Δημοσκοπήσεις - μία κριτική προσέγγιση

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Δημοσκοπήσεις - μία κριτική προσέγγιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μάιος 2019, 10:59

Οι περεπιδημούντες πχορουμικοί "γκουρού" πρέπει να γίνουν περμαμπάν λόγω βλακείας.
Οι αρχαίοι Έλληνες όποιος δεν καταλάβαινε απλά μαθηματικά τους έριχναν στον Καιάδα.

Έχουμε ακούσει από γκουρού ποσοστά που αθροίζονται στο ... 115% και άλλες φοβερές ανοησίες, που κανονικά επισείουν ποινικές κυρώσεις, για την πλημμελή εποπτεία ανηλίκων-προσώπων χρηζόντων ειδικής φροντίδος.

Κατ' αρχάς οι δημοσκοπήσεις μας λένε -υποτίθεται- τι θα γινόταν αν είχαμε εκλογές σήμερα.
Μετά από τρία χρόνια που θα γίνει σύγκρουσις πλανητών δεν μας λένε.

Οι δημοσκοπήσεις αποτελούνται από τρία στοιχεία:

α) χρωματιστές ράβδοι με τα ποσοστά
β) αναποφάσιστοι
γ) προέλευση αναποφασίστων

Εναλλακτικά με το (γ) οι "συσπειρώσεις" των κομμάτων.
Με αυτά τα τρία στοιχεία βγαίνει το projection model.
Με μόνο το στοιχείο (α) δεν βγαίνει συμπέρασμα (αλλά η τηλεόραση συνήθως μόνο το (α) δείχνει).

Οι ανόητοι γκουρού δεν το καταλαβαίνουν.

Ένα άλλο fact είναι ότι οι δημοσκοπήσεις είναι εύκολες όταν τα κόμματα είναι λίγα (π.χ. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Ενωμένη αριστερά) και πιό δύσκολες στην πεντακομματική-εξακομματική βουλή.

Γιατί τώρα οι δημοσκόποι να λένε την αλήθεια ;
Αν κάνω εγώ μία δημοσκόπηση και βγάλω το αποτέλεσμα ας πούμε x-y-z, γιατί να με δεχτούν στην τηλεόραση ;
Αν -υποθέσεις κάνουμε- λέει x = ΝΔ = 45% και y = ΠΑΣΟΚ = 40%, θα με δεχτεί ο Κουρής στο Κ-29 (επί ενδόξου εποχής) ; Τι να με κάνει ;;;
Αν πω τώρα "εντάξει κ. Κουρή, θα πούμε 38% τη ΝΔ και 47% το ΠΑΣΟΚ", θα συμφωνήσει αλλά και δεν θα συμφωνήσει διότι θα σκεφτεί ότι μπορεί να τον κοροϊδεύουν την άλλη μέρα (αλλά κι εμένα θα με κοροϊδεύουν).
Επειδή ήταν ευγενέστατος κύριος, θα μου έλεγε λοιπόν ότι "ευχαριστώ αγαπητέ, έχω άλλη ύλη για αύριο".
Άρα λοιπόν η υπόθεση είναι περίεργη.

Μερικές φορές υπάρχουν και οι ουδέτεροι. Το 1985 η Ελεύθερη Ώρα (απριλιακή και ουδέτερη μεταξύ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) είχε προβλέψει ακριβώς το αποτέλεσμα (45-41).

Υπάρχει όμως και η αβάντα.
Εδώ τα βρίσκουμε.
Διότι αν πω, το 1985, 45-43 - μάχη χαρακωμάτων και γίνει το 45-41, θα πω μετά "τώρα στατιστικά λάθη είναι αυτά" αν με ρωτήσουν.
Η καλή μου standard deviation of the normal distribution με σώνει και για τις εκλογές του 1989 θα μπορώ πάλι να λέω "οι έγκυροι αναλυταί
της SXMXTX Ελλάς προβλέπουν".

Υπάρχει λοιπόν ψιλικόν οξύ στην υπόθεση -ακριβώς όπως λένε οι φίλοι μου του ΣΎΡΙΖΑ, δεν αντέλεγον ποτέ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Δημοσκοπήσεις - μία κριτική προσέγγιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 23 Μάιος 2019, 11:14

:str8jack:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκοπήσεις - μία κριτική προσέγγιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μάιος 2019, 11:42

Ποιές από τις εταιρείες που βγάζουν δημοσκοπήσεις θεωρείτε -κάπως- πιό ουδέτερες ;
Για να βοηθήσω, από ότι έχει υποπίψει στην αντίληψη μου:

VPRC = ΝΔ
RASS = ΝΔ
Sky = ΝΔ
PALMOS = Σύριζα
ALCO = Σύριζα
MRB = Πασόκ, παλιά όμως
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών