Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Ιουν 2019, 19:40

under έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:13
Αλλα οπως ειπες πριν,δεν πειραζει αν ειναι λαθρεμπορας αρκει να δινει κατι στην κοινωνια.
Ο Σαββιδης αυτη τη κοντρα την πηρε και την εκανε σημαια.Μια κοντρα που ουσιαστικα υπαρχει μονο στο κεφαλι σας.
Κανεις εδω κατω δεν ασχολειται με τη Θεσσαλονικη.Ουτε ο απλος μεσος Θεσσαλονικιος εχει καψα με την Αθηνα.
Οι επαγγελματιες του διχασμου εκει πανω ασχολουνται μονο.Και σχεδον ολοι τους πλεον δουλευουν για τον μπλιετ.
Ρε συ σταμάτα να λες πράγματα που ποτέ δεν ειπα. Αν είναι λαθρέμπορος ταράξτε τον, τί προβλέπει ο νόμος; Κάντε το. Το ίδιο και για τον πρεζέμπορα. Όχι ο ένας λαθρεμπορος γιατί δεν στηρίζει Κούλη κι ο άλλος δεν είναι πρεζέμπορας επειδή στηρίζει Κούλη.

Για τα υπόλοιπα κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ή μάλλον ούτε αυτόν, απλώς ψευδεσαι. Ειμαι μάρτυρας περιστατικού που πετούσαν πέτρες σε πούλμαν του Άρη που κατέβηκαν να διαγωνιστούν παιδιά και έφηβοι από 12 ως 17 ετών, επειδή το πούλμαν έγραφε Άρης. Είμαι μάρτυρας γονιών αθλητών να φωνάζουν στις κερκίδες " η Ελλάδα είναι μέχρι τη Λαμία, από κει και πέρα είναι Βουλγαρία". Κι αυτά είναι σταγόνα στον ωκεανό της πραγματικότητας

Η κόντρα υπάρχει λόγω οπαδισμού και από τις δύο πλευρές και λόγω αθηνοκεντρικού κράτους. Δε το λέει ο Βορράς μόνο αυτό, το λένε όλοι εκτός Αθηνών. Παράδειγμα, το κράτος κερδίζει εκατομμύρια κάθε χρόνο απ τον τουρισμό στα νησιά. Ποιες υποδομές έκανε το κράτος στα νησιά; Που ολόκληρη Μύκονος υπολειτουργεί με κέντρο υγείας; Που τα λιμάνια είναι για τ ανάθεμα κι οι δρόμοι όπως νά ναι;
Αν λειτουργούσαν όλα όπως πρέπει δε θα ήταν η μισή Ελλάδα στην Αθήνα ούτε η εσωτερική μετανάστευση θα ήταν προς Αθήνα μόνο

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23275
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Ιουν 2019, 19:42

ΜΟΥ εξηγεί κάποιος εν τάχει γιατί όλος ο εθνολαικισμος τα έχει βάλει με τον Ταχιαο;

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω χαθεί από τις εξελίξεις
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Nero

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 03 Ιουν 2019, 19:44

Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:42
ΜΟΥ εξηγεί κάποιος εν τάχει γιατί όλος ο εθνολαικισμος τα έχει βάλει με τον Ταχιαο;

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω χαθεί από τις εξελίξεις
Απλά τα έβαλε αντοιχτά με τον Σαββίδη- οπότε και με τον παοκ...

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 03 Ιουν 2019, 19:53

Ο Σαββίδης είναι νέος παίχτης και τάραξε ισορροπίες δεκαετιών, αυτό είναι όλο επί της ουσίας. Το αν είναι "καλός" ή "καλύτερος" ή Πόντιος ή Ρώσος, όπως τον αποκαλούν διάφοροι ταλαίπωροι, είναι δευτερεύον. Η Ελλάδα φτήνυνε και τα εμπόδια εισόδου νέων παιχτών χαμήλωσαν πολύ.

Πιο ανησυχητικό είναι το φαινόμενο της ευθείας ποδοσφαιροποιησης της πολιτικής. Δήθεν ΠΑΟΚ - Άρης για τη Θεσσαλονίκη (κανείς ως τώρα δεν διαννοουνταν να κατέβει για τον Δήμο προβάλλοντας τόσο έντονα την οπαδικη του ταυτοτητα), Βουρος, Μωραλης, ΠΑΝΚΙ λίγο πιο παλιά... Όταν η πολιτική απαξιώνεται, στη θέση της μπαίνουν δεισιδαιμονιες και σωβρακοφανελες. Όλες οι έρευνες δείχνουν ότι οι θεσμοί που απολαμβάνουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη είναι ο στρατός, η Εκκλησία και πού και πού σφήνα τα δικαστήρια. Ας αρχίσουν να βάζουν στα πιθανά ερωτήματα και τους αθλητικούς συλλόγους και μετά ας έρθουμε να μιλήσουμε για κοινωνία πολιτών...
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23275
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Ιουν 2019, 19:55

Nero έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:44
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:42
ΜΟΥ εξηγεί κάποιος εν τάχει γιατί όλος ο εθνολαικισμος τα έχει βάλει με τον Ταχιαο;

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω χαθεί από τις εξελίξεις
Απλά τα έβαλε αντοιχτά με τον Σαββίδη- οπότε και με τον παοκ...
Ορθα υποψιαζόμουν ότι επρόκειτο για σοβαρό άνθρωπο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 03 Ιουν 2019, 20:01

Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:40
Ειμαι μάρτυρας περιστατικού που πετούσαν πέτρες σε πούλμαν του Άρη που κατέβηκαν να διαγωνιστούν παιδιά και έφηβοι από 12 ως 17 ετών, επειδή το πούλμαν έγραφε Άρης. Είμαι μάρτυρας γονιών αθλητών να φωνάζουν στις κερκίδες " η Ελλάδα είναι μέχρι τη Λαμία, από κει και πέρα είναι Βουλγαρία". Κι αυτά είναι σταγόνα στον ωκεανό της πραγματικότητας
Μα εγω δεν αναφερομαι στους χουλιγκανους.Αναφερομαι σε επαγγελματιες διχαστες που πλεον ολοι δουλευουν για τον μπλιετ και ολοι ανεξαιρετως κανουν αυτη ακριβως τη δουλεια.Την εκαναν και πριν αλλοι,κι αυτοι επαγγελματιες αλλα πεινουσαν.Τωρα πεφτει χοντρο μαρουλι απο τον μπλιετ για να κανει αυτη τη δουλεια.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42923
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Ιουν 2019, 20:21

Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:40
under έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:13
Αλλα οπως ειπες πριν,δεν πειραζει αν ειναι λαθρεμπορας αρκει να δινει κατι στην κοινωνια.
Ο Σαββιδης αυτη τη κοντρα την πηρε και την εκανε σημαια.Μια κοντρα που ουσιαστικα υπαρχει μονο στο κεφαλι σας.
Κανεις εδω κατω δεν ασχολειται με τη Θεσσαλονικη.Ουτε ο απλος μεσος Θεσσαλονικιος εχει καψα με την Αθηνα.
Οι επαγγελματιες του διχασμου εκει πανω ασχολουνται μονο.Και σχεδον ολοι τους πλεον δουλευουν για τον μπλιετ.
Ρε συ σταμάτα να λες πράγματα που ποτέ δεν ειπα. Αν είναι λαθρέμπορος ταράξτε τον, τί προβλέπει ο νόμος; Κάντε το. Το ίδιο και για τον πρεζέμπορα. Όχι ο ένας λαθρεμπορος γιατί δεν στηρίζει Κούλη κι ο άλλος δεν είναι πρεζέμπορας επειδή στηρίζει Κούλη.

Για τα υπόλοιπα κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ή μάλλον ούτε αυτόν, απλώς ψευδεσαι. Ειμαι μάρτυρας περιστατικού που πετούσαν πέτρες σε πούλμαν του Άρη που κατέβηκαν να διαγωνιστούν παιδιά και έφηβοι από 12 ως 17 ετών, επειδή το πούλμαν έγραφε Άρης. Είμαι μάρτυρας γονιών αθλητών να φωνάζουν στις κερκίδες " η Ελλάδα είναι μέχρι τη Λαμία, από κει και πέρα είναι Βουλγαρία". Κι αυτά είναι σταγόνα στον ωκεανό της πραγματικότητας

Η κόντρα υπάρχει λόγω οπαδισμού και από τις δύο πλευρές και λόγω αθηνοκεντρικού κράτους. Δε το λέει ο Βορράς μόνο αυτό, το λένε όλοι εκτός Αθηνών. Παράδειγμα, το κράτος κερδίζει εκατομμύρια κάθε χρόνο απ τον τουρισμό στα νησιά. Ποιες υποδομές έκανε το κράτος στα νησιά; Που ολόκληρη Μύκονος υπολειτουργεί με κέντρο υγείας; Που τα λιμάνια είναι για τ ανάθεμα κι οι δρόμοι όπως νά ναι;
Αν λειτουργούσαν όλα όπως πρέπει δε θα ήταν η μισή Ελλάδα στην Αθήνα ούτε η εσωτερική μετανάστευση θα ήταν προς Αθήνα μόνο
Θα αστειεύεσαι. Σαφώς υπάρχουν αναδιανομή υπερ των νησιών. Από μειωμένο ΦΠΑ και επιδότηση δρομολογίων επισήμως, μέχρι ανύπαρκτες αποδείξεις ανεπισήμως.
Η εσωτερική μετανάστευση προς Αθήνα υπάρχει επειδή εκεί βρίσκεται ο,τιδήποτε δεν είναι καφετέρια ή φυτεία. Έτσι δουλεύουν οι οικονομίες κλίμακας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Ιουν 2019, 20:31

Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:55
Nero έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:44
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:42
ΜΟΥ εξηγεί κάποιος εν τάχει γιατί όλος ο εθνολαικισμος τα έχει βάλει με τον Ταχιαο;

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω χαθεί από τις εξελίξεις
Απλά τα έβαλε αντοιχτά με τον Σαββίδη- οπότε και με τον παοκ...
Ορθα υποψιαζόμουν ότι επρόκειτο για σοβαρό άνθρωπο.
Ε ναι, ο Νερο ο άσχετος, είναι ειδήμων σε όλα, καλά κάνεις και τον ακους
under έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:01

Μα εγω δεν αναφερομαι στους χουλιγκανους.Αναφερομαι σε επαγγελματιες διχαστες που πλεον ολοι δουλευουν για τον μπλιετ και ολοι ανεξαιρετως κανουν αυτη ακριβως τη δουλεια.Την εκαναν και πριν αλλοι,κι αυτοι επαγγελματιες αλλα πεινουσαν.Τωρα πεφτει χοντρο μαρουλι απο τον μπλιετ για να κανει αυτη τη δουλεια.
Ούτε εγώ αναφερόμουν σε χουλιγκάνους μόνο. Τα υπόλοιπα για επαγγελματίες διχαστές που δουλεύουν μάλιστα όλοι για τον Σαββίδη, δε τα ξέρω, παίζει κάνα λινκ που να υποστηρίζει όσα λες;
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:21

Θα αστειεύεσαι. Σαφώς υπάρχουν αναδιανομή υπερ των νησιών. Από μειωμένο ΦΠΑ και επιδότηση δρομολογίων επισήμως, μέχρι ανύπαρκτες αποδείξεις ανεπισήμως.
Η εσωτερική μετανάστευση προς Αθήνα υπάρχει επειδή εκεί βρίσκεται ο,τιδήποτε δεν είναι καφετέρια ή φυτεία. Έτσι δουλεύουν οι οικονομίες κλίμακας.
Μάλιστα, δηλαδή ολόκληρη η οικονομία στηρίζεται στον τουρισμό και θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι οι νησιώτες με το μικρότερο ΦΠΑ και τα επιδοτούμενα δρομολόγια. Επί της ουσίας κάποιο έργο;
Και στη φράση "επειδή εκεί βρίσκεται ο,τιδήποτε δεν είναι καφετέρια ή φυτεία" βλέπουμε και την άποψη των Αθηναίων για όλους τους άλλους

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 03 Ιουν 2019, 20:35

Φυσικα και παιζουν πολλα λινκ αλλα βαριεμαι να τα ψαχνω.Κατα καιρους τα ανεβαζουμε και εδω.
Ειναι γνωστοι αλλωστε.Οι περισσοτεροι αλητικογραφοι που το πανε πολλα βηματα παραπανω και δινουν και πολιτικες γραμμες.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42923
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Ιουν 2019, 20:36

Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:31

Μάλιστα, δηλαδή ολόκληρη η οικονομία στηρίζεται στον τουρισμό και θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι οι νησιώτες με το μικρότερο ΦΠΑ και τα επιδοτούμενα δρομολόγια. Επί της ουσίας κάποιο έργο;
Και στη φράση "επειδή εκεί βρίσκεται ο,τιδήποτε δεν είναι καφετέρια ή φυτεία" βλέπουμε και την άποψη των Αθηναίων για όλους τους άλλους
Η Διασύνδεση των Κυκλάδων με ηπειρωτική Ελλάδα; Σου φαίνεται μικρό έργο;
Τι πρέπει να έχουν δηλαδή, κοσμοδρόμιο;

Η φράση αυτή δεν είναι άποψη, είναι η πραγματικότητα. Και εγώ δεν είμαι τόσο Αθηναίος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 03 Ιουν 2019, 20:39

Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:55
Nero έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:44
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 19:42
ΜΟΥ εξηγεί κάποιος εν τάχει γιατί όλος ο εθνολαικισμος τα έχει βάλει με τον Ταχιαο;

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω χαθεί από τις εξελίξεις
Απλά τα έβαλε αντοιχτά με τον Σαββίδη- οπότε και με τον παοκ...
Ορθα υποψιαζόμουν ότι επρόκειτο για σοβαρό άνθρωπο.
Αντιδημαρχος Παπαγεωργοπουλου και μαρτυρας υπερασπισης στο δικαστηριο, ειναι δυνατον να μην ειναι σοβαρο ατομο;

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Ιουν 2019, 20:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:36
Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:31

Μάλιστα, δηλαδή ολόκληρη η οικονομία στηρίζεται στον τουρισμό και θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι οι νησιώτες με το μικρότερο ΦΠΑ και τα επιδοτούμενα δρομολόγια. Επί της ουσίας κάποιο έργο;
Και στη φράση "επειδή εκεί βρίσκεται ο,τιδήποτε δεν είναι καφετέρια ή φυτεία" βλέπουμε και την άποψη των Αθηναίων για όλους τους άλλους
Η Διασύνδεση των Κυκλάδων με ηπειρωτική Ελλάδα; Σου φαίνεται μικρό έργο;
Τι πρέπει να έχουν δηλαδή, κοσμοδρόμιο;

Η φράση αυτή δεν είναι άποψη, είναι η πραγματικότητα. Και εγώ δεν είμαι τόσο Αθηναίος.
Δηλαδή σοβαρά τώρα, η διασύνδεση των Κυκλάδων με την ηπειρωτική Ελλάδα είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να σας πουν κι ευχαριστώ; Η ηπειρωτική Ελλάδα δεν κερδίζει απ αυτο; Η ηπειρωτική Ελλάδα δεν τρώει το μεγαλύτερο μέρος των κερδών του τουρισμού;
Εγώ μιλάω για νοσοκομείο και κέντρα υγείας χωρίς ελλείψεις, για σχολεία χωρίς ελλείψεις για κάνα καινούργιο δρόμο, τέτοια πράγματα, που αφορούν τους νησιώτες μονο και καλυτερευουν τη δική τους ζωή, όχι τη δική σου και τη δική μου.

Η φράση ότι εκτός Αθήνας υπάρχουν μόνο καφετέριες και φυτείες δεν είναι μόνο μακρυά απ την πραγματικότητα, είναι και προσβλητική, δείχνει υπεροψία και άγνοια, αλλά κι έναν λόγο της παθογένειας αυτής της χώρας.

Στις σοβαρές ευρωπαικές χώρες έτσι ειναι; Η πρωτεύουσα και μετά το χάος; Υπάρχει μόνο το Βερολίνο, το Παρίσι, το Άμστερνταμ, η Ρώμη και μετά τίποτα;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 03 Ιουν 2019, 20:50

Να σημειωθει κατι ακομη. Στην Αθηνα υπηρχε εντονη δυσαρεσκεια για την αδιαλειπτη παρουσια Κουβελα-Κοσμοπουλου-Ψωμιαδη-Παπαγεωργοπουλου. Η δυσαρεσκεια δεν αφορουσε μονο την (υπαρκτη) ανεπαρκεια των συγκεκριμενων αλλα και το πολιτικο τους προσημο γι' αυτο και υπηρχε η εικονογραφηση της Θεσσαλονικης με συγκεκριμενο τροπο μεσα απο τα ΜΜΕ των Αθηνων (Ελευθεροτυπια, Νεα κτλ). Οταν βγηκε ο Μπουταρης η εκλογη του πανηγυριστηκε στις σελιδες των συγκεκριμενων Μεσων με εξαιρετικα εντονο τροπο (αλλαγη σελιδας, νεα εποχη, ανασα ελπιδας κτλ). Αυτο το συστημα λοιπον που χαρηκε τοσο για την εκλογη Μουταρη και το γκρεμισμα του Παπαγεωργοπουλου και της ομαδας του, ηρθε τωρα να σταθει πισω απο τον Ταχιαο, ενα πρωτοπαλικαρο δηλαδη του Παπαγεωργοπουλου...
Ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του για την ειλικρινεια καποιων προθεσεων

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42923
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Ιουν 2019, 20:56

Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:36
Ίφιδα έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:31

Μάλιστα, δηλαδή ολόκληρη η οικονομία στηρίζεται στον τουρισμό και θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι οι νησιώτες με το μικρότερο ΦΠΑ και τα επιδοτούμενα δρομολόγια. Επί της ουσίας κάποιο έργο;
Και στη φράση "επειδή εκεί βρίσκεται ο,τιδήποτε δεν είναι καφετέρια ή φυτεία" βλέπουμε και την άποψη των Αθηναίων για όλους τους άλλους
Η Διασύνδεση των Κυκλάδων με ηπειρωτική Ελλάδα; Σου φαίνεται μικρό έργο;
Τι πρέπει να έχουν δηλαδή, κοσμοδρόμιο;

Η φράση αυτή δεν είναι άποψη, είναι η πραγματικότητα. Και εγώ δεν είμαι τόσο Αθηναίος.
Δηλαδή σοβαρά τώρα, η διασύνδεση των Κυκλάδων με την ηπειρωτική Ελλάδα είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να σας πουν κι ευχαριστώ; Η ηπειρωτική Ελλάδα δεν κερδίζει απ αυτο; Η ηπειρωτική Ελλάδα δεν τρώει το μεγαλύτερο μέρος των κερδών του τουρισμού;
Εγώ μιλάω για νοσοκομείο και κέντρα υγείας χωρίς ελλείψεις, για σχολεία χωρίς ελλείψεις για κάνα καινούργιο δρόμο, τέτοια πράγματα, που αφορούν τους νησιώτες μονο και καλυτερευουν τη δική τους ζωή, όχι τη δική σου και τη δική μου.

Η φράση ότι εκτός Αθήνας υπάρχουν μόνο καφετέριες και φυτείες δεν είναι μόνο μακρυά απ την πραγματικότητα, είναι και προσβλητική, δείχνει υπεροψία και άγνοια, αλλά κι έναν λόγο της παθογένειας αυτής της χώρας.

Στις σοβαρές ευρωπαικές χώρες έτσι ειναι; Η πρωτεύουσα και μετά το χάος; Υπάρχει μόνο το Βερολίνο, το Παρίσι, το Άμστερνταμ, η Ρώμη και μετά τίποτα;
Οι σοβαρές ευρωπαϊκές χώρες έχουν αναπτύξει και άλλα πληθυσμιακά κέντρα. Στην ουσία πρόκειται για μετροπολιτικές περιοχές χωρίς όνομα, συνοθυλεύματα πόλεων.
Πληθυσμιακά κέντρα, το ξαναλέω. Όχι διάσπαρτα χωριά χωρισμένα από βουνά και θάλασσες. Εκεί έχει πεδιάδες.

Εικόνα

Όσο για το αν είναι μακριά από την πραγματικότητα, πες μου πόσες εταιρίες finance ή πληροφορικής εδρεύουν στις Κυκλάδες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ούτε ψωμί ούτε νερό στον προσκυνημένο νενέκο Ταχιάο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Ιουν 2019, 20:58

Maspoli έγραψε:
03 Ιουν 2019, 20:39
Αντιδημαρχος Παπαγεωργοπουλου και μαρτυρας υπερασπισης στο δικαστηριο, ειναι δυνατον να μην ειναι σοβαρο ατομο;
Έλα μωρέ τώρα, σιγά τα ωά, και τί πειράζει που είν κομματόσκυλο της ΝΔ; Τί πειράζει που ήταν στην δαπνδφκ στην οννεδ, που έχει κολλητηλίκια με το μητσοτακέικο; Τί πειράζει που ήταν σύμβουλος όλα τα χρόνια της διαφθοράς και της ρεμούλας; Τί πειράζει που είναι υπερόπτης και ψωνάρα; Τί πειράζει που θεωρούσε τον Σαμαρά ακροδεξιό εθνικιστή κι άρα φαντάσου πως θα αντιμετώπιζε τα εθνικά θέματα; Οοοοοχι ο Σαββίδης φταίει, εξάλλου μόνο φανατικά Παόκια ψήφισαν τον Ζέρβα, αυτοί που πιθανότατα δεν έχουν πατήσει ποτέ πόδι στη Θεσσαλονίκη, ξέρουν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών