Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Ιουν 2019, 11:47

SpAcE_PaNtHeR έγραψε:
03 Ιουν 2019, 02:39
Γεια σας.Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο χθες .Θα έχω τίποτα κυρώσεις?
Για δημοτικες δε ξερω αλλα αν δεν πας να τους μαυρισεις στις βουλευτικες υπάρχει πιθανότητα να εχεις κυβέρνηση σύριζα για αλλα τεσσερα χρονια. Στο λεω να το ξερεις.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 03 Ιουν 2019, 12:00

Yochanan έγραψε:
03 Ιουν 2019, 11:47
SpAcE_PaNtHeR έγραψε:
03 Ιουν 2019, 02:39
Γεια σας.Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο χθες .Θα έχω τίποτα κυρώσεις?
Για δημοτικες δε ξερω αλλα αν δεν πας να τους μαυρισεις στις βουλευτικες υπάρχει πιθανότητα να εχεις κυβέρνηση σύριζα για αλλα τεσσερα χρονια. Στο λεω να το ξερεις.
:smt005:


SpAcE_PaNtHeR
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 21:12

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpAcE_PaNtHeR » 03 Ιουν 2019, 12:04

Τοξοβόλος_UK έγραψε:
03 Ιουν 2019, 11:45
από 1 μήνα μέχρι 1 χρόνο είναι η ποινή φυλάκισης.

Αν δεν έχεις γνωστή στις αρχές διεύθυνση διαμονής οι πιθανότητες αυξάνουν να καταδικαστείς ερήμην. Αν και η γενική πεποίθηση είναι οτι ο νόμος δεν εφαρμόζεται εντούτοις στα πρωτοδικεία όλης της χώρας γίνονται πολλές τέτοιες δίκες ανα κύμματα. Εξαρτάται από πολλά.
Εχω ,γνωστή στις αρχές διεύθυνση διαμονής και επίσης ξέχασα να πω οτι έχω(ΑΜΕΑ) 67% αναπηρία πιστοποιημένη λόγω ψυχικού νοσήματος.Αρα?

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Ιουν 2019, 12:05

SpAcE_PaNtHeR έγραψε:
03 Ιουν 2019, 12:04
Τοξοβόλος_UK έγραψε:
03 Ιουν 2019, 11:45
από 1 μήνα μέχρι 1 χρόνο είναι η ποινή φυλάκισης.

Αν δεν έχεις γνωστή στις αρχές διεύθυνση διαμονής οι πιθανότητες αυξάνουν να καταδικαστείς ερήμην. Αν και η γενική πεποίθηση είναι οτι ο νόμος δεν εφαρμόζεται εντούτοις στα πρωτοδικεία όλης της χώρας γίνονται πολλές τέτοιες δίκες ανα κύμματα. Εξαρτάται από πολλά.
Εχω ,γνωστή στις αρχές διεύθυνση διαμονής και επίσης ξέχασα να πω οτι έχω(ΑΜΕΑ) 67% αναπηρία πιστοποιημένη λόγω ψυχικού νοσήματος.Αρα?
...κακώς ψηφίζεις ...; :p2:

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 03 Ιουν 2019, 12:24

stavmanr έγραψε:
03 Ιουν 2019, 12:05
SpAcE_PaNtHeR έγραψε:
03 Ιουν 2019, 12:04
Τοξοβόλος_UK έγραψε:
03 Ιουν 2019, 11:45
από 1 μήνα μέχρι 1 χρόνο είναι η ποινή φυλάκισης.

Αν δεν έχεις γνωστή στις αρχές διεύθυνση διαμονής οι πιθανότητες αυξάνουν να καταδικαστείς ερήμην. Αν και η γενική πεποίθηση είναι οτι ο νόμος δεν εφαρμόζεται εντούτοις στα πρωτοδικεία όλης της χώρας γίνονται πολλές τέτοιες δίκες ανα κύμματα. Εξαρτάται από πολλά.
Εχω ,γνωστή στις αρχές διεύθυνση διαμονής και επίσης ξέχασα να πω οτι έχω(ΑΜΕΑ) 67% αναπηρία πιστοποιημένη λόγω ψυχικού νοσήματος.Αρα?
...κακώς ψηφίζεις ...; :p2:
Γιατί; :smt017



Άβαταρ μέλους
Τοξοβόλος_UK
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 11:32

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τοξοβόλος_UK » 03 Ιουν 2019, 14:16

SpAcE_PaNtHeR έγραψε:
03 Ιουν 2019, 14:02
Οπότε την γλιτώνω ε;
Κοίτα λογικά ναι. Η αποχή ήταν τεράστια.
Κάποιες περιστασιακά τέτοιες δίκες γίνονται για τα μάτια του κόσμου αλλά αμφιβάλω οτι θα δικάσουν το 60% των Ελλήνων επειδή δεν πήγαν να ψηφίσουν χθές.

Άβαταρ μέλους
Τοξοβόλος_UK
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 11:32

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τοξοβόλος_UK » 03 Ιουν 2019, 14:23

Πχ θυμάμαι πριν μερικά χρόνια είχα δει ρεπορτάζ οτι καταδικάστηκε κάποιος ερήμην που τελευταία φορά είχε ψηφίσει το 1981. Για τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε νομίζω. Που παίζει να μην έχουν ψηφίσει ποτέ στη μεταπολίτευση

Άβαταρ μέλους
billy huge
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:42
Phorum.gr user: Billy Huge

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billy huge » 03 Ιουν 2019, 14:26

Μην αγχώνεσαι ρε φίλε, δεν υπάρχει περίπτωση
Vae Victis

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Ιουν 2019, 14:29

Φίλε θα έχεις Περιφερειάρχη Πατούλη και αγχώνεσαι για τις κυρώσεις επειδή δεν ψήφισες;
Σοβαρά; :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ψήφισα στον Α' γύρο κανονικα αλλα δεν ψήφισα στον Β'γύρο.Θα έχω τίποτα κυρώσεις?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 03 Ιουν 2019, 15:23

Άρθρο 117 - Προεδρικό Διάταγμα 26/2012 - (Άρθρο 117 Π.Δ. 96/2007 και άρθρο 29 παρ.12 ν.3731/2008)
Ειδικά εκλογικά αδικήματα εκλογέων

1. Ο εκλογέας που αδικαιολόγητα δεν ασκεί το δικαίωμα του εκλέγειν, τιμωρείται με φυλάκιση από ένα μήνα μέχρι ένα έτος. Το δικαστήριο μπορεί να επιβάλει και τις στερήσεις των αξιωμάτων και θέσεων, που προβλέπονται στο άρθρο 63 του Ποινικού Κώδικα, από ένα μέχρι τρία χρόνια.

2. Η προηγούμενη παράγραφος δεν εφαρμόζεται στις γενικές βουλευτικές εκλογές και στις εκλογές για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου μόνο για τον εκλογέα που έχει περάσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του, για τον εκλογέα που θα βρίσκεται στο εξωτερικό, καθώς και για τον εκλογέα που έχει εγγραφεί στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους ετεροδημοτών, αλλά, προκειμένου για τις βουλευτικές εκλογές, δεν κατέστη δυνατή η σύσταση ειδικού εκλογικού τμήματος ετεροδημοτών, σύμφωνα με το τελευταίο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 96 του παρόντος.
Στην πράξη η διάταξη αυτή έχει καταστεί ανενεργή, όταν η αποχή είναι 2/3.
Υποψιάζομαι όμως ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί για όσα μέλη εφορευτικής εξαφανίστηκαν (καθότι συρρέει με την 118 παρ. 3 του ιδίου ΠΔ), οπότε να προσαυξηθούν οι σχετικές ποινές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών