Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 25 Μάιος 2019, 18:09

Σημαντικό προβάδισμα 8.59% καταγράφει η Νέα Δημοκρατία έναντι του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές, σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu. ημαντικό προβάδισμα 8.59% καταγράφει η Νέα Δημοκρατία έναντι του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές, σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu.


Η διαφορά ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται στις 8,59 ποσοστιαίες μονάδες, με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης να συγκεντρώνει ποσοστό 35,08% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ που συγκεντρώνει ποσοστό 26,49%.

Σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu, η Νέα Δημοκρατία θα καταλάβει εννιά έδρες στην Ευρωβουλή, έναντι επτά του ΣΥΡΙΖΑ και δύο του ΚΙΝΑΛ και της Χρυσής Αυγής, ενώ το ΚΚΕ φαίνεται να καταλαμβάνει μία έδρα.

Η ίδια εκτίμηση δίνει 6,8% στο Κίνημα Αλλαγής και τέταρτο κόμμα τη Χρυσή Αυγή με 6,3%. Πέμπτο κόμμα θα είναι, σύμφωνα με την προβολή του Politico, το ΚΚΕ με 5,8%.
ΠΗΓΗ https://www.lykavitos.gr/dimoskopisi-po ... monades-i/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patriot την 25 Μάιος 2019, 18:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 25 Μάιος 2019, 18:12

Ξέρει κανένας το ιστορικό και την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων του politico.eu ;Πέφτουν μέσα οι προβλέψεις και οι δημοσκοπήσεις του ή α μπά;Ή κάνει πρώτη φορά δημοσκόπηση/έρευνα για ευρωεκλογές;Γιατί προσωπικά αναμένω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει αλλά 8,5 μονάδες όπως και να το κάνουμε είναι πολλές και ακούγονται υπερβολικές.
Υπεράνω όλων η πατρίς

Κομματικός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 17 Μάιος 2019, 21:09

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κομματικός » 25 Μάιος 2019, 18:14

Patriot έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:12
Ξέρει κανένας το ιστορικό και την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων του politico.eu ;Πέφτουν μέσα οι προβλέψεις και οι δημοσκοπήσεις του ή α μπά;Ή κάνει πρώτη φορά δημοσκόπηση/έρευνα για ευρωεκλογές;Γιατί προσωπικά αναμένω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει αλλά 8,5 μονάδες όπως και να το κάνουμε είναι πολλές και ακούγονται υπερβολικές.
Σημαντικό προβάδισμα 8,59% φαίνεται ότι καταγράφει η ΝΔ έναντι του ΣΥΡΙΖΑ, σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu, αξιοποιώντας τα στατιστικά δεδομένα εθνικών δημοσκοπήσεων.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Μάιος 2019, 18:15

Patriot έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:12
Ξέρει κανένας το ιστορικό και την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων του politico.eu ;Πέφτουν μέσα οι προβλέψεις και οι δημοσκοπήσεις του ή α μπά;Ή κάνει πρώτη φορά δημοσκόπηση/έρευνα για ευρωεκλογές;Γιατί προσωπικά αναμένω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει αλλά 8,5 μονάδες όπως και να το κάνουμε είναι πολλές και ακούγονται υπερβολικές.
Μα είναι ο συνδυασμός εταιρεία - εφημερίδα και μιλάμε για όλα τα περιστατικά βέβαια.
Ποιός ξέρει ;
Σαν πιό έγκυρη θεωρώ εγώ την Alco της Ελλάρας που ανακοίνωσε χα-χάσαμε χωρίς τρίπλες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 25 Μάιος 2019, 18:26

Διαβάζω ''Τα αποτελέσματα που δημοσιεύει ο ιστότοπος Politico αξιοποιούν τα στατιστικά δεδομένα εθνικών δημοσκοπήσεων σε συνδυασμό με έναν αλγόριθμο που προβλέπει τελικά το εκλογικό αποτέλεσμα κάθε κόμματος.''.Τώρα μη με ρωτάτε τι αλγόριθμος είναι αυτός ιδέα δεν έχω.Αν πάντως πράγματι επιβεβαιωθεί αυτή η διαφορά 8,5 μονάδων νομίζω ότι ήρθε η ώρα στον ΣΥΡΙΖΑ να το κλείσουν το μαγαζάκι.Αν χάνεις από τον Κούλη με 8,5 μονάδες καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.Αν και προσωπικα ορκίζομαι ότι αν είναι η διαφορά πάνω από 5 μονάδες το βράδυ τω ευρωεκλογών θα κάνω κολοτούμπες γυμνός στην αυλή μου.Σε απλά ελληνικά θεωρώ τη διαφορά πάνω από 5 μονάδες σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Σήμερα τουλάχιστον η αίσθηση μου είναι ότι δεν υπάρχει τάση για διαφορά πάνω από 5 μονάδες,δεν ξέρω αν μέσα σε 12,5 ώρες που απομένουν μέχρι το άνοιγμα των καλπών προλαβαίνει να αλλάξει τάση η κοινωνία(το θεωρώ αδύνατον να αλλάξει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα).
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Μάιος 2019, 18:29

Apergos8 έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:26
Διαβάζω ''Τα αποτελέσματα που δημοσιεύει ο ιστότοπος Politico αξιοποιούν τα στατιστικά δεδομένα εθνικών δημοσκοπήσεων σε συνδυασμό με έναν αλγόριθμο που προβλέπει τελικά το εκλογικό αποτέλεσμα κάθε κόμματος.''.Τώρα μη με ρωτάτε τι αλγόριθμος είναι αυτός ιδέα δεν έχω.Αν πάντως πράγματι επιβεβαιωθεί αυτή η διαφορά 8,5 μονάδων νομίζω ότι ήρθε η ώρα στον ΣΥΡΙΖΑ να το κλείσουν το μαγαζάκι.Αν χάνεις από τον Κούλη με 8,5 μονάδες καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.Αν και προσωπικα ορκίζομαι ότι αν είναι η διαφορά πάνω από 5 μονάδες το βράδυ τω ευρωεκλογών θα κάνω κολοτούμπες γυμνός στην αυλή μου.Σε απλά ελληνικά θεωρώ τη διαφορά πάνω από 5 μονάδες σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Σήμερα τουλάχιστον η αίσθηση μου είναι ότι δεν υπάρχει τάση για διαφορά πάνω από 5 μονάδες,δεν ξέρω αν μέσα σε 12,5 ώρες που απομένουν μέχρι το άνοιγμα των καλπών προλαβαίνει να αλλάξει τάση η κοινωνία(το θεωρώ αδύνατον να αλλάξει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα).
5 με 6 είναι το λογικό.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 25 Μάιος 2019, 18:31

wooded glade έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:29
Apergos8 έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:26
Διαβάζω ''Τα αποτελέσματα που δημοσιεύει ο ιστότοπος Politico αξιοποιούν τα στατιστικά δεδομένα εθνικών δημοσκοπήσεων σε συνδυασμό με έναν αλγόριθμο που προβλέπει τελικά το εκλογικό αποτέλεσμα κάθε κόμματος.''.Τώρα μη με ρωτάτε τι αλγόριθμος είναι αυτός ιδέα δεν έχω.Αν πάντως πράγματι επιβεβαιωθεί αυτή η διαφορά 8,5 μονάδων νομίζω ότι ήρθε η ώρα στον ΣΥΡΙΖΑ να το κλείσουν το μαγαζάκι.Αν χάνεις από τον Κούλη με 8,5 μονάδες καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.Αν και προσωπικα ορκίζομαι ότι αν είναι η διαφορά πάνω από 5 μονάδες το βράδυ τω ευρωεκλογών θα κάνω κολοτούμπες γυμνός στην αυλή μου.Σε απλά ελληνικά θεωρώ τη διαφορά πάνω από 5 μονάδες σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Σήμερα τουλάχιστον η αίσθηση μου είναι ότι δεν υπάρχει τάση για διαφορά πάνω από 5 μονάδες,δεν ξέρω αν μέσα σε 12,5 ώρες που απομένουν μέχρι το άνοιγμα των καλπών προλαβαίνει να αλλάξει τάση η κοινωνία(το θεωρώ αδύνατον να αλλάξει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα).
5 με 6 είναι το λογικό.
είναι υπερβολικό αυτό που λές.Αποψη μου(μπορεί να κάνω λάθος) είναι ότι η διαφορά θα κυμανθεί στις 3-4 μονάδες.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
mnimes_istorikes
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 26 Μαρ 2019, 13:40
Phorum.gr user: mnimes_istorikes

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mnimes_istorikes » 25 Μάιος 2019, 18:35

Patriot έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:09
Σημαντικό προβάδισμα 8.59% καταγράφει η Νέα Δημοκρατία έναντι του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές, σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu. ημαντικό προβάδισμα 8.59% καταγράφει η Νέα Δημοκρατία έναντι του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές, σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu.


Η διαφορά ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται στις 8,59 ποσοστιαίες μονάδες, με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης να συγκεντρώνει ποσοστό 35,08% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ που συγκεντρώνει ποσοστό 26,49%.

Σύμφωνα με την εκτίμηση του Politico.eu, η Νέα Δημοκρατία θα καταλάβει εννιά έδρες στην Ευρωβουλή, έναντι επτά του ΣΥΡΙΖΑ και δύο του ΚΙΝΑΛ και της Χρυσής Αυγής, ενώ το ΚΚΕ φαίνεται να καταλαμβάνει μία έδρα.

Η ίδια εκτίμηση δίνει 6,8% στο Κίνημα Αλλαγής και τέταρτο κόμμα τη Χρυσή Αυγή με 6,3%. Πέμπτο κόμμα θα είναι, σύμφωνα με την προβολή του Politico, το ΚΚΕ με 5,8%.
ΠΗΓΗ https://www.lykavitos.gr/dimoskopisi-po ... monades-i/
Ο Βαξεβάνης συμφωνεί ? :smt005::smt005::smt005:
Μνημόνια μεχρι να σβήσει ο ήλιος....

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Μάιος 2019, 18:36

Τώρα είμαι στο messenger με England και θα μου πούνε για το στοίχημα - διότι εμείς δεν έχουμε πρόσβαση στα site.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 21:36

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos » 25 Μάιος 2019, 18:36

Γενικά συμφωνώ με τα ποσοστά που προβλέπει για τα περισσότερα κόμματα αλλά θεωρώ το ποσοστό που δίνει στην ΝΔ(35,08%) να μοιάζει περισσότερο για ποσοστό βουλευτικών εκλογών και όχι τόσο για αποτέλεσμα ευρωεκλογών.Αν η ΝΔ πάρει 35% στις ευρωεκλογές πόσο θα πάρει μετά στις βουλςυτικές;45%;Μην τρελαθούμε τώρα.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9288
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 25 Μάιος 2019, 18:42

Δεν ειναι δημοσκοπηση του Πολιτικο. Οι τελευταιες δημοσκοπησεις δειχνουν διαφορα απο 1,2 εως 8,3. Οι μπουκηδες βλεπουν γυρω στις 5 μοναδες. Προβλεψεις δεν μπορουν να γινουν για τη διαφορα με ασφαλεια εγω αυτο που λεω ειναι οτι τις 2 τελευταιες εβδομαδες με το κλιμα πολωσης ευνοηθηκε πολυ περισσοτερο ο Συριζα απο τη νδ. Οι αναποφασιστοι που ειναι αρκετοι και θα καθορισουν το αποτελεσμα κατα τη γνωμη μου θα ψηφισουν κυριως μικρα κομματα και συριζα και ελαχιστοι νδ, οποτε βλεπω σχετικα μικρη διαφορα.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27161
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Μάιος 2019, 18:42

Μη σπρώχνεστε ρε ζαίοι, ένας ένας :smt005::smt005::smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27161
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Μάιος 2019, 18:43

Έγινε μνημείο πεσόντων ερτ το νήμα από τους εξηντάλεπτους :003:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14718
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Μάιος 2019, 18:43

Γιατί δεν κάνετε υπομονή 24 ώρες ;
Χτυπήστε κανένα παγωτάκι ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Κομματικός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 17 Μάιος 2019, 21:09

Re: Δημοσκόπηση Politico: Προβάδισμα ΝΔ με 8,5% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κομματικός » 25 Μάιος 2019, 18:44

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Μάιος 2019, 18:43
Έγινε μνημείο πεσόντων ερτ το νήμα από τους εξηντάλεπτους :003:
Τελικά κατάφερες να απελευθερωθεις από το μαντρί στην Θεσσαλονίκη;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών