ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Απρ 2018, 21:32

Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 21:28
Chainis έγραψε:
29 Απρ 2018, 21:22
Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 21:18


είναι απλό: το αρβανίτης και ακόμα περισσότερο το αλβανός είναι ταυτότητες,προσλήψεις,ιδέες τέλος πάντων. Το αλβανόφωνος δε δηλώνει ταυτότητα,υπήρχαν αλβανόφωνοι εκείνη την εποχή που δέχτηκαν την ταυτότητα του Έλληνα όπως οι παραπάνω,άλλοι δεν το έκαναν. Αν και αλήθεια είναι η ταυτότητα είναι εύκολο να την προσδιορίσει κανείς σε άτομα όπως ο Κουντουριώτης και πού πιο δύσκολο σε άτομα όπως Η Μπουμπουλίνα(ή ο Καραισκάκης πχ ) αλλά για λόγους ευκολίας ας θεωρήσουμε ότι η θέση της στον πόλεμο μιας δίνει και μια καλή ιδέα για την ταυτότητα
Είχαν κι ένα ακόμα χαρακτηριστικό.
Ήταν δίγλωσσοι και η δεύτερη γλώσσα τους ήταν τα Ελληνικά.
Στο βαθμό που ζούσαν ανάμεσα και συναλλάσονταν με ελληνόφωνους. Νομίζω το ξεκαθάρισα ότι δεν διαφωνώ ότι οι παραπάνω είχαν ελληνική συνείδηση(ότι σήμαινε αυτό τότε) παρότι ήταν αλβανόφωνοι αλλά θαρρώ ότι εσύ το πας κάπου αλλού και θα προτιμούσα να μην ακολουθήσω. Εξήγησα πάντως τη εννοούσα παραπάνω και ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα τι θέλω να πω ακόμα και αν μιλάμε άλλη γλώσσα(χι χι :lol: )
Δεν είμαι σίγουρος τι υποθέτεις, το πάω στο ότι ήταν ταυτισμένοι με τους άλλους Έλληνες με τους οποίους άλλωστε είχαν κάθε είδους σχέσεις (πχ συμπεθεριάσματα) και δεν είχαν καμία εχθρότητα και τίποτα παραπάνω.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 29 Απρ 2018, 21:33

Μαυροβασίλης έγραψε:
29 Απρ 2018, 12:43
έχω αρχίσει να πιστεύω ότι συνειδητά κάνουν τους καραγκιόζηδες για αποπροσανατολισμό
Αυτό το σκέλος είναι το ολοφάνερο. Το ζήτημα όμως είναι πως βγάζουν-φανερώνουν και την κουλτούρα τους, στον τρόπο με τον οποίο επιχειρούν να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη. Και είναι ακριβώς αυτή.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Απρ 2018, 21:39

Namrail έγραψε:
29 Απρ 2018, 21:33
Μαυροβασίλης έγραψε:
29 Απρ 2018, 12:43
έχω αρχίσει να πιστεύω ότι συνειδητά κάνουν τους καραγκιόζηδες για αποπροσανατολισμό
Αυτό το σκέλος είναι το ολοφάνερο. Το ζήτημα όμως είναι πως βγάζουν-φανερώνουν και την κουλτούρα τους, στον τρόπο με τον οποίο επιχειρούν να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη. Και είναι ακριβώς αυτή.
Σωστός! :goodpost:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 29 Απρ 2018, 22:14

Αναφορικά με τον Μιαούλη και μιας και αναφέρθηκε, η οικογένειά του (Βώκος) είχε έρθει στην Ύδρα από τα Φύλλα Ευβοίας (ελληνόφωνο χωριό).

Γενικά, Ύδρα και Σπέτσες ήταν ένα ανακάτεμα με κυρίως αλβανόφωνους κατοίκους και κάποιες ελληνόφωνες οικογένειες που είχαν έρθει από Μονεμβασιά, Τσακωνιά, Μικρά Ασία και Μάνη.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Απρ 2018, 22:26

Chainis έγραψε:
29 Απρ 2018, 11:30
Η απορία μου είναι, γιατί μόνο την Μπουμπουλίνα και κανέναν άλλο;
Aνοιγμα των ΑΝΕΛ στην δεξαμενή ψήφων των πολιτογραφημένων Αλβανων μεταναστών.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Απρ 2018, 22:33

Αίγαγρος έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:14
Αναφορικά με τον Μιαούλη και μιας και αναφέρθηκε, η οικογένειά του (Βώκος) είχε έρθει στην Ύδρα από τα Φύλλα Ευβοίας (ελληνόφωνο χωριό).

Γενικά, Ύδρα και Σπέτσες ήταν ένα ανακάτεμα με κυρίως αλβανόφωνους κατοίκους και κάποιες ελληνόφωνες οικογένειες που είχαν έρθει από Μονεμβασιά, Τσακωνιά, Μικρά Ασία και Μάνη.
Σωστό!
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Nero

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 29 Απρ 2018, 22:38

Ομολογώ πάντως μου φαίνεται δύσκολο να χωνέψει κανείς ότι υπήρχαν εθνικοί ήρωες της Ελλάδας που μίλαγαν σπαστά ελληνικά. Το αγαπημένο μου ανέκδοτο αφορά τον Μάρκο Μπότσαρη που απάντησε στον αρβανίτη Οθωμανό αξιωματούχο στην πολιορκία του Μεσολογγίου που του πρότεινε να βγει να τα βρούνε αφού είναι και οι δυο το ίδιο, ότι ο ίδιος δεν είναι αρβανίτης είναι έλληνας,,πιθανότατα σε άπταιστα αλβανικά :smt005: ποιος ξέρει πως τα είχαν οι ίδιοι στο κεφάλι τους :102:

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Απρ 2018, 22:50

Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:38
Ομολογώ πάντως μου φαίνεται δύσκολο να χωνέψει κανείς ότι υπήρχαν εθνικοί ήρωες της Ελλάδας που μίλαγαν σπαστά ελληνικά. Το αγαπημένο μου ανέκδοτο αφορά τον Μάρκο Μπότσαρη που απάντησε στον αρβανίτη Οθωμανό αξιωματούχο στην πολιορκία του Μεσολογγίου που του πρότεινε να βγει να τα βρούνε αφού είναι και οι δυο το ίδιο, ότι ο ίδιος δεν είναι αρβανίτης είναι έλληνας,,πιθανότατα σε άπταιστα αλβανικά :smt005: ποιος ξέρει πως τα είχαν οι ίδιοι στο κεφάλι τους :102:
Εντελώς λάθος παράδειγμα.
Είχε ζήσει πολλά χρόνια στην Κέρκυρα και ήξερε και να γράφει Ελληνικά, είχε μάθει και Γαλλικά και ήδη είχε φτιάξει το Ελληνοαλβανικό λεξικό για να βοηθήσει άλλους συμπατριώτες του.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 29 Απρ 2018, 22:53

Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:38
Ομολογώ πάντως μου φαίνεται δύσκολο να χωνέψει κανείς ότι υπήρχαν εθνικοί ήρωες της Ελλάδας που μίλαγαν σπαστά ελληνικά.
Εδώ ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος ήταν Γάλλος (ή εκγαλλισμένος απόγονος Νορμανδών αλλά γαλλόφωνος εν πάση περιπτώσει) που δε μιλούσε γρι αγγλικά, ούτε καν σπαστά, τι ψάχνεις. Ακόμα και το motto του οίκου του στα γαλλικά, "Dieu et mon droit" υπάρχει στο βασιλικό εθνόσημο του Ην. Βασιλείου. Φαντάσου δηλαδή να είχε στο ελληνικό εθνόσημο καμιά φράση στα τούρκικα. :P:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dieu_et_mon_droit
Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:38
Το αγαπημένο μου ανέκδοτο αφορά τον Μάρκο Μπότσαρη που απάντησε στον αρβανίτη Οθωμανό αξιωματούχο στην πολιορκία του Μεσολογγίου που του πρότεινε να βγει να τα βρούνε αφού είναι και οι δυο το ίδιο, ότι ο ίδιος δεν είναι αρβανίτης είναι έλληνας,,πιθανότατα σε άπταιστα αλβανικά :smt005: ποιος ξέρει πως τα είχαν οι ίδιοι στο κεφάλι τους :102:
Πού ξέρεις αν μίλησαν στα αλβανικά, το ότι ήταν αλβανόφωνοι και οι δύο δεν συνεπάγεται αυτό που λες. Μπορεί ο Μπότσαρης να του μίλησε στα ελληνικά για να δώσει περισσότερη έμφαση. Εγώ δεν αποκλείω να του είπε "αὐτός τε γὰρ Ἕλλην γένος εἰμὶ τὠρχαῖον, καὶ ἀντ᾽ ἐλευθέρης δεδουλωμένην οὐκ ἂν ἐθέλοιμι ὁρᾶν τὴν Ἑλλάδα" και να τον άφησε σέκο.
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Nero

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 29 Απρ 2018, 23:02

Νταρνάκας έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:53
Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:38
Ομολογώ πάντως μου φαίνεται δύσκολο να χωνέψει κανείς ότι υπήρχαν εθνικοί ήρωες της Ελλάδας που μίλαγαν σπαστά ελληνικά.
Εδώ ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος ήταν Γάλλος (ή εκγαλλισμένος απόγονος Νορμανδών αλλά γαλλόφωνος εν πάση περιπτώσει) που δε μιλούσε γρι αγγλικά, ούτε καν σπαστά, τι ψάχνεις. Ακόμα και το motto του οίκου του στα γαλλικά, "Dieu et mon droit" υπάρχει στο βασιλικό εθνόσημο του Ην. Βασιλείου. Φαντάσου δηλαδή να είχε στο ελληνικό εθνόσημο καμιά φράση στα τούρκικα. :P:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dieu_et_mon_droit
Αυτό δεν έχει τόση σημασία γιατί αν τον ρωτούσες τι "είσαι" δεν θα απαντούσε ούτε "Γάλλος" ούτε "Άγγλος",θα απαντούσε "βασιλιάς" :P: Δε μιλάμε μόνο για εποχή πολύ πριν αρχίσουν να διαμορφώνονται εθνικές ταυτότητες,μιλάμε για ευρωπαίους μονάρχες που ακόμα και στη σύγχρονη εποχή είναι κατα κάποιο τρόπο υπεράνω εθνικών ταυτοτήτων. Ο Κάρολος ο Ε' που ήταν βασιλιάς της Ισπανίας και ταυτόχρονα γερμανορωμαίος αυτοκράτορας με κτήσεις στην Ιταλία έλεγε ότι "μιλάω ισπανικά στην καθημερινή μου ζωή,γαλλικά στις διπλωματικές συναντήσεις,ιταλικά στις γκόμενες και διατάζω στα γερμανικά το άλογό μου" ή κάτι τέτοιο :lol: εγώ μιλάω για το παράδοξο των αλβανόφωνων που είχαν υιοθετήσει την ελληνική συνείδηση με όλο το πακέτο που κουβαλούσε τότε. Οχι ότι έχει σημασία γιατί εμένα σαν ιστορικό με ενδιαφέρει η συνείδηση που διάλεξαν και με βάση την οποία έδρασαν χωρίς τι και πως αλλά έχει ενδιαφέρον ως παράδοξο απο ψυχολογική άποψη αν θες :003:

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 29 Απρ 2018, 23:12

Νταρνάκας έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:53
Nero έγραψε:
29 Απρ 2018, 22:38
Ομολογώ πάντως μου φαίνεται δύσκολο να χωνέψει κανείς ότι υπήρχαν εθνικοί ήρωες της Ελλάδας που μίλαγαν σπαστά ελληνικά.
Εδώ ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος ήταν Γάλλος (ή εκγαλλισμένος απόγονος Νορμανδών αλλά γαλλόφωνος εν πάση περιπτώσει) που δε μιλούσε γρι αγγλικά, ούτε καν σπαστά, τι ψάχνεις. Ακόμα και το motto του οίκου του στα γαλλικά, "Dieu et mon droit" υπάρχει στο βασιλικό εθνόσημο του Ην. Βασιλείου. Φαντάσου δηλαδή να είχε στο ελληνικό εθνόσημο καμιά φράση στα τούρκικα. :P:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dieu_et_mon_droit
Φήμες θέλουν ο Ριχάρδος να μην ήταν στα αλήθεια Λεωντόκαρδος,
αλλά Λεωντόπρωκτος λόγω προτιμήσεων (τουλάχιστον έτσι έγραφε ο Λένιν :lol: )

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: ΠΤΘ-Ήταν δίκαιο (το 1821) και έγινε πράξη (το 2018)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 29 Απρ 2018, 23:22

Αίγαγρος έγραψε:
29 Απρ 2018, 23:12

Φήμες θέλουν ο Ριχάρδος να μην ήταν στα αλήθεια Λεωντόκαρδος,
αλλά Λεωντόπρωκτος λόγω προτιμήσεων (τουλάχιστον έτσι έγραφε ο Λένιν :lol: )
E τότε ήταν Άγγλος. :P:
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών