Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 15 Μάιος 2019, 16:56

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
15 Μάιος 2019, 15:27
7 μέρες σε όλο τον εργασιακό του βίο, έτσι εξηγείται το 7ήμερο που θέλει για τους άλλους


[img]https://i.postimg.cc/ZKP76Y86/6000 ... .jpg[/img]
Αποκλείεται. Είναι πάρα πολλές μέρες δουλειάς αυτές, για οποιονδήποτε από την "Οικογένεια" .
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11617
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 15 Μάιος 2019, 16:59

Πρέπει να είναι τραγικές οι δημοσκοπήσεις, ε ζαίοι; :D
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 15 Μάιος 2019, 20:23

Chainis έγραψε:
14 Μάιος 2019, 10:29
Juno έγραψε:
13 Μάιος 2019, 16:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:06


7ήμερο δεν σημαίνει προσθήκη 2 εργασιακών ημερών στον εργαζόμενο αλλά μεταφορά του ρεπό του σε άλλες μέρες αν δουλεύει 5μερο. Το ίδιο ισχύει και για τα ελαστικά ωράρια. Μπορεί στην ίδια επιχείρηση κάποιοι να δουλεύουν 7-3 και κάποιοι άλλοι 10-6.
Υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν 2 ή 3 βάρδιες. Αυτό δεν σημαίνει ότι τις κάνουν οι ίδιοι εργαζόμενοι. Και αν δεν κάνω λάθος, τα βραδυνά ωράρια και τα σ/κ πληρώνονται καλύτερα. Εξαρτάται φυσικά από τη σύμβαση εργασίας, δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα. Εξαρτάται από τη λειτουργία της επιχείρησης. Άλλους ρυθμούς έχει μια παραγωγική μονάδα και άλλους μια διαφημιστική εταιρία.
Αν τηρηθεί, εντάξει, αλλά αμφιβάλλω.
Κάποτε που μιλούσα με μία πωλήτρια του Mall στο Μαρούσι, ενώ ψώνιζα, της είπα ότι πρέπει να είναι καλύτερο το 09:00-21:00, γιατί έτσι κλείνουν πιο εύκολα τις 40 ώρες την εβδομάδα, ενώ με το σπαστό ωράριο και δεν τις συμπλήρωναν και ήταν δεσμευμένοι στη δουλειά από το πρωί ως το βράδυ, γιατί τι να κάνεις τις τρεις ώρες που είναι κλειστό το κατάστημα;
Και μου είπε, ότι απλώς εργάζονται κάθε μέρα 09:00-21:00 και δεν βγάζουν τσιμουδιά. Χειρότερα δηλαδή.
Αν δουλευει 9.00 με 21.00 συμπληρωνει τις 40 ωρες σε 3 ημερες και 4 ωρες.
Οποτε η δουλευει 3,5 μερες την εβδομαδα η παιρνει υπερωριες η δουλευει για αλητη εργοδοτη αν δεν συμβαινει κατι απο τα δυο.
Αν κατάλαβα καλά, δουλεύει για αλήτη εργοδότη. Όταν της είπα πως το βρίσκω καλύτερο να είναι συνεχόμενο γιατί κλείνει τα 8ωρα πιο εύκολα, χωρίς να χάνει ώρες όπως στο σπαστό ωράριο, σκοτείνιασε το βλέμμα της. Και μετά μου είπε πώς δουλεύει και ντράπηκα που μίλησα. Δύο ρεπό την εβδομάδα παίρνει.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 15 Μάιος 2019, 21:28

Τόσα αντιλαϊκά μέτρα που λέει ολοφάνερα ο Κούλης για να γίνει λαομίσητος, ένα είναι σίγουρο:
Κι ο ίδιος ψηφίζει Τσίπρα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Μάιος 2019, 21:29

Πρετεντέρης έγραψε:
15 Μάιος 2019, 16:59
Πρέπει να είναι τραγικές οι δημοσκοπήσεις, ε ζαίοι; :D
Ναι, μόνο 3 μονάδες κλείσιμο ψαλίδας τον μήνα δείχνουν και μάλιστα αυτές τις θεωρείτε και από τις επιτυχείς:lol:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 15 Μάιος 2019, 21:29

Πρετεντέρης έγραψε:
15 Μάιος 2019, 16:52
Ακόμα προσπαθείτε, ρε ζαίοι; :smt005:
Φουκαράδες
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 15 Μάιος 2019, 21:35

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 22:50

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
15 Μάιος 2019, 15:27
7 μέρες σε όλο τον εργασιακό του βίο, έτσι εξηγείται το 7ήμερο που θέλει για τους άλλους


Εικόνα
Μέρες; Πότε; Μήπως δούλευε στην πιτσαρία του Σαμαρά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 22:55

Juno έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:23
Chainis έγραψε:
14 Μάιος 2019, 10:29
Juno έγραψε:
13 Μάιος 2019, 16:17

Αν τηρηθεί, εντάξει, αλλά αμφιβάλλω.
Κάποτε που μιλούσα με μία πωλήτρια του Mall στο Μαρούσι, ενώ ψώνιζα, της είπα ότι πρέπει να είναι καλύτερο το 09:00-21:00, γιατί έτσι κλείνουν πιο εύκολα τις 40 ώρες την εβδομάδα, ενώ με το σπαστό ωράριο και δεν τις συμπλήρωναν και ήταν δεσμευμένοι στη δουλειά από το πρωί ως το βράδυ, γιατί τι να κάνεις τις τρεις ώρες που είναι κλειστό το κατάστημα;
Και μου είπε, ότι απλώς εργάζονται κάθε μέρα 09:00-21:00 και δεν βγάζουν τσιμουδιά. Χειρότερα δηλαδή.
Αν δουλευει 9.00 με 21.00 συμπληρωνει τις 40 ωρες σε 3 ημερες και 4 ωρες.
Οποτε η δουλευει 3,5 μερες την εβδομαδα η παιρνει υπερωριες η δουλευει για αλητη εργοδοτη αν δεν συμβαινει κατι απο τα δυο.
Αν κατάλαβα καλά, δουλεύει για αλήτη εργοδότη. Όταν της είπα πως το βρίσκω καλύτερο να είναι συνεχόμενο γιατί κλείνει τα 8ωρα πιο εύκολα, χωρίς να χάνει ώρες όπως στο σπαστό ωράριο, σκοτείνιασε το βλέμμα της. Και μετά μου είπε πώς δουλεύει και ντράπηκα που μίλησα. Δύο ρεπό την εβδομάδα παίρνει.
Εγώ ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει 12ωρα. Και ξέρω πολύ κόσμο γιατί κυρίως υπάλληλοι είναι οι πελάτες μου. Οι ΔΥ προτιμάνε να ψωνίζουν από τα Lidl και μετά να κράζουν τους Γερμανούς ως ναζί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 16 Μάιος 2019, 13:42

«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 16 Μάιος 2019, 14:18

hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:50
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
15 Μάιος 2019, 15:27
7 μέρες σε όλο τον εργασιακό του βίο, έτσι εξηγείται το 7ήμερο που θέλει για τους άλλους


Εικόνα
Μέρες; Πότε; Μήπως δούλευε στην πιτσαρία του Σαμαρά;
xD

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 16 Μάιος 2019, 14:20

hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:55
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:23
Chainis έγραψε:
14 Μάιος 2019, 10:29


Αν δουλευει 9.00 με 21.00 συμπληρωνει τις 40 ωρες σε 3 ημερες και 4 ωρες.
Οποτε η δουλευει 3,5 μερες την εβδομαδα η παιρνει υπερωριες η δουλευει για αλητη εργοδοτη αν δεν συμβαινει κατι απο τα δυο.
Αν κατάλαβα καλά, δουλεύει για αλήτη εργοδότη. Όταν της είπα πως το βρίσκω καλύτερο να είναι συνεχόμενο γιατί κλείνει τα 8ωρα πιο εύκολα, χωρίς να χάνει ώρες όπως στο σπαστό ωράριο, σκοτείνιασε το βλέμμα της. Και μετά μου είπε πώς δουλεύει και ντράπηκα που μίλησα. Δύο ρεπό την εβδομάδα παίρνει.
Εγώ ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει 12ωρα. Και ξέρω πολύ κόσμο γιατί κυρίως υπάλληλοι είναι οι πελάτες μου. Οι ΔΥ προτιμάνε να ψωνίζουν από τα Lidl και μετά να κράζουν τους Γερμανούς ως ναζί.
Εγώ πάντως ειδικά από την κρίση και μετά,αγοράζω πολλά πράγματα από την τοπική κάβα.
Και στον γειτονικό παντοπώλη πηγαίνω γιατί είδα ότι σε μερικά έχει καλύτερες τιμές και από τα σούπερ.
LIDL τα σιχαίνομαι και τρέφω μια πηγαία αντιπάθεια σε όσους ψωνίζουν από κει...έναν συμπαθή άνθρωπο που να μην είναι μουνόπανο και να ψωνίζει από αυτό το στάβλο δεν έχω γνωρίσει ως τώρα.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 16 Μάιος 2019, 14:30

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Μάιος 2019, 13:42
Έγραψες :8)

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μάιος 2019, 15:25

Τραγωδία στην Εκάλη!

https://tovatraxi.com/social/tragodia-s ... N6mI1IzbIV
Συγκλονισμένοι είναι οι κάτοικοι της Εκάλης και των ευρύτερων βορείων προαστίων από την είδηση ότι νεαρός κάτοικος της περιοχής ανακοίνωσε στους γονείς του ότι θέλει να ‘σπουδάσει ψυκτικός’, σύμφωνα με πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητας.
Η είδηση, που έκανε το γύρο των iPhone 10 των βορείων προαστίων μέσα σε λίγα λεπτά, προκάλεσε προκάλεσε πανικό στους ευκατάστατους κατοίκους της Εκάλης, με πολλούς να τους πέφτει το αλάτι Ιμαλαΐων από τα χέρια μέσα στο Βασιλόπουλο και τα ντελικατέσεν της περιοχής .

Τραγική φιγούρα η μητέρα του 18χρονου, η οποία μιλώντας με δυσκολία στις κάμερες λόγω πρόσφατου μπότοξ, έκανε δηλώσεις έξω από γνωστό κέντρο ευεξίας και wellness της περιοχής.

«Τρώγαμε τα πανκεικς μας χωρίς γλουτένη με γκότζι μπέρι όπως κάθε πρωί, όταν ξαφνικά ο γιος μας Ισίδωρος μας είπε ‘μητέρα, πατέρα, έχω κάτι να σας ανακοινώσω’.» «Mon Dieu, είπα, θα μας πει ότι είναι γκέι ή ΣΥΡΙΖΑ, αλλά τελικώς ήταν κάτι πολύ πολύ χειρότερο.»

«Τότε μας είπε ότι αποφάσισε να ‘σπουδάσει ψυκτικός’. Να σπουδάσει, φανταστείτε. Του συζύγου μου τού έπεσαν οι Φαϊνάνσιαλ Τάϊμς από τα χέρια ενώ εγώ χρειάστηκε να πάρω δύο χούφτες ζάναξ για να βρω τη δύναμη να αντέξω αυτό που άκουσα» είπε η μητέρα του νεαρού.


Φίλοι της οικογένειας που βγήκαν από τις επαύλεις τους για να μιλήσουν στις κάμερες περιέγραψαν έναν νεαρό όπως όλους τους άλλους που ζουν στην περιοχή. «Και τα Ραλφ Λόρεν του φορούσε και το λαδάκι τρούφας του το είχε και κάμπριο των 250.000 ευρώ τού είχαν πάρει. Δεν είχε δώσει ποτέ δικαιώματα. Είμαστε πραγματικά shοκαρισμένοι.»

Μία κυρία μάλιστα δεν γνώριζε καν τη λέξη ‘ψυκτικός’, μέχρι που κάποιος της εξήγησε ότι πρόκειται για αυτούς που επισκευάζουν και συντηρούν κλιματιστικά συστήματα.

«Ω Θέε μου, έχουμε έναν τέτοιον που έρχεται στο σπίτι μας από μια περιοχή που λέγεται Περιστέρι. Μια φορά είχαμε στρίψει κατά λάθος με το Range Rover γυρίζοντας από το ΙΚΕΑ και είχαμε βρεθεί εκεί. Τα παιδιά μου, ο Αύγουστος-Μιχαήλ και η Ελισάβετ-Νεφέλη χρειάστηκαν μήνες ψυχανάλυσης για να το ξεπεράσουν.»
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο Μητσοτάκης τάσσεται υπέρ της 7ημερης εργασίας - ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Μάιος 2019, 17:36

καποιοι τα ελεγαν πριν τους νεοφιλελερες καπιταληστες τον Κουλη και το εφταημερο του ..

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών