορά τη φορολογική δικαιοσύνη στην Ελλάδα.
Δεν είναι δίκαιο αυτό που γίνεται. Εγώ πες έχω μια "καλή" δουλειά, την οποία με τρομερή δυσκολία τη βρήκα επειδή ακριβώς δεν είμαι πολύτεκνη κ.λπ. και πάλεψα με την αξία μου και τα πτυχία μου, χωρίς να μεσολαβήσει κανένας για εμένα (και το εννοώ), παρ' όλα αυτά με δυσκολία ανταπεξέρχομαι στις υποχρεώσεις μου. Από αυτά που μου παίρνει μηνιαιά το κράτος συν αυτά που θα πληρώσω του χρόνου εφορία, το συμπέρασμα είναι ότι δουλεύω σαν σκυλί για να μου παίρνει τα μισά σχεδόν το κράτος. Λες και τα δουλέψαμε μαζί ή μ' έχει στηρίξει πουθενά (όπως και τους περισσότερους εργαζομένους).
Όταν λέω φορολογική δικαιοσύνη δεν αναφέρομαι μόνο στο εκκαθαριστικό της εφορίας, στις ασφαλιστικές εισφορές για νοσοκομεία που δεν υπάρχουν, αναφέρομαι και στον ισοπεδωτικό ΦΠΑ. Άσε εμένα, πες έχω τη δουλειά μου, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά να πληρώνω ένα εντελώς ανοργάνωτο και δυσλειτουργικό κράτος που δεν μου προσφέρει τίποτα.
Ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ και πρέπει να εύχομαι να μην αρρωστήσω και με στείλουν πριν την ώρα μου, εξαιίτιας των ελλείψεων και της μπουρδελοσύνης που επικράτει στο ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο: ακτινογραφικά που δε δουλεύουν για μήνες σε κεντρικά νοσοκομεία, ελλείψεις σε αντιδραστήρια για εξετάσεις, σεντόνια με αίμα στα νοσοκομεία συν τη απέραντη βρωμιά που υπάρχει.

Που το βρίσκεις αυτό δίκαιο;
Έστω και έτσι σου λέω άσε εμένα...

Οι 4ωροι, αυτοί που δουλεύουν part-time με 290-300 καθαρά και προφανώς δεν φτάνουν τα χρήματα αυτά ούτε για "ζήτω" δεν έχουν τις φορολογικές ελαφρύνσεις που απολαμβάνουν οι πολύτεκνοι που βρίσκουν ανοιχτες πόρτες ευκολότερα στο δημόσιο για παράδειγμα. Ούτε απολαμβάνουν τις εκπτώσεις πχ στα μμμ που έχουν οι πολύτεκνοι.

Οπότε ναι το βρίσκω άδικο να παίρνουν τόσα επιδόματα και κοινωνικά μερίσματα και παράλληλα να έχουν τέτοιο αβαντάζ στο δημόσιο.
Αν το κράτος δεν μπορεί να προσφέρει ίσες ευκαιρίες και ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα δεν βρίσκω το λόγο γιατί να πληρώνω εγώ περισσότερα από εσένα για παράδειγμα όταν είμαστε στην ίδια μισθολογική κλίμακα και δεν είναι κάποιος από εμάς ΑΜΕΑ.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 27 Απρ 2019, 16:51

Cloud87 έγραψε:
27 Απρ 2019, 09:57
Να πάνε να δουλέψουν όπως όλοι οι άνθρωποι και να αφήσουν τις ανοησίες.
Έχεις ψάξει ποτέ για δουλειά στη ζωή σου;
Γιατί έτσι όπως το λες ή από έτοιμα τρως ή είσαι φυτευτός κάπου.
Βρες τους εσύ δουλειά, αν νομίζεις πως δεν θέλουν να βρουν.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 27 Απρ 2019, 16:52

Northern Spirit έγραψε:
27 Απρ 2019, 13:04
Αυτη η αποψη προεχεται απο το εξωτερικο και τις ανεπτυγμενες χωρες...Εκει ναι, με 5% ανεργια εισαι αρχιτεμπελης αν καθεσαι και ζεις με επιδοματα..
Εσείς, όμως, κουνάτε το δαχτυλάκι σας και το λέτε «δουλειά». Πολλή κούραση η «δουλειά» σας, να πούμε. Αλλά κάτι κάνει και αυτό στην αυτοπεποίθηση. Έρχεσαι Γραικυλιστάν για διακοπές και κράζεις όσους δουλεύουν γκαρσόνια. Χρειάζονται και οι (((Βορειοευρωπαίοι))) το φιξάκι της ντοπαμίνης. :lol:

Ορέστης 35

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 27 Απρ 2019, 16:59

Το κρατος πρεπει να στηριζει την οικογενεια ή τομ δυναμικο εργενγ που παραγει πλουτο περισσοτερο;

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 27 Απρ 2019, 17:01

Ορέστης 35 έγραψε:
27 Απρ 2019, 16:59
Το κρατος πρεπει να στηριζει την οικογενεια ή τομ δυναμικο εργενγ που παραγει πλουτο περισσοτερο;
Κανέναν από τους δύο. Για να στηρίξεις πρέπει να κλέψεις, ως κράτος, τον παραγωγό.

Εννοείται, φυσικά, ότι ο εργένης που βγάζει λεφτά και παράγει πλούτο αξίζει να τα κρατάει. ΌΛΑ. Όσοι κάνουν παιδιά να (έχουν να) τα πληρώνουν μόνοι τους. Αλλιώς δικαίως θα τους λέμε κατσίβελους.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Απρ 2019, 17:05

ολα πρεπει να περασουν στο κρατος για να μειωθει δραστικα το κοστος διαβιωσης για τους νεους

ο καπιταλισμος συντριβει το αντρικο φυλο
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Ορέστης 35

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 27 Απρ 2019, 17:06

Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:01
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Απρ 2019, 16:59
Το κρατος πρεπει να στηριζει την οικογενεια ή τομ δυναμικο εργενγ που παραγει πλουτο περισσοτερο;
Κανέναν από τους δύο. Για να στηρίξεις πρέπει να κλέψεις, ως κράτος, τον παραγωγό.

Εννοείται, φυσικά, ότι ο εργένης που βγάζει λεφτά και παράγει πλούτο αξίζει να τα κρατάει. ΌΛΑ. Όσοι κάνουν παιδιά να (έχουν να) τα πληρώνουν μόνοι τους. Αλλιώς δικαίως θα τους λέμε κατσίβελους.
Αναρχοκαπιταλισμος δηλαδη.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Απρ 2019, 17:08

Ορέστης 35 έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:06
Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:01
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Απρ 2019, 16:59
Το κρατος πρεπει να στηριζει την οικογενεια ή τομ δυναμικο εργενγ που παραγει πλουτο περισσοτερο;
Κανέναν από τους δύο. Για να στηρίξεις πρέπει να κλέψεις, ως κράτος, τον παραγωγό.

Εννοείται, φυσικά, ότι ο εργένης που βγάζει λεφτά και παράγει πλούτο αξίζει να τα κρατάει. ΌΛΑ. Όσοι κάνουν παιδιά να (έχουν να) τα πληρώνουν μόνοι τους. Αλλιώς δικαίως θα τους λέμε κατσίβελους.
Αναρχοκαπιταλισμος δηλαδη.
το πιο αστειο ειναι οτι δηλωνουν και εθνικιστες και γαυγιζουν υπερ της λευκης φυλης που χανεται :lol::smt005:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 27 Απρ 2019, 17:11

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:05
ο καπιταλισμος συντριβει το αντρικο φυλο
:fp::vp19::sal9:
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:06
Αναρχοκαπιταλισμος δηλαδη.
Αναρχία. :8)
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:08
το πιο αστειο ειναι οτι δηλωνουν και εθνικιστες και γαυγιζουν υπερ της λευκης φυλης που χανεται :lol::smt005:
Η «λευκή φυλή» ορθώς χάνεται. Αν άντεξε δύο παγκόσμιους πολέμους για να πεθάνει από τραβέλια που απαιτούν δικές τους τουαλέτες, προφανώς δεν άξιζε ούτε φτυσίδι. Η Κάλι Γιούγκα ξεπερνιέται μόνο με γκάζια. Όσοι δεν έχουν τα κότσια ας κάτσουν να μαριναριστούν στους χυμούς της παρακμής.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Απρ 2019, 17:19

αλλη μια ακροδεξια γυναικοκεντρικη ελληνιολα :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Απρ 2019, 17:25

Spiros252 έγραψε:
27 Απρ 2019, 12:41
Δηλαδή; Να κόψει τα επιδόματα και να δώσει τα λεφτά στους επιχειρηματίες να δημιουργήσουν νέες θέσεις εργασίας;
Και το πλεόνασμα της τρόικας πως θα βγει;
Δεν θα βγάζει πλεόνασμα ο Μητσοτάκης;
Τους "θεσμούς" τους ρώτησε;
τα λεφτά για τα επιδόματα που τα βρίσκει;
αυτή τη στιγμή εργάζονται λίγοι για να τρέφουν τους πολλούς
σκέψου σαν μια 10μελή οικογένεια όπου δουλεύουν τα 3 άτομα για να θρέψουν τα υπόλοιπα 7
αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μειωθούν οι φόροι και οι ασφαλιστικές εισφορές (και η γραφειοκρατία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
να δοθούν κίνητρα για να ρίξει κάποιος τα λεφτά του εδώ
ένας εργαζόμενος που παίρνει 1000 ευρώ καθαρά, στον εργοδότη που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα κοστίζει μηνιαίως 1400 ευρώ, σε αυτόν της Κύπρου 1200
δημιουργώντας θέσεις εργασίας, μειώνονται οι ανάγκες που πρέπει να καλύπτονται με επιδόματα
αυτό είναι η ανάπτυξη
η επιδοματική πολιτική ποτέ δεν έφερε αποτελέσματα σε μακροπρόθεσμο επίπεδο, είναι μια πολιτική μπαλώματος τρυπών, όχι μία σταθερή πολιτική με αναπτυξιακό ορίζοντα
πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε πως με επιδόματα δεν χτίζεται σταθερή οικονομία, αλλά δούλοι που εξαρτώνται από το κράτος, πολίτες χωρίς φιλοδοξίες για δημιουργία αλλά μόνο εφησυχασμένοι και άβουλοι υπήκοοι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τα επιδόματα ανεργίας κάνουν τους νέους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Απρ 2019, 19:43

Είναι υποχρεωμένη η Ελλάδα να βγάζει κάθε χρόνο ένα μεγάλο πλεόνασμα. Αυτό επιτυγχάνεται με υπερφορολόγηση, σύμφωνοι.
Μέρος των χρημάτων αυτών δεν πρέπει να πάνε και σε επιδόματα στους μη έχοντες πόρους;

Τί πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη σας;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών