Εκλογές και οικονομικά μπλοκ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Εκλογές και οικονομικά μπλοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Μάιος 2019, 09:35

Σχετικά με τις επικείμενες εκλογές, κάτι το οποίο διαφεύγει την προσοχή όλων ή μάλλον δεν διαφεύγει αλλά όλοι το παίζουν πινακωτή-πινακωτή είναι το εξής που έχει σχέση με το Μακεδονικό.
Το Μακεδονικό όλοι ξέρουμε ότι δούλεψε εναντίον του Σύριζα και αναμένεται στη Βόρειο Ελλάδα να έχει μεγάλη αρνητική επίδραση.
Αλλά η διάσταση του Μακεδονικού στην οποία αναφέρομαι είναι οι εξής:
Το 1994 οι ... Πρεσπικοί ήταν η δεξά και η χουντική συνιστώσα μαζί, αφού δεν είχε εκδηλωθεί ακόμα. Οι Μακεδονομάχοι ήταν το Πασόκ και αιχμή του δόρατος ήταν το συγκρότημα του Ταύρου βέβαια.
Το 2018-9 οι Πρεσπικοί είναι οι μεταναστεύσαντες πασόκιοι και νυν συριζόκιοι και "Μακεδονομάχοι" η δεξά !
Πως γίνεται αυτό ;
Θα μου πείτε μα ... οι συριζαίοι ήταν πάντα σκοπιανομάχοι και όχι μακεδονομάχοι, αλλά οι πραγματικοί συριζαίοι είναι το 3%.
Θα μου πείτε μα ... τον εγκατέλειψαν τώρα τον Σύριζα, αλλά δεν τον εγκατέλειψαν, πάει για 24-25% (εκεί γύρω).
Αυτό που πρέπει να μου πείτε είναι ότι ο εκ πασόκιων ζαίος, καταλαβαίνει το αυγό που έφαγε στο πρόσωπο από το κόμμα που ψηφίζει τώρα και το υπομένει αδιαμαρτυρητί. Αλλά και το 1993-4 πιθανόν καταλάβαινε ότι το εμπάργκο και η αποχώρηση από τον ΟΗΕ ήταν ατελέσφορα, όμως από τη στιγμή που το κόμμα (το ΣΟΚ) είχε τη γραμμή του εμπάργκο, ακολουθούσε κι αυτός πειθήνια.

Που θέλω να καταλήξω ;
Θέλω να καταλήξω ότι στην Ελλάδα ψηφίζουν τα οικονομικά μπλοκ και όλα τα άλλα είναι παραμύθια.
Αυτά τα μπλοκ δεν είναι όμως δεν είναι αυστηρώς προσδιορισμένα.
Δεν ξεχωρίζουν γεωγραφικά. Π.χ. δεν ισχύει ότι Β' Πειραιώς = Σύριζα, Εκάλη = ΝΔ. Ισχύει ότι στη Β' Πειραιώς υπερτερούν οι ζαίοι, αλλά κάλλιστα μπορεί να είναι κάτοικος Β' Πειραιώς και κάποιος συμπολίτης μας με 15 Ρολς Ρόϋς, κότερα.
Δεν ξεχωρίζουν ούτε επαγγελματικά. Διότι και πάλι ένας δημόσιος υπαλληλάκος του ΚΕΠ μπορεί να έχει η μαμά του σπίτια στο Βουκουρέστι και τα λοιπά - όπως και το αντίθετο.
Τάσεις υπάρχουν ανάλογα με τον τόπο διαμονής και το επάγγελμα αλλά όχι απόλυτες πλειοψηφίες.

Εκείνο λοιπόν που κάνει ο Σύριζα είναι ότι έχει επιλέξει μερικά οικονομικά μπλοκ, τα πιό φτηνά που τη βγάζει προσφέροντας μερικά ψιχία.
Στις εκλογές του 2015 ήταν οι καθαρίστριες που αποτελούσαν την ... ναυαρχίδα του Σύριζα.
Αλλά είτε είχαν δίκιο οι καθαρίστριες είτε δεν είχαν, κόστιζαν όλες μαζί το τεράστιο ποσό των 100-200 χιλιάδων ευρώ.
Τους υπόλοιπους ο Σύριζα τους θεωρεί είδος προς εξαφάνιση, να τα πληρώσουν όλα.

Η ΝΔ τώρα.
Η ΝΔ έχει πέσει στο τριπάκι.
Θα έπρεπε να πει επί παραδείγματι ότι "ο νόμος Κατρούγκαλου έχει ημερομηνία λήξεως".
Γιατί δεν το κάνει αυτό ;
Ας πει και ότι "ο νόμος Κατρούγκαλου έχει ημερομηνία λήξεως σε τρία χρόνια". Έστω.
Όμως είτε κερδίσει είτε χάσει, έχει πέσει στο τριπάκι αυτή τη στιγμή.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Εκλογές και οικονομικά μπλοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 22 Μάιος 2019, 09:45

Παρασιτικο κεφάλαιο => ΝΔ
Παραγωγικό κεφάλαιο => ΣΥΡΙΖΑ
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εκλογές και οικονομικά μπλοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Μάιος 2019, 10:02

Mole έγραψε:
22 Μάιος 2019, 09:45
Παρασιτικο κεφάλαιο => ΝΔ
Παραγωγικό κεφάλαιο => ΣΥΡΙΖΑ
Να τρυπήσουμε όλα τα λάστιχα λοιπόν στην Εθνική οδό.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών