Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Ιουν 2019, 23:16

jason έγραψε:
03 Ιουν 2019, 22:45
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 22:37
Πάλι η Αθήνα φταίει; :lol:
μπα, εδώ είναι νήμα κλάψας των αθηναιων που δεν βγάλαμε κουλη
Ποιός ακριβώς κλαιει;
Εγώ έχω δήμαρχο Μπακογιαννη, Από εκεί και πέρα ας πέσει και πυρηνική, χεστηκα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 03 Ιουν 2019, 23:18

Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:16
jason έγραψε:
03 Ιουν 2019, 22:45
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 22:37
Πάλι η Αθήνα φταίει; :lol:
μπα, εδώ είναι νήμα κλάψας των αθηναιων που δεν βγάλαμε κουλη
Ποιός ακριβώς κλαιει;
Εγώ έχω δήμαρχο Μπακογιαννη, Από εκεί και πέρα ας πέσει και πυρηνική, χεστηκα.
Έχει καμιά 10αρια δικούς σου που κλαίγονται όμως γιατί σαββιδης αφού
Και ψάχνω να βρω το αντίστοιχο τοπικ να κλαίγονται που ο μαρινακης βγάζει δήμαρχο πειραια και δεν το βρίσκω

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Ιουν 2019, 23:20

Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 03 Ιουν 2019, 23:23

Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:20
Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
Ωραίος
Κανείς πάντως εδώ μέσα δεν κλαίγεται για την αθηνα, αν διαβάσεις τα ποστ είναι ατόφια κλάψα αθηνας, οι υπεράνω που δεν ασχολούνταν μέχρι να φτάσει οισοφάγο αθλητικά

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Ιουν 2019, 23:26

Αν ο Ζέρβας κάνει εργο(που μακάρι να κανει) εδώ είμαστε να το πούμε. Όλοι αναγνωρίζουμε ότι ο Σαββίδης έχει δώσει ψωμάκι σε πολύ κόσμο και μακάρι να συνεχίσει να δίνει.
Όπως αντίστοιχα έχει συμβεί και με τον Κωνσταντακοπουλο στη Μεσσηνία.

Επίσης αν το πάμε και στα αθλητικά κάνεις δεν λέει ότι ο ΠΑΟΚ δε το άξιζε 100% φέτος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Ιουν 2019, 23:53

Ελπίζω μια μέρα να δούμε και πρωθυπουργό της χώρας αυτόν τον μεγάλο και άξιο Έλληνα, τον Σαββίδη. Δυστυχώς όμως προς το παρόν κατά τα φαινόμενα το ανεκδιηγητο ζαβό θρασιμι που έχουμε ως πρωθυπουργό θα το αντικαταστησει εκείνος ο άλλος ανεκδιηγητος καραμπαμπας γυφτουλας που έδενε επιδεικτικά τα κορδόνια του μπροστά από το αγημα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 03 Ιουν 2019, 23:54

Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:20
Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
Δε σε ενοχλεί το καθεστώς ολιγαρχίας που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα ειδικά τα χρόνια της κρίσης;

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Ιουν 2019, 23:58

Highlander έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:54
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:20
Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
Δε σε ενοχλεί το καθεστώς ολιγαρχίας που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα ειδικά τα χρόνια της κρίσης;
Μα πού ζείτε; Καθεστώς Ολιγαρχίας έχουμε δεκαετίες τωρα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Ιουν 2019, 00:10

Highlander έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:54
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:20
Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
Δε σε ενοχλεί το καθεστώς ολιγαρχίας που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα ειδικά τα χρόνια της κρίσης;
Αν είναι να δίνει θέσεις εργασίας και μισθούς σε οικογένειες, χεστηκα για την ολιγαρχία.
Το ίδιο λέω και για το Μαρινακη που έχω μαθει ότι σε θέματα μισθών και εργασίας είναι Κύριος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Ιουν 2019, 00:11

Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:58
Highlander έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:54
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:20
Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
Δε σε ενοχλεί το καθεστώς ολιγαρχίας που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα ειδικά τα χρόνια της κρίσης;
Μα πού ζείτε; Καθεστώς Ολιγαρχίας έχουμε δεκαετίες τωρα
Τα τελευταία χρόνια η κατάσταση έχει οξυνθεί πολύ περισσότερο, λόγω της κρίσης. Τέτοιες καταστάσεις όπως στον Πειραιά και τη Θεσσαλονίκη δεν υπήρχαν.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Ιουν 2019, 00:14

Ερμής έγραψε:
04 Ιουν 2019, 00:10
Highlander έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:54
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:20
Έχω ξαναπεί παλιά ότι μακάρι να υπήρχαν 10 ακομη Σαββιδηδες. Δεν είναι το πρόβλημα μου ο Σαββίδης. Το πρόβλημα μου είναι οι γλυφτες του Σαββίδη. Και μιλάω για τους παρατρεχάμενους
Δε σε ενοχλεί το καθεστώς ολιγαρχίας που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα ειδικά τα χρόνια της κρίσης;
Αν είναι να δίνει θέσεις εργασίας και μισθούς σε οικογένειες, χεστηκα για την ολιγαρχία.
Το ίδιο λέω και για το Μαρινακη που έχω μαθει ότι σε θέματα μισθών και εργασίας είναι Κύριος.
Δε γνωρίζω άμα πράγματι είναι "κύριοι". Ακόμα κι αν είναι όμως, πολύ αμφιβάλλω αν θα συνεχίσουν όταν θα έχουν πράγματι την απόλυτη εξουσία στα χέρια τους. Δεν έχουν και ιδιαίτερες ηθικές αναστολές. Μία σωστή κοινωνία που θέλει να προστατεύσει τους πολίτες της πρέπει να φροντίζει να αναπτύσσει μηχανισμούς που θα βάζουν φρένο στην υπερβολή στην υπέρμετρη συγκέντρωση πλούτου, τη δημιουργία μονοπωλίων, την επικράτηση μεγαλοκαρχαριών στην αγορά εις βάρος των μικρομεσαίων, και κυρίως στην τεράστια πολιτική και κοινωνική επιρροή συγκεκριμένων ισχυρών προσώπων που καταλήγει σε αλλοίωση της δημοκρατίας.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 04 Ιουν 2019, 00:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Ιουν 2019, 21:44

Μετακίνηση γκολποστ λέγεται όταν αλλάζεις το θέμα.
Τα είπαμε πριν, μην γυρνάμε στα ίδια. Οι καλές δουλειές χρειάζονται οικονομίες κλίμακας. Πληθυσμό δηλαδή.


Τα αίτια που δεν έχουν καλές δημόσιες υπηρεσίες είναι τα ίδια που υπάρχουν σε όλη τη χώρα, η κακοδιαχείριση. Συν ότι για να πάει κάποιος να δουλέψει στην επαρχία ενώ δεν είναι από εκεί, απαιτεί να πληρωθεί αδρά, κάτι που δυσκολεύεται να κάνει το Ελληνικό κράτος.
Δεν άλλαξα κανένα θέμα, εσύ είπες ότι πέρα από καφετέριες και φυτείες δεν υπάρχει τίποτα έξω απ την Αθήνα κι εγώ είπα ότι αυτό είναι εκτός πραγματικότητας. Είπα επίσης ότι η επαρχεία δεν λαμβάνει πίσω όσα δίνει. Το μεγαλύτερο μέρος της Ελληνικής παραγωγής και των εξαγωγών βρίσκεται εκτός Αθήνας,αλλά προφανώς για σένα αυτά δεν είναι δουλειές, δεν παράγουν αυτοί, καλές δουλειές είναι οι χρυσοπληρωμένες πίσω από γραφεία ή στο χρηματιστήριο, μπορεί γιατί είν αυτός ο τομέας σου, οκ και σε ρωτώ τώρα, γιατί μια εταιρεία πληροφορικής πρέπει να βρίσκεται στην Αθήνα; Πόσο προσωπικό απασχολεί και γιατί είναι δεμένη με την πρωτεύουσα; Δεν ξέρω, ρωτάω ειλικρινά.

Κι αυτή την κακοδιαχείριση ποιος την κάνει τέλος πάντων, ο Μπάμπης ο Σουγιάς ή ο Σαββίδης ο πιστολέρο;

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 04 Ιουν 2019, 00:49

Highlander έγραψε:
04 Ιουν 2019, 00:14
Ερμής έγραψε:
04 Ιουν 2019, 00:10
Highlander έγραψε:
03 Ιουν 2019, 23:54


Δε σε ενοχλεί το καθεστώς ολιγαρχίας που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα ειδικά τα χρόνια της κρίσης;
Αν είναι να δίνει θέσεις εργασίας και μισθούς σε οικογένειες, χεστηκα για την ολιγαρχία.
Το ίδιο λέω και για το Μαρινακη που έχω μαθει ότι σε θέματα μισθών και εργασίας είναι Κύριος.
Δε γνωρίζω άμα πράγματι είναι "κύριοι". Ακόμα κι αν είναι όμως, πολύ αμφιβάλλω αν θα συνεχίσουν όταν θα έχουν πράγματι την απόλυτη εξουσία στα χέρια τους. Δεν έχουν και ιδιαίτερες ηθικές αναστολές. Μία σωστή κοινωνία που θέλει να προστατεύσει τους πολίτες της πρέπει να φροντίζει να αναπτύσσει μηχανισμούς που θα βάζουν φρένο στην υπερβολή στην υπέρμετρη συγκέντρωση πλούτου, τη δημιουργία μονοπωλίων, την επικράτηση μεγαλοκαρχαριών στην αγορά εις βάρος των μικρομεσαίων, και κυρίως στην τεράστια πολιτική και κοινωνική επιρροή συγκεκριμένων ισχυρών προσώπων που καταλήγει σε αλλοίωση της δημοκρατίας.
Ναι, κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά αφού δεν φρόντισαν γι αυτό πριν την κρίση δεν πρόκειται να το κάνουν την εποχή των μεγάλων ιδιωτικοποιήσεων



Εντωμεταξύ στο άρθρο κατά του Σαββίδη που λίγο πολύ μας λέει ότι το πρόβλημά τους είν οι σχέσεις με τη Ρωσία, αν ήταν με την Αμερική νό πρόμπλεμ, λέει μαζί με άλλα

...The most important thing to understand about Savvidis is that he is nothing like the oligarchs Greece has seen before. The typical Greek oligarch is not a self-made man. His family has been wealthy, or siphoning money from the state coffers, or both, for generations. He inherits a fleet of ships, invests minimally within Greece, then blackmails whatever government happens to be in power by threatening to pull all his capital out of the country if any attempt is made to audit his assets or tax him efficiently. The typical Greek oligarch plays both ends of the political spectrum slyly and opportunistically. He is Western-oriented. He is based in Athens or Piraeus or London or Zurich. He functions with the rest of the oligarchs as a class, strategically marrying his children off to other shipping and industrial families. He generally pieces together industries within Greece, then divests his profits outside of the country into a diversified mercantile empire spanning the Balkans and often stretching out to Eastern Europe and the Middle East.

Savvidis is something else—to agnosto prosopo, “the unknown face.” A decade ago, almost no one in Greece had heard his name. He owns no ships. He made his fortune outside of Greece and is now investing it within the country at an unthinkably inauspicious time. He is politically obtuse. He makes no attempt to ingratiate himself with—and, indeed, has provoked a feud with—the leadership of New Democracy, the party that many expect will come to power in Greece within the next year....

In 1959, he was born into a large Greek peasant family in the mountains of southern Georgia. ......

. . At the age of 14, Savvidis left their company, heading further up the shore of the Black Sea to Rostov-on-Don, where he rolled cigarettes on the floor of the Don State Tobacco Factory, took night classes at a local technical university, performed his military service and earned a reputation as a highly religious man.....




....Elsewhere in Greece, at the same time as Savvidis takes Thessaloniki, the consolidation of the state writ large by the new oligarchs proceeds apace, largely unquestioned. This generation of Greek elites is by no means dirtier than the previous one. But the crisis has given them extraordinarily free rein to take over, within the span of a few years and by European Union directive, what it typically took the previous generation of oligarchs decades to accumulate. With the exception of the port of Piraeus, which was sold off to the Chinese state last year for the equivalent of two weeks’ worth of debt relief, every major asset privatized since 2010 has fallen into their hands.

These vulture oligarchs, many of whom—Boris Mouzenidis, Victor Restis—were not even born in Greece, have exploited the crisis to pick off swathes of real estate and industrial sectors for pittances. The provenance of most of their capital is at best suspect, at worst blatantly illegal. Evangelos Marinakis, a Piraeus shipping magnate with suspected ties to the Greek underground, has now become a major media player. The family of Dimitris Melissanidis, an oil tycoon with roots in North Ossetia who has been caught up in allegations of smuggling gasoline and has provided the U.S. Mediterranean Naval Fleet with its oil since 2003, now lords over OPAP, the former state-owned gambling conglomerate. A handful of other barons—Dimitrios Copelouzos, Spiros Latsis—have taken over airports and huge chunks of coastline. Each of these figures presents exaggerated versions of what Greeks call diaploki, the nefarious intertwining of government and private interests that austerity has deepened, not dismantled....
:003:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιουν 2019, 01:02

Ίφιδα έγραψε:
04 Ιουν 2019, 00:25
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Ιουν 2019, 21:44

Μετακίνηση γκολποστ λέγεται όταν αλλάζεις το θέμα.
Τα είπαμε πριν, μην γυρνάμε στα ίδια. Οι καλές δουλειές χρειάζονται οικονομίες κλίμακας. Πληθυσμό δηλαδή.


Τα αίτια που δεν έχουν καλές δημόσιες υπηρεσίες είναι τα ίδια που υπάρχουν σε όλη τη χώρα, η κακοδιαχείριση. Συν ότι για να πάει κάποιος να δουλέψει στην επαρχία ενώ δεν είναι από εκεί, απαιτεί να πληρωθεί αδρά, κάτι που δυσκολεύεται να κάνει το Ελληνικό κράτος.
Δεν άλλαξα κανένα θέμα, εσύ είπες ότι πέρα από καφετέριες και φυτείες δεν υπάρχει τίποτα έξω απ την Αθήνα κι εγώ είπα ότι αυτό είναι εκτός πραγματικότητας. Είπα επίσης ότι η επαρχεία δεν λαμβάνει πίσω όσα δίνει. Το μεγαλύτερο μέρος της Ελληνικής παραγωγής και των εξαγωγών βρίσκεται εκτός Αθήνας,αλλά προφανώς για σένα αυτά δεν είναι δουλειές, δεν παράγουν αυτοί, καλές δουλειές είναι οι χρυσοπληρωμένες πίσω από γραφεία ή στο χρηματιστήριο, μπορεί γιατί είν αυτός ο τομέας σου, οκ και σε ρωτώ τώρα, γιατί μια εταιρεία πληροφορικής πρέπει να βρίσκεται στην Αθήνα; Πόσο προσωπικό απασχολεί και γιατί είναι δεμένη με την πρωτεύουσα; Δεν ξέρω, ρωτάω ειλικρινά.

Κι αυτή την κακοδιαχείριση ποιος την κάνει τέλος πάντων, ο Μπάμπης ο Σουγιάς ή ο Σαββίδης ο πιστολέρο;
Βρε καλή βρε χρυσή μου, το ΑΕΠ που παράγει κάθε περιοχή είναι διαθέσιμη πληροφορία, δεν είναι προσωπική μου άποψη. Χοντρικά μιλάω, βιομηχανία δεν θεωρώ ότι υπάρχει ούτε εντός ούτε εκτός Αττικής. Το ίδιο για εξαγωγές. Εσωτερικής κατανάλωσης είναι η Ελ οικονομία.

Για το ρόλο των αστικών πληθυσμών στους τομείς υψηλής εξειδίκευσης πάλι από μένα το ακούς πρώτη φορά. Δεν είμαι κοινωνιολογος, δεν ξέρω να τα εξηγώ καλά, ξέρω απλά ότι παντού και πάντα υπάρχει αυτή η σχέση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34750
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Ιουν 2019, 06:29

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Ιουν 2019, 22:29
πατησιωτης έγραψε:
03 Ιουν 2019, 22:18
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Ιουν 2019, 21:56
Τύποι πώς ακριβώς την έχετε δει; Επειδή ακόμη τσούζει ο κωλαρίνος σας από τα ένδοξα νάιντις και τα τρισένδοξα πρώιμα ζίρος θα κάνουμε ότι δε βλέπομε το μακρύ χέρι του δικτάτορα στα βαλκάνια; Είσαστε με τα καλά σας
Είπα εγώ να μην το δεις;Δέστο αλλά λεφτά έχεις; :lol: κοίταξε,η Αμερική δεν κέρδισε τον ψυχρό πόλεμο μόνο με τα όπλα ή μάλλον δεν τον κέρδισε κυρίως με τα όπλα αλλά με τα λεφτά.Τα έσκασε δηλαδή και έπεισε τους λαούς ότι μαζί της περνάνε καλύτερα.Κάποιο σχέδιο Μάρσαλ το έχεις ακούσει;
Όταν λοιπόν ο Σαββίδης ή ο οποιοσδήποτε άλλος σκάει χρήμα για επιρροή όποιος θέλει να τον κοντράρει πρέπει να σκάσει περισσότερα.Ο δρόμος είναι ανοιχτός για όποιον ενδιαφέρεται.
Δλδ, για να καταλάβω, συγκρίνεις το μάρσαλ και τα διάφορα μοπ, ντελόρ, έσπα με τα χαντάουτς του λαθρέμπορα;
Λέω απλά ότι το χρήμα σε μια φτωχή χώρα είναι ευπρόσδεκτο απ όπου και αν προέρχεται.Δεν μπορείς να κατηγορείς όσους το δέχονται για να επιβιώσουν.Εάν σε κάποιους δεν αρέσει η πηγή του χρήματος λόγω εθνικής προελεύσεως δεν έχουν παρά να ρίξουν περισσότερο.
Η Ρωσία ενδιαφέρεται για την περιοχή για γεωστρατηγικούς λόγους.Η ακτογραμμή από τη Θεσσαλονίκη ως την Αλεξανδρούπολη είναι η έξοδος της Α.Ευρώπης στη Μεσόγειο.Αυτή άλλωστε είναι και η αιτία του μακεδονικού ζητήματος από τον 19ο αιώνα.
Εάν κάποιοι στην Αμερική ή την Ευρώπη ανησυχούν για την επιρροή που κερδίζει μέσω Σαββίδη η λύση είναι να επενδύσουν και αυτοί,έχουν πολύ περισσότερα χρήματα άλλωστε.Να κάθονται και να φωνάζουν για το χρήμα που ρίχνει ο άλλος ενώ ταυτόχρονα επιβάλλουν μνημόνια είναι βλακώδες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών