Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 08 Ιουν 2019, 12:35

Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 09:08
Γαληνός έγραψε:
08 Ιουν 2019, 03:28
Χάσμα ερμηνείας της "πραγματικότητας" ανάμεσα στους ψηφοφόρους ΝΔ κ ΣΥΡΙΖΑ.

Στην δουλειά είμαι με 4 συριζαιους κ προσπαθούν να με πείσουν.

Το πρωί μιλούσα με μία που θα το στηρίξει ΜΕΡΑ. Μου είπε να βρω κάποιοι αξιόλογο μικρό κόμμα να ρίξουμε. Δεν βρήκα κανένα.

Ένας αμετανόητος πασοκος φίλος επιμένει πως πρέπει η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ ΚΙΝΑΛ να έρθει στο 10%, με ΣΥΡΙΖΑ κοντα στο 20 και ΠΑΣΟΚ σε διψήφιο, για να αρχίσουν να απειλούνται.

Να σκέφτομαι τους ΠΡΆΣΙΝΟΥΣ και το νέο ρεύμα που υπάρχει στην Ευρώπη , όπου ανεβαίνουν εις βάρος της σοσιαλδημοκρατικής κεντροαριστεράς.
Πράσινοι που κι σπάνε σε φιλελεύθερους και κόκκινους οικολογους. Φιλελεύθεροι αριστεροι κι αυτοί όπως το μέρα. Αλλά ανύπαρκτοι στην Ελλάδα.

Μια πρόβλεψη… οι εκλογές δεν θα είναι ευρωεκλογές. Πολλοί θα ψηφίσουν διαφορετικά και κυβερνητικά. Θα έχουμε εκπλήξεις.
να οριστε αλλη μια αποδειξη οτι δεν υπαρχει ελπιδα.
Φιλελευθεροι αριστεροι γραφει το ανωθεν μελος...

ΡΕ ΒΟΔΙΑ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
αμετανόητοι :smt005:
μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα
καθώς έγραψα σε άλλο σχόλιο: Γαληνός @ 1000+1 λογοι να μετακινηθεις απο τον ΣΥΡΙΖΑ στο ΜεΡΑ25
με βάση το λινκ https://www.protothema.gr/blogs/thanos- ... ai-mellon/

μια μικρή παράθεση του άνωθεν σχολίου:
Όταν είπα στους φίλους μου ότι είμαι φιλελεύθερος αριστερός, γέλασαν.
Με χλεύασαν, θεωρώντας ότι έλεγα μια ακόμη παραξενιά απ ' αυτές που τους έλεγα που και που για να τους προκαλώ. Θύμωσα με την άγνοιά τους και τους είπα οργισμένος:
- Αν θέλετε, να σας δώσω βιβλιογραφία να ενημερωθείτε.

Δεν απάντησαν. Δεν είχαν καμία όρεξη να εγκαταλείψουν την παλαιά διαθήκη του σταλινισμού και ν' αρχίσουν πολιτικές και ιδεολογικές αναζητήσεις που θα τάραζαν τον πνευματικό τους βάλτο και την παλαιοημερολογίτικη πίστη τους!

(σ.σ.και πιο κάτω)
Το κόμμα των Αριστερών Φιλελευθέρων ήταν από τα ιδρυτικά κόμματα της Ενιαίας Δημοκρατικής Αριστεράς (ΕΔΑ) στις 3 Αυγούστου 1951 με πρόεδρο τον Ιωάννη Πασαλίδη του Σοσιαλιστικού Κόμματος.

(σ.σ. και πιο κάτω)
Ο Γιώργος Καμίνης, " Είμαι βαθιά αριστερός και βαθιά φιλελεύθερος και αμετανόητα δημοκράτης".
Ο Μίμης Ανδρουλάκης "Είμαι φιλελεύθερος κομμουνιστής".
Ο Μάνος Ματσαγιάννης στον λόγο του στη "Φιλελεύθερη Συμμαχία" είχε δηλώσει "Φιλελεύθερος Σοσιαλιστής.
Βέβαια ο πιο επιφανής υποστηρικτής του φιλελεύθερου σοσιαλισμού υπήρξε ο καθηγητής Ξενοφών Ζολώτας.

(σ.σ. και πιο κάτω)
Αναφέρω παρακάτω τα ονόματα Ελλήνων δημοσιολόγων και δημοσιογράφων που έγραψαν για τη Φιλελεύθερη Αριστερά.
Διονύσης Βινιεράτος, Θοδωρής Γεωργακόπουλος, Θανάσης Γιαλκέτσης, Χρήστος Γκιάτας, Νίκος Δήμου, Πέτρος Δίπλας, Αυγουστίνος Ζενάκος, Δημήτρης Καδιανάκης, Μιχάλης Μητσός, Τάκης Μίχας, Γιώργος Νίκολης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Γιώργος Παράσχος, Γιώργος Σιακαντάρης, Δημήτρης Ταταρούνης, Δημήτρης Τσιόδρας…
εάν θες την άποψη μου:
με την πτώση της ΕΣΣΔ, σοσιαλδημοκράτες γιοκ-
σε Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα κλπ έκαναν στροφή στον φιλελεύθερο δημοκρατικό χώρο lib dem (κέντρο/εκσυγχρονισμός/Σημήτης-Μπλερ κλπ), κυβέρνησαν για λίγο και μετά κατέρρευσαν

(εξ ου και η αναφορά μου στους Πράσινους, που καλύπτουν μερικώς τον συγκεκριμένο χώρο. Οι Πράσινοι είναι κεντροδεξιοί στα οικονομικά και κεντροαρστεροί στα πολιτικά δικαιώματα και στις ελευθερίες ή κάπως έτσι τους έχω στο μυαλό μου, μπορεί και να κάνω λάθος).


ο Βαρουφάκης πουλάει "φιλελεύθερο κομμουνισμο", είχε δηλώσει: Είμαι φιλελεύθερος κομμουνιστής.

Λόγω:
α) παγκοσμιοποίησης
β) πτώσης αντίπαλου δέους-ΕΣΣΔ

δεν υπάρχει τρίτος δρόμος, δηλαδή ιδεολογία ανάμεσα στην αγορά και τον σοσιαλισμό. Μόνο με παγκόσμια κυβέρνηση ή υπερεθνικά κράτη (όταν και αν). Με άλλα λόγια, ο κρατισμός, η καταπίεση του ατόμου και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας από το κράτος και απέτυχε και είναι ανεφάρμοστος σήμερα.

Συνεπώς,
ή επιβεβαιώνεται το ΚΚΕ που λεέι πως όλοι οι "άλλοι δρόμοι" είναι επικίνδυνοι, ρεφορμιστικοί και οπορτουνιστικοί
ή υπάρχει τρίτος δρόμος που παντρεύει φιλελεύθερη οικονομία (μερικώς ρυθμιζόμενη, αντι-μονοπωλιακή και αντι-συσσωρευτική του πλούτου) με δημοκρατικά, ατομικά δικαιώματα και σεβασμός στις μειοψηφίες.

Απαντήσεις δεν έχω.
Εαν έχει δίκιο το ΚΚΕ ή τα νεότερα κομμουνιστογενή κόμματα (που δεν στηρίζω από τα 19 μου, για πολλούς λόγους), τότε θα πρέπει να επιστρέψω στις ρίζες μου.
Εάν έχουν δίκιο όλοι οι άλλοι που προσπαθούν να ρυθμίσουν το σύστημα με διαφορετικό τρόπο από την κλασική σοσιαλδημοκρατία και τον νεο-παπανδρεϊσμό, τότε ΣΥΡΙΖΑ ή ΜΕΡΑ.
Διαφορετικά, υπάρχει και ο νεοφιλελευθερισμός που δεν με εκφράζει. (Λαικοδεξιά/εθνικισμός δεν με αφορούν)
:102:
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68573
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιουν 2019, 12:56

Γαληνός έγραψε:
08 Ιουν 2019, 12:35

Συνεπώς,
ή επιβεβαιώνεται το ΚΚΕ που λεέι πως όλοι οι "άλλοι δρόμοι" είναι επικίνδυνοι, ρεφορμιστικοί και οπορτουνιστικοί
ή υπάρχει τρίτος δρόμος που παντρεύει φιλελεύθερη οικονομία (μερικώς ρυθμιζόμενη, αντι-μονοπωλιακή και αντι-συσσωρευτική του πλούτου) με δημοκρατικά, ατομικά δικαιώματα και σεβασμός στις μειοψηφίες.

Απαντήσεις δεν έχω.
Εαν έχει δίκιο το ΚΚΕ ή τα νεότερα κομμουνιστογενή κόμματα (που δεν στηρίζω από τα 19 μου, για πολλούς λόγους), τότε θα πρέπει να επιστρέψω στις ρίζες μου.
Εάν έχουν δίκιο όλοι οι άλλοι που προσπαθούν να ρυθμίσουν το σύστημα με διαφορετικό τρόπο από την κλασική σοσιαλδημοκρατία και τον νεο-παπανδρεϊσμό, τότε ΣΥΡΙΖΑ ή ΜΕΡΑ.
Διαφορετικά, υπάρχει και ο νεοφιλελευθερισμός που δεν με εκφράζει. (Λαικοδεξιά/εθνικισμός δεν με αφορούν)
:102:
Από τη στιγμή που το βλέπεις έτσι, είσαι περισσότερο ΣΥΡΙΖΑ παρά ΜΕΡΑ. :D

Τα μπολντ είναι το "πολιτικό μίγμα" του σύριζα σε μια περισσότερο "λογοτεχνική" απόδοση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 08 Ιουν 2019, 13:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 12:56
Από τη στιγμή που το βλέπεις έτσι, είσαι περισσότερο ΣΥΡΙΖΑ παρά ΜΕΡΑ. :D

το ξερω, αλλά είναι μλκες :smt005:, δεν έχω αποφασίσει ακόμα :a040:
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13578
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Ιουν 2019, 13:29

Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:53
southern έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:28
Υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει ότι ο Μητσοτάκης αποτελεί πολύ καλλιτερη επιλογή για την.οικονομια και τη δημόσια τάξη από το Τσίπρα; Απλά θα πρέπει να κινηθεί σαν τον Τραμπ. Να εφαρμόσει το πρόγραμμα του και να μην υπολογίσει καμία αριστερή αντίδραση.
Το ξερω οτι απλα εισαι ενα συριζαικο τρολ.
δεν είμαι. και εγώ επίσης σε θεωρώ βλάκα :003:
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11609
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 08 Ιουν 2019, 14:06

Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:51
Awesomatic έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:38
Arisvilla έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:04
Εγω δεν ξερω αν θα κανει απολυσεις ο Κουλης. Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν μειωσει την φορολόγια στις Επιχειρησεις απο 28 στο 20 και τον Ενφια κατα 30% οπως λεει ( αφηνω τα αλλα για μερισματα κτλ) μεσα στο 2019, δημιουργειται ενα κενο πανω απο 6-7 δις. Θυμιζω οτι τα ψιχουλα που εδωσε ο Τσιπρας οι θεσμοι τα κοστολογησαν πολυ λιγοτερο (1,5 δις). Οποτε δυο τινα μπορουν να συμβουν. Η ο Κουλης λεει ψεμματα στον Ελληνικο λαο και αυτα που εξαγγελει Είναι το δικο του προγραμμα της Θεσσαλονίκης(το πιο πιθανο). Η θα κοψει δημοσιες δαπανες 6 δις και με οτι αυτο σημαινει. Τα παραμυθια για αναπτυξη 4% που θα ερθει με ενα μαγικο ραβδακι με τη μειωση των φορων (οπως ηρθε στη Βουλγαρια και στη Μολδαβια λ.χ) η οτι θα μειωθουν οι στοχοι για πρωτογενη πλεονασματα επειδη αυτος ειναι μαγκας θυμιζουν αυτα που ελεγε ο Γιανης το 2014.
Φαντάζομαι πως η λογική είναι να δημιουργηθεί ένας αυτοτροφοδοτούμενος κύκλος. Μειώνοντας τον φόρο στις επιχειρήσεις δίνεις το χώρο και τη δυνατότητα να ρίξουν τιμές ή να επενδύσουν σε άλλα πράγματα (αυτοματοποίηση, marketing, διαφοροποίηση της παραγωγής, αντικατάσταση εξοπλισμού κλπ). Αυτά θα ρίξουν χρήματα στην αγορά αντί για τα κρατικά ταμεία ρίχνοντας την ανεργία, αυξάνοντας την κατανάλωση και δίνοντας διέξοδο σε εξειδικευμένο κόσμο με μεγάλη προστιθέμενη αξία που αλλιώς θα έφευγε να δουλέψει στο εξωτερικό. Σε δεύτερο χρόνο η αύξηση αυτή της ανταγωνιστικότητας, η μείωση της ανεργίας και η αύξηση της κατανάλωσης θα φέρουν περισσότερα χρήματα στα κρατικά ταμεία από αυτά που θα χαθούν με την πτώση των φορολογικών συντελεστών.

Κακά τα ψέμματα, ναι και δασκάλους χρειαζόμαστε, ναι και νοσηλευτές χρειαζόμαστε, ναι και γιατρούς χρειαζόμαστε και πολλά άλλα. Το θέμα είναι ότι αν δεν μπούμε σε μια διαδικασία ένας ισχυρός παραγωγικός τομέας να μπορεί να τροφοδοτήσει το κράτος με βιώσιμο τρόπο τότε όχι μόνο δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε περισσότερους από τους παραπάνω, θα χάσουμε και τους καλύτερους από αυτούς που έχουμε.

Επιπλέον τα τελευταία 2-3 χρόνια είμαστε σε ένα στάδιο που η παραγωγή παγκοσμίως αλλάζει ριζικά. Αρχίζει να εφαρμόζεται αυτοματοποίηση, machine learning και άλλες επαναστατικές τεχνολογίες στην παραγωγική διαδικασία. Οι επιχειρήσεις για να επιβιώσουν θα πρέπει να επενδύσουν εκεί, αν δεν το έκαναν ήδη πρέπει να τρέξουν να προλάβουν τώρα ότι μπορούν. Θα χρειαστεί να επενδύσουν γρήγορα σε έρευνα, μελέτες, εξυγχρονισμό και εξειδικευμένο (και καλοπληρωμένο) προσωπικό. Όλα αυτά για να γίνουν χρειάζεται να δωθεί μια σχετική ευελιξία από το κράτος που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει. Αυτά πρέπει να γίνουν τώρα, χθες, αλλιώς θα μείνεις με απαρχαιωμένες επιχειρήσεις που δεν θα είναι ανταγωνιστικές, δεν θα έχουν να προσφέρουν τίποτα στο κράτος και τα ταμεία του, και σιγά σιγά θα σβήνουν από τον διεθνή ανταγωνισμό ενώ ο εξειδικευμένος που εσύ εκπαίδευσες στα δικά σου πανεπιστήμια θα συμβάλλει στην παραγωγή σε ξένες χώρες.
Δασκαλοι και ιατροι ειναι παρα-παρα πολλοι. Χρειαζομαστε απολυσεις δασκαλων και ιατρων.
Αλλα το πασοκ ζει μεσα σας και μισειτε καθετι φιλελευθερο ισως υποσυνειδητα, ισως συνειδητά.
Έχουμε έλλειψη ιατρικού προσωπικού στα νοσοκομεία, το εκπαιδευτικό προσωπικό γερνάει και οι αναπληρωτές αυξάνονται κάθε χρόνο.
Προσλήψεις θέλουμε εδώ.

Το κηφηναριό είναι στους δήμους, όπου προσλαμβάνονται διαχρονικά άνθρωποι από το παράθυρο ή όπου κάποιος προσλαμβάνεται ως οδηγός και αράζει σε ένα γραφείο, για να ξύνει τα @@ του.

Εννοείται ότι δεν πρόκειται να απολυθέι κανείς από τους δήμους.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11609
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 08 Ιουν 2019, 14:21

Στο πολιτικό πεδίο, μακάρι να έχει αυτοδυναμία η ΝΔ, για να υπάρξει σταθερότητα, αλλά δεν το θεωρώ και τόσο εύκολο. Η α.α. θα μας πάει πίσω.

Στα οικονομικά, είναι ξεκάθαρο ότι τα πράγματα θα είναι δύσκολα για τη ΝΔ. Η ΔΕΗ έχει πρόβλημα και πάμε για αυξήσεις τιμολογίων. Οι συντάξεις ως ποσοστό του ΑΕΠ πρέπει να μειωθούν, χωρίς να λάβουμε υπόψη ότι περιμένουν στη σειρά 100000 νέες συντάξεις, τα κόκκινα δάνεια και οι πλειστηριασμοί κ.α. Τα πλεονάσματα 3,5%, που για φέτος είναι οριακά επιτεύξιμο, είναι το μεγάλο στοίχημα. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι οι Ευρωπαίοι θα συμφωνήσουν στη μείωσή τους, εκτός και αν ο Κυριάκος έχει το μαγικό ραβδί.

Ωστόσο, η μείωση των φόρων κατά 1% του ΑΕΠ, όσο είναι δηλαδή το υπερπλεόνασμα, θα δώσει ανάσα στην αγορά. Το άλλο στοίχημα είναι η προσέλκυση επενδύσεων. Δεν έχω αυταπάτες για ρυθμούς ανάπτυξης στο 4%, αλλά χειρότερα από τους ζαίους αποκλείεται να πάνε. Τέλος, και αυτό είναι σημαντικό, πρέπει να αποκατασταθεί ο Νόμος κι η Τάξη.

Σημαντικά θα είναι και τα αντανακλαστικά που θα δείξει ο Μητσοτάκης σε περιπτώσεις αμφιλεγόμενων πράξεων, παραλείψεων και λεγομένων υπουργών, όταν δηλαδή θα τους αποδοκιμάζει και θα τους αποπέμπει άμεσα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Ιουν 2019, 14:23

Arisvilla έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:42
wooded glade έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:26
Το μαλλί είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες στην υπόθεση.
Δεν είναι η "μεσαία τάξη". Υπάρχει και αυτή η κατηγοριοποίηση στην κοινωνία, λαϊκή τάξη-μεσαία τάξη-Εκάλη, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι.
Διότι ένας τυπικός ζαίος με κότερο και διακοπές στο Γκστάαντ τι είναι ; Λαϊκή τάξη είναι ;

Αυτό που πρέπει να κάνει λοιπόν στις φοροεισφορές των ελευθέρων επαγγελματιών είναι όχι μόνο η μείωση αλλά περισσότερο ο εξορθολογισμός. Δεν γίνεται τους πολύ φτωχούς να τους κυνηγάει ... η αστυνομία.
Ανάλογα με τα κέρδη και οι φοροεισφορές, αρχίζοντας από το μηδέν και καταλήγοντας στην "κλίμακα ΣΕΒ".
Αλλοιώς λέγεται χούντα το πολιτικο-οικονομικό σύστημα της χώρας.
Ναι αλλά επι Σαμαρά υπήρχαν κατώτατες εισφορές για τους Ελεύθερους επαγγελματίες. Πχ όσα και αν έβγαζες στον κλάδο μου πλήρωνες 4000 ευρώ περίπου το χρόνο. Αυτό τώρα έχει εξορθολογιστεί λίγο αλλά πάλι υπάρχουν κατώτατες εισφορές. Απλώς τώρα ανεβαίνουν κλιμακωτά ανάλογα με το δηλωθέν εισόδημα. Ο τυπικός πρωην ψηφοφορος του συνασπισμού ήταν αστός για αυτό και η δύναμη του ήταν στην Αθήνα και στις αστικές και μεσοαστικές περιοχές. Αλλά τώρα ο τυπικός ψηφοφόρος του σύριζα είναι ο πρωην ψηφοφόρος του πασοκ και κυρίως αυτοί που ανήκουν στα πιο χαμηλά εισοδήματα. "Μεσαία τάξη" επί της ουσίας δεν υπάρχει. Υπάρχουν μικρομεσαίοι που τείνουν να προλεταριοποιηθούν και μεγαλομεσαίοι που συμπεριφέρονται περισσότερο σαν ανώτεροι αστοί. Και στους ελεύθερους επαγγελματίες υπάρχουν κατηγοριοποιήσεις. Αλλο ένας που απασχολεί ένα άτομο ή καθόλου άτομα και τα κέρδη του είναι πενιχρά και άλλο ένας που απασχολεί δεκάδες υπαλλήλους και τα κέρδη του υψηλά.
Εγώ αυτά τα ξέρω και μου τα έχουν πει και λογιστές.
Εσείς δεν τα ξέρετε ή κάνετε ότι δεν τα ξέρετε.
Μέχρι 1993 υπήρχαν μόνο ασφαλιστικές εισφορές για όλους και κλιμακωτή φορολογία στο εισόδημα, ξεκινώντας από το μηδέν.
Το 1994 το Πασόκ γάζωσε με τα αντικειμενικά κριτήρια.
Το 2003 το Πασόκ πάλι τα έκανε όπως πριν, ελπίζοντας να προλάβει τον καραμανλικό οδοστρωτήρα.
Το 2007 ο Αλογοσκούφης είπε "ανακάλυψα ότι το Πασόκ είχε δίκιο και θα σας φορολογήσω όλους από τη μύτη τώρα".
Όμως από τότε ως το 2015 δεν κυνήγαγε βέβαια η αστυνομία τις γριούλες να τις κλείσει μέσα και δεν υπήρχαν βέβαια και έλεγχοι τραπεζικών καταθέσεων που όλοι έχουμε κληθεί τώρα να υπογράψουμε ότι "συναινούμε".
Ο Σαμαράς το 2014 είχε πει ότι θα τα φτιάξει τα πράγματα - αλλά ήταν γραμμένο στα ψιλά γράμματα, όχι σε στυλ "με ένα νόμο και ένα άρθρο" που βέβαια ούτε οι υποσχέσεις του βαθμού "με ένα νόμο και ένα άρθρο" ισχύουν όπως είδαμε. Ταυτόχρονα ο Τσίπρας έλεγε "οι μπουρζουά ζαντιγιόμ της αστικοτσιφλικάδικης μπουρζουαζίας να ετοιμάζουν την κηδεία τους" - όπου μπουρζουά ζαντιγιόμ ίσον γριούλες με σπανάκι, παντόφλες κλπ.

Σ' αυτό το σημείο βρισκόμαστε σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει τίποτα.
Από κάποιον φτωχό μπορείς να εισπράξεις τον ΦΠΑ των υπηρεσιών που προσφέρει, όταν δεν δουλεύει σαν μαύρος.
Τα υποχρεωτικά 5000 δεν τα εισπράττεις - το μόνο που κάνεις είναι ότι τον "απειλείς" με τα 5000 αν δηλώσει νόμιμος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 08 Ιουν 2019, 14:42

Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 11:51
Δασκαλοι και ιατροι ειναι παρα-παρα πολλοι. Χρειαζομαστε απολυσεις δασκαλων και ιατρων.
Αλλα το πασοκ ζει μεσα σας και μισειτε καθετι φιλελευθερο ισως υποσυνειδητα, ισως συνειδητά.
Όχι όργι, δεν μισώ καθετί φιλελεύθερο, το αντίθετο, χρόνια κράζω τον κρατισμό και πόσο κολλημένη σε παρωχημένα μοντέλα είναι η χώρα. Χρόνια φωνάζω ότι πρέπει να εκσυγχρονιστούν και να γίνουν ηλεκτρονικές με διασύνδεση όλες οι υπηρεσίες του δημοσίου και να αποφασίζουμε για τις αλλαγές με βάση μοντέλα που θα προκύπτουν από αυτά τα στοιχεία. Η χώρα πραγματικά χρειάζεται περισσότερους τεχνοκράτες. Ναι, το δημόσιο πρέπει να μικρύνει, οργανωμένα, με σχέδιο και πάντα με δεδομένα και μετρήσεις ώστε να μεγιστοποιηθεί η συνολική αποτελεσματικότητα διατηρώντας την κοινωνική σταθερότητα.

Αλλά δασκάλους χρειαζόμαστε, και γιατρούς επίσης. Και όταν λέω χρειαζόμαστε επιμένω και τονίζω οτι κάνουμε ηλίθιες προσλήψεις (βλ. θεατρολόγοι στα δημοτικά) όταν αντίθετα χρειάζεται μια στροφή προς τις θετικές επιστήμες και τις νέες τεχνολογίες για να συνδέσουμε την εκπαίδευση με την παραγωγή και την έρευνα. Το θέμα είναι οτι φτάσαμε στο κατώφλι μιας νέας βιομηχανικής επανάστασης που θα αλλάξει τα πάντα μέσα στα επόμενα είκοσι χρόνια και εμείς σαν κράτος, σαν κοινωνία και το χειρότερο σαν νοοτροπία, είμαστε κολλημένοι σε ένα παρασιτικό παραγωγικό μοντέλο που θυμίζει 1960-1980.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12463
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Ιουν 2019, 14:57

kameron έγραψε:
08 Ιουν 2019, 00:58
Αν και δεν μπορώ να αποκλείσω τα νούμερα που δίνεις για το 2023 (πολύ δύσκολα θα πέσει ξανά η κυβέρνηση της Ν.Δ. πριν τη λήξη της τετραετίας), θα παρατηρήσω ότι κακώς θεωρείς δεδομένο πώς ο Μητσοτάκης θα "κάτσει να τη φάει" από την ευρωπαϊκή πίεση. Ειδικά από τη στιγμή που οι Βρυξέλλες φέρθηκαν με το γάντι στον Τσίπρα. Θα δούμε, υπάρχουν πολλές μεταβλητές, αλλά λογικά ο Μητσοτάκης θα επιχειρήσει να προσεγγίσει τις αγορές με άλλες κινήσεις και όχι εφαρμόζοντας όσα οι άλλοι επέτρεψαν στο σύριζα να μην εφαρμόσει. Αν θα τα καταφέρει είναι ζητούμενο πάντως μειώσεις συντάξεων και μισθών δεν θα δεις, αν θέλεις βάζουμε και στοίχημα πάνω σε αυτό.
εγω θα το πηγαινα αυτο το στοιχημα με δεδομενο οτι θα εφαρμοστει αυτο που εχει συμφωνησει ο τσιπρας για κοφτη στις δαπανες σε περιπτωση που πεσουν εξω τα ετησια νουμερα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9076
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 08 Ιουν 2019, 15:00

Και γιατρους χρειαζομαστε και δασκαλους και καθηγητες. Και δημοσια παιδεια θελουμε και δημοσια υγεια. Απο την αλλη καποιοι διαμαρτυρονται για την υπερμετρη φορολογια και δικαιως. Αλλα αν θελεις δημοσια παιδεια και υγεια Πρέπει να υπαρχει και φορολογια ειδικα σε ενα περιβάλλον με μια σειρα απο δεσμευσεις για υπερπλεονασματα μαμουθ. Και επιδοματα πρεπει να υπαρχουν, πως θα ζησουν οι ανεργοι? Μην μου λετε για αναπτυξη και μειωση της ανεργιας με μειωση της φορολογιας και προσελκυση ξενων και οχι μονο αμεσων επενδυσεων. Η Βουλγαρια εχει 15% φορο στις επιχειρησεις αλλα οι μισοι βουλγαροι εχουν μεταναστευσει. Οι νεοφιλελευθερουν δεν εχουν καταλαβει η κανουν πως δεν εχουν καταλαβει το προφανες. Οτι η ελευθερια κινητικοτητας στην Ε.Ε δεν αφορα μονο το κεφαλαιο αλλα και τους εργαζομενους. Χαζος ειναι λοιπον ο Βουλγαρος να δουλεψει στην ξενη επιχειρηση που θα ερθει στη χωρα του με 300 ευρω λογω του μειωμενου φορου? Θα παει στη Γερμανια πχ να δουλεψει με 2000 ευρω. Αυτο θα ισχυσει και στη χωρα μας οσο οι μισθοι παραμενουν καθηλωμενοι στα ιδια επιπεδα( Η Αχτσιογλου τωρα τον αυξησε λιγο). Μια μεγαλη μειωση στη φορολογια των επιχειρησεων οπως αυτη που εξαγγελει ο Μητσοτακης στο περιβαλλον που ζουμε και χωρις πολιτικες σταθεροποιησης η αυξησης της ενεργους ζητησης τους μονους που θα βοηθησει ειναι τις μεγαλες και κυριως τις εξαγωγικες επιχειρησεις και τον τουριστικο κλαδο.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20826
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιουν 2019, 15:06

Ο Μητσοτάκης έχει στον κήπο του ευρώδεντρα. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Όμως σίγουρα έχει σανά...

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 08 Ιουν 2019, 18:51

Νέα δημοσκόπηση!

Η Χάρυβδη προηγείται
της Σκύλλας
8%
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 08 Ιουν 2019, 19:27

Αναφορικά με τη δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών, τα ευρήματα της Metron Analysis δίνουν:

Κυριάκος Μητσοτάκης, με 46%
Δημήτρης Κουτσούμπας, με 35%
Αλέξης Τσίπρας, με 34%
Γιάνης Βαρουφάκης, με 34%
Φώφη Γεννηματά, με 34%

Βασίλης Λεβέντης, με 28%
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9076
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 08 Ιουν 2019, 19:47

Γαληνός έγραψε:
08 Ιουν 2019, 19:27
Αναφορικά με τη δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών, τα ευρήματα της Metron Analysis δίνουν:

Κυριάκος Μητσοτάκης, με 46%
Δημήτρης Κουτσούμπας, με 35%
Αλέξης Τσίπρας, με 34%
Γιάνης Βαρουφάκης, με 34%
Φώφη Γεννηματά, με 34%

Βασίλης Λεβέντης, με 28%
Χαχα 35% δημοτικοτητα και 5% στις εκλογες. Και ο Γιανης μεγαλη ανοδο χαχαχα ξαφνικα.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 08 Ιουν 2019, 21:05

alekhine έγραψε:
08 Ιουν 2019, 14:57
με δεδομενο οτι θα εφαρμοστει αυτο που εχει συμφωνησει ο τσιπρας για κοφτη στις δαπανες σε περιπτωση που πεσουν εξω τα ετησια νουμερα
Έχω την εντύπωση ότι ο κόφτης έπαψε να ισχύει μετά τον Αύγουστο 2018.
Πρακτικά, αυτό που θα κάνουν οι δανειστές (και θα το έκαναν και στη συριζοκυβέρνηση) είναι ότι σε περίπτωση που δεν βγαίνουν τα νούμερα, θα αναστείλουν τα μέτρα ελάφρυνσης του χρέους, τις επιστροφές από τις κεντρικές τους τράπεζες, τη μη αποπληρωμή του ΔΝΤ. Στο σύνολο, μικρό το κόστος για να αναγκασθεί κάποια ελληνική κυβέρνηση να κόψει μισθούς και συντάξεις. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που έγινε δεκτή η μη περικοπή των συντάξεων και θα γινόταν και η μη μείωση του αφορολόγητου το φθινόπωρο αφού όλοι ήξεραν ότι αν προέκυπταν ουσιαστικές αντιρρήσεις, η Ελλάδα θα το έκανε μονομερώς.

Το θέμα είναι άλλο, πώς θα αντιδράσουν οι αγορές αν δεν βγούνε ακριβώς τα νούμερα. Εκεί νομίζω ότι ο Μητσοτάκης προσδοκά ότι θα τις προσεγγίσει με τον άλλον τρόπο που ανέφερα (δλδ με μπαράζ φιλοεπενδυτικών αποφάσεων, βλ. για παράδειγμα Σκουριές κλπ) ώστε να μην υπάρξει αρνητική αντίδραση σε περίπτωση που καταγραφεί κάποια σχετικά μικρή απόκλιση στους δημοσιονομικούς στόχους. Προφανώς προσδοκά ότι και η αντίδραση των δανειστών θα είναι σχετικά συγκρατημένη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών